Cjrocn r^wartxjexeh in het hart^ Hoofdschuldige debacle moeilijk aan te wijzen Staatsbosbeheer reinigt duinterrein Texels ram/am brengt in Schotland bijna tienduizend gulden op H.Ê.D. BEREID ISO-K)NESTIE TE ONDERZOEKEN? Veerboot geel geschilderd tot 9 uur 's avonds geopend. De winkels in Den Burg Boerenvereniging herinnerde aan belofte Van Etten krijgt grotere groente- en fruitzaak Opbrengst van fancy fair bijna f5.000,- 93e JAARGANG NR. 9433 TEXELSE VRIJDAG 30 NOVEMBER 1979 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228I 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (022Ü20) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het is twijfelachtig op de Woningbouwvereniging Texel er in zal slagen de aannemer of de Nationale Woningraad volledig in gebreke te stellen bij de uitvoering van het Iso-project. In de dinsdagavond in de LTS-kantine gehouden ledenvergadering van de vereniging bleek dat de zaken niet erg duidelijk liggen en dat de verschillende betrok kenen niet staan te trappelen om alle schuld op zich te nemen. Een ongunstige factor voor de vereni ging is dat zij over een eigen opzichter beschikte die met de controle van het CV-lsowerk was belast. Deze heeft nooit alarm geslagen. Zoals bekend is inmiddels uit een enquête gebleken dat het isolatiewerk slordig en onzorgvuldig is uitgevoerd. Het is echter onwaar schijnlijk dat de enorme kostenover- schrijding bij dit project alleen maar daardoor is veroorzaakt. Dit zit 'm veel meer in de optimistische begroting die door de Nationale Woningraad was gemaakt, maar het probleem is dat de NWR dat niet erkent. Inmiddels is de Hoofdingenieur-directeur voor de Volks huisvesting in Haarlem gevraagd een diepgaand onderzoek naar de kwestie in te stellen. Of dat zal leiden tot extra overheidsgeld als tegemoetkoming in de meerkosten, is echter de vraag. In de brief die het bestuur van de Woningbouwvereniging aan de HID heeft gestuurd wordt voornamelijk inge gaan op de schokkende resultaten van de enquête onder de bewoners, gekop peld aan het verzoek om tot onderzoek over te gaan. De heer J. de Boer merkte in de vergadering op dat de brief dus uitsluitend gaat over de technische gebreken die aan het licht zijn gekomen, terwijl de kostenoverschrijding van an derhalf miljoen die veel ernstiger is, niet ter sprake wordt gebracht. Voorzitter Gerard van der Kooi verzekerde echter dat deze kostenoverschrijding wel dege lijk in het onderzoek van de HID zal worden betrokken. Antwoorden In de vergadering van april had de heer F. Blanken een groot aantal vragen gesteld met betrekking tot het CV/lso- project. Deze konden toen slechts ge deeltelijk worden beantwoord, maar in de vergadering van dinsdag j.l. kwam het bestuur met een complete beant woording. Ter wille van de duidelijkheid geven wij deze vragen met de antwoor- De Teso veerboot 'Texelstroom' heeft gele flanken gekregen. Dat hangt samen met de dubbeldekker die het komende voorjaar in de vaart komt en die op initiatief van het Bureau voor Scheepvaart ook in gele kleuren wordt uitgevoerd. Ter wille van de uniformiteit zal het grijsachtige groen van de bestaande schepen daarom ook voor geel moeten plaatsmaken. De reacties van het publiek op deze verandering zijn ongunstig; haast niemand vindt het mooi. De veronderstelling dat de k/eurwisseling iets te maken heeft met een mogelijke overname van Teso door de overheid waar de kleur geel veel wordt gebruikt bij varend en rijdend openbaar ver voer) wordt door de Teso-directie krachtig van de hand gewezen den (vetgedrukt) in extenso weer: Is het juist dat het bestuur reeds sedert 2 jaar n.l. vanaf april 1977 op de hoogte is van de overschrijding van 1,2 miljoen. Dit is juist. Tijdens de najaarsleden vergadering van september 1977 is dit aan de leden meegedeeld. Is het juist dat dit tekort betrekking heeft op het Iso project waarvoor rond 2 miljoen gulden was begroot, zodat de overschrijding 60% bedraagt. Dit is juist. Is het juist dat de bewijsstukken van het z.g. meerwerk dat door de aanne mer zou zijn verricht, voor een groot deel niet meer zijn te achterhalen. Dit dient uit een eventueel onderzoek te blijken. De betaalde bedragen zijn allen door facturen gedekt. Is het juist dat de opzichter van het CV/lso project aan particulieren isolatie glas en andere materialen heeft aange boden. Uit de enquête is gebleken dat dit in één geval juist is. Is het juist dat de aannemer over het aangeschafte reservemateriaal het plaatsingsloon heeft doorberekend. Dit is bij het bestuur niet bekend. Mogelijk kan een in te stellen onderzoek duidelijkheid geven. Is het juist dat er aan de aannemer betalingen zijn gedaan zonder dat daar voor een controleerbare gespecificeede rekening werd overlegd. Voor zover ons bekend zijn alle betalingen gedaan op controleerbare facturen. Is het juist dat het dagelijks bestuur herhaalde malen door haar administra teur op deze onregelmatigheden is gewezen zonder dat dit ingrijpen van het bestuur tot gevolg had. Het bestuur is, weer voor zover bekend, door de administrateur niet gewezen op onregelmatigheden. Wel werd door hem gewaarschuwd tegen de overschrijding doch toen was het reeds te laat. Is het juist dat de Nationale Woning raad is belast met de eindverantwoor delijkheid. Mag daaraan de conclusie worden verbonden dat de NWR niet het aangewezen instituut is om de oorzaken van de overschrijding ruim anderhalf jaar na het opleveringsfeest te onder zoeken. Is het bestuur van mening dat de onderzoekers van de NWR bereid zouden zijn grove nalatigheid van de NWR te constateren hetgeen ernstige financiële consequenties zou kunnen hebben voor deze organisatie. De NWR is belast met de eindverant woording. Daaruit mag geconcludeerd worden dat de NWR niet het aangewe zen instituut is om de oorzaken van de overschrijding te onderzoeken. Het is voor ons ook een vraagteken of de NWR bereid zou zijn eventueel falen van de NWR te constateren. Is het juist dat de meerwerkrekenin- gen die de uiteindelijke overschrijdingen opleverden begonnen binnen te komen na het opleveringsfeest. Voor zover wij hebben kunnen na- zijn vrijdag 30 november, maandag 3 december en dinsdag 4 december Woensdag 5 december na 5 uur gesloten. WINKELIERSVERENIGING DEN BURG gaan is de overschrijding na die datum bekend geworden, dus ja. Toen bij de eerste oplevering in oktober 1976 gebreken in het werk bleken te zitten, wie heeft dat toen afgehandeld en op welke wijze. Welke rol speelde de NWR. Hiervan is het bestuur niets bekend. Is het juist dat de Woningbouwver eniging een fraudeverzekering heeft. Indien dit juist is, waarom doet en deed het dagelijks bestuur dan 2 jaar lang geheimzinnig over deze kwestie. Laat de verzekering dan uitzoeken of er onregelmatigheden gebeurd zijn. leder lid heeft recht op volledige informatie. De vereniging heeft geen fraude- verzekering. Waarom heeft het bestuur niet eerder het gemeentebestuur op de hoogte gesteld. Wanneer is dat gebeurd en door wie. Op 9 november 1977 heeft het dage lijks bestuur van de vereniging een gesprek gehad met het gemeentebe stuur. Dit behelsde de impasse die toen was ontstaan door het ontslag van de opzichter. Tijdens dit gesprek is de overschrijding zijdelings aan de orde geweest. Officieus was de overschrij ding al enkele maanden eerder bekend doch de eerste cijfers werden pas in mei 1978 overlegd. De leden gingen met de beantwoor ding van de vragen akkoord. Vervolgens werd de onlangs gehou den enquête aan de orde gesteld. Naar aanleiding daarvan maakte Dirk Terpstra de opmerking dat slechts een paar mensen hebben gereageerd op de vraag inzake eventueel verricht meerwerk. Hij veronderstelde dat bij nader onderzoek wel meer aan het licht zal komen. Verder kreeg hij desgevraagd van voor zitter Van der Kooi te horen dat het bestuur nog geen contact heeft gehad met de Nationale Woningraad en de aannemer over de nu gerezen proble men. „We laten dat over aan de HID". De heer I. de Vries informeerde of aannemer Van Meer nog wel bestaat. Directeur J. Wendrich twijfelde daar niet aan. Het bestuur is niet van plan deze onderneming nu al te benaderen. Het is beter te wachten op de resultaten van het onderzoek, want een enquête zoals die nu is gehouden, is niet voor 100% betrouwbaar. Want niet iedereen heeft een ingevuld formulier terug ge stuurd. De heer J. Hillen was van mening dat de aannemer op dit moment al in gebreke kan worden gesteld. Er is immers geen twijfel aan dat niet volgens het bestek is gewerkt? Voorzitter Van der Kooi wees er op dat het niet zo eenvoudig is. De afwijkingen van het bestek moeten nauwkeurig per woning (Lees verder op pagina 5) Aldus blijkt 'The Scottisch Farmer' van vorige week (17 november), een weekblad voor Schotse boeren; een opmerkelijk bericht voor de Texelse boeren die het vee speciaal voor deze zending voor de prijs van 71.000,— per stuk hadden verkocht, wat reeds als een prima opbrengst werd beschouwd. Eén van de marktcontroleurs vertelde in het Schotse weekblad, dat de beesten er verrassend goed uitzagen, ondanks het feit dat ze drie weken in gevangenschap hadden gezeten Boven verwachting Dat de prijzen echter zo hoog zouden zijn, had waarschijnlijk geen enkele schapenhouder verwacht. Van de 184 dieren die op de Schotse markt stonden werden er 31 door Schotse boeren gekocht, 107 schapen gingen naar Engeland, 29 naar Wales en 17 naar Noord-lerland. Van de 25 ooien brachten 21 exem plaren ieder minstens £1.000 op (4.110 gulden). 43 van de 110 lammeren werden voor de fikse prijs van 73.288,— per stuk verkocht en 15 van de 49 ramlammeren haalden minstens 500 Engelse ponden, wat neerkomt op een stuksprijs van 72.055, Nooit eerder De laagste prijs was toch altijd nog 7616,50. De heer C. Bakker, een direc teur van het exportbedrijf Dubreco, moest toegeven dat hij zoiets nog nooit eerder had meegemaakt: ,,l have never Staatsbosbeheer heeft opdracht gegeven aan een aannemersbedrijf om de rommel op het duinterrein tussen Stolpweg en Mokweg bij Den Hoorn op te ruimen, zodat het landschap ter plaatste niet langer meer wordt ontsierd. De Staat geeft daarmee gevolg aan een brief die zij vorige maand kreeg van de boerenvereniging 'Ons Belang'. De Texelse schapen die op 15 oktober j.l. voor een Engelse export zending van het eiland werden opgehaald, zijn voor verrassend hoge prijzen in het Schotse Banbury geveild. De hoogste prijs voor een Texels ramlam beliep maar liefst 2.250 Engelse Ponden, wat neerkomt op bijna tienduizend gulden. Voor een Texelse ooi werd zelfs £2.950 geboden f12.124,50 en was daarmee het best verkochte schaap van die dag. heard anything like this in my whole life". Hoogwaardige kwaliteit Maandag 15 oktober werden 's mor gens vroeg op 'Plassendaal' in Waalen burg schapen in een vrachtwagen gela den om naar Engeland te worden getransporteerd. Ook werden bij C. Hin, C. Veeger, Jac. Roeper en R. Eelman schapen opgehaald. Van de totale order waren 170 schapen van Texel afkom stig. Zoals bericht ging het hier om een hoogwaardige exportzending. En geland stelt veel prijs op het algemeen als zeer goed erkende Texelse fokmate- riaal, maar stelt zijn grenzen niet makke lijk open. De belangrijkste voorwaarde tot toelating was dat de dieren vrij moesten zijn van zwoegerziekte, terwijl ook geen sprake mocht zijn van tbc, leptosclerose, abortus en mond- en klauwzeer. Daarom waren alle aange boden schapen grondig onderzocht en vielen velen af. Toekomst Het Texelse schapenstamboek telt in Engeland al ruim 200 leden. De ver wachting bestaat dat Engelse fokkers de Texelaars zullen gebruiken voor het tot stand brengen van kruizingen. De mees te Texelse schapenhouders zijn daarmee niet zo gelukkig, maar ze troosten zich met de gedachte, dat er in dat geval spoedig nieuwe Texelaars nodig zijn, waardoor in de toekomst dergelijke transacties zeker nodig zullen zijn. In de brief wordt er aan herinnerd dat in 1970, toen de polders Hoornder Nieuwland en De Kuil opgingen in het nieuwe Waterschap Texel, het polder bestuur besloot het duinterrein tussen Stolpweg en Mokweg (vier hectare) aan de Staat te schenken. Argument was dat het beheer dan in goede handen zou zijn en er werd dan ook overeengeko men dat Staatsbosbeheer het terrein zo spoedig mogelijk zou opknappen en aldus in het landschap inpassen. Maar dat gebeurde niet, in tegendeel. Het terrein bleef ook onder de nieuwe eigenaar in gebruik als een soort stort plaats. De Staat zelf verbrandde hier onder meer de meidoorns die in verband met de perevuurbestrijding op Texel waren gerooid en de laatste tijd werden hier ook iepen vernietigd, die door iepziekte waren aangetast. Aansporing Rommel trekt rommel. Loonwerkers en andere particulieren grepen deze gelegenheid ook aan om zich van hun afval te ontdoen. Dat wekte ergernis onder de boeren in de omgeving en leidde tot het schrijven van de brief met de aansporing om de belofte van negen jaar geleden eindelijk eens na te komen. Dat zal nu dus gebeuren. Voor het ondememers-aktiviteiten De heer C. van Etten is bezig zijn groenten- en fruitzaak aan de Koger- straat aanzienlijk uit te breiden. Er wordt thans winkel- en magazijnruimte ge maakt in de aangrenzende voormalige garage van Kievit, die eigendom is geworden van het boekhoudbureau Van Zeijlen en Bakelaar. Het boekhoud bureau maakte een deel van het gebouw tot kantoor en verhuurt de rest aan Van Etten. De heer Van Etten vertelde ons dat een grotere winkel al lange tijd dringen de noodzaak was. Klanten en personeel hebben thans onvoldoende bewegings ruimte en de presentatie van de waar moet ook royaler worden. Dat laatste hangt onder meer samen met het feit dat Van Etten zich in het bijzonder toelegt op vergroting van het assorti ment groenten en fruit, in hoofdzaak van binnenlandse en buitenlandse soor ten. Er komt nu ongeveer vijftig vier kante meter bij. Het is de bedoeling donderdag 13 december officieel te openen. De bestaande groentewinkel zal door Van Etten worden verpacht aan een ondernemer uit Bergen. verwerken van zieke iepen is inmiddels een regeling getroffen met een particu lier en gehoopt wordt dat ook het publiek zal inzien dat het (illegaal) storten van rommel op deze plaats niet langer meer kan. Op het bedoelde terrein aan de Mokweg wordt ook de jaarlijkse meierblis gestookt. Of daaraan nu ook een eind moet komen, is nog niet duidelijk. De boerenvereniging zou graag zien dat de Staat deze zeer tijdelijke rommel voor lief zou willen nemen. Als dat niet het geval is, zal in overleg met de gemeente een andere stookplaats moeten worden gevonden. Spreekbuis De 60 leden tellende boerenvereni ging 'Ons Belang' bestaat 27 jaar in zijn huidige vorm. De vereniging is voortge komen uit andere verenigingen die gericht waren op gezelligheid en het behartigen van gezamenlijke belangen zoals bureton en de stierenvereniging. De huidige organisatie moet gezien worden als een spreekbuis van agrariërs uit Den Hoorn en omgeving. Er wordt twee keer per jaar vergaderd. Onlangs richtte het bestuur zich ook tot Staats bosbeheer met klachten over de schade die bij Den Hoorn wordt ondervonden van de snel in aantal toenemende meeu wen en kraaien. Er zijn boeren die bij het inzaaien wel 30% meer zaad nodig hebben om de schade van deze vogels te compenseren. De boerenvereniging is van mening dat Staatsbosbeheer een krachtige bestrijding van deze vogel soorten ter hand moet nemen. Op deze brief is nog geen reactie ontvangen. De fancy fair die vorige week vrijdag in 'Ons Huis' in Den Hoorn is gehouden door de Zusterkringen van Den Hoorn en de Prins Hendrikpolder, heeft bruto 74.874,77 opgebracht. De opbrengst komt ten goede aan restauratiewerkzaamheden van de Her vormde kerk. Een aantal prijzen die op de volgende lotnummers vielen, kunnen nog worden afgehaald bij mevrouw A. Zwanenburg- Troost, Naalrand 9: blauw 36, 241 en 245 en groen 615. TAXI- EN TROUW AUTOVERHUUR Wilhtlminalaan 4-6 dan Burg

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1