Politie informeert over voorkoming van misdrijven Scholerie GOUDSMID PETER TROMP: ,,Een klein bedrijf is voor mij groot genoeg" Sint Nicolaas niet gewenst bij GAK Muziekschool geeft uitvoering Actie Amnesty International Wenskaarten te koop in postkantoor VERVOLG VAN PAG. 1 M Buitenlandse valuta Ludieke aktie voor ander inleveradres PAGINA 5 De tijd is voorbij dat inbraken, inslui pingen, winkeldiefstallen en andere misdrijven op Texel zelden of nooit voorkwamen. Uit het politierapport blijkt dat ons eiland ook in dat opzicht steeds meer op het vasteland gaat lijken, al zal het een troost zijn dat echte grote misdrijven hier tot dusver niet zijn voorgekomen. Het staat wel vast dat het aantal diefstalletjes en inbraken op Texel aanzienlijk minder zou zijn als het publiek minder gemakkelijk was. Mensen die het op een andermans goed hebben voorzien, wordt het niet moeilijk gemaakt. Deuren worden niet behoorlijk gesloten, ramen worden opengelaten, auto's staan soms dagen onafgesloten, winkels zijn soms zo onoverzichtelijk dat winkeldieven haast worden uitgenodigd om hun slag te slaan etc. Meer dan voorheen rekent de politie het tot zijn taak om te helpen bij het voorkomen van misdrijven, aldus gevolg gevend aan een opdracht van de rege ring. Binnen de politie zijn mensen aan gewezen, die zich op dit gebied hebben gespecialiseerd en het publiek gratis voorlichten over allerlei, meestal simpele maatregelen om dieven te weren. Tege lijkertijd wordt gestimuleerd dat het publiek de gegevens noteert van allerlei kostbaarheden, zodat in geval van dief stal de opsporing wordt vergemakke lijkt. Met het oog op dat laatste verstrekt ook het politiebureau in Den Burg gratis registratiekaaefpn, waarop de gegevens van allerlei eigendommen kunnen wor den ingevuld. Verder beschikt de politie over folder materiaal met allerlei tips voor de bevei liging van sloten, deuren en ramen. In het district Alkmaar (waar Texel onder valt) is opperwachtmeester J. Foppes speciaal belast met voorlichting overmisdaadvoorkoming. Hij geeft des gevraagd adviezen aan zowel bedrijven als kleine particulieren. Een zakenman, die bijvoorbeeld zoekt naar een effektief winkelbeveiligingssysteem (b.v. in braakalarm) in zijn specifieke situatie, kan opper Foppes om raad vragen. Deze functionaris verzorgt ook avondvullende dialezingen over misdaadvoorkoming met allerlei tips waar bijna iedereen zijn voordeel mee kan doen. Verenigingen en andere organisaties kunnen een afspraak met hem maken. als therapieleider op de pottenbakkerij van „Scorlewald" in Schoorl, een antroposofisch instituut voor gehandi capten. Het boetseren en het kunstzin nige effect er van wordt bij de antroposofische vorming van gehandi capten als zeer functioneel gezien. Rino Voorbergen beoefent de kunst ook buiten zijn dagelijkse taak en toont zich dan zeer veelzijdig, in de „Scholerie" laat hij prachtige potterie zien maar ook portretten die in opdracht zijn vervaar digd. Het pronkstuk is een geboetseerd schaakspel („Egyptenaren tegen Perzen"). Gevraagd naar de mogelijk toch aanwezige stijlovereenkomst tus sen de verschillende producten, zegt Rino Voorbergen dat in al zijn werk het element 'beweging' is terug te vinden. Het werk is te koop; prijzen tussen ƒ150, en f1.250,-:. Poppen Kunst van eigen eilandelijke bodem zijn de poppen van Coby de Visser uit Oosterend. Coby de Visser heeft al vaker te maken gehad met de „Scho lerie" want ze is er meermalen, samen met Marjella Reijnders, opgetreden met haar poppentheater 'Meloe'. Dit theatertje begint aardig naam te maken op Texel. Wie het een keer in actie heeft gezien, beveelt het van harte bij anderen aan. De wat afgelegen plaats van de „Scholerie" voor een theater is dan niet meer zo bezwaarlijk. Tijdens de tentoonstelling is het poppentheater helaas niet in actie. Het gaat uitsluitend om de poppen zelf. Ook deze zijn vaak bijzonder sprookjesachtig en als zoda nig herkenbaar. Zowel handpoppen als marionetten zijn te zien in uiteenlopen de grootte, echter allemaal bijzonder expressief. Bij een 'poppegezicht' stelt men zich meestal een koude, domme, althans nietszeggende uitdrukking voor. De poppen van Coby de Visser lijken echter zo levend en tintelend dat ze iets uitstralen van het leven dat de speelsters er af en toe inbrengen en ze daardoor maken tot verlengstukken van hun eigen fantasierijke geest. Aquarellen Niek Welboren (33) zelf heeft- in zijn werk altijd tot sprookjesachtige elemen ten aangetrokken gevoeld. Kastelen en ruïnes waren tijdens zijn verblijf in Schotland een favoriet onderwerp. Maar uit eigen fantasie kwam ook het nodige voort. Welboren exposeert een uitgebreide serie aquarellen. In het oog springend zijn daarbij de miniaturen, aquarelletjes die kleiner zijn dan de 'palm van een hand die het bij een breed publiek goed doen, blijkens de verkoopresultaten. Miniaturen dienen zelfs als illustratiemateriaal. Met succes is dat gebeurd in de gedichtenbundel van Frank Herzen „Texel, een vriend schap - een liefde" dat vooral om de miniatuurtjes van IMiek Welboren een aantrekkelijk bezit is. De „Scholerie" is tot 31 december dagelijks open van 15.00 - 21.00 uur, zondags van 12.00 - 17.00 uur. Maan dags gesloten. Op die manier wordt iedere handeling, waarbij dit edelmetaal noodzakelijk is, duur. Eén kilo puur goud kost zo'n f27.000, De prijzen wisselen echter dagelijks. Peter gebruikt alleen legerin gen: 14, 18 en soms 20 karaats. Puur goud is 24 karaats. Bij een legering goud is een bepaald deel goud a# een ander deel „bijzet". Dit bestaat meestal uit koper en zilver. Als de verhouding tussen het goud en de bijzet verande ren, wordt daarmee de waarde anders. 14 karaats bijvoorbeeld, bestaat dan uit 14 delen goud, de rest is bijzet. Naam Peter Trom wil zijn vak niet in geheim zinnigheid uitoefenen. Kort na Ouwe Sunderklaas wil hij een open dag houden om de mensen te laten zien wat hij daar „achter in de tuin van zijn broer" uitvoert. De jonge goudsmid is nog op zoek naar een passende naam voor zijn bedrijfje. Wie een goed idee heeft, moet het maar zeggen. Behoefte „Naar mijn bescheiden mening is op Texel wel behoefte aan een goud smid. Op het ogenblik worden alle reparaties bij juweliers opgestuurd naar een goud- en zilversmederij aan de overkant. Nu bestaat er voor de klant een mogelijkheid voor direct contact met de reparateur. Een sieraad heeft een bepaalde waarde, en moet daarom met respect worden behandeld". VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 TEXELSE COURANT De uitvoering van de Texelse Mu ziekschool vindt dit jaar plaats op vrijdag 14 december in de Burgemeester De Koninghal. De avond begint om 19.45 uur. De uitvoering wordt gegeven door leerlingen van de Texelse muziekschool en staat in het teken van het dier. Zo worden op muzikale wijze koekoek, ezeltje, nijlpaard, kip, olifant, panter, tijger en vele andere dieren uitgebeeld. Het programma wordt verzorgd door leerlingen van de tweedejaars-speel- klassen, de ensembles van de muziek school, alsmede individuele leerlingen en speciaal voor deze gelegenheid ge vormde duo's en trio's. De toegang is vrij; er wordt echter gecollecteerd voor het instrumenten fonds van de muziekschool. Ook de Texelse afdeling van Am nesty International doet mee met de actie tegen de schendingen van de mensenrechten in de Sovjet Unie. Om onderstaande eisen kracht bij te zetten kan iedereen op zondag 9 december zijn handtekening zetten onder de petitie die dan in alle Her vormde kerken van het eiland ligt De erbarmelijke toestanden in de kampen, het opsluiten van andersden kenden in psychiatrische inrichtingen, het gevangen nemen van mensen, alleen maar omdat zij een mening aan hangen die niet strookt met de officiële lijn redenen voor Amnesty Inter national om uw aandacht te vragen voor wat er in de Sovjet Unie gebeurt. Van oktober 1979 tot januari 1980 komen nationale afdelingen van Am nesty International in meer dan twintig landen in actie voor de gewetensgevan genen in de USSR. Drie eisen staan daarbij centraal: afschaffing van het opsluiten van andersdenkenden in psychiatrische in richtingen; verbetering van omstandigheden in kampen, met name het systematisch ondervoeden van gevangenen; vrijlating van allen die in strijd met de rechten van de mens gevangen zit ten. Meer inlichtingen over de actie zijn te krijgen bij het secretariaat: Vloedlijn 31, Den Burg, telefoon (02220) 4109. Westduitse marken 100 f109,50 Belgische francs 100 f 6,56 Franse francs 100 f 46,25 Zweedse kronen 100 f 44,25 Zwitserse francs 100 f 119,00 Deense kronen 100 f 34,25 Amerikaanse dollars 1 f 1,87 Engelse ponden 1 f 4,09 Oostenrijkse schillingen 100 f 15,34 Italiaanse lires 10.000 f 22,00 Spaanse peseta's 100 f 2,71 Toch wilde hij zijn vak graag uitoefenen en nam een baan aan als goudsmid bij een baas in Breezand. „Daar heb ik uit eindelijk mijn biezen gepakt. Natuurlijk heb je bij een baas wei een bepaalde zekerheid, maar ik wilde graag dingen zelf ondernemen", aldus Peter. „Nou, en toen kwam ik bij mijn broer terecht. Die had ruimte voor een eigen werk plaatsje. Maar voor de rest hebben we op financieel gebied niets met elkaar te maken. Wel doe ik reparaties voor hem". Goud Op de vraag of het in deze tijd niet gewaagd is om als goudsmid te begin nen, antwoordt Peter dat hij het wel erg jammer vindt dat de goudprijs zo stijgt. De omstandigheden zijn in dat gebouw voor de werklozen aanmerke lijk aangenamer en gunstiger, menen de actievoerders. Vorig jaar werd dat onderwerp ook al op bijzondere wijze in de aandacht gebracht. Maar de grieven waren toen ernstiger. Er werd toen ge klaagd dat de werklozen soms lang moesten wachten bij het zaaltje omdat ze allemaal voor hetzelfde moment waren opgeroepen. Dat is intussen ver beterd. De tijdstippen van opkomst zijn nu beter gespreid. Het bezwaar tegen het huidige zaaltje blijft echter. Anoniem Belangrijkste argument is dat de mensen die zich hier op maandagoch tend moeten melden, makkelijk als uit keringstrekkers herkenbaar zijn. Want op dat moment dient het zaaltje ner gens anders voor. De Oude Ulo wordt voor allerlei doeleinden gebruikt en de werklozen vallen dan minder als zodanig op. Bovendien kunnen ze in de Oude Ulo gezellig zitten om koffie te drinken, biljart te spelen en ze zijn dan ook bereikbaar voor de medewerkers van het Mensen Zonder Werk-project dat in de Oude Ulo zijn werkbasis heeft. Niet welkom De Sint was gisterochtend echter niet erg welkom. De goedheiligman, die een verrassende gelijkenis vertoon de met MZW-projectleider Kees de Noord vertelde dat de Texelse werk lozen een bijzondere wens op hun verlanglijstje hadden staan: 'n nieuw inle- veradres. Ter illustratie van deze wens had de Sint een bouwtekening van de Oude Ulo meegenomen om te laten zien welke ideale gelegenheid dat zou worden. De heer Bakker van het GAK was echter helemaal niet gediend van dit optreden van Sint Nicolaas en zei dat hij aan het verkeerde adres was. Het aanwijzen van een eventueel nieuw inleveradres is een zaak van hogere In de hal van het postkantoor in de Parkstraat in Den Burg zijn vanaf 10 tot 24 december kerst- en nieuwjaarskaar ten verkrijgbaar. In het PTT-kantoor is een verkoopstand van het plaatselijk comité voor kinderpostzegels opge steld. Het Nederlands Comité voor Kinder postzegels biedt wenskaarten in allerlei soorten aan, met bijpassende envelop pen èn de kinderpostzegels. De opbrengst van zegels en kaarten komt ten goede aan een groot aantal voorzieningen voor lichamelijk, geeste lijk en sociaal gehandicapte kinderen in ons land en in de Derde Wereld. Peter Tromp lijdt op een gezonde manier aan goudkoorts. Al ruim een maand werkt hij enthousiast in zijn eigen goud- en zilversmede- rijtje achter de winkel van zijn broer Martin aan de Weverstraat in Den Burg. Als we Peter in zijn atelier opzoeken, .zit hij met een schort om achter de werkbank. Zijn hoofd steekt maar net boven het tafelblad uit, waar allerlei rin getjes en kleine priegeltangetjes liggen. Naast hem hangt een soort tandarts boor. „Ja", zegt Peter lachend, „zo op 't eerste gezicht heeft ons vak veel over eenstemming met een tandarts". Als hij een la opentrekt zien we een grote hoe- - veelheid boren en freesjes. Allemaal hulpstukken die hij aan de „tandarts boor" kan bevestigen. Het is zijn derde hand, die zeker in dit vak nodig is. j Nadat Peter Tromp zijn LTS-diploma in Den Burg heeft gehaald, kwam hij in Schoonhoven op de Middelbare Techni sche School voor Goud- en Zilversme den, juweliers, uurwerkmakers en gra veurs. Twee jaar geleden haalde hij in september het vakdiploma voor Goud smeden. Het was een vierjarige oplei ding, waaronder één praktijkjaar. In dat jaar heeft hij in „Het Zilverhuis" in Har- derwijk gewerkt. Lawaai een goud smid? „Kijk", legt Peter uit, „Een goudsmid is iemand die sieraden maakt uit edelmetalen. Niet alleen goud, maar ook zilver, platina en koper. Uit plaat en draad maakt hij dingen door verschillen de delen bij elkaar te voegen of te solde ren. Zo wordt een geheel gevormd, dat herkenbaar is als sieraad". Er is een hemelsbreed verschil tussen een goud- en een zilversmid. Een zilversmid maakt voorwerpen, uit bij voorbeeld plaat, door er met allerlei soorten hamers op te slaan. Als mensen vroeger langs een zilversmederij liepen, stopten ze de vingers in de oren. Vaak kwam er veel lawaai uit zo'n werkplaats. Bij een goudsmid gaat het er betrekkelijk rustig toe. Gieten De vierentwintigjarige smid giet zelf zijn draden en platen. Oude materialen worden verwerkt. „Allereerst worden de metalen gesmolten in een smeltbak of gietijzeren kroes. Vervolgens wordt de vloeibare substantie in een mal gego ten, waardoor je naar wens een plaat- of draadvorm krijgt. Dan laat ik het afkoe len en daarna loop ik naar de wals". In de hoek van zijn atelier staat op een zelfgemaakte houten beun de wals op gesteld. Plaat en draad worden hier op gewenste dikte platgewalsd. Voor het draad gebruikt Peter een octagoonwals. Hierin wordt de draad achtkantig. Juthout Voor het draad gaat de bewerking verder. Een ijzeren plaat met verschil lende ronde en vierkante gaten wordt aan het eind van de trekbank gezet. Het stuk draad wordt er in bevestigd en aan de andere kant door een klem vastge houden. Deze klem zit vast aan een leren band. Wanneer hij aan een wiel draait, wordt de band langzaam opge rold, waardoor de spanning groter wordt en de draad steeds dunner wordt uitgetrokken. De trekbank heeft Peter zelf gemaakt uit oude materialen. De plank van de bank heeft hij op het strand gevonden, de leren band van een oude dorsmachine gehaald en het ijzerwerk heeft hij ook ergens vandaan gestruind. De plaat moet voor verdere bewer king „eerst lekker worden doorgesla gen". Van zo'n plaat heeft Peter bijvoor beeld eens het ijzer van een Texelse kap geslagen. Ook laat hij ons een paar fijne zelf ontworpen ringetjes zien. Zelfstandig Na zijn opleiding in Schoonhoven is Peter Tromp met een collega een half jaar in Australië geweest. Een land waar veel edelstenen te vinden zijn. Hoewel ze tot de ontdekking kwamen dat daar best wel iets met hun vak te doen was, besloten ze toch weer naar huis te gaan. Daarna heeft Peter overal allerlei klussen aangepakt om zijn brood te verdienen. „tk kan u niet helpen. U bent aan het verkeer de adres", zei de heer Bakker van het GAK. GAK-functionarissen. Bakker wilde daarom de tekening niet aannemen en weigerde ook het cadeau dat Sint er aan toe wilde voegen: een klein model verhuiswagen. Het was duidelijk dat het hoge bezoek niet op prijs werd ge steld en Sint en zijn knecht vertrokken onverrichterzake, wel beseffend dat het zeer de vraag is of het doel van hun streven nu dichterbij is gekomen. De verplichting om wekelijks in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk werk- briefjes in te leveren is een vorm van controle. Het systeem dient om na te gaan of de werklozen voldoende hun best doen om aan ander werk te komen. Ook moet bij die gelegenheid opgave worden gedaan van eventueel betaald of onbetaald tijdelijk werk. Temidden van de werklozen die maandag in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg hïin werkbriefjes kwa men inleveren bevond zich een zeer opvallende verschijning. Het was Sint Nicolaas met zijn knecht. De goedheiligman is in deze tijd van het jaar zeker niet werkloos, in tegendeel. Zijn aanwezigheid hing samen met een actie die het Mensen Zon der Werk-project voert om het inleveradres van het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor te verplaatsen naar de Oude Ulo.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5