NRC maakt model van aangespoelde potvis f Winkel op de hoek" werd grote Spar-super Vijftien centimeter water onder vloer van woningen Gemeente verplicht tot maatregelen? HERRIEP HINDERT I 9 'Nieuw Leven' brengt 'Het ontvolkte huls' Nieuwe bundel van TL-fonds Gevonden en verloren voorwerpen Jan Buis strijdlustig in veldrit Kerstviering Kerstzangdienst in Oosterend Werkplaats in stijl gebracht VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Medewerkers van het Natuurrecreatiecentrum zijn bezig een model te maken van de Potvis, die zaterdag aanspoelde op het strand tussen Egmond en Castricum. Het model zal worden gebruikt om de bezoe kers van het NRC een goede indruk te kunnen geven van de omvang en vorm van het zeezoogdier, in combinatie met de skeletdelen, die al jaren in het bezit zijn van het NRC. Het model zal worden gemaakt aan de hand van nauwkeurige metingen van het kadaver. Inmiddels zijn ook kleinere stukken van de Potvis naar Texel overgebracht om er gipsafgietsels van te maken. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat directeur Gerrit de Haan en zijn mede werkers een groot stuk van de Potvis zouden mogen meenemen, In het bij zonder ging de belangstelling uit naar enkele ribben en wervels die nog ontbre ken aan het skelet dat afkomstig is van de Potvis, die in juli 1953 op de Hors aanspoelde. Aangezien de nu aange spoelde Potvis van hetzelfde formaat is, zouden deze skeletdelen prachtig heb ben gepast. Zoals bekend mankeerde aan het oude Potvisskelet tot voor kort ook de bovenkaak, maar deze werd vorig jaar op de Vliehors gevonden. De nog ontbrekende delen zijn echter aan de neus van de NRC-mensen voorbijgegaan. In eerste instantie had den ook het Zoölogisch Museum in Amsterdam en het Museum voor Na tuurlijke Historie in Leiden belangstelling getoond voor de Potvis. De afspraak was al min of meer gemaakt, dat de schedel naar Amsterdam zou gaan, de onderkaak naar Leiden en de rest naar het Natuurrecreatiecentrum Texel. Het probleem was echter dat er snel geld op tafel moest komen om het bergen en ontleden van het kolossale dier (15 meter lengte met een gewicht van om streeks 35 ton) mogelijk te maken. De drie betrokken musea hadden daarvoor niet zomaar fondsen beschikbaar. Onderwijsmuseum Een vierde geïnteresseerde, het On derwijsmuseum in Den Haag, had wel geld en wilde graag het komplete dier hebben. De gemeente Egmond, verant woordelijk voor het opruimen van kada vers op dit strandgedeelte, ging daar mee akkoord. De Potvis zal in stukken van het strand worden gehaald en in een destructiebedrijf in Rotterdam worden ontleed. De vertegenwoordigers van de andere musea krijgen dus niets, maar Jan Buis was afgelopen zaterdag de strijdlustigste renner bij de gehouden veldrit in de dennen. Arie Huisman schreef de derde overwinning op zijn naam. Na een eerste manche waarin Arie Huisman en Leen van Elk zij aan zij streden, leek de tweede manche een verplicht nummer te worden. Doch dankzij Jan Buis zou dit anders uitpak ken. De smaakmakers waren de vierde resp. zesde geplaatste Cees Boks en Jan Buis. Na een moeizame start, waar door hij de laatste plaats bezette, ging Jan Buis na vijf van de dertien ronden aan een inhaalrace beginnen. Geen van de ingehaalden zag kans om aan te sluiten behalve Cees Boks. Op de eind streep besliste Jan Buis wie de sterkste was. Voorin kon Leen van Elk tot half koers Arie Huisman volgen, maar moest deze laten gaan, waardoor Huisman onbedreigd op de dagzege afstormde. De in de eerste manche sterk rijdende Cees Riemens viel terug naar de vierde plaats. Uitslag dagklassement: 1. Arie Huisman, 2. Leen van Elk; 3. Cees Boks; 4. Kees Riemens; 5. Jan Buis; 6. Hans Koorn; 7. Jos Huisman; 8. Uwe Smit; 9. Guus Barhorst. voelen zich niet misdeeld omdat het toch wel voldoening geeft dat het geraamte nu kompleet blijft. Het skelet in het Natuurrecreatiecentrum kan wel licht ook kompleet worden gemaakt door de ontbrekende stukken na te maken. Zeldzaam Het aanspoelen van een Potvis op de Nederlandse kust is een zeldzame ge beurtenis. Sinds de Middeleeuwen is het nog geen vijftig keer voorgekomen. J. Reydon an W. Sietsme van hot Natiee- recreatiecentnan op het strand van Egmond bezig mat hot opmaten van da potvis. Op da voorgrond is da vlar meter brede staart zicht baar. De shad oen da buikzijde is de penis. Op de achtergrond rechts Is de onderkaak zicht baar. Deze is ingepakt om te voorkomen dat de tanden er tat vallen. De potvis is uiterlijk volkomen gaaf; van binnen moet het dier echter ai vrij vergaand zijn ontbonden. De 47e stranding was die van juli 1953 op de Texelse Hors. Het zijn tot dusver altijd mannelijke exemplaren geweest die aanspoelden. Mogelijk is dat een gevolg van het feit dat Potvissen in haremverband in kudden door (war mere) zeeën trekken. Mannetjes die overbodig" zijn worden verstoten en gaan zwerven. Een Potvis is een tand walvis; ze hebben tanden en dus geen baleinen. Van Potvissen is bekend dat ze tot enorme diepte in de oceanen kunnen duiken. Blijkens lidtekens op de huid leveren ze in de diepzee gevechten met kolossale octopussen. De toneelvereniging „Nieuw Leven" heeft het stuk „Het ontvolkte huis" van A. Boere in studie genomen. Het zal in 't Skiltje worden opgevoerd op de zater dagen 12 en 19 januari, aanvang 20.00 uur. Jaap Zuidewind heeft de regie. De uitvoering valt samen met het 15-jarig bestaan van de vereniging. De Baptistengemeente verzorgt op Tweede Kerstdag 's middags om 15.30 uur een bijzondere Kerstviering in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Er zal een broodmaaltijd worden ge bruikt en ook het verdere programma wijkt af van een normale kerkdienst. Be langstellenden die moeilijkheden heb ben met vervoer, kunnen hiervoor bel len: (02220) 2598. ledereen is van harte welkom. Zaterdagavond a.s. wordt in de Her vormde kerk van Oosterend de jaarlijkse kerstzangdienst gehouden, aanvang 20.00 uur. Medewerking wordt gegeven door het gemengd koor Soli Deo Gloria onder leiding van mevrouw Ronday, het Texels Christelijk Mannenkoor en de muziekvereniging „Excelsior", beide onder leiding van de heer A. Kuik. „DUIZEND GRAVEN" Het „Tesselse Literatuurfonds" heeft een nieuw gedichtenbundeltje uitgege ven. Het zijn vijftien verzen van Karin Beumkes onder de gezamenlijke noemer „Duizend graven". De illustraties zijn van Martin Vlaming; de omslag maakte Femmy Wine. Zoals de naam van de bundel al doet vermoeden, zijn de gedichten overwegend somber van toon; de dichteres heeft zich in het bijzonder door eenzaamheid en dood laten inspireren. Het hoeft echter niet storm te lopen om de oplaag uitverkocht te krijgen, want er zijn er niet meer dan 100 gedrukt bij een ideële drukkerij in Amsterdam. Op Texel is het (voor f3,95) uitsluitend te koop bij de boekhandel Het Open Boek in de Binnenburg te Den Burg. geïnteresseerd in het antwoord op deze vragen. Zij kampen nl. met permanente wateroverlast, die zo ernstig is, dat het zelfs nadelig is voor hun gezondheid. Dat werd althans gezegd door Henk Beumkes van het Pakt in de dinsdag middag gehouden vergadering van de commissie openbare werken. In de vorige vergadering had hij er al over ge klaagd. Onder de vloer van de huizen staat voortdurend water. In deze tijd van het jaar zelfs vijftien centimeter. Beum kes vertelde dit persoonlijk te hebben geconstateerd. Door het optrekkende water zijn de huizen bijzonder nat, waardoor in het plafond het „weer" zit en de bewoners klagen over rheumati- sche aandoeningen. Gejokt? „Dit is zeer ernstig", aldus Beumkes, die verder boos was omdat hij door ambtenaar Plug met een kluitje in het riet was gestuurd. Plug had nl. in de vorige vergadering gezegd, dat de ge meente een plan heeft geopperd om drainage aan te brengen. Maar daarover kon met alle bewoners geen overeen stemming worden bereikt (want de pijpen zouden door de achtertuin moe ten) zodat het niet doorging. Beumkes had er daarop zijn verontwaardiging over uitgesproken dat een oplossing dus wordt geblokkeerd door toedoen van enkele bewoners. Maar in de vergade ring van dinsdag j.l. vertelde hij dat hij navraag had gedaan en dat Plug het verhaal uit zijn duim had gezogen. De bewoners wisten niets van een drai nageplan van de gemeente. In tegen deel. Hen was alleen maar te verstaan gegeven, dat ze voor de kosten van een eventuele oplossing zelf zouden moeten opdraaien. Beumkes zei dat de gemeen te ervoor moet zorgen dat aan beide kanten van het voetpad tussen de woningen een afvoerbuis wordt gelegd, uitmondend in het riool dat hier vol doende diep ligt. Hij vond het logisch dat de gemeente dat doet, want de bouwgrond is „bouwrijp" verkocht en dan mag je verwachten dat het geen moeras (meer) is. De heer Dros onder schreef het betoog van Beumkes. Direc teur Van Hoorn wilde wel uitgezocht hebben onder welke voorwaarden de grond destijds is verkocht. Beumkes dreigde het ministerie van Volksgezondheid te zullen inschakelen als de gemeente deze kwestie niet be hoorlijk zou afhandelen. Ambulance en shovel Na zeer lang wikken en wegen heeft de gemeente definitieve beslissingen genomen over de ambulance en de sho vel. Er komt geen Caterpillar, maar een Volvo shovel die als beste uit de bus kwam. maar wel f7000,— duurder is dan de begroting toeliet. Tot ergernis van de heer P. A. Zegers had de gemeente het ding toch maar besteld, hoewel de gemeenteraad de begrotingswijziging nog moet goedkeu ren. Zegers veronderstelde dat de Cater pillar goed genoeg was. Die zou aanvan kelijk worden gekocht, maar op aan drang van de heer Dros zijn ook andere merken in de beoordeling betrokken, waardoor de keus op de belangrijk duur dere Volvo viel. „Maar ik kan het me wel voorstellen. Ik rij ook liever in een Mercedes dan in een kleine Datsun". Voorzitter Van der Kooi vond echter dat over de shovel-aankoop lang ge noeg was gepraat. Wat betreft de ambulance deelde hij mee dat de keus is In de periode van 1 tot en met 15 december zijn op het politiebureau de volgende aangiften van gevonden en verloren voorwerpen gedaan: Gevonden: hoefijzervormige, lederen portemonnee: bruine leren dameshand schoen, bont gevoerd; witte badstof sok; -lichtbruine portemonnee inh. f300,—; kerkdeursleutel; blauwe overall maat 52; Indusa herenhorloge, blauwe wijzerplaat; zwarte portemonnee inh. f15,— buskaartje; handschoen, di verse kleuren; huissleutel. Verloren: gouden oorring; platte zilve ren schakelarmband; lichtbeige porte monnee inh. f12,60 make up; don kerbruine leren handschoen; wit katoe nen kindervest; wit/groen wollen kin- dervest; gouden schakelarmband; zwart plastic portemonnee met rits en klip; autosleutel met label waarop VW; zilver kleurig dameshorloge, groene wijzer plaats, gevlochten bandje; doublé dameshorloge, schakelband; beige por temonnee inh. f100,— giropas t.n.v. Molenaar; bruin portemonneetje op achterzijde zee en duinen geschilderd, inh. f4, aantal girobetaalkaarten; geel regenpak; lichtbruine knipporte- monnee inh. f40, bruine portemon nee inh. f5,l- papiertje met naam en adres: C. Kok; 2 Simca autosleutels. r ondememers-aktiviteiten Mag iemand die van de gemeente „bouwrijpe" grond koopt, erop rekenen dat het met waterafvoer in orde is? En als er sprake is van wateroverlast, is de gemeente dan verplicht alsnog maatregelen te nemen om daaraan een eind te maken? Bewoners van de particuliere wonin gen aan de Thijsselaan (tussen Starken- burg en het Arbeidsbureau) zijn zeer gevallen op een laag model Mercedes. Een van de mededelingen, die door de voorzitter was gedaan, betrof de veel besproken 12 premiewoningen in Het Horntje. De eerste twee zijn opgeleverd en de andere volgen spoedig. Wat de kwaliteit betreft lijkt het nogal mee te vallen. Beumkes reageerde sceptisch op die mededeling. Verwacht wordt dat in april de bouw van de Bouwfondswonin gen in het artikel 11-gebied in Den Burg (Beatrixlaan) kan starten. De artikel 19-vergunning is geregeld; er zijn geen bezwaren ingekomen. Op 1 januari a.s. bestaat gemeente werken als zelfstandige dienst 25 jaar. Op vrijdag 18 januari zal dat worden ge vierd tijdens een bijeenkomst in de kantine. De leden van de commissie openbare werken horen tot de genodig den. De Gebroeders Van der Slikke zijn niet kinderachtig te werk gegaan bij de verbouwing van hun Spar-winkel op de hoek Weverstraat-Parkstraat. Van een bescheiden „winkel op de hoek" met een oppervlakte van nauwelijks 85 m2 is de zaak in één keer uitgebreid tot een volwaardige supermarkt met een opper vlakte van 230 m2. Ondanks het feit dat hen een pittige concurrentie te wachten staat van an dere supermarkts in Den Burg, is de firma niet voor dit initiatief terugge schrokken. Ze hebben er alle vertrou wen in, rekenen erop dat hun grote schare oude klanten trouw blijft en dat er een flink aantal nieuwe bijkomt. Ze denken dat niet alleen te bereiken door prijzen, presentatie en koopgemak, maar ook en misschien wel vooral door het handhaven van de genoegelijke sfeer en een prettige benadering van de mensen. Visie Want het is de persoonlijke, mense lijke benadering waaraan het vaak man keert in grootwinkelbedrijven. Hoewel je dat uit de publiciteit over dit onderwerp niet zou opmaken is het een feit dat mensen zich niet alleen maar laten trekken door de prijzenstunts en bereik baarheid per auto. Het koopklimaat wordt ook door andere, minder „grijp bare" factoren bepaald. Als die mense lijke kant van de zaak kan worden gecombineerd met een centraal in Den Burg gelegen supermarkt, waar „alles" te krijgen is, is dat de moeite van het proberen meer dan waard. Zo ongeveer luidt de visie van de gebroeders Van der Slikke, die hun plannen konden verwe zenlijken door zich tijdig te realiseren dat buurmans erf maar één keer te koop is. Ze kochten vier jaar geleden de kappers zaak van de heer H. Prins en lieten dat een paar maanden geleden met de grond gelijk maken om aldus langs de Parkstraat te kunnen uitbreiden. Ruimtetekort Het was een ingrijpend moment in de geschiedenis van het bedrijf dat in 1924 werd gesticht door Adriaan van der Slikke nadat hij zijn baan als chauffeur van dokter Prakke vaarwel had gezegd. Twee keer werd de zaak, die door de zoons Charles en Dick werd overgeno men, verbouwd: in 1954 en 1965. Maar de laatste jaren voelden zowel de klanten als het bedienend personeel het ruimtetekort letterlijk aan den lijve. Ook werd het zeer wenselijk geacht de klanten in één keer aan alles te kunnen helpen. In de nieuwe situatie beschikt de zaak dan ook over een groenten- en fruitafdeling, er is vers (voorverpakt) vlees, brood, bloemen en planten, en zelfs kranten, tijdschriften en wenskaar ten. De bestaande afdelingen werden aanmerkelijk uitgebreid. De zuivelafde- ling kreeg een twee maal zo grote koeling (5 meter) en de diepvriesafdeling groeide van 2 'A meter naar 6,10 meter. Ook bij de vleeswaren- en kaashoek zijn veel groter geworden, maar bij de uit voering is men er wonderwel in ge slaagd de inrichting toch knus te hou den. Het magazijn bevindt zich op de bovenverdieping. De winkelvoorraad wordt op peil gehouden met behulp van een lift. Op de bovenverdieping bevindt zich ook een centrale machinekamer (voor de diverse koeleenheden), CV- ruimte en personeelsverblijf. De bouw werd ontworpen door archi tectenbureau Alkema, in deze vertegen woordigd door Jan Beeriing. Hoofdaan nemer was de firma H. Daalder Er Zonen uit de Cocksdorp met P. J. Stolk als nijvere uitvoerder. Verder werkten mee: Installatiebureau Schuijl voor de elektra, Oele (loodgieterswerk en sanitair), CVI (centrale verwarming) en schilder D. Roeper. De gemeente zorgde voor een fraai trottoir en kon zich zelfs verenigen met een bescheiden bloembak als grens met café De Grooten Slock. Timmerman Han Bakker uit Den Hoorn heeft een waardevolle vrijwillige bijdrage geleverd aan het dorpsgezicht van Den Hoorn. Zijn timmerwerkplaats aan de Stolpweg heeft hij uitgebreid en opgeknapt in oude stijl. Samen met het reeds bestaande Rabobankkantoor is nu een prachtig totaalbeeld ontstaan. Bakker vergrootte zijn werkplaats (oorspronkelijk een boerenschuur die rond de eeuwwisseling werd gebouwd) met een aanbouw van ongeveer 30 m2, die van een schuin pannendak, houten voorschot en windveren werd voorzien. Het bestaande gebouw kreeg houten goten, raamluiken en werd in de juiste kleuren geschilderd. Een beetje bedrog ter wille van de praktische bruikbaarheid was niet te vermijden. De raamluiken kunnen niet worden gesloten en de fraaie regenton kan geen water opvan gen, maar bevat een metalen olietank voor de kachel. Als vakbekwaam timmerman had de 'heer Bakker uiteraard geen moeite met het uitvoeren van het karwei en de vele uren, die erin zijn gaan zitten had hij er graag voor over. Hij vindt het jammer dat niét van iedere eigenaar van een oud oud gebouw kan worden verwacht dat hij het op een dergelijke wijze opknapt. Feitelijk is het alleen mogelijk voor men sen die zich kunnen permitteren er een dure vakman aan te zetten, tenzij het handige doe-het-zelvers zijn.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 11