„WAT IK ZEGGEN WOU.." Over boord gezet na 31 jaar UÜMIHIWll Bond in 'Moonraker' Suikeroom Hotex naar Maricoweg Oud-Texelse exposeert in raadhuis VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 13 BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Naar aanleiding van de stukken die de laatste tijd in de krant zijn verschenen over de gang van zaken tussen het bestuur van de N.V. T.E.S.O. en de fa. Gebr. Bruin en Snoek willen wij nu ook eens een boekje opendoen over de uit zichtloze situatie waarin wij zijn gema noeuvreerd. Eénendertig jaar lang hebben de families Bruin en Snoek de buffetten aan boord van de veerboten gepacht, op basis van een contract dat telkens voor één jaar werd afgesloten. Na het overlijden van de heer J. Bruin, vijf jaar geleden, stapten de senioren uit de firma en namen de junioren de zaak over. De pacht kwam op naam te staan van W. Snoek, waarmee de N.V. TESO akkoord ging. Met het oog op een grotere zekerheid voor het personeel en de gezinnen, stelde W. Snoek meteen (12/11/74) aan de directie voor in het vervolg met een vijfjarig contract te gaan werken. Men zag daar unaniem de redelijkheid van in, maar er werd beslo ten dat wij eerst één proefjaar moesten volmaken. Dat jaar verliep soepel we hadden tenslotte al acht jaar ervaring bij onze vaders opgedaan en dus wend de W. Snoek zich weer tot het TESO- bestuur om nu dat vijfjarig contract te sluiten. Hij kreeg prompt nóg een jaar op proef, met de toezegging dat er daarna over een vijfjarige verbintenis gesproken zou worden, waarop wij volgens TESO recht hadden en daar werd op vertrouwd en gebouwd. Na afloop van dat tweede proefjaar vervoegde W. Snoek zich opnieuw bij de TESO-directie, die hem meedeelde dat er plannen bestonden voor een dubbeldeksveerpont en dat er verder gepraat zou worden over een meerjarig contract als de kwestie-dubbeldekker geregeld was. Wel werden hun adviezen en suggesties over de indeling van buffetten, kombuis e.d. in dit nieuw te bouwen monster op prijs gesteld en als onbezoldigd adviseur bracht W. Snoek menig uur op het TESO-kantoor door. Op 17 maart 1979 schreef W. Snoek de TESO een brief, waarin hijliet weten dat hij graag een contract wilde sluiten voor de komende vijf jaar, om aan alle onzekerheid een einde te maken. Hij ontving geen antwoord, maar hij werd drie maanden later wel door de heer J. Bloem uitgenodigd om nog eens te komen praten over de indeling van de buffetten en kombuis. W. Snoek zei dat hij al maanden op een brief van de TESO zat te wachten en eerst wel eens wilde weten waar hij aan toe was. Een dag later werd hij opgebeld door TESO- directeur Th. Hoogerheide, die hem zei dat hij zich nergens druk over hoefde te maken. „Er is niets aan de hand". Eindelijk, op 5 juli 1979, kreeg W. Snoek de lang verwachte brief van de N.V. TESO, ondertekend door de heer J. P. Kikkert. De inhoud kwam er op neer dat het pachtcontract niet ver nieuwd zou worden, omdat men over woog de exploitatie in eigen beheer te nemen. Nader bericht zou volgen vóór 10 oktober. Directeur Hoogerheide bleek een week later net terug van vakantie niets van het schrijven van de heer Kikkert af te weten. „Eigen beheer? Nooit van zijn leven!" zei hij tegen W. Snoek in maart 1978. „Dat is veel te arbeidsintensief. We hebben aan TESO al werk genoeg". In principe hadden wij niet zoveel be zwaar tegen het door TESO zelf exploi teren van de buffetten, omdat wij verwachtten in die veranderde situatie gewoon aan het werk te kunnen blijven. Maar het nader bericht dat voor 10 oktober zou volgen, bleef uit. W. Snoek was begin oktober met vakantie en daarom werd zijn broer H. Snoek gemachtigd om de heer Hoogerheide op te bellen en te informeren waar de beloofde toelichting bleef. Directeur Hoogerheide deelde hem mee, dat het definitief afgelopen was met de exploitatie door de fa. Gebr. Bruin en Snoek en dat de N.V. TESO in onderhandeling was of in ieder geval van plan was dit te gaan doen met de heer J. Stolk, pachter van het Haven restaurant. Ook meldde hij nog dat het initiatief tot deze veranderingen geno men was door de commissarissen. Na zijn vakantie belde W. Snoek on middellijk een aantal TESO-commissa- rissen op. Mevrouw T. Vlas: „Ik weet er niets van. De heer Hoogerheide probeert ons de Zwarte Piet toe te spelen. Maar er is nog niets beslist. Je moet niet wanho pen. De man is ziek". De heer B. Bakker: „Als Stolk het krijgt, stap ik op". Maar later, na het kranteartikel van de heer C. Vonk, zou de heer Bakker, die zelf leiding geeft aan een bedrijf met personeel, zich laten ontvallen: „Als er mensen bij TESO zijn die het niet zint, zoeken ze maar ander werk". De heer C. Dros verwees W. Snoek terug naar de heer Hoogerheide: „De directeur beslist, dus moet je bij hem wezen. Maar ja, hij is er nooit". Steun kregen wij alleen van de heer C. Vonk, voor wie deze kwestie blijkbaar de bekende druppel was, want hij is in middels uit de raad van commissarissen gestapt. Enkele weken na het telefoongesprek van H. Snoek met de heer Hoogerheide vond er een onderhoud plaats tussen aan de ene kant de heren Th. Hooger heide en J. P. Kikkert en aan de andere kant W. Snoek en medefirmant J. Bruin. Uit deze bespreking kwam naar voren dat de N.V. TESO het Haven restaurant en de buffetten onder één beheer wilde stellen. Integreren, heet dat met een duur woord. Omdat de heer J. Stolk nog een vierjarig contract met TESO had over de exploitatie van het Havenrestaurant, zou hij het gezamen lijk beheer moeten gaan voeren. De fa. Gebr. Bruin en Snoek werd definitief buiten spel gezet. Als reden hiervoor kregen wij te horen dat wij een slechte presentatie hebben en niet over onder nemingsgeest beschikken. Vreemd ge noeg zouden wij, ondanks onze presen tatie, wel bij de nieuwe pachter in dienst mogen treden, wat wij om begrijpelijke redenen hebben geweigerd. De laatste vijf jaar hebben wij de N.V. TESo in totaal één miljoen gulden aan pacht overgemaakt, welk bedrag overi gens niet gespecificeerd in de financiële jaarverslagen terug te vinden is en dat van Stolk ook niet. Een aardige som vinden wij zelf. Maar de heer Hooger heide deed er nogal achteloos over. „Ook al halen we er straks minder uit dan jullie, dat hindert niet", zei hij tegen W. Snoek. „Geld speelt voor ons geen rol". (Maar de tarieven stijgen wel steeds). Met onze ondernemingsgeest valt het wel mee. We hebben met zijn vieren door hard te werken een ondernemers- loon weten te verdienen en TESO een hoog percentage aan pacht afgedragen. Het verwijt dat wij te weinig aan ver nieuwingen hebben gedaan, is even eens onterecht. Een expert van de D.E.-fabrieken, die wij een keer om ad vies hebben gevraagd, vond de huidige methode qua snelheid, effectiviteit en zovoort, de best mogelijke. Zeker in een dergelijke, verouderde akkommodatie. Alleen zouden ketels plus boilers ver nieuwd moeten worden, waarbij ver schillende variaties mogelijk waren. Hiervoor dienden wij een plan in bij de TESO-directie, maar het hoofd van de technische dienst vond twintigduizend gulden voor alle koffieketels te duur. Later kregen wij de schuld dat wij in gebreke waren gebleven, terwijl TESO contractueel verantwoordelijk is voor de inventaris. Veel van onze tijd is in het onderhoud van de, hetzij door lekkage, hetzij door constante bevuiling, moeilijk schoon te houden w.c.'s gaan zitten, leder jaar tegen de winter, als de boten hun onder houdsbeurt krijgen, moesten wij een lijst insturen van alle gebreken aan buffetten w.c.'s e.d., die dan verholpen zouden worden. Maar er werd niet of nauwelijks geschilderd, de constante verstoppin gen werden onvoldoende verholpen en de lekke leidingen niet vernieuwd, zodat wij het jaar daarop praktisch dezelfde lijst konden indienen. Wel moet gezegd worden dat na de in diensttreding van de heer J. Bloem de situatie lichtelijk verbeterde. De slechte presentatie, die ons door de heren Kikkert en Hoogerheid werd aangewreven (die aantijging is in de krant van dinsdag j.l. enigszins terugge nomen, maar dan is het kwaad toch al geschied) zou ook van toepassing zijn op het personeel, dat overigens onder de nieuwe pachter kan blijven werken. Over de kleding van de meisjes kunnen wij kort zijn. 's Zomers namen wij soms meisjes voor drie weken in dienst en het spreekt vanzelf dat we niet van hen konden verlangen voor zo korte tijd een complete garderobe aan te schaffen. Bij onze eerste contractbespreking ver klaarde de heer Hoogerheide trouwens: „Kleding interesseert me niet. Ik kijk alleen naar de keiharde cijfers." Misschien is er wel eens een onver togen woord gevallen, maar dat is dan ongetwijfeld gebeurd als reactie op een onheuse bejegening uit het publiek. Vooral de meisjes krijgen soms heel ver velende opmerkingen naar hun hoofd en als je dan ook nog heel hard moet wer ken tijdens die snelle, druk bezette over tochten, is het begrijpelijk dat je een keer iets terugzegt. Eénendertig jaar lang hebben de fami lies Bruin en Snoek de buffetten op de TESO-boten beheerd, zonder klachten of toespelingen van de directie. Nu blijkt er opeens van alles niet in orde te zijn, hoewel de met name genoemde kritiek slechte presentatie, geen onderne mingsgeest, geen bereidheid tot ver nieuwingen niet kan worden waarge maakt. Wat is er dan aan de hand? Er rijzen bij ons allerlei vermoedens. Was het niet de meest logische gang van zaken geweest om, toen de heer Stolk van exploitatie afzag, de fa. Gebr. Bruin en Snoek met hun grote ervaring het tweed Ijarig contract te laten uitdienen dat de heer P. Evers thans in de wacht heeft gesleept? Om met de TESO-on- dernemingsraad te spreken: „Dit is een asociale zaak". Per 1 januari 1980 staan de kostwinners van vier gezinnen op de „Moonraker", de nieuwste James Bond-film is in het City-theater te zien van vrijdag tot en met maandag èn op woensdagavond (Tweede Kerstdag) om 20.00 uur. „Moonraker" is het elfde filmavon- tuur dat aan James Bond wordt gewijd. Wat bij ieder gewoon mens op schrome lijke zelfoverschatting zou duiden, blijkt bij Bond een teken van onoverwinnelijk heid, hoewel dat niet moeiteloos gaat. In deze film ondervindt agent 007 weer veel tegenwerking van de 2.20 meter lange Richard Kiel (Jaws), de man met het stalen gebit, die behalve wreed ook heel beminnelijk kan zijn. Ook in „Moonraker" gebeuren merk waardige dingen. Onder meer zijn wan delaars op het St. Marcoplein te Venetië er getuige van hoe Bond in een gondel vanuit het kanaalwater opstijgt en hoe keien. Wij danken alle mensen, die de afge lopen jaren met de Texelse boot over kwamen, voor hun klandizie en het in ons gestelde vertrouwen. Onze beste wensen voor het nieuwe jaar vergezel len hen allen. Tevens geldt dit voor het buffetpersoneel en personeel van de N.V. TESO. J. Bruin W. Snoek (fa. Gebr. Bruin en Snoek). Den Burg. Naschrift: Zoals gebruikelijk met ingezonden stukken, waarin beschuldigingen aan personen voorkomen, stelden wij TESO in de gelegenheid tot het geven van weerwoord. Bestuur en directie oor deelden dat het te ver zou voeren om op alle details in te gaan hoewel zij van me ning zijn, dat nogal wat onjuistheden in het betoog voorkomen, waardoor het beeld onnodig wordt vertekend. Voor de emotie, die in het stuk doorklinkt hebben zij alle begrip, maar zij hadden op een dergelijke reaktie niet gerekend, het bekende vaartuigje door het opbla zen van een enorm luchtkussen veran dert in een hoovercraft Echte Bond-fans mogen „Moon raker" niet missen. De film is toeganke lijk voor personen vanaf 12 jaar. Zondag en woensdag (2e kerstdag), aanvang 15.00 uur gaat het gordijn open voor een vrolijk tekenfilmprogramma, waarin we de avonturen kunnen bewon deren van Tweety de kanarie die allerlei listige plannetjes moet bedenken om het niet aan de stok te krijgen met Sylvester de kat. Maar ook Popeye zal weer vele kilo's spinazie tot zich moeten nemen om Olijfje bij zich te kunnen houden en zijn rivaal Bluto van zich af te kunnen schudden. En dan is er B6gs Bunny, die zijn tegenstanders moet belagen met honderden kilo's dynamiet. Al met al brengen deze bekende tekenfilmfiguren anderhalf uur vrolijk amusement voor jong en ach... waarom ook niet voor oud. gezien het feit dat TESO de exploi tanten op royale wijze financieel is tege moet gekomen. De partijen zijn betrek kelijk vredig uit elkaar gegaan. TESO vindt het wel belangrijk erop te wijzen dat de gebroeders Bruin en Snoek het aanbod hebben gehad bij de nieuwe exploitant in dienst te treden (wat zij niet wilden) en ook is hen aangeboden nog tot 1 april door te gaan met de buffet exploitatie om aldus de kans te vergro ten (dichter bij het seizoen) dat zij spoedig ander werk zouden vinden. In dat laatste geval zou het daaraan even tueel verbonden financiële nadeel door TESO worden vergoed. Ook wil TESO graag kwijt dat op 5 juli definitief is duidelijk gemaakt, dat de verpachting van het buffet in ieder geval per 1 januari zou stoppen en dat de datum in oktober alleen bedoeld was om bekend te maken hoe het verder zou gaan met de buf fetten Red. ondememers-aktiviteiten Plet Hoogerheide heeft zijn „Hotex" electronicabedrijf vanuit de garage van zijn ouders aan de Vloedlijn overge bracht naar Maricoweg 14. Daar heeft hij veel meer ruimte, waardoor hij beter en vooral sneller kan werken. Thuis werd het echt te gek. De garage stond propvol. Bovendien dienden de gang en de woonkamer van zijn ouders regelmatig als opslagruimte en in drukke tijden had P. Hoogerheide zelfs twee slaapkamers bij J. Trap in Oosterend in gebruik om alle (nog niet) gerepareerde spullen onder te brengen. Zijn nieuwe onderkomen is gevestigd in de schuur van H. Koopman (boot- en caravanopslag) en heeft een opper vlakte van zo'n honderd vierkante me ter. Een deel van de schuur is ingericht als showroom, de rest is werkruimte. Piet Hoogerheide kan zijn service nu verhogen. Het onderdelenbestand is groter geworden en hij streeft er naar reparaties in maximaal twee dagen te verwerken. Dit is onder meer mogelijk door de assistentie van Jaap Trap, die twee middagen per week en in de avonduren voor Hoogerheide aan de slag gaat. Oud-Texelse mevrouw G. van Boxel-Zuldewind exposeert van 18 december 1979 tot en met 4 januari 1980 tekeningen en olieverven in de tentoonstellingsruimte van het Gemeentehuis. Mevrouw G. van Boxel-Zuidewind is op Texel geboren, maar woont al gerui me tijd in Den Haag. Tot haar 24ste jaar bleef ze op het eiland. Wel komt ze samen met haar man, een portret schilder, regelmatig het eiland bezoe ken. Nadat de kinderen het huis uit waren, is zij zich gaan toeleggen op tekenen en schilderen, waarbij ze hulp en aanwijzingen kreeg van haar echtge noot. In de Raadhuiskelder hangen veertien olieverfschilderijen, vaak stillevens van bloemen. De tekeningen in bruine ,,Rembrandt"-inkt zijn gemaakt tijdens de vele bezoeken aan Frankrijk. Twee werken zijn in Oudeschild op Texel gemaakt. Mevrouw van Boxel heeft al diverse keren in het land geëxposeerd. De voorlaatste tentoonstelling was in Gouda. De expositie is geopend op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en 's middags van 14.00 tot 17.00 uur. 12. Jeanne Kroonstuiver geboren Krol stond de volgende morgen op in een allerslechtst humeur. Liefst zou ze oom Simon verteld hebben dat hij maar op moest krassen en hoe eerder hoe beter, maar dat ging niet. Ze moest de huik maar naar de wind zetten. Ze veront schuldigde haar balorig zwijgen met hoofdpijn en zag geërgerd toe, hoe smakelijk oom Simon z'n uitgebreid ontbijt naar binnen zat te werken. Maar hij zelf sprak het verlossende woord. „Je schoonmoeder" zei hij, „m'n zuster Anna, heeft al eens laten door schemeren dat ze best een kamer over had. Van haar vandaan is het een dik kwartier fietsen naar die werf. Geloof je ook niet Jannie, dat het 't beste zou zijn, als ik bij Anna introk?" Met zo veel gratie als ze kon opbren gen stemde ze toe. „Ja, dat lijkt me wel erg praktisch. Ben kon u zei ze toch een beetje sarcastisch, „niet elke dag met de auto halen en brengen". Hij lachte. „Fietsen is gezond. Ik heb buiten lucht nodig. Ik ben blij dat ik aan de klus kan. Dan denk ik dat ik vandaag maar es naar Anna ga om te kijken of dat lukt. Enne dan ben ik hier wel de langste tiid aeweest" „Ja", zei, „dat zal dan wel". De woorden „het was ons niets te veel" kon ze niet over de lippen krijgen, zelfs niet bij wijze van frase. Ze had inderdaad de figuur oom Simon omgeven met de glans der veronderstelde miljoenen, en als origineel en karakteristiek betiteld alles, waaraan ze zich geërgerd had, met name dat hij zo weinig „represen tatief" was. In de grond der zaak was hij niet meer dan een arbeider van haar mans fabriek, al was hij dan ook oom Simon. Normaal zou ze er niet over gedacht hebben, hem als gast in haar huis te ontvangen. Ben met zijn malle familiezwak had het allemaal op touw gezet. Oom Simon moest en zou bij hèn logerenl Nu, daar had hij het laatste nog niet over gehoord Oom Simon schonk zich nog een kopje thee in en legde een grote plak ham op een vers gesmeerd broodje. „Zo goed als ik het bij jullie had, zal ik het voortaan wel niet hebben", over peinsde hij hardop, „want Anna is niet krenterig maar ze heeft het niet breed, en wat ik daarginds verdien zal ook niet zoveel zoden aan de dijk zetten. Als ik er maar van leven kan en een paar centen overhou voor een zak tabak, dan ben ik al dik tevreden". Karei kwam geeuwend binnen. Het was laat geworden de vorige avond. „Mogge. Zo oom, smaakt het nog al?" Op een andere tijd zou Jeanne hem de toon waarop hij het vroeg, kwalijk genomen hebben. Nu vertolkte haar zoon haar eigen gevoelens, zoals wel vaker. „Best jongen. Dank je. 'k Heb het hier best naar m'n zin gehad". „Gehad? Gaat u weg?", informeerde de neef, plotseling geanimeerd. „Je oom heeft werk. Op een scheepswerf", zei Jeanne droog. „Waarschijnlijk gaat hij bij oma wonen, dan is hij dicht bij z'n werk". Karei keek van de een naar de ander. Zijn moeders intonatie zei hem genoeg. Waren de ouwelui déér even ingeston- kenl De miljonair uit Braziliël Een dood gewone arrebeierl „Dan hebt u al die tijd toch maar een bruin leven gehad", zei Karei scherp. Maar oom Simon scheen niets te merken. „Ja jongen, het is leuk als je bij je familie terugkomt en het blijkt dat ze allemaal zo in goede doen zijn. Bij jullie, en bij je tante Thea, heeft het me aan niets ontbroken". „En nu de magere jaren aanbreken", zei Karei spottend, „zit u hier voor 't laatst nog es flink te bunkeren". „Nou" antwoordde oom Simon, „als alles gaat zoals ik hoop, dan kom ik toch vanavond nog terug om m'n spullen op te halen. Dan kunnen we voor het laatst nog eens gezellig samen eten". ,,'t Lijkt me maar beter dat u bij oma eet, of bij de De Jongen. Dan kunt u vast een beetje wennen aan gewone kost". Jeanne schrok ervan. Karei zei dat zo rauw. Maar ze kon zich maar al te goed begrijpen hoe ook hij zich ergerde aan,. ja, hoe moest je het nemen? Bedrog? Oplichterij? Ben had dat alle maal geslikt. Het was Ben die erin was gevlogen. Ben, Ben „Nou", zei oom Simon en smeerde z'n laatste broodje, „dat is nog niet eens zo'n gek idee, neef. Dat spaart je moeder weer uit, niet? Weet je wat, Jannie? Ik zal straks maar meteen m'n spullen pakken. Dan hoef ik die reis terug niet meer te maken en dan ben ik jullie ook niet langer tot last". „En u weet nog niet eens begon Jeanne. „Ik vind altijd wel een plekje. Des noods slaap ik bij Sjoerd. Die heeft nog wel een hangmat. Het is niet voor 't eerst dat ik in een hangmat slaap. Nou mensen", hij stond op, „dan zal ik meteen gaan pakken. Neef, als ik je niet meer zie, sterkte en bedankt voor alle hartelijkheid". Karei keek hem aan. Nam de ouwe baas hem te grazen? Maar het gezicht van oom Simon toonde blanke on schuld. ,,'t Ga u goed", zei hij. „Moeder, hebt u nog een eitje, of heeft oom die allemaal opgegeten?" Jeanne stond voor het raam te kijken toen zij oom Simon, met zijn koffer, heen zag gaan naar het station. Hij had niet gewild dat ze een taxi belde. Nee, ze moest Ben niet lastig vallen, die had zijn werk. Ze moest hem vooral de hartelijke groeten doen. Hij ging de hoek om. Hij keek niet om. Oom Simon af. Opgeruimd staat netjes, dacht ze. Om elf uur kwam Ben koffie drinken. Karei had hem, op de zaak, verteld dat oom Simon weg ging. Hij stond verbaasd, dat de oude baas al verdwe nen was. „Hij heeft me niet eens gedag ge zegd". „Ik moest je de hartelijke groeten van hem doen", zei Jeanne stijf. Hij zag haar opmerkzaam aan. „Hoe is is weggegaan?" „Lopend". „Met die zware koffer?" „Hij wou geen taxi". „Waarom heb je mij niet gebeld?" „Ik dacht dat jij wel wat anders te doen had". Hij stond daar, en een ogenblik was Jeanne bang. Ben was een doodgoeie vent, maar hij had driftbuien, en dan was hij niet te hanteren. ,,'t Ontbijt was zeker zo gezellig, dat hij 'em meteen gesmeerd is, niet? Hij zou toch vanavond terugkomen, mor gen pas gaan?" „Hij ging liever meteen". Hij stond daar, en ze zag de gevrees de ader op z'n voorhoofd donker wor den. Met één ruk sleurde hij het ontbijt- laken met alles wat er op stond van de tafel. Jeanne hield de gebalde vuist voor de mond om niet te gillen. „Ziezo", zei hij met een kalmte die haar deed verstijven, „nou hoef je ten minste z'n bordje ook niet af te wassen. Jij re-pre-sen-ta-tie-ve gast-vrouw". Toen draaide hij zich om en even later hoorde ze het portier van de auto dicht- knallen. Op datzelfde ogenblik wandelde oom Simon, die z'n koffer op het station in bewaring had gegeven, fluitend naar de woning van zijn zuster. Beter thuis in het gevang, dacht hij, dan aast in een paleis waar ze je weg kijken. Anna zal de koffie wel bruin hebben. (wordt vervolgd) FEUILLETON door Tom Lodewijk

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 13