Groen c2wartsJ^exels in het L Museumvereniging geeft boek over Texel uit Brantlweer laat door foutieve melding Café De Zwaan in andere handen OVER CARTOGRAFIE, DUINEN EN DIJKEN 2323 ToonSmidt gesloten Drie auto's beschadigd Bromfietser brak been NOODZAAK TOT CONTROLE LEIDDE TOT MISVERSTAND Bakker B.v. Texel had natte decembermaand Jaarwisseling rustig verlopen Aanrijding Raam kapot Rijverbod Revuegroep in „Sint Jan" Inruilactie mislukt 93e JAARGANG NR. 9441 TEXELSE VRIJDAG 4 JANUARI 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228). Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. De Texelse Museumvereniging hoopt nog voor Pasen a.s. een nieuw boek over Texel uit te geven. Het zal ongeveer 90 pagina's tellen en hoofdstukken bevatten over de cartografie, het duinbeheer, de constructie van de oude dijken, historische aspecten van duinen en zee en de recente geschiedenis van de dijken en het dijkbeheer. Het boek zal rijk en deels in kleur, worden geïllustreerd en in een eerste oplaag van 3.000 exemplaren worden gedrukt. Leden van de Museumvereniging zullen het kunnen kopen voor 712,50; andere belangstellenden betalen 716,50. Het bovenstaande werd bekend ge maakt tijdens de jaarvergadering, die de vereniging vrijdagavond j.l. hield in de filmzaal van het Natuurrecreatiecen- trum. Voorzitter Dr. Jan Duinker vertel de dat de heer J. van Lare uit De Koog het verhaal over de cartografie voor zijn rekening neemt, de heer L. J. Weijdt uit 't Horntje schrijft over de oude dakcon structies, de heer M. Mantje maakt de verhandeling over het beheer van de Texelse duinen, de heer C. P. Harting verzorgt het hoofdstuk over de historie van de duinen en de zee en de heer M. Roeper Pzn. brengt het recente dijken- verhaal. Het is niet de eerste keer dat de vere niging een boek uitgeeft. Al eerder verscheen een boek over de Texelse vogels, geschreven door de gebroeders Dijksen. Dit werk is nog niet uitver kocht. Het is wel gewenst dat de 250 nog resterende exemplaren worden uit verkocht om aldus kapitaal vrij te maken dat weer in de nieuwe uitgave gestoken kan worden. Wie het boek via de vereni ging wil betrekken, moet zich wenden tot het kantoor Bakelaar en Van Zeijlen, Kogerstraat 5 in Den Burg. Leden betalen er 721,50 voor. Het bestuur ziet het uitgeven van Café ,,De Zwaan" in de Zwaanstraat te Den Burg is per 1 april verkocht aan Jan Duin. Eigenaar Henk Spigt (41) besloot het bedrijf af te stoten om gezondheidsredenen. Hij is op zoek naar passend ander werk en ook naar woon ruimte, want hij moet het woongedeelte van het café per 1 april hebben ont ruimd. De nieuwe eigenaar wil het bedrijf op de oude voet voortzetten, wat inhoudt dat de klanten (waaronder mensen die De Zwaan voor hun verenigingsavonden gebruiken) van harte welkom blijven. Duin gaat niet zelf achter de bar staan, maar wil een „gastheer" aanwerven die het bedrijf op pacht- of andere basis zal runnen. Een van de zaaltjes aan de Graven straatzijde van het gebouw zal beschik baar worden gesteld aan Makelaardij Ing. Jan Duin. Voor de rest verandert er voorlopig niets. Uitbreidingsmogelijk heden worden echter onderzocht. Henk Spigt heeft het café bijna tien jaar geëxploiteerd, waarvan acht jaar als eigenaar. Hij nam het bedrijf destijds over van de heer J. Dernison. Spigt is blij dat de exploitatie in dezelfde sfeer wordt voortgezet. /ICfü TAXI- EN TROUW AUTOVERHUUR Wilhelm Inalaan 4-6 d«n Burg Dinsdag 8 januari en woensdag 9 januari zijn wij wegens inventarisatie Groeneplaats De heer Van Lare heeft onlangs zijn complete kaarten- en prentencollectie ter overname aan de gemeente aange boden. Hij wil op deze manier bereiken dat de collectie bij elkaar blijft. Er is echter een bedrag van tonnen mee ge moeid; mede om die reden is het aller minst zeker of het gemeentebestuur op het aanbod zal ingaan. boeken over Texel als een van de be langrijkste aktiviteiten. Het past in de doelstellingen van de vereniging: het be vorderen van de belangstelling voor natuur- en cultuurhistorie van Texel. Op wat langere termijn zijn er plannen voor een boekwerk over de biologische en oceanografische aspecten van de zee rond Texel (door dr. Duinker), oude Texelse boerderijen (door de heer De Reiger) en klederdrachten (door de heer Kohier van het historisch archief). Statuten De vergadering machtigde het be stuur de statuten van de vereniging aan te passen aan de wettelijke eisen. Onder andere moet worden vastgelegd wat met het bezit van de vereniging gebeurt bij liquidatie. Bij voorbaat staat vast dat de middelen ten goede moeten komen van een algemeen sociaal doel. Het voorstel om de statuten te wijzigen was tevoren niet op de agenda gezet en gepubliceerd. Naar aanleiding daarvan werd nog even gediscussieerd over de vraag of dat wel in overeenstemming was met de regels. Vooral de heer Van Lare, die deze aangelegenheid zal be hartigen, tilde daar niet zwaar aan. Zijn redenering was dat het ging om het voldoen aan wettelijke voorschriften. Het is niet denkbaar dat iemand daarte gen bezwaar kan maken. Om het helemaal voorbeeldig te regelen, zou een aparte vergadering moeten worden belegd. Omdat op zo'n bijeenkomst de vereiste meerderheid van leden niet aan wezig zou zijn, zou bij voorbaat vast staan dat nog een tweede bijeenkomst moet volgen, waar de statuten uiteinde lijk zouden kunnen worden goedge keurd. Het bestuur voelde niets voor deze omhaal en de aanwezige leden gingen daarmee akkoord. De nieuwe statuten zullen te zijner tijd aan de leden worden gestuurd en als dat tot protes ten leidt kan altijd nog worden bekeken wat er gebeuren moet. Kleiner bestuur Geen bezwaar ontmoette ook het voorstel om het bestuur in te krimpen van zeven naar vijf leden. Penningmees ter Van Lare en oprichter M. Mantje traden af en waren niet herkiesbaar. De heren C. Swennen en W. Loning werden wel voor drie jaar herbenoemd. Voorzitter Duinker sprak dankwoor den tot de scheidende penningmeester. Hij heeft de functie vele jaren en met grote deskundigheid uitgeoefend. Als adviseur van de vereniging blijft hij ech ter ter beschikking. Lof werd ook toege zwaaid aan de heer Mantje die jarenlang voorzitter is geweest en als animator van de Texelse Museumvereniging kan worden beschouwd. Het programmadeel na de pauze werd verzorgd door de heer J. van Lare, die een interessante dia-lezing gaf over oude kaarten en prenten van Texel. De heer Van Lare heeft in de loop der jaren een omvangrijke verzameling kaar ten en prenten opgebouwd, de Coeghe- collectie. Aan de hand van dia's, die van een aantal van deze platen waren gemaakt, vertelde Van Lare over de techniek van het kaarttekenen sinds de vroegste geschiedenis en liet de belang rijke rol uitkomen die Nederlandse carto grafen als Mercator en Blaauw hebben gespeeld. Ondanks het feit dat deze mensen geen gebruik konden maken van moderne technieken als luchtfoto grafie, waren de kaarten die zij maakten soms even perfekt als de huidige topo grafische landkaarten. Oude kaarten, veelal afkomstig uit atlassen, zijn een begerenwaardig en kostbaar bezit voor al voor de echte liefhebbers die veel vrije tijd steken in deze hobby en stad en land afreizen om hun collectie uit te breiden. De afgelopen decembermaand is bijzonder nat geweest op Texel, evenals elders in het land. De heer J. Uitgeest aan de Pont- weg ('Flora', halverwege tussen De Koog en Den Burg) tapte to taal 155 millimeter af, wat ruim twee keer zoveel is als in de cember 1978. De totale hoeveel heid neerslag over het hele afge lopen jaar was op Texel 807 mm (elders in het land gemiddeld 850 mm). Texel was wat droger dan het naburige Den Helder waar 849 mm werd afgetapt. De nor male jaarlijkse hoeveelheid neer slag is in Nederiand 742 mm. De jaarwisseling is op Texel zon der bijzonder ernstige incidenten verlopen. Voor zover bekend hebben zich bij het afsteken van vuurwerk geen ongelukken voorgedaan. In de nacht van de jaarwisseling deed zich wel een geval van vernielzucht voor in Den Hoorn. De bij de Jan Drij- verschool geparkeerde Ford Taunus personenauto van de heer W. Ver- kroost uit Den Hoorn werd beschadigd, waarschijnlijk omdat iemand over het dak heeft gelopen. Verder werd de politie geroepen bij een ongeluk dat achteraf een geval van joyriding moet zijn geweest. Twee auto's (een Toyota en een Daf) afkom stig uit Driehuizen werden aangetroffen op de Bakkenweg, de een in de berm en de andere op zijn kop in de sloot. De toedracht wordt nog onderzocht. Toen de heer J.H. vanaf de uitrit van zijn woning de Boodtlaan in De Koog opreed, werd hij aangereden door een personenauto, bestuurd door zijn plaatsgenoot J.C.B. Na de botsing schoot H van de weg en vernielde in zijn vaart een brievenbus en enkele struikjes. Beide wagens liepen uitge breide plaatschade op. Niemand werd gewond De heer C. Oosterhof meldde dat in de nacht van 30 op 31 december het raam van zijn woning aan de Koete- buurt in Oosterend aan scherven was gegaan. Vermoedelijke oorzaak is een wat al te dicht voorbijrijdende bromfiet ser geweest. Drie auto's werden beschadigd bij een aanrijding die zich maandagmiddag op de Diek in Den Hoorn voordeed. De Duitse Renault-bestuurder D.K. kwam uit een uitrit op het moment dat me vrouw Haverman-Rodenburg van rechts naderde. Zij poogde de Duitser te ontwijken, wat niet lukte en raakte bovendien de geparkeerde VW-bus van M.K. uit Bonn. Maandagmiddag kreeg de politie de tip dat een Duitse automobilist in be schonken toestand door Den Burg reed. Hij was snel opgespoord; op dat moment zat hij alweer in een café. Nadat door middel van de blaasproef was vastgesteld dat rijden inderdaad niet mogelijk was, mocht hij de sleutel tjes van zijn wagen inleveren. De avond tevoren had de politie ook al een rijverbod uitgedeeld. Hier betrof het de Hoornder R. die bij een routine controle werd aangehouden. Revuegroep De Flierefluiters onder leiding van mevrouw J. Craanen-Hemel- rijk brengt de voorstelling „Op een sukelaadje" in het bejaardenhuis „Sint Jan" op donderdagavond 10 januari, aanvang 19.30 uur. Deze uitvoering is niet alleen bestemd voor de bewoners van het bejaardenhuis maar ook voor andere leden van de ouderenbond uit Den Burg. Zij kunnen gratis kaarten afhalen in „De Hollebol" op maandag 7 januari a.s. tussen 14.30 en 17.00 uur. Eén halen, geen betalen Twee Duitse meisjes stalen bij Mantje in de Hogerstraat een paar laarzen ter waarde van f110,— en pasten daarbij de volgende truc toe: de laarzen werden aangetrokken en het oude schoeisel werd achter gelaten. Zogenaamd zonder een keus te hebben gemaakt vertrokken ze weer met lege handen. De gang van zaken werd echter al snel duidelijk en tezamen met de politie zette Mantje een speuractie op touw. Omdat de dames van een opvallende witte auto gebruik maakten, werd overal naar deze wagen uitgekeken. De witte Opel werd na korte tijd gesignaleerd bij ,,'t Jagershuus" in Den Hoorn. In dit etablissement zaten de gezochte dames pannekoeken te eten. Hoofdverdachte Isela K. (26) had de laarzen nog aan en bekende vlot. Proces verbaal werd opgemaakt en de dames gaven gevolg aan het advies om het eiland direct te verlaten. Bromfietser Kees Boekei (18) uit Ou- deschild brak maandagmiddag een been toen hij op het kruispunt Schil- derend-Emmalaan werd aangereden door automobilist K. uit Den Burg. Laatstgenoemde kwam uit de Emma- laan en verleende geen voorrang aan de jongeman. Kees Boekei werd per ambulance naar het ziekenhuis ge bracht; onderzocht wordt nog of hij zonder licht heeft gereden. ■LI f Toen vrijdagavond in verband met brand in de woning van de familie Maas in de Molenstraat te Den Burg werd opgebeld, duurde het meer dan twintig minuten voordat de brandweer ter plaatse was. Dit heeft in brede kring verbazing en verontwaardiging gewekt. De brandweer treft echter geen blaam, maar door een zeldzame samen loop van omstandigheden is er wat misgegaan met de alarmering. Om een eind te maken aan de boze verhalen, hierbij de toedracht: Omstreeks vijf voor acht rende een zoontje van de familie Maas de aangren zende „Witte Burcht" binnen en riep dat er thuis brand was. Beheerder C. Gieles ging poolshoogte nemen, terwijl zijn vrouw het nummer 2066 van de brandweer trachtte te draaien. De in middels teruggekeerde heer Gieles nam de hoorn over en deelde mee dadt er brand was bij de familie Maas in de Mo lenstraat. De stem aan de andere kant van de lijn antwoordde dat het begrepen was. Gieles spoedde zich daarop naar de 4 6 supermarkt om het echtpaar Maas te waarschuwen. De familie Gieles had echter niet de brandweer aan de lijn gehad maar de tandtechniker Van Kralingen in De Waal die nummer 2069 heeft. Bij het draaien of door een technische oorzaak was er dus wat misgegaan en uit de reactie van Van Kralingen was dat niet gebleken. Van Kralingen had het telefoontje in eerste instantie als een grap be schouwd, maar toen hij er even over nadacht meende hij dat het toch wel wenselijk was dat hij de brandweer zou bellen om te vertellen dat hij met een In tie controleruimte van de elektriciteitscen trale bij Oudeschild. In deze dag en nacht be mande ruimte komt de brandmelding binnen. Men riet hoe de wachtsman de knop indndtt om het toonfrekwendesysteem in werking te stellen. Op do tafel is onder meer de band recorder te zien waarmee de gesprakken worden vastgelegd. brandmelding was benaderd. Je kon tenslotte nooit weten. Aldus geschied de. De man in de PEN-centrale die de brandmeldingen binnenkrijgt vond dit alarm uit de tweede hand nogal ver dacht. Het komt de laatste jaren her haaldelijk voor dat de Texelse brand weer een vals alarm krijgt. De wacht man belde daarom de familie Maas in de Molenstraat en kreeg daar te horen dat er niets aan de hand was. Maar dat was een andere familie Maas, nl. D. Maas van Molenstraat 51. Zeer tevreden dat men de valse brandmelder deze keer te slim was afgeweest, werd toen besloten de melding als vals te beschouwen, de rode alarmknop werd niet ingedrukt.... Tot ergernis van de omstanders schit terde de brandweer dus door afwezig heid bij de binnenbrand in de Molen straat. Een te hulp gesnelde voorbijgan ger, de heer S. Bosma (toevallig brand weerman) belde toen woedend op om de informeren waar de brandweer bleef. Pas toen werd alarm geslagen en was de brandweer binnen vijf minuten ter plaat se. Mogelijk Dat het zo gelopen is, is het gevolg van pure pech: een samenloop van omstandigheden die nauwelijks voor mogelijk is te houden. Het komt wel vaker voor dat mensen in hun zenuwen het verkeerde nummer draaien als ze de brandweer nodig hebben; zelfs als het nummer heel behoedzaam en korrekt wordt gedraaid kan een foutieve verbin ding tot stand komen, ledereen die telefoon heeft, weet daarvan mee te praten. Toch komt het uiteindelijk bijna altijd goed, want het wordt dan direkt duidelijk dat men verkeerd is verbonden en een tweede poging lukt wél. In dit geval is de laconieke reactie van Van Kralingen door Gieles verkeerd opgevat; hij dacht dat hij goed verbonden was. Het is lovenswaardig dat Van Kralingen toch het zekere voor het onzekere nam en zelf de brandweer nog maar eens opbelde, zodat ook hem geen blaam treft. Ook in de PEN-centrale had men de beste bedoelingen toen daar werd be sloten eerst te controleren of de melding juist was. Risico Aan het controleren van een brand melding zijn dus risico's verbonden, afgezien van de kleine vertraging die er altijd mee samenhangt. Met dit con troleren zal men bij „verdachte" meldin gen echter toch moeten doorgaan. Valse meldingen komen nl. zeer vaak voor. Het ziet ernaar uit dat het vaak dezelfde „grappige" (of zieke) figuur is die zich daarmee bezig houdt, maar tot dusver is het niet gelukt hem op te sporen, al hebben sommigen wel sterke vermoedens. Voor het moreel van een vrijwillige brandweer is het bijzonder slecht om, soms bij nacht en ontij, voor niets uit te moeten rukken, nog afgezien van de zeer aanzienlijke kosten, die zijn gemoeid met het in aktie komen van mensen en materieel. Als tussenvorm wordt daarom nogal eens gekozen voor „stil alarm", waarbij niet de hele brand weer maar slechts één wagen wordt opgetrommeld.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1