r Willem, vs/at heb je grote béééééne!" Suikeroom zon. maan en hoog water KlaverjascluD De zwaan Zaalvoetbalprogramma DAM- EN SCHAAKTOERNOOI TROK 42 DEELNEMERS Utrecht hakte Texel vriendschappelijk in de pan Leen van Elk won zware veldrit 'Kompas' productief ii zaalvoetbal bij Zaalvoetbaluitslagen Pony goachept Doorgareden VRIJDAG 4 JANUAR11980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De Boodtlaan in De Koog maakte woensdag de indruk alsof het een weekend in het topseizoen was. Langs de weg stond een massa auto's geparkeerd en vanaf het sportveld klonken opgewonden aanmoedigingen. De oorzaak van dit alles was de voetbalwedstrijd die FC Utrecht tegen een Texel-combinatie speelde. Ruim duizend Texelaars betaalden grif vier gulden om te zien of de Texel-combinatie opgewassen zou zijn tegen FC Utrecht-sterren als Willem van Hanegem en Joop Wilbret. Het werd al spoedig duidelijk dat de hard ploeterende Texelaars het tegen de tactische vaardigheid van De wielerveldrit van afgelopen zater dag bleef spannend van begin tot het einde. Arie Huisman werd door Leen van Elk verslagen. Door de hevige regenval was het parcours nauwelijks berijdbaar. Veel stuurmanskunst was nodig om in het juiste spoor te blijven. Het parcours in de Dennen is zodanig uitgezet dat de renners in elke af te leggen ronde min stens eenmaal van de fiets moeten om lopend een klimmetje te nemen. Lange tijd bleven de renners dicht bij elkaar, waardoor het dringen was bij de smalle gedeeltes. Na vier wedstrijden te heb ben gewonnen, moest Arie Huisman ditmaal Leen van Elk laten voorgaan, beiden bleven beide manches bij elkaar van begin tot het eind. Kees Riemens kon dit tweetal in de eerste manche goed volgen, maar raakte door een val achterop. Bij de achtervolgers waren het vooral Jan Buis, Cees Boks, Hans Koorn en Douwe Dros, die om de overige plaatsen voch ten. Evenals in vorige ritten, toonde Jan Buis zich de sterkste door op de derde plaats te eindigen. Uitslag dagklassement: 1Leen van Elk, 2. Arie Huisman, 3. Jan Buis, 4. Kees Riemens, 5. Hans Koorn, 6. Cees Boks, 7. Douwe Dros, 8. Jan Huydink, 9. Edo Kooiman, 10. Jos Huisman, 11. Gerard Koorn, 12. Uwe Smit, 13. Hans van Tunen, 14. Bas Drinkwaard. de FC Utrechters moesten afleggen. Gelaten moest men toezien hoe FC Utrecht het ene doelpunt na het an dere scoorde, maar dit deed niets af aan het plezier waarmee het spel werd gadegeslagen. Het was jammer dat het weer in de eerste helft van de wedstrijd niet erg wilde meewerken. Dikke sneeuwvlok ken dwarrelden gestaag omlaag, zelfs zo erg dat men Willem van Hanegem kon horen mompelen: ,,'t Is mij te koud, ik ga naar huis". Willem bleef échter eri öntrök'te bp een gegeven mo ment aan het publiek het liedje: .Wil lem, wat heb je grote bénen. Dat zelfde publiek was er tenslotte getuige van hoe de Utrechtenaren met 8—0 van Texel wonnen. Texel-asbak Overigens hebben de FC Utrechters het veld niet met lege handen hoeven verlaten. Voor hun inspanningen ont- De zon komt 6 januari op om 8.46 uur en gaat onder om 16.42 uur; 9 ja nuari op om 8.45 uur en onder om 16.46 uur. Maan: 10 jan. L.K., 17 jan. N.M Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 4 januari 9.59 en 22.02 Zaterdag 5 januari 10.37 en 22.40 Zondag 6 januari 11.04 en 23.15 Maandag 7 januari 11.36 en 23.47 Dinsdag 8 januari 11.48 en Woensdag 9 januari 0.19 en 11.46 Donderdag 10 januari 0.52 en 11.57 Vrijdag 11 januari 1.25 en 12.40 Zaterdag 12 januari 2.03 en 14.00 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. M. Witte-M. Boogaard 33.920 8 Op de 13de competitie-avond werd het koppel P. Hartog-H. Snoek met 7.408 punten winnaar. Deze hoge score had tot gevolg dat dit koppel in het klassement een flinke sprong omhoog maakte. Weliswaar ging het maar één plaats vooruit, van de vierde naar de derde plaats, maar de achterstand op nummer 2 (Th. Witte-J. Witte) is nog maar een paar punten en ook de koplo pers, G. Douma-P. Kooiman, zijn nu binnen bereik. De koplopers wisten we derom niet hoog te scoren zodat hun eerste plaats nu toch erg wankel begint Een spannend moment voor het doel ven de Texelaars. vingen ze een asbak met het opschrift 'Texel', terwijl na het voetballen het gezellig samenzijn werd voortgezet in Bowling De Branding in De Koog. In plaats van het spel met de leren bal werd daar in een vriendschappelijke sfeer het spel met de bowlingballen gespeeld. De FC Utrechters zullen zaterdag Texel verlaten voor de bekerwedstrijd tegen AZ 67, Behoudens een herinne ring aan een fijne wedstrijd laten ze op Texel ook nog iets anders achter: tallo ze handtekeningen die ze moesten zetten op blocnotes, voetballen en andere attributen die door kleine voet balenthousiasten werden aangedragen. Junioren: Alkema-De Koogel 2 3 2 Ratronics 2-Bureau Eelman 1 1 De Koogel 1-Zegel Modess 9—0 Bremakker-Swarte Schaep 2 2—1 Eerste klasse: Texelse Boys 1-Nioz 1 2—7 Rab 1-Kompas 3—9 Tweede klasse: Paal 9-Texelse Boys 2 2—2 Dubbeldik 3-KSMT 2 3-4 Oosterend 3-JKM 3 3—2 Derde klasse: Rab 2-Spyker 4 5 Donderdag 3 januari: 18.30 u Citroen-Dubbeldik 19.00 u.: Ratronics 1-Mantje 19.30 u.: Amro-Jelleboog 20.20 u.: Slufterhoek-Texel veteranen 2 21.15 u.: Oosterend 5-Vet. De Koog 22 05u.: Rabo-Gempo Zaaldienst: Kompas. Vrijdag 4 januari: 21 10 u.: Datsun 1-Oosterend 1 22.00 u Datsun 2-Oosterend 2 Zaaldienst: Vergiet. In de eerste klasse zaalvoetbal is Kompas een productieve ploeg. Tegen Rab 1 wist men negen maal te scoren terwijl Rab driemaal profiteerde van de ruimte die hun voorwaartsen kregen. In J. Everaarts en A. Souwer had Nioz 1 z'n productiefste spelers in de match tegen Texelse Boys 1 die met 7—2 ge wonnen verd. Derde klasser Rab 2 nam tegen Spyker voor de rust een ,3—0 vooisprong, maar moest uitein delijk genoegen nemen met een 5—4 nederlaag. In de tweede klasse werden 3 wedstrijden gespeeld. KSMT 2 won na een spannende, op en neer gaande, strijd met 4—3 van Dubbeldik 3. Paal 9 en Texelse Boys 2 speelden tegen elkaar gelijk 2—2. Texelse Boys was wel meer in de aanval, maar moest met de rust wel tegen een 2—0 achterstand aankijken door doelpunten van Dick Drijver en Klaas de Leeuw. Lange tijd na de rust wist eindelijk Martin van de Wetering tegen te scoren en nog geen minuut later tekende Gijs Jansen de gelijkmaker aan. Wat de mannen van coach Jan Kuyper ook probeerden, een overwinning zat er niet meer in. De nummers 1 en 2, Oosterend 3 en JKM 3, kwamen vrijdag tegen elkaar in het strijdperk. JKM 3 is een zeer jeugdige ploeg die vorig seizoen nog in de junio- rencompetitie uitkwam. Oosterend 3 beschikt over enkele knappe zaalvoet ballers maar het team verschilt elke keer weer van samenstelling zodat men nooit goed op elkaar ingespeeld raakt. JKM 3 startte overdonderend. Direct na de aftrap kon Mark Fonds (met Gerry Plaatsman en Rien Brouwer de betere zaalvoetballers in deze wedstrijd) zich vrijspelen en na 10 seconden was de stand dan ook 1—0. JKM 3 ging goed door, hield het tempo hoog en na een kwartier scoorde Martin van Wil- sum dan ook het verdiende tweede Koorn-doelpunt. Na de wissel kon JKM z'n hoge tempo niet meer vasthouden en zakte ver terug. Oosterend creëerde zich nu vele kansen, waarvan er uitein delijk slechts 3 benut werden. Na 15 minuten scoorde Rien Brouwer het eer ste doelpunt en even later liet z'n broer Gep de gelijkmaker aantekenen. 2—2 leek de uitslag te worden maar JKM wist ook deze stand niet vast te houden en het was tenslotte kilometer vreter Rien Brouwer die na een lange solo het winnende doelpunt voor Oos terend scoorde. Voor de juniorencom petitie haalde De Koogel 1 fors uit tegen Zegel Modess (9—0) en Bremakker behaalde een knappe 2 1 overwinning op het, voor de wedstrijd, nog zonder puntenverlies zijnde Swarte Schaep 2. te worden. Hun positie kan nu door twee koppels direct worden overgeno men zodat de strijd om de eerste plaats weer spannend is geworden. Als tweede deze avond eindigde met 7.222 punten het echtpaar H. Zijm dat de laatste tijd veel punten haalt. Ook Th. van Hoorn en H. Lek kwamen met 7.008 punten weer eens goed voor de dag. In de tweede periodestand behield het koppel A. Dijker-N. Koomen de eerste plaats maar zagen de winnaars van deze avond, P. Hartog-H. Snoek, dichterbij komen. Uitslag 13de competitie-avond, resp. punten en marsen: P. Hartog-H. Snoek 7.408 2 Echtpaar H. Zijm 7.222 2 Th. van Hoorn-H. Lek 7.008 4 Echtpaar K. v. d. Veen 6.998 1 J. Witte-W. Witte 6.821 2 Th. Witte-J. Witte 6.725 0 Dames Veeken-Keijser 6.519 1 A. Dijker-N. Koomen 6.465 1 Stand 2de periode na 21 partijen, resp. punten en marsen: A. Dijker-N. Koomen 35.561 10 P. Hartog-H. Snoek 34.939 12 Th.-Witte-J. Witte 34.414 11 Echtp. J. v. Heerwaarden 34.173 10 Totaalstand na 52 partijen, resp. punten en marsen: G. Douma-P. Kooiman 85.122 32 Th. Witte-J. Witte 84.622 27 P. Hartog-H. Snoek 84.577 25 Echtpaar J. Spaans 82.859 17 Echtp. P. v. Heerwaarden 82.584 33 P. Bruin-G. Smit 81.921 25 F. v. d. Gracht-G. Caspers 81.747 31 A. Dijker-N. Koomen 81.629 24 Zondagochtend werd op het Meijer- tebos een pony aangereden door auto mobilist B. van Rossum uit Amster dam. Het liep betrekkelijk goed af: de auto (een Renault 4) werd flink bescha digd maar de pony mankeerde niets. Het dier deed bij het naderen van de auto een onverwachte stap de weg op en werd vrijwel op hetzelfde moment geschept. De heer J. Brokken uit De Cocks- dorp ontdekte dat een onbekende zijn auto had aangereden terwijl deze 's avonds op de parkeerplaats bij de sporthal stond. Onder meer werden kofferdeksel en achterbumper gedeukt. Getracht wordt, aan de hand van re- flectorscherven die van de onbekende andere wagen afkomstig moeten zijn, de dader te vinden. Het experiment em in de kerst vakantie overdag een dam- en schaaktoernooi te houden, kan geslaagd genoemd worden. Ondanks het wat vroege aanvangs- uur (9.38 uur) meldden zich 42 deel nemers. Ze werden in 8 poules on dergebracht. Bij het dammen voerde Oosterend in kwantitatief opzicht en kwalitatief de toon aan. In de hoofdgroep werd dat door G. Vlaming en R. Brouwer bewe zen, in de A-groep door A. J. van der Brink en Piet Daalder. Laatstgenoemde kwam uitstekend voor de dag, al werd het hem met name door Johnny Zoetelief en Jan Rienstra lang niet cadeau gegeven. Jacco Kuiter had bij de jeugd in René Boogaard een goede tegenstander. Jammer genoeg kwam deze groep eigenlijk een stuk of drie deelnemers te kort. Een flinke deelname door MSC-ers uit Den Helder zorgde er voor dat er 5 schaakpoules konden worden geformeerd. Er was voor de hoofd groep gerekend op A. Martinez (2de bordspeler MSC 1). Omdat die niet kwam opdagen viel A. C. Bakker voor hem in. E. Leito veroverde in deze groep ongeslagen en met ogenschijnlijk groot gemak de eerste prijs (een fruit schaal). P. Bergman wist in zijn groep de sterke oud-MSC speler T. van Gar deren achter zich te laten. W. Hoek man, die alleen van Van Garderen ver loor, werd eervol derde. P. van der Zee (MSC) stelde zeer teleur. Lex van Aal deren nota bene verlies tegen de 'huisschaker' André Witte 'pakte' vier spelers en daarmee de eerste prijs in groep C. W. van Tatenhove werd verdienstelijk tweede (voor zijn vader I. Joop Rommets won zijn poule voor het MSC-talent L. Lindenhovius. Deze won geflatteerd van nummer 3, de heer J. Souwer. Bij de schaakjeugd verloor de win naar E. Groot éénmaal (van Kees van der Zee - MSC), maar nummer 2 (K. van der Zee) moest aan J. Eelman (Oosterend) remise toestaan en verloor van Edwin Boogaard (Oosterend). Jeroen Rommets werd derde, omdat hij Jan Eelman (ook 5 punten) versloeg. Uitstagen Dammen: Hoofdgroep: 1. P. Bakelaar, Den Burg; 2. G. Vlaming, Oosterend; 3. R. Brouwer, Oosterend; 4. H. van de We tering, Oosterend. Groep A: 1. A. J. van der Brink, Oos terend; 2. P. Daalder, Oosterend; 3. J. Zoetelief, De Koog; 4. J. Rienstra, Den Burg; 5. J. de Wolf, Oosterend; 6. M. Drijver, Oosterend. Jeugdgroep: 1. Jacco Kuiter, Ooster end; 2. René Boogaard, Oosterend; 3. Petra van de Wetering, Oosterend. Schaken: Hoofdgroep: 1. E. Leito (MSC), 2. J. Dros (EP), 3. G. van Es (EP), 4. A. C. Bakker (EP). Groep A: 1. P. Bergman (EP), 2. T. van Garderen (MSC), 3. W. Hoekman (EP), 4. H. Elzinga (EP), 5/6 F. van Lare (EP) en R. van der Zee (MSC). Groep B: 1. L. van Aalderen, Den Burg; 2. W. van Tatenhove. Ooster end, 3. F. van Tatenhove (EP), 4/5. Niek Witte (EP) en André Witte, 6. P. Souwer, Den Helder. Groep C: 1. Joop Rommets (EP), 2. L. Lindenhovius (MSC), 3. J. Souwer (MSC), 4. M. Witte (EP). Jeugdgroep: 1. Eelco Groot (EP), 2. Kees van der Zee (MSC), 3. Jeroen Rommets, Den Hoorn, 4. Jan Eelman, Oosterend, 5. Edwin Boogaard, Ooster end, 6/7. Bas Tromp, De Cocksdorp en Peter Souwer (MSC), 8. Johan Souwer (MSC), 9. Peter de Porto, Den Burg. FEUILLETON door Tom Lodewijk. 14. Thea wou zeggen dat dit dan beter bij z'n stand paste, maar hield nog snel haar woorden in, want het huis waar oom Simon thans woonde was het huis waarin zij was grootgebracht, al vergat ze dat maar liever. Ben had daar zo geen last van, die was er trots op, van eenvoudige jongen het zo ver te hebben geschopt. Al overliep ook hij zijn moeder niet. 't Stond zo opzichtig, die grote wagen voor dat kleine huisje Er had tussen hem en zijn vrouw een bokkig stilzwijgen geheerst na de scène, maar Ben kon dat lang zo lang niet volhouden als Jannie, die desnoods een week kon zwijgen, als ze dat wilde. Na die eerste uitbarsting van woede was hij een beetje bang geworden en had tegen Jannies scherpe tong niet veel verweer gehad. Jouw familie, mooie familie, enzovoorts. En hij was toch eigenlijk net zo kwaad geweest om Jeannes optreden als om de ontgoocheling, want ook voor hem was het een slag in het gezicht geweest, dat oom Simon zich ontpopte als een man zonder een rooie cent, die prins heerlijk van hun gastvrijheid had geno ten. Herman, die zich niet zo makkelijk door sentimenten liet meeslepen, koel- berekenende bankman als hij was, zat zwijgend met zijn hand op zijn knie te trommelen. „Zeg jij es wat", zei Thea kribbig, die dit signaal wel kende. Die houding van Herman betekende een zwijgende ver oordeling der anderen en dat prikkelde zijn vrouw. Maar toch was ze nieuws gierig naar zijn mening. „Ja kijk es", zei Herman, „als we het nu es helemaal zuiver bekijken, dan hebben jullie eigenlijk allerlei conclusies getrokken. zonder grond. Want mis schien is het bij jullie thuis anders geweest, Ben, ik weet niet wat jullie allemaal besproken hebt, maar tegen over ons heeft oom Simon nooit met zoveel woorden gezegd, dat hij zoveel geld had". Ben wou heftig tegenspreken, maar Herman hief bedaard en afwerend zijn hand. „Heeft ie jou wèl opening van zaken gegeven?" Ben schudde nijdig het hoofd. „Zélfs", zei Herman, genietend van de zegepraal, „weten we nu óók nog niet, of hij géén geld heeft. Hij is aan het werk gegaan, hij wil de kost ver dienen, zegt hij, maar dat houdt nog niet in, dat hij de kost móét verdienen". Thea keek met iets van triomf naar haar man. Zie je, dat was Herman. Net een jurist. Veel meer hersens dan Ben. Maar je had geen hersens nodig om veel geld te verdienen, dat bleek. „Nou ja", zei Ben minachtend, „je gaat toch zeker niet voor je lol onder zo'n boot kruipen?" „Het zou kunnen zijn", sprak Herman bedaard, „dat hij daar nou wèl lol in had. Maar", voegde hij er haastig bij, „dat zijn maar veronderstellingen. Ik wil alleen maar dit zeggen: de conclusies die wij trekken uit dit geval, zijn ónze conclusies. Maar feiten hebben we niet". „Nou ja", zei Ben geribgschattend, „er is een goeie advocaat aan jou verloren gegaan, maar voor mij is de zaak zo klaar als een klontje. Als oom Simon geld had en hij wóu iets om handen hebben, dan vond hij wel iets te doen. Desnoods kócht hij zo'n werf, als hij nou bepaald bootjevaren wou". „En hoe het ook zij", kwam Thea met haar doorslaggevende stem, „ik hou van mensen die open kaart spelen. Of ie arm is of rijk doet er niet toe, maar ik weet graag waar ik met iemand aan toe ben. En dan eerst de mooie meneer spelen en bij de familie op de klap lopen, en dan pas met de werkelijkheid voor de dag komen, ik vind het géén stijll" Saskia kwam binnen, wèl helemaal in stijl. Ze wist dat oom Ben in stilte tegen haar opkeek en haar ouders zo'n doch ter, waar je mee voor de dag kon komen, benijdde, en ze gedroeg zich dan ook in ieder opzicht als de dochter, waarmee men voor de dag kon komen. „Ik heb uw familielid nog gezien", berichtte ze haar moeder met een boosaardig leedvermaak. „Hij zat op de fiets en hij had een soort zeilpet op". Thea kneep de lippen vast opeen. „Zag ie jou nog?" informeerde Ben. „Gelukkig niet. Ik kan 't niet helpen dat moeder zulke zonderlinge familie leden heeft, maar ik vind het geen relatie om mee op te scheppen". Ze stak met nobel gebaar een sigaret op. Thea en Ben keken gepijnigd. „Nou ja", probeerde Thea het gelijk te breien, „jullie eerste kennismaking was ook niet zó gelukkig". „Nee", proestte Saskia, „verbeeldje. Ik dacht dat er een man met veters aan de deur stond". „Misschien komt ie volgende week op je verjaardag", veronderstelde Ben, ook niet geheel zonder leedvermaak. „Gelukkig geen kans", weerde Sas kia af. „Ik hou niet van die familiefeest jes. De ouweluidjes gaan maar ergens op visite en we maken er een jonge- luispartij van". „Jij alsmaar straatjes omlopen en binnen kijken of je er al in mag", grinnikte Ben naar zijn zwager. „Nu ja", vond Thea, „hoe het zij, het is geen kwestie van geld. Tenslotte zijn Pieter en Anneke ook geen kapitalis ten". Ze zweeg een ogenblik, zich ervan bewust dat die twee ook bepééld de deur niet platliepen, net zo min als zij bij hen. „Maar ik vind die hele houding van oom Simon onjuist. Laat hij open kaart spelen. Wat mij betreft, ik zal er niet om rouwen als hij hier niet meer komt. En bij jou zal hij ook zo hard niet lopen", zei ze tot haar broer. Ben dacht aan de scène tussen de oude baas en zijn vrouw en grimaste wat verlegen. Nee, oom Simon zou bij hèn zo gauw niet meer op bezoek komen. Hij vond het wel jammer, want het was een geschikte baas. Maar ook hij was in oom Simon telergesteld. Zo best ging het niet met de zaak. De plannen van zijn zoon eisten veel geld en het was de vraag of dat er uitkwam. Een versterking van het kapitaal, met de kans dat hij daar later een groot deel van zou erven, zou hem niet onwelkom zijn, en dat vooruitzicht had hem ook vooral doen besluiten oom Simon de gastvrij heid van zijn huis aan te bieden. Hij vond dat Jannie het wel wat eleganter had kunnen opknappen, maar kon zich haar verontwaardiging best indenken. En intussen zat het onderwerp van dit familieberaad in heerlijke onwetendheid van al wat er over hem gesproken werd, in het keetje op de scheepswerf van Sjoerd aan zijn pijp te sabbelen en bekeek met aandacht de tekening van het nieuwe type dat volgens Sjoerd, een omwenteling in de zeilsport kon te weegbrengen. En hij vond het leven best. HOOFDSTUK 8 Waarin aan kraamverpleegster op ba zoek komt bij twaa ouwe vrijgezellen Han Heersma veegde het water, dat opgespat was toen ze met haar jol een scherpe bocht om het kleine eilandje nam, uit haar gezicht. Ze genoot van deze vrije dag op het water. Geen bezineluchtjes, geen claxongeloei en bromfietsgeknetter, geen stoplichten en verkeersborden, maar een blauwe he mel en bijkans heel de plas voor haar zelf, want op deze doordeweekse dag waren er maar weinig zeilers. Ergens aan de kant zat een hengelaar in zijn roeibootje, en in de verte pluimde de rookwolk van een zandzuiger. Als hoofd van een centrum voor kraamverpleging had ze haar handen meer dan vol, en tufte op haar brommer door heel haar uitgebreide district. Er was een vacature en de jonge meisjee die haar „ooievaar" nog moesten halen kon je niet zonder toezicht laten. Ze had spreekuren in enkele wijkgebouwen voor de „nazorg" en was nooit zeker van haar tijd. Babies hielden zich niet aan dienstregelingen, die kwamen op de meest ongelegen ogenblikken. Soms waren er stille dagen, dan weer leek het of ze allemaal tegelijk kwamen en meermalen moest Zuster Heersma inspringen. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7