Groen c2n^TtsJexels in het harG Drie PTT-ers namen tegelijk afscheid 7 Protest tegen dure TESO weekkaarten FNV uit kritiek op woonruimtebeleid Libelle vindt Texel druk Schaap dood door hond Meisje gewond bij botsing Commissievergadering openbare werken In vergelijking met jullie worden wij in de watten gelegd" Tarief 29% omhoog Invloed van ambtenaar vee! te sterk Fuikbruggen buiten gebruik Winterprogramma Bibliotheek 93a JAARGANG NR. 9442 DINSDAG 8 JANUAR11980 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228). Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Gisterochtend ging een hond achter de schapen aan van de heer J. M. Ran bij de Veense Lang weg. Twee schapen werden gebeten en een derde dier raakte in de sloot en verdronk. Er zijn sterke aanwijzingen dat een bepaalde hond uit de buurt de dader is. De 17-jarige mej. L Heerschap uit Oosterend botste zondagavond met haar bromfiets tegen een boom op de Emmalaan nabij de huishoud school. Ze brak een sleutelbeen en enkele ribben en werd per extra boot naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd. De oorzaak van het ongeluk is nog niet duidelijk. ondernemers- akti viteiten Hypotheek-informatie per computer Sinds kort is Texel een hypotheek informatiecentrum rijk. In het assuran tiekantoor van J. Dekker aan de Bern- hardlaan staat een computer waarin alle gegevens over hypotheken zitten. De hypotheeknemer hoeft slechts zijn leeftijd, inkomen, hoogte van de hypo theek, en nog enkele relevante zaken op te geven en de computer rekent feilloos uit wat voor financiële gevolgen het nemen van een hypotheek heeft. De computer op Texel is de vierde van dit type in Noordholland. Is Texel groot genoeg om een dergelijke inves tering lonend te maken? Dekker denkt van wel. ,,Door deze computer zijn ver gissingen uitgesloten. We hoeven niet meer eindeloos met rekenmachientjes te tellen en te vermenigvuldigen. Deze computer bevat alle gegevens. Ook geeft hij aan wat iemand van jaar tot jaar zal moeten aflossen. Wanneer iemand nu een hypotheek heeft, bere kend de computer bijvoorbeeld wat hij over dertig jaar maandelijks zal moeten aflossen. Daarbij rekent hij belasting gegevens en feiten over de te betalen AOW premie uit". De computer staat al drie maanden in het kantoor van Dekker. Die tijd heeft Dekker gebruikt om proef te draaien. Nu is men echter zo ver dat men als volwaardig onafhankelijk hypo theek informatie-centrum kan functio neren. Overigens is Dekker niet voornemens om de opening van het informatiecen trum met de gebruikelijke receptie te vieren. Er wordt iets gedaan voor een goed doel. Wat dat precies is wilde Jan Dekker nog niet vertellen. In een adver tentie in de krant van donderdag wordt daarover meer meegedeeld. De komende drie nachten (dus van dinsdag op woensdag, woensdag op donderdag en donderdag op vrijdag) worden nieuwe kabels aangebracht in de hoftorens van de fuikhavens van Den Helder en 't Homtje. In ver band daarmee zullen in deze nachten geen extra boten kunnen varen. Er zijn maatregelen getroffen om eventueel spoedeisend ziekenvervoer op een andere wijze te laten plaats vinden. De werkzaamheden zouden oorspronkelijk in december worden uit gevoerd, maar door onvoorziene om standigheden moest het karwei na een nacht worden gestaakt en naar later datum verschoven. Dinsdagmiddag 15 januari heeft de commissie openbare werken een open bare vergadering in het raadhuis. De agenda vermeldt onder meer bespre king van het rapport dat onlangs over de gemeentelijke plantsoenendienst is uitgebracht. Ook wordt gepraat over de wijze van behandeling van voorstellen inzake nieuwe investeringen. De verga dering begint om 15.35 uur. Dit tijdstip is gekozen om het commissield P. A. Zegers, die onderwijzer is aan de Sint Jozefschool en dus tot half vier werkt, in de gelegenheid te stellen de vergade ring ook bij te wonen. Belangstellenden worden gewezen op de volgende activiteiten van de open bare bibbliotheek. Thema-avonden over jeugdliteratuur. Deze avonden worden gegeven door Joke de Vlas en zijn bedoeld voor ouders. De eerste avond worden boeken behandeld, geschikt voor kinde ren van 1e en 2e klas l.o., de tweede avond voor kinderen van 3e en 4e klas, de derde avond voor kinderen van 5e en 6e klas l.o. Data: 21 jan., 18 febr., 17 mrt., steeds om 20.00 uur in het gebouw van de bibliotheek. Kennismaking met dichters en ge dichten. De heer Van Riemsdijk verzorgt deze avond op 11 febr. Er wordt uitgegaan van M. Nijhof en R. Campert. Een eventueel vervolg is afhankelijk van de belangstelling van de gegadigden voor deze avond. Plaats: gebouw van de openbare bibliotheek, 20.00 uur. Wie zelf gedichten, verhalen of wat dan ook schrijft, is welkom op een avond, voor kennismaking met eikaars produkten. Deze avond wordt verzorgd door Marijke van Ittersum op 17 jan., 20.00 uur in de bibliotheek. Een even tueel vervolg is afhankelijk van de wen sen van de deelnemers van die avond. Elke woensdagmiddag wordt er weer voorgelezen in de bibliotheek voor kin deren van 4 tot 6 jaar. De heren Gerrit Wilner, Jac.van Heerwaarden en Guus Hillen heb ben tegelijkertijd afscheid genomen van de PTT. Ze maakten gebruik van de VUT-regeling die het ambtenaren mogelijk maakt om vóór hun 65ste op te stappen. Het afscheid is niet ongemerkt voorbij ge gaan. Er werd uitgebreid bij stilgestaan tijdens een genoeglijke sa menkomst in de kantine van het postkantoor in Den Burg, in aanwe zigheid van vele personeelsleden en oud-personeelsleden met hun dames. Directeur J. Tichelman van het post kantoor Den Helder (waaronder het bij kantoor Texel ressorteert) bracht in zijn toespraakje naar voren dat de VUT- regeling die ongeveer een jaar geleden aan de orde werd gesteld in duizenden PTT-gezinnen onderwerp van discussie is geweest. Er werden uiteenlopende beslissingen genomen. Ondanks dat het vervroegde opstappen financieel voor een belangrijk deel wordt gecom penseerd, moet door de betrokkene toch een veer worden gelaten en niet iedereen is daartoe bereid. De heer Tichelman zei het een ple zierige omstandigheid te vinden dat de drie scheidende PTT-ers nog in blakende gezondheid verkeren. Het Bij de jongste tariefsaanpassing heeft TESO de prijs van een week abonnement verhoogd van 77,75 tot 710,—, een stijging met bijna 29%. De Texelse FNV-afdeling zal zich daarover beklagen bij de minister van Economische Zaken en roept ge dupeerden op hetzelfde te doen. De verhoging is goedgekeurd door het ministerie van Economische Zaken, waarschijnlijk omdat men daar de vuist regel hanteert dat een weekabonne ment vier keer zoveel mag kosten als een gewoon kaartje. Het bestuur van de plaatselijke FNV-afdeling vindt dat in dit geval ongepast, want een gewoon kaartje is al bijzonder duur. De mensen (enkele honderden) die de weekkaarten gebruiken zijn over het algemeen pen delaars die op Texel wonen en op het vasteland werken, of omgekeerd. Op jaarbasis betekent de verhoging voor hen een bedrag van bijna 7100, Per jaar geven zij nu zo'n 7480,— aan de boot uit en lang niet allemaal kunnen zij die kosten bij hun werkgever decla reren Het eind van de rigoreuze verhoging van weekkaarten is volgens de FNV nog niet in zicht, want TESO heeft nu al van Economische Zaken toestem ming gehad om de kaarten in de eerste drie jaar telkens met 71,50 boven de trendmatige verhoging duurder te maken, zodat een weekkaart over drie jaar 717,— kost. Te gek Een FNV-bestuurder: ,,Voor het bedrag dat een Texelaar nu voor twee weekkaarten neertelt kan iemand in Zeeland drie jaar lang onbeperkt ge bruik maken van de veerdienst Bres- kens-Vlissingen. Dat wordt gewoon te gek. Ons vertrouwen in TESO is enorm geschokt omdat president-commissaris Kikkert in oktober nog heeft beloofd dat de tarieven /liet meer boven de nor male trend zouden worden verhoogd. Die belofte is dus niet nagekomen. We hebben de indruk dat TESO door der gelijke rigoreuze verhogingen probeert een zo hoog mogelijk verlies te kunnen claimen bij het rijk als het uiteindelijk komt tot invoering van een voordelig Texelaars-abonnement. We hopen nu maar dat zoveel mogelijk mensen bij Economische Zaken aan de bel zullen trekken in de hoop dat daar wat aan wordt gedaan". vertrek is dus zeker niet noodge dwongen. De keus was vrij en werd gedaan om nog zoveel mogelijk van het pensioen te kunnen genieten. Tichelman noemde dat een wijs be sluit. „Als ik in uw schoenen had ge staan, had ik hetzelfde gedaan". Spreker maakte die opmerking omdat het zeer vaak voorkomt dat PTT-ers die met pensioen gaan er wat hun gezondheid betreft niet zo best voorstaan, waardoor het plezier dat ze van hun vrijheid hebben, maar zeer be trekkelijk is. Bij het maken van de keus zijn de financiën overigens meestal doorslaggevend. Wie pas op zijn 30ste of 35ste jaar bij de PTT is gekomen, staat er minder gunstig voor en zal ge neigd zijn nog een paar jaar door te gaan. Wilner, Van Heerwaarden en Hillen vierden in 1978 hun 40-jarig PTT jubi leum. „U hebt er samen meer dan 125 jaar PTT-ervaring opzitten. Hoewel niemand onmisbaar is, zal het toch wel even wennen zijn, want u hoorde tot onze meest ervaren krachten waar de jongeren veel pro fijt van hadden. Het is maar goed dat Jonker en Eelman nog even blijven. Ik beschouw de PTT op Texel als een patiënt bij wie een paar ribben zijn weggenomen. Het zijn geen vitale delen, maar het doet wel even zeer", aldus Tichelman die zijn gees tige toespraak met nog meer verge lijkingen kruidde. Hij overhandigde aan de drie 'laat- sten der Mohikanen' ieder de offciële beschikking waarin hun eervol ontslag wordt kenbaar gemaakt, alsmede de bijbehorende afscheidspenning. Er waren ook andere geschenken. Wilner kreeg o.a. een gascomfoor (voor het visbakken), voor Van Heerwaarden was er gereedschap en een foto van het oude postkantoor waarop vader Van Heerwaarden was te zien. Hillen kreeg onder meer een voetenbank en gereed schap. De respectievelijke echtgenotes werden in de bloemetjes gezet. Improvisatie De heer P. van Putten, beheerder van het bijkantoor Den Burg, schetste uitgebreid de positieve inbreng die het drietal bij het postbedrijf op Texel heeft gehad. Niet alleen hadden ze een fabel achtige kennis op het gebied van namen en adressen, zodat ook zeer on- volldig geadresseerde brieven nog Het glee werd geheven op de gezonrMteid in de komende vrije djd. Links G. HiiJen en zijn vrouw, midden Jee. ven Heerwearxien met zijn moeder en zijn vrouw en rechts het echt- peer Wilner. tijdig konden worden bezorgd, maar ze waren ook bijzonder plichtsgetrouw en bereid tot improviseren onder moeilijke .omstandigheden. Toen vorig jaar om deze tijd de wegen en straten door de sneeuw onberijdbaar waren, werden er sleetjes gehaald waarmee de post op tijd werd rondgebracht. Ook bij de recentelijke verhuizing van postkantoor naar noodpostkantoor en terug speelde het improvisatietalent een geslaagde rol. In de watten Namens het personeel sprak Bert Buijsman. Hij is besteller-vunrman, een functie die hij heeft overgenomen van de heer Wilner. Ook Buijsman wees op de routine, vaardigheid en kennis die de drie PTT-ers aan de dag legden en waar het hele PTT-bedrijf op Texel van profiteerd. Hij sprak ook zijn respect uit voor de wijze waarop zij vroeger hun taak vervulden. Het bezorgen van de post kostte vroeger heel wat meer moeite en tijd. Tegenwoordig gebeurt dat met de auto en wordt een 40-urige vijfdaagse werkweek heel gewoon ge vonden. ,,ln vergelijking met jullie wor den wij in de watten gelegd", aldus Buijsman, die voor ieder van de oud gedienden cadeautjes had meege bracht. 77 Het bestuur van de FNV-afdeling Texel vindt dat de gemeentelijke huisvestingsambtenaar een veel te grote invloed heeft in de woon ruimte-adviescommissie. Het bestuur heeft de commissie vanmor gen een brief gestuurd met voorstellen om daarin verandering te brengen. deld door één ambtenaar. Deze huis vestingsambtenaar stelt naar aanleiding daarvan de stukken op die nodig zijn voor de woonruimte-adviescommissie. De leden van deze commissie krijgen de stukken echter niet tevoren toege stuurd, waardoor nadere informatie tevoren niet mogelijk is. De commissie moet dus uitsluitend afgaan op wat de huisvestingsambtenaar heeft opgesteld en naar voren brengt. Dezelfde ambte naar functioneert in de commissie ook nog als secretaris en notulist. Het FNV-bestuur vindt dat een onge zonde situatie want de woonruimte adviescommissie is helemaal afhankelijk van één ambtenaar. Voorgesteld wordt dan ook dat de commissieleden voor taan minstens een week tevoren de be treffende stukken krijgen toegestuurd zodat nadere informatie vooraf mogelijk is. Verder moeten in de commissie de secretaris, notulist en huisvestings ambtenaar verschillende personen zijn. 77 Binnen de Texelse FNV was al ge ruime tijd geleden kritiek gerezen tegen het gemeentelijke beleid bij de toewijzing van woningen. Naar aan leiding daarvan werd in het FNV le denblaadje een oproep geplaatst om na te gaan of nog meer leden klach ten hadden. Dat leverde zodanige re acties op, dat het bestuur van me ning is dat de kritiek terecht moet zijn. De kritiek is hoofdzakelijk gericht op de procedure rond de toewijzing van een woning. Het wordt bezwaarlijk ge vonden dat de inschrijving, gesprekken en verdere informatie worden behan- De wv op Texel is teleurgesteld over een „eilandengids" die deze week bij het damesweekblad Libelle is gevoegd. In de betreffende bijlage zijn twee pagina's aan de Waddeneilanden gewijd en Texel wordt daarin genoemd als een druk eiland. Onder de kop „Texel: gezellig druk", staat onder meer te lezen: „Neem Texel. Misschien de bekendste van de vijf, maar dan ook wel meteen de drukste. Wie van echte rust houdt kan beter naar een ander eiland gaan, maar voor wie meer van gezelligheid houdt is Texel een ideaal oord". Deze tekst, die de indruk wekt dat de Door Libelle wordt ieder jaar een reis- rustminnende vakantieganger op Texel bijlage uitgegeven. Op advies van het nauwelijks aan zijn trekken zou kunnen komen, is bij de WV niet goed geval len. De betreffende bijlage werd door het damesweekblad in samenwerking met de WV's van de verschillende eilanden gemaakt en afgesproken was dat de betrokken journalist zijn tekst voor publicatie door de WV's zou laten lezen. Waar het Texel betrof is dit niet gebeurd. Directeur Jaap Dekker van de Texelse WV: „We waren wat laat met het opsturen van het materiaal over Texel. Volgens de journalist was dat echter geen bezwaar. Telefonisch deel de hij mede dat alles nog best in orde zou komen als we het onmiddellijk op stuurden. Dat is toen ook gebeurd. We hebben nadien echter niets meer ge hoord, totdat deze bijlage ons onder ogen kwam". Nationaal Bureau van Toerisme (NBT) werd besloten de bijlage van dit jaar ge heel aan eilanden te wijden. De kosten voor het drukken zouden voor een deel door de VW's en voor een deel uit de pot voor de regiocampagne van het NBT worden betaald. De VW's zou den de gegevens aanleveren. Uiteraard was VW-directeur Jaap Dekker aanvankelijk erg voor het plan gepor teerd. Nu hij het uiteindelijke resultaat onder ogen heeft gehad spreekt hij van een grote teleurstelling. Tóch druk Noortje Falck die als coördinatrice bij Libelle verantwoordelijk is voor de eilandenbijlage vindt niet dat onjuisthe den over Texel zijn geschreven. „Ik vind dat je voor je rust beter naar de andere eilanden toe kan gaan dan naar Texel. Behalve Schiermonnikoog heb ik alle Waddeneilanden bezocht en ik vind Texel echt het drukst. Daarmee wil ik helemaal niets negatiefs van Texel zeg gen. Ik vind het eiland hartstikke leuk. Er zijn veel mogelijkheden om uit te gaan. Dat hebben de andere eilanden weer minder. Maar het valt me werke lijk op dat Texel drukker is dan de an dere eilanden. Ik ben pas nog op Ame land geweest en ik vond het daar veel rustiger dan op Texel. We hebben in de bijlage allerlei soorten eilanden willen bespreken. Drukke en stille. IJsland is anders dan Mallorca. Texel is anders dan de overige eilanden. Maar we heb ben uiteraard niets slechts over Texel willen meedelen. Integendeel". Negatief Over het feit dat de WV de tekst vooraf niet te lezen kreeg deelde Noor tje Falck mee dat de tekst van tevoren met het WV besproken was (wat door de WV wordt ontkend Red.). De onvrede van de WV met de tekst begreep ze dan ook niet zo heel erg. „De mensen van de VVV vatten die tekst gewoon veel te negatief op", aldus Noortje Falck.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1