Groen cZwJTtsJexeh in het harL, Zeker vier man tekort bij plantsoenendienst 'Vangrail' in De Koninghal J Veel nieuwbouw kottervloot GEMEENTEWERKEN BRENGT RAPPORT UIT Mededeling over J.P. Toneel in schouwburg Den Helder Schip van 39 meter voor Jan van Toon elektrisch gereedschap BeroepenvooHichting „WAT IK ZEGGEN WOU.: Rijtuigenkeuring „Blijde Rijders" Poonavervolg Jaarvergadering bedrijfsvereniging Telefoneren door gehandicapten VRIJDAG 11 JANUAR11980 93e JAARGANG NR. 9443 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228). Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. De gemeentelijke plantsoenendienst kampt met personeels tekort. Voor het onderhoud van plantsoenen en sportvelden zou totaal 15 man nodig zijn, maar men beschikt slechts over 11 man. Het bovenstaande blijkt uit een rapport dat door gemeentewerken is opgesteld en dinsdagmiddag a.s. aan de orde wordt gesteld in de open bare vergadering van de commissie openbare werken. De landelijke norm voor plantsoen- onderhoud is 3,3 hectare per persoon. Voor sportvelden is de norm 5,5 ha per persoon. Texel beschikt over 45,5 hec tare plantsoen en 25,5 hectare sport velden. Van het plantsoen wordt 11,6 hectare onderhouden door mensen van de sociale werkplaats De Bolder, zodat 33,9 overblijft waarvoor dus tien mensen nodig zouden zijn. Bij navraag is gebleken dat de lande lijke norm in gemeenten als Den Helder en Haarlemmermeer wèl wordt aange houden voor het onderhoud van plant soenen. De gemeente Wieringermeer, naar grootte en aantal inwoners verge lijkbaar met Texel, hanteert zelfs een norm van 1 man per 2,9 ha. Steeds meer werk Op Texel is de oppervlakte sport velden en plantsoenen sterk toege nomen. Bij de aanleg wordt er zoveel mogelijk rekening mee gehouden dat de plantsoenen niet te bewerkelijk worden. Daarom wor den veel bodembedekkende plan ten toegepast zodat onkruid wei nig kans krijgt. Onderhoud is echter niet te vermijden en als gevolg van het feit dat de mankracht niet gelijk is toegenomen met de oppervlakte plantsoen en sportveld, is een droe ve situatie ontstaan. Het is al menige burger opgevallen dat verschillende plantsoentjes niet behoorlijk of tijdig worden onderhouden. Volgens het rapport van gemeente werken is het toegestaan dat mensen die met heesters e.d. Het onderhoud van laatstgenoemde oppervlakte bestaat ondermeer uit onkruidvrij houden, het inboeten van beplanting en snoeiwerk. Het onderhoud van de gazons bestaat voornamelijk uit maaien. Wat betreft de sportvelden (12 stuks plus vijf trainings velden) wordt gemeld dat deze jaarlijks worden opgeknapt en afhankelijk van de toestand worden gefreesd en doorgezaaid. Na het zaaien moeten de velden met een beregeningsinstallatie worden besproeid wat ook vrij arbeids intensief is. Sinds de verhoging van de huur van de sportvelden moet gemeen tewerken ook zorgen voor onderhoud van de binnenafrastering, de doelen en de ballenvangers. Grafdelven Tot het plantsoenwerk wordt ook het de buurt de ^HMWWSa l Vanaf zaterdagmorgen bij Bakkers Ijzerhandel Januari Prijzen aktie met zaagmachines boormachines lastrafo's compressoren, enz. b onderhoud van de algemene begraaf plaatsen van Den Burg en Oosterend gerekend alsmede van de begraafplaats „Loladze" op de Hogeberg. Ook het onderhoud aan een aantal grafzerken en het delven van graven wordt door de gemeentelijke plantsoenen dienst uitgevoerd. Verder wordt gewezen op het onder houd van de beplanting rond bejaar denwoningen, bejaardenhuizen en scholen. De beplanting bij de scholen heeft veel van de jeugd te lijden waar door hier naar verhouding veel tijd gaat inzitten. Veel tijd en mankracht vergt tenslotte de gemeentelijke taak tijdens folklore- en andere festiviteiten (afzet ten, opbreken en plaatsen van planten bakken, opbouwen en afbreken van de podiumwagen, etc.). Verder worden de mensen van de plantsoenendienst nogal eens te hulp geroepen bij bestrij ding van ratten en ander ongedierte, de verzorging van de noodcamping e.d. Ook de gemeentelijke kwekerij vraagt zorg. Hier worden inheemse struiken ópgekweekt, te licht plantmateriaal wordt doorgekweekt en jaarlijks worden hier zo'n 30.000 1-jarige zomer- planten (voor perken en bakken) gepro duceerd. Voor de beroepenvoorlichting, die jaarlijks door de Rijksscholengemeen schap wordt georganiseerd zal deze keer een beroep worden gedaan op oud leerlingen die thans studeren aan uni versiteit, hogeschool of een HBO vol gen. Zij worden verzocht op een nader te bepalen dag hun studie-ervaringen kenbaar te maken aan de leerlingen van de hogere klassen Havo/VWO. Oud leerlingen, die daar wat voor voelen worden verzocht zo spoedig mogelijk kontakt op te nemen met Drs. W. A. K. H. Boere (decaan aan de RSG voor Havo/Atheneum), Thijsselaan 122, Den Burg, telefoon (02220) 3112 of 2958 (school). Bij deelname aan de voorlich ting zullen de reiskosten worden ver goed. BREVEN MN LEZERS- BUTEN VERANTWOORDELUKHEO MN DE RCOAXT Hg TAXI-EN TROUW AUTOVERHUUR Wilhelm inalaan 4-6 den Burg van plantsoenen wonen zelf het onderhoud uitvoeren, en dat komt ook wel voor, maar dergelijke mensen zijn schaars. Het overdragen van ge meentelijke plantsoenen aan bewoners (wat wel eens is geopperd) wordt ongewenst geacht. ,,Door deze handelwijze zou een ernstige verbrok keling in aanzien en kwaliteit van de wijken plaatsvinden. Ondanks alles vormt het plantsoen nog altijd het ge meentelijke (smoezeligel visitekaartje", aldus het rapport, waarin het verder noodzakelijk wordt genoemd dat een drietai vaste mensen voor de plantsoe nendienst wordt aangetrokken. Naast versterking van de eigen dienst zou ook De Bolder meer mensen moeten inzet ten om het werk aan te kunnen. Ook wordt gewezen op de noodzaak dat het materieel dat de plantsoenendienst ter beschikking staat, aan de hoogste eisen voldoet en tijdig wordt vervan gen. Het gaat om de zorg voor 39 hectare gazon en 32 hectare .zwarte" grond BAKKERS IJZERHANDEL B. Dinsdagavond 22 januari om 20.00 uur treedt de cabaretgroep „Vangrail" op in de Burgemeester De Koning-hal met het cabaret „Jonge weduwe zoekt een stapelbed". Op de afdeling culturele zaken van het raadhuis zijn voor deze voorstelling nog kaarten verkrijgbaar 712,50. Houders van een cultureel jongerenpaspoort of een Pas 65 betalen de helft van dit bedrag. Uit de lovende recensies die eerdere optredens van „Vangrail" tot gevolg hadden, kan de conclusie worden ge trokken dat deze in 1974 opgerichte groep het helemaal gaat maken in de Nederlandse cabaretwereld. Het „verhaal" dat in de voorstelling wordt gebracht gaat over een jonge weduwe, die de lege plek naast haar in het lits-jumeaux niet meer kan verdra gen en op zoek gaat naar een stapelbed. Dat is bijzonder zot maar het krijgt diepgang door de tragiek die eruit spreekt. Die aanpak is typerend voor de originele aanpak van „Vangrail", die vooral ook daarom sterk de aandacht heeft getrokken. Het wijkt duidelijk af van het genre cabaret waaraan het Nederlandse publiek de afgelopen tien jaar gewend is geraakt. „Scherp signa lerend, zéér geëngageerd, satire met een begrijpelijke en scherp aangevoelde literaire ondertoon", aldus een der recensies. Afgelast Het voor 25 februari geplande optre- In de schouwburg van Den Helder wordt donderdagavond 17 januari het toneelstuk „De Wisselwachters" opge voerd. Onder andere spelen mee Paul Steenbergen en Bernard Droog. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Op de afdeling culturele zaken van het raadhuis te Den Burg zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar. den van toneelgroep Centrum met twee stukken van Harold Pinter gaat niet door. Tot afgelasting werd besloten omdat bij de voorverkoop te weinig kaarten zijn verkocht en omdat de groep uiteindelijk niet in staat bleek de aangekondigde stukken te brengen, maar met een ander voorstel kwam. Degenen, die kaarten hebben, kunnen deze inwisselen voor de cabaretvoor stelling van „Vangrail" op 22 januari of de toegangsprijs terugbetaald krijgen. De vereniging „De Blijde Rijders" houdt zaterdag 19 januari op de „Barti- méushoeve" bij Oosterend een rijtuigen keuring. Dit gebeurt in nauwe samen werking met „De Stichtse aanspan ning" uit Doorn. Deze vereniging heeft een documentatiegroep in het leven ge roepen. die onder leiding staat van oud wagenmaker Ipenburg. Bij de keuring, die per wagen onge veer een half uur in beslag neemt, worden onder meer de wielen verwij derd en wordt alles gecontroleerd op deugdelijkheid, veiligheid en originaliteit Zonodig worden adviezen ter verbe tering gegeven. Een rijtuig dat aan de eisen voldoet krijgt een certificaat. Commercie speelt daarbij geen rol; het gaat er in de eerste plaats om de rijtui gen in zo perfekt en cultuurhistorisch juist mogelijke staat te houden of te maken. Voor de keuring van 19 januari hebben de leden van De Blijde Rijders 11 rijtuigen aangeboden. Met het nazien zal ongeveer de hele dag zijn gemoeid. Ook worden foto's gemaakt voor docu- mentatiedoeleinden. Voor de keuring komt een team van acht mensen van „De Stichtse aanspanning" naar Texel. Om half elf 's morgens wordt begonnen. Belangstellende toeschouwers zijn wel kom. 's Avonds wordt in de Bartiméus- hoeve voor leden van de Blijde Rijders een lezing gegeven over rijtuigen door de heer Ipenburg. Cabaret „Vangrail". Van links naar rechts Claire Elsas, Cees Rutgers en Ruth Walter. (foto John Gulmans) Greet, jan, dank voor jullie reakties op mijn oranjegetint Poonaverhaal. Geluk is, denk ik, iets individueels. Net zozeer als het al of niet houden van spruitjes. Mag ik pas van spruitjes genieten als iederéén dat doet? Nee, als ik ze maar lekker vind, daar gaat het in eerste instantie om. Wat niet wegneemt dat het mij 'n vrolijker gezicht lijkt voor mijn tafelgenoten als ik van mijn maaltje zit te smullen dan wanneer ik het tegen heug en meug probeer weg te krijgen. Ik bedoel: alleen als jij in harmonie bent met jezelf, straal je harmonie uit en maak je de wereld vanzelf een stukje mooier. Hoe kan er liefde uit jou komen, terwijl jij jezelf niet liefhebt, liefde geen deel van jou is? Hoe kun je iemand wijs maken dat spruitjes heerlijk zijn, terwijl je ze zelf niet door je keel kunt krijgen? 't Begin ligt altijd in jezelf. Voor jou ben jij het centrum, jij moet je weg alleen vinden en alleen gaan. Zoals je eens alleen geboren werd en eens alleen zult sterven. Sw. Manglam (Alex Verburg) P.S.: Morgen wordt het boerenkool. De jaarvergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Texel" wordt donderdag 17 januari a.s. in hotel „De Pelikaan" te De Koog gehouden. De bijeenkomst begint om kwart over tien 's morgens. Voor het ochtendporogramma staat het huishoudelijk gedeelte van de vere niging op de agenda. In de middag pauze worden soep met broodjes aan geboden. Na de middagpauze zal Ing. C. Zijde wind, bedrijfstakdeskundige bij het ak- kerbouwconsulentschap te Schagen, een causerie houden over de Landbouw in Egypte. De heer Zijdewind is goed op de hoogte van het landbouwgebeuren in Egypte; hij is er meer dan eens geweest. De teeltbegeleiding van de geëxpor teerde pootaardappelen was dan de opdracht. In de week voor kerstmis is de heer Zijdewind nog weer in Egypte ge weest om de daar gearriveerde en opge slagen pootaardsappelen te beoordelen en de telers te adviseren. Aan de hand van dia's zal de inleiding worden gehouden, zodat het een inte ressante dag zal worden voor zowel de veehouders/schapenhouders als akker bouwers. Donderdag 10 januari: De Flierefluiters geven in het bejaarden huis „Sint Jan" een uitvoering van de revue „Op 'n sukelaadje", aanvang 19.30 uur. Kaarten uitverkocht. Vanaf 20.00 uur wordt in de Raads- kelder postzegelruilbeurs gehouden. Vrijdag 11 januari: De Texelse vereniging voor weer- en sterrekunde heeft in het gebouw van de Rijksscholengemeenschap een bijeen komst, aanvang 19.30 uur. Ook belang stellende niet-leden zijn welkom. Zaterdag 12 januari: Toneelvereniging „Nieuw Leven" brengt in 't Skiltje „Het ontvolkte huis"; 20.00 uur. In De Schakel bij de Hervormde kerk van Den Burg worden van 9.30 tot 12.30 uur produkten uit de derde wereld verkocht ten bate van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking (SOS). Zondag 13 januari: In „De Spil" neemt trainer Erwich af scheid van ZDH tijdens een gezellige avond; 19.30 uur. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan op camping „De Koorn-aar" aan de Grens- weg worden gestart voor de eerste wandeltocht van de winterserie. Maandag 14 januari: in „De Hollebol" wordt een lezing gehouden over hulpmiddelen voor ge handicapten bij het telefoneren, aan vang 14.00 uur. Om 20.00 uur begint in de kantine van Sporthal Ons Genoegen een receptie ter gelegenheid van het afscheid van Nico Erwich van voetballend Texel. Dinsdag 15 januari: De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben hun jaarvergadering met fonduemaaltijd en filmvertoning in jeugdherberg „Panorama", aanvang 19.00 uur. Om 15.35 uur begint in het raadhuis een openbare vergadering van de commissie openbare werken. Onder andere bespre king van het rapport over de plantsoe nendienst. klaar is. Dit vaartuig is 39 meter lang en uitgerust met een motor van 1700 pk. De kotter komt in de plaats van de TX 17 en TX 63, die beide zijn verkocht, resp. naar Urk en Den Helder. Er blijven dus bemanningsleden over maar die zijn in middels al naar andere kotters overge stapt. Na een stilstand van enkele jaren heeft de nieuwbouw weer om zich heen gegrepen in de Texelse vissersvloot. Diverse nieuwe kotters (in prijs variërend van drie tot vier miljoen gul den) zijn in aanbouw of in bestelling. Eind volgende maand worden de eerste twee schepen in de haven van Oudeschild verwacht. Een belangrijke stimulans om tot nieuwe investeringen over te gaan vormt de rijkspremie op grond van de Wet Investerings Rekening, waardoor een belangrijk deel van de bouwsom in feite voor rekening van het rijk komt. Ook de goede zaken die de vissers de afgelopen twee jaar hebben gedaan, hebben de nodige moed gegeven, in sommige gevallen hebben ook prestige overwegingen een rol gespeeld. Door de nieuwbouw zal de Texelse vloot echter niet groter worden; het gaat merendeels om vervanging van schepen die naar elders worden verkocht. De gemiddelde grootte en het aantal pk's van de sche pen zal echter aanzienlijk toenemen. Onder de vissers zelf zijn de meningen over deze ontwikkeling verdeeld. Dege nen, die er zich zorgen over maken, wijzen onder meer op de brandstofprij zen die de laatste tijd omhoog zijn gevlo gen. Per liter wordt thans bijna vijftig cent betaald. Vooral de kotters met de zwaarste motoren gebruiken wekelijks enorme hoeveelheden. Vervanging Een van de eerste nieuwe schepen die eind februari in de haven wordt ver wacht is de TX 29 van P. Drijver. Deze is 32 meter lang, heeft een motor van 1100 pk en neemt de plaats in van de oude 29 (600 pk) die inmiddels naar Urk is ver kocht. Vrijwel tegelijkertijd komt de nieuwe TX 5 van A. Ellen in de vaart. Deze is 36 meter lang en uitgerust met een motor van 1500 pk. Het schip is opvolger van de oude TX 5 (800 pk) die naar een Helderse eigenaar is gegaan. De nieuwe kotter is in aanbouw bij een werf die nog niet eerder een Texelse opdrachtgever had: A. L. Hoekman in Urk. Vlaggeschip Het vlaggeschip van de Texelse kot tervloot wordt ongetwijfeld de TX 36 van J. van der Vis Azn. (Jan van Toon) uit Oosterend, die in aanbouw is bij Maaskant in Stellendam en medio april Verder kan worden gemeld, dat de gebroeders Van der Vis van de TX 3 en 4 een nieuw schip hebben besteld: de TX 43. De gebroeders C. en D. Boersen ruilen hun TX 94 in voor een nieuw 38 meter lang schip dat bij Haak in Zaan dam wordt gebouwd en tegen het eind van dit jaar in de vaart komt. Recentelijk hebben de gebroeders B. en J. Daalder hun TX 34 naar Scheve- ningen verkocht. De UK 225 komt er voor terug. Dit schip is 4V4 jaar oud, 34 meter lang en uitgerust met een motor van 1400 pk. Lazing in Da Hollebol In dienstencentrum De Hollebol wordt maandagmiddag (aanvang 14.00 uur) een lezing met demonstratie ge houden door de heer Harmsen van de centrale directie van de PTT. Hij zal een overzicht geven van hulpmiddelen die er tegenwoordig zijn om het telefoneren door gehandicapten mogelijk te maken ofte vergemakkelijken. Het gaat daarbij om personen die gehandicapt zijn op het gebied van horen, gebruik van arm/hand, spreken en zien. Iedere geïnteresseerde is deze middag welkom.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1