Groen ^warts jexeh in het hart-, Jellinekcentrum naar het Maartenhuis? Experiment in De Skuui is succes Dubbele Von Sion voor voorzitter Witte en kustzeiiver. 'Westerslag' vrouw en kinderen aen dood onlsnaot m 'DEK' bestaat 55 laar KOLENDAMPVERGIFTIGING Mogelijk afdeling E.N.F.B. op Texel SELECTIE VOOR „STEDENSPEL" Meer jongens dan meisjes 19» 93e JAARGANG NR. 9445 DINSDAG 22 JANUAR11980 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, telefoon (02228) 266 en Frits Beutick, Dorpsstraat 27D, De Koog. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Het Amsterdamse Jellinekcentrum beschouwt het experi ment met het trainen van oud-alcoholverslaafden in „De Skuul" aan de Rozendijk als een succes. Men wil de Texelse vestiging daarom een definitief karakter geven. Met de Johannastichting wordt thans onderhandeld over aankoop van het voormalige Maartenhuis aan de Ruijslaan bij De Koog. Het doorgaan van deze definitieve vestiging hangt echter in de eerste plaats af van de (financiële) medewerking van de overheid. Directeur Postma van de Jellinek- kliniek heeft woensdag een gesprek gehad met de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid die over deze zaak advies zal uitbrengen. De Recreatiestichting Texel zou aan vankelijk koper worden van het thans al geruime tijd leegstaande Maartenhuis- complex, maar de RST heeft haar inte resse inmiddels naar andere projecten verlegd. Het gemeentelijke bestem mingsplan staat de Jellinekvestiging in het Maartenhuis toe. Het heeft de be stemming „gezondheidscentrum" en mag uitsluitend voor sociaal-medische doeleinden worden gebruikt. Tussenoplossing In april loopt de huurovereen komst af met oud-burgemeester W. H. Sprenger te Domburg inzake ,,De Skuul". Het staat bij voorbaat vast dat dan nog lang niet over het Maar tenhuis kan worden beschikt, zodat een tussenoplossing moet worden gezocht. Het meest voor de hand lig gend is het om het gebruik van ,,De Skuul" te verlengen en de directie van het Jellinekcentrum heeft dat dan ook verzocht aan de familie Sprenger. Desgevraagd deelde de heer Spren ger ons mee dat hij nog geen beslissing heeft kunnen nemen. Het is niet waar schijnlijk dat hij naar Texel terugkeert en ,,De Skuul" is dan ook in principe te koop. Er zijn echter nogal wat onzeker heden, waardoor nog geen spijkers met koppen kunnen worden geslagen. De ervaringen met het Jellinekcentrum als tijdelijke gebruiker van het huis zijn echter bijzonder gunstig zodat het wat dat betreft nog wel een tijdje zou mogen doorgaan. Overigens zou de ge meenteraad dat ook moeten goedkeu ren, want de ontheffing om dit huis met een normale woonbestemming tij delijk aan de bestemming en de wo ningvoorraad te mogen onttrekken geldt niet langer dan twee jaar. Zoals bekend veroorzaakte het Jelli- nekexperiment in het begin nogal wat opschudding op Texel, vooral als ge volg van verwarrende mededelingen die hierover van allerlei kanten werden gedaan. Gevreesd werd dat het in de eerste plaats ging om drugverslaafden waardoor Texel een doelwit zou worden van dealers met de mogelijk daarmee samenhangende gevaren voor de Texelse jeugd. De vrees bleek echter ongegrond te zijn. Het ging uitslui tend om ex-alcoholverslaafden, waar van er voortdurend ongeveer tien in ,,De Skuul" hebben gewoond en daar werden 'klaargestoomd' om de gewone maatschappij weer in te kunnen Voor zover dat na zo'n betrekkelijk korte tijd is te beoordelen, is deze aanpak een succes geworden mede door de inzit van diverse Texelaars die bij dit herinte gratieproject waren betrokken. Het veel grotere Maartenhuis biedt mogelijkheden om dit werk veel om vangrijker voort te zetten. Volgens di recteur Postma van de Jellinekkliniek wordt echter niet aan een grootschalige aanpak gedacht. Juist het werken in een betrekkelijk kleine leefgemeen schap is in de afgelopen periode zeer vruchtbaar gebleken. De Texelse leden van de Eerste Ne derlandse Fietsbond (E.N.F.B.) hebben een brief van deze organisatie ontvan gen, waarin hun gevraagd wordt of zij iets zien in een Texelse afdeling De gemeente Texel voert een actief fietsbeleid en een groeiend aantal Texe laars en toeristen gebruikt dan ook de fiets om zich te verplaatsen. De laatste jaren zijn tientallen kilometers fietspad aangelegd, terwijl andere fietsvoorzie ningen van de grond komen. Hier en daar moet de auto zelf terrein prijsgeven aan de fiets. Reden genoeg voor de ENFB om een Texelse afdeling te over wegen. De oprichting van de Eerste Neder landse Fietsbond is een direct gevolg van de toenemende populatiteit van de fiets. De bond probeert spreekbuis te zijn van fietsende Nederlanders. Vooral landelijk, maar ook plaatselijk, wordt scherp gelet op grote en kleine verbete ringen die voor fietsers op de weg kun nen worden bereikt. Daarover wordt met gemeente, provincie en rijk gepraat. Soms, wanneer er echt niet wordt ge luisterd, gebruikt men actiemiddelen om gehoor te vinden. Op Texel wonen voldoende leden om een afdeling van de E.N.F B. te begin nen. Doordat de leden zich veelal uitslui tend per fiets verplaatsen, hebben ze niet alleen belang bij goede fietsvoorzie- ningen, maar signaleren zij ook snel waar zich knelpunten voor fietsers bevin den. De Texelse afdeling zou zich onder meer bezig kunnen houden met het bestuderen van gemeentelijke verkeers plannen, het inventariseren van de moeilijke punten voor fietsers en het ondersteunen van landelijke fietsacties. Inlichtingen Mensen die meer van de ENFB willen weten kunnen inlichtingen inwin nen bij: Joke Hart, Klif 9, Den Hoorn, tel. (02226) 525, en Henk Brugge, Schoorlwal 35, Den Burg, tel. (02220) 4336. Leden ontvangen het blad ,,De Vo gelvrije Fietser", waarin alles wat op de fiets betrekking heeft, te lezen is. Ter gelegenheid van het 55-jarig be staan heeft het Hoornder muziekkorps DEK zaterdag a.s. een feestavond in ,,De Waldhoorn". De avond, vooral bedoeld voor donateurs en genodig den, is gratis toegankelijk en begint om 20.00 uur. De bedoeling is een film te vertonen die in 1953 in Den Hoorn is gemaakt. Daarna bingo. De sportploeg die in april gaat deelne men aan het NCRV Stedensoel. begint vorm te krijgen. Op 9 februari worden er selectiewedstrijden gehouden om uit de grote groep aanmeldingen de uitein delijke ploeg samen te stellen. Nadat aanvankelijk de aanmelding om mee te doen van het NCRV-stedenspel wat moeizaam op gang kwam, is er inmiddels toch een grote groep sporters die in aanmerking wil komen voor de sportploeg die in april tegen Harmeien in het strijdperk gaat treden. Er hebben zich 37 heren en 13 dames aangemeld die op 9 februari onderling uit gaan maken wie in aanmerking zal komen om deel uit te maken van de uit eindelijk ploeg. De uiteindelijk ploeg zal bestaan uit 9 heren en 5 dames. Om 10 uur 's morgens beginnen de wedstrijden voor de heren, en om 11 uur die voor de dames. De selectie zal worden gedaan op een zo breed moge lijk aantal capaciteiten. De wedstrijden zullen een zeskampachtig karakter heb ben en gebaseerd zijn op o.a. snelheid, behendigheid, kracht en uithoudings vermogen. Om de deelnemers niet de gelegenheid te geven tevoren te oefe nen, blijft de aard van de wedstrijden nog geheim. De heer G. Krüger uit de Lieuwstraat is nog steeds blij dat hij afgelopen vrijdag om precies zes uur thuiskwam en geen kwartier later. Zou hij later zijn thuisgeko men dan was de kans groot geweest dat hij zijn vrouw en twee kinderen niet meer in leven had aangetroffen. Kolendamp had dan een einde gemaakt aan het leven van zijn gezinsgenoten. Krüger vertelt: „Toen ik thuiskwam trof ik mijn vrouw en twee kinderen geheel versuft in de huiskamer aan. De kinderen waren wezen douchen en speel den nog wat in de badkamer. Op een ge geven moment voelde mijn dochtertje van vijf zich niet lekker en ze begon vreselijk te huilen. Mijn vrouw heeft de kinderen toen uit de badkamer meegeno men naar de huiskamer. Daar heeft het giftige gas verder zijn versuffende werk gedaan." Levensgevaarlijk Het gevaarlijke van kolendamp (kool- monoxyde) is dat men het niet kan ruiken en dat men zich dus geheel onbewust in een levensgevaarlijke situatie bevindt. Daaruit kan het ook verklaard worden dat mevrouw Krüger gewoon thuis bleef met haar kinderen en niet de straat opging om frisse lucht te gaan halen. Krüger zette na thuiskomst onmiddel lijk alle deuren open en waarschuwde de dokter. Deze liet vrouw en kinderen onmiddellijk per ambulance naar het ziekenhuis brengen. Tijdensde tocht naar het ziekenhuis raakte Krügers dochtertje buiten bewustzijn. Zijn vrouw mocht na behandeld te zijn naar huis, de kinderen moesten een nacht in het ziekenhuis blijven. De gevolgen van een dergelijke zware vergiftiging kunnen wel zes weken duren. Die gevolgen bestaan dan hoofd zakelijk uit hoofdpijn en evt. misselijk heid. Pas na zes weken zijn de rode bloed lichaampjes weer voldoende hersteld. Gasgeiser Volgens Krüger is er sprake van een samenspel van factoren die tot de levens gevaarlijke situatie in zijn huis heeft geleid. Het staat vast dat het de gasgeiser isgeweest die tijdens het douchen van de kinderen koolmonoxyde heeft geprodu ceerd. Die geiser is in beslag genomen door het gasbedrijf en wordt op het ogen blik gecontroleerd. Een andere factor is, dat zich in de keuken een afzuigkap be vond die was aangesloten op de enige luchtafvoer. Zodoende kon waarschijnlijk het giftige koolmonoxyde niet snel genoeg wegkomen. Versuft Overdeze twee feiten heeft Krüger nog wel het één en ander te zeggen. Hij ver telt: „Ik vertrouwde die gasgeiser al niet ergZes zeven weken geleden is er bij mij thuis eens een kat helemaal versuft ge worden. Die kat hebben we toen met moeite in leven kunnen houden. Naar aanleiding daarvan heb ik de geiser laten controleren door een installateur. Ze konden toen niets vinden. De geiser zou goed zijn. Over die afzuigkap die in mijn huis staat, kan ik zeggen dat die daar op proef is geplaatst door de woningbouw vereniging. Ik hadaltijd veel lastvan vocht in mijn huis en door zo'n afzuiger zou dat misschien verbeteren. Ik vind het wel vreemd dat een instelling als de woning bouwvereniging proeven neemt, die mij bijna m'n gezin hadden kunnen kosten." Chronisch Nadat de gezinsleden van de heer Krü ger alweer geruime tijd in de frisse lucht waren geweest, bleek hun bloed nog een koolmonoxyde promilage van 11 te hebben. Een getal dat hoog is, vooral als men het vergelijkt met een recent geval uit Den Helder, waar iemand met een promil lage van vijf in het ziekenhuis werd opge nomen. Overigens blijkt Krüger al lang last te hebben van verschijnselen als hoofdpijn en duizeligheid. Of, zoals hun huisarts het uitdrukte: jullie hebben gewoon last gehad van een chronische vergiftiging. Burgemeester Engelvaart feliciteert de verraste heer C. Witte Dzn met zijn onderscheiding. Het leek er zaterdagavond even op, dat er dit jaar maar één dubbele Van Sion Trofee zou worden uitgereikt. Voorzitter C. J. Witte deelde mee, dat de eer dit jaar te beurt was gevallen aan de Kustzeilvereniging Westerslag. Een nog vrij jonge vereniging wiens activiteiten, vlak na de oprichting in 1976, door het bestuur van de stichting met enige reserve werden gevolgd. Volgens Witte bestond de angst dat verenigingsactiviteiten teveel met commerciële activitei ten zouden worden vermengd. „Maar", vervolgde Witte, „gebleken is wel dat deze reserve ten onrechte was. Nu heeft het bestuur zonder enig voorbehoud, de betreffende vereniging die erin slaagde, in een paar jaar tijd een voor Texel volkomen uniek evenement te organise ren, de Dubbele Von Sion willen toekennen." „Het evenement heeft al zo'n grote bekendheid gekregen, dat het practisch ondenkbaar is dat het in de naaste toekomst niet meer zou worden georganiseerd. Dit, voor Texelse begrippen, grootse gebeu ren, trekt niet alleen in het binnenland, maar ook daarbuiten grote be langstelling. Ik doel hier op de „Ronde van Texel", georganiseerd door de kustzeilvereniging Westerslag." Onder daverend applaus reik te Witte hierop de onderscheiding uit aan de bestuursleden Jan Hennink en Martin Kooy van de zeilvereniging. Voorzitter Witte wilde hiermee de bijeenkomst beëindigen, maar voordat de aanwezigen in de gelegenheid waren om hun jas te gaan halen, stormde burgemeester Engelvaart het toneel op. De burgemeester memoreerde dat de Stichting Cultureel Werk Texel ver dwijnt en dat de Welzijnsstichting Texel haar opvolger is. Hij noemde een aantal namen van de mensen die aan de ver dwijnende stichting verbonden zijn ge weest. Jan D. Koning was samen met Witte al vanaf het begin bij de stichting betrokken, waarbij Witte vanaf het begin lid was van het dagelijks bestuur. „De heer Witte was in 1967 al actief als vice-voorzitter en vanaf 1973 heeft hij het gezicht van de stichting bepaald", zei Engelvaart."Van de toegekende ere penningen Dubbele Von Sion heeft hij er in de loop der jaren 23 uitgereikt, die van zojuist meegerekend. Het huidige bestuur heeft mij verzocht deze man in Uw aller aanwezigheid een erepenning uit te willen reiken". De burgemeester noemde hierna en kele zaken die de stichting in de afgelo pen twintig jaar heeft willen bereiken, zoals de sporthal, de bgm. De Koning hal. de multi functionele centra in De Cocksdorp en De Waal, het dorpshuis te Oosterend, de uitbouw van de Muziek school, de sportraad, de aantrekking van een jeugdleider, het zomerrecreatie- werk en het schouwburgbezoek in Den Helder. Gemis „In het nieuwe bestuur zal ik Witte missen", zei Engelvaart die daarna iedereen opriep zich betrokken te blijven voelen bij het welzijnswerk. Vervolgens overhandigde de burgemeester de Dub bele Von Sion-penning aan een totaal verraste Witte. Voorafgaand aan de plechtige uitrei king van het eremetaal was een geva rieerde avond, waarin de diverse zang-, revue- en dansgroepen hun beste been tje voorzetten. Bijzondere vermelding verdient de wijze waarop de jongens en meisjes van cabaretgroep „Op de Bon nefooi" uit Den Hoorn de verschillende programma-onderdelen aan elkaar praatten en speelden. Op zich is het helemaal niet zo'n kunst om telkenmale met een leuk praatje het volgende pro gramma-onderdeel aan te kondigen. Het getuigt echter wel van originaliteit en creativiteit om die aankondigingen plaats te laten vinden in een soort Parijse nachtclubsfeer. Inclusief wuft geklede dames en internationale tek sten. In dit verband was het dan ook een vondst de avond te laten beginnen met het liedje „Welcome et bien venue." Ideeën die ook genoemd moeten wor den zijn het aankondigen van een pro gramma op rolschaatsen en, bijzonder origineel, met een echte meezinger meedelen dat er film gaat komen. Aan dit soort dingen moet veel denkwerk vooraf zijn gegaan. Waar ook van genoten werd was een pantomime die door twee leden van deze groep werd opgevoerd. Er is durf en spelbeheersing voor nodig om zoiets passiefs uit te beelden als mensen die naar een thea tervoorstelling zitten te kijken. ,,0p de Bonnefooi" slaagde hier echter uitste kend in en waarschijnlijk hebben veel aanwezigen zichzelf herkend in dit spel. „Op de Bonnefooi" werd muzikaal bijgestaan door de boerenkapel van KTF/DEK. Boertje Vermakelijk was ook de sketch van de Revuegroep Vereniging Gemeenschap Eierland. Tegen een fraai decor, de dijk bij het gemaal voorstellend, spraken de mannen met elkaar zoals dat vroeger echt gebeurde. Verschillende „durpers" in de zaal moeten zeker een aantal van de mensen die werden uitgebeeld heb ben herkend. Zo was er een klein boertje die nooit het woord kreeg als de andere spraken. Uiteindelijk mocht hij helemaal uitspreken, maar net toen hij zich daarover verbaasde, zag hij dat de anderen al lang naar huis waren. Ook werd door deze groep nog gerefereerd aan de ontmoeting op het ijs die in 1963 tussen Eierland en Oost plaatsvond. In Oost was een schaatswedstrijd, maar de Eierlanders mochten daaraan niet mee doen als ze niet eerst 71,50 toegang betaalden. Na wat over en weer gepraat besloten de Eierlanders toch maar mee te doen en wonnen ze een geldprijs van veertig gulden. Een leuk en echt Texels cabaret dat door deze groep werd ge bracht. Muziek Uiteraard werd er op de avond van de uitreiking van de Dubbele Von Sion genoeg aandacht aan muzikale facetten besteed. Zangvereniging Advendo uit De Koog bracht zeer gevoelvol „Du hirte Israëls", „In stillen Nacht" en „Sanctus" ten gehore. De groep, die vorig jaar zijn 25-jarig jubileum vierde, wordt geleid door Marijke Ronday. Ook de Christelijke Muziekvereniging „Ex celsior" was van de partij. Het was weer eens duidelijk waarom Excelsior iedere keer weer eerste prijzen wegsleept op het concours: voortreffelijk gebrachte muziek. Aparte vermelding verdienen de op tredens van de jongeren van de muziek school. Het was een goed idee om de (Lees verder op pagina 2) In het afgelopen jaar zijn op Texel veel meer jongens dan meisjes gebo ren. Door geboorte kreeg het eiland er 138 inwoners bij (in 1978waren dat er 171) waarvan84(77) jongens en 54 (94) meisjes. In het raadhuis werd al lachend verondersteld dat dit een natuurlijke reactie is op de toene mende strijdbaarheid van de heden daagse vrouwen.... Uit de cijfers die ons door de afde ling Bevolking van datzelfde raad huis werden verstrekt, blijkt verder dat het inwonertal van Texel weinig is gestegen: 12.489 tegen 12.473 het jaar daarvoor. Het aantal overledenen was 115 106). Uit het verschil tussen de aan tallen geboorten en overlijdensge- vallen volgt een geboorte-overschot van 23 tegen 65 in het jaar ervoor. Het afgelopen jaar kwamen zeven men sen minder op Texel wonen dan er vertrokken. Er was dus een vertrek- overschot. In 1978 was er nog een vestigingsoverschot van 12 perso nen. Slechts twee (drie) ingezetenen trouwden met een partner van andere nationaliteit. Het aantal echt scheidingen bleef ongeveer gelijk: 23 tegen 24 in 1978.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1