Groen ^warts JexeG in het hart-. Ml MA Gamma en Maas geïnteresseerd Vac^fj^tuur Jarino koopt drie panden in Hogerstraat en Gasthuisstraat VAN HET RAADHUIS Jarino bouwt 72 recreatie-eenheden Bosch en Zee T f Expositiemogelijkheden in de bibliotheek Gedeputeerde Staten accoord Jaarvergadering Alg. Bond van Ouderen ïsm'tY*] ToonSimdt Aardappeltelers gaan naar Israël Mededelingen van B. en H. Nogmaals reclameborden 'Duinkanters' speelt voor schooljeugd PEN verstrekt 'meter-opneemkaart' Werkloosheid stijgt Diefstal 93e JAARGANG NR. 9446 TEXELSE VRIJDAG 25 JANUARI 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, telefoon (02228) 266 en Frits Beutick, Dorpsstraat 27D, De Koog. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Door de aankoop van slagerij Visser in de Hogerstraat en de aangrenzende panden Gasthuisstraat 2 en 6, alsmede een tus senliggend open stuk grond, is de bouw- en exploitatiemaat schappij Jarino in Roden eigenaar geworden van een stuk grond van bijna 2.000 m* in het centrum van Den Burg. Het architectenbureau Jan Visser B.V. heeft voor dit terrein een bouw plan ontworpen, dat de aanblik van dit deel van Den Burg ingrijpend zal wijzigen. Als de gemeente ermee ac- coord gaat, komt hier een omvang rijk winkelcomplex met een tiental middelgrote woningen op de boven verdieping. De aankoop kwam tot stand door bemiddeling van Texel Vastgoed. gevorderd stadium. De heer B. Rab heeft zich gemeld als gegadigde voor een verkoopruimte van omstreeks 850 m2 om er zijn Gamma doe-het-zelf-zaak in onder te brengen en in het andere winkeldeel van ongeveer 650 m2 is de heer J, Maas van de 4 6 supermarkt Passage De winkels worden gesitueerd aan een passage die de verbinding vormt tussen de Hogerstraat en het bestaan de parkeerterrein aan de Vogelenzang. Als de gemeente meewerkt (er moet een artikel 19-procedure worden ge voerd) zou tegen het eind van dit jaar met de uitvoering van het project kun nen worden begonnen. Belangstelling Onderhandelingen met de toekomsti ge eigenaars van de winkels zijn in ver In deze rubriek is al eerder aandacht besteed aan de regels voor het plaatsen van reklameborden. Het lijkt nuttig om in het kort nog eens aandacht te besteden aan de belangrijkste punten, waaraan moet worden voldaan om moeilijkheden te voorkomen. Zonder voorafgaande toestemming j mag reklame worden gemaakt op het eigen erf voor het beroep of bedrijf dat ter plaatse wordt uitgeoefend, maar I onder voorwaarde, dat de oppervlakte van de reklame per erf niet meer is dan 0,60 m2, het hoogste punt niet meer dan 1,50 m boven het maaiveld uitsteekt en het bord is uitgevoerd in een gedekte kleur. Natuurlijk is er op deze regel een uitzondering, want er is wel voorafgaan de toestemming nodig via de ge meente aan te vragen bij de provincie voor het plaatsen van reklameborden langs de volgende wegen: de Pontweg, de Pijpersdijk, de weg van De Cocks- dorp via Den Burg naar Oudeschild en de weg van Oosternd via Den Burg naar Den Hoorn. „Losse., verwijzingsborden langs wegen zijn niet toegestaan. Dergelijke verwijzingen kunnen in frames worden geplaatst. Toestemming hiervoor kan ook aan de gemeente worden gevraagd. Alle bestaande borden of andere re- klame-aanduidingen moeten in overeen- stemming worden gebracht met de bedoelde voorschriften of worden ver wijderd. In sommige gevallen kan het nodig zijn, voor de in het verleden met ontheffing geplaatste borden opnieuw i een ontheffing aan te vragen. Nadere inlichtingen worden graag verstrekt door de afdeling algemene zaken op het raadhuis, kamer 209. Wordt niet aan de eisen voldaan, dan moet verwijdering van de borden plaats- I vinden door de provincie of de gemeen te op kosten van de nalatige. Dat is voor geen der partijen prettig, dus onze raad is: pleeg op korte termijn overleg met genoemde afdeling. Voor een aantal Texelse aardappel telers ligt in mei een verre reis in het ver schiet. Om te bekijken wat er in den vreemde met hun pootaardappelen ge beurd, gaan 43 Texelaars, aardappelte lers met hun vrouwen, naar Israël toe. Deze acht dagen durende reis is een initiatief van aardappelhandel A. Boon Jzn. uit De Cocksdorp. In de afgelopen zesjaar werden al soortgelijke reizen gemaakt naar Bulgarije, Griekenland en Engeland. Gezien het feit dat de Neder landse pootaardappel naar zo'n zesen-| twintig landen wordt geëxporteerd, hebben de telers voorlopig nog volop keus in het uitzoeken van een reisbe- stemming. De reislustige aardappeltelers vertrek ken op zes mei. In Israël worden de steden Netanja, Tiberias, Jericho, Jeru zalem en Beersjawa bezocht. Een selec tie waaruit blijkt dat de Texelaars ook nog wel iets anders te zien krijgen dan de eindbestemming van hun pootaard appelen. Er zullen enkele kibboets wor den bezocht waar de pootaardappelen worden geplant om er later weer con sumptieaardappelen van te kunnen oog sten. Omdat de Israëli's zelf niet van die formidabele aardappeleters zijn, worden veel van die consumptieaardappelen weer geëxporteerd naar landen als Argentinië, Italië, Duitsland en Frank rijk. Overigens wordt in Nederland 400.000 ton pootaardappelen per jaar geteeld. Texel neemt daarvan rond de twee procent voor zijn rekening. De export naar Israël bedraagt ongeveer één procent van de totale Nederlandse produktie. De Koger toneelvereniging „De Duin kanters" brengt zondagmiddag 24 fe bruari in de school het speciaal voor de jeugd geschreven stuk „Commissaris Bierbottel en de zwarte kunst". Aan vang 14.30 uur. Welkom is de jeugd in de lagere school leeftijd uit De Koog en' ruime omgeving. Maar er blijven dan waarschijnlijk nog wel plaatsen over zodat een beperkt aantal andere belang stellenden er ook in kan. „De Duinkanters" brengen dit jaar geen „groot" toneelstuk voor ouderen, maar het is de bedoeling het volgend toneelseizoen met hernieuwde kracht naar buiten te treden. De vereniging beschikte tot dusver niet over behoor lijke toneelakkommodatie. Het is niet te verwachten dat daarin op korte termijn verandering komt. Dankbaar zal daarom gebruik worden gemaakt van de provi sorische voorzieningen die in de ont moetingsruimte van de Luberti-school en „Het Mierennest" kan worden gebo den. Alvorens een nieuw stuk in te studeren zal het bestuur trachten het ledental wat op te vijzelen. Er zijn drin gend nieuwe spelers nodig, vooral man nen. Door het mannengebrek worden in het komende jeugdtoneelstuk meerdere mannenrollen door vrouwen uitgebeeld. geïnteresseerd. Er blijft dan nog een winkel van ongeveer 100 m2 over. Aangenomen wordt dat ook hiervoor belangstelling zal bestaan, evenals voor de woningen op de bovenverdieping, die per stuk belangrijk minder dan twee ton zullen kosten en daarom als pre miewoningen kunnen worden gereali seerd Rab heeft belangstelling omdat de omzet in de Gammazaak in het excen trisch gelegen Oudeschild tot dusver niet meevalt. En Maas heeft belang bij een verhuizing om in de buurt van een parkeerterrein te kunnen zitten. De ge meente zou geïnteresseerd zijn in aan koop van de oude Maas supermarkt, om daardoor woningbouw in de West straat, behorend tot het Sint Jan-com plex, te kunnen realiseren. Het bestuur van de openbare biblio theek Texel streeft ernaar, dat kunste naars en anderen die op het gebied van foto's, schilderijen, tekeningen of pro- dukten van kunstnijverheid iets willen laten zien, gebruik maken van de open bare bibliotheek als expositieruimte. De ervaringen zijn hiermee tot dusver zeer gunstig, zodat men er graag mee wil doorgaan om aldus zowel de belang stelling voor kunst als voor boeken te bevorderen. Wie iets wil tentoonstellen (ook op documentair gebied) kan kon- takt opnemen met bibliothecaresse Joke de Vlas tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Door het vertrek van de heer P. Daalder is een vacature ontstaan in het algemeen bestuur van de openbare bibliotheek Texel. Wie interesse heeft voor deze functie kan zich vervoegen bij Joke de Vlas die tijdens de openings uren van de bibliotheek graag nadere informatie heeft. Binnenkort ontvangen alle kleinver bruikers van het PEN, dus ook de Texelse elektriciteitsgebruikers, bij hun energienota een speciaal ontworpen meter-opneemkaart, waarop ze zelf het elektriciteitsverbruik van maand tot maand kunnen bijhouden. Die kaart wordt uitgegeven als onder deel van de activiteiten om een bewus ter gebruik van elektriciteit te propage ren. Het elektriciteitsbedrijf gaat ervan uit dat men erop gaat letten of het gebruik van bepaalde elektrische appa raten wel noodzakelijk is wanneer men maandelijks ziet hoeveel elektrische energie in huis wordt verbruikt. Het PEN sluit hiermee aan op acties die ook elders in het land worden onder nomen om tot een meer verantwoord energieverbruik te komen. Het bedrijf zegt daarom in de toelichting op deze opneemkaart dat het graag heeft „dat u wat minder stroom koopt." „Als men het eigen verbruik goed in de gaten houdt, is het niet zo moeilijk bijvoor beeld 5% zuiniger te zijn." In de maand december waren 129 mannen en 92 vrouwen werkloos op Texel. Tegen dit totale aantal werklozen van 221 stonden slechts 23 vacatures open. Er werden 20 banen voor mannen en drie banen voor vrouwen aange boden. Overigens staan bij het arbeidsbureau op Texel in het totaal 305 mensen inge schreven: 164 mannen en 141 vrouwen. In dit getal zitten dan ook de mensen die nu al een parttime baan hebben en graag een volledige dagtaak willen gaan vervullen. Van de 221 echt werklozen is er bij de mannen sprake van 42 seizoenwerklo zen en bij de vrouwen zijn dit er 59. Dit zijn dus de mensen die in de zomer maanden in de horeca of in bepaalde winkels werkzaam zijn. Ten opzichte van november is er sprake van een toename van de werk loosheid. Er waren toen 111 mannen en 90 vrouwen werkloos. Dat komt vooral omdat het schilderbedrijf dit jaar krap in het winterwerk zit. Onthutsend Wordt het werkloosheidcijfer van de cember 1979 vergeleken met dezelfde maand in 1978 dan lijken de cijfers onthutsend. In de laatste maand van 1978 waren er in het totaal 185 werklo zen, 72 mannen en 113 vrouwen. Totaal 36 minder dan dit jaar. De schijnbaar gunstige cijfers in 1978 worden echter veroorzaakt door de aanvullende werk zaamheden in het kader van de bestrij ding van de werkloosheid. Voor werklo zen bestond toen de mogelijkheid om in het bos te gaan werken. Het komende voorjaar kan worden begonnen met de bouw van 72 recreatie-eenheden alsmede centrale voorzieningen op het terrein waar zich nu nog het hotel „Bosch en Zee" bij De Koog bevindt. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de in dit geval benodigde „verklaring van geen bezwaar" afge geven, waardoor de laatste hindernis uit de weg is geruimd. Opdrachtgever is de heer A. H. Notenbomer van de bouw- en exploitatiemaatschappij Jarino B.V. te Roden. Hij heeft zich ver plicht de recreatie-eenheden te exploiteren en zal ze dus niet verkopen. Met het project is een bedrag gemoeid van 4 miljoen gulden. De recreatie-eenheden zijn ont worpen door het architectenbureau Jan Visser B.V. te Den Burg. De een heden worden opgetrokken in blok ken van negen stuks, verdeeld over twee bouwlagen. De blokken komen rond een centraal terrein, waar zich de algemene voorzieningen bevinden zoals een zwembad van 12 Maquette van het binnenkort te verwezenlij ken „Bosch en Zee "-complex hij De Koog. De 72 eenheden zijn ondergebracht in negen blokken, die zijn gegroepeerd rond het cen trale gebouw, de zwembaden en de tennis baan. x 8 meter, een kinderbad van 6x6 meter, een tennisbaan en een cen traal gebouw waarin zich de recep tie, restaurant, keuken en bar bevin den alsmede (in de kelderverdieping) onder meer een sauna en solarium. Er komen tachtig parkeerplaatsen. Met de bouw van het complex zal omstreeks een jaar zijn gemoeid. De bouw zal worden uitgevoerd door Jarino, echter met inschakeling van diverse Texelse onderaannemers. In de zomer van 1981 moet het „Bosch en Zee"-park exploitabel zijn. Zoals bekend hebben eerdere plan- Donderdag 24 januari: De commissie ruimtelijke ordening heeft in het raadhuis een openbare vergade ring over de vergoeding voor de lig- boxenstal van de heer J. J. Zijm, over het beschermd dorpsgezicht Oosterend en over enkele voorbereidingsbesluiten; 20.00 uur. Vrijdag 25 januari Om 19.30 uur begint in het gebouw van de Rijksscholengemeenschap te Den Burg studievoorlichting aan ouders en leerlingen 4/5 Havo en 5/6 Atheneum. Tevens vertoning van de film „Van huis". In het Eierlandsche Huis komen om 20.00 uur badmintonliefhebbers bij el kaar om te praten over oprichting van een badmintonafdeling bij de Sportver eniging De Cocksdorp. Dr. Ronhaar (bekend „Moermanarts") spreekt in Het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp voor patiënten van dokter Siebinga en hun introducées over „De noodzaak van een gezondere voeding en leefwijze"; aanvang 20.00 uur. Zaterdag 26 januari Van 9.30-12.30 uur worden in „De Schakel" bij de Hervormde kerk in Den Burg artikelen uit de derde wereld ver kocht ten bate van de Stichting Ontwik- kelings Samenwerking (SOS). In de Jacob Daalderschool te Oosterend wordt van 10.00-17.00 uur fancy fair ge houden. In „De Waldhoorn" te Den Hoorn wordt een feest/filmavond gehouden ter gelegenheid van het jubileum van het muziekkorps DEK; 20.00 uur. Zondag 27 januari Tussen 13.00 en 14.00 uur kan op cam ping „De Koorn-aar" aan de Grensweg gestart worden voor de tweede wandel tocht in de winterserie. Dinsdag hield de Texelse afdeling van de Algemene Bond voor Ouderen zijn jaarvergadering in de Hollebol. De vergadering werd door bijna zestig leden bezocht. Uit de verslagen van de secretaresse, mevr. Kooi, bleek dat de activiteiten van de Bond nog steeds toenemen. Ook werd vastgesteld dat de ruimte in de Hollebol ontoereikend wordt. Het verslag van penningmeester Dernison gaf een goed beeld van de financiële stand van zaken. De kas controlecommissie, bij monde van de heer Wassenaar, adviseerde tot goed keuring. Bij de bestuursverkiezing werd Jur. Beumkes tot voorzitter gekozen en de heer W. Eelman uit de Wilhelmina- laan tot bestuurslid. Er werd voor 1980 een nieuwe kascommissie benoemd. Eveneens benoemd werden afgevaar digden voor de algemene vergadering van het Gewest Noordholland. Door ziekte van de heer Nagtegaal moest het agendapunt enquête-mededelingen ver vallen. Bij de rondvraag werden enkele vragen van huishoudelijke aard door voorzitter Beumkes beantwoord. De Reiscommissie werd verzocht een mooie reis te organiseren. Om vijf uur sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. nen met „Bosch en Zee" schipbreuk geleden. Geruime tijd had Rehorst het geval in handen en daarna de Recrea tiestichting. De RST was van mening dat tenminste 81 appartementen nodig waren om tot een exploitabele opzet te komen, wat echter strijdig was met het bestemmingsplan. Daar was geen mouw aan te passen, omdat de gemeenteraad niet meewerkte, waarna de RST niet langer was geïnteresseerd. Ook Rehorst (die van plan was de te stichten appartementen te verkopen, wat op weerstand stuitte bij de ge meente) wilde niet meer, waarna de zaak in handen kwam van Jarino. Deze onderneming ziet dus exploita tiemogelijkheden, die de Recreatiestich ting niet zag. Op de vraag hoe dat bij redelijke huurprijzen mogelijk is, hoopt de directie van Jarino binnenkort een openbaar antwoord te kunnen geven. Woensdagochtend bemerkte mej. C. M. van Swinderen dat haar bromfiets, die ze op het parkeerterrein bij de Waalderstraat had geparkeerd, was verdwenen. Het betreft hier een grijze Kaptein Mobylette uit 1979. TAXI- EN TROUWAUTOVERh'UUR

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1