Beschermd Dorpsgezicht Oosterend i BCT kwaad om sluiten kantine Geen verdere schadevergoeding voor iigboxenstai J. J. Zijm Plattelandsvrouwen hadden jaarvergadering Hema versloeg Timmers Bakkerij Geslaagde simulta PAGINA 2 TEXEL» COURANT VRIJDAG 25 JANUARI VRAGEN OVER VERKEER EN DAKHELLINGEN Van verschillende instanties zijn opmerkingen en vragen binnengekomen betreffende het ontwerpbestemmingsplan be schermd dorpsgezicht Oosterend. Omdat er in 1975 voor het laatst overleg was gevoerd over dit plan, werden in mei 1979 de instanties nogmaals uitgenodigd hun visie op het plan te geven. Alleen van de Provinciale Planologische Dienst was begin dit jaar nog geen reactie binnengekomen. De ideeën die deze dienst in 1975 naar voren bracht zijn echter wel in de plannen verwerkt. De hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de monumentenzorg, Drs. H. C. van Eek constateert in zijn brief met genoegen dat van de parkeergelegen heid bij de Schoolstraat is afgezien en dat de aansluitingen van het parkeerter rein bij het Bijenkorfwegje op de Peper straat, door het projecteren van een viertal nieuwbouwmogelijkheden, sterk verbeterd zijn. Wel wil Van Eek graag een andere plaats voor de twee te bouwen panden aan weerszijden van het westelijk ontsluitingspad. Hij sugge reert deze panden aaneengesloten te bouwen. Het college van B. en W. kan met deze argumenten niet meevoelen. Aaneenbouwen van de woningen, oos telijk van de ontsluitingsweg van het parkeerterrein aan de Bijenkorfweg, is niet mogelijk in verband met zijramen van het naastgelegen huis. Tevens is het gemeentebestuur van mening dat het aaneenbouwen niet strookt met het karakter van de Peperstraat. Rooilijn De rijksdienst Monumentenzorg is verder van mening dat de karakteristieke beslotenheid van de Oesterstraat niet verder aangetast mag worden. De be staande en nieuw te bouwen woningen dienen daarom in de oorspronkelijke voorgevelrooilijn geplaatst te worden. Dit zou ook gelden voor het pand Peperstraat 3 en het bedrijfspand aan de Verlorenkost. Ook hiermee is het college het niet eens Gesteld wordt dat de bebouwingsgrenzen aan de'voorzijde bewust overeenkomstig de feitelijke situatie gelegd zijn. Het is niet reëel om te veronderstellen dat de betrokken panden zullen worden afgebroken en weer opnieuw opgebouwd. De voorge velrooilijn van de woningen die ge bouwd zullen worden is aangepast aan de woningen die er al staan. De wet Ruimtelijke Ordening biedt mogelijkhe den om van het bedrijfspand aan de Verlorenkost een woning te maken. In dat geval kan de voorgevel gelijkgetrok ken worden met de daarliggende be bouwing aan de Verlorenkost. Dakhelling Over het voorschrijven van een mini mum dakhelling schrijft de rijksdienst dat een stijl dak met de historisch kenmerkende bebouwing overeen komt. Bijgebouwen die niet vanaf de openbare weg zichtbaar zijn zouden hiervan echter een vrijstelling moeten krijgen. Het college voelt wel iets voor deze vrijstelling. De eis van een dakhel ling van 45 graden geldt overigens alleen binnen het beschermde gebied en niet in het overgangsgebied. De rijksdienst is verder van mening dat de voorgeschreven hoogte van de muur rond het kerkhof in overeenstem ming met de feitelijke toestand moet zijn. De hoogte van de muur varieert van een halve meter tot een meter. In het plan zal de maximale hoogte van de muur op een meter gesteld worden. Stringent De Inspectie Volkshuisvesting meldde dat de regeling voor het gebied buiten het beschermde dorpsgezicht (de zoge naamde overgangszöne) te stringent is. Voor deze overgangszöne zou de bouw verordening voldoende zijn. Het college vindt dat het karakteristieke deel van Oosterend niet persé binnen het be schermde deel is gelegen en dat daarom een overgangszöne noodzakelijk is. De voorschriften voor de overgangszöne worden zoveel mogelijk aangepast aan de bestaande bebouwing. De gemeente vindt verder dat een bepaalde mate van beleidsvrijheid voor haar hier op zijn plaats is. De Rijksverkeersinspectie wil dat in het verkeerscirculatieplan de route van het openbaar vervoer moet worden aangegeven. B. en W. zeggen toe aan deze route in overleg met de AOT aandacht te zullen besteden. De Inspec teur van de Volksgezondheid vraagt of de Texelroute ter discussie moet wor den gesteld, waar het gaat om vermin dering van de verkeersoverlast voor Oosterenders. Door deze route wordt veel auto- en busverkeer opgeroepen. B. en W. menen dat een dorp als Oosterend, vooral bij slecht weer, veel gemotoriseerde toeristen aan zal blijven trekken. De Texelroute heeft als voor deel dat de verkeersstroom over de daartoe geëigende wegen wordt geleid. Hiertoe wordt drukte op wegen die zich minder voor druk verkeer lenen tegen gegaan. Mocht wijziging van de Texel route wenselijk blijken, dan zal het alsnog worden bezien. Parkeergelegenheid De Kamer van Koophandel betwijfelt in zijn reactie of er wel voor voldoende parkeergelegenheid is gezorgd. Een twijfel die naar de mening van B. en W. ongegrond is, want: ,,Er is binnen het plangebied voldoende parkeergelegen heid om het detailhandelsapparaat naar behoren te doen functioneren". Om de werkgelegenheid in Oosterend veilig te stellen bepleit de Kamer het aanwijzen van een terrein waarheen bedrijven uit de kern van Oosterend verplaatst kun nen worden. Een bestemmingsplan is, volgens B. en W., voor een dergelijk terrein in voorbereiding. Het zou dan gaan aansluiten op een terrein waar al een aantal bedrijven staan. In de toe komst zou het uitgebreid kunnen wor den als het naastgelegen terrein niet meer voor de rioolwaterzuiveringsinstal latie nodig is. De contactcommissie beschermd dorpsgezicht Oosterend tenslotte stelt dat de perceelscheidingen (tuunwallen) in de toekomst veilig gesteld moeten worden. Maar de gemeente zegt dat deze tuunwallen in het buitengebied liggen en daarom hooguit via het plan voor het Buitengebied beschermd kun nen worden. Dat heeft echter niets te maken met het bestemmingsplan Be schermd Dorpsgezicht. De commissie vindt verder dat de geleiding van de linden aan de Kerkstraat ieder jaar gecontroleerd, en waar nodig gecorri geerd moet worden. Grotere deskun digheid wordt bepleit bij het opstellen van de beplantingsplannen. Door het ontbreken hiervan zijn in het verleden verschillende bomen doodgegaan. De gemeente belooft meer deskundigheid te zullen betrachten. Fundamenteel on eens is de commissie het met het bij het plan gevoegde verkeerscirculatieplan. De verkeersproblematiek wordt volgens de commissie overtrokken. Het plan kan dus achterwege blijven. Hier zijn B. en W. het niet mee eens. Referend aan het feit dat de verkeersproblematiek in Oos terend jarenlang het onderwerp van bespeking is geweest, stellen ze dat het wel degelijk een probleem is. In antwoord op een vraag van de commissie zegt de gemeente dat het ontwerp bestemmingsplan de mogelijk heid biedt een verbinding tussen de Mulderstraat en de Oranjestraat te ma ken. Hierbij zal de inrichting zodanig moeten worden dat de verkeersveilig heid niet in gevaar komt. In de 1e klasse heren speelde Tim mers Bakkerij tegen de Hema. Aanvan kelijk gingen de teams gelijk op, maar de Hema wist al snel een bres te slaan in de rommelige verdediging van Timmers Bakkerij. De Hema liep dan ook uit naar 8—2. Timmers Bakkerij deed verwoede pogingen om de achterstand in te lopen, maar miste een goede spelverdeler. De Hema, die hierover wèl beschikte, wist de voorsprong te vergroten tot 19—5. Even leek het er nog op dat Timmers Bakkerij terug kon komen dankzij een verslapping van Hema, maar ze konden toch niet verhinderen dat de set-winst naar de Hema ging: het werd 20—13. In het begin van de 2e set werden er weinig punten gescoord door een steeds wisselende opslag. Beide teams speelden tamelijk rommelig. Timmers Bakkerij slaagde erin door een goede verdediging de achterstand klein te houden (5—7). Toch kon de Hema door middel van goed samenspel flink uitlo pen tegen het steeds moeizamer spe lend Timmers Bakkerij. De eindstand werd 16—5 voor de Hema. Dinsdagavond werd ook de 2de ronde van de bekerwedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: Heren: Memo-Kobeko 7—32 CVI-RSG 8-22 Teso-Fam. Witte 6—35 Bremakker-Grooten Slock 25—12 JKM-Molenkoog 8—24 Verpleeghuis-Smash'68 16—15 Gamma-Graaf Spuiterij 10—19 Timmers Bakkerij-CVCV Haarden 16—21 Dames: Vopoda SRV-Koffieshop 14 Garage Dros-Manege Zoetelief 2S Expert-De Rog 16 Mode Beekman-Gar. Kikkert 17 Nokanto-De Koogel 21 Lois-Molenkoog 7 Rabo-Graaf Spuiterij 17 De winnars gaan over naar de gende ronde. Programma 29 januari: t Veld A heren: Memo-Gamma Bakkers Ijzl Bakkers Izerh.-Grooten Slock Dell RSG-Teso Verpleeghuis-LBO Kobeke-Reizenboetiek Fam. Witte-Molenkoog Molenknc Reizenboeiv Veld B heren: Dros Bakkerij-RWS RSG2-TZT Slagerij Kossen-CVI BGZ-Opduin Texelstroom-PWN Pado-ABOP Oude Ulo-CVCV Haarden J RSf Dros Bakljl' Texelstrq! Veld C dames: Goënga-B A Elektra _v Lois-Question B A elgd Koffieshop-De Rog Que» Graaf Spuiterij-Garage Dros c Koffiesd Antiekhuisje-Stienenpikkers c Garage Cd Gyvo-Man. Zoetelief Stienenpit Hema-TX 88 Man. Zoeta De Badminton Club Texel is boos omdat haar leden op maandagavond niet langer gebruik kunnen maken van de kantine in Sporthal Ons Genoegen. Maandag avond is de trainingsavond van de betreffende club en juist voor die maandagavond heeft de welzijnsstichting besloten dat de kantine dicht moet. De beslissing tot sluiting van de kantine is het gevolg van een lange reeks gebeurtenissen. Centraal staat echter het feit dat er onvoldoende mankracht is om de kantine te beheren. Het reilen en zeilen van de sporthal ligt in handen van drie mannen. De heren P. Keijzer en D. van Heerwaarden die beheerders van de sporthal zijn en de heer W. Kalk die naast zijn beheerders functie in de sporthal, ook nog eens de scepter zwaait in de kantine. In de winter nam het gebruik van de sporthal explosief toe, onder meer door de verschillende toernooien die werden ge organiseerd. Het werd zo druk in de hal dat de beheerders veel meer uren dreig den te gaan maken dan waarvoor ze in feite aangenomen waren en aan die situatie moest een eind komen. Verband houdend met het urenpakket van de beheerders werden voor verenigingen verschillende toernooidagen opgesteld, 's Avonds zou de hal een half uur langer open mogen blijven. Daar stond tegen over dat het „los" gebruiken van de sporthal, dus het benutten van de sport- De Plattelandsvrouwen van de afde ling De Cocksdorp-Eierland hadden maandagavond jaarvergadering in Het Eierlandsche Huis, Daarbij werd onder meer aandacht besteed aan de nieuwe doelstelling van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen: „De vereniging heeft tot doel door vorming en ontwikkeling voor vrouwen, hun besef van verant woordelijkheid voor de deelname aan de samenleving te bevorderen, in het bij zonder in plattelandsgebieden". Mevrouw Dijkshoorn-van Eist lichtte deze doelstelling als volgt toe: het is de bedoeling van de bond dat wij de zelf werkzaamheid in de afdeling activeren. In kleinere groepen moet over gerichte onderwerpen worden gediscussieerd gericht op samenwerking alsook op vor ming en ontwikkeling. Daarnaast moe ten de vrouwen zich openstellen voor alles wat er in de maatschappij leeft, ook in wijd verband. Na jaarverslag en financieel overzicht werd meegedeeld, dat weer oud papier kan worden gespaard. Het kan elke eer ste zaterdag van de maand (gebundeld) worden gebracht in de schuur van de heer B. v.d. Beek aan de Hollandsche- weg. De door de „Overkoepeling" geor ganiseerde koffieochtend op 21 februari wordt gehouden in de Raadskelder te Den Burg. Gespreksonderwerp is: „Vrouw in het verkeer". Op 7 maart houdt de afdeling een koffieochtend bij mevrouw Dijkshoorn-Lap, aanvang 9.30 uur, over „zakgeld, kleedgeld en kost geld", geleid door Janet de Koning. Op 23 april wordt het jaarlijkse afdelings reisje gehouden; vertrek met de boot van 8.05 uur. Er kunnen zich nog deel neemsters opgeven bij de reiscommis sie; f20,— moet vooruit worden be taald. Bij de bestuursverkiezing werd pen- ningmeesteresse mevr. Reuvers-Koorn met 23 stemmen herkozen. In de con tactcommissie was mevrouw Smit uit Het Noorden aftredend; in haar plaats kwam mevrouw W. Schraag. In de reis commissie werd de plaats van mevrouw Schuijl ingenomen door mevrouw M. Slot-Vonk. Mevrouw Reuvers-Prins kwam in de plaats van mevrouw Slot- Smit in de kascommissie. Na de pauze werd door de heer De Ruiter uit De Cocksdorp de oude bondsfilm gedraaid. Naast de oude stolp de Iigboxenstai met daken van 30 graden. B en W zien geen mogelijkheden om de heer J. J. Zijm van de Leemkuil een vergoeding te geven omdat hij als gevolg van de voor schriften van het bestemmingsplan een extra dure Iigboxenstai heeft moeten bouwen. De heer Zijm heeft al bijna f15.000,— ontvangen op grond van de gemeentelijke bijdrageregeling omdat hij zijn betonnen stal heeft moeten „aankleden" om deze beter passend te maken in het kwetsbare landschap. Krachtens de bijdrageregeling was het niet mogelijk vergoeding te krijgen voor het dak van dertig graden. Daarom maakte Zijm gebruik van het tot dusver weinig toegepaste artikel 49 van de Wet Ruimtelijke Ordening, waarin is bepaald dat een belanghebbende die als gevolg van de bepalingen van een bestem mingsplan schade lijdt, recht heeft op vergoeding. En aangezien de verplichting om in het oude land van Texel een dak van minstens 30 graden te hebben inder daad een regeling is in het bestem mingsplan, dacht Zijm op deze manier succes te kunnen behalen. Want een dak van dertig graden is door zijn andere konstruktie en grotere hoeveelheid ma teriaal duurder dan een zeer flauw hellend dak. Al bijna een jaar geleden diende Zijm het verzoek in om de meer kosten van f20.197,— vergoed te krij gen en hij vroeg bovendien om f7.478,70 ter vergoeding van de schade die was ontstaan door het te lang uitblij ven van de bouwvergunning. Totaal ging het dus om f27.478,70. Afwijzing Om twee redenen achten B en W de aanvraag niet voor inwilliging vatbaar. In de eerste plaats is de aanvraag niet ontvankelijk, omdat op artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening pas een beroep kan worden gedaan als het gaat om bepalingen in een rechtsgeldig be stemmingsplan. Het bestemmingsplan voor het Texelse buitengebied is echter nog niet rechtsgeldig, omdat eerst nog een aantal beroepen bij de Kroon moeten worden behandeld. Naast deze weigering op formele gronden zijn B en W echter van mening dat in dit geval een vergoeding ook om andere redenen niet op zijn plaats is. Het college: „Het voldoen aan de minimumeisen van de voorschriften van een bestemmingsplan, in dit geval een dakhelling van 30 graden, moet gezien worden als een verplichting voortko mende uit algemeen verbindende re gels, in dit geval de door de raad in relatie met de bestemming „gebied van landschappelijke, cultuurhistorische en natuurlijk waarden met agrarisch ge bruik" vastgestelde voorschriften. De daaruit voor de gebruikers en eigenaren voortvloeiende konsekwenties behoren tot de normale gevolgen, welke voort komen uit het binnen de huidige maat schappelijke ordening functioneren." Het college wijst verder op de ver strekkende konsekwenties die zouden vastzitten aan de inwilliging van het ver zoek van Zijm. Want ook in andere bestemmingsplannen (zoals die voor de dorpen) zijn eisen neergelegd die betrek king hebben op dakhellingen. Met even veel recht als de heer Zijm zou dan iemand die een huis bouwt in zo'n be stemmingsplan geld kunnen verlangen omdat ook in dat geval een flauw hellend of plat dak goedkoper is. Bij het bepalen of sprake is van schade maakt het niet uit of de extra lasten uit het par- ticiliere inkomen of uit het bedrijfsresul taat moet worden betaald. Artikel 49 van de Wet op de ruimte lijke ordening luidt letterlijk: „Indien en voor zover blijkt dat een belanghebbende ten gevolge van de bepalingen van een bestem mingsplan schade lijdt of zal lijden, welke redelijkerwijze niet of niet geheel te zijnen laste behoort te blijven en waarvan de vergoeding niet of niet voldoende door aan koop, onteigening of anderszins is verzekerd, kent de gemeenteraad hem op zijn verzoek een naar billijk heid te bepalen schadevergoeding toe. De schdevergoeding kan wor den bepaald in geld of op andere wijze." B en W concluderen dat hier geen sprake is van schade die niet redelijker wijs tot de last van de belanghebbende hoort te blijven. Trage vergunning Ook van vergoeding van schade als gevolg van het te lang uitblijven van de bouwvergunning, willen B en W niet horen. Ze wijzen erop dat het oorspron kelijke bestemmingsplan geen bouw mogelijkheden bood aan de Leemkuil, zodat op het nieuwe plan is vooruitgelo pen door toepassing van artikel 19. De hiermee gepaard gaande procedure en het verkrijgen van de verklaring van geen bezwaar van gedeputeerde staten heeft tijd gekost. Maar dat moet worden aanvaard, want het is een gevolg van het toepassen van een wettelijk voorge schreven procedure. Dat vloeit niet voort uit de bepalingen van het bestem mingsplan en komt dus niet voor ver goeding krachtens artikel 49 in aanmer king. hal buiten de toernooien om, in j weekeinden niet meer mogelijk zou 2 Dit laatste was iets dat de Sport; r en de Adviescommissie inzake sporlr kommodaties ongaarne zagen. Beci werd de hal in de weekeinden r\ gewoon open te houden voor de l|^ uurtjes. Met enige beperkingen op: gebied van het tijdstip, waarop ff losse uurtjes dan zouden moeten plè: vinden, is de welzijnsstichting dit aqr van de sportraad en de adviescommk gevolgd. Hetgeen tot gevolg had d(t een andere oplossing gevonden mi; worden. Eilandcompetili Die oplossing bestond eruit dat; feit dat zowel de heer Keijzer als de r Van Heerwaarden op dinsdagavont de sporthal aanwezig waren, niet lajr werd gecontinueerd. Op dinsdag zcit in het vervolg maar één beheerder s de andere zou op maandagavond dit doen. Ook W. Kalk zou maar één) deze avonden hoeven op te draven; de kantine te beheren. Omdat dinsdagavond de eilandcompetitie i hal gespeeld wordt, was het niet we lijk dat de kantine dan dicht zou Daarom werd maandagavond geko l De avond van de Badmintonclub Ti Het bestuur van de welzijnsstict Texel deelde deze beslissing per van 17 januari aan de Badminton mee en tot groot ongenoegen van I Voorzitter Veenstra van de BCT per brief aan de welzijnsstichting w het onmogelijk eens te kunnen zijn de beslissing. Hij schreef dat de club negentig li heeft, waarvan dertig jeugdleden, alle leden speelt slechts tien proce I competitieverband, de rest speelt i voor de gezelligheid. Juist voor een eniging waar ook het gezelligheid ment aanwezig is, vindt Veenstra jammer dat de kantine moest wo gesloten. In een mondelinge toelicl meldde hij zelfs dat er al leden hai gezegd te zullen bedanken als situatie zo blijft. Over) Volgens de voorzitter van de BCT het beter geweest als er eerst ovi over de kwestie had plaatsgevon Misschien was er dan een compri bereikt, zoals bijvoorbeeld eens ir veertien dagen open. Het gezellig menzijn na het sporten voortzette een café vond Veenstra ook geen idee. „Vroeger waren in de Burg. Di Koninghal festiviteiten, met bal na. bal was altijd in De Lindeboom o[ Groeneplaats. Meestal haakte de I dan af. Die gingen gewoon naar hui denk dat je hetzelfde krijgt als je na sporten nog ergens anders heenga zei Veenstra. Het vooraf klaarzetten van consu ties is ook geen oplossing voor sluitende kantine. Er wordt namelijk alleen bier en frisdrank geconsume maar ook warme soep en koffie. Dat zich moeilijk vooraf klaarzetten. Bo dien zou een dergelijk systeem moe heden bij het betalen opleveren. Jos de Wolf won van Joost Hooij in de simultaanseance die Joost beste gaf, naar aanleiding van de Damclub Texel behaalde kampi schap. Remise bereikten nog K. B( laar, J. Trap en H. v.d. Wetering, daarnaast 41 gewonnen partijen be te Joost een score van 94)4%, nauwelijks onderdoet voor de prest van Koeperman en wereldkamp Harm Wiersma. Jac. Visman var Dam- en schaakclub Oosterend co' menteerde de damclub en overhand een financiële bijdrage voor een dammeers nuttige besteding.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2