Cjroen c2wartsjexeh in het Gemeente denkt aan nieuwe regeling Vergoeding alle extra kosten op Hogeberg Vragen in Kamer over Teso-tarieven Gouden medaille O.N. voor adjudant Nijholt Doorrijden na aanrijding 'DOORTASTEND, TACTISCH EN HULPVAARDIG' Dok Oudeschild bedrijfsklaar Paul van Vliet in Den Helder Ongewenst bezoek Wasmachine in brand Geslaagd 93e JAARGANG NR. 9448 TEXELSE DINSDAG 29 JANUAR11980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, I telefoon (02228I 266 en Frits Beutick, Dorpsstraat 27D, I De Koog, Voor advertenties, abonnementen, etc,: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220I 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Op ambtelijk niveau wordt bij de gemeente gedacht aan een nieuwe bijdrageregeling, uitsluitend van toepassing voor het gebied op en rond de Hogeberg. Het is de bedoeling dat op grond van deze regeling de boeren, die bouw of verbouw laten uitvoeren de kosten vergoed krijgen die voortvloeien uit de op landschapsbescherming ge richte voorschriften van het bestemmingsplan. Het gaat dus veel verder dan de huidige regeling, die dergelijke extra kosten (zoals die voor dakhellingen van 30 graden) nadrukkelijk voor rekening van de eigenaar laat. In de donderdagavond gehouden vergadering van de commissie ruimtelijke ordening werd met voldoening van dit door ambtenaar Johan van Dijk gelanceerde plan kennis genomen, zodat B en W en de gemeenteraad het waarschijnlijk wel zullen overnemen. Bijzonder ernstige consequenties kan de regeling voor de gemeente niet heb ben. want in het „zwaar" beschermd Hogeberggebied liggen slechts acht agrarische bouwblokken Gemeente en provincie zijn het erover eens dat in het Hogeberggebied dakhel lingen van minimaal dertig graden moe ten worden voorgeschreven. Ten aan zien van het veel uitgestrektere oude land van Texel bestaat in dat opzicht verschil van mening, waarover de Kroon een oordeel moet vellen. De gemeente raad vindt daken van 20 graden steil genoeg; de provincie verlangt minstens 30 graden. Er bestaat goede hoop dat de gemeenteraad zijn zin zal krijgen en in dat geval is een verdergaande bij drageregeling voor het Hogeberggebied helemaal niet bezwaarlijk. Wordt de pro vincie in het gelijk gesteld, dan zou het rechtvaardig zijn als de verdergaande bijdrageregeling ook voor boeren op het overige oude land zou gelden, zodat die dus de extra kosten van een 30 graden- dak vergoed zouden krijgen. Of dat financieel en bestuurlijk haalbaar is, is twijfelachtig. Wèl recht In de vergadering van donderdag De twintig-jarige dienstplichtige mili tair John Huydink uit Den Burg wacht te zondagmiddag een onplezierige ver rassing toen hij weer bij zijn auto terug kwam. Om half vier had hij zijn groene Audi 30 op de Nikadel bij De Koog geparkeerd en toen hij om vier uur weer weg wilde rijden zat er een grote deuk in het kofferdeksel. Van de daders ontbrak ieder spoor. De politie roept getuigen van dit geval op zich in ver binding te stellen met het bureau in Den Burg. Zaterdag vond eveneens een geval van doorrijden na een aanrijding plaats. De havenmeester van Oudeschild ont dekte dat een stuk afrastering van de haven met een voertuig was vernield. Ook hier geen spoor van de dader. Zondagmiddag vond de Texelaar B. A. Witte zijn auto in een andere staat terug dan hij hem had achtergelaten. Zijn op de Burgwal geparkeerde Opel Rekord had rechtsvoor een flinke deuk. meenden meerdere commissieleden te kunnen aantonen dat de heer J. J. Zijm wèl recht heeft op de door hem ge vraagde vergoeding. Zoals bekend dachten B en W er afwijzend over, omdat het vergoeden van een dak dat door het bestemmingsplan is voorge schreven rechten zou opleveren voor gewone burgers in de dorpen, die ook verplicht zijn krachtens het bestem mingsplan daken met een bepaalde helling te bouwen. Nog afgezien van het feit dat het verzoek van Zijm niet ont vankelijk is, omdat het bestemmings plan waarop met is gebaseerd nog niet rechtsgeldig is. Dooddoener Commissielid N. C. Barendregt van de WD vond dat de vergelijking met de burgerwoningen niet opgaat en noemde dit argument een dooddoener. Want een burger kan de extra ruimte van een hoge kap benutten voor zijn woonge not, terwijl het bij een agrarisch gebouw loze ruimte is, die geld kost en niets opbrengt. Die extra kosten drukken op het bedrijf. Barendregt herinnerde eraan dat B en W ten tijde van de behandeling van het bestemmingsplan buitengebied bij herhaling hebben beloofd dat alle extra kosten, die uit de op landschaps bescherming voortvloeiende voorschrif ten zouden voortkomen, zouden wor den vergoed door de overheid. Deze be lofte wordt thans niet nagekomen met als resultaat dat een Texelse boer nu met kosten zit die zijn collega's in bijvoorbeeld Eierland niet hebben. En dat als gevolg van het feit dat anderen zijn grond van de ene op de andere dag een bepaalde status hebben gegeven. Barendregt verwees verder naar een volgens hem soortgelijke kwestie in Halsteren waar de Kroon had uitgespro ken dat schade die ontstaat door het lang uitblijven van een bouwvergunning als gevolg van een artikel 19-procedure wel degelijk wordt aangemerkt als schade die voortvloeit uit een bestem mingsplan en op grond van artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening dus voor vergoeding in aanmerking komt. Nieuwe mensen De heer J. C. Dros veronderstelde dat het bestemmingsplan buitengebied pas rond 1982 rechtsgeldig zal zijn. Hij vreesde dat de dan zittende gemeente- De tweede kamerleden De Voogd (VVD), Dijkman ICDA) en Roels (PvdA) hebben schriftelijk vragen gesteld aan minister Albeda van economische zaken aangaande de TESO-tariefsverhogin- gen. De drie politici willen weten of de mi nister het verhogen van de weekkaartta rieven met 29% in overeenstemming kan brengen met zijn prijsbeleid. De kamerleden vragen of de minister bereid is zijn goedkeuring voor de prijsverho ging van een vijf dagen abonnement van 77,75 tot 710,— in te trekken. Is de minister hiertoe niet bereid, dan zijn de drie kamerleden benieuwd naar zijn motieven om de prijsverhoging goed te keuren. Brief Het bestuur van de FNV-afdeling raad zodanig anders van samenstelling is dan de raad die het plan heeft vastge steld, dat men zich niet de afspraken zal herinneren die ten aanzien van de toepassing van dat plan zijn gemaakt. Er is beloofd dat alle meerkosten zouden worden vergoed. Nu vangt de heer Zijm 79000, minder dan het bedrag waarop hij aanspraak maakt en volgens Dros verkeert de man daardoor de financiële problemen. Dros vond dat bovendien sprake was van concurrentievervalsing. Een agrariër in Eierland kan als gevolg van het bestemmingsplan met minder kosten produceren. Hij geen bezwaar in een regeling, waardoor alle extra bouw kosten zouden worden vergoed. Verdomhoek? Landbouwvoorlichter J. Koolhof sprak er zijn twijfel over uit of het college de landbouw op Texel een goed hart toedraagt. Uit het niet willen ver goeden van de meerkosten, blijkt dat B en W niet zo blij zijn met de uitstekende agrarische structuur van Texel. De bij de behandeling van het bestemmingsplan geuite verwachting dat de landschaps voorschriften tot kostenverhogingen zouden leiden, is volledig uitgekomen ondanks andere beloften van het col lege. Koolhof zei dat vooral jonge, beginnende boeren kwestbaar zijn. De meerkosten van een grote ligboxenstal maken al gauw ongeveer tien procent uit. Bij een investering van twee ton is dat dus 'n bedrag van 720, en dat kan het verschil tussen „haalbaar" en „on haalbaar" makkelijk bepalen. Koolhof had zich via de Holl. Mij. van Landbouw op de hoogte gesteld van de uitspraak in een Kroonberoep betreffende een artikel 19-geval in Halsteren. Daar was in gesteld dat de vertraging die met het afgeven van de bouwvergunning ge paard ging, wèl voor vergoeding in aan merking kwam. Ander geval RO-ambtenaar J. van Dijk wist de meeste commissieleden er echter snel van te overtuigen dat de kwestie Halste ren en Zijm totaal verschillend waren. In het geval Halsteren ging het om iemand die schade kreeg van een artikel 19-pro- cedure die ten behoeve van een ander was gevoerd. Bovendien ging het daar om een kennelijk geval van onbehoorlijk bestuur. Een bouwplan voor een be paald stuk grond was herhaaldelijk van de hand gewezen. De man in kwestie (Lees verder op pagina 7) Het dok in de haven van Oudeschild zal half februari in gebruik worden genomen. Eigenaar Hans Boom Dok b.v. heeft acht maanden nodig gehad om het uit Terneuzen afkomstige dok bedrijfsklaar te maken. Het dok heeft een hefvermogen van 600 ton. Het is 45 meter lang en tien meter breed. De diep gang is vijf en een halver meter, zodat hiervoor destijds de haven moest wor den uitgediept. Vrijdagavond 1 februari treedt caba- rettier Paul van Vliet op in de schouw burg van Den Helder, aanvang 20.15 uur. Na afloop van deze One man-show vaart een extra boot terug naar Texel. Kaarten voor deze voorstelling zijn nog verkrijgbaar bij de afdeling culturele zaken van het raadhuis. Maandagnacht werd de kantine van de Texelse Boys bezocht door onge wenst bezoek. Door twee ruitjes in te slaan kwamen de insluipers binnen. Door dat er slechts snoepgoed wordt vermist en kennelijk geen poging is ge daan om geld of waardevolle appara tuur mee te nemen vermoed de politie dat de daders onder de zeer jeugdigen moeten worden gezocht. Zaterdagmiddag vloog de wasma chine van mevrouw S. Combee in de Ada van Hollandstraat in Den Burg in brand. Door tijdig ingrijpen bleven de gevolgen binnen de perken. De wasmachine was zeer onlangs tweedehands overgenomen en nageke ken. Blijkbaar is er toch iets misgeweest met het klokschakelmechanisme, want in dit gedeelte van de machine moet de brand zijn ontstaan. Het vuur werd ont dekt door het dochtertje. Toen haar moeder ging kijken braakte het apparaat flinke steekvlammen en veel rook uit. Omdat mevrouw Combee alleen het telefoonnummer van de politie uit het hoofd wist, werd deze gebeld en de politie zorgde ervoor dat de brandweer werd gewaarschuwd. Wegens de he vige rookontwikkeling moesten de brandweermensen van persluchtmas kers gebruik maken toen zij de woning binnengingen. De vlammen werden ge doofd en de machine werd naar buiten gewerkt. Het plafond en de wand van de bijkeuken waren geblakerd maar hadden nog juist geen vlamgevat. De machine is door de politie voor onder zoek meegenomen. De heren Gert Pansier en Henk Keijser behaalden bij de Stichting voor Opleidingen betreffende Lichamelijke Opvoeding, Sport en Rekreatie te Utrecht het diploma: Ambtenaar Licha melijke Opvoeding Sport- en Rekreatie- zaken. i Texel heeft nu een brief geschreven naar de directie van de TESO. In deze brief worden de bezwaren die het FNV al eerder tegen de ministers van econo mische zaken en verkeer en waterstaat uitte aangaande de jongste tariefsverho ging van de TESO herhaald. Het gaat vooral om de verhoging van de week- kaartprijs, die voor personen 29% en voor fietsen zelfs 33% is. De geloof waardigheid van de TESO-directie wordt, volgens het schrijven, geweld aan gedaan. President-commissaris J. P. Kikkert had immers op 12 oktober 1979 laten weten dat de tarieven in het vervolg niet meer dan trendmatig ver hoogd zouden worden. Het bestuur besluit de brief met de verzekering dat het tegen de sociaal gezien, onaan vaardbaar hoog geworden tarieven zal blijven protesteren. „Gedurende zijn loopbaan bij het korps rijkspolitie heeft hij zich ont wikkeld tot een betrouwbaar, loyaal en behulpzaam politieambtenaar. Hij heeft een weloverwogen, waardevol oordeel geschraagd op zijn grote praktische ervaring en heeft goede theoretische kennis. Zijn voorstellen met betrekking tot de practische uitvoering munten uit door practisch inzicht en helderheid. Van zijn optreden straalt rust en kalmte uit zonder dat daardoor afbreuk wordt gedaan aan de vereiste doortastendheid. De belangen van zijn personeel staan bij hem hoog aangeschreven en ook in de privésfeer is hij bereid immer de helpende hand te bieden. Gedurende het hoogseizoen zijn er op Texel ongeveer 50.000 mensen (normaal 12.000) voor een groot deel jongeren. Dat vergt van het politiepersoneel vaak een zeer tactvol optreden. In dat opzicht is de adjudant Nijholt een voorbeeld voor zijn personeel. Bij burger- en justitieautoriteiten is hij zeer gezien en wordt ook door het personeel zeer gewaardeerd." Aldus een schrijven van de minister van justitie aan de Koningin met het ver zoek adjudant W. Nijholt, commandant van de groep Texel van de rijkspolitie, te onderscheiden met de gouden ere-me- daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De voordracht werd zonder aarzelen ingewilligd en vrijdagmiddag kreeg adjudant Nijholt de medaille opge speld, uit handen van overste J. Stok- reef, waarnemend commandant van het district Alkmaar van de Rijkspolitie. Dat gebeurde tijdens de officiële af scheidsreceptie, die door de gemeente werd aangeboden en werd gehouden in de raadszaal van het raadhuis. Dat laatste gebeurde volgens burgemeester Engelvaart niet alleen noodgedwongen Overste Stokreef speldt de medaille op bij adjudant W. Nijholt (het rijk trekt geen geld uit voor dergelijke plechtigheden) maar zeer van harte. Overste Stokreef zag er een bevesti ging in van de goede banden, die tussen politie en gemeentebestuur bestaan. Die kontakten zijn noodzakelijk om het ge zamenlijk werken aan welzijn en wel vaart vruchtbaar te doen verlopen. Overste Stokreef bracht in herinne ring dat de heer Nijholt voordat hij naar Texel kwam, heeft gewerkt op Schier monnikoog en Terschelling. Uit het feit dat hij na zijn pensionering op Texel blijft wonen waar hij een eigen huis heeft, concludeerde hij dat Nijholt Texel het mooiste waddeneiland vindt. Adju dant Nijholt heeft in het bijzonder als commandant van de Texelse rijkspolitie goed werk gedaan. Spreker zei dat het korps in de aanvang nogal verdeeld was door onderlinge ruzie. Dank zij de tact en inzet van Nijholt was in dat opzicht sprake van een grote verbetering en ver dwijning van de schotjesgeest. Overste Stokreef zei te beseffen dat een politie functie in een kleine gemeenschap een zware wissel trekt op het gezinsleven. In de praktijk komt een deel van de be slommeringen op de echtgenote neer. Toch heeft Nijholt zijn enthousiasme voor het werk weten over te dragen, want twee van zijn drie zoons zijn ook bij de politie. Driehoek Al geruime tijd is sprake van min of meer continu „driehoeksoverleg" tus sen de autoriteiten die verantwoordelijk zijn voor het handhaven van de rechts orde. Deelnemers aan dit overleg zijn de officier van justitie, de burgemeester en de commandant van de rijkspolitie. Mr. W. Jansen, officier van justitie uit Alk maar zei dat adjudant Nijholt in dit over leg voortreffelijk heeft meegedaan. Op vallend was de diplomatieke en van wijs heid getuigende formuleringen van zijn voorstellen. De goede relatie was dieper dan beroepshalve nodig was. Opperwachtmeester Overpelt, waar nemend groepscommandant van Texel, sprak namens het personeel. Hij sprak van een geslaagde vader/zoon verhou ding tussen de commandant en zijn ondergeschikten en achtte het van grote waarde dat adjudant Nijholt in staat was tot relativeren. Overpelt hoopte dat de nieuwe commandant op soortgelijke wijze zou weten te handelen. De heer Nijholt heeft zich met succes ingespan nen om de sterkte van zijn groep op het organieke peil te brengen, maar dat be tekent niet dat er voldoende mensen zijn. Met name de grote drukte in het hoogseizoen maakt extra versterking nodig. Het wordt dan ook mogelijk de door velen bepleite wijkagenten in te zetten: politiemensen die te voet of op de fiets surveilleren, die voor het publiek vertrouwensmannen zijn en waar een groot preventief effekt vanuit gaat. „Maar wat je niet hebt, kun je ook niet op straat zetten," aldus Overpelt. Geen leugen „Op recepties en begrafenissen wordt veel gejokt," aldus burgemeester Sprenger. In dit geval meende hij echter dat de lof, zoals deze onder meer was geuit door de minister van justitie in de voordracht voor de koninklijke onder scheiding, volkömen terecht was. En gelvaart betreurde het dat nu een eind was gekomen aan de wekelijkse contac ten. Niet èlles wat adjudant Nijholt wilde, is de afgelopen vijf jaar gereali seerd. De groep zou nog met zeven man versterkt moeten worden en ook een verbouwing van het politiebureau kon tot dusver niet worden verwezenlijkt. Het is mooi dat de politie 's zomers een vertrek in het naburige gebouw van Rijkswaterstaat kan gebruiken, maar ideaal is dat natuurlijk niet. Bandje De burgemeester greep de gelegen heid aan om de aanwezige autoriteiten van politie en justitie nog enkele harte- wensen toe te voegen. Hij zou graag zien dat de mensen die het politiebureau (Lees verder op pagina 5)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1