Jarino-piannen passen in gemeentebeleid „WAT IK ZEGGEN WOU.." Viskweek bij Oudeschiid voorlopig niet mogelijk Verkeerscirculatieplan Oosterend van de baan Commissie Ruimtelijke Ordening accoord Commissie Ruimtelijke Ordening Geslaagd Strandplevier 1 aan kop "————■•if Peuterspeelzaal PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 29 JANUAR119 De commissie ruimtelijke ordening heeft geen overwegende be zwaren tegen de Jarino-plannen om van Slagerij Visser en een drietal woningen een winkelcomplex met 11 bovenwoningen te maken. Het plan past bijna in het bestemmingsplan; alleen voor de bovenwonin gen aan de kant van de Vogelenzang is een aanpassing nodig, zodat een voorbereidingsbesluit moet worden genomen, te volgen door een artikel 19-procedure. ,,We hebben de indruk dat het plan zeer goed aan onze uitgangspunten voldoet", aldus burgemeester Engelvaart. Zoals bekend komen de winkels waar voor Maas Warenhuis en Gamma zich als gegadigden hebben gemeld aan een passage, die een voetgangersverbinding vormt tussen de Gasthuisstraat en de Vogelenzang. Halverwege deze passage komt een pleintje waaraan de toegan gen van de winkels (en mogelijk ook een nieuwe toegang voor de aangrenzende meubelwinkel van Moerbeek) worden gemaakt. Achter slagerij Visser staat een circa 100 jaar oude notenboom. Het plan is zodanig ontworpen dat deze no tenboom kan blijven staan, midden op het geprojekteerde pleintje. Hoewel het meewerken aan dit plan in overeenstemming is met de bedoelingen die de gemeenteraad heeft met Den Burg en tevens „ongewenste ontwikke lingen" ter plaatse worden voorkomen, stond donderdagavond niet iedereen te juichen. Wim Helder van de werkgroep Landschapszorg vond het principieel onjuist dat een projektontwikkelaar met plannen komt, waaraan de gemeente dan moet meewerken. Het zou anders om moeten zijn: de overheid moet mo- i jen bieden die dan door particu lieren mogen worden ingevuld. Er is nu sprake van één groep van belangheb benden, waar een duidelijke pressie vanuit gaat. De zaak is nogal voldon gen; de panden zijn al gekocht. RO- ambtenaar Van Dijk zei geen andere reëele mogelijkheden te zien. Als de ge meente de door Helder gewenste actie ve rol zou willen spelen, zou de ge meente de grond hebben moeten kopen en in erfpacht uitgeven. Cor Ellen en J. C. Dros waarschuw den dat de bestemmingsbepalingen geen ruimte mogen laten voor onge wenste zakelijke activiteit. Als in het winkelcomplex bijvoorbeeld een snack bar zou komen met de daarmee gepaard gaande stankoverlast voor de bewoners van de bovenhuizen, zou dat zeer te betreuren zijn. Elders op Texel zijn daar zeer slechte ervaringen mee opgedaan. Dat laatste was bij het gemeentebe stuur maar al te best bekend en er is lering uitgetrokken, zo bleek uit woor den van Johan van Dijk. In De Koog heeft het geven van te veel vrijheid op dit punt tot ernstige spanningen geleid in het complex aan de Nikadel. De bur gemeester zei dat de gemeente meer invloed op projektontwikkeling op Texel kan krijgen door de Recreatiestichting daarvoor te gebruiken. Maar dan moet de RST als zodanig wel het vertrouwen van de gemeenteraad genieten en de positie van de RST moet dan ook spoedig aan de orde worden gesteld. Boekhoudcentrale De burgemeester kondigde nog een bouwplan aan, waarvoor een voorberei dingsbesluit van de gemeenteraad nodig is. De Nederlandse Boekhoudcentrale wil een kantoorgebouw stichten aan de Keesomlaan, op het land tegenover garage Kaczor, dus vlak bij de R.K. begraafplaats. Hier bevindt zich nu nog de gasopslag van de firma Bruining. De wenselijkheid om in dit deel van Den Burg kantoorgebouwen toe te laten, was al geruime tijd geleden naar voren gekomen en zal in het nieuwe bestem mingsplan worden geregeld. Er zit schot in de plannen voor de bouw van bejaardenwoningen op het terrein achter de oude garage Reij, aan de Burgerhoutstraat. Bijna het hele hier voor benodigde terrein is thans eigen dom van de gemeente. Rouwkamers In deze omgeving zijn ook de rouw kamers bij de Doopsgezinde kerk ge- pland. Deze rouwkamers zullen voor algemeen gebruik zijn bestemd. Wat dat laatste betreft vroeg Ate Rienstra zich af of het niet beter is naar een neutraal terrein uit te zien. Andere Texelaars dan Doopsgezinden zullen er misschien be zwaar tegen hebben hun doden van hieruit te begraven. J. C. Dros merkte op dat de gemeente het gebouw Bern- hardlaan 147 (waar nu het onderkomen van Scouting Texel is red.) tot rouw kamers had moeten maken. Deze plek is voor het verkeer goed bereikbaar, is vol komen neutraal en ligt ook nog vlak bij de grootste begraafplaats van Texel. Verder werd meegedeeld dat bouw vergunning is afgegeven voor twee kleine woningen, te bouwen naast de toekomstige doorbraak tussen Wever straat (Hema) en Waalderstraat. De heer Dros herinnerde het college aan het streven om bij het toestaan van appartementenbouw de voorwaarde te stellen dat per appartement voor min stens één parkeerplaats moet worden gezorgd. Hij had wat dat betreft niet veel vertrouwen in de plannen voor appartementenbouw bij „Beatrix" aan de Kamerstraat te De Koog. Daarbij gaat het thans als parkeerterrein in gebruik zijnde terrein tegenover „Bea trix" verloren. Verschil Het verschil van mening over de toelaatbaarheid van gezuiverd afvalwa ter in een woonwijk, staat nog recht overeind. Zoals bekend wilde Uitwate- rende Sluizen het gezuiverde water van de installatie „Everstekoog" op de Jan Ayesloot lozen die door het toekomstige bestemmingsplan De Mars loopt. De gemeente is daartegen bij de Kroon in beroep gegaan. De gemeente vindt het afvalwater, ondanks zijn betrtekkelijke zuiverheid, ongewenst in de woonwijk, een mening die door Volksgezondheid wordt gedeeld. De pogingen om in over leg tot een voor beide partijen bevredi gender regeling te komen, hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd en het beroep bij de Kroon is dan ook niet inge trokken. De groei van het aantal open haarden en potkachels op Texel heeft de vraag naar brandhout sterk doen toenemen. Cor Ellen had geconstateerd dat bomen in het buitengebied soms worden ge kapt en vroeg om maatregelen. Ook had hij er zich aan geërgerd dat sommige boeren hun drinkkolken gebruiken als voorlopige opslagplaats van plastic, gaas en andere afval. Het verdwijnen van kolken (omdat ze op een modern agrarisch bedrijf niet meer nodig zijn) betreurde hij uit landschappelijke over wegingen. Wim Helder was het met hem eens en suggereerde dat voor kolken een soortgelijke beschermende regeling zou kunnen worden gemaakt als thans reeds geldt voor tuinwallen. Hij vond landbouwvoorlichter Koolhof ech ter niet aan zijn zijde. In de strijd om de eerste plaats in de bowlingcompetitie heeft Strandplevier 1 door met 5—0 te winnen van Paal 19 de koppositie veilig gesteld. Paal 19 heeft net de kans genomen Strandple vier 1 terug te wijzen. Bij de heren van Paal 19 was geen vechtlust aanwezig. Zowel Klaas Veldman als Wop Rienks waren voordat Strandplevier 1 was uit gespeeld reeds vertrokken. Bij de heren van de Strandplevier 1 was de wil om te winnen er wel, waardoor zij de overwinning uiterst verdiend naar zich toe trokken. In de B-klasse liet Hans List zien hij waard was door een schitteren^ serie van 746 op tafel te leggen. Hiei^ zaten twee tweehonderd gan», (231/203). Het gevolg was dan ook dj; zij met 4—1 van de Beerebar wonnen, In de dinsdagleague was het Kwarti;, dat de aandacht tot zich trok doti, prima gooien van Martha Sic»; (165/188). Zij wonnen dan ook ve - diend met 4—1 van De Luwe Boshoek 200 games werden gegooid doo: Hans List 231/203, Han Brussela: 222/216, Rob Beumkes 225, NfeJ Beumkes 220 en Jan Post 202. 8RIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE f - Warm water stroomt weg bij de PBN-centrale in Oudeschiid Water dat wellicht ooit eens gebruikt ral worden om platvis in te kweken. Het Testimonium II van de Stichting I.K.O.S.-N.P.B. (Interkerkelijk Overleg in Schoolzaken - Nederlandse Protes tanten Bond) bevattende de vakken kennis van het geestelijk leven en maat schappelijk inzicht voor de basisschool, werd vorige week behaald door de dames M. H. Kikkert-Nijenhuis, Den Hoorn, K. Kok-Driegen, Dennen, en M. G. Vlaming-van der Beek, De Koog. Renee Witte slaagde op de Streek school te Heerhugowaard voor het diploma schademon teur. Hij is werk zaam bij schadebedrijf Gebr. Schoen maker in Den Burg. Door de Stichting van de Nederlandse Visserij in Den Haag is een rapport uit gebracht dat de mogelijkheden van de commerciële kweek van zeevis be schrijft. Volgens het rapport loont het de moeite om deze kweek plaats te laten vinden in verwarmd water. Vis, die gekweekt wordt in warm water, blijkt veel sneller te groeien dan vis die in koud water wordt grootgebracht. Het is echter te duur om speciaal voor de vis kweek een waterbassin te gaan verwar men en daarom moet, volgens het rapport, gezocht worden naar bestaand warm water. Water dat bijvoorbeeld is gebruikt als koelwater bij industrieën en elektrische centrales. Voor het kweken van vis zijn er een aantal producenten van zout of brak koelwater dat gebruikt kan worden, In het rapport worden in het totaal tien in dustrieën en vier elektriciteitscentrales genoemd. Eén van de elektriciteitscen trales die wordt genoemd is die van Oudeschiid. Oudeschiid is verreweg de kleinste centrale die koelwater produ ceert (een capaciteit van 900 kubieke meter), maar in principe zou er viskweek kunnen plaatsvinden. Een woordvoerder van de Stichting voor de Nederlandse Visserij deelde mee dat men voor het rapport anderhalf jaar geleden in Oudeschiid is wezen kijken. Bij de directie van de centrale had men toen een willig oor gevonden voor het idee. Overigens wilde de woordvoerder er wel de nadruk opleggen dat de taak van de stichting hiermee klaar is. Men heeft willen inventariseren wat de mo gelijkheden van dergelijke viskweek in Nederland zijn en de Stichting zal zeker geen aanzetten tot verdere stappen geven. Het research is nu verricht en het is verder de taak van het Nederlandse bedrijfsleven om op die gegevens in te spelen. „Het commerciële bedrijfsleven moet de handen ineen slaan," aldus de woordvoerder van de Stichting voor de Nederlandse Visserij. Inalaten Bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf in Oudeschiid zegt bedrijfsleider De Haan dat er voorlopig geen sprake van is dat bij vjuuesuiuiu vis gexweext gaat worden. Wel meende hij te weten dat bij het bouwen van de centrale destijds reke ning was gehouden met een mogelijke toekomstige viskwekerij. Daarvoor zou den bepaalde inlaten zijn aangebracht. Uitdrukkelijk ontkent De Haan dat er be halve de mensen van het rapport, ooit anderen over de viskweek in Oudeschiid zijn komen praten. Het bedrijfsleven heeft tot nu toe geen interesse getoond. Verder is Oudeschiid ook niet de meest gunstige locatie, zoals uit het rapport van de stichting blijkt. Omdat Oudeschiid slechts één productie-een heid bevat, kan de continuïteit van de koelwatervoorziening niet gewaarborgd worden. Bij een centrale met één pro ductie-eenheid valt de koelwatervoor ziening, volgens het rapport, gemiddeld 2,5 keer per maand uit. Bij een centrale met twee of meer eenheden zelden. Oudeschiid is de enige centrale in ons land met slechts één eenheid. Naar aanleiding van het stukje over de peuterspeelzaal in Oudeschiid in de Texelse Courant van 22/1 j.l. wilde ik toch even reageren. Uit het laatste stukje maak ik op, dat de leidsters van „de Kooterkeet", er alles voor over hebben om in het Bondje te blijven, vanwege de lage huur en zelfs daarom ook nog maar een advokaat in de arm hebben genomen. Er gaan al veel verhalen over ons rond, maar deze vond ik ook heel sterk. Dat wij ons zo „wanhopig" aan het Bondje vasthouden, is enkel en alleen, omdat er voor onze peuters geen enkel ander onderkomen beschikbaar is hier in Oudeschiid. leder schuurtje of gebouw tje is door ons wel bekeken of anders wel door de dorpscommissie of door de gemeente. Helaas had dit tot nu toe geen succes. Ook hebben wij na her haaldelijk aandringen van onze kant, nooit een kans gehad om met het RK bestuur rond de tafel te gaan zitten om de problemen rond het Bondje te be spreken en er op een redelijke manier een oplossing voor te vinden. Laat staan tot een redelijke huurprijs in hun en in onze ogen te komen. Deze door ons langverwachte bespreking mocht dan eindelijk plaatsvinden op 16 jan. j.l. na aandringen van de gemeente. Echter pas nadat wij op een zeer koude donder dagmorgen 10 jan. hadden kennis ge maakt met de werkwijze van het RK bestuur: leidsters, moeders en peuters vonden de deur op slot. Vanwege het brandgevaar vernamen wij, maar toen het gebouw brandveilig werd verklaard, moesten wij van een der RK bestuursleden horen, dat het ge bouw was afgesloten, omdat het RK bestuur niet langer de verantwoording kon dragen, dat hier een stelletje ama teurs met zoveel kinderen bezig wasll Wij moeders zijn dus amateurs.... Wat vindt uw eigen vrouw eigenlijk van deze uitspraak, meneer? Of onze leidsters verantwoordelijk genoeg zijn voor hun taak, dat kunt u de ouders beter vragen. Aan de opkomst- cijfers van de peuterspeelzaal te zien, zit dit wel safe. Wij kunnen overigens het standpunt van het RK bestuur wel begrijpen. Nu zij besloten hebben om tot ver koop van het gebouw over te gaan, willen zij dit natuurlijk vrij opleveren en de nieuwe eigenaar niet direkt een huur der in zijn of haar maag splitsen. Het verkeerscirculatieplan in Oosterend zal niet uitgevoerd worden. Dit werd donderdagavond door burgemeester Engelvaart meegedeeld tijdens de vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening. Engel vaart zei dat de gemeenschap van Oosterend slecht is ingenomen met het verkeerscirculatieplan en dat er daarom vanaf wordt gezien. Het niet doorgaan van het verkeerscirculatieplan betekent dat de werk zaamheden die in het kader van dit plan zouden worden uitgevoerd, niet doorgaan. Mocht echter, op langere termijn blijken dat de betreffende werkzaamheden toch wenselijk zijn, dan zouden ze alsnog uitgevoerd kunnen worden via de wijzigingsbevoegdheid die de gemeente binnen het bestemmingsplan heeft. Concreet betekent het niet doorgaan van het verkeerscirculatieplan, dat er geen doorbraak zal komen van de Mul derstraat naar de Oranjestraat in Ooster end. De bevolking van het dorp vreesde dat een dergelijke doorbraak zou bete kenen dat ter plaatse een soort racebaan ontstaat. Een erg gevaarlijke situatie, omdat van die weg ook nogal eens gebruik wordt gemaakt door schoolkin deren. De doorbraak van de School straat naar de Achertune zal ook niet plaatsvinden. Omleiden Overigens zullen er wel maatregelen worden genomen om verkeer dat niets in Oosterend te zoeken heeft, om het dorp heen te leiden. Zo wordt het kruispunt van de Oosterenderweg met de Koningsweg gereconstrueerd, even als het kruispunt waar de Koningsweg weer op de Oosterenderweg uitkomt. Doorgaand verkeer rijdt dan over de Koningsweg, buiten Oosterend om. Gat Op de vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening kwamen ook nog enkele kleinere zaken met betrekking tot Oosterend ter sprake. Het „gat" bij de Vliestraat zal worden gedicht en wel met drie woningen die onder een hoek bij de bejaardenwoningen zullen worden ge bouwd. Uit drie verschillende mogelijk heden had men, onder uitdrukkelijke in stemming van de contactcommissie Beschermd Dorpsgezicht Oosterend, deze oplossing gekozen. In antwoord op vragen van Cor Ellen (Pakt) werd mee gedeeld dat een andere oplossing ge vonden zal worden voor het pad naar de bejaardenwoningen. Dit pad loopt langs de bakkerij. Het is de bedoeling dat het een openbaar karakter krijgt. Procedure Het laten verplaatsen van de wonin gen in de Oesterstraat tot de oorspron kelijke rooilijn, was iets dat het college van B en W beslist niet kon toejuichen. Alles wordt daar gelaten zoals het is. Bovendien krijg je, volgens Johan van Dijk, pas echt een lelijk straatbeeld als slechts één huiseigenaar zijn gevel naar voren zet tot de oude rooilijn, en de rest niet. De procedure van het bestemmings plan Oosterend is verder als volgt. Het bestemmingsplan ligt van 11 tot 19 februari ter inzage in De Bijenkorf in Oosterend. Een ieder is dan in de gele genheid er zijn visie over te geven. De binnengekomen vragen, op- en aanmer kingen zullen vervolgens worden door genomen met de contactcommissie Be schermd Dorpsgezicht Oosterend. S Het „in de arm nemen van een ait vokaat" schuif ik ook maar onder hij hoofdstuk „wilde verhalen" net zo^j het intrappen van deuren, het ingooi»» van ramen en het kraken van het Bonifcj door ons bestuur. Onze secretaresse heeft met de volfj dige in- en toestemming van het bestutj van de Kooterkeet inlichtingen ing» wonnen bij een raadsman in Den Ht-f der. Dat deze man door de goegemeer te direkt tot advokaat wordt gebor-f bardeerd, zal hij misschien waarderen wij echter niet zo. f Na dit telefonisch gesprek en het vtx krijgen van een boekwerkje is ons gebl* ken dat het RK bestuur op een afgrijs* lijke manier de huurwet schendt, do* ons zo maar op straat te zetten. i En of de huur nou een kwartje of a gulden per week bedraagt, doet niets té zake, wij staan op ons recht, omdat ri» onze peuterspeelzaal willen behoudens Namens het bestuur: t Martha Witte-de Kind, ouder van de Psz. „De Kooterkee'j 1 Naschrift kerkbestuur: f c We betreuren dat ons beleid t>fi aanzien van 't Bondje in een ongunsif daglicht is gesteld. Wij zijn eerlijk v»V mening dat het gebouw brandgevaarlj en ook in andere opzichten ongeschijf is om als peuterspeelzaal te dienen. 55 verantwoordelijkheid willen wij niet diï gen en het heeft ons dan ook zeer «9 baasd dat iemand van de gemeente die blijkbaar anders over dacht. Gevraagd was om een inspectie brandveiligheid. In plaats daarvan wig den vorige week een paar brandblusstg opgehangen en moest het maar got» zijn. Er is geen sprake van dat de peutifc speelzaal door ons plotseling voor vfc dongen feiten is gesteld. Begin oktobj stuurden we al een brief waarin waj meegedeeld dat naar een ander onda; komen moest worden uitgekeken. Pfl toen na bijna drie maanden 't Bono! nog als peuterspeelzaal werd gebrui# hebben we een ander slot in de d«9 laten zetten en het bordje „geslote1» opgehangen. Er is geen sprake van et» huurovereenkomst tussen kerkbestuC en de peuterspeelzaal. We hebben dtp ook nooit geld willen accepteren. Het bondsgebouwtje was voor vereis gingswerk totaal ongeschikt. AfgeziS van de brandbaarheid, deugt ook c elektrische installatie niet, er is grfi onafhankelijke waterleiding (die aangesloten op het woonhuis van heer v.d. Geest) en geen behoorlik toiletten. Opknappen van het geboivi zou veel geld kosten; het zou een sdlis van bijleg worden omdat de mogelHj heden tot exploitatie beperkt zijn. Wr; het oude bestuur had al van de gemeëij te te horen gekregen dat het geboivj aan de brandveiligheidseisen zou iw ten voldoen en dat er geen activitaiie' meer mochten plaatsvinden die P horeca concurrentie zouden aandofVj Het was daarom beter het gebouw af' stoten. Daartoe werd met algema" stemmen besloten tijdens een hoon"; ting die eind september werd gehouéa voor de parochianen uit Oudeschtó Ook de mensen van de peuterspeeli^ waren daar welkom om hun belangerT, bepleiten, maar hebben daarvan gebruik gemaakt. De dames werden va- het besluit op de hoogte gesteld en kéj gen het verzoek hun peutersper IzM ergens anders onder te brengen. i| Later bleek dat ze daarmee rei akkoord gingen. De kwestie leidde K een gesprek met wethouder BlankRt die bereid was alsnog te laten vastsfa len of het gebouw brandveilig was. H9 deze „inspectie" zich voltrok, is reeb; gemeld. We konden er in ieder ge"-( geen genoegen mee nemen en hebtl^ de gemeente laten weten dat wij P sluiting van het gebouw niet ongedf^ zouden maken." 1( Naschrift redactie: 1' Het ziet ernaar uit dat de problems rond de peuterspeelzaal inmiddels opgelost. De peuters mogen voorloC® in 't Skiltje worden ondergebracht lp onder voorwaarde dat de rommel KV kens wordt opgeruimd) en kunnen i£l ingang van het nieuwe schooljaar 5} recht op de zolder van de school ,/H Bruinvis". Door terugloop van het aRj tal leerlingen zal deze school nl. één lp kleiner worden, waardoor het noft lokaal op de zolder vrijkomt.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2