Goed grasland basis oor inkomen veehouder AGENDA 'MENSEN ZONDER WERK WIL ZICH WAAR MAKEN LAND BOUW NIEUWE BIJDRAGEREGELING VOOR HOGEBERGGEBIED lrmm|] Nutsavond over omgaan met kleuren VERVOLG VAN PAG. I Texelse kaas voor burgemeester Vogelambulance Cursusnieuws r -i" NSDAG 29 JANUARI 1980 TOtaLM COURANT PAGINA 7 Op de voorlichtingsdag, georgani- jerd door Aankoop Centrale Texel, praken de heren Ir. S. Schukking. ledewerker P.R. en de heer Ir. Y. Th. pkker, directeur veevoedingsinstituut De Schothorst" over de voederwin- ing en de veevoeding. De heer Schukking ging in op diverse Bpecten van de voederwinning. Voor e veehouder is het van groot belang 8t bij zomerdag steeds een voldoende ceveelheid weidegras voor het melkvee ooradig is. Met goed weidegras is een oedkope melkwinning mogelijk, waar- ij weinig kosten voor aangekocht rechtvoer hoeven te worden gemaakt, lm voldoende en steeds goed weide- ras te hebben is het van groot belang at er vroeg met maaien begonnen rt>rdt. Vuist hoog De melkkoeien mogen niet in te lang ras lopen. Dit gaat ten koste van de ïelkproduktie. Gras dat een lengte eeft van 12 cm is het beste dat denk- «ar is voor de koeien. In de praktijk is !it gras dan een „vuist" hoog. Van zeer iroot belang is dat de grasmat uit goede irassoorten bestaat. Een goede grasmat t in stand te houden als er vrij jong lemaaid wordt. Wel wordt de op- irengst per ha aan droge stof dan iets iger, maar de kwaliteit van het gewon en produkt is beter. Regelmatig naaien geeft een spreiding in de ar- eidsorganisatie met een grote kans op -et steeds voorradig hebben van goed raidegras. Voor de winter is voldoende makelijk ruwvoer nodig. Dit produkt loet een homogene kwaliteit hebben at voldoende en gelijkmatig is voorge- roogd. Er mag geen schimmel of broei 1 voorkomen als het wordt gevoerd. Struktuurhoudend Voor een goede omzetting van het ilwvoer en krachtvoer is het van groot elang dat de melkkoeien voldoende tructuurhoudend ruwvoer opnemen. Jachtvoer, pulp, grasmeel en aardap- elvezels hebben geen structuurwaar- -e. Ook jong weidegras en snijmais ébben weinig structuur. Structuur- Cudend voer geeft een goede en gelijk matige penswerking van het dier. Met te einig structuur wordt de pensinhoud zuur, wat dan weer nadelig werkt op produktie. De structuurwaarde van ng weidegras wordt verhoogd door kt vóór te drogen en het kuilgras aan dieren te geven. Bij te grof materiaal Oor zowel weidegras als voordroogkuil- |tas wordt de behoefte aan extra techtvoer groter. Te grof maaien heeft «rder het gevaar dat de grasmat snel is ersleten en de kwaliteit van het ge boeide snel terugloopt. I Het onderstaande staatje geeft de «rliezen weer aan droge stof nadat het (fas gemaaid is. «Idperiode 2 - 4 dagen 1.2% verlies per lag, totaal ca. 4%. rkldperiode 5 - 8 dagen, 1.4% verlies (er dag, totaal ca. 8%. «Idperiode 9 - 14 dagen, 1.7% verlies Ier dag, totaal ca. 20%. De verliezen aan voederwaarde zijn log iets groter. j Ook de hergroei heeft te lijden van »n lange veldpenode van het gemaaide |fas. Het onderstaande geeft de ver- (Chillen weer tussen het direct ruimen r8n het gras na het maaien en het gras jfen aantal dagen op het grasland te iten liggen. tengte in veldperiode in dagen 3 en 6 Etgroenlaterindagen 2.4en5.9 Woensdagavond 30 januari heeft het Butsdepartement Texel een bijeen komst in „De Schakel" bij de Hervorm de kerk in Den Burg. Deze avond Wordt verzorgd door Ing. W. Masch- haupt uit Wassenaar, die zal spreken er „omgaan met kleuren." De heer aschhaupt is docent kleurenleer en Weet dus veel over de mogelijkheden en Sffekten van kleuren om ons heen. In de causerie zal worden duidelijk gemaakt Wat sprekende, schreeuwende en vloe kende kleuren zijn en hoe het karakter ten de kleuren bewust kan worden ge hanteerd in interieur, kleding e.d. op b: sis van de beginselen der moderne kleurenpsychologie en kleurenestetica. Behalve de kleurentaal zal worden be handeld: kleurenvoorkeur als sleutel tot ïelfkennis, leeftijd en lievelingskleur, modekleuren, dessinering en figuur- Oorrectie via kleur. Voorts invloed van kleuren op mens, dier en plant en flenezing met kleuren. De causerie Wordt geïllustreerd met dia's; aan de hand daarvan wordt o.a. eenvoudige harmonieleer gedemonstreerd. De avond is ook toegankelijk voor niet- ••den; zij betalen echter 72,50 p.p. De heer Schukking had een vergelij king gemaakt tussen een bedrijf van 20 ha waarop 60 melkkoeien werden ge houden. Bij de gunstigste bedrijfsopzet waren de voerkosten per melkkoe 865 gulden en in ongunstigste liepen de voerkosten op tot 71040,— per melk koe. Op dit bedrijf betekende dit dan een verschil van 710.600,— aan inko men. Zeer belangrijk bij de ruwvoeder- winning blijft het snel schudden na het maaien en dan zorgen dat het voorge- droogde gras binnen een week van het land isl Boterzuursporen Bij de kaasbereiding geeft melk met boterzuursporen problemen. Dus steeds zorgen voor goed kuilgras dat gelijk matig is voorgedroogd en zorgvuldig wordt afgedekt. De beste manier van afdekken van kuilhopen is plastic met grond. Wanneer de kuilen meerdere keren worden bijgevuld, ontstaan on herroepelijk verliezen aan voederwaarde en meer kans op boterzuursporen en broei met schimmel. Wel verdient de verharding onder de kuilen meer aan dacht, zodat het materiaal bij winterdag gemakkelijk naar de dieren gebracht kan worden. Smakelijk eten De heer Bakker begon zijn inleiding door te stellen dat het een bedenkelijke tijd gaat worden voor de landbouw. De opebrengstprijzen dalen, terwijl de kos ten stijgen. De veehouders kunnen wellicht de kosten nog wat beperken. Maar noodzakelijk is vooral produktie- stijging. Hiervoor is het nodig dat de melkkoe veel droge stof op kan nemen. Naarmate een koe meer opvreet, zal het dier gunstiger worden voor de vee houder. Opnames van 21 tot 25 kg droge stof zijn mogelijk, mits het voer smakelijk en gelijkmatig van samenstel ling is. Een selectie op hoge voederop name is van groot belang. De veehou der moet steeds zorgen voor voldoende best ruwvoer, waaruit het dier 8 kg per dag aan droge stof op kan nemen. Hier naast zal het rantsoen aangevuld moe ten worden met voldoende goed kracht voer met een goede samenstelling. Ded melkkoeien moeten „graag" ge houden worden en vooral niet te vet. Meerdere keren voeren met een variatie aan voedermiddelen, verhoogt de droge stof-opname. De meeste koeien vreten 18 kg droge stof per dag op. Dit komt dan overheen met 3V4 4% van het eigen gewicht. Nieuwmelkse koeien Voor nieuwmelkse koeien is snijmais een zeer goed voer en gelijk te stellen aan krachtvoer. In de eerste weken na het afkalven krijgen deze dieren meestal te kort en ze zullen dan ook in gewicht achteruit gaan. Belangrijk is het dat deze dieren in de weken na het afkalven ruim voldoende krijgen te vreten. Dit om de produktie zo goed mogelijk op peil te houden. Steeds zorgen voor voeder middelen met een hoge voederwaarde. Bij de vertering komt dan wel veel warmte vrij, waardoor de temperatuur in de stal snel kan stijgen. Een te hoge stal- temperatuur heeft een nadelige invloed op de opname van het aangeboden rantsoen. Een temperatuur van 5° C in de stal is veel beter dan een temperatuur van 15° C en dan vooral voor het dier. Woensdag 30 januari: Om 20.00 uur begint in het raadhuis een vergadering van het bestuur van de Welzijnsstichting Texel. Het Nutsdepartement Texel heeft in De Schakel een bijeenkomst, verzorgd door Ing. W. Maschhauptover „omgaan met kleuren"; 20.00 uur. Niet-leden hebben toegang voor 72,50 p.p. Donderdag 31 januari: De verzamelaarsvereniging heeft vanaf 20.00 uur ruilbeurs in „De Raadskelder" VASTE DATA Iedere maandagavond komt de Slanke- lijnclub bijeen in „De Witte Burcht" van 19.30-21.00 uur. NVSH-informatiecentrum, -middelen depót en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefonisch bereikbaar onder nummer 3241. Contactpersoon mevrouw Blanken, Tjakkerstraat 35, Den Burg. Ernstige gasstoringen (defekte hoofdlei ding e.d.) kunnen dag en nacht worden doorgegeven aan het Gasbedrijf Tiel, telefoon (03440) 14741. Iedere maandagavond om 20.00 uur wordt in gebouw De Schakel (Binnen- burg) bijeenkomst gehouden van het Texels Vrouwenhuis. Op het adres Warmoesstraat 42, Den Burg, telefoon (02220) 3770, houden Jan en Paula Brouwer bijbelstudie bijeenkomsten die voor ieder vrij toe gankelijk zijn: elke donderdagavond, aanvang 20.00 uur. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur en 12.00 tot 13.30 uur (jeugduitleen), dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van .10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij onder meer biljarten, sjoelen en kaar ten. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO: maandags, dinsdag, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. Elke woensdag van 14.00-17.00 uur wordt in „De Schakel" een kinder middag gehouden door medewerkers van de Stichting Open Jeugdwerk en het Mensen zonder werk-projekt. Elke dinsdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymna- stiek gegeven. Elke maandagavond wordt door „Groot Slam" bridge gespeeld in „De Raads kelder", aanvang 20.00 uur. verkocht toen noodgedwongen de grond. De nieuwe eigenaar, een kandi daatraadslid, kreeg echter wèl een bouwvergunning. Zoiets speelt op de Leemkuil helemaal niet. Hier moeten gewoon de consequenties worden aan vaard van een procedure die nu eenmaal nodig is om te kunnen bouwen op een plaats waar het geldende bestemmings plan (nog) geen mogelijkheid biedt. Uit tal van Kroonuitspraken blijkt dat daar over geen twijfel bestaat. De heer Dros zei er echter toch prijs op te stellen, het ook in het Texelse geval op een Kroon- uitspraak te laten komen. „Dat kost ons haast niets en we hebben dan zekerheid". Een grote Texelse kaas was een van de geschenken die burgemees ter H. Katzor van het Westduitse Essen kreeg aangeboden ter gele genheid van de opening van het nieuwe stadhuis van Essen. De kaas, alsmede enkele flessen Hol landse jenever en likeur, werden overhandigd door de heer J. M. Adriani, coördinator van de Provin- J j dale VW Noordholland. De Noord hollandse WV's hebben nauwe banden met Essen, o.a. in verband met de deelname aan de jaarlijkse Camping Schau. Midden op de foto de heer J. Rau, minister-president van Nordrhein- Westfalen. Zondagmiddag heeft de rijkspolitie weer eens de taak van vogelambulance vervuld. Toeristen op het strand bij De Koog hadden een zeekoet gevonden die onder de olie zat. De vogel werd door de politie naar het Natuurrecrea- tiecentrum gebracht. De cursus huidverzorging op biolo gische basis start woensdag 6 februari om 19.30 uur in 't Skiltje te Oudeschild. Er is nog plaats voor enkele cursisten. In de cursus zal o.m. centraal staan het gezond maken van een niet gezond functionerende huid. Dit is te bereiken door: gezonde voeding. Ook gezond houden van een huid door middel van producten die zelf gemaakt kunnen worden van natuurlijke middelen, komt aan de orde. Het „Mensen zonder werk"-project zal zich in 1980 moeten waarmaken. Niet dat de periode sinds september 1977, toen het geheel op poten werd gezet, als verloren moet worden beschouwd, maar een echte kans om zich te bewijzen heeft het MZW-project nooit gehad. Dit staat te lezen in het werkplan 1980 van het Mensen Zonder Werk-project. Als bezigheden voor de niet-actieven op Texel wordt voor dit jaar gedacht aan cursussen op het gebied van sociale en maatschappelijke vorming, hobby, techniek en talen. Verder staat een vrijwilligerscentrale op het programma, niet alleen voor het uitvoeren van klusjes, maar ook voor het vervullen van volwaardige stage plaatsen. Het is voorts de bedoeling excursies te gaan maken naar bedrijven, manifestaties, tentoonstellingen en werklozenprojecten in andere plaatsen. Er zullen in 1980 vormingsdagen worden georganiseerd, er zullen voorlich- tings- en discussiebijeenkomsten worden gehouden en er komt een hobby werkplaats. Het geven van advies en voorlichting op het terrein van de uitkeringen, ontslag en beroepskeuze en het creöeren van een gezellige ontmoetingsruimte zijn andere voornemens. De cursus creatief werken met en voor kinderen start woensdag 6 febru ari om half tien bij mevrouw M. Riet veld, Bernhardlaan 138, Den Burg. Voor deze cursus kunnen zich nog enkele belangstellenden opgeven. Tele foon (02220) 3041 of 3747. De cursus pech onderweg start maandag 3 maart om half drie in Den Burg. Voor deze cursus hebben zich zoveel belangstellenden opgegeven dat lang niet iedereen aan deze cursus kan deelnemen. Het ligt in de bedoeling om in september een tweede cursus te laten starten. In 1980 zullen de mogelijkheden wor den onderzocht om te komen tot een werklozenvakbond en werkgelegen heidsprojecten. Men zal zich verder gaan richten op de groep schoolver laters. De publiciteit voor één en ander zal voornamelijk via folders en krantjes geschieden. Niet makkelijk Het vorige jaar is door het MZW- project geen makkelijk jaar geweest. Op 1 januari 1979 waren er nog vier vrijwilligers over. In die maand werd besloten een cursuspakket aan te bie den. Twee vrijwilligers hielden zich be zig met het opstellen en in elkaar zetten van een folder. Met teleurstellend resul taat. Wegens te weinig belangstelling werden de cursussen Duits (2 inschrij vingen), toneel (4 inschrijvingen), crea tief schrijven (5 inschrijvingen), naaien (3 inschrijvingen) en Opkomen voor jezelf (1 inschrijving) geschrapt. De na tuurstudie, waarvoor zeven mensen zich aanmeldden zou gestart worden, maar de docent bleek op het aller laatste moment verhinderd. Een cursus Engels, waarvoor elf mensen zich in schreven, heeft tien bijeenkomsten ge kend. Mensen die zich aanmeldden voor cursussen waarvoor te weinig be langstelling was, werden aangeschre ven om bij wel gestarte cursussen te beginnen, had. Dit heeft geen resultaat ge- WAO groep De opvang van lagere schoolkinderen werd van begin mei verzorgd door twee werkloze kleuterleidsters. Deze activi teit werd georganiseerd in samenwer king met de Stichting Open Jeugd werk. Voor de WAO groep was er de woensdagmorgen soos en de creatieve middag, eveneens op woensdag. Het aantal deelnemers hieraan bedroeg 10 15 personen, die overigens niet alle maal WAO-ers waren. Minder voor spoedig verliep het schoolverlaterspro ject. Doordat er op dat ogenblik geen TAP kracht (medewerker in het kader van tijdelijke arbeidsplaatsen toewij zing) was, waren de vrijwilligers zelf ge noodzaakt een dergelijk project te orga niseren. Hiermee werd te laat gestart en ook had men onvoldoende inzicht in de organisatie die voor een dergelijk project nodig is. Wel werd een folder gemaakt over vakantiewerk en is de werkzijzer voor jongeren op de middel bare school uitgedeeld. Ziek De tijd van het schoolverlatersproject viel wel bijzonder ongelukkig, want daarvoor en ook weer daarna waren er wel degelijk TAP krachten aanwezig. Begin februari kon door de welzijns stichting, waaronder het MZW-project valt, een tijdelijke functionaris worden aangetrokken via de TAP regeling. De betrokken man zou vier dagen per week voor het project werken, maar in de twee en halve maand dat hij hier was, was hij vier weken ziek. Achttien april ging de TAP-medewerker weer weg. De tijd dat hij op Texel heeft ge werkt heeft hij vooral contacten gelegd met het arbeidsbureau en de sociale dienst. De TAP-medewerker wilde zien te bereiken dat er twee man extra bij zouden komen. Eén medewerker om in de buitendorpen belangstelling te kwe ken voor het project en daar ook activi teiten op te zetten. De andere mede werker zou zich op de schoolverlaters moeten gaan concentreren. Een aan vraag voor de twee extra medewerkers werd ingediend bij de Dienst aanvul lende werkgelegenheid (DACW), maar werd niet gehonoreerd. Men wilde lie ver eerst wachten tot er in de zomer een nieuwe projectleider kwam. Afgehaakt Die nieuwe kracht kwam in septem ber. Hij trof de volgende situatie aan. De ruimte in de oude Ulo moest wor den ontruimd, maar per 1 oktober kon de bovenverdieping van „De Schakel" worden gebruikt als kantoor- en ont moetingsruimte. Er moest dus worden verhuisd. Van de vrijwilligers had nagenoeg iedereen afgehaakt en de administratie bleek voor een belang rijk deel zoek te zijn. Desondanks wer den er nieuwe contacten gelegd met het arbeidsbureau en de sociale dienst. Met 25 man werd de banenmarkt in Alkmaar bezocht en een forumavond op 23 november trok honderd mensen. De kindermiddagen werden weer begonnen en bieden nu aan drie vier mensen een zinvolle tijdsbesteding. De openingsdag trok rond de vijftig kinde ren, nu nog steeds komen er rond de vijfentwintig naar deze bijeenkomsten. Wat nog niet zo erg goed loopt zijn de bijeenkomsten op maandagochtend na het inleveren van de werkbriefjes van het GAK. Het schoolverlatersproject zal in 1980 aangevat worden. Ate Rienstra van het CDA vond ook dat Zijm alle meerkosten vergoed zou moeten krijgen en ook hij verwees naar het destijds algemeen uitgesproken uit gangspunt: agrariërs mogen geen scha de lijden door het bestemmingsplan. Onder die voorwaarde was de CDA- fractie zelfs met het bestemmingsplan akkoord gegaan. Hij zei dat nu overwo gen zou worden de consequenties daar van te trekken wat zou betekenen dat het bestemmingsplan met zijn „driede ling" (onderscheid in kwetsbaarheid van de drie soorten landschap op Texel en de daarmee verband houdende voor schriften) alsnog zou worden tereugge- draaid. Rienstra zei ook op een of andere manier schade te willen claimen als de 30 gradenbepaling in het oude land van Texel tegen de zin van de raad uiteindelijk toch dwingend in het be stemmingsplan zou worden opgeno men. Voorzitter burgemeester J. Engel vaart vond het moeilijk praten. De be wering dat zijn voorganger had beloofd dat alle extra kosten zouden worden vergoed, wilde hij bevestigen noch ont kennen, maar hij vroeg zich wel af waarom de gemeenteraad nooit een officieel besluit heeft genomen, waarin deze totale kostenvergoeding is vast gelegd. Het tegengestelde is wèl het geval: De raad heeft een bijdragerege ling vastgesteld die in het geval Zijm in middels correct is toegepast. Volgens de burgemeester zou de Kroon er nooit genoegen mee nemen als de gemeente nog verder zou gaan. Jan van Asselt (die destijds tegen de bijdrageregeling stemde) zei zich nog steeds niet bij de zijns inziens onrecht vaardige regeling te willen neerleggen, ook al heeft de meerderheid van de raad anders beslist. Ook J. C. Dros bleef hardnekkig tegen. Hij veronderstelde dat Gedeputeerde Staten best genoe gen zouden nemen met een grotere bijdrage voor Zijm. Tenslotte waren ze ook akkoord gegaan met het veel grotere bedrag (1,1 miljoen) voor hotel „De Lindeboom-Texel" De stemming van de commissieleden verbeterde echter zienderoge nadat ambtenaar Van Dijk zijn plan voor een verdergaande bijdrageregeling voor het Hogeberggebied had onthuld. Smederij De heren B. Witte en H. de Porto hebben de voormalige smederij Kiljan in de Gasthuisstraat gekocht. Ze willen het slopen en er een woning van maken. Oorspronkelijk was het de bedoeling van de gemeente om de smederij te laten verdwijnen om de toegang tot het parkeerterrein Vogelenzang te verrui men, zodat het pand in het nog gelden de bestemmingsplan de bestemming „Verkeer" heeft. In het nieuwe bestem mingsplan krijgt de plek echter weer een woonbestemming en door het nemen van een voorbereidingsbesluit en het voeren van een artikel 19-procedure zal daarop nu worden vooruitgelopen. De cultuurhistorisch interessante attributen van de smederij, zoals het smidsvuur, gaan naar het agrarisch museum. De commissie ruimtelijke ordening ging ook akkoord met een voorberei dingsbesluit voor een stuk grond aan de Oranjestraat in Oosterend, waardoor de heer J. Trap zijn woning Oranjestraat 5 verder naar achteren kan uitbreiden dan het huidige bestemmingsplan toestaat.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7