Groen ^warts-Jïxels in het hart- Gas in buitengebied is moeilijke zaak Taak voor Vooruitzichten seizoen zijn redelijk gunstig Texel betrokken experiment met regionale omroep -jL 92323H ToonSmidt m Zon. maan en hoog water GROTE VRAAG NAAR NIEUWE REISGIDS ■X&si few 1 „Excelsior" geeft winterconcert Koeien op stap H. G er rits nam afscheid van Rijkswaterstaat 93e JAARGANG NR. 9449 TEXELSE VRIJDAG 1 FEBRUAR11980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, telefoon (02228) 266 en Frits Beutick, Dorpsstraat 27D, De Koog, Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Het Gasbedrijf is in principe bereid het hele Texelse buiten gebied op het aardgasnet aan te sluiten, maar in veel gevallen is dat zo kostbaar dat het in de praktijk niet mogelijk is. Het is wel haalbaar op plaatsen waar op betrekkelijk korte afstand van elkaar woningen staan, op niet al te grote afstand van de bestaan de transportleiding. Maar ook dan kost het aansluiten al gauw een paar duizend gulden per per ceel, een bedrag dat snel stijgt als niet alle mensen in de buurt meedoen. Als gevolg van de explosief gestegen olieprijzen beginnen heel wat bewoners van het buitengebied zich gediscrimi neerd te voelen. Ze schrikken zich telkens een hoedje als ze de rekening krijgen van de olieleverancier. Huis brandolie kost thans meer dan 63 cent per liter. Hoewel de regering heeft laten weten dat de prijs van het aardgas op den duur gelijk wordt gesteld met die van olie, is het verschil thans nog aan zienlijk. Deze prijsontwikkeling en de strenge winter van vorig jaar hebben op Texel de belangstelling voor aardgas enorm ge stimuleerd, na een langdurige periode van terughoudendheid. Bij het Gasbe drijf heeft men de handen vol. Per 1 januari jl. waren 2619 permanent be woonde percelen (dus afgezien van zomerhuisje e.d.) aangesloten en er liggen nog ongeveer 100 aanvragen. Zoals bekend heeft de gemeente het aansluiten van 2820 permanente perce len gegarandeerd. Het ziet er dus naar uit dat de gemeente spoedig van zijn garantiebetalingen af zal zijn. Achtergesteld Veel bewoners van het buitengebied vinden het echter onaanvaardbaar dat het voor hen onmogelijk is onder gun stige condities ook op het aardgasnet aan te sluiten. En dat alleen omdat ze toevallig niet in de buurt van een transportleiding zitten. Ze vinden dat de gemeente stappen moet nemen om daar verandering in te brengen. Eén van de mensen die zich met deze kwestie bezig houdt is de heer A. J. Keijser uit „Ongeren". Hij en de andere gezinnen die in Ongeren wonen willen graag aansluiten en zijn voor het Gasbe drijf nog interessant ook omdat er flinke afnemers tussen zitten. Zoals het bedrijf van F. C. Hopman dat nu per jaar meer dan 20.000 liter polygas gebruikt. Om aardgas in Ongeren te krijgen moet een transportleiding van slechts een paar honderd meter worden gelegd vanaf de bestaande leiding langs de Waalderweg ter hoogte van „Menno- hoeve". Blijkens prijsopgaaf van het Gasbedrijf kost dat f14.000, dat is meer dan f2000,— per perceel, als ze allemaal op die offerte zouden ingaan. Keijser vond dat te duur, temeer daar het overschakelen op aardgas méér kost dan alleen de leiding. Ook in huis moet het een en ander gebeuren, waar bij het vervangen van de bestaande CV-ketel het meest ingrijpend is. Keijser en zijn buurtbewoners dachten de zaak voordeliger te kunnen regelen door alleen de plastic leiding (met een door snee van 63 mm) te kopen en deze dan zelf in te graven. Maar dat wilde het Gasbedrijf niet. Keijser denkt dat het Gasbedrijf de leiding zelf wil aanleggen om er aldus stevig aan te kunnen ver dienen. Hij gaat er vanuit dat de leiding 1 niet veel meer dan een tientje per meter kost. Maar zelfs als het twee keer zoveel zou zijn, zou het nog de moeite waard zijn om de leiding zelf in te graven. Verbod Volgens de heer A. Verdoorn van het Gasbedrijf Texel is het verboden dat particulieren in openbare grond leidin gen leggen. Op eigen grond mag het wel. Het Gasbedrijf verleent dan op de normale prijs van f20,— per meter een korting van f4,50. Bij het maken van de berekening moet niet alleen rekening worden gehouden met de lengte en de doorsnee van de leiding maar ook met het feit dat bij het leveren van gas vanuit de (hogedruk) transportleiding een re- duceerkast nodig is, die minstens f450,— kost. Als de huizen dicht bij elkaar staan en er geen bijzonder grote afnemers zijn kunnen soms meerdere percelen op een reduceerkast worden aangesloten. Het is dus niet zo makkelijk door een buitenstaander te bekijken. Extra onzekerheid ontstaat door het feit dat de opgegeven prijs is gebaseerd op een bepaald aantal aangeslotenen. Als er een of twee afhaken wordt het voor de anderen duurder, zodat die er dan soms ook geen zin meer in hebben. Waar tegenover staat dat het voor de anderen goedkoper wordt als zich ach teraf nog meer afnemers aansluiten. Een „buurtgewijze" aanpak ligt dus voor de hand. Dat is gebeurd in Ongeren, waar Ook Schagen en Den Helder werken mee. Op Texel is daarvoor de zieken omroep De Lichtboei ingeschakeld. Deze moet zorgen voor twee reporta ges van elk vier minuten en voor een aantal korte nieuwsmeldingen. De uit zending duurt van 9.15 tot 10.00 uur en wordt gevolgd door een schakelpro gramma dat tot 14.00 uur duurt. In hoeverre dit alles op Texel via de radio te beluisteren zal zijn staat nog niet TAXI- EN TROUWAUTOVERHUUR Wilh«lminalaan4-6 den Burg de opgegeven prijs echter rijkelijk hoog werd gevonden, zodat enkelen, en als gevolg daarvan ook de anderen, de boot afhielden. Andere buurtschappen Ook de bewoners van het Mienter- glop bij De Koog hebben belangstelling voor aardgas. Zij krijgen binnenkort een formulier in de bus, waarmee zij die belangstelling kenbaar kunnen maken. Hetzelfde geldt voor de bewoners van de Schorrenweg-Stuifweg in 't Noorden en een stuk van de polder Eierland. Ge vreesd moet echter worden dat ook daar op dezelfde manier zal worden gerea geerd als in Ongeren. Dat is in het bijzonder vervelend voor de mensen die met een verouderde olie-CV zitten. In de hoop dat zij aardgas krijgen, stellen zij de aankoop van een nieuwe ketel zo lang mogelijk uit. Vrij algemeen heerst het gevoel dat de gasvoorziening van het Texelse buiten gebied in zijn totaliteit door de plaatse lijke overheid moet worden bekeken, met als streven zoveel mogelijk mensen aan te sluiten. Dit uitgangspunt is ook bij de aanleg van elektriciteit en waterlei ding gehanteerd. Er is weinig tijd te ver liezen want als het prijsverschil tussen olie en aardgas straks weer kleiner wordt, wordt het moeilijker. Het is ook denkbaar dat de mensen die geen gas kunnen krijgen op finan ciële wijze tegemoet worden gekomen, bijvoorbeeld door een lagere onroerend goed-belasting. Enkele raadsleden heb ben intussen interesse opgevat voor deze kwestie en zullen mogelijk met voorstellen komen. Zaterdagavond a.s. geven de Christe lijke Muziekvereniging en de drumband „Excelsior" het jaarlijkse winterconcert in dorpshuis „De Bijenkorf" te Ooster end. De muziekvereniging staat onder leiding van de heer A. Kuik en de drum band onder leiding van Henk Beijert. Ook wordt meegewerkt door de „Ram pestampers" onder leiding van Betty Bakker. Het programma vermeld onder meer de twee concoursstukken „Two sin- fonic interludes" en „Balade" van Meindert Boekei. Het programma na de pauze heeft een meer populair karakter. Begonnen wordt om 20.00 uur; de toe gang is gratis. De familie Lauers van de Marelstraat in Den Burg keek donderdagochtend raar op toen ze bij het ontwaken tien fors uit de kluiten gewassen koeien in hun tuintje zagen rondstappen. De koeien liepen daar alsof het de ge woonste zaak van de wereld was. Bij Lauers vond men de situatie echter minder gewoon en belde men de politie. Die verwijderde de koeien uit het voortuintje en stalde ze zolang in de wei van boer Beers. Bij het ter perse gaan van deze courant was nog niet bekend wie de rechtmatige eigenaar van de koeien is. De dieren zelf doen er hoofdzakelijk het zwijgen toe. De zon komt 2 februari op om 8.20 uur en gaat onder om 17. 24 uur; 6 februari op om 8.13 uur en onder om 17.33 uur. Maan: 1 febr. V.M.; 9febr. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 1 februari Zaterdag 2 februari Zondag 3 februari Maandag 4 februari Dinsdag 5 februari Woensdag 6 februari Donderdag 7 februari Vrijdag 8 februari Zaterdag 9 februari 8.45 en 20.57 9.27 en 21.40 10.14 en 22.28 11.06 en 23.05 11.33 en 23.31 11.32 en 23.48 12.22 en -.- 0.03 en 11.25 0.22 en 11.55 De heer H. Gerrits heeft gistermiddag afscheid genomen als technisch hoofd ambtenaar bij de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat. De heer Gerrits kwam in mei 1947 vanuit Ommen naar Texel, waar hij onder het toenmalige dienstkringhoofd Heule in dienst trad als tijdelijk opzichter tweede klas. In 1954 werd hij benoemd tot technisch ambtenaar in vaste dienst. In de eerste jaren hield Gerrits zich voor namelijk met lodingswerk bezig en in 1957 begon hij met hef voorbereidende werk voor de aanleg van de strandhoof- den. In 1959 werden de eerste serie strandhoofden aangelegd; thans liggen er 22, allemaal gemaakt onder supervisie van Gerrits. Zijn plaats wordt ingeno men door de heer W. Wiering. Bij de afscheidsreceptie, die gister middag in het gebouw van Rijkswater staat in Den Burg werd gehouden, kreeg de heer Gerrits uit handen van het personeel onder andere een fotoboek, waarin allerlei opnamen waren ver werkt, die een beeld geven van de RWS werkzaamheden op Texel in de loop der jaren. Gerrits kreeg er ook een camera bij om hem in staat te stellen de serie zelf uit te breiden met opnamen van nieuwe werken. In het kantoor van de VVV op de Groeneplaats wordt hard gewerkt aan de verzending van de onlangs verschenen Vakan tiereisgids Texel. Van de eerste oplaag van tienduizend stuks zijn er al zevenduizend verzonden. Het is een bemoedigend teken dat Texel nog behoorlijk in de toeristische belangstelling staat. Er worden thans ongeveer evenveel boekingen verwerkt als in januari 1978. Een vergelijking met januari vorig jaar is niet eerlijk, want toen zaten we nog diep in de winter en durfde nog niemand aan zijn vakantie te denken. Hoewel het nog te vroeg is voor een zeer betrouwbare prog nose, ziet het er toch naar uit dat 1980 een aardig toeristisch jaar gaat worden. Er zijn plannen om voor de kop van Noordholland een regionale radio-omroep op te richten. Op 16 februari zal Texel betrokken zijn bij het maken van een experimentele uitzending. De bedoeling daar van is om te tonen hoe een regionaal radioprogramma in elkaar zou kunnen zitten. Dat wordt door de mensen van de \AfV ook wel gestimuleerd. Er wordt met zeer grote regelmaat geadverteerd in landelijke en regionale bladen. De hele achterpagina van de brochure „Lekker weg in eigen land" die in een oplaag van 80.000 wordt gedrukt, wordt ingenomen door een advertentie die Texel aanprijst. Hetzelfde is het geval met de Duitse, Franse en Engelse versies van deze publicatie van het Nationaal Bureau voor Toerisme. Texel staat, samen met Zeeland, ook op de achterzijde van de Duitse kustgids, die in een oplage van 180.000 exemplaren wordt gedrukt. Tenslotte staat er een grote advertentie in de Duitse badplaat senbrochure. In het totaal wordt er dit jaar 25% meer ruchtbaarheid aan Texel gegeven via publikaties en advertenties, dan dat vorig jaar het geval was. Service De VW Texel begint het servicepak ket voor de vakantiegangers steeds meer uit te breiden. De gids van Texel is in' feite een heel bijzondere uitgave omdat de WV blijkens deze gids als boekingscentrale optreedt voor hotels, appartementen en kampeerterreinen. Dat gebeurt nog nergens anders in ons land. Bij de gids hoort een bezettingsover zicht dat zoveel mogelijk up to date wordt gehouden en waarin de toerist precies kan zien welke akkommodatie er nog vrij is. Uiteraard zijn in het boekje weer de 3-, 5- en 8-daagse hotelarran gementen opgenomen. Geheel nieuw is de camping-reserveringscentrale. Voor een tientje is de toerist verzekerd van een plaatsje op één van de negen kam peerterreinen, die een totale opnameca paciteit hebben van 13.000 personen. De eveneens nieuwe campingarrange menten kunnen tot begin juli en vanaf half augustus worden geboekt. Per week betaalt de toerist dan 45 gulden voor twee personen, een tent of caravan en een auto. Naast al deze nieuwe mogelijkheden biedt de VW nog de gelegenheid cur sussen paardrijden, mennen, surfen, zeilen en parachutespringen te bespre ken. Een driedaags fietsarrangement en een vijfdaags wandelarrangement zijn twee andere zaken die in de gids staan. Tourlabel Het Texel Tourlabel kan gezien wor den als een soort garantie. De Texelse VW heeft een eigen geschillencommis sie. Wordt in de gids iets beloofd dat in het echt niet zo blijkt te zijn, dan kan de De WV-informatrices hebben de handen vol een het verzendwerk. Er zijn el 7000 gidsen verstuurd. vast. Er is aan gedacht om voor het eerste deel van de uitzending gebruik te maken van radio STAD in Amsterdam (op Texel niet of nauwelijks te ont vangen) maar de kans is ook groot dat gebruik mag worden gemaakt van de zender Wieringermeer. De uitzending van Hilversum drie zal dan vervallen, zoals ook gebruikelijk is bij de regionale zenders in het noorden en oosten van het land. Het schakelprogramma zal alleen zijn te volgen in de lokaliteiten van de genoemde plaatsen: de schouwburg van Den Helder, een hotel in Schagen en waarschijnlijk de biblio theek op Texel (waar de studio van De Lichtboei is ondergebracht). Het is de bedoeling dat in de loop van de tijd negen van dergelijke proefuitzendingen worden gemaakt, met financiële steun ran de provincie. tourlabel-houder zijn klacht bij de VW indienen. Bij de VW wordt dan naar een oplossing voor het probleem ge zocht. In welke vorm dan ook. Het Texel Tourlabel dat iedere toerist die bij de VW boekt ontvangt, geeft bovendien een niet onaanzienlijke reductie op tal van zaken. Het is heel bewust dat de VW op Texel zijn takenpakket steeds meer gaat uitbreiden. Volgens VW-directeur J. Dekker is het belangrijk dat de toerist met een tevreden gevoel weggaat. Mensen die elders vertellen dat ze het fijn op Texel hebben gehad zijn de beste propagandisten voor het toerisme. De genen die met een ontevreden gevoel weggaan, de slechtste. Zon Het toerisme in het binnenland is vol gens de VW-directeur altijd overvleu geld door het buitenlands toerisme, vanwege vier concurrentiepunten. Zon en warmte, de geboden service, het prijspeil en het feit dat men bij reisbu reaus altijd een volledig buitenlands arrangement kon boeken, terwijl men voor het binnenland afhankelijk was van de VW's, die in hun dienstverlening niet zover gingen als de reisbureaus. Dekker vindt dat Texel wat betreft service best tegen het buitenland kan concurreren. Ook het prijspeil ligt vol gens hem niet zo ongunstig. Door de stijgende benzineprijzen wordt het voor veel mensen te duur om per auto of vliegtuig naar het buitenland te trekken. Een vakantie in eigen land wordt daar om financieel aantrekkelijker. Ook al omdat Spanje en Portugal door inflatie en verhoging van de levensstandaard helemaal niet meer zo goedkoop zijn als enkele jaren geleden. Inderdaad is het op Texel vaak minder warm dan in de zuidelijke landen, maar Dekker vindt dat de zon hier ook vaak schijnt. Het verschil tussen serviceverlenende reis bureaus en de in het verleden vaak vrij passieve WV's probeert men nu te overbruggen door boekingen via het WV mogelijk te maken. Kleiner Al met al gunstige vooruitzichten voor de ontwikkeling van het toerisme op Texel. Naar Dekkers overtuiging speelt er nog één factor mee die het toerisme op het eiland gunstig beïnvloedt. De mensen zijn meer geneigd om verschil lende kleinere vakanties te nemen, in plaats van één grotere. Eén van die kleinere vakanties wordt dan meestal in het binnenland doorgebracht. Bijvoor beeld op Texel. Daaruit kan ook de populariteit van de 3-, 5- en 8-dagen- arrangementen worden verklaard. Ar rangementen die duidelijk buiten het hoogseizoen liggen. In concrete cijfers zijn er nu al 50% meer bungalows verhuurd dan in januari 1979 en 25% meer dan in januari 1977. De bungalowboekingen lopen ongeveer' gelijk met het toeristische topjaar 1978. Voor wat betreft de hotels geldt dat de boekingen tot nu toe gelijk op gaan met 1975,1976 en 1977. 1978 was iets beter, terwijl ook hier 1979 ver achterblijft. Het slechte resultaat over 1979 moet hoofd zakelijk gewijd worden aan de bijzonder barre weersomstandigheden in dat jaar.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1