Landbouw zag terug op Ondanks goede groei daling van inkomens "O. Z/ Voor het weekend li f LAND BOUW 51 Oudeschild (Oexel) Zuigelingenbureau van 2 en 3 februari 1980 Artsen Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen IMoodslachtingen PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 1 FEBRUAR11980 De opbrengsten van de gewassen was in het afgelopen jaar over het algemeen goed. Maar ondanks dat komen de inkomens van de agrariërs onder druk te staan. De steeds stijgende kosten en het niet meegroeien van de prijzen geven de inkomens van de agrariërs een dalende tendens. De sterkste daling in het inkomen doet zich voor bij de schapenhouders. Na een dure winter zijn het hele jaar door de prijzen van de te verkopen dieren onder de maat gebleven. De veehouders staan voor een dure winter omdat de prijzen van het kracht voer sterk zijn gestegen en de gewon nen hoeveelheden ruwvoer van mindere kwaliteit zijn. Door dat laatste zullen de melkopbrengsten per melkkoe teruglo pen, terwijl de melkprijs onder druk staat. Voor de akkerbouwers begon het jaar 1979 moeilijk omdat het voorjaar erg nat was. De meeste gewassen kwamen dan ook laat de grond in, maar ondanks een korte groeiperiode vielen de opbreng sten uiteindelijk niet tegen. Schapenhouderij De schapencommissie van de Land bouworganisaties heeft reeds vrij veel werk verzet en probeert alternatieven aan te dragen om het inkomen voor de schapenhouders te verbeteren. Het zwoeger-onderzoek" is een zeer goede zaak, waardoor er wellicht wat meer mogelijkheden voor export van schapen komen. Of het kruisen met andere rassen de oplossing geeft, valt te betwij felen. Wel dient de kwaliteit van het te verkopen produkt hoog te blijven, waar bij tevens geprobeerd moet worden om de produktie van de Texelaar te verho gen. Verder verdienen de andere scha- penziekten meer aandacht. De Texelse veehouders hebben het weten te presteren om de hoogste melk- produktie van Noord-Holland en zelfs van Nederland te halen. Met 3989 melk koeien in de melkkontróle werden ge middeld per melkkoe 5993 kg melk met 4.16% vet en 3.44% eiwit in 306 dagen en in totaal 1489 vet- en eiwitgrammen staat Texel aan de top. Het is niet gemakkelijk aan de top te komen. Maar aan de top blijven is nog veel moeilijker, aldus de heer P. C. Hin, voorzitter van- de Vereniging voor bedrijfsvoorlichting Texel, die na dit overzicht van het jaar 1979 de jaarvergadering van de Vereni ging voor bedrijfsvoorlichting opende. Verenigingsgebeuren De heer J. Kikkert gaf een overzicht van het werk van de vereniging. Bij de bestuursverkiezing werd afscheid geno men van de heer P. J. J. Rutten, die niet herkiesbaar was. De heer J. A. Witte werd als nieuw bestuurslid gekozen, ter wijl de heer S. Plaatsman werd herko zen. In de contributie voor de vereniging kwam geen verandering. Wel kunnen de afdrachten aan de proefboerderijen iets worden verhoogd. Bedrijfsvoorlichter De heer Koolhof gaf een overzicht van de laatste 10 jaar in het landbouw- gebeuren op Texel. De landbouw op Texel heeft een sterke ontwikkeling doorgemaakt. Het aantal bedrijven is teruggelopen, terwijl de overgebleven bedrijven in produktie-omvang groter zijn geworden. In Nederland is het aantal bedrijven in 10 jaar tijd gehal veerd; op Texel was de teruggang iets minder. Het aantal melkleverende be drijven is met 100 verminderd. In 1969 waren er nog 248 leveranciers die in totaal 20 miljoen kg melk aan de fabriek leverden. In 1979 waren het er nog 150 leveranciers die voor een melkleverantie van 30 miljoen kg melk zorgden. Bij de akkerbouw is er weinig ver schuiving in het totaal areaal bouwland dat rond de 2700 ha blijft zitten. Wel is er binnen het bouwplan van de akker bouw een verandering opgetreden: méér pootaardappelen en suikerbieten. Dit is ten koste gegaan van het areaal granen. Veehouderij De melkproduktie is met 1000 kg per melkkoe toegenomen. Deze stijging is te danken aan het gebruik van goed ver ervende stieren zoals ze op Texel aanwezig waren; in het bijzonder Tonia's Adema 17 en Keimpe 33 van de Beukenhof. Voorts is er een verandering gekomen in de ruwvoederwinning. Was 10 jaar terug het maaikneuzen nog de meest geliefde inkuilmethode, in de jaren 70 is dit systeem volledig verdron gen door het voordrogen. Over het alge meen wordt er bij winterdag een goed rantsoen voordroogkuil geserveerd aan het rundvee. Ook de naar verhouding lage krachtvoerprijzen zullen zeker mee gewerkt hebben aan de melkproduktie- verhoging. In de boerderijbouw is een hele verandering gekomen, waarbij de ligboxenstal algemeen zijn intrede heeft gedaan. Deze verandering in huisves ting van het rundvee heeft er voor gezorgd dat de produktie-omstandig- heden voor meerdere bedrijven een belangrijke verbetering is geweest. Op Texel zijn in de afgelopen 10 jaar ongeveer 50 nieuwe stallen gebouwd, en alle melk gaat tegenwoordig in de tank. Akkerbouw In de akkerbouw is de laatste jaren de mechanisatie vrij sterk toegenomen. Met grotere machines wordt getracht om de arbeidsproductiviteit te verho gen. Ook de vergroting van het aantal ha's grond per bedrijf is een wens van menige akkerbouwer. De grondprijzen zijn ook op Texel enorm gestegen. Was een prijs van 76000, 77000, per ha 10 jaar terug nog veel te hoog; thans loopt het bedrag per ha boven de 730.000,— uit. Een prijs die landbouw kundig gezien veel te hoog is. Het diepspitten op de droogtegevoe- lige gronden heeft de produktieomstan- digheden sterk verbeterd. Het is jammer dat nog niet iedere akkerbouwer daar van doordrongen is. Kapitaalintensiever Door de veranderingen is de behoefte aan vreemd kapitaal binnen de Land bouwbedrijven sterk toegenomen. Bijna alle investeringen zijn mogelijk gemaakt met een lening aan vreemd kapitaal, waardoor de verplichtingen aan derden zijn vergroot. Het landbouwbedrijf heeft dan ook grote veranderingen ondergaan in de laatste jaren. Het aantal arbeids krachten is teruggelopen, terwijl de ver mogensbehoefte sterk is gestegen. Hiermee treedt er ook een verandering op in het boer zijn. De gemoedelijkheid van vroeger is verdrongen door een steeds zakelijker opstelling van de on- Texel in 1898 In 1898 kwam bij de Texelsche Snel persdrukkerij in Den Burg een „Gids voor Texel" uit. De gids bevat plaatsbe schrijvingen van de diverse dorpen op Texel, zodat „niemand hier voortaan meer doelloos hoeft rond te dolen". De schrijvers, die overigens nergens in het boekje volledig bij naam genoemd wor den, melden in hun inleiding: „Die hier slechts korten tijd vertoefde, deed de overtuiging op, dat het eiland Texel in ruime mate een bezoek overwaard is." Hoe dan ook. de Texelsche Courant kreeg bovengenoemd werkje in bruik leen van de heer Bosma. Met regelmati ge tussenpozen zullen wij plaatsbe schrijvingen uit dit 82 jaar oude boekje overnemen. We houden hierbij dezelfde volgorde aan als in het boekje. We be ginnen daarom met Oudeschild. Oudeschild Dit dorp strekt zich uit van het oosten naar het westen. De bron van bestaan der inwoners is visscherij. De bezitters van grootere vaartuigen beploegen de Noordzee, die van de kleinere schuiten, blazers geheeten, oefenen hun moeite- vol bedrijf uit in het noorden der Zuider zee en langs de kusten. Op de waarden zoekt men alikruiken, eene lekkernij voor de Engelschen. Vroeger werden hier vee! schelpen gevischt; deze bezig heid leverde een matig bestaan op. Maar laten we, dames en heeren, de dorpsstraat langs wandelen. De dorpe lingen hebben, een tiental jaren geleden ieder voor zijne woning eenige boomen geplant, die met hun lommer ons tegen de al te warme zonnestralen bescher men. Zooals ge ziet, zijn de meeste woningen niet hoog opgetrokken, maar ze zijn ruim genoeg en de bekende Texelsche zindelijkheid vindt men hier evenzeer als op de andere dorpen. Pardon, even haltl Deze sloot loopt achter het dorp langs en we zouden haar niet gaarne missen. Een kwartier hier vandaan ligt de boerderij Braken- stein. Tot voor een paar jaren stond de oude buitenplaats, in de 17e eeuw door een zeeofficier gesticht, er nog. Men vond er eene ruime zaal in, met prach tige schilderstukken. De tegenwoordige bewoner is een familielid van den eige naar. Brakenstein is Hef gelegen, heeft een fraai bosch en een vruchtbaren tuin, waarin verscheidene ooftbomen staan. Vlak tegenover Brakenstein liggen de weezenputten op het terrein der wee- zenplaats, eene boerderij toebehooren- de aan het Algemeen Weeshuis, dat aan Den Burg is. De weezenvoogden heb ben de Schildsloot, zoo heet ze, aan de Vereeniging Dorpsbelang" te Oude schild in gebruik en onderhoud, tegen vergoeding eener onbeduidende huur per jaar, afgestaan. „Dorpsbelang" heeft in 1896 de sloot laten uitdiepen. Dat werkje kostte ruim f1000,Alle dorpelingen dragen iedere week iets bij om de schuld eene leening 4 pCt. af te lossen. Wel, dat is heel aardig. Ja, dat zegt u wel: Eendracht maakt macht. En waartoe de sloot dient? Om in vletten, gevulde tonnen met water uit de weezenputten naar het dorp te voeren voor die gezinnen wier woningen niet van een regenbak zijn voorzien. We hebben onze tekortkomingen als ieder schepsel, maar eensgezindheid en ver draagzaamheid zijn prijzenswaardige eigenschappen onzer visschersbevol- king. We zijn hier vogeltjes van dezelfde pluimage; rijken zijn er niet. Velen mogen een sober bestaan hebben, maar armoede, nijpende armoede heerscht hier nooit. U ziet, dat de huisjes er netjes uitzien. Hier zijn we bij „de Zeven Provinciën". Het logement is genoemd naar het schip van onze grootsten zeeheld De Ruyter. Het oude, vervallen gebouw, dat uit drie verdiepingen bestond, is in 1897 gesloopt en toen verrees dit in de plaats. Hier is de openbare school, de eenige van het dorp. Ze werd in 1868 gebouwd. Het hoofd der school wordt bijgestaan door 2 onderwijzers en eene onderwij zeres. Twee huizen verder is de pastorie der Herv. gemeente, en hier op den hoek van de Kerkesteeg is het Hulppost en telephoonkantoor, hetwelk voor het publiek geopend is op alle werkdagen des morgens van 7.30 tot 11.30, en des namiddags van 12.30 tot 2.30 en van 5 tot 7 uur, op Zon- en feestdagen des voormiddags van 7.30 tot 8.30 en des namiddags van 12.30 tot 1.30 uur. A/s ge de kerkesteeg inziet, rust uw oog op de Herv. Kerk, die in 1650 gesticht en in 1740 vergroot werd, In 1878 werd het binnenwerk der kerk geheel vernieuwd. Zooals ge ziet prijkt op dit marmeren steentje in den gevel van het voorportaal de naam van Ds. Post, thans predikant te Hoorn. Aan zijne zorgen en bemoeingen dankt de Herv. gemeente de restauratie der kerk. Er is in de kerk een orgel; voorts bezit zij een lichtkroon, geschonken door M. A. de Ruyter en een geschonken door den admiraal C. Tromp. Beide zeehel den vertoefden hier vaak; wanneer hun vloten voor. Oudeschild op de reede lagen, hadden zij hun intrek in de hiervoor genoemde Zeven Provinciën en woonden zij dan steeds de godsdienst oefeningen bij. Maar wandelen we verder. Hier bevinden we ons bij de Koningin Wilhelmina Bewaarschool. Ze bevat drie lokalen, is 21 M. lang, 7 M. breed en heeft eene zeer ruime speel plaats achter en eene vóór de school. Alle dorpskinderen van 3 tot 5 jaar, op eene enkele uitzondering na, gemiddeld 50, bezoeken haar. Wandelen we het dorp westwaarts uit! Zoo, nu zijn we bij de R. K. Kerk, die drie jaar geleden, door de goede zorgen van Pastoor Wouter- lood, geheel vernieuwd en vergroot werd. In 1835 kreeg de R. K. Gemeente haar eigen kerk. Zij is net en alleszins bezienswaardig. De eenvoudige pasto rie staat vóór de kerk. Gaan we nu even terug. Linksom zijn we op het Jeneverbuurtje. In den tijd van De Ruyter werd de oorlogsvloot uit de Weezenputten van drinkwater voorzien. Op dit buurtje stonden toen eenige herbergen. Zoo kwam het buurtje aan zijn naam. Het .laatste huis passeerende bevinden we ons op het schelpenpad, dat, langs de Schildsloot, naar Brakenstein voert. Oudeschild heeft verschillende instel lingen: De Sociëteit Neptunus, opge richt in 1860; het Ziekenfonds voor man nelijke personen van 12 - 50 jaar laat het leden toe); het Adm. de Ruyterfonds, opgericht om visschers op hun ouden dag eene wekelijksche toelage te ver strekken; de Schippers- en visschers- bond; eene afd. van den Ned. Protes tantenbond; een Mannen- en een ge mengd zangkoor, eene meisjes-zang- vereeniging en kinderzangschool, voorts de Vereeniging tot stichting en instandhouding der Koningin Wilhel mina Bewaarschool. Dorpsbelang. Tusschen Oudeschild en Den Burg is eene geregelde diligencedienst, even eens tusschen Oudeschild, Waal en Oosterend. Wordt vervolgd) R. K. Kerk én Pastorie dernemer in de landbouw. De landbouw is dan ook één van de takken van de economie waarin per arbeidskracht het meeste is geïnvesteerd. De landbouw naar 1990 In verwachtingen van economen wordt de laatste tijd gesteld dat het aan tal arbeidskrachten in de landbouw verder zal teruglopen. Ook het aantal ondernemers in de landbouw zal nog dalen. De jonge ondernemers in de land bouw moeten zich dan ook bewust af vragen of zij de uitdaging om onderne mer in de landbouw te worden nog wel aandurven. Met hard werken alleen zal het moeilijk worden om in de toekomst een inkomen te halen. Er zal ook gedacht en gerekend moeten worden. Wel zal de techniek daarop trachten in te spelen door het beschikbaar hebben van computers. Voor Texel Voor de totale landbouw van Texel is het van het allergrootste belang dat het areaal cultuurgrond van rond de 9000 ha gehandhaafd blijft. Dit is ook van het grootste belang voor de toeleverende an aanverwante bedrijven. Voorts is het steeds noodzakelijk dat de opbrengsten van het vee en de grond hoog zijn. De grond is nu eenmaal de belangrijkst^ factor vóór de grondgebonden land-, bouw. Het diepspitten kan het droogtege vaar tijdens de groeiperiode voor de akkerbouwgewassen grotendeels op heffen. Voorts dient de bemestingstoe stand optimaal te zijn. Dit geldt zowel voor bouw- als grasland. De grond moet in een dusdanige staat zijn dat het milieu voor de plant goed is. De plant moet zich er „lekker" op voelen, en alleen dan zal ze in staat zijn om tot hoge pro- dukties te komen. Met hoge produkties is het wellicht mogelijk om in de toe komst de stijgende kosten de baas te kunnen blijven. IllUfllllllltlllllllljlllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIUII De zuigelingen die aan de beurt zijnj worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 5 februari om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 6 februari om 13.30 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen Zondag 3 februari 1980 van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon 102222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00- 12.30 uur en van 17.00-17.30 uur. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichane- lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. H. Mannessen, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan man zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 18.00 uur. Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag 11.30-13.00 uur en 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur kand. Pranger diakoniecollecte De Cocksdorp 10 uur ds. Wolthaus collecte Werelddiakonaat Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra viering Avondmaal collecte Werelddiakonaat De Koog 11.15 uur ds. Wolthaus De Waal 11 uur ds. Hoekstra viering Avondmaal collecte Werelddiakonaat Oosterend 9.30 u. ds. Van der Kooi collecte Werelddiakonaat Oudeschild 11 uur ds. Van der Kooi collecte Werelddiakonaat GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Blaauw 19.00 uur ds. Blaauw Oosterend 10.00 uur drs. Woltering uit Wilnis. 17.00 uur drs. Woltering GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Woudt uit Den Helder BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.30 uur ds. Van der Laan, uit Amsterdam Kinderoppas aanwezig. Uitzending woensdagavond via „De Lichtboei" DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Hylkema ROOM-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Rode Kruis-gebouw Jonkerstraat, Den Burg Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Donderdags: 19.30 uur Bediening School. 20.30 uur Dienst Vergadering.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2