L TS wil vergoeding voor administratie i Kantine sporthal blijft dicht op maandag Minister vindt Teso- tarieven niet te hoog Landschap bekend Overvloer hoeft niet betaald te worden GEBRUIK DE KONINGHAL GEEFT EXTRA WERK WELZIJNSSTICHTING: Supermarkt uitgebreid „WAT IK ZEGGEN WOU." Reclamebord geveld Bejaardensoos bestaat 25 jaar -- - r Plantsoenendienst RIJDAG 1 FEBRUAR11980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De burgemeester De Koning-hal, ligendom van de stichting Beroepson- r erwijs, staat krachtens een gebruiks- ivereenkomst met de Welzijnsstichting en dienste van de Texelse sport en mdere culturele doeleinden. De daar- nee samenhangende administratieve werkzaamheden worden door de admi- listrateur van de school verricht. Be- oepsonderwijs heeft de Welzijnsstich- ing gevraagd om een financiële vergoe- ing daarvoor, maar het bestuur van de Welzijnsstichting zal daaraan geen gevolg geven. In de woensdagavond gehouden be stuursvergadering van de Welzijnsstich ting werd naar voren gebracht dat het verstrekken van een vergoeding niet 1 in de gebruiksovereenkomst is geregeld en dat aan het gezamenlijk gebruik door beroepsonderwijs en anderen ook voor delen zijn verbonden, o.a. bij het ver warmen van deze ruimte. Belangrijkste Argument om het verzoek af te wijzen was echter dat de Welzijnsstichting niet Kou weten waar het gevraagde bedrag Iran worden weggehaald. Beroepson- derwijs had voorgerekend dat de met het gezamenlijk gebruik samenhangen- I de extra beslommeringen 72 uur per jaar vergen, waar een vergoeding van f1200,— voor nodig zou zijn. In 1973 heeft Beroepsonderwijs ook al eens om een vergoeding gevraagd, maar ook toen werd deze afgewezen. Samen goed Fridt Blanken brak nog een lans voor „zijn" school. Hij wees erop dat het gezamenlijk gebruik van de akkommo- datie voor de school vaak problemen oplevert. Maar al te vaak kan de LTS geen gebruik maken van zijn eigen zaal omdat een of andere vereniging er gebruik van maakt. „We zouden veel liever een eigen kleine zaal hebben waar we altijd over kunnen beschikken." Blanken vond daarom dat nog maar eens moest worden gepraat met het Beroepsonderwijs. Van dat verzoek zag hij echter af nadat administrateur Oskam had duidelijk gemaakt dat bij voorbaat vast staat, dat de Welzijns stichting geen geld heeft voor een ver goeding. Bevrijdingsfeest Zoals om de vijf jaar gebruikelijk is, zal aan de komende herdenking op 4 mei en het bevrijdingsjubileum op 5 mei meer worden gedaan dan gewoonlijk. Voor de activiteiten op Texel is een crediet van f7000,— beschikbaar, aldus werd meegedeeld. Een andere mededeling betrof de De Welzijnsstichting ziet geen mogelijkheden om de kantine van de sporthal op maandagavond open te houden. Dat bleek woensdagavond tijdens de vergadering van de stichting. Hoe wel het sommige leden duidelijk speet, is de problematiek van sen intensief gebruikte sporthal met slechts één beheerder voor de kantine dermate complex, dat de sluiting op maandagavond voorlopig gehandhaafd zal blijven. Voorzitster mevrouw Van Beek- Koster stelde dat de Sportraad en de Adviescommissie voor de sportaccom modatie in feite niets met de beslissing van het sluiten van de kantine te maken leeft gehad. Deze twee instellingen hadden slechts geadviseerd dat de hal hp maandagavond voor sport open moest blijven, maar ze hadden met geen woord gerept over de kantine. In dit verband zei ze er een voorstander van te zijn dat de zaak zou worden terugverwezen naar de Adviescommis sie inzake sportaccommodaties, zodat die er zijn licht alsnog over zou kunnen laten schijnen. Maar deze redenering had duidelijk niet de voorkeur van Fridt Blanken. Hij stelde onomwonden dat beheerder W. Kalk teveel uren maakte en dat daarvoor een oplossing moest worden gevonden. De kantine moest dus een avond dicht en dat je bij zo'n beslissing gedupeerden krijgt vond l ondememers-aktiviteiten Gisteren werd de zelfbedieningswin kel van de firma G. Koot in Oosterend heropend. Woensdag hadden de klan ten van deze winkel tussen half zeven en negen uur al de gelegenheid om het verbouwde interieur te bekijken. De winkel is vergroot doordat het gedeelte waar vroeger het magazijn was, erbij is getrokken. Het magazijn is nu geves tigd in nieuwbouw achter de winkel. Daar stonden vroeger enkele oude schuurtjes. Het vergroten van het winkelopper vlak heeft ten doel de klanten meer service te kunnen bieden. In plaats van mandjes kan men nu met wagentjes winkelen doordat de binnenpaden ver breed zijn. Ook zijn er aparte afdelingen gekomen voor kaas en groente. Ontmoetten de klanten vroeger voor het eerst iemand van de winkel als ze bij de kassa moesten afrekenen, nu zullen ze ook winkelpersoneel bij de kaas- en groente-afdeling aantreffen. Eén en ander heeft mogelijk tot gevolg dat de heer Koot er een extra kracht bij in dienst zal nemen. Koot beheert de supermarkt in de Kerkstraat 3 nu zo'n zes jaar. Daarvoor zat de heer De Jong in het winkelpand. Blanken logisch. Hij kon zich de onte vredenheid van de badmintonclub die op maandagavond altijd in de sporthal speelt dan ook wel voorstellen. Onjuist vond Blanken het echter om de zaak terug te verwijzen naar de adviescom missie. Het hele gedoe over welke avond de kantine nu eigenlijk dicht moest zou daarmee opnieuw beginnen. „Je kan iemand niet zeven dagen per week in die kantine laten staan", zei Blanken. „We hebben met het besluit de beheerder van de kantine in be scherming willen nemen". Niet gepasseerd Desgevraagd deelde Martin Janssen, die in de adviescommissie voor sport accommodatie zitting heeft mee dat de mensen die in deze commissie zitten zich niet gepasseerd voelen aangaande deze kwestie. Het leek Janssen weinig zinvol de zaak terug te spelen naar de adviescommissie. De voorzitster bleef grote moeite hebben met het plan. Soms speelt de badmintonclub wedstrijden tegen teams van de overkant. Het maakt dan een rare indruk als die mensen in de sporthal niets kunnen gebruiken. Door Oskam werd er echter op gewezen dat de kantinebeheerder in dat soort speciale gevallen wel vaak aanwezig is. Het gaat er eenvoudig om dat hij er op maandagavond niet hoeft te zijn, maar er wel mèg zijn. Dit binnen de idee dat Kalk een vrije avond per week nodig heeft. Verder deelde Oskam nog mee dat hij was gebeld door de voorzitter van de sportraad, de heer Schellingen Deze had ter overweging gegeven niet altijd dezelfde vereniging met een dichte kantine te laten spelen. Ook andere verenigingen zouden eens een kantineloze avond moeten meemaken. 20 uur Uiteindelijk werd besloten dat Kalk voor twintig uur per week de kantine zal beheren. Vierentwintig uur, zoals was gevraagd door Kalk zelf en de verenigingen is uitgesloten, omdat Kalk naast de kantine ook nog beheerder van de sporthal is. Uiteraard mèg hij die vier uur extra wel aanwezig zijn. Het is ook niet mogelijk op maandagavond een andere beheerder in de kantine te zetten, omdat Kalk de zaak voor de hele week pacht en zijn spullen er derhalve staan. voortgang bij de vorming van de ver schillende secties van de Welzijnsstich ting. Dit projekt is bijna rond. De sektie gezondheidszorg en sociale dienstverle ning is in opbouw. De mensen die er namens het bejaardenwerk en het Maat schappelijk advies- en informatiecen trum zitting in zullen nemen, zijn al aan geworven. Vóór 1 februari moeten de andere in aanmerking komende organi saties hun vertegenwoordigers voor deze sectie hebben voorgedragen. Inventarisatie Alle verenigingen krijgen binnenkort een vragenlijst toegestuurd met het doel gegevens te verzamelen voor de komende welzijnsplanning op Texel. Van de aldus verkregen gegevens zal tevens gebruik worden gemaakt voor het samenstellen van een nieuwe druk van het gidsje „Wie wat waar op Texel". In één moeite door zullen de verenigingen ook hun subsidie-aanvra gen kunnen indienen. Naar aanleiding van het vergaderings- verslag dat door de sectie jeugd- en jon gerenwerk was uitgebracht, werd mee gedeeld dat de Stichting Open Jeugd werk bezig is met het maken van een gedetailleerde begroting. De bedoeling is de scholierenopvang binnenkort te heropenen. Hiervoor, en ook voor ad ministratief werk, zullen mogelijk twee tijdelijke krachten worden aangewor ven. Open Jeugdwerk wil het opnieuw in gebruik nemen van het dorpshuis (oude ULO) vieren met een bijzondere activiteitenweek. De verslagen die waren uitgebracht over de bouwdorpen en het bouwkamp die in de afgelopen zomer zijn gehou den, stemden tot algemene tevreden heid. Dit werk voorziet in een behoefte en is niet meer weg te denken. Fridt Blanken vroeg zich wel ongerust af of Lex Kaper het leidende werk bij bouw kamp en bouwdorp zal kunnen blijven behartigen naast zijn beheerderswerk in het dorpshuis. Problemen Wat betreft dat dorpshuis doen zich overigens problemen voor die overleg met het gemeentebestuur noodzakelijk maken. De afgevaardigden deden er woensdagavond nogal geheimzinnig over, waardoor het zich verontrustend liet aanzien, maar op verzoek van de pers wilde de heer Blanken wel verkla ren dat de moeilijkheden betrekking hebben op de bouw, fasering en de ex ploitatie. Er zijn spoedig het nodige over naar buiten worden gebracht. Het gebeurt vaak dat mensen, die van elders worden aangeworven voor func ties op Texel, het op het laatste moment laten afweten, omdat zij geen zicht hebben op een woning. Mede om die reden heeft nu de heer Holtkamp uit Vlissingen, die benoemd zou worden tot leraar piano/slagwerk aan de muziek school zijn sollicitatie ingetrokken. Er is nog een ander personeelsprobleem op WCVtN MtNL£Z£RS-SlfT£N VtAAKTWOORDtLlAOC© WM Of RCDAXTC de muziekschool: de heer F. Kassenaar is ziek. Vier tijdelijke krachten nemen waar. Aan het slot van de bijeenkomst werd door de heer P. Bakker meegedeeld, dat het contactorgaan voor zang en muziek op 29 februari een zangavond houdt in de N.H. kerk te Den Burg met medewer king van verschillende koren. Op 8 maart zal een solistenfestival (zowel instrumentaal als vocaal) worden ge houden in het gebouw van de Rijks scholengemeenschap. In de Binnenburg werd woensdag een reclamebord dat boven een bocht in de straat hing, hardhandig van de muur gerukt door een passerende vracht auto. Het betrof hier een vrachtauto van de Unie Transportbedrijven uit Tilburg. Bij de begrotingsbehandeling van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn de TESO-tarieven aan de orde geko men. VVD-kamerlid Herman Lauterman vroeg de minister de tarieven, zowel van de Doeksen-boten naar Terschelling en Vlieland, als de TESO-boot naar Texel, nog eens alle aandacht te geven. Uitgangspunt behoort hierbij, volgens de VVD'er, het recht van behoorlijk ver voer naar en van het vasteland voor de eilandbewoners te zijn, „met een tarie- fering die deze landgenoten in een ver gelijkbare positie brengt met bewoners van het vasteland voor hun (openbaar) vervoer over het vaste land." PvdA Kamerlid Peter Roels zei dat men op Texel niet klaagt over de tarieven voor auto's, maar dat men wel ontevreden is over de tarieven voor voetgangers. Voor voetgangers zou er een jaarabonnement moeten komen. Roels wees erop dat het Rijk gratis veerdiensten over het Noordzeekanaal en de Bergsche Maas verzorgt. Het rijk heeft verder de zorg voor de aan derden verpachte veerdiensten naar Ameland en Schiermonnikoog. Gestreefd wordt ernaar om hierbij sluitend te draaien, maar door het prijsbeleid van de laatste jaren worden er exploitatieverliezen ge leden. Het rijk verzorgt verder veerdien sten in Zeeland en ook draagt het rijk de helft van de exploitatiekosten van de veerdienst Rozenburg-Maassluis. Roels wees er verder op dat een gezin met vier personen in Zeeuws Vlaande ren per jaar voor een vervoersabonne- ment f22,40 kwijt is. Een gezin met vier personen op Texel is voor hetzelfde 7286,— kwijt. (26 retouren per persoon per jaar. - Red.). „De bewindsman kan het niet maken om niets aan dergelijke toestanden te doen," aldus Roels. Gesprek Bij minister Tuijnman van verkeer en waterstaat hebben zowel Lauterman als Roels nul op het request gekregen. De minister toonde zich alleen bereid iets te doen aan de situatie op Vlieland en Ter schelling en vond de TESO-tarieven niet onrustbarend, een mening die Roels niet kon delen. Daarom heeft hij ook zo spoedig mogelijk een gesprek over dit onderwerp aangevraagd met de minis ter. De bejaardensociëteit van Den Burg bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt donderdagmiddag 7 februari in „De Hollebol" een kienwedstrijd gehou den. Er wordt gerekend op een extra grote opkomst van ouderen; ook alle helpsters zijn welkom. Er wordt op gehoopt dat veel mensen een cadeautje meebrengen. Begonnen wordt om on geveer 14.00 uur. De ets van een onbekend Texels landschap, die wij in de vorige krant afdrukten, heeft veel tips opgeleverd. Het is nu duide lijk dat het gaat om de nog steeds bestaande boerderij ,,De Tijd" aan de Genteweg in Het Noor den. Door de veranderde omge ving was herkenning niet makke lijk, vooral door het verwarrende effekt van het niet meer bestaan de molentje op de achtergrond. Daardoor dachten veel mensen dat het in Waalenburg of Dijk manshuizen was. De juiste boer derij was door enkele mensen ge noemd, maar volledige zekerheid was er toen de heer Paul Wuis uit Oosterend zich meldde. Hij is zelf op „De Tijd" geboren. Boven staande foto van „De Tijd" maakten we gisteren en laat zien dat er in 48 jaar veel veranderd is. ftHfcsSSs: De personeelsonderbezetting bij de plantsoenendienst is de laatste tijd her haaldelijk in het nieuws geweest. Verge leken bij de landelijke norm kwam Texel 4 man tekort. Ongetwijfeld heeft een dergelijke dienst een groot aantal plich ten; Texel is (gelukkig) tamelijk veel groenvoorzieningen in de dorpen rijk. Bij de diskussies is nauwelijks getwij feld aan de noodzaak van alle werk zaamheden. Toch kunnen daar o.i. wel vraagtekens bij gezet worden. Het willen hebben van veel gazons dwingt tot zeer vaak maaien. Het willen hebben van sierheesters maakt het blijk baar noodzakelijk deze om de paar jaar te snoeien. Toch vragen wij ons af of het zinvol is deze heesters tot op 20 cm van de grond af te zagen en bovendien treurwilgen van 7 meter hoogte te reduceren tot een zielig stronkje, zoals de laatste weken op het terrein rond de Lubertischool-'t Mierennest in De Koog gebeurde. Inderdaad, gesnoeid hoeft er nu lange tijd niet meer te worden. Maar tevens is een fraaie begroeiing voorlopig verdwe nen, en bovendien ontstaat er vast en zeker extra werk voor de plantsoenen dienst. Immers, het onkruid zal welig tieren op de nu aan de zon blootgestelde zwarte aarde. We willen tenminste maar hopen dat de plantsoenendienst niet met onkruidverdelgers gaat werken om arbeidstijd te sparenl Het argument van de dienst: onze plantsoenen moeten een visitekaartje voor de toerist zijn" lijkt ons niet erg sterk; zouden de toeristen er echt zoveel prijs op stellen hier precies dezelfde nette gazons en afgezaagde rozenstrui ken tegen te komen als ze altijd al in hun eigen woonplaats zien? Misschien is het tijd voor een herbe zinning op het plantsoenenbeheer! Namens Werkgroep Landschapszorg Texel, Sytske Dijksen-Overbeeke, De Koog. De firma Bolidt, die de overvloer in sporthal „Ons Genoegen" heeft gelegd, heeft zich akkoord verklaard met het opschorten van de betaling voor deze werkzaam heden. De reden hiervan is. dat de betreffende overvloer. die diende om de ondervloer tegen slijtage te beschermen, zelf erge last van slijtage heeft. Hij brokkelt min of meer af. De overvloer is vorig jaar december gelegd, dus hij valt nog binnen de garantie. Er is nog weinig ervaring met dit soort vloeren en daaruit kunnen de slechte resultaten worden verklaard. Eén an ander kwam woensdagavond naar voren tijdens de vergadering van de Welzijnsstichting. Zoals tijdens deze vergadering bleek, wordt momenteel naar de kwaliteit van deze vloer een onderzoek ingesteld door de Nederland se Sportfederatie. Dit rapport is binnen enkele weken te verwachten. Van de uitkomst ervan hangt het af of de stich ting verder met Bolidt in zee zal gaan. Administrateur Culturele Zaken Os kam zei dat het contact met de Neder landse Sportfederatie zeer zinvol is en dat het van deze instelling zal afhangen of de samenwerking met Bolidt wordt voortgezet. De overvloer bestaat uit een transparante toplaag. Aanvankelijk leek dit het ei van Columbus, omdat dan de lijnen op de onderlaag niet overgetrok ken zouden hoeven worden. Extra kracht Naast de toezegging van de firma Bolidt over de betaling van de overvloer lagen bij de ingezonden stukken en mededelingen nog andere zaken ter tafel. Het Mensen Zonder Werk-project had een aanvraag ingediend om in het kader van de werkverruimende maat regel een extra kracht te mogen aan stellen. Oskam deelde mede, dat deze kracht zal worden ingeschakeld bij het schoolverlatersproject en bij de decen tralisatie (waaronder het meer betrekken van de buitendorpen bij het MZW-pro- jekt). Door de begeleidingscommissie van het projekt was een taakomschrij ving opgesteld. Er zal nu zo spoedig mo gelijk beslist moeten worden wie in de sollicitatiecommissie zitting gaan ne men. Door verschillende leden van de Welzijnsstichting werd de taakomschrij ving die door de begeleidingscommissie was opgesteld erg vaag gevonden. Er werd voorgesteld zo spoedig mogelijk contact te zoeken met het Mensen Zonder Werk-project om over deze taakomschrijving nader te spreken. Verlichting Philips Nederland bleek een rapport te hebben aangeboden betreffende de ver lichting van de sporthal. Zou dit ge schieden volgens de richtlijnen die in het Philips rapport werden genoemd, dan zou dit een besparing kunnen opleveren van vier en een half duizend gulden. Oskam raadde aan de offerte van Philips kritisch te bekijken. Hij suggereerde het geheel naar de commissie voor sportak- kommodatie te ven/vijzen. Ook zei hij niet te weten of het hier de feitelijke situatie betreft, of dat het een aangenomen si tuatie is, gebaseerd op de toestand in sporthallen in het algemeen. Wop Rienks wilde weten of het functioneren van openbare gebouwen, bijvoorbeeld wat betreft energiegebruik, wordt ge controleerd. Dit blijkt niet zo te zijn. De sporthal wordt echter wel gecontro leerd, omdat die onder beheer van de stichting staat. Dakconstructie Verder blijkt de firma Drijver een onderzoek ingesteld te hebben naar de dakconstructie van de sporthal. Deze firma had het dak gerepareerd in ver band met lekkages. Uit het onderzoek bleek dat bepaalde delen van het dak verbogen waren door vervormingen in de metaalconstructie van de sporthal. In vragen van Martin Jansen werd toege zegd te zullen nagaan of dit nog onder de garantiebepalingen van de architect valt. Men was het ermee eens dat men niet al te gauw met de portemonnee klaar moest staan. Bij de ingekomen stukken lag verder een toezegging van het Anjerfonds Noord-Holland dat subsidies zullen wor den toegekend van 71500,— aan Excel sior voor de aanschaf van instrumenten en van 73500,— aan de dorpscommissie van Den Burg. Het subsidieverzoek van de Stichting Internationaal Verzetscon- gres dat om 7250, verzoekt voor een manifestatie in Eindhoven, zal niet wor den gehonoreerd. De Welzijnsstichting is van mening dat hier geen gemeente lijk doel wordt gediend.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7