Gelukkige winst Texel op Berdos TBC-vereniging geliquideerd Oosterend moest keihard werken voor overwinning Klaverjasclub De Zwaan Paal 9 periodekampioen B-klasse Saldo gestort in Dikke overwinning voor GVT-jongens zaanse en Texelse Boys speelden return Bowlingprogramma Jeugdteam Texelslag won Voetbaluitslagen Jeugdbowlen Handbalteam verliest in Schagen f -; tffcf Valpartij DINSDAG 12 FEBRUARI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Texel 1 heeft goed overwinterd, want door een 1 0 overwinning op Berdos uit Bergen is de achterstand op de andere degradatiekandidaten niet groter geworden. Het is al enkele jaren een vast gegeven dat Texel na de winterstop meestal de dan zo belangrijk geworden punten gaat pakken. Zondag tegen Berdos moest er gewonnen worden om aansluiting te houden met mede-degra datiekandidaat GVO. Zich bewust van deze belangrijke taak speelde Texel een vrij goede wedstrijd en wat nog belang rijker was: men bleek bereid om wat voor elkaar over te hebben en te knokken voor elke meter grond. Middenveld Texel begon weer met Gert Pansier in de spits en met Henk Jan Klok als rechtsback. De gehele wedstrijd speelde zich voornamelijk op het middenveld af, vooral omdat de verdediging bij beide ploegen goed klopte. De eerste sco ringskans voor Texel kwam toen Louis Uriot zich bij de zijlijn goed vrij speelde, de bal voortrok en de instormende Martin Land de bal net naast gleed. Even later kreeg Gert Pansier een goede kans toen hij door Rob van der Stap de diepte werd ingestuurd. Maar gehinderd door twee Berdos-verdedigers lobde hij de bal net naast. Na 30 minuten spelen was het wel raak. Rob van der Stap speelde z'n tegenstander uit en gaf een gave voorzet die door Louis Uriot met de borst werd opgevangen en daarna de bal de kruising injoeg. Berdos probeerde wat terug te doen, maar verder dan enkele goed indraaiende corners kwam men niet. Rustiger Na de rust kwam bij Texel Henk Groen de plaats van Jan van Bennekom innemen. Henk Groen wist wat rust in het spel te brengen, zodat Texel het spel wat meer in handen kreeg. De voorhoe de van Texel kon z'n draai niet vinden, vooral omdat Louis Uriot na de rust als linksbuiten spelend het spel te veel naar het midden trok, waardoor de linkerkant niet aanspeelbaar was. Berdos probeer de wel om op gelijke voet met Texel te komen, maar de Texelse achterhoede speelde een degelijke en betrouwbare partij en gaf maar weinig kansen weg. Een kwartier voor tijd werd Gert Pansier gewisseld voor Nico Schermer, die als linksbuiten ging fungeren. Texel wist stand te houden en zodoende twee punten te behalen. Texel zal van de nog resterende acht wedstrijden weinig punten mogen ver liezen, maar daar zijn, afgaande op deze wedstrijd tegen Berdos, alle spelers wel van doordrongen. Na het zeer brute optreden van Zaanse Boys in de vorige ontmoeting, waarbij drie Texelse Boys-spelers ern stig geblesseerd raakten, gingen de Texelse Boys uiteraard met gemengde gevoelens voor de return naar Zaandam. De geblesseerden waren gelukkig weer fit, maar de Boys moesten het wel doen zonder keeper Wessels en Fred Legierse die met vakantie zijn. Omdat tweede doelman Kees Koopman gebles seerd was kreeg Siem Zijm de taak het Texelse doel te verdedigen. Hij deed dit op uitstekende wijze en moest slechts een keer zwichten toen Zaanse Boys, al vroeg in de wedstrijd een strafschop kreeg toegewezen wegens hands. Het was geen fraaie wedstrijd, maar wel een die, dankzij de goed leidende scheids rechter, zonder grote moeilijkheden ver liep. Zondag 10 februari 1980: 4de klasse A KNVB: De vereniging „Texel" tot bestrijding van tbc onder het rundvee en andere veeziekten is na ruim vijftig jaar opgeheven. Het besluit tot liquidatie werd met algemene stemmen genomen in de vrijdag gehouden laatste jaarvergadering van de vereniging, die een onderdeel was van de veehouderijdag 1980. De financiële middelen van de vereniging worden gestort in een fonds dat de naam draagt van wijlen de heer E. Noordijk, de dierenarts die de tbc-bestrijding op vrijwillige basis op touw zette met als resultaat dat Texel een der eerste tbc-vrije gebieden in Nederland was. De rente dat het fonds opbrengt (omstreeks duizend gulden per jaar) zal worden besteed aan een nader te bepalen doel in het belang van de Texelse veehouderij. In de competitiewedstrijd om het kampioenschap van de turnkring Hol lands Noorderkwartier hebben de jon gens van de gymnastiekvereniging Texel zondag hun tweede wedstrijd met succes afgerond. Ze gingen daarvoor naar de gymnas tiekvereniging OKK in Den Helder. De jongens moesten vijf toestellen afwer ken, te weten: ringen, rekstok, lange mat, brug en paardspringen. Bij het eerste onderdeel, de ringen, werd niet al te overtuigend begonnen; geen van de deelnemers kon hier boven de 7 punten scoren. Met moeite kwam dit onderdeel op naam van de Texelse turmers (19.90 tegen 19.30 punten). Genadeloos Hierna ging men over naar de rekstok. Op dit toestel sloegen de jongens van Texel genadeloos toe. De OKK-jongens maakten zoveel mislukkingen, dat ze daarmee een achterstand van ruim 5 punten opliepen. Ook de overige drie Dinsdag 12 februari 21.00 uur: Pool-Rab Kagers-De Luwe Boshoek Kwartet-Jahuri Woensdag 13 februari 19.30 uur: Strandplevier 1-Kocky's kapsalon 't Steigertje-Graaf spuiterij Doortje-Vismans eethuisje 21.30 uur: JKM-De Toekomst Paal 19-Wielewaal Paal 9-Strandplevier 2 Donderdag 14februari 19.30 uur: TZN-Bouwbedrijf Timmer Dubbel El-Sommeltjes Enbece 1-Reizenboetiek 21.30 uur: Texel vastgoed-Vitaminebron Wasserij Texel-Beerebar Holly Hobbie-Koogel 77 Huisvrouwen: T-Fords-De Stumpers Klaver vier-Kwartet De Goot-Half om half De drie koplopers, Martin Koorn, Richard Zutphen en Erwin Lobato, hebben weer eens van plaats gewisseld, hetgeen voor de nodige spanning zorgt. Ook de komeet Jan Willem Duit is twee plaatsen geklommen door zijn 464 serie. Henk Hoogerheide gooide in de eerste game 4 strikes achter elkaar en kwam hiermee op een totaal van 148 waardoor de Hommels de game wonnen. Brains zorgde in de laatste game voor 597 punten en een matchpoint op Shit, de koploper. Uitslagen: 't Galjoen-De Zwaluw 3—1 Bowling Devils-De Hommels 3—1 Shit-Brains 3—1 Stand: 1Shit 21 uit 6 2. Stuntels 15 uit 6 3. De Zwaluw 1114 uit 6 4.'t Galjoen 1154 uit 6 5. Brains 10 uit 6 6. Bowling Devils 10 uit 6 7. De Hommels 5 uit 6 toestellen waren verder geen probleem meer en zo haalden de jongens van GVT de volle buit binnen. Het totaal over vijf toestellen kwam voor Texel op 100.15 punten terwijl OKK Den Helder in totaal 89.75 punten behaalde. Verantwoordelijk voor deze dikke overwinning waren Gerko Praamstra, hij werd eerste met 35.75 punten, Hans van Vooren die tweede werd met 32.35 punten, Dick Heerschap derde met 31.70 punten en Rob de Veij vijfde met 31.15 punten. Voor Texel deden verder buiten mededinging mee: Jeroen Schol, Richard Dijker en Jaco van Trigt. Voor de laatste was deze wedstrijd een goede voorbereiding op de provinciale kam pioenschappen die a.s. zaterdag in Egmond aan Zee gehouden zullen wor den. Bij de dames zal de Texelse Jacqueline Kooi aan deze wedstrijden deelnemen. Texel-Berdos 1-0 Afdeling Noordholland: Callantsoog-De Koog 3-0 ZDH-Uitgeest 2-2 Zuidermeer-Oosterend 2-3 Zaanse Boys-Texelse Bovs 1-0 Texel 2-Schagen2 2-0 Tex. Boys 2-SRC 4 0-0 DWOW 2-Texel 3 0-5 Tex. Boys 3- WGW 6 4-4 De Koog 2-Helder 7 5-0 Texel 5-Zeemacht 6 1-2 Junioren: Hollandia T. Al-Tex. Boys A1 0-4 ZDH A1-Watervogels A1 0-9 Dames: WW-Tex. Boys 1-0 De rol van de vereniging bij de bestrijding van veeziekten wordt over genomen door een nieuw op te richten organisatie met een meer algemeen doel: een vereniging voor veehouderij- belangen. Over de hiermee samenhan gende veranderingen werd aan het begin van de vergadering een praatje gehouden door de heer Van Beusekom, directeur van de provinciale gezond heidsdienst. Er is sprake van een duide lijke ce tralisatie in de veeziektenbestrij- ding. Het bloedonderzoek zal in de nieuwe s uctuur niet meer berusten bij de plaats. Iqke dierenartsen maar zal in onze regie geschieden in Alkmaar. Over deze ontwikkeling werd in de vergade ring nog even gediscussieerd, maar uit eindelijk had niemand bezwaar. Een feit is dat de oude tbc-vereniging in de praktijk niet veel meer te betekenen had. De organisatie diende nog slechts om de omslagen te innen. Voortaan gebeurt dat rechtstreeks door de gezondheids dienst. Akkoord Met de instelling van het Noordijk fonds gingen de aanwezigen van harte akkoord. Met de uitvoering van het besluit werden de voorzitters van de plaatselijke afdelingen van de drie land bouworganisaties benoemd alsmede de voorzitters van de Kl-vereniging en de Rundveefokvereniging (die straks ook in de vereniging voor veehouderijbelangen zal opgaan). De bestuursleden van de tbc-vereniging zullen hun taak afronden door als vereffenaars op te treden. De tbc-vereniging beschikt over een spaarsaldo van 78.000,alsmede een batig saldo van 71.448,24 over het boekjaar 1979. Het totale bedrag zal nog wat groeien want van bepaalde zijde zullen nog bijdragen worden gestort. Als het geld verstandig wordt belegd kan er aldus elk jaar zeker wel duizend gulden worden uitgehaald. Ziektebestrijding De heer Van Beusekom herdacht zijn collega Noordijk en schetste de belang rijke rol die hij heeft gespeeld in de bestrijding van de runder tbc op Texel. Deze ziekte is thans vrijwel uitgebannen en de kans is groot dat de tbc-test straks niet meer verplicht is. Tegenwoordig eisen andere veeziekten de aandacht. Zoals de niet ernstige en uit Amerika afkomstige IBR die op ongeveer de helft Do hoor B. van dor Book was sinds 1960 voor zifter van de TBC-vereniging. Als blijk van dank voor zijn inzet kreeg hij uit handen van secretaris M. Roeper een pakket kaas en wijn. Het adspirantenzaalhandbalteam van de MST speelde in Schagen tegen het sterke Dosko 1 De wedstrijd begon erg goed, maar het MST-team bleek toch niet tegen het veel sterkere Dosko opgewassen. De ruststand was daar dan ook naar: 7—0 in het nadeel van de MST. In de tweede helft liet de verdediging van de Texelse ploeg te wensen over en werd menige blessure opgelopen. Na enkele goede aanvallen scoorde de MST toch nog twee maal. De eindstand: 7—2 voor Dosko. Wijlen de heer Noordijk van de Nederlandse bedrijven wordt geconstateerd. Het tweede stadium van de ziekte heeft een ongunstige invloed op de vruchtbaarheid. Veel gevaarlijker is de leucose, waarbij snelle ontdekking van het grootste belang is. Ook de zwoegerziekte onder de schapen heeft de aandacht. Experimenten die zijn gericht op preventie, verlopen succes vol. De bestrijding van rotkreupel levert problemen op. Bij de bestrijding van schapenziekten op Texel zal de plaatse lijke schapencommissie een rol blijven spelen. Bewondering De heer B. van der Beek, voorzitter van de geliquideerde vereniging sprak in een historisch overzicht vol bewonde ring over de wijze waarop het probleem van de runder-tbc destijds is aangepakt. In de aanvang leed zo'n 20% van de rundveestapel op Texel aan tbc, een score die in de loop der volgende jaren snel werd teruggedrongen, vooral door toedoen van de heer Noordijk. In 1934 namen de twee zuivelfabrieken op Texel het besluit om geen melk meer aan te nemen van bedrijven waar niet op tbc werd onderzocht. Later kwam er een gemeenteverordening die de invoer van reactie dieren op Texel verbood. In 1935 reageerde nog 7,3% van het rundvee op Texel positief op het tbc-onderzoek. De twaalf 'open lijders' daaronder werden afgeslacht. In 1940 was het reactieper centage nog maar 0,7% (waaronder twee open lijders). Naast het werk van Noordijk was ook de eilandpositie van Texel een gunstige factor bij het uitban nen van de ziekte. De heer Van der Beek sprak de wens uit dat de vooruitstreven de geest die daaraan ten grondslag lag, ook in de huidige voor de landbouw moeilijke tijden zijn werk zou blijven doen. Hij bracht dank aan de heer Van Beusekom voor de twintigjarige samen werking en aan de Texelse dierenartsen die zich steeds tot tevredenheid hebben bezig gehouden met het uitgeven van de verklaringen. Oosterend heeft de uitwedstrijd tegen Zuidermeer met 3—2 in zijn voordeel beslist. Een gemakkelijke overwinning was het echter zeker niet. Voor de rust waren de Oosterenders heer en mees ter. Gerard Legierse scoorde tweemaal waarvan een keer uit een penalty. Vlak voor de rust moesten ook de Oosteren ders een strafschop incasseren en na de rust bleek het ritme van de ploeg daardoor danig verstoord. Zuidermeer vocht hard voor de gelijkmaker en het enige dat SVO daar tegenover kon stellen was nog harder werken. Toen Oosterend via Piet Koning uitliep tot 3—1 leek de wedstrijd gespeeld. Zuider meer wist echter niet van ophouden en al spoedig wist Zuurbier zijn ploeg opnieuw dichterbij te brengen door van dichtbij Oosterend-doelman Roel Veld man te passeren. Oosterend kreeg het daardoor in de slotfase nog bijzonder moeilijk. Na afloop kreeg de overwin ning nog wat meer inhoud toen bleek dat koploper Graftdijk een punt ver speeld had door gelijk te spelen tegen WSW. Meteen na het beginsignaal nam SVO het heft in handen. Via goed opgezette aanvallen werd Zuidermeer onder druk gezet. Al spoedig had Oosterend suc ces. Jan de Vries plaatste de bal hoog voor het doel en de hoogspringende Gerard Legierse kopte keihard in. Zui dermeer probeerde iets terug te doen, maar slaagde er niet in zich aan de druk te ontworstelen. Vooral omdat de Oos terend-aanvallers Bakker, Witte en Ko ning fanatiek meeverdedigden mislukte iedere Zuidermeer-aanval al in een vroeg stadium. In deze fase van de strijd werden nogal wat overtredingen be gaan, maar echt hard werd het spel toch zelden. Halverwege de tweede helft liep Oosterend uit naar een 2—0 voor sprong. Frits Bakker speelde zich be hendig vrij en kwam alleen voor de Zuidermeer-keeper. In eerste instantie stopte deze de bal bekwaam maar de overigens goed keepende doelman kon de bal niet geheel onder controle krij gen' waardoor Bakker opnieuw een goede kans kreeg. Toen Bakker echter door een verdediger tegen de grond gelopen werd kon scheidsrechter Wezel niets anders doen dan een strafschop geven. Gerard Legierse benutte deze vakkundig. Zuidermeer bleek duidelijk aangeslagen door deze snelle achter stand. De ploeg had echter geluk toen bij een van de weinige uitvallen Ooster end-verdediger Gerrit Terwindt in de fout ging. In een niet bijzonder gevaar lijke spelsituatie in het strafschopgebied beging Terwindt een overtreding tegen Zuidermeer-aanvaller Zuurbier en ook de thuisploeg kreeg een strafschop toege wezen. Geluk Na de rust een totaal ander spelbeeld. Met grote inzet probeerde Zuidermeer de gelijkmaker te forceren. Oosterend moest terug en kon niet over gebrek aan geluk klagen toen een hard schot van een der Zuidermeer-aanvallers keihard op de lat kwam. Ook doelman Roel Veldman voorkwam in deze fase een doelpunt door een hard schot bekwaam testoppen. Halverwege de tweede helft kreeg Zuidermeer wat moeite met het hoge tempo van de wedstrijd. De ploeg zakte wat terug en Oosterend kreeg weer wat doelrijpe kansen. Al spoedig was het raak. Johan de Waard kwam in een goede schietpositie maar zag dat Piet Koning er nog beter voor stond. Koning maakte van zijn pass dankbaar gebruik en scoorde beheerst. De wed strijd leek gespeeld, maar toen Zuider meer al spoedig door wat slordig verde digen aan Oosterend-zijde de achter stand opnieuw verkleinde, kregen de Gortbukers nog een moeilijk laatste kwartier. Een gelijkmaker zat er voor Zuidermeer niet meer in en dat zou ook een verkeerd beeld gegeven hebben van de krachtsverhoudingen in de wedstrijd. Op de negentiende competitie-avond van de klaverjasclub De Zwaan is de overwinning behaald door de leiders in het algemeen klassement, G. Douma-P. Kooiman. Dit koppel behaalde 7.470 punten en wist het volgende hiermee ruim voor te blijven. Hun leiderspositie wisten zij weer flink te verstevigen en hun voorsprong op nummer 2, P. Hartog-H. Snoek, is nu weer ruim 2.000 punten. Tweede deze avond werden P. Veeken en D. Witte met 6.948 punten. Een selectie van zes spelers, gevormd uit de jeugdspelers van Badmintonclub Texel bond zondagmorgen de vriend schappelijke strijd aan tegen het jeugd team van Noordkop Den Helder. Het voor de eerste ke'er buiten Texel spelen de jeugdteam ging er gelijk hard tegen aan. Er werden acht wedstrijden ge speeld: 2 heren enkel, 2 dames enkel, 1 heren dubbel, 1 dames dubbel en 2 gemengd dubbel. De uitslag was als volgt: Heren enkel: M. Valk-R. de Vries 2-15, 10-15 J. Trap-G. van Lingen 17-14,15-13 Dames enkel: M. de Klijne-C. v. Heerwaarden 5-11,4-11 P.Valk-M. Bohnen 6-11,2-11 Gemengd dubbel: C. Triest en M. Valk E.v.d. Meer en J. Rey 15-7,7-15,15-7 P. Valk en J. Trap- M. Bohnen en G. van Lingen 13-15, 9-15 Heren dubbel: M. Valk en J. Trap- R. de Vries en J. Rey 6-15,15-18 Dames dubbel: C. Triesten M. Klijne- C. v. Heerwaarden en E. v. d. Meer 3-15,3-15 De tweede ontmoeting wordt met spanning tegemoet gezien. Dit koppel blijft de derde periode verras send goed spelen. Ook F. van der Gracht en G. Caspers, waarvan laatst genoemde zich wegens ziekte moest laten vervangen, blijven het goed doen en behaalden deze keer 6.821 punten. Hiermee gingen zij in het algemeen klassement weer een plaats omhoog en staan daar nu op de vierde plaats. Uitslag 19de competitie-avond, resp. punten en marsen: G. Douma-P. Kooiman 7.470 4 P. Veeken-D. Witte 6.948 1 F. v. d. Gracht-G. Caspers 6.821 3 L. Eelman-G. v. d. Meer 6.733 1 Echtpaar Spaans 6.711 3 C. Merkx-C. Dros 6.682 2 Echtpaar A. Huisman 6.663 4 H. Bakker-C. Vinke 6.625 2 Stand 3e periode na 14 partijen: P. Veeken-D. Witte 23.798 8 F. v. d. Gracht-G. Caspers 23.279 8 Dames Ofrein-Biesboer 23.057 12 G. Douma-P. Kooiman 23.015 11 H. Bakker-C. Vinke 22.577 5 Totaalstand na 76 partijen: G. Douma-P. Kooiman 124.182 48 P. Hartog-H. Snoek 121.906 39 Echtp. P. v. Heerwaarden 121.241 49 F. v. d. Gracht-G. Caspers 120.132 48 T. Witte-J. Witte 119.849 35 P. Bruin-G. Smit 119.492 33 A. Dijker-N. Koomen 119.105 35 Echtpaar K. v. d. Veen 118.803 41 De bromfietser S. uit De Koog werd in de Kogerstraat aangetroffen. Hij bleek met zijn bromfiets gevallen te zijn, vermoedelijk omdat hij met één der pedalen de trottoirband had ge raakt. In de B-klasse bowling heeft Paal 9 getoond weer op de goede weg te zijn door met 5 0 van Sommeltjes te winnen. Daarmee is ze meteen kam pioen van de derde periode geworden, met een halve punt voorsprong op Fun, die met 5—0 van de Beerebar won. Verrassend was de 4—1 winst die Doortje behaalde op Strandplevier 1. Deze winst kwam vooral tot stand door het sterke gooien van Ina van Sambeek en Emmy Bakker (resp. 636 en 692). De league van dinsdag werd verrast met een 5—0 overwinning van de Luwe Boshoek op Gamma. Een keurige serie werd gegooid door Han Brusselaars: 137, 206, 204, 239: een totaal van 786. Tweehonderd games werden gegooid door Irma van Zeijlen (215), Nanda Mets (212), Piet Kok (206) en Wop Rienks (205). Uitslagen: De Luwe Boshoek-Gamma 5—0 Kwartet-Ott 0—5 Strandplevier 1-Doortje 1—4 Hollie Hobby-Kocky's kapsalon 1—4 Vitaminebron-Graaf spuiterij 1 —4 't Steigertje- Koogel 77 1—4 Visman-Paal 19 1—4 Wielewaal-Texel Vastgoed -4Vi Fun-Beerebar 5—0 Paal 9-Sommeltjes 5—0 Enbece-Strandplevier2 3—2 Wasserij Texel-De Toekomst 3—2 JKM-Dubbel El 114— 3'A Reizenboetiek-Bouw. Timmer 1—4 Dames huisvrouwentrioleague: T-Fords-Half om half 1—3 De Goot-Klaver Vier 3—1 Kwartet-De Stumpers 2—2

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5