Cjrocn ^warL-Jexels in het harL, Nog plaats voor nieuwe leden Bouwvereniging Kasko: architect begonnen GEEN EXTRA MAN MZW-PROJEKT Beroemde jazz-musici in juni op Texei Speeltuin De Molen in gemeentehanden? Kunstwerk als genoegdoening niet gewenst Plan voor Texels boerenbedrijf in oude stijl I 19# 93e JAARGANG NR. 9456 DINSDAG 26 FEBRUARI 1980 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 In Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 »/oor advertenties, abonnementen, etc.: tangeveld De Rooy B.V., 'ostbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. t Postgiro 652. Abonnementsprijs /12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. s iten ien, ren wali an its. ies- slac 45, regelmatig verschijnend krantje voor de leden zal komen waardoor zij van de hele gang van zaken op de hoogte worden gehouden. Kaskoleden betalen naast een in schrijfgeld 735,— contributie per jaar, waarvan 715, aan de landelijke Kasko- vereniging (die de afdeling van veel deskundigheid kan voorzien) wordt af gedragen. De gemeente Texel heeft duidelijk laten blijken de bouwplannen van Kasko op Texel van harte te ondersteunen. Het bestuur van de afdeling bestaat uit Ruud Groenewegen, Swier Ooster huis en Gatske Ykema (secretariaat). Peter Rijk (vice-voorzitter), Cor Groen (penningmeester) en Frans Lagerweij (lid). Wie zich wil aanmelden of nadere inlichtingen wil, kan zich vervoegen bij het secretariaat: Kogerstraat 62 in Den Burg, telefoon (02220) 4702. Dat kan ook op de maandelijkse ledenvergade ring; de eerstvolgende wordt gehouden op 7 maart, aanvang 19.30 uur in ,,De Schakel". a De nu anderhalf j'aar bestaande Texelse afdeling van de landelijke bouwvereniging Kasko heeft een belangrijke stap gezet op weg naar de 45 goedkope woningen in het Marsplan; de architect is aan het werk. De afdeling heeft besloten in zee te gaan met het architecten bureau Jef Reintjes uit Amsterdam, op aanbeveling van mensen van de Kasko-organisatie. De leden menen dat dit bureau het meest aan de idealen van de afdeling beantwoordt, vooral door de zeer vergaan de bewonersparticipatie (dus medezeggenschap en betrokkenheid bij de plannen) die hij toestaat. In dat opzicht menen zij met Texelse architecten (waarmee wel contact is geweest) minder bevredigend te kunnen werken. In eerste instantie zal de architect de verlangens van de leden inventariseren. Voor dat doel komt een speciaal ideeën- boekje. Alle leden zullen persoonlijk worden bezocht. De resultaten van dit onderzoek worden op schrift gesteld en op basis daarvan wordt het eerste ontwerp gemaakt. De architect heeft zich voorgenomen met iets nieuws te komen, aangepast aan de Texelse situa tie en het Texelse landschap. In het belang van een voordelige opzet zal worden geredeneerd vanuit één basis type, dat door meer of minder toevoe gingen voor de betrokken gegadigden geschikt zal worden gemaakt. Een ander uitgangspunt is dat in de huizen niet of nauwelijks dragende binnenmuren zul len worden gemaakt, om latere verande ringen op eenvoudige wijze mogelijk te maken. ..Reintjes heeft bewezen dat hij wo ningen in een enorme verscheidenheid kan ontwerpen tegen lage prijzen", vertelt Ruud Groenewegen die voor zitter is van de Texelse Kaskovereni- ging. „Het ziet er naar uit dat vrijwel alle Texelse leden straks een woning kopen die vergaand aan hun persoonlijke om standigheden en wensen is aangepast". De afdeling, destijds op initiatief van de FNV-afdeling in het leven geroepen, ging van start met 62 geïnteresseerden. Daarvan zijn er nogal wat afgevallen, voor een deel omdat zij op een andere manier in hun woningbehoefte konden voorzien. Maar er waren er ook die bij nader inzien terugdeinsden voor de verplichtingen die aan het lidmaatschap zijn verbonden. De leden moeten nl. een werkzaam aandeel leveren in het pro ject, vooral in de voorbereidende fase en ze moeten vertrouwd raken met de gedachte dat de woningen er volgende week of volgende maand nog niet staan. Want het bestemmingsplan van De Mars moet vrijwel de hele procedure nog doormaken. Pogingen om er met toepassing van artikel 19 op vooruit te lópen zijn niet gelukt. Er zijn nu 39 serieuze gegadigden overgebleven. Er kunnen er dus nog zes bij. Hoe eerder zich deze aanmelden, hoe meer inspraak zij hebben in het totale project en dus kans hebben op een 'woning naar maat'. In het bestemmingsplan wordt reke ning gehouden met het Kasko-complex. De huizen zullen verrijzen tussen de Waalderweg en de Jan Ayesloot. Een aantal huizen komt gewoon aan de weg, anderen zien uit op een woonerf en ook kan rekening worden gehouden met de wens om uit te kijken op de Jan Ayesloot of juist niet. G. A. Oskam meldde dat hij deze zaak al lang bij de gemeente aan had willen kaarten. Hij zei dat het vaker voorkomt dat een speeltuin van de grond komt, maar dat de exploitatie dan niet goed is geregeld. Oskam toonde er zich een voorstander van dat de gemeente de zorg voor de speeltuin krijgt. Hij wees erop dat de gemeente in Plan West ook de speeltuin beheert. ;,Het is een scheve stand van zaken als het daar wel gebeurt en niet bij „De Molen", zei hij. Volgens mevrouw De Graaf zijn het vooral toeristen die verantwoordelijk gesteld moeten worden voor de vele vernielingen. Verantwoordelijkheid Fridt Blanken was er minder voor om de gemeente met de zorg voor de speeltuin op te zadelen. Hij vond dat dat tot gevolg zou kunnen hebben dat mensen hun verantwoordelijkheids gevoel voor hun omgeving verliezen. Blanken suggereerde tevens dat de speeltuin misschien zijn tijd had uitge diend en dat het dus gewoon afgelopen was. „Wellicht komen er na verloop van tijd mensen die weer eens een grond nodig. Dat is niet veel, maar de ruimte er omheen, het openbaar groen, straten en sloten sluit zodanig bij de erven aan dat toch een zeer ruim effect wordt verkregen. De gemiddelde dicht heid van het plan is 25 woningen per hectare. Gebleken is dat de naam Kasko bij veel geïnteresseerden misverstanden heeft gewekt. De indruk ontstond dat het in alle gevallen zal gaan om huizen waarvan alleen het kasko wordt ge bouwd en de bewoners de afwerking zelf ter hand moeten nemen om tot het gewenste financiële voordeel te komen. Dat is onjuist. Gebleken is dat de kosten veel meer in de voorbereidende fase kunnen worden bespaard, hoewel zelf afbouwen niet is uitgesloten. Werkgroepen Dat voordeel zit niet alleen in het geleverde werk maar ook in de sterkte onderhandelingspositie die de vereni ging vormt ten opzichte van overheid, financiers en leveranciers. De werk zaamheden zijn per werkgroep verdeeld. Er is bijvoorbeeld een werkgroep finan ciën, een werkgroep bouwmaterialen, een werkgroep architectuur, een werk groep juridische zaken en zelfs een 'drukkersgroep' die per 1 maart met een Het ziet er niet naar uit dat het Mensen Zonder Werk-projekt haar felbegeerde extra medewerker zal krijgen in het kader van de werkverruimende maatregel. Vanwege bezuinigingen die van regeringswege worden doorgevoerd, zijn slechts vier mensen voor de hele provincie Noord-Holland binnen deze maatregel beschikbaar. Er is een kans dat er daarvan één naar Texel komt. Aanvankelijk zouden er twee naar Texel komen, een voor de Stichting Open Jeugdwerk en één voor het MWZ- projekt. Het lijkt waarschijnlijk dat de medewerker die nog naar Texel zal komen wordt toegewezen aan de Stichting Open Jeugdwerk. Eén en ander werd gisteren meegedeeld in de ver gadering van de Welzijnsstichting. De medewerker van het MZW-projekt had zich bezig zullen moeten gaan houden met het schoolverlatersprojekt. Een projekt dat zich richt op de mensen, die in de laatste klas van het voortgezet onderwijs zitten en die straks zullen gaan werken. Het niet doorgaan van de aanstelling van de extra man betekent een bijzonder ernstige bedreiging voor het doorgaan van dit projekt. Modelhuis Om mensen die moeite hebben met het lezen van tekeningen toch volledig bij de plannen te betrekken, zal het architectenbureau van de basiswoning een model op ware grootte maken. Dat wordt dus een soort voorbeeldhuis waar de mensen doorheen kunnen lopen om te bepalen wat er eventueel aan gewij zigd moet worden om er het gewenste huis naar maat van te maken. Verwacht wordt dat het hele plan over veertien maanden besteksklaar zal zijn. Dat is ruimschoots op tijd want het bestemmingsplan laat bouwen op zijn allervroegst eind 1981 toe. Gezien de lange termijn is het griezelig iets te zeggen over de huizen, maar er wordt vanuit gegaan dat ze gemiddeld aan de premie A normen zullen voldoen, wat op dit moment zou neerkomen op 7140.000, Per woning is 200 m2 Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de Welzijnsstichting lag bij de ingekomen stukken een brief van mevrouw De Graaf uit Oudeschild. Ze deelde mede, dat de speeltuin „De Molen" geen bestuur meer heeft. Omdat in de speeltuin nogal wat vernielingen plaatsvonden, vraagt ze of het mogelijk is dat de gemeente de speelwerktuigen kosteloos overneemt, waarna de gemeente tevens de zorg voor de speel tuin op zich neemt. nieuwe speeltuin beginnen. Zo gaat dat met dat soort dingen", zei hij. De andere bestuursleden wilden echter niet zo lichtvaardig over het probleem heenstappen. De brief zal in de betref fende sectie van de Welzijnsstichting aan de orde komen. Wielervereniging Het plan van de Wielervereniging om een circuit te maken, wordt door de sportraad erg goed gevonden, alleen vreest men dat het financiëel niet haal baar is. Het aantal deelnemers is name lijk slechts 49. Oskam zei dat een der gelijk circuit geen kleinigheid is om aan te leggen. Hij stelde voor de aanvraag door te verwijzen naar de adviescom missie inzake sportakkommodaties. Wethouder Blanken opperde nog dat de baan misschien gelegd zou kunnen worden in een uit te werken gebied nabij de Nikadel in De Koog. Door de ander commissieleden werd niet verwacht dat de bereidheid van de leden van de wielervereniging erg groot zal zijn om iedere keer naar De Koog te rijden. Als alle voorbereidingen naar behoren verlopen, zal Den Burg in het weekeinde van 6 en 7 juni gonzen van de jazz-klanken. Dat is althans wat de Utrechtenaren Gilles van Mill en Willem Hemelraad voor ogen staat. De twee jazz-liefhebbe> s, wiens dagelijks werk overigens niets met muziek te maken heeft, zijn al vanaf november bezig om alles rond te krijgen. Het is de be doeling dat het jazz-gebeuren zich in een aantal café's in Den Burg zal afspelen. Verschillende afspraken zijn gemaakt. Onder de musici die naar Texel komen, zitten enkele klinkende na men. Wanneer de belangstelling groot is, willen de Utrechte naren van het geheel een jaarlijks terugkerende happening maken, te vergelijken met jazz-festivals in Loosdrecht. Onder de artiesten die in het ge noemde weekeinde vrijwel zeker zullen optreden zijn Dick Remmeling, het Jaap Lüdecke sextet, Wim Overgauw, de Harbour Jazz Band en de Texelaar Niek Welboren. Opgetreden zal ook worden door Double X, een groep die komische jazz brengt. Verder bestaat er zicht op dat het Flashback Quartet en Lulu's Dixie Kids naar Texel komen om te spelen. Een bijzondere groep musici zijn de Silver Leaf Brassband. Met name voor de muziek waarom het hier gaat, hebben ze een heel bijzonde re presentatie. De groep, die uit Gro ningse artsen bestaat, dost zich name lijk nogal carnavalesk uit. Heel bijzonder is dat er grote kans bestaat, dat de Amerikaanse sopraan-i saxofonist George Probert naar Texel komt. De organisatoren van het festival hebben dit via bepaalde relaties weten te bereiken. Normaal is een musicus van dergelijke klasse onbetaalbaar. café waar gespeeld wordt, binnen te lopen. Gedurende het weekeinde zal het dorpshuis (oude ULO) als „coördinatie- en crisiscentrum" worden gebruikt. Kosten Het hele festival zal ongeveer dertig duizend gulden kosten. De organisatoren verwachten dat het geheel veertigduizend gulden zal op brengen. De tienduizend gulden winst komen echter niet aan hen ten goede. Met nadruk wijzen ze er op strikt Makkelijk De organisatoren hebben met opzet gekozen voor Dixie Swing muziek die makkelijk in het gehoor ligt. Er wordt hierbij naar gestreefd om muziek van een hoog niveau te brengen. Zo wordt er bijvoorbeeld met akoestische piano's gewerkt in plaats van elektrische. De café's waar het geheel zal plaatsvinden zijn De Twaalf Balcken, In De Grooten Slock, de Karseboom, Casino, Smullie's Bar en De Zwaan. Op de zaterdag zal in de muzieknis in De Wezentuin een Big Band optreden. De muzieknis wordt voor dit doel opgeknapt. De organisatoren willen proberen of het mogelijk is de kunst- en antiekmarkt uit Oudeschild voor één keer in het park te laten plaatsvinden. Op de boot? Een andere zaak waarover nog verder beraad moet plaatsvinden is een De Silver Leaf Brassband uit Groningen speelt jazzmuziek In een camavelsacbtige entourage. In juni komen ze naar Texel. jazz-band op de TESO-boot. In de lounge van de veerboot zou dan een groep jazzmusici spelen. Uiteraard wordt voor het optreden in het park en op de TESO-boot geen toegansgeld geheven Texels Gilles van Mil en Willem Hemelraad willen van de jazzhappening een echt Texels gebeuren maken. Als de tweeduizend kaarten gedrukt zijn, wordt eerst in de Texelse Courant ver meld waar ze verkrijgbaar zijn. Pas veertien dagen later zullen er adverten ties in de landelijke dagbladen verschij nen. Dit dus, om de Texelaars in alle rust de gelegenheid te geven om een kaartje te kopen. De kaarten zullen twintig gulden gaan kosten en daarvoor verwerft men zich het recht om ieder belangeloos bezig te zijn. Het geld dat overblijft wordt bij de Welzijnsstichting in deposito gegeven als startbedrag voor een mogelijk volgend jaar te orga niseren tweede festival. Organisator Willem Hemelraad: „Het gaat er om dat we Texel met iets willen laten ken nismaken waaraan tot nu toe weinig aandacht is besteed. Ik denk ook dat door dit festival mensen naar Texel toe zullen komen, die anders niet zo snel naar het eiland waren gekomen." Om niet nog meer kosten te hoe ven maken, willen de twee Utrechte naren graag een beroep doen op de Texelse bevolking om slaapplaatsen voor de musici beschikbaar te stellen. Een ieder die een kamer of een bed vrijheeft, kan zich in verbinding stellen met de afdeling culturele zaken op het gemeente huis, kamer 304. Tel. (02220) 3041. CRM-functionarissen ontdekten: Enkele hoge ambtenaren van het ministerie van CRM zijn don derdag op Texel geweest om ter plaatse na te gaan in hoeverre de Texelaars gesteld zijn op een beeld of ander kunstwerk uit dankbaarheid voor wat de eiland bewoners hebben gedaan voor de Georgiërs tijdens de Russen oorlog. De bevindingen moeten dienen bij de beantwoording van vragen die hierover enige tijd geleden in de Tweede Kamer zijn gesteld. Zoals bekend kwam uit deze vragen naar voren dat de Texelaars psychisch belast zijn omdat hun ver diensten tijdens de Russenoorlog van rijkswege nooit erkentelijkheid hebben gekregen. In tegendeel, hen zou een pro-russische houding zijn verweten. Uit het onderzoek dan na de Kamer vragen op gang kwam blijkt dat de regering deze zaak vrij hoog opneemt. De CRM-ambtenaren die met hun admi nistratief gevolg naar Texel kwamen, waren de heer Nijssen, hoofddirecteur van de Afdeling Verzetsdeelnemers en Vervolgden en secretaris-generaal Broekhuysen. Bijeenkomst In het kader van hun bezoek werd in het raadhuis onder andere een samen komst georganiseerd om de mening te vernemen van een aantal Texelaars, in het bijzonder van hen die bij de opstand betrokken zijn geweest. Vrijwel unaniem kwam daarbij naar voren dat de voor stelling van zaken in de Kamervragen onzinnig is en dat de Texelaars geen monument willen uit dankbaarheid, er kentelijkheid of genoegdoening. Wel werd vastgesteld dat de gebeurtenissen op Texel elders in het land weinig bekendheid genieten en dat de officiële geschiedschrijving er daarom meer aan dacht aan zou moeten besteden. Als van regeringswege iets op Texel wordt gedaan, zou de voorkeur uitgaan naar het laten vervaardigen van een verkorte versie van de documentaire die Dick van Reeuwijk voor de NOS heeft gemaakt en naar een permanente expositie op Texel, waardoor vakantiegangers en andere belangstellenden zich op de hoogte kunnen stellen. Jaap Vlaming uit Oosterend heeft bij het gemeentebestuur een voorstel inge diend om te komen tot het stichten van een boerenbedrijf waar het agrarisch bedrijf zich consequent op ouderwetse wijze zou moeten voltrekken. Hij denkt aan een Texelse stolpboerderij die voor zover nodig zal worden teruggebracht tot de gedaante die hij vroeger had (eventueel met schapenboet) en waar de mensen kunnen zien hoe vroeger op Texel werd geboerd. Vlaming denkt dat iets dergelijks in een behoefte zal voorzien. In de oud- Texelse hoeve zullen niet of nauwelijks meer geteelde akkerbouw-, rundvee- en pluimveerassen getoond kunnen wor den en zullen als huiselijke ambachten producten worden verwerkt. Tevens zal voor informatie en demonstratie worden gezorgd op het gebied van ouderwetse en moderne schapenhouderij. Deze af deling van het bedrijf zou een informa tiecentrum voor de schapenfokkerij en de rundveehouderij kunnen worden. Vlaming ziet zelf wel mogelijkheden in een dergelijke opzet. Voorwaarde is dat een geschikte boerderij gekocht moet kunnen worden met 5 - 8 bunder land, op normale basis te verpachten. B. en W. hebben de raadscommissie voor welzijnszaken voorgesteld het plan voor te leggen aan het bestuur van de Stichting Agrarisch Museum en even tueel aan de Stichting Agrarisch Texel. Deze commissie zou 19 februari verga deren, maar deze bijeenkomst ging niet door omdat er een te geringe opkomst van leden was. De vergadering zal nu op dinsdag 4 maart worden gehouden, aanvang 19.30 uur.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1