Kinderen amuseerden zich met zwarte kunst UI NI 1 Aktie Neeriands Dis vraagt waardering voor eigen keuken Agrarische vrouwen en de Bedrijfsvoorlichting Blijde Rijders naar „Lingehoeve ^£RLAA^ LAND BOUW ~:r-'-gva Maaltijd voor alleenstaanden Toernooi op RSG Leiding gezocht voor bouwdorpen en -kampen Bouwkamp Open middag ww PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 26 FEBRUAR1198! Een paar honderd kinderen hebben zondagmiddag in de grote zaal van de Luberti-school en kleuterschool Het Mierennest genoten van een toneelstuk van ,,De Duinkanters". Het stuk „Com missaris Bierbottel en de zwarte kunst" sprak zeer tot de verbeelding; de reac ties uit de zaal logen er niet om. De mensen van „De Duinkanters" traden dit jaar alleen voor de jeugd voor het voetlicht. Het gebruikelijke grote toneelstuk voor ouderen schiet er deze keer bij in. Zondag bleek echter dat de akkommodatie die de Lubertischool en Het Mierennest bieden zeer geschikt is, zodat het vrijwel zeker is dat hier in het nieuwe toneelseizoen het stuk voor ouderen zal worden gebracht. Politiestuk Het stuk speelde op een politiebureau waar men te maken krijgt met geheim zinnige ontwikkelingen. Er blijkt een misdadige figuur actief te zijn die zijn tegenstanders uitschakelt door ze te hypnotiseren. De buit waar hij het oog op heeft is een koffertje met het jaarsalaris van de prins. Het lijkt er op dat het kwade overwint want op een Donderdag is er weer een maaltijd voor en door alleenstaanden in „De Schakel". De bijeenkomst begint om half vijf, om half zeven wordt de maaltijd gehouden. De kosten bedragen f5,— per persoon. U kunt zich opgeven bij de volgende adressen: mevrouw Grisnigt, Thijsselaan 70, telefoon 2354; mevrouw Lap-de Waard, Burdetstraat 9a, tele foon 3482; de heer D. Haker, Schilder end 110, telefoon 3506; mevrouw G. Kampstra, Schilderend 111, telefoon 3932. Vóór en na het eten 'praten', spelletjes, enz. De bijeenkomst is voor idereeen toegankelijk. gegeven moment is de hele politiemacht in slaap gebracht. De schoonmaakster van het politiebureau heeft in een boekje over zwarte kunst echter geleerd hoe zij moet hypnotiseren en zo krijgt de hypnotiseur een koekje van eigen deeg en worden de agenten weer tot hun positieven gebracht. Maar dan blijkt alles doorgestoken kaart te zijn en voltrekt zich een uitgebreid demasqué: agent Hoefnagels blijkt de prins te zijn, de hypnotiseur is minister Doornebal van financiën, een vrouwelijke agent is in werkelijkheid een bekend filmster en een poppenkoopman die geruime tijd ten onrechte verdacht is geweest, is haar manager. Mannentekort Hoewel het stuk nog wel wat meer- actie had kunnen bevatten (er werd wel erg veel gepraat) kwam het op de jeugdige kijkers allemaal leuk over. Een welverdiende pluim dus voor de diverse medewerkenden, die wel met een ern stige handicap te maken hadden: to neelvereniging De Duinkanters heeft een ernstig gebrek aan mannelijke spe lers. Noodgedwongen moesten dus meerdere mannenrollen (zelfs hoofdrol len) door vrouwen worden vervuld en dat was wel even wennen. De overtui ging waarmee werd gespeeld en de zeer goede rolkennis maakten echter veel goed. We zagen mevrouw Nel Rommel- Smit als commissaris Bierbottel in een zeer lange en lang niet eenvoudige rol. Paul van der Vis was inspecteur Hoef nagel, Sara Kamp-Pranger was agent Koleman (zéér goedl), Jans van Eg- mond-van Tatenhove was agente De Bree, mevrouw H. Eshuijs-Rijk speelde als de actrice Silvia Cramer en mevrouw Marjan Slikker-Dekker was poppen- koopman Manus Appelflap. Ook de rol van de politiearts Dr. Waterpas was in (goedel) vrouwelijke handen: Alie van Splunter. Een prima rol bracht ook mevrouw Daalder-Pranger als de hypno tiserende werkster. Hans Paul Ooster haven acteerde als Doornebal. De regie berustte bij KI. Bonne; mevrouw Bertha Bruin-Kiewiet souffleerde en de grime werd verzorgd door Juul Swarthof Het gezelschap dat zondagmiddag met veel succes voor de jeugtoptrad. Van links naar rechts staand: Paul van der Vis, Sara Kamp- Pranger, Jans van Egmond-van Tatenhove, Hannie Eshuijs-Rijk, Alie van Splunter-Kre- wiet, Janke Daalder-Pranger en Marian Slikker-Dekker. Zittend: Bertha Bruijn-Kie- wie t KI. Bonne, hiel Hommel-Smit, Juul Swarthof en Hans Paul Oosterhaven. Aan het slot van het stuk werd lof gebracht aan de leiding van Luberti school en kleuterschool voor het be schikbaar stellen van de akkommodatie. Het decor was gemaakt door Adrie Bonne, Nico Bakker, Hans Bakker en de heer E. Stoer. Donderdag 28 februari Om 16.30 uur begint in „De Schakel" bij de Hervormde kerk in Den Burg een bijeenkomst voor alleenstaanden. De gezamenlijke maaltijd is om 18.30 uur. De samenkomst is voor ieder toeganke lijk. VASTE DATA Iedere maandagavond komt de Slanke- lijnclub bijeen in „De Witte Burcht" van 19.30-21.00 uur. Elke maandagavond wordt door „Groot Slam" bridge gespeeld in „De Raads- kelder", aanvang 20.00 uur. Zaterdag j.l. is een volleybaltoernooi gehouden voor de bovenbouw van de RSG Texel. Elke klas kon inschrijven op basis van vrijwilligheid en het werden in totaal 19 teams. Vanaf 8.45 uur tot en met 12.00 uur werden er op drie velden furieus om de titels gestreden. De lagere klassen speelden redelijk goed en be haalden verschillende successen op ho gere klassen. Onontbeerlijk is bij zo'n toernooi het team van de leraren en leraressen; zij werden dit jaar zowaar kampioen. Het werd een fijn en sportief toernooi voor alle deelnemers. Alle teams wonnen een prijs, in de vorm van een taartstaaf. De allerlaagst geplaat sten werden extra beloond met gouden, zilveren en bronzen plakken, voorzien van een inspirerende inscriptie: „De volgende keer beter". Het toernooi werd georganiseerd door de vaksectie lichamelijke opvoeding en leerlingen van 4 Atheneum. Ook voor de leerlingen van de tweede klassen en de brugklassen wordt er binnenkort een toernooi gehouden en wel op zaterdag 8 maart. Dat wordt een badmintontoernooi voor dubbels. Mede-organisatoren zijn leerlingen van M2a en B2. Uitslagen van het toernooi: Meisjes: 3Ma-3A3 23-18 6A-3Mc 39-3 3A3-5A 21-8 3MC-3A1 22-18 5A-3Ma 7—27 3A1-6A 11-23 Om de 5e en 6e plaats: 5A-3A1 31-9 Om de 3e en 4e plaats: 3A3-3Mc 37- 5 Om de 1e en 2e plaats: 3Ma-6A 8-18 Eindstand: 1. 6 Atheneum; 2. 3 Mavo a; 3. 3 Atheneum 3. Jongens: Evenals voorgaande jaren, worden dit jaar drie weken bouwdorp en één week bouwkamp georganiseerd voor de Texelse jeugd. De bouwdorpen zijn bedoeld voor kinderen van alle klassen van de basisscholen. Het bouwkamp is bedoeld voor jeugdigen van 11 tot 14 jaar. De eerste bouwdorpweek is van 14 tot en met 18 juli, de tweede van 21 tot en met 25 juli en de laatste van 28 juli tot en met 1 augustus. Het bouwkamp wordt van 3 tot en met 9 augustus aehouden. In principe krijgen de weken een zelfde karakter als in de afgelopen jaren. Om echter te voorkomen dat één en ander een te vast patroon gaat vormen worden de projecten in een kaderweekend uitgewerkt door alle me dewerkers. Het kaderweekend voor het bouw dorp wordt op 26 en 27 april gehouden. Het weekend voor het bouwkamp is op 10 en 11 mei. Het is de bedoeling dat alle medewerkers aan het voor hen bestem de kaderweekend deelnemen. Degenen die graag willen functioneren als leiding bij de bouwdorpen of bij het bouwkamp kunnen zich voor 1 april aanmelden. De minimumleeftijd voor deelnemers is ge steld op 18 jaar. Mensen die er iets voor voelen, worden verzocht zo snel moge- lijk te bellen of te schrijven naar d- afdeling culturele zaken van het raad huis, telefoon (02220) 3041, toestel 130. Uitsluitend voor hen die nog noos met een bouwdorp of -kamp hebben meegedaan wordt vrijdag 21 maart een voorlichtingsavond gehouden op een nog nader te bepalen plaats. Op dezt avond worden dia's vertoond van bouw dorpen in de afgelopen jaren Het bouwkamp zal dit jaar niet i het RST terrein kunnen worden g, houden. Waar het wel wordt gehot den is een zaak die de Welzijnssticl ting momenteel aan het uitzoeken i Waarschijnlijk wordt het een terrein d< van de gemeente is. Een open middag onder het then „De zon zal veranderen in duistern» wordt zondag gehouden in de Holletx te Den Burg (aan de Burgwal, naast h postkantoor). De middag begint oi twee uur. Er wordt samen gezongen e er zal een bijbelverhaal verteld worde voor groot en klein. Daarop aansluiten een korte actuele boodschap: „0 overwinning van het licht". Bij een kopje koffie of thee is vervoi gens gelegenheid tot onderling gesprek 5H1-5A 14-17 4H-4A 14-19 M4-3A3 27-10 5A-4A 21-9 3A3-3A1 17-24 5H1-4H 14-15 3A1-5H2 3-23 M4-5H2 20-11 4H-5H2 6-10 5H1-3A3 17-11 4A-3A1 19- 9 5A-M4 10-15 Eindstand: 1, Mavo 4; 2. 5 Atheneum; 3. 5 Havo 2. Gemengd: 3A1-M4 4-28 5Ab-Ler. 16-15 M4-5Ab 18-11 H2S04-3A1 31-9 Ler.-H2S04 25- 9 Hierna volgde een afvalrace: 5Ab-3A1 17-19 H2S04-Ler. 14-15 M4-3A1 22-21 M4-Ler. 9-30 Eindstand: 1 Leraren; 2. Mavo 4; 3. 3 Atheneum 1 Visman's eethuisje in De Cocksdorp is het eerste en naar hei zich voorlopig laat aanzien enige restaurant op Texel, dat mee doet aan de aktie „Neeriands Dis," zoals die is gestart door e« afdeling van het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag De aktie wordt gehouden om de Nederlandse keuken wat meel. bekendheid te geven bij de restaurantbezoeker. Mej. M. L. Lan die het secretariaat beheert van de Stichting Neeriands Di legt uit dat bij de meeste restaurants het accent ligt op d Franse keuken. „We willen met deze aktie aantonen dat d Nederlandse gerechten ook goed zijn,", zegt mej. Lang. „Nedei i: land brengt uitstekende produkten voort, zowel van de lam bouw en de veehouderij, als van de visserij. Met die produkte zijnj erg lekkere gerechten samen te stellen. Dat de Nederianc se voortbrengselen goed zijn, blijkt wel uit het feit dat er er - veel wordt geëxporteerd." De restaurants wier aanvraag om mee te mogen doen met de aktie wordt gehonoreerd, ontvangen van de Stich ting Neeriands Dis een „Gerechten- register." Dit register, dat is samenge steld door mensen die op het gebied van de Nederlandse kookkunst hun sporen meer dan verdiend hebben, bevat nu twintig gerechten. Het is de bedoeling dat dat er in de toekomst meer worden. De restauranthouder die meedoet aan de aktie, moet van deze lijst ten minste twee gerechten kiezen, waarvan één hoofdgerecht. De berei- De vereniging De Blijde Rijders maakt zaterdag 8 maart a.s. een excursie naar „De Lingehoeve" te Ochten in de Betuwe. Daar zal een bezoek worden gebracht aan de nieuwe manege met die naam. Speciaal voor de Texelse bezoekers zal een dekhengstenshow worden gebracht en worden enige afstammelingen van bepaalde hengsten getoond. Op de terug weg bezoekt het gezelschap het kledingmuseum in Utrecht. Vertrek is met de boot van 8.05 uur, De terugkeer met de boot van 18.35 uur uit Den Helder. Wie mee wil (ook belangstellende niet-leden zijn welkom) moet zich vóór 4 maart opgeven bij mevrouw C. C. M. Bakker-Merkx, tele foon (02226) 369. De excursie is een van de onderdelen van het vrij omvangrijke jaarprogramma van De Blijde Rijders. De vereniging hield vrijdagavond de jaarvergadering, waar de bespreking van dit programma de hoofdschotel vormde. Een van de hoogtepunten wordt een concours-hippique dat in samen werking met De Koog Promotion zal worden gehouden op 28 juni in De Koog. De Blijde Rijders beschouwen dat als herstel van een traditie, want in de vijftiger jaren was ook sprake van een dergelijk evenement Het concours in De Koog wordt opgenomen in de cyclus van een andere jonge vereniging de Streek- vereniging van Eigenaren en/of Rijders van Tuigpaarden boven het Noordzee kanaal. Voor de deelnemers is het van belang nu al te weten dat de paarden die meedoen aan het concours geënt moeten zijn tegen influenza/tetanus. Een medisch paspoort verstrekt de dierenartspraktijk. Het jaarprogramma vermeldt verder een „Rit van de nostalgie" en/of een voorjaarssoos op 20 april, een rit op Hemelvaartsdag, een quadrille in juli. Op 30 augustus een nostalgierit, op 1 september een pick-nick rit met behen digheidsopdrachten, de ledenvergade ring op 23 september, een snertrit op 12 oktober, een soos op 19 november, een instuif op 17 december, een vereni gingsdag op de derde zaterdag van januari 1981 en tenslotte een ledenver gadering op 20 februari 1981. Op verzoek van de agrarische vrou wen van de drie afdelingen van de Landbouworganisaties en Bloembollen cultuur sprak de heer Koolhof over het werk van de bedrijfsvoorlichting. Hij ging eerst in op de structuur van de voorlichtingsdiensten in Nederland. Per provincie is er een Hoofd Ingenieur Directeur voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw. Onder deze directie staan de consulentschappen voor de tuinbouw, veehouderij, akkerbouw en in enkele provincies een consulentschap voor varkens en pluimvee. De consulent met zijn specialisten vormen samen de staf van het consulentschap. Per 400 bedrijven is er meestal een bedrijfsvoor- lichter die met de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting zorgt voor het con tact met het agrarisch bedrijfsleven in de rayons. Iedere veehouder, akkerbouwer en bloembollenteler kan gratis gebruik maken van deze diensten, voor zover het gaat om technische en bedrijfs economische voorlichting. De mede werkers worden door het Ministerie van Landbouw betaald. De voorlichters hebben mede tot taak het landbouwbeleid van Nederland en ook van de EEG zoveel mogelijk uit te dragen. Hierbij staat bovenaan dat de individuele agrariër onder sociaal aan vaardbare omstandigheden een redelijk inkomen dient te hebben. In de praktijk komt het er op neer dat er adviezen gegeven worden over o.a. plantenziek ten, veevoeding, boerderijbouw, vee fokkerij, melkwinning etc. Vooral de laatste jaren heeft de bedrijfseconomi sche voorlichting meer aandacht gekre gen waar met behulp van begrotingen allerlei bedrijfsplannen opgemaakt wor den. Ook bij overname van vader op zoon en bij investeringen worden er meestal eerst cijfers aan het papier toevertrouwd om te kijken of er een redelijk inkomen is te verwachten. De egelingen die via de EEG op de markt komen worden meestal door de bedrijfs- voorlichters uitgewerkt evenals regelin gen die landelijk worden vrijgegeven. Wanneer we de voorlichting op Texel bekijken dan houdt de bedrijfsvoorlich ting zich verder bezig met groepsvoor- lichting in de winter, 's Zomers wordt er vaak in het land gekeken wat de oorzaken kunnen zijn van afwijkingen in de groei van gewassen aardappelen en suikerbieten. Ook het rondleiden en organiseren van excursies behoort tot de taak van de bedrijfsvoorlichter. Vrouwen Volgens de heer Koolhof kunnen vrouwen ook bij de advisering betrokken worden. Een belangrijk punt is of de vrouw interesse heeft in het agrarisch gebeuren. Worden alle punten van de bedrijfsvoering binnen het agrarisch bedrijf doorgesproken tussen man en vrouw? Hoewel de belangstelling van de vrouwen de laatste jaren toeneemt is het nog niet algemeen dat ook de vrouw naar de adviezen van de voorlichter luistert. In de praktijk zijn er dames die wel bij de besprekingen aanwezig zijn maar er zijn net zoveel die zich er niet mee bemoeien. Wellicht komt dat door een afspraak tussen man en vrouw dat de man achter in de stal met de scepter zwaait en de vrouw in huis. Maar een vrouw die meewerkt in de stal voelt zich meer in het bedrijf betrokken. Het bijhouden van de boekhouding van het bedrijf kan het meepraten over het bedrijfsgebeuren bevorderen. De voor lichter heeft niet tot taak om de vrouw bij de besprekingen te vragen maar ze is welkom als ze er bij wil zitten. Verschillen Twee boekhoudingen van veehoude rijbedrijven had de heer Koolhof meege nomen om de verschillen in inkomens te laten zien. Het ging om bedrijven met een oppervlakte cultuurgrond van 33 ha grasland. De veebezetting gaf reeds een verschil te zien van 23 melkkoeien. Bedrijf A had 38 melkkoeien terwijl bedrijf B 61 melkkoeien hield. Ook was er een verschil in de melkproductie van bijna 800 liter melk per koe en dan ten voordele van bedrijf B. Bedrijf A had naast zijn 38 melkkoeien nog 120 scha pen, waardoor het aantal stuks grootvee per ha ongeveer gelijk kwam te liggen en daardoor ook vergelijkbaar was. De oprengsten min voerkosten van bedrijf A en B per ha liepen uiteen van f4.565,— tot f6.318, Bij het arbeids inkomen was er een verschil van ruim f45.700,— ten gunste van bedrijf B. Worden deze cijfers nog eens bekeken op de kostprijs per liter melk dan blijken de verschillen te worden veroorzaakt door de hogere kosten voor arbeid, werk door derden, kosten grond en gebouwen en de overige kosten. Dit alles ten nadele van bedrijf A. De lagere opbrengst van het totale aantal liters melk werd niet goed gemaakt door de opbrengsten van de schapen bij bedrijf Meer belangstelling Algemeen waren de dames van me ning dat zij meer betrokken moesten worden bij de voorlichting. Bij de uitnodigingen van de heren zullen in de naaste toekomst ook de belangstellende dames worden uitgenodigd voor het bijwonen van voorlichtingsactiviteiten. dingswijze mogen de restaurateurs a< hun eigen keukenervaring aanpasse 1 Wat betreft de adviesprijs voor h - gerecht, mag zowel naar onderen a naar boven een afwijking van twint procent plaatsvinden. De akt Neeriands Dis gaat op één maart vi start. Glaasje mosselen De gerechten uit het Nederlands Di - gerechtenregister klinken stuk voo stuk smakelijk. Als voorgerechten zij er bijvoorbeeld een glaasje mossel® Hollandse garnalensoep en win 1 bonensoep. Men kan dan verder gaz met ossestaart met capucijners, witlo met ham, of lamstong in boeren;® genssaus als hoofdgerechten. Als ee variant op de camembert met port, ks de restaurantbezoeker in een bij aktie aangesloten restaurant zij maaltijd besluiten met belegen Gouds - kaas met boerenjongens. Bij de nags - rechten staan ook watergruwel e boerenjongensijs. Het is overigens niet zo dat de Aktk Neeriands Dis het nu tien jaa bestaande Toerist menu gaa vervangen. Juffrouw Lang legt uit da het Toerist Menu destijds in het leve werd geroepen om het buiten de deur gaan eten te populariseren. Vee Nederlanders waren tien jaar gelede nog erg huiverig om buiten de deur li gaan eten. Het leek toen een goed ide om een drie gangen menu voor ee lage uniforme prijs aan te bieden. 0 restaurateurs waren echter vrij om bepalen wat die drie gangen in zoude houden. Bij Neeriands Dis zijn df gerechten wel voorgeschreven, hoewe de restaurateur een grote mate va' keuzevrijheid heeft door het gerechten register. Bistro's Nu, mede door het in groten getak verrijzen van bistro's en pizzeria's d< noodzaak van het wegnemen va' drempelvrees voor restaurants is kom® te vervallen, vond de NBT de tijd rijp om een tweede aktie te beginnen. Nid om mensen de restautants in te krijgen maar wel om de restauranthouder wijzen op de mogelijkheden van df Nederlandse keuken.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2