Groen ^warL/Jexels in het hartL, Dorpscommissie: alleen wij zijn verantwoordelijk voor overschrijdingen Lachen en huiveren om vergiftigde kaas bij 't Amateurtje Boze brief van andere dorpshuizen Ophokplicht voor postduiven Open dagen Nautisch College „Noorderhaaks" te Den Helder Aanhoudingen Benoeming niet aangenomen Voorleesmiddag gestopt Raadsvergadering Diefstal 93e JAARGANG NR. 9458 TEXELSE DINSDAG 4 MAART 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. In een brief aan het gemeentebestuur heeft de Dorpscommissie Den Burg nadrukkelijk uitgesproken de volle verantwoordelijkheid te willen dragen voor de enorme kostenoverschrijding bij de verbouw van de oude ULO tot dorpshuis. Naar aanleiding van de besprekingen in de commissies voor welzijnszaken en financiën en de naar aanlei ding daarvan verschenen perspublicaties wordt gesteld: „Wij wensen uitdrukkelijk gesteld te zien dat niet anders dan onder onze verant woording en in nauw overleg met ons de werkzaamheden zijn uitge voerd. Wij zijn ten alle tijde van de zich ten dele tijdens de bouw mani festerende overschrijdingen op de hoogte geweest". De dorpscommissie maakt onder scheid in drie soorten van overschrij dingen: de overschrijdingen die uit technisch oogpunt geaccepteerd moes ten worden, de gevolgen van ter tafel gebrachte wensen van diverse groepe ringen en de gevolgen van de uitbrei ding van het aantal groeperingen en activiteiten. Het werd volgens de dorps commissie allemaal nauwkeurig afge wogen en het resulteerde uiteraard in meerwerk. Vervolgens wordt ingegaan op de overschrijdingen in de eerste bouwfase. Hier speelden drie factoren een rol. Besloten werd voorzieningen aan te brengen waardoor een efficiënter en meer functioneel gebruik mogelijk werd, zoals de schuifwand. Verder waren er onvermijdelijke voor-investe ringen voor de volgende fasen en er waren tegenvallers bij de stelposten. Globaal Bij fase 2 was sprake van overschrij ding omdat de kosten zeer globaal waren geraamd, nl. op 7100,— per m3. Dat was niet genoeg want bij nadere uitwerking kwamen meerdere wensen en bouwkundige eisen ter tafel. Verder was sprake van een enorme tegenvaller met de verwarming en er waren onver wachte meerkosten aan dak en kozij nen. Het niet melden van de te verwachten kostenstijgingen wordt als volgt gemo tiveerd: ,,Wij zijn er steeds van uitgegaan dat de raad t.b.v. de fasen 1, 2 en thans 4 een totaal bedrag beschikbaar stelde van 71.083.062, Wij waren van me ning dat de drie genoemde fasen binnen dit krediet konden worden gerealiseerd. De draagwijdte van het raadsbesluit waarin tot gefaseerde uitvoering c.q. beschikbaarstelling van de benodigde kredieten werd besloten is door ons verkeerd ingeschat. De situatie werd voor-ons onoverzichtelijker toen u be sloot de muziekschool een hogere priori teit te geven en in feite tussen de dorps huisfasen te schuiven. De scherpe scheiding van de fasen geeft ons als dorpscommissie minder bewegingsvrij heid in haar fasering van de uitgaven. De forse overschrijdingen voor wat betreft fase 2, waarin veel meer gereali seerd werd dan aanvankelijk de opzet was, bracht ons in liquiditeitsproble men. Nadat aan de hand van de laatst binnengekomen rekeningen een totaal balans was opgemaakt kwam in ge sprekken met leden van uw college de principieel andere benaderingswijze principieel andere benaderingswijze t.a.v. de fasering van de bouw en de daarmee samenhangende finaciering aan het licht. Zo kon het gebeuren dat het geraamde bedrag van 717.000,— voor inrichting c.q. meubilering voor fase 2 met 733.000,— werd over schreden. Vanuit de tot voor kort door de dorpscommissie gevolgde filosofie kon voor de overschrijdingen compen satie gevonden worden in volgende fasen. Gezien vanuit het multifunctio nele gebruik van het centrum moet bij voorbeeld meubilair inwisselbaar zijn over de verschillende gebruikseenhe- den". Verontwaardigd De kostenoverschrijdingen bij de dorpshuisbouw in Den Burg hebben kwaad bloed gezet bij de besturen van de andere Texelse dorpshuizen. Dat blijkt uit een vinnige brief die de sectie Dorps- en dorpshuiswerk van de Wel- zijnsstichting over dit onderwerp aan de gemeenteraad heeft geschreven. De brief luidt als volgt: „Het is een feit dat door welke oorzaken dan ook het dorpshuis in Den Burg niet leeft in de harten van de inwoners van die plaats. Een grotere dorpscommissie die breder is samenge steld uit de verschillende wijken en bevolkingsgroepen lijkt ons gewenst. Alle andere dorpen hebben 10% van de stichtingskosten van hun dorpshuis zelf op tafel moeten brengen. Voorbeeld: Eierland en De Cocksdorp brachten 745,— per inwoner bijeen! In Den Burg is dat op geen stukken na gelukt. Nu worden in Den Burg de meerkosten uit het fonds ontwikkeling en sanering betaald, terwijl de normale bouwkosten ook al bijna geheel door de overheid worden gedragen. De vaste lasten, zoals personeelslasten en de gas-, wa ter- en elektriciteitsrekening zullen wor den gesubsidieerd. De hoogte van de subsidies is tot nog toe onbekend. Wat voor indruk denkt u dat dat maakt op dorpshuisbestuurders die al jarenlang proberen de eindjes zo goed mogelijk aan elkaar te knopen door zelf te beheren of door noodzakelijke voorzie ningen uit te stellen? Wonen we niet allemaal op Texel? Gelijke monniken gelijke kappen! U zult begrijpen dat met deze gang van zaken te Den Burg de anirno voor zelfwerkzaamheid een klap terug krijgt en wij in de buitendorpen steeds meer moeite zullen krijgen om de bevolking actief mee te laten leven. Wij stellen u dus voor om het exploitatie tekort van het dorpshuis Den Burg jaarlijks te delen op het aantal inwoners en dit bedrag vermenigvuldigd met het aantal inwoners per dorp jaarlijks uit de keren aan de dorpshuizen. Zodat De Koog eindelijk een nieuw dorpshuis kan bouwen. Den Hoorn, Oudeschild en Oosterend kunnen uitbreiden. De Waal een beheerder aan kan stellen en De Cocksdorp van z'n tekorten bevrijdt wordt. Het is toch te gek dat alles maar wordt afgeschoven op de centrumfunc tie van Den Burg, waar al een sporthal en de De Koninghal voor heel Texel staat, waar wel iedereen aan meebetaalt bijv. via verhoging van de onroerend goed-belasting terwijl nu nog als doekje voor het bloeden het dorpshuis in Den Burg dan ook maar een Eiland functie wordt toegekend. Wij vertrouwen er op dat u in boven genoemde zin zult beslissen, zodat ook buiten Den Burg redelijke voorzieningen kunnen worden gebouwd of in stand gehouden". Sommige landbouwprodukten, zoals krokussen en pasgezaaide erwten, hebben een grote aantrekkingskracht voor duiven. Omdat deze vogels deze gewassen feilloos weten te vinden, kan veel schade worden aangericht. Het is duidelijk dat daarom jacht wordt gemaakt op wilde en verwilderde duiven. Aangezien moet worden voorkomen dat postduiven getroffen worden door de te nemen maatregelen is er tussen de bij deze aan gelegenheid betrokken organisaties overleg gepleegd over een op hokplicht voor deze duiven. Hierbij is overeengekomen dat in Noordholland voorlopig elke dag, dus ook in het weekeinde, van 17 maart tot en met 16 mei 1980, de postduiven worden opgehokt tot 17.30 uur. De postduiven mogen wel deelnemen aan wedvluchten en africh tingen, doch na aankomst moeten ze worden opgehokt tot 17.30 uur. In het belang van de postduivenhou- ders en van de landbouwers dringen de Postduivenhouders Organisatie en de Landbouwschool er op aan zich strikt In de zaak van de gereed- schaps- en bromfietsdiefstal len, waarvoor eerder al een 17- jarige scholier werd aangehouden, heeft de politie nog vier aanhoudingen ver richt. De zaak lijkt hiermee bijna rond te zijn. De politie schat de totale waarde aan ontvreemde artikelen op onge veer vierduizend gulden. Op 8 en 9 maart a.s houdt het Nautisch College 'Noorderhaaks' open huis. Tijdens deze dagen is er voorlich ting voor leerlingen van voortgezet onderwijs voor het beroep van stuurman en scheepswerktuigkundige. Afgezien van deze beroepsinformatie zijn er ver schillende voorlichtingsstands van Ko ninklijke Marine, radio-officier, rijkspoli tie te water, grote scheepvaart, zeezeil- cursus. Bovendien zijn er een aantal andere attracties zoals excursies naar een opnemingsvaartuig van Rijkswater staat, een betonningsmagazijn en een scheepswerf, zijn er doorlopend film voorstellingen, rondvaarten met de Hel- derse reddingboot (alleen op zaterdag tot 13.00 uur) en een sleepboot van de Koninklijke Marine. Daarnaast zijn er exposities van Rijkswaterstaat, loods wezen, modelbouw, zeeschilders, Wad denvereniging en pottenbakken, leder die in de zee (vaart) geïnteresseerd is, is welkom. De openingstijden zijn: 8 maart van 10.00 - 16.00 uur en 9 maart van 13.00 - 17.00 uur. Het College is te vinden aan het Ankerpark 27 te Den Helder (tel. 02230 -14880). De heer Van der Reijden die in de afgelopen raadsvergadering werd geko zen tot hoofd van de Beatrixschool in Den Burg, heeft deze benoeming niet aangenomen. Betrokkene heeft van de functie afgezien nadat hij had vernomen dat de Beatrixschool te maken zal krijgen met een flinke terugloop van het aantal leerlingen en daardoor mogelijk in het schooljaar 1981-1982 éénklassig zal worden. Het staat nl. vast dat zeker zes leerlingen zullen vertrekken en dat er maar enkele voor in plaats komen. De heer Van der Reijden vond dat vooruit zicht weinig aanlokkelijk. Zoals bekend stond de heer Plaats man in de vorige raadsvergadering als tweede op de voordracht, omdat B. en W. Van der Reijden meer geschikt vonden voor de functie. De raad koos inderdaad Van der Reijden, maar er werden ook veel stemmen op de heer Plaatsman uitgebracht. B. en W. hebben besloten na het terugtrekken van de heer Van der Reijden niet opnieuw een sollicitatiepro cedure te beginnen, maar de heer Plaatsman als eerste op de voordracht te zetten. Als tweede is nu de kandidaat genomen die de vorige keer als derde op de voordracht stond, de heer J. Everts uit Heel. Er zal in het vervolg geen voor leesmiddag meer worden gehouden in de bibliotheek in Den Burg. Dit placht altijd te gebeuren op woensdagmiddagen tussen half twee en twee uur, maar door onvol doende belangstelling heeft het geen zin hiermee door te gaan. Dinsdagavond 11 maart vergadert de gemeenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. 2. Benoeming van een hoofd van de Beatrixschool voor buitengewoon lager onderwijs (wegens het niet aannemen van de benoeming door de heer Van der Reijden). De voordracht luidt: 1. A. C. Plaatsman te De Waal; 2. J. J. M. H. Everts te Heel. 3. Besluit artikel 59 Kleuteronderwijs wet ten aanzien van de Alg. Chr. kleu terschool te Oosterend. 4. Mededeling van de jaarstukken over 1978 van de Stichting Dr. W. H. Keesomstudiefonds. 4a. Aanvullende kredietverlening voor de verbouw van de voormalige ULO-school. 5. Verlening goedkeuring tot verkoop van onroerend goed door de stichting Verpleging en Verzorging „Samen Eén". 6. Nemen van een voorbereidingsbe- sluit voor Midden-Eierland - bouwplan Bonne. 7. Verzoek Amnesty International. 8. Wijziging van de gemeentebegro ting 1978. 8a. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1979. 9. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1980. 10. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1980. 11. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1980. G. L. J. B. uit Oudeschild moest vrijdagavond zonder jas naar huis na een bezoek aan een dancing in Den Burg. Het leren jasje, dat hij had opgehangen, bleek aan het eind van de avond schielijk door iemand anders te zijn weggegrist. Ale Je dol bent op „kaas uit het vuistje" is het voor je vrouw en haar vriend niet zo moeilijk de eenvoudigste manier te bedenken om je uit de weg te ruimen. Gewoon de blokjes kaas vergiftigen. Het wordt echter een stuk moeilijker als je van nature niet zo erg handig bent, een deel van de vergiftigde kaas buiten in de modder laat vallen, bij het overgebleven deel niet- vergiftigde kaas voegt en er bovendien nog allerlei mensen op visite komen, die ook wel een stukje kaas lusten. Dan is het op eens een stuk minder waarschijnlijk dat je vrouw en haar vriend in hun opzet zullen slagen. Dat was het idee voor het stuk daardoor dat ze dood is. Agent Broes- aan bovenstaande afspraak te houden. Dit betekent dat landbouwers zich na 17.30 uur dienen te onthouden van een bestrijding van de duiven en dat in geen geval mag worden geschoten op overvliegende postduiven. De postdui venhouders moeten zich strikt houden aan de ophoktijden. De landbouwers moeten bij beteke nende schade aan hun gewas, veroor zaakt door duiven, dit direkt melden bij het secretariaat van de Wildschade- commissie. Postbus 3005 te Haarlem, tel. (023) 319021. „Kaas uit het vuistje" dat zaterdag avond door 't Amateurtje in de Wielewaal werd vertoond. Volgens de aankondiging een „Thrillerig" blijspel van Jan van Duijnen. Erg veel mensen hadden zaterdag hun „Kaas bij het buisje" laten staan om in De Waal de verrichtingen van 't Amateurtje te bekijken. Bert Rooswinkel is een naïeve en on handige juwelier die op de nominatie staat om zeep gebracht te worden door zijn vrouw Ada en haar vriend Arend. Voor dit doel hebben ze blokjes kaas vergiftigd. De juwelier laat echter het bordje met vergiftigde kaas uit zijn handen vallen voor de openstaande deuren, zodat bijna alle stukjes buiten in de modder terecht komen. Twee stujjes kaas weet hij te redden, 's Avonds komt een oude schoolvriend van de juwelier op bezoek. Els, de vriendin van de juwelier had voor dit doel borrelhapjes klaargemaakt, waar onder ook kaas. De door Els klaarge maakte stukjes kaas zijn natuurlijk niet vergiftigd, de twee grote stukken, die zijn vrouw had klaargemaakt wel. De avond dat de vriend op bezoek komt, gebeuren er bijzonder veel dingen in huize Rooswinkel. De vriend ontpopt zich als een juwelendief die in een onbewaakt ogenblik armbanden bij de juwelier steelt. Er komt een buurvrouw langs om handtekeningen op te halen voor een goed doel, maar deze buur vrouw drinkt van een verdovend middel dat de juwelendief in de wijn van de juwelier had gedaan, ledereen denkt selaar komt de gestolen armbanden te- reugbrengen en blijkt tegelijkertijd dol op kaas te zijn. Tenslotte wordt de hele zaak opgelost door inspecteur Alma. Steeds heeft het publiek dan in span ning gezeten wie uiteindelijk de fatale kaasblokjes zal nemen. Laat op de avond komen Ada en Arend thuis die horen dat de vergiftigde kaas buiten in de modder is gevallen. Ze durven daar om rustig de twee overgebleven stuk jes (vergiftigde) kaas op te eten. Zo komt boontje uiteindelijk weer eens om zijn loontje. Groeien Bij het zien van dit door 't Amateur tje opgevoerde stuk kreeg je de indruk dat de acteurs in de eerste scènes een beetje in hun rol moesten groeien. Van vrijwel alle spelers kwam het spel in het begin erg „gemaakt" over. Rooswinkel die in de krant zit te bladeren en iedere keer wat overdreven lacht, vrouw Ada en vriend Arend, die weinig emotie tonen bij het plan Rooswinkel te ver giftigen; het kwam er allemaal wat „opgezegd" uit. Deed dus dit matige begin het erg ste voor de rest van de avond vrezen, kort daarop was het alsof de acteurs zich helemaal overgaven en werd er veel „echter" gespeeld. Dat was ook duidelijk te merken aan de reacties uit de zaal. De zaal was aan het einde van het eerste bedrijf al zeer meelevend en tijdens de pauze waren de commen taren ronduit juichend. Valtechniek Afgezien van het stroeve begin werd in „Kaas uit het vuistje" uitstekend ge acteerd door de leden van 't Amateur- 0e leden van 't Amateurtje nemen een wel verdiend applaus in ontvangst. Van links naar rechts: Kees Zoetelief, Lax Kaper, Bert Keijser IgeluidJ, Karin Nauta, Jo Zoetelief, Jeanette Klaver, Dien Plaatsman, Elrike van Esschoten, Aria Kager, Dirk Roeper en Hetty Beijert,

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1