Bescherming zeehonden internationaal regelen Goede zangavond met daverend slot r# PETER REIJNDERS IN PROEFSCHRIFT: Stellingen FNV thema-avond uitgesteld VERVOLG VAN PAG. 1 't Amateurtje Wereldgebedsdag Zegel nu fraai en praktisch gehuisves PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 4 MAART 198| ■IDI Dit staat te lezen in het proefschrift dat Peter Reijnders uit Den Burg mor gen in de Landbouwhogeschool te Wa- geningen zal verdedigen ter verkrijging van de graad van doctor in de landbouwwetenschappen. Reijnders hoopt te promoveren bij dr. M. F. Morzer Bruyns, hoogleraar emeritus in het natuurbeheer. De internationaal te treffen maatregelen ter bescherming van de zeehondenstand in het Wad dengebied houden volgens Reijnders in dat het verbod om op de dieren te jagen moet worden gehandhaafd. Door dit verbod wordt bereikt dat zoveel mogelijk dieren aan de voortplanting kunnen deelnemen. Het instellen van rustgebieden en het steunen van op- vangstations voor jonge zeehonden zijn volgens Reijnders ook erg belangrijk Door de opvangstations worden de overlevingskansen van jonge zeehonden aanmerkelijk vergroot. Achteruitgang Over de ontwikkeling van de zeehon denstand in het waddengebied staat in het proefschrift Omdat er aanwijzingen waren dat het aantal zeehonden in de Nederlandse kunstwateren achteruitging, werden de zeehonden in 1954 onder de werking van de jachtwet geplaatst; opdat de jacht zou kunnen worden gereglemen teerd. Desondanks ging het aantal door overbejaging verder achteruit en in 1962 werd daarom de jacht geheel ver boden Dank zij die bescherming nam het aantal met 5-10% per jaar toe, maar in 1965 zette een nieuwe daling in die duurde tot omstreeks 1974. Sinds dien is de populatie op een laag niveau van ca. 450 dieren gebleven, onder an dere door immigratie van zeehonden uit andere delen van de Waddenzee. Die voortdurende achteruitgang was in 1974 de aanleiding om het onderzoek naar de oorzaken ervan sterk te inten siveren." Milieu Het onderzoek bestond uit drie delen. De grootte van de zeehonden familie en de samenstelling moest eerst worden vastgesteld. Daarna moest worden onderzocht in hoeverre de zee honden op de wadden wat betreft sa menstelling afwijken van soortgelijke groepen zeehonden. Tenslotte werd De FN V-thema-avond over „Arbeids bureau nieuwe stijl" en „Sociale voor zieningen" die woensdag a.s. zou wor den gehouden is uitgesteld tot dinsdag 11 maart, aanvang 20.00 uur. Naast de heer Maasdam van het Arbeidsbureau wordt aan de avond ook meegewerkt door de heer C. van Trigt van de Sociale Dienst. De bijeenkomst is bedoeld voor FNV-leden maar andere serieuze be langstellenden zijn ook welkom. onderzocht wat de invloed is van mi lieufactoren, zoals voedsel, parasieten, verontreiniging en verstoring. Door ge regelde telllingen vanuit vliegtuigen in de periode 1974-1978 werden de totale aantallen bepaald en door het meten der spoorbreedtes van de vluchtsporen werd informatie verzameld over de samenstelling van de groep. Deze infor matie werd gebruikt in een rekenmodel en op die manier werden het geboor tecijfer en de jeugdsterfte berekend. Door deze resultaten te vergelijken met gelijksoortige resultaten van onderzoek aan een groep zeehonden waarvan het aantal wel constant bleef, bleek dat het geboortecijfer van de zeehonden in het Nederlandse deel van de Waddenzee lager is dan bij de dieren uit het waddengebied bij Schleeswijk-Hol- stein. De jeugdsterfte in het Neder landse gebied en het gebied bij Schleeswijk-Holstein is ongeveer gelijk. Verder blijkt dat de zeehonden die bijna volwassen zijn, vaak van het Duitse naar het Nederlandse gebied trekken. PCB Om te onderzoeken of het lagere geboortecijfer in het Nederlandse gebied iets te maken heeft met de waterverontreiniging werden weefsel en organen van dood gevonden zee honden uit Duitsland, Denemarken en Nederland verzameld. Er werd bekeken in hoeverre dit materiaal kwik, seleen, broom en diverse chloorkoolwater- stoffen bevatte. Bij de Nederlandse zeehonden werden vooral veel ge- chlooreerde koolwaterstoffen in het weefsel aangetroffen en het was uit eerdere onderzoekingen al bekend dat dit gif een negatieve invloed heeft op het geboortecijfer bij zeehonden. Het gif, in het bijzonder de zg. PCB's zou op den duur een bedreiging kunnen vormen voor alle zoogdieren. Het is daarom niet een uitsluitend Nederlands probleem. Internationaal zullen er afspraken moeten komen om het gebruik van PCB zoveel mogelijk aan banden te leggen. Maar zelfs als dat op dit moment gebeurt, dan zal het effect van de stof zich nog lang in de Waddenzee doen gelden. De Waddenzeehonden gaan daarom nog een moeilijke tijd tegemoet. PCB's worden gebruikt voor indusriële doeleinden. In transformato ren, maar ook in hydraulische oliën, plastics en smeeroliën. In Nederland wordt het al zo'n vijfentwintig jaar gebruikt, hoewel door de schadelijke invloeden die het kan hebben het ge bruik zoveel mogelijk wordt beperkt. PCB is nauw verwant aan DDT. studie bosbouw koos hij de vakken natuurbeheer (waaronder wildbiologie), houtteelt en landinrichting. Vanaf zijn afstuderen is hij werkzaam als tijdelijk medewerker bij het Rijksinstituut voor Natuurbeheer. Hij heeft daar onderzoek verricht naar de achteruitgang van de zeehondenstand in de Waddenzee. Voor dit onderzoek werd Reijnders op Texel geplaatst. Eerst bij het Texels museum, daarna bij het Nederlands instituut voor onderzoek der Zee en momenteel bij de afdeling estuariene ecologie van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in 't Horntje. Pote Ruijnders aan het work voor zijn onderzoek. Omdat de zeehonden in het waddengebied één populatie vor men is het beste resultaat te verwachten als voor alle zeehon den binnen dit gebied beschermende maatregelen worden ge troffen. Internationale samenwerking is daarom een noodzaak. Enkele van de bij het proefschrift van Peter Reijnders behorende stel lingen: 1. Op basis van te verwachten milieu-effecten is in Zweden en sommige staten van Amerika de productie en de toepassing van PCB's verboden. Nu er bovendien sterke aanwijzingen zijn dat deze stoffen een rol spelen in de repro ductieverstoring bij zeehonden in de Waddenzee, zou men overver- wijld moeten besluiten de PCB's in Europa compleet in de ban te doen. 2. Dat de zeehond nog niet verdwenen is uit de Nederlandse Waddenzee, is grotendeels te dan ken aan immigratie van dieren uit het Duitse waddengebied. 3. Het nagenoeg verdwijnen van de zeehond uit het deltagebied heeft niet kunnen voorkomen dat deze soort in het Nederlandse wad dengebied hetzelfde lot dreigt te ondergaan. 4. Er van uitgaande dat het Ministerie van Defensie er is om ons tegen eventuele vijanden te be schermen, lijkt het, gezien de tallo ze gevaren die de samenleving be dreigen door de voortdurende ver slechtering van het milieu, op zijn minst redelijk de begrotingen voor Defensie en het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gelijk te trekken. tje. Dirk Roeper gaf goed inhoud aan de nafeve en onhandige juwelier Bert Rooswinkel. Vooral het deel waarin hij einigszins overspannen aan agent Broesselaar vertelde dat buurvrouw Bruins dood was en dat het lijk daarna vanzelf verdwenen was, werd door hem voortreffelijk gespeeld. Bijzondere vermelding verdient ook zijn valtech- niek. Het is niet eenvoudig om levens echt met een bordje kaas neer te stor ten, er onderwijl oplettend dat het bordje luid rinkelend in stukken breekt. Iets te veel nadruk, maar dat kwam ook door de aard van het stuk, werd er iedere keer gelegd op het kiezen van een stukje kaas. Een normaal mens zou er niet over piekeren iedere keer een discussie aan te gaan welk stukje kaas er nu van een bordje moest worden gegeten. Zoiets doe je hooguit als je weet dat de kaas vergiftigd is. Maar dat wist, volgens het stuk, Bert Rooswinkel niet. Roeper stond vrijwel de hele avond aan een stuk door op het toneel. Een bijzondere acteerprestatie. Ada en Arend, respectievelijk ge speeld door Karin Nauta en Jo Zoete lief, slaagden best in hun vertolking van misdadig duo. Ada, die duidelijk toonde volkomen uitgekeken te zijn op haar man die telkens dezelfde verhaal tjes over vroeger vertelde en die met grenzeloze naTeviteit helemaal niet door heeft dat er een relatie tussen haar en Arend bestaat. En Arend die het allang mooi vindt dat eindelijk het obstakel tussen hem en Ada opgeruimd wordt. Verleidingsscène Een dankbare rol had Hetty Beijert in de rol van Els. Els was de vriendin van Bert Rooswinkel en ze had de taak de ietwat klunzige juwelier op de meest vreemde tijden uit de puree te helpen. Ze deed dit met grote doortastend heid, maar het best was Hetty Beijert op dreef in het derde bedrijf. Daarin moest ze een verleidingsscène spelen en ze deed dit zeer doortrapt en levens echt. De zaal beleefde er duidelijk plezier aan. Vooral het wegmoffelen van Rooswinkels pyjama ging uitermate geraffineerd. Elrike van Esschoten speelde goed in de rol van roddelende en kletsende buurvrouw Bruins. Het was duidelijk dat het met handtekeningen rondgaan zoals zij deed een mooie aanleiding was om eens bij verschillende buren over de vloer te komen en te kunnen roddelen. Helaas was haar spel waarbij ze onder invloed geraakte van het verdovend middel in de wijn, minder goed. Iemand die zo'n middel tot zich neemt gaat niet alleen langzamer praten, maar heeft ook meer moeite om de woorden te vormen. We misten de „dubbele tong". „Spiegologisch" De begrijpende menslievende wijk agent, zoals je die vroeger wel tegen kwam, was de rol die Arie Kager speel de. Het was zaterdag de zestigste keer dat Kager op de planken stond en dat was wel te merken ook. Geroutineerd en levensecht zette hij de in het vak vergrijsde politieman Broesselaar op de planken. Vooral het deel waarin hij „spiegologisch" met Rooswinkel praatte en een willig oor te luisteren legde, was kostelijk. Broesselaar bleek er een groot voorstander van te zijn de zaken „spiegologisch" aan te pakken, maar was anderzijds wel van mening dat regels er zijn om te worden nage leefd Kees Zoetelief had de dankbare rol om als inspecteur Alma klaarheid te mogen brengen in alle vraagstukken en intriges. Hij speelde een goede Sher lock Holmes-rol enigszins doorspekt met Nederlandse politiecliché's. „Ga er maar niet vandoor, want mijn manne tjes staan buiten te wachten," was zo'n zinnetje. Juwelendief Goed op dreef was Lex Kaper in zijn rol van juwelendief Hans Loddereins. Lex Kaper was tegelijk regisseur van het stuk. Hij wist de arrogante Lodde reins goed gestalte te geven. Jeannette Klaver, de grimeuse van 't Amateurtje, had te kennen gegeven graag een piep klein rolletje te willen spelen. Dat kon; ze speelde de serveerster. Haar kleine bijdrage aan het toneelstuk was haar uitstekend bevallen, zodat ze in de toe komst wellicht vaker op de planken te bewonderen valt. Er werd gesouffleerd door Dien Plaatsman. Bewondering moet nog uitgesproken worden voor de bijzonder snelle en doeltreffende wijze waarop tussen de verschillende scènes het toneel werd veranderd. Er is organisatietalent voor nodig om zoiets vlekkeloos te laten ver lopen. De keuze van witte schermen om een terras uit te beelden, moet minder geslaagd worden genoemd. Te recht werd uit de zaal gesuggereerd dat het meer op een ziekenhuis leek. Lof daarentegen voor de zeer realistische geluidseffecten. Vrijdagavond 7 maart wordt in ,,Ons Huis" te Den Hoorn de Wereldgebeds dag gehouden, aanvang 8.00 uur. ledereen is welkom. t ondememers-aktiviteitenl Het bedrijfspand van Zegel herei en jongenskleding in de Weverstra heft een geslaagde metamorfe* ondergaan. Het oude gedeelte vi het gebouw (de vroegere winkel vi Spanjer) werd door nieuwboui vervangen, waardoor samen m het andere deel een ruim en eva wichtig geheel is verkregen, dat a een aanwinst voor de straat k< worden beschouwd. De voordeur is naar het nieuwbouv gedeelte verplaatst en kreeg een lage instap, waardoor de winkel veel makk lijker is te betreden. Vooral in zomer als de uit drie panelen bestaani toegang in zijn geheel kan wordt opengezet is de grens tussen binnei en buiten niet zo duidelijk, omdat zow de tegelvloer als het plafond gewoc doorloopt Omdat het erfje, dat achter hi oude deel van het gebouw lag, nu ot is volgebouwd, is ruimtewinst geboek De winkel beslaat nu een oppervlak! van 320 m2. Minstens zo belangrijk echter dat één uniform uitgevoert ruimte is ontstaan, die vanaf de kast is te overzien. De inrichting van winkel kenmerkt zich door veel zachl stoffen, naturel hout en overwegen lichtbruine kleuren en maakt een ui stekende indruk. Op de bovenverdii ping is het magazijn gemaakt. De verbouwing is in uiterst korte ti uitgevoerd. De vlotte voortgang is danken aan de straffe organisatie (d er mede op was gericht om gedurenc de bouwerij slechts korte tijd gesloten zijn) en geluk in de vorm van het wej blijven van de winter. De nieuwbouw verrees op de dikke prutlagen bestaande voormalig burgwal en dat maakte het aanbrei gen van een vrij omvangrijke funderin noodzakelijk. Het echte bouwen bego pas begin januari. De bouw werd naar een ontwerp va architectenbureau Alkema uitgevoer door de firma Drijver, die ook het looi gieterswerk voor zijn rekening nan Verder werkten mee; Schoo (CV), Vei enigde Schilders, VEM (elektra). Moei beek (stoffering) en Fokko Muldf (tegels). Het interieur werd verzorg door v.d. Berg interieurbouw Zwolle. In de aard van de artikelen heeft verbouwing geen verandering gi bracht. Zegel blijft met zijn assortimer mikken op het middenpubliek: gewon kleren voor gewone mensen tegen gi wone prijzen. Door de vergrote e praktisch ingedeelde ruimte is d presentatie echter veel beter geworder waardoor het lijkt alsof er veel meer t koop is dan vroeger. Natuurbeheer Peter Reijnders werd geboren in Lim burg en haalde in 1963 het HBS B diploma aan het St. Chrysostomus College in Boxmeer. Na het vervullen van de dienstplicht studeerde hij aan de landbouwhogeschool te Wagenin- gen. Tijdens de doctoraalfase van zijn Vrijdagavond konden we even genieten van het grootste koor dat de afgelopen jaren op Texel heeft gezongen. Ruim driehonderd zan gers en zangeressen, normaal over zeven koren verdeeld, zongen onder leiding van de heer J. Visser het Jagerslied van Carl Maria von Weber en al was dit misschien niet zo'n gelukkige keus, de Hervormde kerk van Den Burg leek nauwelijks groot genoeg om al het geluid te kunnen bevatten. Dit gebeurde als afsluiting van een bijzonder geslaagde, bijna anderhalf uur durende kooravond, groot scheeps opgezet door het Contact orgaan voor zang en muziek, onder auspiciën van de Welzijnsstichting Texel. Zeven Texelse koren werkten aan deze avond mee en het werd nu eens goed duidelijk dat Texel wat koren betreft erg hoog staat. De meewerkende koren waren: het bejaardenkoor „Zanglust", de gos pelgroep „The Messengers", hot ge mengd koor „Advendo", het dames koor „Den Burg", het gemengd koor „Soli Deo Gloria", het Rooms-Katho liek dameskoor en het Texels Chris telijk mannenkoor, zonder uitzonde ring koren die de moeite van het beluisteren meer dan waard zijn. In tegenstelling tot wat meestal het geval is, begon de avond stipt om acht uur. Dit was wel haast noodzaak, want reeds om kwart vóór acht was de kerk helemaal bezet met liefhebbers van koormuziek. Uit naam van het Contact orgaan voor zang en muziek werden zij welkom geheten door de heer P. Bakker, die al snel het woord gaf aan het bejaardenkoor „Zanglust". Nu, de oudjes deden het nog best. Dit koor, onder leiding van mevrouw M. Ronday, bracht twee bijzonder fraaie nummers. Het enige waar misschien iets aan ver beterd kan worden is de articulatie. Vaak waren de teksten moeilijk te vol gen. Prelude Hoewel we het al een aantal keren hebben meegemaakt, kijken we toch weer op als de Messengers in aktie komen. Dit koor heeft zich een zeer bijzondere vorm van aantreden eigen gemaakt. Eerst komen de leden van het begeleidingscombo op het podium, waar ze hun instrumenten nemen en Advendo zong niet onder leiding van dirigent Hans Kievits, maar werd gedi rigeerd door mevrouw M. Ronday. Aan de kwaliteit deed dat niet of nauwelijks afbreuk. Met „Abschied vom Walde" van Felix Mendelssohn nam Advendo van ons afscheid om plaats te maken voor Jan Visser's dameskoor „Den Burg. Luisterend naar dit koor dringt de vergelijking met een engelenkoor zich op en dit beeld kunnen we alleen maar kwijtraken door naar het koor te kijken. Dan zien we immers dat de dames in h het zwart gekleed gaan, iets wat we van engelen niet gewoon zijn. Ook nu zongen de Burger dames weer „Les Abeilles" van Leo Delibes, een van hun een vrolijk wijsje beginnen te spelen. Nauwelijks hebben de eerste tonen van deze prelude geklonken, of de leden van de Messengers, die tot dat moment onder het publiek verspreid zitten, staan op, lopen naar voren en stellen zich daar op. Als laatste treedt dan de dirigent naar voren, de muziek stopt en het recital kan begin nen. De Messengers hebben overigens een wisseling van dirigent ondergaan. Was het eerst Jan Beijert die de scepter (dirigeerstok) zwaaide, nu zagen we een nieuwe ster aan het fir mament, de heer J. van der Slikke, het koor leiden. Vermeldenswaard is het lied „Oh, I know the Lord," een rit misch bijzonder lastig stuk, dat bijzonder fraai werd gezongen. Afwijking Het gemengd koor „Advendo" week als eerste van het programma af. In plaats van het Sanctus van Schubert zongen zij „Zur Freier" van Gluck. „evergreens en nog steeds viel hier niets op aan te merken. Over het gemengd koor „Soli Deo Gloria" onder leiding van mevrouw M. Ronday, valt weinig meer te zeggen, dan dat het optreden goed was. Historisch moment Een welkome afwisseling vormde het Rooms-Katholieke kerkkoor, onder leiding van de heer P. TH. Luyckx. Dit koor zorgde voor een historisch moment. Het is namelijk zeer waar schijnlijk dat vrijdag voor het eerst sinds de Reformatie weer Gregoriaanse liederen in de Hervormde kerk werden gezongen. Lange tijd was het klimaat niet rijp voor een dergelijk gebeuren. Het dames-kerkkoor doorbrak de tradi tie zodra het inzette met een requiem (een Gregoriaanse melodie uit de litur gie van de overledenen). En verder uit de liturgie voor de vasten „Attende Domine". Na al de grote koorwerken was het een ware verademing iets simpels te horen. (Hiermee wordt nie bedoeld dat het voor de zangers zj makkelijk was om te zingen, maar wf dat het voor ons, de luisteraars, makke lijk was om te horen). Het dameskoo bracht voorts psalm 122 (Wij zijn ver heugd) en een Ave Maria van Haagh, maar bij de verrassing van di eerste twee nummers vielen dezi minder op. Twee voeriui Ook het Texels Christelijk mannen koor o.l.v. de heer A. Kuik, week vai het gestencilde programma af. Niet ii de nummers, maar wel in de volgorde De mannen begonnen rustig met he wiegelied van Johannes Brahms, waar na ze het bekende „Twee voerlui" zon gen. Dit nummer, een ratjetoe van popu lair-klassieke melodieën versierd me tekst ontleend aan het welbekende lied over de twee voerlui die langs de zand weg reden, is een van de nummers, die het mannenkoor al ettelijke malen op het repertoire heeft staan en het korm er dan ook zeer geroutineerd uit. Df compositie van de heer Kuik, dirigen! van het mannenkoor, „Dan zal ik zin gen," was een goede inleiding tot he: massale koorgebeuren aan het slot var de avond. Het was een prachtig liec om het optreden mee te besluiten. Bi menige ware liefhebber var mannenkoren zullen bij het horen var deze klanken de rillingen over de ruc zijn gelopen. Slotkoor Nu kwamen we dan aan het pun! waar we de hele avond op hadden zitten wachten: het optreden van alle medewerkenden tezamen. Na een ietwat rommelige opstelling (wie weel hoe je driehonderd zangers snel er geruisloos op het podium brengt, mag het zeggen) gaf de heer Visser nog enkele instructies en toen kon hei geweld losbarsten. Het was haast on begrijpelijk dat het dak van de kerk keurig op zijn plaats bleef, maai vroeger wist men hoe een kerk gebouwd diende te worden. Het publiek was zo overdonderd door hel Jagerslied van Von Weber dat het slot applaus misschien wat matig was, maar daar hoeft niet uit afgeleid te worden dat de slotzang niet gewaar deerd werd. In tegendeel, zouden we haast zeggen. Als we het niet zeker wisten, zouden we niet willen geloven dat dit „koor" nog maar één keer samen had gerepeteerd. Alleen was het Jagerslid niet zo'n gelukkige keus. Een iets massaler koorwerk was misschien beter geweest. W.B.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2