Groen "Zwartsjexels in het harL, Wat je ook doet, goed is het toch nooit „WAT IK ZEGGEN WOU.." Texe/s concours toonde hoog peil Overste J. Stokreef tot nieuwe politiecommandant: Dokter Siebinga viert jubileum Brandweer rukte uit in vol ornaat Vriendelijk dank Snelheidscontrole Brommer gestoten Positief geluid „Ida Mary" twee keer in actie Bejaardenmiddag I 93a JAARGANG NR. 9460 TEXELSE DINSDAG 11 MAART 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso: los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. „Wat je ook doet, goed is het nooit." Dat was een van de waarschuwingen, die de 32-jarige adjudant P. Scheuneman vrij dagmiddag te horen kreeg bij zijn installatie als commandant van de groep Texel van de Rijkspolitie. De installatie werd ver richt door overste J. Stofreef, waarnemend commandant van het district Alkmaar van de Rijkspolitie in het bijzijn van een aantal genodigden, waaronder de vrijwel voltallige groep. Zoals gebruikelijk had het gemeentebestuur voor deze plechtigheid de raadszaal beschikbaar gesteld. Burgemeester Engelvaart feliciteert de nieuwe groepscommandant met zijn installa tie. De heer Scheuneman heeft inmiddels een woning betrokken in Den Burg, Wouwstraat 23. Hij ziet Texel niet als een tussenstation in zijn carrière maar als een eindpunt Hij hoopt er dan ook vele jaren met plezier te kunnen werken. raking komen dan in een normale situa tie zou zijn gebeurd. ,,Weet u daarbij gesterkt door de hele groep Texel. U kunt het niet alleen. Wij staan achter U". De heer Scheuneman zelf beloof de te zullen trachten het in hem gestelde vertrouwen waar te maken. Hij bracht dank aan zijn voorganger en onthulde ook iets over zijn eigen visie op het politiewerk. Hij vond dat een politieman zich in zijn taak moet laten bewegen door menselijkheid en hulpvaardigheid, maar niet moet schromen repressief en corrigerend op te treden. „Wij dragen tenslotte een politiepet en geen pet van het Leger des Heils". De nieuwe com mandant achtte ook de steun van het publiek dringend nodig evenals de homogeniteit binnen de groep. Op 15 januari 1960 begon dokter R. R. Siebinga in De Cocksdorp zelfstan dig zijn praktijk. Ter gelegenheid daar van biedt de dokter zijn patiënten een feestavond aan, te houden zaterdag avond a s. in de Burgemeester De Koning-hal in Den Burg. Het was aanvankelijk de bedoeling de bijeen komst te houden in het Eierlandsche Huis, maar er wordt een zo grote toe loop verwacht, dat naar een grotere zaal moest worden uitgekeken. De patiënten hebben allemaal een persoon lijke uitnodiging ontvangen en konden door het invullen en inleveren van een antwoordstrook laten blijken of zij zullen komen. Zo'n 700 patiënten hebben inmiddels laten weten dat op hen moet worden gerekend. Vrijdagavond raakte de koelkast in de woning van de heer Jellema, in de "Boodtlaan te De Koog, in brand als gevolg van een defekt. De schade bleef beperkt tot de koelkast zelf. Tot verba zing van de omstanders arriveerde de Texelse brandweer voltallig en keurig geüniformeerd Het toeval wilde nl. dat de brand werd gemeld op het moment dat het korps in officieel tenue in jaarver gadering bijeenzat in De Raadskelder. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Geacht college van B. en W., dank voor de manier waarop u j.l. vrijdag op de feestavond van de 50 jaar bestaande Vereniging voor Bloembollencultuur afd. Texel verstek liet gaan. Dat nie mand van u het nodig vond op de uitnoding voor deze avond in te gaan is nog tot daar aan toe. Maar dat niet eens de moeite genomen was om af te zeggen, werd door mij en meerdere aanwezigen grievend en als vertoon van onverschilligheid gevoeld. Deze hele vertoning waarbij u bescheiden hard werkende mensen gewoon in hun hemd liet staan heeft wel heel duidelijk aange toond hoe u de positie van de bloembol lenkwekers en daarmee alle Texelse agrariërs ziet. Namelijk goed genoeg voor figuratie in, en decoratie van het landschap en de kosten daarvan en voor de rest op de achterste rij onderaan en niet belangrijk. Nu werd dat door verschillende van ons al enige tijd vermoed, maar door uw optreden weten we het nu zeker. Hartelijk dank daar voor. Arie de Ridder, lid Bollencultuur De Koog Vijf automobilisten en en motorrijder werden bekeurd bij een snelheidscon trole die de politie het afgelopen week end hield. De hoogst gemeten snelheid was 110 km, op een plaats waar hoogstens 80 mag worden gereden. Toen Jac. Th. Hin in de nacht van zondag op maandag bar-dancing De J'elleboog verliet om huiswaarts te keren, miste hij zijn Zündapp brom fiets, die hij in de Kantoorstraat had geparkeerd. De waarde bedraagt onge veer 71850. Overste Stokreef ging in zijn installatierede uitvoerig in op de taak en de organisatie van de politie en in het bijzonder op de verantwoorde lijke taak van de groepscomman dant. Wat Scheuneman betreft merkte hij op dat deze de jongste groepscommandant in het district Alkmaar is, de jeugdige leeftijd achtte hij echter geen nadeel bij het uitoefenen van de functie. Spreker schetste de carrière van de heer Scheuneman, die begon toen hij na de politieschool als 18-jarige bij de groep Nieuwe Pekela in zijn geboorteprovincie kwam. Via Steen bergen, Hulshorst en Uithuizen kwam hij op Terschelling waar hij plaatsvervangend groepscomman dant was en daar de eilandervaring opdeed die hem in zijn nieuwe func tie goed van pas zal komen. Scheuneman is per 1 maart benoemd, dus geruime tijd na het afscheid van zijn voorganger W. Nij- holt. Dat was het gevolg van een administratieve fout. In een bepaald stadium van de benoemingsprocedure waren de betreffende stukken ten onrechte in het archief gestopt en pas na aandringen weer tevoorschijn geko men voor verdere afhandeling. Daardoor kon de indruk ontstaan dat er rond de persoon van de nieuwe commandant problemen waren en dat was geenszins het geval. Resoluut Uit de beoordelingen die tot dusver door zijn superieuren zijn uitgebracht komt de heer Scheuneman naar voren als een direkt, resoluut en consequent optredende politieman „Als u a zegt, zegt u ook b". Overste Stokreef gaf de jonge adjudant de raad zich niet alleen voor het werk van zijn medewerkers te interesseren, maar ook belangstelling te tonen voor hun persoonlijke omstan digheden. Door de aard van zijn werk raakt de politieman gauw in een geïso leerde positie en dat geldt ook voor zijn gezinsleden. Goede onderlinge ver houdingen tussen de collega's zijn daarom van doorslaggevend belang voor het welzijn van alle groepsleden. Wat het werk betreft staat de politie man vaak voor moeilijke beslissingen. Bij regelend optreden zijn aardige woorden helaas niet altijd voldoende. In zulke gevallen moet niet voor een andere aanpak worden teruggeschrokken. Nooit goed Dat de politieman het in de ogen van anderen doorgaans goed doet, is een illusie. Wat als tactisch en omzichtig is bedoeld, komt al gauw over als gebrek aan slagvaardigheid. Durf en een snelle persoonlijke beslissing worden gedoodverfd als autoratair. Gunstig vond de heer Stokreef het dat Scheu neman zijn werk begint in een groep waar adjudant Nijholt zijn positieve stempel op heeft gedrukt. De onder linge verhoudingen zijn goed en dat is wel eens anders geweest. Stokreef zei er prijs op te stellen dat Scheuneman zijn taak geheel naar eigen inzicht aan pakt en zei daar het volste vertrouwen in te hebben. Ook burgemeester J. A. Engelvaart verwelkomde de nieuwe commandant. „Het is een voorrecht om te wonen en te werken op dit zeer begiftigde stukje Nederland." De burgemeester bracht dank aan opperwachtmeester Overpelt die in de afgelopen periode als waarne mend commandant heeft gefungeerd. Een probleem bij de Texelse politie is het chronische personeelstekort, althans in verhouding tot de omvang van de taak. Maar het ziet ernaar uit dat de toekomst in dat opzicht wat lich ter wordt. Schaap Opper Overpelt constateerde nuch ter dat van de groepscommandant nog al wat wordt verwacht. ,,U moet een schaap met vijf poten zijn". De nieuwe man en zijn medewerkers staan op dit moment nog volkomen vreemd tegen over elkaar. De naam van de nieuwe commandant was nogal Duits overge komen. Men is geneigd deze te spellen als „Schöneman" en dat had een van de politiemensen ertoe gebracht het bordje „Zimmer frei" te hangen boven de kamer van de adjudant in het politiebureau. Overpelt voorspelde ove rigens dat Scheuneman het met de echte Oosterburen in de zomer nog aardig druk zou krijgen, maar uiteraard ook met andere vakantiegangers die op het eiland stoom komen afblazen en daardoor sneller met de politie in aan- Het concours dat zaterdagmiddag en -avond door het Con tactorgaan voor zang en muziek werd gehouden in de aula van het gebouw van de Rijksscholengemeenschap, was aantrekke lijker dan ooit tevoren. Dat was vooral te danken aan de grote variatie. In tegenstelling tot vroeger was het niet bijna uitslui tend solistische fanfaremuziek, die ten gehore werd gebracht, maar was er ook gitaarmuziek, dixieland en zang te beluisteren. Dat gebeurde voor een groot deel groepsgewijs, waardoor de oorspronkelijke benaming solistenconcours niet meer van toe passing is. Nog belangrijker dan deze variatie was het gemid delde peil. Volgens de heer P. van Bruggen (vroeger dirigent van de Jan Willem Friso-kapel en tegenwoordig docent aan het Groninger conservatorium): „Het was over het algemeen op merkelijk goed als ik het vergelijk met wat ik doorgaans elders in het land te horen krijg. Vooral de jeugd maakt een veelbelo vende indruk." De heer Van Bruggen was belast met de jurering van de verschillende deelne mers. Tot winnaar van het concours werd de 11-jarige althoornblazer Jan Koopman uit Oosterend uitgeroepen, die in de categorie „Licht" en begeleid door Betty Bakker „On the Bandwagon" ten gehore bracht en daarmee 52 punten en een eerste prijs verwierf. Bijzondere vermelding verdient ook de prestatie van de tam boers Sjors Maas en Cor v.d. Knaap, die in de categorie zwaar „Whirlwind" van Theo van Campen brachten en daarvoor een eerste prijs met 34 14 punten kregen (in deze categorie kon den maximaal 36 punten worden behaald). Vlot De organisatie van het concours was prima. Zowel het middag- als het avondprogramma werden vlot afgewerkt, zodat het niet laat werd. Er was voortdurend een zeer behoorlijke publieke belangstelling, voor een groot deel bestaande uit familie, vrienden en andere supporters van de deelnemers. Het concours leverde de volgende uitslag op: Lenie Vlaming en Jannet Koopman (bugel), categorie licht, bü punten; eerste prijs. Jan Koopman (althoorn), licht, 52 punten; eerste prijs. Christa Geertsema, Marjanne Franchimon, Anette Dijker, Miranda Bruijn, Liesbeth Witte, Helga Witte (trommen), categorie middel, 28 punten, tweede prijs. Mevrouw Barnard (baritonsax), licht, 48 punten, eerste prijs. Liesbeth Witte (trom), middel, 32 punten, eerste prijs. Jacqueline Stark (bugel) en Elske Stark (bugel), middel, 46 punten, twee de prijs. Jaap Vlaming (trom) middel, 33 punten, eerste prijs. Jan Koopman (althoorn) en Ewoud van Dijk (cor- hoorn), middel, 4814 punten, eerste prijs. G. Rozeboom en M. Buijsman (trom), middel, 29 punten, tweede prijs. Douwe Medema (tenorsax) en Leendert Roeper (altsax), licht, 49 pun ten, eerste prijs. Marijke Bakker, Karin Bakker en Anita Witte (trom), middel, 26 punten, derde prijs. Yvonne Bruining (dwarsfluit) en Jolanda Beum- kes (gitaar), licht, 50 '/a punten, eerste prijs. Riet van Heerwaarden (hoorn), middel, 46 punten, tweede prijs. L. Barnard, (klarinet), middel, 4514 punten, tweede prijs. Loes Bakker (dwarsfluit), zwaar, 4614 punten, tweede prijs. Spectacles jazzband: Th. Bakker (trompet), H. Wiedijk (klarinet), J. van Beek (tenorsax), G. v.d. Feen (trombone), A. Huisman (banjo), H. Visser (bas) en N. Visser (drums), middel, 45 punten, tweede prijs. Martin Trap en Simon van Tatenhove (trom), middel, 30 punten, tweede prijs. Wilhelmus Barnard (zang), licht, 48 punten, eerste prijs. Douwe Medema (tenorsax), middel, 4814 punten, eerste prijs. Sjors Maas en Cor v.d. Knaap (trommen), zwaar, 3414 punten, eerste prijs. F. Zegel (sopraansax), middel, 50V4 punten, eerste prijs. Rita Bakker en Helga Witte (trommen), middel, 32 punten, eerste prijs. Wilfred van Taten hove (cornet) en Thea Bakker (cor net), middel, 4614 punten, tweede prijs. Johan v.d. Ster (trom), zwaar, 33 punten, eerste prijs. Ria Trap (zang), licht. 4414 punten, tweede prijs. T. Lenting (besbas), middel, 51 punten, eerste prijs. Kees Keijser (esbas). Martin Keijser (besbas) en Gerrit van Strien (besbas), middel, 49 punten, eerste prijs. Saxofoonsextet met drums F. Zegel (sopraansax), J. van Tunen (altsax). C. Bakker (altsax), H- Boom (tenorsax), J. van Beek (tenorsax), J. Wieten (baritonsax) en W. Huizinga (drums), middel, 4614 punten, tweede prijs. Monkeys Revival: G. Koorn (trompet), F. Zegel (sopraansax), J. Trap (tenorsax), C. Witte (trombone), Th. Timmer (banjo), H. Kievits (bas) en W. Huizinga (drum), middel, 4914 punten, eerste prijs. De trotse Jan Koopman uit Oosterend: win naar van het concours. Open brief aan het college van B. en W. en de gemeenteraad van Texel. De verbouwing van de tweede fase van het dorpshuis Den Burg is bijna klaar. In de loop van de maand maart kunnen wii, de vaste gebruikers van het dorpshuis, met uitzondering van de muziekschool, weer terug naar ons oude stekkie. De peuterspeelzaal en het maatschappelijk werk zijn ons al voor gegaan. Toen de meesten van ons vorig jaar de ruimtes verlieten, zodat er gebouwd kon worden, hebben wij dat gedaan in de verwachting dat wij er iets goeds voor terug zouden krijgen. Onze verwachtingen en wensen zijn geheel en al uitgekomen. Er staat nu een prachtige akkommodatie, waarin wij denken goed te kunnen werken. Wij hebben grote waardering voor het werk van de dorpscommissie; m.n. hoe zij de zaken met de gebruikers heeft aangepakt. Er is constant overleg ge weest met ons in de voorbereidende fase door middel van de adviescommis sie gemeenschapsakkommodatie. Later in de afzonderlijke fasen door middel van de bouwcommissievergaderingen zijn wij op de hoogte gehouden van de voortgang van de bouw/verbouw. In deze vergaderingen konden wij al onze wensen inbrengen. Doordat de dorps commissie zoveel aan onze wensen heeft voldaan, zijn wij mede de oorzaak van de overschrijding van de begroting. Ook willen wij benadrukken dat ondanks de benaming 'dorpshuis', de meeste van de gebruikers een eilandfunctie vervul len en wij onze activiteiten niet alleen richten op de bewoners van Den Burg. Dit moge blijken uit de lijst van onder tekenaars van deze brief. Wij willen door middel van deze brief onze dankbaar heid tonen aan iedereen die heeft meegewerkt aan de totstandkoming van het dorpshuis. Wij vinden dat we dan de dorpscommissie speciaal mogen noe men. Wij verwachten dan ook dat de tevredenheid zich niet zal beperken tot datgene wat tot nu toe is bereikt. Wij vinden dat wij ons niet moeten mengen in de perikelen tussen B. en W., de raad en de dorpscommissie. Toch menen wij, mede naar aanleiding van de vele negatieve publiciteit, een positief geluid te moeten laten horen. Uiteindelijk werken wij als organisaties voor de gehele Texelse bevolking, waar de akkommodatie voor bedoeld is. Opgesteld naar aanleiding van een speciale gebruikersvergadering op 4 maart 1980. Visbeurs In Aqua Vita Creativiteitscommissie Stichting voor Algemeen Maatschappelijk Werk Mensen Zonder Werk-project W.A.O.-groep Stichting Open Jeugdwerk Fotokring Texel Peuterspeelzaal Spelemaer T.E.E.V.A. (tekenacademie) Muziekschool Contactgroep Vrouwenhuis De strandreddingboot Ida Mary is gisteren twee keer achter elkaar in actie geweest. Gisterochtend ver leende de boot assistentie aan de kotter WR 171, die ter hoogte van paal 28 aan de grond was gelopen en later op eigen kracht vlot kwam. Rond het middaguur voer de red dingboot opnieuw uit, nu om deel te nemen aan het zoeken naar de F 16 straaljager, die mogelijk in de Waddenzee was gestort. Om 16.00 uur werden wrakstukken gevonden ter hoogte van Staveren in het IJssel- meer, waarna het zoeken op de Wadedenzee werd gestaakt. De bejaardensoos in Den Hoorn houdt donderdag een gezellige middag en avond waarbij toneel zal worden gespeeld. Ook de bejaardensoos uit Oudeschild is erbij. De bejaarden uit de omgeving van Den Hoorn die deze bij eenkomst willen bijwonen zijn van harte welkom. Het geheel begint om twee uur in De Waldhoorn.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1