Bloembollencultuur vierde jubileum ACEND4 HET WEER OP TEXEL IN DE AFGELOPEN MAAND i Klaverjasclub De zwaan Jaarvergadering ZDH Geslaagde basketbal- sportuitwisseling FAMILIEBERICHTEN Spannende strijd in dameshandbal- competitie RSG badminton Badmintontraining gaat niet door Geslaagd Weerverslag Weinig te doen bij zaalvoetbal PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 MAART 1980 Vrijdagavond is in ,,De Kaaps-nol" te De Koog op feestelijke wijze het vijftig jarig bestaan van de afdeling Texel van 'Bloembollencultuur' gevierd. Nadat door meerdere sprekers het gedenk waardige feit was gememoreerd werd de rest van de avond in ontspannen sfeer doorgebracht, met muziek, dans en conference. Voorzitter J. Timmer blikte in een uitvoerig overzicht terug op de geschie denis van het bloembolienbedrijf op Texel, nadat hij een aantal bijzondere genodigden had verwelkomd. Daaron der bevonden zich de algemeen voorzit ter P. de Jonge, dr. M. D. Dijt (destijds mede-oprichter en initiatiefnemer, de heren Jaap en Jan Bakker (resp. van de voorlichtingsdienst en de keurings dienst) en de heer H. C. Smit, een van de leden van de afdeling Voorzitter Timmer besloot zijn ge schiedkundig overzicht met de consta tering dat het er met de bollenteelt momenteel vrij goed voorstaat. Het is zaak van het verleden te leren en dat houdt in: consolideren van het areaal. Dus houden wat je hebt en niet onge breideld uitbreiden. Schuren Het voor de avond uitgenodigde college van B. en W. liet tot teleurstel ling van het bestuur verstek gaan. Dat weerhield de voorzitter er niet van zijn tevredenheid uit te spreken over de verhouding tussen gemeentebestuur en bloembollencultuur. Maar hij verbond er wel een pleidooi aan voor méér vrijheid hij de bouw en nieuwbouw van schuren, uim baan moet worden geboden aan ntwikkelingen in het bollenbedrijf, met name op het gebied van bewaren en verwerken. ,,We zullen ervoor moeten waken niet achtergesteld te worden bij ollega's van de vastewal". De bloem bollenteelt is voor Texel van vrij grote economische betekenis, groter dan bij voorbeeld de schapenteelt. Algemeen voorzitter De Jonge vertel de dat zijn eerste ervaringen met bloem bollen bestonden uit de noodzaak om ze te moeten eten, in de oorlog I Verder kondigde hij aan dat binnenkort overleg zal worden georganiseerd over de her structurering van de bloembollenteelt. Daarmee samen hangt het streven om tot samenwerking met de landbouw organisaties te komen. De wedstrijd van de MST dames tegen SVC 2 had een uitermate span nend en boeiend verloop. De inzet was de mogelijkheid te promoveren. Er werd hiervoor zeer hard gestreden. SVC startte voortvarend en wist reeds snel enige punten uit te lopen. Tegen die achterstand is het de hele verdere westrijd moeilijk spelen geweest. De strijd bleef gelijk opgaan met leuke spelmomenten. MST zag enige harde schoten van de binnenkant van de paal terug in het veld komen. De keepster bleek zeer moeilijk te passeren, ondanks snelle, goede aanvallen, die echter net niet dat resultaat opleverden dat ver diend werd. Dat niet MST maar SVC de wedstrijd in hun voordeel besliste, kwam doordat ze vaak net iets sneller en fanatieker waren. Er werd gevochten om iedere bal en het was zodoende ook voor het talrijke publiek, die Corrie het 100ste doelpunt zagen scoren, een leuke wedstrijd. De eindstand van 10—7 gaf de verhouding in het veld toch wel weer en de volgende competitie ligt er door meer ervaring misschien wat meer in het vooruitzicht. Totaal 72 wedstrijden moesten in de Sporthal worden gespeeld om het toer nooi van de onderbouw van de Rijksscholengemeenschap tot een goed einde te brengen. Aangezien het alle maal dubbelspelen betrof, waren tege lijkertijd steeds 24 leerlingen bezig. Er werd pittig gespeeld, hoewel het aan tal deelnemers een beetje tegenviel: 37 paren. Niettemin is het evenement voor herhaling vatbaar. Uitslagen: Brugklassen, meisjes: 1. Claudia Reij en Karen Witte; 2. Marianne Coevert en Caroline Agter; 3. Miranda v.d. Slikke en Irma Witte. Jongens: 1. Jan Eelman en Dennis Vonk; 2. Bob van Heerwaarde en Gauke van Lingen; 3. Koen Zijm en Mare Wassenborg. Tweede klassen, meisjes: 1. Els v.d. Meer en Mariëtte Boot; 2. Marga Geus en Esther Krijnen; 3. Anja van Exel en Nelia Vlaming. Jongens: 1, Rob van Heerwaarden en Gert Coe vert; 2. Ewoud van Dijk en Miranda Bruin; 3. Rob Brouwer en Biem 8remer. De hoogbejaarde Dr. M. D. Dijt blikte ook terug in de geschiedenis van het bloembolienbedrijf, waarbij hij onder meer de geruchtmakende sanering van de dertiger jaren ter sprake bracht. Hij was destijds tegenstander van deze ingrijpende maatregel omdat hij deze strijdig vond met zijn levensvisie. De heer J. Bakker van de voor lichtingsdienst liet zijn felicitatiewoor den vergezeld gaan van adviezen voor een gezond bollenbedrijf in de toe komst. Het kwam neer op: blijf streven naar kwaliteitsverbetering en naar een zo breed mogelijk assortiment. Dr. M. D. Dijt is de enige nog in leven zijnde mede-oprichter van de afdeling Texel van Bloembollencultuur. Voorzitter Tim mer overhandigde hem als blijk van waardering voor zijn inspanningen een grote kleurenfoto van bollenvelden in de polder Het Noorden. Dinsdag 11 maart De gemeenteraad vergadert aanvang 19.30 uur in het raadhuis. De FN V-afdeling Texel houdt een the ma-avond over het werk van het Ar beidsbureau en over sociale voorzienin gen; 20.00 uur. De Hervormde vrouwengroep heeft de ringavond in de LTS-kantine, met me dewerking van de revuegroep De Flie refluiters; 20.00 uur. Woensdag 12 maart De raadscommissie voor algemene za ken heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 15.30 uur. De agenda vermeldt onder meer de plannen tot regionalisering van de Texelse brandweer en ambulance. In de LTS wordt een informatie-avond gehouden voor allen die geïnteresseerd zijn in een vijfde leerjaar aan de LTS. Ook scholieren en ouders van de Rijks scholengemeenschap zijn welkom; 20.00 uur. Donderdag 13 maart Voor de Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel spreekt mevrouw Bakker- Pekelharing in de LTS-kantine over yoga; 20.00 uur. In de „Raadskelder" wordt vanaf 20.00 uur postzegelruilbeurs gehouden. In ,,De Waldhoorn" begint om 14.00 uur een middag en een avond (met o.a. toneel) voor de bejaarden uit Den Hoorn en omgeving, georganiseerd door de bejaardensoos. Ook mensen van de bejaardensoos van Oudeschild zijn wel kom. Op de 23e competitie-avond was het wederom het echtpaar H. Zijm dat de meeste punten scoorde. Met 7.105 punten werd zij winnaar en wist hiermee voor de zesde keer in deze competitie boven de 7.000 punten te komen. Tweede op deze avond werden de gebr. T. en J. Witte met 6.813 punten waarmee zij na lange tijd ook weer eens een goede score haalden, en op de ranglijst nu weer een vierde plaats bezetten. Ook het echtpaar J. Spaans is in goede vorm en behaalt al weken achter elkaar hoge scores. Dit keer werden zij met 6.723 punten derde. In de derde periode is na deze avond nog maar één partij te spelen. Het koppel Douma-Kooiman kan de zege bijna niet meer ontgaan, maar misschien dat het echtpaar H. Zijm nog voor een verrassing zorgt. In de totaalstand lijken de koplopers G. Douma en P. Kooiman onbereikbaar te blijven, en is de strijd om de tweede en derde plaats interessanter. Hier ko men nog verschillende koppels voor in aanmerking. Uitslag 23e competitie-avond, resp. punten en marsen: Echtpaar H. Zijm 7.105 4 T. Witte-J. Witte 6.813 2 Echtpaar J. Spaans 6.723 2 Echtp. J. v. Heerwaarden 6.688 2 Dames Ofrein-Biesboer 6.673 1 W. Bakker-G. Festen 6.547 1 C. Barhorst-mevr. Huisman 6.438 0 G. Douma-P. Kooiman 6.384 3 Stand 3e periode na 30 partijen: G. Douma-P. Kooiman 48.993 20 Echtpaar H. Zijm 48.117 14 Echtpaar J. Spaans 47.843 15 F. v. d. Gracht-G. Caspers 47.573 21 P. Veeken-D. Witte 47.458 13 Totaalstand na 92 partijen: G. Douma-P. Kooiman 150.160 57 P. Hartog-H. Snoek 146.781 45. Echtp. P. v. Heerwaarden 146.123 53" T. Witte-J. Witte 145.301 43 A. Dijker-N. Koomen 145.179 43 EchtpaarJ.Spaans 144.750 33 P. Bruin-G. Smit 144.580 41: F. v. d. Gracht-G. Caspers 144.426 61: De voor dinsdag 18 maart geplande training van de Badmintonafdeling van SVC gaat niet door in verband met to: neel repetitie. Vrijdagavond na de training (om 20.30 uur) wordt in de ZDH-kantine de jaarven gadering gehouden. Gehoopt wordt op een grote opkomst van zowel leden als donateurs. Aan de Culinaire vakschool te Gro ningen slaagde Rob Jongejan voor hgt diploma. (A-kok basisopleiding). Hij is werkzaam in het Havenrestaurant van 't Horntje. 8 9 10 1 5 Temperatuur in gr C Februari was een mooie maand met een gemiddeld hoge temperatuur van 4,6° C. Dat is 2,4° hoger dan normaal. Was de eerste decade nog royaal voorzien van regen, nl. 41,8 mm, voor de rest van de maand hadden we te maken met een droogteperiode van 20 (dagen, nl. van 11 /2 tot 2/3 met alleen op de 15e neerslag (1 mm). Dit had tot gevolg dat de totale hoeveelheid neer slag voor februari onder normaal bleef, nl. 42,8 mm tegen 45 mm normaal (landelijk gemiddelde 49 mm). Op de luchtdrukgrafiek is te zien dat we in de eerste decade te maken hadden met elkaar opvolgende depressie-passages. De tweede en de derde decade teken den zich vooral door de vrij stabiele atmosfeer. Dit hield in dat het tamelijk rustig weer was maar wel met veel bewolking. Hoewel 20, 21 en 22 februari 3 prachtige dagen waren en de kracht van de zon al weer te voelen was, kwam het weercijfer deze drie dagen dan ook op 9. Hieronder een overzicht van de maandgegevens waarbij de temperatuur uitgedrukt is in graden Celsius, de luchtdruk in mm kwik en de neerslag in mm. Enkele malen namen wij berich ten op waarin melding werd ge maakt van de maandelijkse neer slaghoeveelheden op Texel. Uit de reacties hierop mag de conclusie worden getrokken dat voor dit onderwerp veel belangstelling be staat, vooral omdat het weer op Texel belangrijk anders is dan elders in het land. Daarom starten wij met ingang van heden met een maande lijkse weerrubriek waarin niet alleen de regenval aan de orde komt maar ook allerlei andere gegevens. De rubriek is te onderscheiden in een populair samenvattend deel en een statistiek overzicht met grafiek, be stemd voor de lezers met een meer dan gewone belangstelling. Een en ander wordt verzorgd door de heer Dirk Vinke, lid van de Texelse vereniging voor weer- en sterren kunde, die de waarneming doet bij zijn woning in Den Burg. min 0 Respectievelijk: temperatuur, 1e dec., 2e dec., 3e dec., maand, normaal, afwijking: minimum maximum gemiddeld neerslag luchtdruk vocht weercijfer laagste temperatuur —0,1 op de 2e en de 5e hoogste temperatuur 10,5 op de 9e grootste dagsom neerslag 12,5 op de 5e Aantal dagen met: mist 8, sneeuw 2, onweer 0, zonloos 14. Gemiddelde windsnelheid 6,93 knopen. Het hoogst waargenomen24 knopen op de 2e. Gemiddelde bedekkingsgraad 6,15 8 Vocht in Dag cijfer Wind snelheid 2.34 2,84 1,67 2,28 -0,3 2,58 6,73 7,27 6,8 6,93 4,3 2,63 4,53 5,05 4,24 4,61 2,2 2,41 41,8 1 0 42,8 45 -2,2 754,5 765,6 771,04 763,7 760,9 2,8 87,12 84,06 80,89 84,02 85 -0,98 5,4 7,2 7,1 6,57 Bewolking Mist d Onweer d Trop d Regen d 77b 760 c tWV'AWWM 1 23 456 789 10 12 3 4 56789 10 1 23 456789101 In de derde klasse werd deze week alleen de achterstallige wedstrijd Ver. Schilders-Question 2 gespeeld. On danks doelpunten van J. Kooger en W. Haring moesten de Ver. Schilders toch aan het kortste eind (2 4) trekken. Tweede klasser KSMT 2 nam in de wedstrijd tegen koploper Oosterend 3 voor de wissel een 1—0 voorsprong. In de tweede helft konden de Cocksdor- pers het niet bolwerken. De Oosteren- ders bleken over een betere conditie te beschikken en sloten de wedstrijd met 3—1 winnend af, zodat ze nu 5 punten voorsprong hebben op nummer twee, Mok. Amro begint steeds beter te spelen, ditmaal werd een gehavend Dubbeldik 3 met 7— 1 opzij gezet. In de eerste klasse eindigden twee wedstrijden gelijk t.w. Texelse Boys 1- DT Smul 1 1 en Texel veteranen 1-Rab 14—4. Kompas kwam opnieuw aan kop door in een enerverende wedstrijd, die onder leiding stond van invaller-scheids rechter Ton Gieles, Oosterend 2 met 4—3 te verslaan. Hoofdklasse Hoofdklasser Vergiet speelde een knappe wedstrijd tegen het hoger ge plaatste Dubbeldik 2. Na een 2—0 ruststand won Vergiet tenslotte met 3—1Dubbeldik 1De Zwaan en Ooster end 1 kwamen moeizaam tot winst. Dubbeldik 1 kon pas in de slotfase afstand nemen van JKM 2 (4—1). De Zwaan had vele doelrijpe kansen nodig om een sportief tegenstand gevend A&O 2000 met 4—2 te verslaan. Ooster end 1 keek tegen Question 1 tweemaal tegen een achterstand aan maar wist uiteindelijk de wedstrijd met 6—3 win nend af te sluiten. JKM 1 speelde tegen Datsun 1 een erg goede wedstrijd. Bij alle 12 doelpunten werd de Datsun verdediging geheel uitgespeeld en stond er steeds een JKM-er voor het doel gereed om de bal het laatste tikkie te geven. Datsun, die zeker niet slecht speelde, kon hier slechts één doelpunt tegenover stellen. Absolute uitblinker was wel technicus Henk Groen terwijl aan Datsunzijde Dirk de Lugt en vooral Jan Rienstra zich aan het JKM-spel konden meten. Vorig weekend zijn de jongens en meisjes van de hasketbalvereniging uit Egmond bij de Mareis op bezoek ge weest. Zaterdagmorgen kwam het Eg- mondse gezelschap op Texel aan waar na in de Burgemeester De Koninghal de eerste wedstrijden werden gespeeld. Het was de bedoeling zaterdag de jongens cadetten en de meisjes junioren twee wedstrijden van 15 minuten te laten spelen om ze dan zondag in een officiële wedstrijd van 2 20 minuten zuivere speeltijd tegen elkaar te laten uitkomen. Het werd zaterdag een gelijk opgaan de strijd waarbij beide teams eerst wat aan elkaar konden wennen. Zowel de jongens als de meisjes van de Mareis wonnen en verloren een wedstrijd. Na deze wedstrijden werd het Egmondse gezelschap naar hun overnachtingsge legenheid, het clubhuis van Scouting Texel in Den Burg, gebracht, 's Avonds werden zij uitgenodigd op een door de Mareis georganiseerd feest in de kantine van camping De Koorn-aar. Het werd een feest dat klonk als een klok en waar de spelers elkaar beter leerden kennen. Dit alles werd opgeluisterd door een discotheek en bingo. Vermoedelijk is dit feest er de oorzaak van dat de Mareis zondagmorgen bij de officiële wedstrij den wat minder goed uit de verf kwamen. Bij de jongens werd het nog een spannende strijd, waarbij zowel het Egmondse team als het team van de Mareis zich van hun allerbeste kant lieten zien. Nonchalance van de kant van de Mareis leidde ertoe dat Egmond met een klein verschil de wedstrijd won. Bij de meisjes lag het overwicht duidelijk aan de kant van Egmond. Het liep bij de Mareis erg stroef, terwijl bij Egmond vlotte combinaties te zien waren. Het was dan ook geen wonder dat dit team de wedstrijd met een groot verschil in hun voordeel afsloot. Na deze laatste wedstrijd werden de Egmonders weer naar de boot gebracht en konden beide verenigingen terugzien op een zeer geslaagd weekend. Als tegenprestatie heeft Egmond de meisjes en jongens van de Mareis uitgenodigd om in mei bij hun op bezoek te komen. Heden nam de Here tot Zich mijn lieve man en onze lieve vader en opa Riepke Beukema, echtgenoot van Martha Bremer, in de leeftijd van 69 jaar. Wie in de schuilplaats des allerhoogste is geze ten, vernacht in de schaduw des Almachtige. Psalm 91 1. Den Burg: M. Beukema-Bremer Ermelo: Cor Beukema Geri Beukema-Mensonides Dieren: Harrie Beukema Frieda Beukema-de Jong en kleinkinderen Texel, 7 maart 1980, Thijsselaan 112, Den Burg. De begrafenis heeft heden plaatsgehad op de Algemene begraafplaats te Den Burg. In Jezus ontslapen onze geliefde broer, zwager en oom Riepke Beukema, echtgenoot van Martha Bremer. Texel, Groningen, Canada: fam. Beukema fam. Bremer Den Burg, 7 maart 1980.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2