Aan regionalisering is niét te ontkomen VAN BET RAADHUIS v FILM Brandweer en ambulance Maar in praktijk verandert weinig Salo of de 120 dagen van Sodom ommm Suikeroom gongar Programma Stichting Open Jeugdwerk „Verbouwing" was legaal Mededelingen van B. en li.' j „Daar zat nou de kneep" in Zuid-Eier/and Texel-nummer van „Boerderij" Uit de bocht gevlogen l^— OOOOOOOOOOOO PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 MAART 1980 Burgemeester en wethouders van Texel zijn ervan overtuigd dat het een goede zaak is als Texel toetreedt tot de gemeenschappelijke regionale regelingen voor brandweer en ambulance. Dat blijkt uit de stukken voor de vergadering van de commissie voor algemene zaken van morgen. Het college stelt voor met ingang van 1981 toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling Regionale Brandweer kop van Noordholland. Op die datum zou ook toegetreden moeten worden tot de Gemeenschappelijke Regionale Ambulancedienst Kop van Noord holland. Dit laatste houdt in dat Texel dan tevens is aangesloten bij het Regionaal Alarmeringsorgaan. Wat betreft de brandweer verandert er niet zoveel. Het alarmnummer blijft 02220) 2066 6ij de ambulance ligt het wat gevoeliger. Voor twee ambulances die altijd goed gefunctioneerd hebben moeten nu opeens vergunningen zijn en bovendien mogen ritten met die ambu lances slechts worden uitgevoerd na toestemming van de centrale post in Den Helder. Het betekent dat de ge meente Texel, mevrouw Smidt, eigena resse van de ambulancedienst, en de artsen, een flink stuk onafhankelijkheid kwijtraken. Ook de ambulance blijft bereikbaar op (02220) 2011. Tegenover het verlies van onafhankelijkheid staat dat door de regionale alarmcentrale op elk moment alle posities van de ambu lances in de regio kunnen worden bepaald. Hierdoor zal Texel nooit van een ambulance verstoken zijn. Vroeger kwam het in heel moeilijke situaties wel eens voor dat beide ambulances van Texel af waren. Een onaanvaardbare situatie. In dit soort gevallen zal de centrale post er voor zorgen dat per kerende boot een ambulance naar Texel komt die hier blijft tot de Texelse ambulance teruggekeerd is. Op de vaste wal zullen geen Texelse ambulances worden ingezet, tenzij ze toevallig toch op de terugweg zijn. De garage van de voormalige burge meesterswoning ,,De Skuul", thans nog ingebruik bij het Jellinekcentrum, is legaal veranderd tot hobbyruimte. B. en W. deelden dit mee aan de raad, naar aanleiding van vragen van de heer J. van Asselt van Texels Belang. De gemeente heeft destijds toegestaan dat ,,De Skuul" twee jaar lang voor zijn huidige bestemming mocht worden ge bruikt, waarbij een procedure ingevolge artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening is gevolgd. Tussentijds is ook toestemming gegeven de garage tijdelijk te gebruiken als creativiteitsruimte en de deuren, eveneens tijdelijk, te vervangen door een kozijn. IMa het verstrijken van de termijn, op 7 juni 1980, moet de woning weer permanent worden be woond en moet de garage weer in de oude staat zijn teruggebracht. Het college wil graag voorop stellen dat de brandweer op Texel uitstekend functioneert. „Als een brandweer op een eiland voortreffelijk werkt dan lijkt deelneming met de vastewal weinig zinvol", schrijven B. en W. Het is echter zo dat al op veel terreinen samenwer- king is met de brandweerkorpsen in de kop van Noordholland. Die samenwer king bestaat uit de opleidingen die door de regio worden verzorgd, de gezamen lijke oefeningen, het kaderoverleg en brandpreventie-adviezen. Voor de toe komst zijn er ook genoeg aanleidingen om samenwerking met de gemeen schappelijke regeling te kiezen. Vermoe delijk zullen bepaalde BB-taken aan de regionale brandweer worden toegewe zen Hierbij is het belangrijk om tijdig als gesprekspartner aanwezig te zijn. Door de landelijke overheid wordt het samen gaan van gemeentelijke brandweren gestimuleerd door het mogelijk te ma ken dat hoog gekwalificeerd beroeps- personeel de vrijwilligers opleidt. Ook het aanschaffen van bijzonder materieel wordt gesubsidieerd. Voor Texel zal een hulpverleningsvoertuig ('rampenwa gen') moeten komen, omdat de eiland positie een verhoogd risico met zich meebrengt. Een dergelijk voertuig wordt ingezet bij kleine rampen en zou de eerste aanzet tot hulpverlening kunnen geven bij grote rampen. Wat betreft het ambulancevervoer kan gemeld worden dat deze sinds het in werking treden van een nieuwe wet, afhankelijk is geworden van provinciale vergunningen. De Texelse ambulances voldoen aan de door de wet gestelde eisen, maar door de nieuwe Wet Ambu lancevervoer had de gemeente Texel al op 1 juli 1979 bij de regio aangesloten moeten zijn. De gemeenschappelijke aanpak is namelijk verplicht gesteld. Regionale alarmcentrale De regionale brandweer en ambu lancedienst in de kop van Noordholland hebben samen met de gemeentepolitie in Den Helder een regeling aangegaan: de regionale alarmcentrale. In verband met de genoemde wet moest die cen trale op 1 juli 1979 operationeel zijn. Door enkele tegenvallers kon die datum niet worden gehaald en daarom hoopt men dat deze centrale op 1 juli 1980 gereed is. Het is voor Texel zinvol om zich bij deze regionale centrale aan te sluiten, omdat deze geheel bij de bestaande situatie kan aansluiten. De alarmering op Texel kan op dezelfde wijze blijven geschieden waardoor fatale fouten kun nen worden vermeden. De centrale beschikt over een ongestoorde en in alle gevallen functionerende telefoon. In rampsituaties is een coördinatiecentrum met veel communicatiemogelijkheden van onschatbare waarde. Het college schrijft verder in zijn voorstel dat de dienstverlening door de inzet van mevrouw N. Smidt-Ellen en haar medewerkers op zodanig peil is, dat op Texel nooit behoefte werd gevoeld zich aan te sluiten bij de sinds 1971 bestaande Gemeenschappelijke Regeling Regionale Ambulancedienst. Volgens de nieuwe wet ambulancever voer mag ambulancevervoer niet meer plaatsvinden zonder een vergunning van gedeputeerde staten en zonder opdracht van een centrale post, aan te wijzen door provinciale staten. De cen trale post wordt dus de regionale alarmcentrale in Den Helder. Het ambu- lancebedrijf Toon Smidt heeft vergun ning gekregen voor twee ambulances die voldoen aan de door de wet gestelde eisen. Het nadelig saldo van de regionale brandweer wordt gedragen door de samenwerkenoe gemeenten. Dit wordt berekend op grond van het aantal inwoners. De begroting voor dit jaar geeft een nadelig saldo van 7455.555,— te zien en dat betekent dat het de thans deelnemende gemeenten 73,40 per in woner kost. Het nadelig saldo voor de ambulancedienst bedraagt 78.300,— en zal de gemeenten iets meer dan een stuiver per inwoner gaan kosten. De lasten van het regionaal alarmerings orgaan drukken op de begroting van de regionale brandweer en de regionale ambulancedienst. Als de gemeenteraad besluit tot toetreden tot beide gemeen schappelijke organen, zal voor de brand weer een bedrag van 738.831,— ten laste van de gemeentelijke begroting komen en voor de ambulance een bedrag van 7628, Deze getallen zijn berekend naar een inwonertal op Texel van 12.490. De kosten van lokale alarmerings- en verbindingsmiddelen zijn hierin niet begrepen. Ongeacht de wettelijke bepalingen staat bij het college de snelheid en de kwaliteit van de dienstverlening voorop. Wat betreft de brandweer zal daarom de regionalisering slechts de bevestiging zijn van een gegroeide samenwerking. Ook bij de ambulance zal de melding voorlopig op de bestaande wijze blijven geschieden. Toch wordt voor de toe komst wel gedacht aan verbetering. In veel gemeentes wordt door de brand weer al gewerkt met „piepers met spraak". Naast het signaal dat er ergens brand is, kan met deze piepers ook worden meegedeeld wéér de brand is. De huidige piepers zijn aangesloten op het lichtnet en hebben het nadeel dat ze de bewegingsvrijheid van het brand weerpersoneel belemmeren. De „pie pers met spraak" zijn echter wel duur in aanschaf. Molendwarsstraat Op 28 december 1979 hebt u via een advertentie in deze krant kunnen lezen, dat burgemeester en wethouders voor nemens waren een gedeelte van de Molendwarsstraat ter lengte van 25 meter, aansluitend aan de Beatrixlaan, aan het openbaar verkeer te onttrekken. De aanleiding was het bouwen van een woonhuis, maar dit bouwplan gaat niet door. De directe aanleiding is dus vervallen, zodat de aangevangen wette lijke procedure niet verder is voortgezet maar voortijdig beëindigd. De Molen dwarsstraat blijft (voorlopig) dus open. Zij die bezwaren hebben ingebracht zijn van het beëindigen van de procedu re afzonderlijk op de hoogte gesteld. Het programma van de Stichting Open Jeugdwerk voor de maand maart zier er als volgt uit: Zaterdag 15 maart 15.00 uur: opening. Aansluitend Open Podium, iedereen die dat wil kan optreden. Om ongeveer 18.00 uur slui ting. 20.00 uur: het jongerencentrum is dan weer open en vanaf 21.00 uur zal optreden de formatie Neon Graffitti. Zondag 16 maart 11.30 uur: koffieconcert. Dit eerste koffieconcert is toegankelijk voor jong en oud en zal verzorgd worden door o.a. de werkgroep Lichte Muziek van de Muziekschool Texel. 20.00 uur: grootse poëtenavond. Tijdens deze avond zullen Texelse dichters aan het woord komen. Woensdag 19 maart 20.00 uur: muzikale avond rond de muziek van de Beatles. Er zal een grote Beatles-film vertoond worden. Vrijdag 21 maart 20.00 uur: simultaanavond. Deze avond staat in het teken van diverse binnen-, denk- en doe-sporten. Zo zal er plaatsvinden: simultaan schaken, simul taan dammen klaverjassen en dam men. Zaterdag 22 maart: 20.00 uur: The Rivals. Een optreden van deze oer-Texelse pop-formatie is het hoogtepunt van de avond. Woensdag 26 maart 20.00 uur: wederom een muzikale woensdagavond. Deze keer rond de bekende groep ABBA. Ook deze avond zal opgeluisterd worden met een film. Vrijdag 28 maart 20.00 uur: gewoon een gezellige open avond. Zaterdag 29 maart 20.00 uur: een bijzonder optreden van twee zeer bekende session-muzikanten uit Amsterdam. Zondag 30 maart 11.30 uur: koffieconcert. Wie en wat is nog even afwachten. Vanaf 17 maart, maandag tot en met vrijdag: scholierenopvang. Dagelijks is het jongerencentrum weer open voor iedereen die tussenuren heeft, voor pauze-klanten enzovoort. Voor verdere informatie: de diverse bestuursleden of Jan Kramer, jeugd werkbegeleider, telefoon (02220) 3041 toestel 130. Vrijdag speelt de toneelclub van Zuid-Eierland het blijspel „Daar zat nou de kneep". Het stuk wordt opgevoerd in de kapel in Zuid-Eierland. De aanvang is 20.00 uur. Het weekblad „Boerderij" van deze week is voor een groot deel gewijd aan Texel. In over het algemeen uitstekende artikelen wordt aan allerlei aspecten van het eiland aandacht besteed. De „Boer derij" is een vakblad voor agrariërs en het is dus logisch dat in de Texel-repor- tages de nadruk ligt op de boerenpro- blematiek. Dat neemt niet weg dat dit streeknummer ook bijzonder interessant is voor niet-agrariërs. Opvallend correct hebben de verslaggevers het feiten materiaal verzameld en doorgegeven en daarbij met menige misvatting of voor oordeel afgerekend. Het speciale num mer is een bewijs dat het best mogelijk is juist, evenwichtig en toch zeer leesbaar vor niet-specialisten over een dergelijk onderwerp te schrijven, In de 'Boerderij' wordt een globaal overzicht gegeven van Texel. Verder komt de vraag aan de orde in hoeverre Texel 'schapenmekka' blijft en wordt het nodige verteld over de tuunwallen, de elektriciteit opwekkende „Traanroeier" en de natuur. In de serie verhalen worden vijf agrarische bedrij ven aan de lezers voorgesteld. Het verhaal van De Strooppot wordt verteld, er is een interview met de families Boer- horst en Sietsma en ook de jeugdbijlage 'Boerenbont' is deze keer helemaal aan Texel gewijd. Een en ander is geïllus treerd met een groot aantal foto's in kleur en zwart-wit. Voor niet-abonnees is een beperkt aantal extra nummers gedrukt van deze „Boerderij". Ze zijn te koop bij de boekhandels in Den Burg. Zaterdag vloog een jongeman uit Den Burg met zijn auto uit de bocht van de Schilderweg, ter hoogte van het kruispunt met de Schansweg. De uit de richting van Oudeschild komende wagen kwam via de tuinwal in het wei land terecht en bleef daar beschadigd achter. De politie achterhaalde spoedig de identiteit van de bestuurder, maar intussen was deze zelf al op het idee gekomen om zich op het bureau te melden. Drie jaar geleden werd de Italiaanse schrijver en cineast Pier Paola Pasolini door een 17-jarige jongen vermoord. Kort daarvoor had de sociaal-kritische filmer opnamen gemaakt voor zijn film „Salo of de 120 dagen van Sodom". Omdat deze film prompt in Italië werd verboden, volgde er een roerige pre mière in Parijs. Enige sensatie omtrent de afschuwelijke dood van Pasolini was hieraan niet vreemd. De film wordt gekenmerkt door doodse kilte, zodanig dat het goed is je voor het kijken even schrap te zetten. De regisseur heeft een verbitterde versie van de werkelijkheid gemaakt met als achtergrond zijn som bere visie op de samenleving van vandaag. Het geheel is gebaseerd op de gruwelijke moorden die door de Italiaan se fascisten werden gepleegd op de bevolking van het dorp Manzabotto in de periode 1940-'45. Daarbij heeft de regisseur zich laten inspireren door de sexuele extremiteiten die in het boek „De 120 dagen van Sodom" van Markies de Sade, beschreven staan. Pasolini is van mening dat onze huidige consumptiemaatschappij alle fascistische kenmerken behouden heeft. Deze film is een 'bewijs' van zijn filosofie. In het noord-Italiaanse Salo hebben de fascisten hun Sociale Republiek ge vormd. Vier rijke heren, een hertog, een bisschop en twee hoge rechters houden in een kasteel een orgie van 120 dagen, bijgestaan door vier hoerenmadames doorkneed in alle perversiën, die gedu rende de film beurtelings hun verhalen vertellen. De vier heren onderbreken voortdurend de vertellingen om de verhalen in daden om te zetten. Doordat Pasolini alle perversiteiten die mensen met elkaar kunnen uithalen op schokkende, maar tegelijk ook inte gere manier laat zien, is de film „Salo" een afschuwelijke ervaring, maar ook een artistiek geloofwaardige film ge worden. FEUILLETON door Tom Lodewijk. 28. Daarna was Anneke dagen van huis en moesten Piet en de jongens het maar doen met stampot of brood met gebakken vis, want het Huis moest in gericht en het leek wel of Anneke zelf de bruid was. In deze dagen kwam ze Han veel nader. Pieter klaagde dat een hengelpartijtje er helemaal bij inschoot, maar Simon troostte hem met een gul den toekomst. In die dagen trok Simon ook nog een keer z'n donkerblauwe pak aan en zag ook Sjoerd er ongewoon netjes uit, al had hij het vertikt zijn sporthemd te verwisselen voor een net overhemd-met -das. Want enkele redacteuren van watersportbladen en organisatie-heren kwamen op bezoek en vernamen van de plannen voor het nieuwe schip en de uit bouw van de werf. Simon zei niet veel, maar luisterde des te scherper. Deze mensen wisten van wanten. Hij hoorde hun kritische commentaren bij het be kijken van model en tekeningen, de zaakkundige vragen en opmerkingen. Sjoerd was in zijn element en, bemerkte Simon met genoegen, ze erkenden in hem de vakman en liefhebber. Het werd een gezellige rondetafel, die later in De Meermin werd voortgezet. „Net als bij het vissen," zie Sjoerd la ter, „je moet eerst een grondje leggen." Simon, als de voornaamste financier, werd met argusogen bekeken door mensen die instinctief de medemens wantrouwden, die geld wenste te ver dienen aan hun liefhebberij. Maar toen ze tot de conclusie kwamen dat hij con amore aan het project meewerkte, en het ook voor hém in de eerste plaats een hobby was, zat hij mee in de kring en hoorde de verhalen die sterker wer den naarmate het later werd. En hij voelde zich een gelukkig mens. In déze sfeer te werken was een plezier! Thea Weezenaar keek zuinig, toen haar dagblad onder een driekolomskop mededeling deed van de plannen van de heer S. Bol, (want zo heette Sjoerd offi cieel) en zijn medefirmant de heer S. Kolberg, voor de uitbouw van de be staande scheepswerf en het lanceren van een nieuw type wedstrijdjacht. De verslaggever had het niet bij de techni sche details gelaten. En zo kwam ze aan de weet dat de heer Kolberg binnenkort in het huwelijk zou treden met mej. Heersma, tot voor kort directrice van het Kraamcentrum te X. en de fraaie bungalow zou betrekken die aan de oever van het meer al bijna gereed was. „Dat moet je uit de krént lezen," zei ze droef, „van je familie moet je 't maar hebben." Herman zei niets. Ook voor hem was het een teleurstelling dat van zijn plan nen, op te treden als de vertrouwde raadsman van oom Simon, niets terecht gekomen was. Maar nuchter als hij was, kon hij het het zwarte schaap van de familie niet kwalijk nemen, dat hij alles op eigen houtje deed. Zo bijzonder har telijk was de familie niet geweest toen ze meende te weten, dat oom Simon geen miljonair was, maar moest sappelen voor zijn broodje. Op een middag, toen hij voor de bank was weggeweest, reed hij de weg langs het meer. De bungalow was bijna klaar. In de voortuin stonden Han Heersma en Simon Kolberg. Hij wilde doorrijden, maar bedacht zich en stopte. „Kijk," zei ook Simon verrast, „daar hebben we Herman. Zo jongen, leuk dat je komt kijken". Herman was een beetje met z'n figuur verlegen, wat hem niet zo snel gebeur de. „Dit is Han Heersma. Zoals je wel zult weten, gaan gauw trouwen. Han, dit is mijn neef Herman Weezenaar. Hij is getrouwd met mijn nicht eh....Thea." Bijna had hij Doortje gezegd. „Je komt er toch even in? We zijn al zó ver dat Han thee kan zetten". Herman Weezenaar zat op de bank en keek rond. Gezellig was het hier al, al klaagde Han er over dat de boel nog niet „op orde" was. Hij keek naar die twee mensen, die nog zo laat elkaar gevon den hadden. Oom Simon vertelde onbekommerd van zijn plannen en zijn zakelijke proble men, die er óok waren. Herman was teveel man van het vak om er niet op in te haken en tijdens het gesprek kwam hij met een schok tot de conclusie, dat hij nu toch inderdaad oom Simon kon advi seren, al was de situatie thans wel heel anders dan hij zich indertijd had voor gesteld. Maar, dacht Herman Weeze naar met een gevoel van bevrijding, nu hoef ik niet allerlei bijgedachten te over wegen. Ik zit hier als man van het vak, uit. En het was nog niet eens een vruchte loos bezoek. Want oom Simon onder kende dat zijn wat stijve en nuchtere neef een integere en bekwame bankman was en aangezien de bank er toch bij nodig was, had Herman, toen hij tevre den vertrok, er een cliënt bij. En man des vredes als hij was, stapte hij in zijn auto met de constatering dat alles met oom Simon weer in orde was en Thea, Saskia en Karei moesten dan de pet maar een kapstokje lager hangen. Voor een oom als Simon Kolberg, al bleek hij dan geen suiker-oom, behoefde nie mand zich te generen. „Ziezo," zei Simon Kolberg tevreden, door het grote raam de auto nakijkend die om de bocht van de weg verdween, „de business is in orde. Herman is een pientere knaap. Hij moet een beetje los komen, dan is hij bepaald niet onge schikt. En nu, aanstaande bruid, gaan we het over de bruiloft hebben I" EINDE.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 6