Vriendenkring" uitstekend in strikt zakelijk 1 Kritiek op boekje is beledigend" Maic drempelverlagend voor mensen die informatie willen? VEWIN-bedrijven: - -;.r- Cor van Heerwaarden en Willem Kikkert in glansrol Ontwikkelingshulp als thema voor plattelandsvrouwen Sigarenmagazijn gemoderniseerd f# Henk Vink voor NOS-radio DINSDAG 11 MAART 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Vrijdag- en zaterdagavond was in dorpshuis De Waldhoorn een duidelijke uitschieter op het gebied van ons plaatselijke amateurtoneel te beleven. De Hoornder vereniging „De Vriendenkring" bracht daar zó perfect het blijspel „Strikt zakelijk" van Willem van Boxtel dat haast alle voorstellingen uit het recente verleden werden overtroffen. Zo wordt een gecompliceerd web van Het succes was vooral te danken aan de buitengewone kwaliteit van de hoofdrollen, vervuld door Cor van Heer waarden en de door de toneelwol geverfde Willem Kikkert. Door de juiste vaart, uitstekende nuancering en pas sende mimiek kwam het kolderieke verhaal op zijn best uit de verf en genoot het publiek tot de laatste minuut. Dit ondanks het feit dat de eerste twee bedrijven aanmerkelijk onderhoudender waren dan het laatste. Het verhaal gaat over de op te grote voet levende vrijgezel Tomassen, die van zijn rijke oom Brunswijk regelmatig geld krijgt toegestuurd als voorschotje op een erfenis, echter op voorwaarde dat hij als getrouwd man door het leven gaat. Tomassen heeft dat laatste echter verzuimd en het wordt dus bijzonder pijnlijk als Brunswijk op bezoek komt en er dus snel voor een echtgenote moet worden gezorgd. Die echtgenote is er in de persoon van het meisje Jook, dat echter in stilte getrouwd is met de butler Willem. Laatstgenoemde heeft er duide lijk moeite mee dat hij zijn vrouw aan zijn baas moet afstaan, ook al is nadrukkelijk afgesproken dat de verhouding 'strikt zakelijk' zal blijven. Oom trapt er aanvan kelijk in, maar het wordt wel moeilijk als blijkt dat ook voor twee kinderen moet worden gezorgd, omdat Tomassen ook gezinsuitbreidingen als oorzaak van fi nanciële nood aan oom heeft gemeld. Evenals vorige jaren organiseert de Christelijke Plattelandsvrouwen bond in Noord-Holland een thema- en bezin ningsdag Deze wordt gehouden op donderdag 13 maart in het Protestants Militair tehuis aan de Jansweg 34 in Haarlem. De aanvang is om tien uur. Na de ontvangst zal een film worden getoond waarop te zien is hoe de koffie uit Colombia verhandeld wordt voordat ze in ons kopje belandt. Provinciaal - presidente mevr. L. Hiemstra-van Dijk zal daarna de dag openen. Ze zal uit leggen hoe de wereldhandel functio neert Het wereldhandelspel zal daarna gespeeld worden Dit spel hoopt meer inzicht te ver schaffen in het thema van deze dag: ,,hoe het komt dat de ontwikkelings landen ondanks onze hulp steeds armer worden." 's Middags zullen het spel en de pro blematiek worden besproken onder lei ding van de heer Gerard van de Zwan van de Voorlichtingsdienst Ontwikke lingssamenwerking. Rond half vier zal de dag beëindigd worden Het geheel werd voorbereid door de werkgroep ontwikkelingssamenwerking Noord- Holland die vorig jaar is ontstaan. Het ligt in de bedoeling dat naar aanlei ding van deze dag enkele praatgroepen ontstaan. De dag is ook voor niet- leden toegankelijk. Voor deze dag kan men zich opgeven bij mevr' J. A. van de Maarl- Kramer (Provinciaal secretaresse). Hoofdweg 493, Hoofddorp, tel. (02503) 13033, of bij mevr. G. Bas-Ploeger, Hoornderweg 11, Den Burg. leugens en bedrog gesponnen met zeer dolle toestanden als gevolg. Het spreekt haast vanzelf dat alles tenslotte uitkomt en dat Tomassen een echte partner voor het leven vindt. Cor van Heerwaarden wist zich goed te identificeren met de kwistig geld uitgevende vrijgezel Charles Tomassen. Hij vertolkte een lange en vrij moeilijke rol, waarbij het aankwam op flitsend acteren om de vaart en de spanning erin te houden. Afgezien van een enkele aarzeling ging hem dat goed af. De onbetwiste ster van de avond was echter Willem Kikkert die van de rijke oom Brunswijk een schitterende creatie maakte. Een toneelvereniging mag zich gelukkig prijzen over zo'n veelzijdig speler te kunnen beschikken, ook al zijn er bepaalde stereotiepe Kikkert-manier- tjes die je in al zijn uiteenlopende rollen van de laatste jaren terugvindt. Als we voor het spel prijzen zouden moeten toekennen, gaat de derde prijs naar Bep van Duijn die met veel overgave en af en toe lekker gek als de pseudo-echt- genote van Tomassen figureerde. Wim Jan Bakker, als de butler Wim, mag ook voldaan zijn over wat hij van zijn rol maakte. Hoewel de mogelijkheden be perkt lijken voor iemand die een stijve butler moet zijn, wist hij vooral door zijn uiteenlopende mimiek een flinke bijdra ge aan het succes te leveren. Maartje Kikkert trad op als mevrouw Graafland, de moeder van het meisje dat uiteinde lijk de levensgezellin van Tomassen wordt. Mevrouw Graafland, een mooie oude taart, lijkt door een misverstand in eerste instantie als vrouw van Tomassen te moeten spelen, en zorgt daardoor voor wat extra complicatie. Anneke Kikkert had als de oprecht naar Tomas sen verlangende Luus een wat kleinere rol, die zij vlot en geloofwaardig speel de. Als het dienstmeisje Koosje acteerde Berna Hoppener verdienstelijk. De into natie was goed, maar het praten ging iets te snel en te weinig gearticuleerd, waardoor nogal wat woorden werden ingeslikt, althans zo moet het achterin de zaal hebben geleken. Een kleine, maar uitstekende rol had Gerdie Gra- bowski als Polletje, de vrouw die voor goed geld haar kind uitleent om het leugenspel van Tomassen mogelijk te maken. Als echtgenoot Kamera zagen we Maarten Mulder even leuk in actie. Bert Bruin was regisseur. Wil van Hintum leverde als souffleur de minst opvallende bijdrage aan het stuk en de grime werd verzorgd door Gerdie Gra- bowski. Brandweer In zijn openingswoord aan het begin van de avond vertelde voorzitter Bert Bruin dat het aantal mensen dat bij toekomstige toneelvoorstellingen in het dorpshuis mag worden toegelaten met 60 70 zal worden teruggebracht. Dat hangt samen met brandpreventiemaat regelen. In de zaal moet een zeer breed middenpad worden vrijgelaten, om een snel vertrek van de mensen in geval van brand mogelijk te maken. Bruin liet duidelijk blijken daar weinig begrip voor te hebben en vond dat er geen genoe gen mee moest worden genomen. Want zoveel mensen minder in de zaal bete kent een aanzienlijke vermindering van inkomsten, oftewel een aanmerkelijk Scène uit Strikt zakelijk". Van links naar rechts: Willem Kikkert Cor van Heerwaar den, Bep van Duijn en Wim Jan Bakker. hogere entree voor de mensen die er wèl in kunnen. De exploitatie van toneel voorstellingen is zeer krap. Van de entreeprijs gaat driekwart naar de mu ziek, zodat de verloting in de pauze bittere noodzaak is om de zaken sluitend te krijgen. Bruin veronderstelde dat er wel andere mogelijkheden zijn om de veiligheid van de mensen in geval van brand te verzekeren, bijv. door het maken van enkele extra nooduitgangen voorin de zaal. Een kleinere capaciteit van ,,De Waldhoorn" is ook bij de fanfare-uitvoeringen zeer nadelig. Al leen al voor de medespelenden zelf is al een flink deel van de ruimte nodig, zodat er nog maar weinig luisteraars bijkunnen als de genoemde maatregel werkelijk wordt doorgevoerd. I" ondernemers-aktiviteiten Sigarenmagazijn C. Mets in de Dorps straat van De Koog hield donderdag avond open huis in verband met het gereedkomen van de modernisering van winkel en woonhuis. De heer C. Mets en zijn vrouw Jannie Mets-van der Star hadden de zaak ai in mei vorig jaar overgenomen van mevrouw Mets- van Houte maar met een officiële herope ning werd gewacht op het gereedkomen van de verbouwing die de afgelopen weken werd uitgevoerd. De winkelruimte van 65 m2 is niet alleen verfraaid maar ook veel practi- scher ingericht. Dat de ruimte groter is geworden, is gezichtsbedrog. Sigaren magazijn Cees Mets verkoopt meer dan alleen tabaksartikelen. Het is ook een speciaalzaak op het gebied van tijd schriften, dagbladen, ansichtkaarten en pockets. Buitengewoon uitgebreid is de sortering rookartikelen en tijdschriften. Wat het laatste betreft: niet alleen vrijwel alle Nederlandse tijdschriften staan in de rekken uitgestald maar ook een indrukwekkend assortiment Duitse, Engelse en Franse. De combinatie rook artikelen-tijdschriften komt vaker voor in ons land en blijkt een zakelijk zeer gelukkige formule te zijn. Zolang de meeste mensen nog roken en een groot deel van hun vrije tijd vullen met het lezen en kijken in tijdschriften en ander 'makkelijk' leesvoer laten de perspectie ven voor een zaak als die van Kees Mets zich gunstig aanzien. De afgelopen zomer is prima gedraaid en het zal ongetwijfeld nog beter worden in de komende tijd als gevolg van de veel aantrekkelijker presentatie. Het is overi gens géén seizoenzaak. De winkel is het hele jaar open. In de winter kan mevrouw Mets het alleen aan maar in de zomer zijn drie extra krachten ingescha keld. In de komende zomer draait Kees Mets zelf ook mee; daarna is het de bedoeling dat hij het visserijbedrijf weer uitoefent. Tijdens de verbouwing is het bedrijf zes weken dicht geweest. De winkel is nu klaar maar aan het woon huis wordt nog de laatste hand gelegd. Aan de verbouwing werkten mee: Frits Agter (elektra en loodgieterswerk), Verenigde Schilders, Klaas Veenbaas (timmerwerk) en Moerbeek (stoffering). Het moderniseringsplan werd gemaakt door sigarettenfabrikant Turmac die de interieurbouw overliet aan Pepping uit Kaatsheuvel De duinwaterleidingbedrijven, verenigd in de VEWIN wijzen de kritiek op het lesboek 'Spaar duin en water voor nu en later' volstrekt van de hand. Het boek, dat door de waterleidingbedrijven gratis ter beschikking was gesteld van de basis scholen (ook op Texel) is van tal van kanten fel aangevallen. De Texelse scholen kregen een brief van de werkgroep Landschapszorg Texel waarin werd gewaar schuwd tegen de eenzijdige wijze waarop de waterwinproblematiek in het boek|e wordt behandeld. In die brief werd gewezen op de stichting 'Duinbehoud en Water winning' in Leiden, die in haar blad 'Duin' regelmatig aandacht aan dit soort problemen besteedt en dat volgens Landschapszorg, beter doet. Ook het Haarlems Dagblad had de nodige kritiek. Dit blad vond het lesboekje eenzijdig. Het noemde het een warm pleidooi voor drinkwaterwinning in de duinen en voor infiltratie van rivierwater in het duingebied. Door de infiltratie worden de van nature arme duinen echter voedselrijk gemaakt wat leidt tot niet-specifieke plantengroei. Dit is de belangrijkste bedreiging van het duingebied. Volgens de Vewin-bedrijven heeft de het duinbeheer wordt in toenemende Enschedese schoolbioloog die verant woordelijk is voor de tekst van het boek, op tal van plaatsen gewezen op de onmiskenbare gevolgen van de duin- waterwinning in het duin. „Van mislei ding is dan ook absoluut geen sprake", aldus de bedrijven. „De duinen vervul len een unieke functie bij een veilige drinkwatervoorziening ten behoeve van circa drie miljoen inwoners in het dicht bevolkte westen van ons land", schrij ven de duinwaterleidingbedrijven. Overschatting „Wanneer het ontbreken van infor matie over alternatieve zuiveringsme thoden in het lesboek wordt bekriti seerd, dan overschat men de praktische mogelijkheden van die alternatieve me thoden. De waarde voor het onderwijs van dergelijke informatie wordt daarmee ook overschat. Bij gebruik van rivierwater voor de drinkwatervoorziening is voorraadvor- ming een absolute noodzaak. Dat kan bovengronds (in spaarbekkens) en on dergronds (in de duinen). Spaarbekkens zijn erg kostbaar in aanleg en nemen ook veel ruimte in. De duinen blijven bij gebruik als onder grondse opslag van voorgezuiverd ri vierwater behouden als natuurgebied. Ze zijn een uitstekende voorraadbron, omdat het gezuiverde rivierwater er het karakter krijgt van grondwater. Daarom wordt vastgehouden aan het gebruik van het duin voor de waterwinning. Bij mate gebruik gemaakt van de mede werking van milieudeskundigen. Advie zen van deskundigen ter verbetering van dat beheer zijn altijd welkom". Beledigend „Kwalificaties over het lesboek als „eenzijdig, misleidend en tendentieus" die door de Leidse schoolbioloog in een open brief aan scholen in Leiden zijn gebruikt, ervaren de bedrijven als bele digend. Zij streven er voortdurend naar om uit oogpunt van natuurbeheer een zo verantwoord mogelijk gebruik te maken van de duinen als opslagplaats van voorgezuiverd rivierwater. Daarmee is de veiligheid van de openbare drink watervoorziening voor miljoenen men sen het beste verzekerd", aldus de duinwaterleidingbedrijven in hun com mentaar. Het ziet er naar uit dat Henk Vink uit Den Burg Nederlands meest bekende WAO-er wordt. Naar aanleiding van het boek dat hij heeft uitgegeven over de WAO-problematiek en de daaruit voort vloeiende publiciteit, krijgt hij dinsdag bezoek van Jan Kooijman van de NOS- radio die een vraaggesprek zal opne men, uit te zenden in het programma „Meer over minder". Vink heeft ook contact met de KRO die plannen heeft voor een radiorubriek voor WAO-ers. Wie volwaardig en met gelijke kansen wil deelnemen aan het maat schappelijk proces is niet alleen geholpen met geld maar ook (en misschien wel vooral) met kennis. Kennis is macht. Het is daarom al lang geen omstreden zaak meer dat iedereen, ongeacht zijn afkomst, recht heeft gebruik te maken van alle onderwijsmogelijkheden. Daar naast moeten er voldoende mogelijkheden zijn om permanent over allerlei soorten van informatie te beschikken op momenten dat het nodig is. Lang niet iedereen weet de weg in de hedendaagse wir-war van instanties op sociaal-, maatschappelijk- en ander terrein. Er is een makkelijk toegankelijke „wegwijzer" nodig. de Aan zo'n wegwijzer wordt op Texel gewerkt in de vorm van het Maatschap pelijk Advies en Informatiecentrum. Achter dit weinig gelukkige woord, ook nog afgekort tot het computerachtige „MAIC" gaat een permanent werkend informatiebureau schuil waar op vrijwel elke vraag een antwoord kan worden gegeven. De vrijwilligers die dit bureau zullen bemannen hebben die wijsheid niet zelf in pacht, maar maken gebruik van een landelijk ooaezet huitenaewoon uitgebreid documentatiesysteem. Naast een verwijzende functie zal het MAIC ook bemiddelend optreden: het maken van contact tussen de cliënt en de instelling of de persoon en het helpen bij conflictsituaties. Tenslotte wil het MAIC ook 'eenvoudige diensten' verrichten in de vorm van het invullen van formulie ren, het schrijven van brieven, etc. Het in oprichting zijnde Texelse MAIC is een initiatief van de Stichting voor Voorzieningen Ouderen, Open Jeugd werk, de NVSH, de FNV, het Werklo- zenproiect en de Sociale Dienst. Zij hebben besloten aan het MAIC een stichtingsvorm te geven. Vrijwel zeker zal het centrum voorlopig in de biblio theek worden gehuisvest. De financiële steun die van de gemeente moet komen is nog niet rond. Om extreem grote bedragen gaat het niet. In het startjaar denkt het MAIC f 10.500,— nodig te hebben, exclusief de huisvestingskos ten. In de volgende jaren zal telkens ongeveer f6.100,— nodig zijn, ook exclusief huisvesting. De landelijke MAIC-organisatie is bereid tot vóór financiering, maar dan moet de ge meente de garantie geven dat zij de financiering overneemt. Over dat laatste wil het MAIC zeker heid hebben en tevens is de wens geuit dat een vertegenwoordiger van gemeenteraad in het MAIC een stuursfunctie zal vervullen. Vooraf gaand aan de behandeling in de ge meenteraad discussieerde de raadscom missie voor welzijnszaken dinsdag j.l. over dit onderwerp. De commissie bleek niet onverdeeld enthousiast te zijn voor het MAIC-initiatief. Het belangrijkste bezwaar was dat de informatie die het MAIC zal bieden, ook door diverse bestaande organisaties kan worden ge geven. Het is zeer de vraag of de mensen makkelijker naar het MAIC zullen stappen dan naar deze organisa ties. In twijfel werd dus getrokken of het MAIC wel zo drempelverlagend is. Volgens commissielid Gelein Jansen van het CDA kon de drempel voor een groot deel van het publiek op deze manier wel eens extra hoog worden gezien de 'afkomst' van de initiatiefne- mende instanties: FNV, werklozenpro- ject, NVSH etc. Dat komt nogal links over en zal daarom niet bij iedereen bij voorbaat vertrouwen inboezemen, meende Jansen. Wèl nodig Maar er vielen ook heel andere geluiden te beluisteren in de vergade ring. De heer C. van Trigt, directeur van de sociale dienst, wist uit eigen ervaring dat mensen die hulp nodig hebben niet makkelijk naar de betreffende instanties gaan, uit angst of onwetendheid. Met name de drempel van het raadhuis lijkt ercj hoog. Het MAIC heeft als voordeel dat het volkomen vrij functioneert, los van de overheid. Van Trigt zag overi gens een aparte MAIC-stichting niet zo zitten en wilde het informatiecentrum liever onderbrengen bij de Welzijnsstich- ting. De op de publieke tribune zittende maatschappelijk werker Frank van Lare zei dat ongetwijfeld behoefte bestaat aan het MAIC. Ook hij werd in deze gesteund door ervaringen uit zijn werk. Drempels zullen er overigens altijd blij ven. Me name problemen van intieme aard zal men niet zo makkelijk met de medewerkers van het MAIC bespreken. Daan Welboren van het Pakt zag niet veel heil in het MAIC. Hij verwachtte dat de 'eigen' mensen die het centrum zullen bemannen in sommige gevallen zullen afschrikken. Hij meende dat een gemeentelijke voorlichtingsambtenaar/ ombudsman veel effectiever zou zijn bij het informatie- en verwijzingswerk. Ook KI. Barendregt van de WD was niet enthousiast over „weer een instituut erbij". Hij veronderstelde dat de hulp die hier wordt gegeven in de praktijk wordt ervaren als het sturen van het kastje naar de muur. Principieel Gelein Jansen van het CDA was het meest duidelijk in zijn afwijzing. Op grond van zijn politiek-maatschappelijke visie achtte hij de belangen van de om raad vragende medemens helemaal niet veilig bij het MAIC. „Ik twijfel er zelfs aan of deze mensen in staat moeten worden geacht te verwijzen". Hij voeg de er als toelichting aan toe .dat hij het bestuur van het MAIC eenzijdig vond. „Een uitsluitend links signalement. Ik pas!". Hij zei het overigens eens te zijn met Welboren in zijn streven naar een gemeentelijke voorlichtingsman. Zijn veronderstelling dat het in het leven roepen van het MAIC iets te maken zou hebben met de vierde fase van het dorpshuis in Den Burg, werd door de heer G. A. Oskam van de hand gewezen. Het MAIC heeft de vierde fase van het dorpshuis niet nodig. Omdat het de bedoeling is daarvoor de bibliotheek te gebruiken. Daan Schilling liet weten niets te voelen voor het informatiecentrum maar ook niet voor een voorlichter-ombuds- man. Volaens hem kan iedereen die iets wil weten terecht bij de bestaande instantes. Als de burger te rade zou moeten gaan bij een speciaal instituut zou dat wijzen op een tekortkoming bij het ambtelijke apparaat en moet déér dus iets veranderen. Persoonlijk zei hij geen slechte ervaringen te hebben als hij iets wilde uitzoeken. Hij had tenminste helemaal niet het gevoel van het kastje naar de muur te zijn gestuurd. Hij veronderstelde dat de betreffende in stanties de informatie 't beste zelf kunnen geven. Gespecialiseerde kennis kan nooit bij zo'n MAIC aanwezig zijn. KI. Barendregt wilde het de mensen die iets willen weten niet al te makkelijk maken en hij voelde daarom niets voor het informatiebureau. „Wie wat wil weten, moet zelf maar zoeken. Dat is een goede stimulans". De heren G. A. Oskam, C. van Trigt en J. Kramer trachtten deze negatieve benadering te weerleggen. Jeugdmede- werker Jan Kramer zei dat veel mensen het raadhuis niet indurven. Zelfs scholie ren van het voortgezet onderwijs die in opdracht van de school interviews moe ten maken durven nauwelijks naar bin nen. De heer Van Trigt wees erop dat het MAIC zich niet bezig houdt met relatieproblemen en andere vertrouwe lijke zaken doch voornamelijk verwijst. Hij zei zeker te weten dat de mensen niet weten waar zij moeten aankloppen om hulp en daardoor ontstaat in de praktijk vrij ernstige schade. Daan Wel boren vond dat er dan maar voor gezorgd moet worden dat de bestaande instanties zich beter verkopen: de voor lichtingsambtenaar/ombudsman zou een prachtige tussenschakel kunnen vormen. van 20 februari t/m 4 maart 1980 Geboren: Edgar, zv. Klaas F. Grootjen en Francisca Doeksen; Christa Maria, dv. Theodorus L. Schraag en Johanna C. T. Segerink; Yardena Natasja, dv. Jan G. van der Meer en Anja K. Ulders; Kolja Jan, zv. Remigius W. P. M. Laane en Mieke J. van Limburg; Bart, zv. Lambertus Meedendorp en Astrid C. Gerritsen; Suzanne Wilhelmina, dv. Henricus C. M. Breeman en Wilhelmina Glijn; Maurice, zv. Eddy Momberg en Marianne T. Boon; Diana Stefanie, dv. Paulus Kuip en Renate C. Schulze. Ondertrouwd: Marten F. de Boer en Anita C. Bakker; Harm J. Vlaming en Corrine M. Gombert; Aris J. Eelman en Jantien A. de Jong; Gerrit Wessels en Anita Vet. Overleden: Elisabeth G. Krijnen, ev. Rijk, oud 81 jaar, wonende te Den Burg.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7