Verbouwing Lindeboom start in september NEON GRAFFITTI STEEL' Meerderheid raad wil geen aktie RONDVRAAG RAAD DS. BUSKES Verzoek Amnesty afgewezen „WAT IK ZEGGEN WOU.. Texpo 80 Verloting Daalderschool Goede opbrengst kledingmarkt VVV-kantoor heeft nieuw interieur Schietoefeningen VRIJDAG 14 MAART 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 9 MCVEN \AM LEZERS-BITTEN VERANTWOORDEUJXXiO *N OC BCOM Het ziet er naar uit dat de verbou wing van De Lindeboom-Texel in september van start kan gaan. Het werk zal ongeveer anderhalf jaar duren. Het bovenstaande werd in de rondvraag van de dinsdagavond ge houden raadsvergadering meege deeld door wethouder J. Nauta op een vraag van KI. Barendregt van de WD. Er hoeft niet te worden gevreesd dat de uitvoering van de plannen op de lange baan wordt geschoven, zodat het bestaande gebouw langdurig risico loopt om prooi van vandalisme te worden. Dit is overigens een zaak die de gemeente niet rechtstreeks aan gaat, maar de Recreatiestichting en Jarino. Crossbaan De heer J. C. Dros informeerde hoe het zit met de motorcrossbaan. De MAB-motorcrossers hebben tot dusver gebruik gemaakt van een (feitelijk ille gale) baan aan de Muyweg, wat tot klachten heeft geleid. De burgemeester zei dat de definitieve keus voor een nieuwe crossbaan is gemaakt: een stuk van het vliegveld. Het gemeentelijk Het bericht dat Dr. J. J. Buskes zondag in Amsterdam op 80- jarige leeftijd is overleden, heeft ook bij menige Texelaar bijzon dere indruk gemaakt. Dominee Buskes had bijzondere banden met het eiland. Oosterend, de eerste plaats waar hij zijn func tie als predikant uitoefende en nadien is hij 'n regelnatige bezoe ker van het eiland gebleven. Hij had er tal van vrienden. Een van hen was zijn leeftijdsgenoot Joh. Schreuder uit de Prins Hen drikpolder, die nog maar een paar maanden geleden bezoek van hem kreeg. Hoewel bij het predikantsambt al lang geleden had neergelegd, bleef hij zowel in het openbaar (door publica ties) en in stilte zeer actief, daar bij zijn roeping om de mede mens in moeilijkheden van dienst te zijn volgend. Ook de als ontspanning bedoelde bezoe ken aan Texel gingen meestal gepaard met het opzoeken van zieken en bejaarden die aan hem bijzondere herinneringen bewaren. De heer Schreuder: „Ik ben trots en dankbaar dat ik hem heb gekend en ik geloof dat de anderen dat ook zo voe len." grondbedrijf is daarmee doende, maar er zullen nog heel wat moeilijkheden overwonnen moeten worden, vooral op het gebied van de milieu-wetgeving. Radio Texel Daan Schilling had van mensen die het weten kunnen vernomen dat het stichten van een eigen Texelse radio- omroep in technisch opzicht ,,een fluitje van een cent" is. Hij informeerde daarom of het college voor zoiets voelt. Wethouder Blanken: ,,We zijn erg ge ïnteresseerd. Laat ons maar weten wat de mogelijkheden zijn". Verder betreurde Schilling het dat het college geen acte de presence heeft gegeven bij de viering van het gouden jubileum van „Bloem bollencultuur", vooral omdat zelfs niet de moeite is genomen afbericht te doen. Burgemeester Engelvaart legde uit dat het ondanks welwil lendheid onmogelijk bleek, dat een der collegeleden op genoemde avond present was. Aan de secreta rie is echter wèl opdracht gegeven om afbericht te sturen. Blijkbaar is dat niet gebeurd of het afbericht is niet op de juiste plaats terecht geko men. Engelvaart zei het een bijzon der nare toestand te vinden en wilde zich zeker niet aan verantwoorde lijkheid onttrekken. „We zullen onze verontschuldigingen aanbieden." Tenslotte klaagde Schilling er over dat het verbindingspad tussen Stolp- weg en Mokweg achter Den Hoorn door slagbomen is dichtgemaakt. Dat is bijzonder jammer, want het was een gemakkelijke verbinding, die bovendien als voordeel had, dat men niet door de kom van het dorp zelf behoefde te rijden. Het afsluiten is een maatregel van Staatsbosbeheer. De burgemeester beloofde er met Staatsbosbeheer over te zullen praten. ,,U hoort er nog van." Oosterend Cor Ellen sprak er zijn waardering over uit dat in Oosterend het ene pand na het andere wordt opgeknapt, waar door het dorp er steeds beter gaat uit zien. Binnen het dorp hebben zich re centelijk echter ook nieuwe bedrijven gevestigd Deze hebben het parkeren van grote aantallen auto's tot gevolg en daarvan hebben de omwonenden dan weer last. Ellen riep het college op er bij het geven van vergunning voor dergelijke bedrijven tevens op toe te zien dat parkeermogelijkheden worden geschapen. Ellen had voornamelijk het horecabedrijf van De Wolf op het oog. Wethouder Nauta kon meedelen dat spoedig uitbreiding zal worden gege ven aan parkeermogelijkheden in genoemde omgeving. Als er geen bezwaren tegen worden ingebracht, zal spoedig een parkeerstrook worden aan gelegd bij de Botterstraat. -*efr De Stichting Open Jeugdwerk opent zaterdag haar vernieuwde gebouw met een knallend feest, 's Middags is er een Open Podium en 's avonds treedt de bekende popgroep Neon Graffitti op. Het gebouw heeft een nieuwe ingang aan de Wilhelminalaan. Een eigen in gang alleen voor het jongerencentrum. Wat betreft Neon Graffitti: Het was de punk die aan vijf mensen het gevoel en de uitdaging gaf, ook iets met muziek te kunnen doen. De muziek stond toen meer in dienst van de performance en de act en kreeg zelf de minste aandacht. De punk heeft de knoop doorgehakt voor de start van een groep die er anders wellicht nooit gekomen was. Ruim twee jaar later is er wel het een en Verder had Ellen geconstateerd dat Rijkswaterstaat het „fundament" heeft gelegd voor een nieuw te bouwen „Krassekeet". Dat verheugde hem en hij vond dat gemeente en/of water schap nu verdere stappen moeten ne men. Hij zei dat er particulieren zijn, die graag een tekening willen leveren van de oorspronkelijke (houten) Krassekeet. Ook wilde Ellen dat bij de dijkovergang bij de vette en magere brug een fiets- goot zou worden gemaakt. Zodat fiet sers vanaf de verkeersweg makkelijk de prettig te berijden dijkboulevard kunnen bereiken. Voor beide onderwerpen werd door het college aandacht beloofd. Koffiebar De heer P. A. Zegers had vernomen dat de voormalige koffiebar De Kolen kit aan het Schilderend tot apparte menten voor permanente bewoning zal worden verbouwd. Wethouder Van der Kooi zei dat een dergelijk verzoek al meer dan een jaar geleden bij de gemeente ter sprake is gebracht, maar dat het strijdig was met het bestem mingsplan. Mevrouw M. Huitema-Vos uitte er haar verbazing over dat onlangs een groep vrouwen voor het baarmoeder- halskankeronderzoek is opgeroepen, die kort tevoren ook al is onderzocht. De burgemeester vond dat op zichzelf niet zo slecht, maar had ook wel eens gehoord dat het verantwoord is na zo'n onderzoek drie jaar te wachten alvorens opnieuw tot onderzoek over te gaan. In ieder geval lijkt het effektiever om na zo'n korte tijd een andere groep vrou wen te onderzoeken. Wethouder Blan ken beloofde navraag te zullen doen, zodat hij spoedig duidelijkheid zou kun nen verschaffen. Over de onlangs tijdens de fancy fair gehouden verloting van de Jacob Daal der-school (ten bate van een keramiek- oven) kan worden gemeld dat de prijzen inmiddels bij de winnaars zijn bezorgd. Het artikel in de krant van 28 februari „Texpo 80 rekent af met verkeerd beeld van beroepsonderwij" heb ik met aan dacht gelezen. Dat verkeerde beeld houdt in dat algemeen wordt gedacht dat het beroepsonderwijs iets is voor jongeren met een lage intelligentie. Op zo'n school valt de keus dus als gevolg van een negatieve benadering. Mijn kind is nietgoed genoeg voor MAVO of HAVO en dus gaat het naar LTS of Huishoud school, zo wordt geredeneerd. Daar moeten we van af, daar ben ik het roerend mee eens. Toch draagt de in het artikel geïnterviewde directeur N. van der Weide onbewust ook bij aan dat ongunstige vooroordeel. Een citaat: „Met de tentoonstelling willen we trachten voor het lager beroepsonder wijs de belangstelling te wekken die deze onderwijstak verdient en een beeld geven van het lager beroepsonderwijs van nu", zegt de heer Van der Weide. Ik zou willen zeggen, meneer Van der Weide, lager beroepsonderwijs is niet in. Voor mij niet, voor anderen niet en vooral voor jongeren niet. Dat u een brede algemene basisscholing voor staat is ook te lezen, maar waarom altijd dat woord lager?. Onze samenleving drijft op vakbekwame mensen die de scholing voor hun beroep beslist niet lager vinden, lager dan wat trouwens? Mijn suggestie: verban het woord lager en zet er basis voor in de plaats. Ik wens veder dat u veel bezoekers op „Texpo 80" zal verwelkomen. Jan G. H. Hennink, Den Burg r De door de Hervormde Vrouwen dienst georganiseerde verkoping van gebruikte kleding in „De Schakel" in Den Burg is succesvol verlopen. De actie heeft totaal f2.617, 95 opgebracht. Dit geld komt ten goede aan het vluch telingenwerk. De organisatoren verzochten ons dank te willen overbrengen aan allen die op een of andere manier aan het evene ment hebben meegewerkt. Tijdens de markt werd ook een verloting gehouden. Prijzen zijn gevallen op de nummers 339, 566, 850 en 916. Ze kunnen worden afgehaald bij mevrouw M. Grisnigt-de Kooker, Thijsselaan 70 in Den Burg. r. In de film „Steel" die van vrijdag tot en met maandag is te zien gaat het om een groepje mensen die een bijna onmogelijke en levensgevaarlijke klus moeten klaren. Lew Cassidy (George Kennedy) is de aannemer van een nieuw kantoorgebouw, een 46 verdiepingen hoge constructie van staal en beton, die het silhouet van de stad zal gaan bepalen. Voor Lew Cassidy betekent 'staal' zijn persoonlijke bijdrage aan de vooruitgang en hij is er van overtuigd, dat staal-arbeiders 'een speciaal men senras' vormen. Wanneer Lew na een ongeluk in de bouw is overleden zweert zijn dochter Cass (Jennifer O'Neill), her werk van haar vader te zullen voltooien. Cass krijgt Lee Majors aan haar zijde in de functie van voorman. Omdat hij een illegale bonus in de wacht wil slepen moet koste wat het kost het bouwwei - voor een bepaalde datum klaar. Eigenlijk is er tot zover niets aan de hand, wa.- het niet dat een groepje mannen alles k het werk stelt dit tegen te houden. Wc krijgen te maken met een grote corrupt-: bende, met als leider de broer van Cass, die alles in het werk stelt 'en daarbij ontzien ze niets en niemand' het gehe- tegen te houden. Het wordt voor beiot partijen een race met de klok, die uiteindelijk maar een winnaar uit de bus zpljaten komeq. Toegang 12 jaar. Met negen tegen zes stemmen heeft de gemeenteraad dins dagavond het voorstel van Amnesty International afgewezen om door het schrijven van brieven naar Sowjetrepublieken te protesteren tegen het veroordelen van mensen, die op de bres staan voor de mensenrechten. Alleen de Pakt-frakde en me vrouw Hurtema van het CDA waren voor. Zoals bekend was het college ver ander veranderd met die groep. Aller eerst de bezetting: de twee gitaristen en de drummer zijn vervangen en aan het geheel is een zangeres toegevoegd. De muziek: de snelheid en de pittigheid zijn gebleven, de inhoud is echter drastisch veranderd. Korte snelle nummers met verrassende melodie, en de zang krijgen een belangrijke plaats in het geheel. Neon Graffitti speelt tweemaal een uur en zo nodig gooien ze daar nog eens een toegift van twee uur tegen aan. Op gitaar speelt Vincent Jansen, ook op gitaar Hans Sweeter, op of aan de basgitaar Kasper Hay, verscholen achter en op de drums Wil Bouwi, de zangeres is Jacky King en Leon Neon speelt ook mee. deeld. De burgemeester en wethouder Blanken voelden wel voor het Amnes- ty-idee maar de wethouders Nauta en Van der Kooi niet. Dat betekende dat de meerderheid van het college vóór was, want de stem van de voorzitter telt dubbel. De meerderheid van de raad was van mening dat B en W of de raad in deze geen taak hebben. Sommige van de tegenstanders voelden wèl voor per soonlijke aktie ten gunste van de plei ters voor naleving van de Helsinki- akkoorden. Gelein Jansen riep de raadsleden op deel te nemen aan de eerstvolgende schrijfavond van de plaatselijke Amnesty-afdeling. Apotheek In tegenstelling tot de indruk die zij aanvankelijk wekten, zullen B en W de geneesmiddelenvoorziening op Texel niet ter discussie stellen. De landelijke huisartsenvereniging had de raad een brief gestuurd, die een pleidooi was voor apotheken bij de arts aan huis. B en W hadden eerst voorgesteld het schrijven ter afdoening in hun handen te stellen, maar kwam daar nu op terug door voor te stellen de brief alsnog voor kennisgeving aan te nemen. Naar aanleiding van de brief van de landelijke huisartsenvereniging sprak Cor Ellen van het Pakt zijn voldoening uit over de aanwezigheid van een „echte" apotheker op Texel. Hij achtte deze in het belang van de consument en suggereerde zelfs dat het is voorge komen dat het aan de bemoeienis van de apotheker was te danken dat ern stige dingen zijn voorkomen bij genees middelenvoorschrift door de arts. Naar aanleiding van de werkzaam heden die de gemeente zal uitvoeren in een deel van de Trompstraat vroeg de heer P. A. Zegers aandacht voor de slechte bestrating van 't Buurtje. Her stel daarvan zou in één moeite kunnen gebeuren en de bewoners hoeven dan geen aktie te voeren. De gemeente heeft van mevrouw M. A. Bruin c.s. ruim een hectare bouw en grasland gekocht in Oudeschild, bestemd voor woningbouw. Henk Beumkes drong aan op spoed bij de verwezenlijking van de bouwplannen. Meegedeeld werd dat eerst het bestem mingsplan in orde moet worden ge maakt. Er wordt hard aan gewerkt. B en W hebben een verzoek van de stichting Internationaal Verzetscongres 1980 om een eenmalige subsidie van 7250,— voor een jeugdmanifestatie ter herdenking van de 35-jarige bevrijding, afgewezen. Cor Ellen van het Pakt be treurde dat. Het voorstel werd daarom in stemming gebracht, waarbij echter alleen Ellen en Beumkes vóór waren. Bouwtoe stemming Jan van Asselt zei geen korrekt ant woord te hebben gehad op zijn vraag of bouwvergunning is verleend voor de veranderingen aan de garage van De Skuul. Uit het antwoord van de burge meester bleek dat geen officiële ver gunning is gegeven, maar wel toe stemming. Van Asselt vond dat merk waardig. Volgens hem wordt in een dergelijk geval een tijdelijke bouwver gunning gegeven. Uitgelegd werd dat dit bij dergelijke kleine veranderingen juist niet gebeurt. Schoolhoofd Met 11 stemmen voor en vier stem men blanco benoemde de raad de heer A. Plaatsman tot hoofd van de Beatrix- school in Den Burg, In tegenstelling tot de vorige keer, hadden B en W de heer Plaatsman als eerste op de voor dracht gezet, nadat de man die de vo rige keer was gekozen deze benoe ming niet had aangenomen. De aan vankelijk gekozen kandidaat had het laten afweten toen hij hoorde dat het leerlingenaantal van de Beatrixschool aanzienlijk zal teruglopen. Daan Schilling vond dat dit feit eerder onder de aandacht gebracht had moeten worden. Ten opzichte van de heer Plaatsman zou de gang van zaken dan leuker zijn geweest. Wethouder Blanken: „Plaatsman heeft ons de leer lingenprognose pas gegeven nadat de voordracht al was opgesteld. We wisten het niet en konden het dus ook niet aan de kandidaten vertellen." Wezenplaats De raad gaf toestemming om de boerderij De Wezenplaats met een half bunder grond te verkopen aan de heer C. N. de Wit voor 7225.000,— en het bijbehorende land (1314 ha) voor 7330.750,— aan de stichting Agrarisch Texel. Een en ander was eigendom van de stichting Samen Eén die voor derge lijke transacties toestemming van de raad nodig heeft in verband met moge lijke aantasting van de vermogensposi tie. Alleen op dat laatste aspect mocht de verkoping dus worden beoordeeld. Maar de heer P. A. Zegers sprak er toch zijn afkeuring over uit dat de boer derij zijn agrarische bestemming ver liest. Hij vond dat het college alsnog zijn best moest doen om ook de boer derij aan de stichting Agrarisch Texel te verkopen. Agrarisch Texel is overigens niet de definitieve eigenaar, doch slechts de tusseninstantie. Ook Daan Schilling was niet blij met het verdwij nen van dit agrarische bouwblok. Hij achtte dat zelfs strijdig met het bestem mingsplan. J. C. Dros voorzag moei lijkheden. Hij sloot niet uit dat de man die uiteindelijk eigenaar wordt van het land, spoedig behoefte zal hebben aan een stal of ander bedrijfsgebouw. Het zal de grootste moeite kosten om deze in de landschappelijk waardevolle om geving (Hogeberggebied) van de grond te krijgen. Het ware beter geweest dat deze eigenaar ook over de Wezenplaats en de bijbehorende schuren had kunnen beschikken. Iepen De gemeente heeft onvoorzien 737.000,— moeten uittrekken voor het opknappen van 225 iepen langs de Molenlaan in De Cocksdorp. Deze bo men leden aan iepziekte. Rotte plekken moesten worden behandeld, de kronen moesten worden opgesnoeid etc. De heer Dros vroeg zich af of deze uit gave in het investeringsplan heeft ge staan. Dat was niet het geval, want de uitgaaf kwam onverwacht. De dekking van deze uitgave moet dan ook komen uit de post onvoorzien. Wethouder Blanken vertelde dat er nog aan is gedacht het werk gedeeltelijk door vrij willige amateurs te laten uitvoeren, maar dat bleek onmogelijk want er was teveel deskundigheid voor nodig. Nadat de gelaarsde kat wegens zijn zonderlinge liefde voor muizen door de kattenkoning ter dood veroordeeld was is hij gevlucht. Achtervolgd door drie dienaren van de kattenkoning, die hen: moeten grijpen, beleeft de gelaarsde kat talrijke avonturen en komt al vluchtend in het wilde westen terecht. Dan begin nen de getekende avonturen pas echt Zo rolt hij een valsmunterij op, gaat in gevecht met een bandietenkoning en met de Indianen gaat het ook niet zo als het zou moeten. „De gelaarsde kat als sheriff" is zondagmiddag, aanvang 3.00 uur, te zien voor personen van alle leeftijden. Vorige week is het interieur van het VVV-kantoor aan de Groeneplaats in Den Burg ingrijpend gewijzigd. De balie is een kwartslag gedraaid en een stuk naar voren gehaald, waardoor veel meer werkruimte voor de informatrices ont stond. Op de vloer van de werkruimte ligt nu een dik tapijt dat geluiddempend werkt en ook het plafond is verlaagd Volgens VW-directeur J. Dekker zaten de informatrices in de oude opstelling te dicht bij elkaar waardoor iedereen permanent omringd was door een kako fonie van telefoon- en schrijfmachine geluiden. Dit werkte zeer storend. De oude opstelling dateerde nog uit de tijd dat de personeelsbezetting van de VW veel minder was dan nu. Er zitten nu zes informatrices in hét kantoor in Den Burg. De verlichting in het vernieuwde kantoor is beter gespreid en bovendien energiebesparend. De kleuren zijn aan gepast aan de frisse aanpak en geven het kantoor een gezellig aanzien. Door verplaatsbare 'energie-palen' zijn bij ieder bureau een stopcontact en een telefoonaansluiting aanwezig. De hele verbouwing heeft tien dagen in beslag genomen. Ligging schietterrein C 52°52,5'N 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 tot en met 29 april zullen, op werkdagen van 8.00 tot 18.00 uur, van bovengenoemd ter rein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. De onveili ge afstand is tot 14.000 meter. Op maandagmorgen en vrijdagmiddagi wordt niet geschoten.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 9