Groen c2wartsjexels in het DOMINEE WOLTHAUS IN EIERLAND DEVESTIQD Drie woningen aan Hoofdweg gekraakt „Marsdiep" terug uit dok tnzegeningsdienst tegelijk doopplechtigheid Sterren kijken bi] RSG-gebouw Studievoorlichtings avond RSG Levensgevaarlijk Schoolvereniging brengt blijspel Snelheidscontrole Nieuw feuilleton 93e JAARGANG NR. 9462 TEXELSE DINSDAG 18 MAART 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. De woningen Hoofdweg 95, 97 en 99 in Eierland zijn het afge lopen weekend door woningzoekenden gekraakt. De huizen, eigendom van de heer J. C. Dros uit Den Burg, stonden al geruime tijd leeg. Vrijdagavond verschaften krakers zich toe gang tot de panden 95 en 97 en zondagmiddag volgde 99, „De Eik". Drie gezinnen verschaften zich op deze wijze een dak boven hun hoofd. Het gaat om totaal acht per sonen, waaronder een kind van 14 maanden en een baby van 3 maan den. Ze zaten tot dusver in romer- bungalows die zij echter spoedig moeten ontruimen in verband met het toeristenseizoen. De woningen 95 en 97 stonden een half jaar leeg en nummer 99 ongeveer drie jaar. De woningzoekenden waarom het hier gaat konden door de gemeente niet worden geholpen. Ze zijn lang niet de enigen. Binnenkort moeten meer mensen zomerwoningen verlaten zonder uitzicht te hebben op vervan gende woonruimte. Elektriciteit De krakers gingen volgens de inmid dels beproefde spelregels te werk. Ze hebben de sloten van de huizen vervan gen en hebben op hun verzoek aan sluiting op het elektriciteitsnet gekre gen, in twee gevallen kregen ze ..bouwstroom" omdat de installatie van Donderdag wordt in het gebouw van de RSG aan de Haffelderweg 24 een studievoorlichtingsavond gehouden. Deze is bestemd voor ouders en leerlin gen van de derde en hogere klassen Havo en VWO en voor de doorstromers van 4 Mavo. De aanvang van de avond is om half acht. Vele opleidingen hebben hun mede werking toegezegd. Stafleden van de HTS Alkmaar, de Universiteit van Amsterdam, de Technische Hogeschool Enschede, de Hogere Bosbouw- en Cultuurtechnische School, de Padak Den Helder, de WV Den Helder, de Stichting Opleiding Leraren (SOL) Utrecht, het Geminiziekenhuis Den Hel de, de Politie Academie en de heer Witte, fysiotherapeut, zullen op die dag naar Texel komen om leerlingen en ouders voorlichting over hun opleiding te geven. In deze tijd van economische achter uitgang en toenemende werkloosheid is het van zeer groot belang dat de leerling zich zo intensief mogelijk tijdens zijn schooltijd oriënteerd op de mogelijkheid die vervolg-opleidingen en de arbeids markt hem te bieden hebben. De schooldecanen van de RSG trachten door het organiseren van dit soort voorlichtingen hun leerlingen zo goed mogelijk voor te bereiden op hun uiteindelijke gemotiveerde studie/be- roepenkeuze. de woning niet aan de eisen voldoet. De huizen zijn overigens in redelijke staat. Een leidende rol bij de kraak- aktie werd vervuld door een kennis, die al eens eerder met dit bijltje heeft gehakt. Gesprek De krakers kregen zaterdagmiddag bezoek van de politie. Met de bedoeling de zaak minnelijk te regelen, haalde deze de heer J. C. Dros erbij en arrangeerde een gesprek. Dros ver klaarde daarbij ernaar te streven dat de woningen spoedig ter beschikking van Texelse woningzoekenden zouden worden gesteld, mogelijk door ver koop. Tot dusver was het daar niet van gekomen als gevolg van een beslag legging die samenhing met een echt scheidingsprocedure, Dros had dus geen zeggenschap over de woningen. Het ziet er echter naar uit dat deze pro blemen op zeer korte termijn zullen zijn opgelost. In een gesprek met de buge- meester bevestigde Dros z'n voornemen. De krakers zouden bereid zijn vrijwillig te vertrekken als de huizen inderdaad beschikbaar komen van woningzoekenden. Volgens Dros heb ben zij dat nadrukkelijk beloofd, maar dat gebeurde op een moment dat de krakers nog niet wisten hoe hun rech ten precies lagen. Eerst gisteravond hebben zij kontakt gehad met de rechtswinkel in Den Helder. Mogelijk leidt dat ertoe dat de kra kers zo lang mogelijk zullen blijven zit ten en de uitslag van een dan door Dros aan te spannen kort geding zullen afwachten. De krakers: ,,Er staan nog veel meer van dergelijke leegstaande huizen op Texel, vooral in het buitengebied. We Twee ven de gekraakte woningen aan de Hoofdweg. hopen dat onze actie als voorbeeld werkt voor anderen. Misschien dat de gemeente daardoor oök wat rigoureu zer te werk gaat bij het vorderen van deze woningen". De gemeente heeft onlangs wel ge tracht een van de nu gekraakte wonin gen te vorderen. Dat was echter niet op korte termijn mogelijk, ook in ver band met de onzekere eigendoms-' situatie De heer P. Arensman van het bureau huisvesting bevestigt dat de krakers hebben beloofd dat zij de woningen zullen verlaten als Dros ze door verkoop beschikbaar stelt van Texelse woningzoekenden. De krakers zouden die belofte schriftelijk vastleggen en deponeren bij de notaris. Als dat inderdaad gebeurt zou de kraakactie onbaatzuchtig en ideëel zijn, want de kans dat de krakers uiteindelijk de kopers zullen worden is klein. Arensman: ,,lk heb geen reden om aan de woorden van de krakers te twijfe len. Een man een man, een woord een woord. Ze zijn niet voor zichzelf bezig maar hebben alleen een eind willen maken aan de leegstand." De heer Van Wolferen uit Den Hoorn ontdekte zondagavond dat on bekenden een stevig touw dwars over het Lage Achterom hadden gespannen. Vooral voor fietsers en bromfietsers was het een levensgevaarlijke situatie. De politie, die een samenhang ver moedt met het omzagen van enkele juist ingeplante bomen elders in het dorp, tracht de daders op te sporen. Nog niet zolang geleden hebben zich in Den Hoorn andere excessen voorge daan, die het vermoeden wettigen dat iemand met een zieke geest aan het werk is. Tips, die tot het bekend wor den van de dader kunnen leiden, wor den discreet behandeld. De TESO-boot „Marsdiep" is terug van de dokbeurt in Am sterdam. Dat betekent dat de veerverbinding Den Helder-Texel weer met twee boten kan worden uitgevoerd. Wekelijks zal van maandag tot donderdag met twee boten worden gevaren zodra wachttijden ontstaan; telkens als twintig tot dertig auto's op de haven moeten achterblijven. Op vrijdagen zal met twee boten worden gevaren, ongeacht het vervoersaanbod. Op zaterdagen geldt van acht tot vijf uur dezelfde regeling als van maandag tot donderdag: ontstaan er wachttijden dan wordt de tweede boot ingezet. Ook zondag middag van half drie tot zeven uur wordt met twee boten gevaren. De bovengenoemde regeling geldt tot 27 april. Het was zondag een bijzondere dag voor de predikant van de Hervormde gemeente in Eierland. Pieter Dirk Wolthaus werd bevestigd en deed zijn intrede in de gemeente. Maar ook werd tijdens dezelfde dienst zijn dochtertje Anna Sara Eleonora gedoopt. Dominee Hoekstra, die samen met Wolthaus voorgan ger was, vond het een heel goed idee dat beide heugelijke feiten in één dienst werden gevierd. „Het bespaart U en mij een preek en bovendien voorkomt het dat het gezegde „Eeuwig zal ik verkeren in het Huis van de Here" waarheid wordt". De dienst werd begeleid door het interkerkelijk koor onder leiding van Dyo Wassink. Deze laatste speelde tevens op het spinet. Hij werd begeleid door Jenneke Wassink-Aalvink op de vedel. Deze instrumenten harmonieer den heel goed met het orgel. Dominee Wolthaus werd ingezegend met hand opleggingen van voorganger Ds. Hoek stra, de ouderling van dienst mevr. W. Kikkert-Neuteboom en de overige gere formeerde en hervormde predikanten op Texel. Aan het eind van de kerkdienst werd het woord gevoerd door mevrouw Kik kert-Neuteboom. Ze zei dat men nu met recht van dominee mag spreken in de gemeente van Eierland. De kerke- raad is hier bijzonder blij mee. In de twee en een half jaar dat Wolthaus al in Eierland als kandidaat dienst deed is er een hechte band tussen hem en zijn gemeente gegroeid. De twee dochters van Wolthaus zijn in Eierland geboren. De kerkeraad wenste hem geluk met de bevestiging varrzijn levensinzet. Om de dankbaarheid voor een „eigen" dominee te tonen kreeg Wolthaus een mooie zwart-wit foto van een Texels duinlandschap. Verder gingen ook de bloemen van de dienst naar de pastorie toe. Toespraken Na de kerkdienst ging het gezel schap naar restaurant „De nieuwe aanleg" om koffie te drinken. In het restaurant werd nog het woord ge voerd door burgemeester Engel vaart, de broer van dominee Wolt haus, dominee Hoekstra, dominee Blaauw en de voorzitter van de classis de heer Brinks. Allen toonden hun bijzondere vreugde over het feit, dat Eierland nu een echte dominee heeft. Ze spraken de hoop uit dat Wolthaus met dezelfde inzet voor zijn gemeente zal doorgaan als hij dat in zijn kandidaatstijd deed. De pas ingezegende dominee Wolthaus doopt zijn eigen dochtertje Anna Sara Eleonora. onder Dan is er de 'rode planeet' Mars die samen met de grootste planeet van ons zonnestelsel Uranus in 't sterren- beel Leeuw te zien. Jupiter is helderder en met de kijker kunnen ongetwijfeld ook enkele manen van deze planeet worden waargenomen. Saturnus is zichtbaar op de grens van de sterren beelden Maagd en Leeuw. De beroem de ringen van deze planeet zijn momen teel niet zichtbaar. De stand zon-satur- nis-aarde is momenteel zodanig dat de zijkant van de ring naar de aarde is gericht. Deze zijkant is zo dun, dat we er niets van zien. Het kijken kost niets. De vereniging hoopt door dit initiatief de interesse voor de astronomie aan te wakkeren en daardoor versterking van het ledental te krijgen. Inlichtingen over het lidmaat schap zijn te krijgen bij Han van Beek, telefoon (02220) 3914 (na 19.30 uur). De toneelgroep van de schoolvereni ging 'Jacob Daalder' geeft in het ko mend weekend twee voorstellingen van het blijspel „Poespas" op de zolder van de school. Het wordt vrijdag- en zater dagavond gespeeld, aanvang 20.00 uur, onder regie van Mieke Legierse. Leden van de schoolvereniging betalen ƒ2,50 entree; niet-leden f3, Mensen die eens door een telescoop naar de maan, de planeten of de sterren willen kijken, wordt daarvoor gelegen heid geboden op vrijdagavond a.s. In het kader van de Nationale Sterrenkijk dag stellen leden van de Texelse vereni ging voor weer- en sterrenkunde vier kijkers beschikbaar. Op het terrein bij de Rijksscholengemeenschap kunnen be langstellenden vanaf ongeveer 20.00 uur naar de hemellichamen kijken, uiteraard alleen als er weinig of geen bewolking is. Voor het zover is wordt in het RSG-gebouw een film gedraaid (aan vang 19.30 uur) van de NASA die handelt over de studie van de planeten Mercurius en Mars. In deze tijd van het jaar is heel wat te zien. De maan is wassend en voor ongeveer een derde verlicht. Kraters en gebergten zijn dan goed te zien, veel beter dan bij volle maan. De maan schuift vrijdag om 19.38 uur voor de ster Aldebaran (in het sterrenbeeld Stier) die om 20.26 uur weer aan de verlichte kant van de maan tevoorschijn komt. Ook Venus kan worden waargenomen. Deze planeet (die dichter bij de zon staat dan de aarde) vertoont net als de maan schijngestalten. Vrijdagavond is mis schien te zien dat de planeet al niet meer rond is (afnemende Venus). De planeet gaat 4'/2 uur na de zon in het westen Twee bekeuringen waren het resul taat van een snelheidscontrole, die de politie op de Pontweg nabij Den Burg hield. De overtreders reden resp. 97 en 91 km op een stuk waar maximaal 70 km is toegestaan. Nu alle affaires rond Ome Simon in het reine zijn geraakt en bijna alle betrokken personen weer tevreden kunnen zijn, wordt het tijd de heer Kolberg en zuster Haarsma alleen te laten en ons op een geheel ander vlak van de zo ingewikkelde samen leving te gaan bezighouden. Dit gaan wij doen tezamen met de Harmonie 'Eensgezindheid' in het gelijkmatige feuilleton van Tom Lo- dewijk. Het verhaal speelt zich af in het dorpje Vreehorst waar, juist na de tweede wereldoorlog, de harmonie bijna honderd jaar bestaat. Een eeuwfeest dient niet ongemerkt te passeren, maar hoe wordt zoiets gevierd zonder de mooie naam van de harmonie te schande te maken. Dit is een vraag die in ons nieuwe feuilleton een belangrijke rol speelt. Redactie Texelse Courant

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1