Aantrekkelijke partij van Bremakker „Geneesheeren" voor De Cocksdorp en Oosterend kwamen uit De Waal w. Zaalvoetbal toernooi Amnesty VRIJDAG 21 MAART 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 11 (Donderdag 20 maart Om 19.00 uur opent burgemeester iEngelvaart de „Texpo 80", de tentoon stelling over het beroepsonderwijs in de .Burgemeester De Koninghal. De expo- isitie is voor het publiek geopend van •20.00 tot 22.00 uur. jln de „Raadskelder" wordt vanaf 20.00 (uur ruilbeurs gehouden van de verza- melaarsvereniging. :De commissie ruimtelijke ordening heeft een openbare vergadering in het raad- jhuis. De agenda vermeldt onder meer bespreking van de verkeersmaatregelen voor de Pontweg; 20.00 uur. Om 19.30 uur begint in het RSG-ge- bouw een avond met studievoorlichting voor leerlingen en ouders van de derde en hogere klassen van HAVO, WWO en MAVO. Vrijdag 21 maart In de Doopsgezinde kerk te Den Burg heeft Dr. J. E. van Veen een inleiding over het vraagstuk van de kernbewape ning, naar aanleiding van de 'handrei king' van de Generale Synode. Aanvang 20.00 uur. leder is welkom. In het dorpshuis te Den Burg (oude ULO) wordt een schaaksimultaan ge houden door J. Dros en J. Hooijberg. Georganiseerd door de Stichting Open Jeugdwerk; 20.00 uur. In het dorpshuis te Den Burg (oude ULO) wordt een informatie-avond ge geven over het bouwdorp en bouw- kamp van de komende zomer. In het bijzonder zijn personen welkom die bij de leiding van bouwkamp en/of bouw dorp zouden willen helpen; 20.00 uur. De tentoonstelling .Texpo 80" is te bezichtigen van 19.00 - 21.00 uur. De toneelgroep van de Jacob Daalder- school heeft een uitvoering van het blijspel „Poespas" op de zolder van de school in Oosterend; 20.00 uur. In het kader van de nationale sterrenkijk dag heeft de Texelse weer- en sterren- kundeclub een filmvertoning in het gebouw van de Rijksscholengemeen schap, aanvang 19.30 uur. Daarna worden belangstellenden in de gelegen heid gesteld met behulp van telescopen naar de maan, Venus, Jupiter (dus niet Uranus!) en andere hemellichamen te kijken, uiteraard alleen bij weinig of geen bewolking. Zaterdag 22 maart De jongens van Scouting Texel halen 's morgens oud papier op in de Wagema- kerstraat, Witte Kruislaan, Schoonoord singel, Boogerd, Willem van Beieren- straat en Kogerstraat. Men wordt ver zocht het papier gebundeld klaar te zetten. De tentoonstelling „Texpo 80" in de Burgemeester De Koninghal is te be zichtigen van 11.00 - 13.00 uur en van 14.00-16.30 uur. In „De Witte Burcht" heeft het Katho liek Vrouwengilde een bijeenkomst, ge organiseerd door het eendagsbestuur. Op de zolder van de Jacob -Daalder- school te Oosterend wordt het blijspel „Poespas" opgevoerd. De toneelgroep van SVC geeft in het Eierlandsche Huis de jaarlijkse toneel avond; 20.00 uur. Burgemeester Engelvaart opent om 11.00 uur de visbeurs van de aquarium vereniging in het dorpshuis. Zondag 23 maart Tussen 9.15 en 12.15 uur wordt aan de dijk bij Oudeschild een viswedstrijd gehouden in het kader van de uitwisse ling Texel-Bergen. Maandag 24 maart In de Doopsgezinde kerk te Den Burg wordt de voorjaarsvergadering van de FNV Texel gehouden. Verwacht worden alle kaderleden; 20.00 uur. De Plattelandsvrouwen van De Cocks- dorp-Eierland hebben een avond in het Eierlandsche Huis, verzorgd door dokter Siebinga over ge- en misbruik van medijnen; 20.00 uur. In het Vrouwenhuis (dorpshuis, ingang 't Asiel) wordt de vrouwenfilm Shirins Hochzeit vertoond; 20.30 uur. In „De Hollebol" houdt de Texelse afdeling van Amnesty International een schrijfavond voor politieke gevangenen, van 20.00 - 21.00 uur. Maandag 24 maart In dorpshuis De Waldhoorn te Den Hoorn begint om 20.15 uur de eerste ledenvergadering van de vereniging Kin dercentra Texel. Alle ouders van kinde ren die de bestaande peuterspeelzalen bezoeken of gaan bezoeken zijn wel kom. S.V. Amro houdt zaterdag 29 maart een zaalvoetbaltoernooi, waaraan de volgende teams, in 2 poules, deelne men; Poule A: Texel veteranen, ZDH, Dubbeldik 3 en Nioz. Poule B: Niewold Boys (Den Helder), Question, Rab en Amro. Wedstrijdprogramma 10.00 uur: Texel veteranen-ZDH 10.22 uur; Amro-Rab 10.44 uur: Dubbeldik-Nioz 11.06 uur: Question-Niewold Boys 11.28 uur: Texel veteranen-Dubbeldik 3 11.50 uur: Amro-Question 12.10 uur: ZDH-Nioz 12.34 uur: Rab-Nieuwold Boys 12.56 uur: Nioz-Texel veteranen 13.18 uur: Nieuwold Boys-Amro 13.40 uur: ZDH-Dubbeldik 3 14.02 uur: Rab-Question 14.24uur: 7-8plaats 14.46uur: 5-6plaats 15.08 uur: 3-4 plaats 15.30 uur: finale Het toernooi vindt plaats in sporthal Ons Genoegen. In de derde klasse dames speelde Bremakker een aantrekkelijke partij te gen CVI. De punten werden goed verdeeld. Timmers Bakkerij, spelend in de eerste klasse heren, moest beide sets aan Bremakker afstaan. De dames van Bremakker hadden een goede start tegen CVI. Er werd in drieën gespeeld en zo wist Bremakker al snel een voorsprong op te bouwen. Beide teams speelden met grote inzet. Het fanatiek spelende CVI stelde alles in het werk om dichterbij te komen. Toch konden ze de opgelopen achterstand niet teniet doen. In de laatste minuten maakte Bremakker wat onnodige fou ten, waarschijnlijk door de zenuwen. Het kon toch de verdiende overwinning binnen halen. In het eerste deel van de tweede set leek het of Bremakker de lijn van de eerste set bleef volgen, maar dit keer bood CVI gerichter tegenspel. Ze wisten al snel de opgelopen achterstand van 3 punten teniet te doen. Beide teams gaven elkaar nu geen duimbreed toe en bleven lange tijd gelijk opgaan (11-11). CVI zette nu alles op alles en dankzij een goed slotoffensief de set winst binnenhalen (13-16). Gevaarlijk Voor Timmers Bakkerij was het geen gemakkelijke opgave om het op te nemen tegen Bremakker. In het eerste deel van de set leek het er op of Timmers Bakkerij nog een gevaarlijke tegenstander zou worden voor Bremak ker. Ze gingen ook enige tijd gelijk op, maar Bremakker wist toch al vrij snel afstand te nemen. Door aanvallend spel wist Bremakker zijn voorsprong ver uit te breiden en won de set uiteindelijk met 20-7. In de tweede set leek Timmers Bakkerij nu het goede antwoord te hebben gevonden op de aanvallen van Bremakker. Tot halverwege de set werd het verschil niet groter dan 1 punt. Weer trok Bremakker echter het initiatief naar zich toe en bouwde wederom een voor sprong op. Ook deze set wonnen zij, ditmaal met 26-14. Maandag houdt Amnesty een schrijf avond in „De Hollebol" in Den Burg. Tussen acht en negen uur 's avonds kunnen degenen die het niet eens zijn met het lot van politieke gavangenen brieven schrijven naar de regeringen die verantwoordelijk zijn voor dat lot. Er zijn voorbeeldbrieven in de taal van het betreffende land aanwezig. Texel in 1898 voert ons vandaag naar de hogeberg, De Westen en De Waal. Opvallend is dat De Westen nog 15 29 huizen bezat in de tijd dat de schrijver van de gids hier kwam. Als bijzonderheid over De Waal wordt vermeld dat het dorp telefonisch met andere dorpen is verbonden. Als nuttige instellingen in De Waal worden genoemd het Nut en de plaatselijke zangvereniging. In tijd van nood konden Oosterend ert De Cocksdör(J7 waaf gëen doktoren'waren gevestigd, telefonisch contact opnemen met een geneesheer in De Waal. van den Schout aan dan Burg (7), de kerk van de Westen, althans naar men zegt. In 1859 werd de oude Westertoren gesloopt. Niet ver van de plaats, waar hij stond, is nog een gewijd kerkhof. Het gemakkelijkst bereikt men De Westen van Den Burg. Het Schilderend, de Keet en Hoogenberg De inwoners van Den Burg noemen dit het Schilder-end, omdat men dien kant uitloopt naar Oudeschild. Deze weg wordt heel wat beloopen en bere den. Een kwartier verder ligt de Keet, tot voor30jaren geleden slechts een houten gebouw, waarin een bierhuis gehouden wordt. De weg naar de Keet is wel wat open of onbeschaduwd. Boomen willen hier niet best aanslaan. Maar frissche lucht en warme zonneschijn zijn goed voor onze gezondheid. Het is de gelief koosde weg, waar jongere en oudere heeren en dames wat de Amsterdam mers noemen: hun pantoffelparade houden. Onder de veranda der Keet (Café Burgzicht) drinken we even een glas melk. We zien dan meteen, hoe bekoor lijk Den Burg zich aan deze zijde vertoont. We stappen nu op. Wacht, ziet eensl De weg splitst zich hier in drieën. Deze weg aan de oostzijde loopt door de laagte, de middelste is het landpad en de westelijke is de rijweg. De twee laatste wegen gaan over Hoogenberg. Deze heuvel is u zeker bekend uit de aardrijkskunde. Zijn hoogte is 15 m. boven A.P. Vroeger was de heuvel veel hooger. In 1481 werd hij afgeslecht en meer gelijk gemaakt. Een gedeelte er van werd tot een kerkhof aangelegd, zoo het heet. Er werd een kapel bij gebouwd(nabij het Doolhofdie op 1 Nov. 1482 aan St. Catharine werd toe gewijd. Sedert bijna 3 eeuwen bestaat die kapel niet meer. We zijn hier op het hoogste punt van den heuvel. Van hier heeft men het fraaiste gezicht over het eiland en de Zuiderzee. Aan de helling dezer hoogte vinden we twee wegen: rechts gaat men naar het Kerkhof van Oudeschild, dat aan de Herv. en R. K. gemeenten behoort. Links komt men aan het Doolhof, een fraai bosch, met verschillende lanen: de geliefde wandelplaats der bewoners van Oudeschild en Den Burg. Het Doolhof is eigendom van Texel. In het bosch is een heuvel, de Zeven Pannekoeken gehee- ten, met rustbank er op. Hij bestaat uit 7 aardlagen: hiervan de naam 7 panne koeken. Bij het bosch is een hoogte en kuil, uit mul zand bestaande. Wat Kraantje-Lek is voor de Haarlemmers, dat zijn de Zandkuil en de heuvel voor de jeugd van Den Burg en Oudeschild. Op pinkster drie haalt het jonge volkje daar het hart op. Loopen we nu even verder, dan zien we de boerderij Rozenhout, Weezen- plaats en Brakenstein ook. En dan terug naar Den Burg. De Westen Dat was in vroeger eeuwen een schoon dorp en tevens en dat is buiten kijf het grootste en voornaam ste. Een geacht plaatsgenoot te Den Burg bezit een oud handschrift keuren enz.waaruit dit blijkt. Thans vindt men er 15 A 20 huizen. De Westen behoort tot het gebied van den Hoorn. Het dorp bezat een grooten, hoogen toren, waarvan in 1710 de spits is afgeslagen. In 1571 deden de Watergeuzen hier eene landing, bedreven grooten moed wil en verbrandden, behalve het huis De Waal Zijt ge gereed, dames en heeren? We gaan heden naar de Waal. Het is schoon zomerweder en een aangenaam Zuidenwindje zal het genot van de wandeling verhoogen. Wij zijn te uwer beschikking. Uitstekend! We gaan de Waalder- straat door en zijn in een half uur aan de Waal. Ik deel u al vast het een en ander van het eeuwenoude dorpje mee. Er is eene Hervormde en Doopsgezinde kerk. De eerste is op eene hoogte gebouwd. De Doopsgezinde predikant van den Burg treedt ook hier en te Oosterend op. Beide kerken zijn van een orgel voor- Veeteelt en landbouw zijn hier het hoofdbedrijf. Aan de Waal is ook eene kaasmakerij, die met de beste kan wed ijveren. De openbare school is net, maar telt slechts een 25-tal leerlingen. Het H. d. S. wordt alleen bijgestaan door eene onderwijzeres in de nuttige handwer ken. Aan dit dorp is ook een geneesheer gevestigd. Tot de nuttige instellingen hier behoren een plaatselijk Nut en een Zanggezel schap. De Waal is telephonisch met de andere dorpen verbonden en bezit een hulppostkantoor. Het postkantoor is voor het publiek geopend op werkdagen des voorm. van 7.30 tot 9.30, des nam. van 12.30 tot 2.30 en des avonds van 6 tot 7 uurop Zon- en feestdagen des voorm. van 7.30 tot 8.30 en des nam. van 12.30 tot 1.30. Het telephoonkan- toor is geopend op werkdagen des voorm. van 7.30 tot 11.30, des nam. van 12.30 tot 2.30 en des avonds van 5 tot 7 uur; op Zon- en feestdagen des voorm. van 7.30 tot 8.30 en des nam. van 12.30 tot 1.30. In de laatstejaren der vorige eeuw werd beoosten de Waal eene tumulus of Romeinsche begraafplaats gevonden. De heuvel, Sommeltjesberg geheeten, is sedert langen tijd reeds geslecht. Men vond er Romeinsche oudheden in, als: een ketel met een merk er in en den naam Mutufiof, voorts metalen in elkaar sluitende lepels met den naam Adrianus F, en andere huisgeraden. Een en ander is breedvoerig opgenomen in een be schrijving van Texel van zekeren J. Vos, die zijn boekje, dat in het gemeente archief berust, in 1795 uitgaf, als ik mij ten minste niet vergis, wat het jaartal betreft. In datzelfde archief is ook een werkje, uit denzelfden tijd, behelzende: Brieven over Texel". Maar onderwijl hebben we het dorpje bereikt en ben ik dus in de gelegenheid u het een en ander, wat ik noemde, aan te wijzen. De Waal bezit een hulp-postkantoor en is telephonisch met het Hoofdkan toor verbonden. Dat is een groot ge mak, want de Waal is ook telephonisch met de Cocksdorp en Oosterend ver bonden. Op die beide plaatsen zijn geene geneesheeren gevestigd en bij plotselinge en ernstige ongesteldheden kan men dus even om den dokter telephoneeren. Maar laten we nu naar Den Burg teruggaan, want te 12 uur zal het rijtuig gereed staan om ons naar het dorpje de Koog te brengen. Tubantia, Anna's Hofstee, Germania Erika, De Koog, Het Badpaviljoen Wel, dat is flink, Dames en Heeren, dat ge tijdig ontbeten hebt, want we moeten vandaag veel bezichtigen. Daar het prachtig en toch niet te warm weer is, stel ik u voor te gaan wandelen. Pardon, we zullen rijden en stappen nu en dan uit. Zooals u verkiest. Ingestapt dan. De Koogerstraat door, langs Buitenlust, rechtsaf. De weg is best. Nu weer links. Daar vóór u is de hofstede „Hermans hoeve. Zuidwaarts er van bevindt zich eene uitgestrekte miendgrond. Als we niet uitstappen, rijden we rechtsaf en bevinden ons weldra bij den bekenden theetuin. Wil men kinderen eens lustig laten spelen, wippen, schommelen, in dezen tuin kan men terecht. Hier zijn we bijTubantia.Gelijk we reeds zeiden, was de eigèhaar dezer hofstede de eerste, die hier op Texel de bloembollenteelt invoerde, zij verkreeg langzamerhand eene grootere uitbrei ding. Op „Tubantia" willen we een kijkje nemen en ons op de hoogte stellen van vroeger tijd was dit een bloeiend dorp, vooral in den tijd der groote visscherij of walvischvangst. Men beweert, echter ten onrechte, dat de Koog eenmaal de hoofdplaats van Texel was. Vele com mandeurs der groote visscherij woon den er en groote welvaart trof men er aan. Er is nog eene boet schuurtjedie den naam van De Walvischdraagt. Met het tenietgaan der zooeven ge noemde visscherij verdween de welvaart van dit dorp. De inwoners bestaan van veeteelt. Hier bestaat ook eene kaas makerij die een zeer goeden naam heeft. We bezichtigen haar even. De Herv. gemeente bezit hier eene kerk. Deze gemeente is met de Herv. gemeente aan de Waal vereenigd. Elk dezer gemeen ten heeft een eigen kerkeraad en eene eigene kerkelijke administratie. De kerk is in 1632 gebouwd. De R. Katholieken behooren tot de gemeente te Den Burg, terwijl de Doopsgezinden ook hunne gemeente aan Den Burg hebben. Dit is de openbare school. Het H. d. S. wordt door éen onderwijzer bijgestaan. Even verder is de woning van den telephonist der kustwacht, hij is tevens opzichter der reddingsmiddelen. Links Texel in teelt en oogst der bollen, welker bloe men in het vroege voorjaar zoozeer het oog bekoren. De toegang wordt ons met genoegen gegund. Eilanders zijn gastvrij in hooge mate en de Texelaars zijn tegenover vreemdelingen steeds voorkomend. Van „Tubantia" naar Anna's Hof stee" is een klein uitstapje. Anna's Hofstee" is 10 H.A. groot, bezit een park, voorts een Hoeder park „Dr. Schlegel," Zi H.A. beplant met aardbeistruiken, allerlei vruchtboo- men, eene bloembollenkweekerij, moes tuinen, aardappel- en graanvelden enz. Men houdt er koeien, ezels, schapen, geiten, ezelinnen enz., zoodat men er alle soorten van melk bekomen kan. Westwaarts en zuidwestwaarts van Anna's Hofstee" liggen twee bos- schen, 7 en 5 H.A. groot. Nu naar de kweekerij van den heer Stiggelbout, die ook te Hillegom ver scheidene hectaren voor de bloembol lenteelt bezit. Deze plaats hier heet „Germania" en is een bezoek over waard. Aan „Germania" grenst de hofstede „Erica" van de Gebr. Schumaker. Op deze hofstede bevindt zich eene bloem bollenkwekerij, genaamd „No pains, no gains.Er worden gekweekt Hyacin then, Tulpen, Narcissen, Crocussen, enkele en dubbele Galantussen, Leliën, Gladiolussen enz. Achter het gemeente kerkhof, aan het einde der Koogerstraat, die we doorreden, bezitten deze heeren eene bloemisterij. De firma heeft, even als de andere bloembollenkweekers, eene uitgebreide handel op Engeland. Wandelen we nu naar het dorpje Koog. De Koog De grindweg loopt gedeeltelijk over de miend en verder door het dorpje. In van de school woont de onderstrand vonder dezer plaats. Richten we nu onze schreden naar de duinen. Prettig, niet waar, dat klimmen! Hier zijn we op het hoogste duin, 88 voet boven A.P. De kaap strekt tot een baken in zee voor de zeelieden. Vroeger strandden hier vele schepen; sedert 1864 is dit veel verminderd; de vuurtorens te Huisduinen en achter Eier- land en de verbetering en uitbreiding van het loodswezen droegen daartoe veel bij. Dalen we de duinen afl In deze schuur bewaart men de reddingsboot. De bemanning der boot woont te Oude schild. Zij heeft al menig menschenleven gered. Zoo 'n redding te midden van de woedende elementen te zien bewerk stelligen, is aangrijpend. Dan krijgt men eerbied voor den eenvoudigen visscher- man, dat verzeker ik u. En nu nog een kijkje in het Badpavil joen, dat, naar we hopen, nog eens zal vervangen worden door een flink bad hotel. Zie dit strandI Kent ge een breeder, vlakker, zindelijker? Ge vindt het nergens beter. Het strand van Sche- veningen is er niets bij. En wie werkelijk versterking van krachten, herstel van gezondheid zoekt, die vindt geen beter en aanbevelenswaardiger oord. De Texelsche hotels kunnen er zijn, dat verzeker ik u. Komen er badgasten, dan komt er ook een tram: daaraan is geen twijfel. Weet u, wat mij verbaast? Wat bedoelt gij? Dat men het oog nog niet heeft gevestigd op Texel om er eene vacantie- kolonie te plaatsen. Vacantie-kolon/es zijn thans in alle werelddeelen geves tigd; zij zijn een eisch van onzen tijd. De zorg voor het misdeelde zwakke stads kind, dat, in de achterbuurten wonende, gebrek aan licht en frissche lucht heeft, is een edel werk. Bovendien, wat zouden jongens uit den gegoeden stand hier eene uitstekende gelegenheid heb ben in den vacantietijd onder flink op zicht te genieten, lichaam en geest te verfrisschen. Wie over zoo'n vacantie- ko/onie, of de gelegenheid om kinderen van gegoede ouders hier eene aange name vacantie te bezorgen, wil corres- pondeeren, wende zich tot het commis sielid der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, den heer J. K. G. Muller, hoofd der School te Oudeschild. Texel te ver van de centrums? Uit Amsterdam bereikt men Texel bin nen den tijd van 3 Vi uur. In den zomer is, zooals we reeds opmerkten, een zee tochtje een pretje. Gaan we nu nog naar „de Nederlan den". Wij rijden in Noordelijke richting langs de duinen en bereiken weldra het einddoel van onzen tocht: „de Neder landen". Die vruchtbare plek grond vormt met recht eene oase te midden de duinen; we wandelen er door. Aan de noordoostpunt vinden we nog een oude eendenkooi en een konijnenpark. Hier begint tevens de zanddijk, in 1628, 1629 en 1630 aangelegd. Westwaarts van Eierland en tot het noorden doorge trokken. Ziezoo! we gaan naar het bad paviljoen terug, nemen een bad in de Noordzee en rusten een wijle; dan gaan we naar Den Burg terug om te dineeren en vervolgens het concert van het fan farecorps in ons schoon park bij te wonen. Wij kunnen ook nog profiteeren van de bijeenkomst der ledenvergade ring van de af deeling Texel der Holland- sche Maatschappij van Landbouw. Deze afdeeling werd in 1852 opgericht en is steeds ijverig werkzaam in het belang van landbouw en veeteelt. Haar hoofdzetel is Den Burg. Van ouderen datum is de afdeeling der M. 't N. v. 't A., die in 1812 werd opgericht.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 11