Groen c2wartscfexeh in het harG rDANK GOD VOOR HET MARSDIEP!" TEXELSE SCHAPENHOUDERIJ ERNSTIG BEDREIGD T entoonstelling Russenopstand KNVO-voorzitter W. Perquin tijdens districtscongres: Texel kan profiteren van economische recessie Texelstroom vast in haven ^2323 ToonSmidt Rapport Schapenhouderscommissie Twee/ing werd 85 Eerste kievitsei Kledingruilbeurs Vrouwenhuis Rapport verkrijgbaar 93e JAARGANG NR. 9463 TEXELSE VRIJDAG 21 MAART 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. De Texelse ondernemers mogen hun handen dichtknijpen, want in vergelijking met het lot van hun collega's op het vasteland staan zij er minder beroerd voor. Dat is te danken aan het teruglopende besteed bare inkomen, waardoor de mensen die de laatste jaren hun vakantie in het buitenland doorbrachten, het nu weer dichterbij huis gaan zoeken. Texel is door zijn eilandpositie, gevarieerde natuur en aantrekkelijke verblijfs mogelijkheden een ideaal vakantie-oord en vormt als zodanig een onvervangbare 'natuurlijke grondstof' voor de ondernemers aldaar. Het was de heer Wouter Perquin, voorzitter van het Koninklijk Verbond van Ondernemers, die de Texelse middenstanders op deze feiten wees en er met pathos aan toevoegde: ,,Dank God op blote knieën voor het Marsdiep. Als er ooit iemand zou komen die Texel van een vaste oeververbinding wil voorzien, daag hem dan voor een volkstribunaal en verban hem van uw eiland!" Perquin voerde het woord tijdens het regionale districtscongres van het KNVO. dat dinsdag op Texel werd gehouden en waaraan werd deelgeno men door KNVO-mensen van Texel, de provincie en de landelijke organisatie. Ook het kamerlid S. Dijkman van het CDA, de rijksconsulent voor handel, ambacht en diensten U. J. Cerfontaine en het gemeentebestuur van Texel waren van de partij. Het congres begon 's morgens met een ontvangst in het raadhuis, gevolgd door een lunch en een rondrit per bus over Texel. Verder werd een bezoek gebracht aan de elektriciteitscentrale/ waterfabriek en werd tenslotte in het Havenrestaurant van 't Horntje de regio nale vergadering gehouden. Zowel tij dens deze vergadering als bij de ont vangst in de raadszaal 's morgens werd geanimeerd gediscussieerd over het economische perspectief (en de daar mee samenhangende werkgelegenheid) dat Texel kan bieden. Beperkingen In de raadszaal gaf burgemeester Engelvaart een overzicht van de proble- De gezusters Guurtje Rab-Dros en Neeltje Wuis-Dros hebben woensdag hun 85ste verjaardag gevoerd. Dat melden we even omdat het hier gaat om een twee ling, ongetwijfeld de oudste twee ling van Texel en misschien zelfs wel van Noordholland. Beide da mes zijn gehuisvest in het C. E. Gol- lards Rustoord, in kamers vlak bij elkaar. Gisterochtend presenteerde de tweeling zich in de koffiezaal van het bejaardenhuis om de felicitaties in ontvangst te nemen. De rest van de dag werd individueel doorge bracht, ieder in gezelschap van eigen familieleden en kennissen. De tweeling geniet een redelijke ge zondheid; alleen mevrouw Wuis heeft wat moeilijkheden met de ogen en het gehoor. De kans is niet gering dat de dames het zullen brengen tot de oudste tweeling van Nederland en als zodanig opvolgers zullen worden van de gebroeders Kuip die jaren geleden ook deze eervolle titel voerden. matiek waarmee Texel heeft te maken en die voor een deel de economische ontwikkelingsmogelijkheden bepalen. Een van de feiten waar men niet omheen kan is dat het ernst wordt met de bescherming van het Waddengebied en de daarmee samenhangende beper kingen op de eilanden. Ongerustheid daarover leeft vrij algemeen onder de ondernemers maar het stemt tot voldoe ning dat er tot dusver rustig over kan worden gepraat. Op de andere eilanden is de benadering heel wat emotioneler. De burgemeester liet uitkomen geen genoegen te zullen nemen met bescher mingsmaatregelen die niet eerst onder hevig zijn geweest aan de maatschap pelijke discussie. Het vooruitlopend op uiteindelijke wettelijke bescherming inderhaast van toepassing verklaren van de natuurbeschermingswet op een groot deel van het Waddengebied ver wierp hij als oplossing en stelde vast dat sommige betrokkenen blijkbaar toch die kant opwillen zodat oplettendheid gebo den is. Die oplettendheid betracht Texel door mee te praten in de daartoe in het leven geroepen organen. Een ander probleem dat de burgemeester onder de aandacht van zijn gehoor bracht was de seizoenwerkloosheid. Hij maakte mel ding van de 'prima mentaliteit' van veel seizoenwerklozen die vrijwillig werk in bos en duinen willen uitvoeren en betreurde het dat daaraan door het dichtdraaien van de geldkraan van eco nomische zaken een eind is gekomen. Engelvaart zei de ondernemers te willen zien als mensen die voor werkgelegen heid zorgen en stelde met hen een goede overlegsituatie nadrukkelijk op prijs. Verder wees hij op de succesvol lijkende pogingen die de gemeente doet om nieuwe vormen van de grond te brengen en op de nieuwe impulsen voor het toerisme, die het gevolg zijn van de verslechterde economische situatie in Nederland. Burgemeester Engelvaart onder streepte dat gezorgd moet worden voor overdekte recreatiemogelijkheden waar door de mensen zich ook bij slecht weer op Texel kunnen vermaken, maar vond dat Texel voor veel mensen ook in zijn huidige vorm buiten het zomersei zoen zeer aantrekkelijk is en als zodanig aangeprezen moet worden. Om de bestaande mogelijkheden van Texel op de meest gewenste wijze te kunnen benutten en exploiteren is het nodig dat Texel wat meer vertrouwen krijgt in de eigen organisaties. Niet alleen in de VVV, maar ook de Recreatiestichting die dan in staat is dingen te doen waarvan alle Texelaars die van het toerisme geheel of gedeeltelijk afhankelijk zijn, zullen profiteren. KNOV-voorzitter Perquin ging uitvoe rig in op de noodzaak om van de landelijke nood een deugd te maken en nieuwe wegen te zoeken. Uiteraard liet hij daarbij uitkomen dat de overheid daarvoor de ruimte moet bieden. Wat dat laatste betreft liep hij niet over van vertrouwen. Hij vond met name dat milieubehoud en sociaal-maatschappe lijke voorzieningen de laatste tijd wel eens te veel aandacht hebben gekregen waardoor de belangen van de econo mie, de dobber waarop alles drijft, werden verwaarloosd. Hij zag het als een reactie op de periode na de oorlog waarin het roken van de schoorste nen" alle aandacht kreeg. Dat was misschien niet goed, maar nu slaat de balans naar de andere kant door. Permanent overleg Perquin achtte een krachtige houding van goed georganiseerde ondernemers belangrijk en hij vond ook dat het over leg van de ondernemers met de over heid een permanent karakter moet hebben. In dat verband betreurde hij het dat het Texels Verbond van Onderne mers niet is afgevaardigd in de commis sie werkgelegenheid, ondanks herhaal de verzoeken. Deze commissie is op zoek naar nieuwe vormen van werkge legenheid en volgens Perquin zijn juist de ondernemers gedreven door eigen belang, het beste in staat die nieuwe wegen te vinden. Op zijn minst zou van hun ideeën gebruik gemaakt moeten worden. Het stichten van een formele commissie 'ex artikel 61' was volgens Perquin niet nodig. Het zcu informeel kunnen, maar wel gestructureerd, dus blijvend. Afhouden Wethouder J. Nauta leek voorshands niet bereid een vertegenwoordiger van de ondernemers in 'zijn' commissie werkgelegenheid toe te laten. Hij legde uit dat het hier niet om een beleidscom missie gaat waarin vertegenwoordigers van organisaties zitten, maar dat men sen zijn aangezocht met bepaalde prac- tische bekwaamheden waar gebruik van kan worden gemaakt bij de specifieke projecten die voor Texel haalbaar lijken. Volgens hem zijn de belangen van de ondernemers op deze wijze bij voorbaat gewaarborgd. Een grotere commissie zou wel eens minder slagvaardig kunnen zijn. De ondernemers namen met die uitleg echter geen genoegen. Net zo (Lees verder op pagina 5) Het eerste kievitsei is gevonden door Kees Boot uit De Waal. Hij ontdekte het eitje woensdagoch tend in het vogelreservaat Waalen burg van Natuurmonumenten. Het Vrouwenhuis houdt maandag 31 maart een kledingruilbeurs. De aan vang is om acht uur. De kleding kan 's middags al worden gebracht tussen twee en vier uur. Alle kleding is wel kom, ook kinder- en herenkleding I De enige eis die wordt gesteld is dat de kleding schoon moet zijn en niet kapot is. Voor ieder kledingstuk dat men in levert krijgt men een bon. Rode bon nen voor kleding die nog modern en heel goed draagbaar is en groene bon nen voor minder mooie, niet meer zo goed draagbare kleding. Met de bonnen kan men dan weer een kleding stuk in dezelfde klasse uitzoeken. Er zullen ook bonnen te koop zijn. Voor kleding die minder geschikt is, wordt een gratis grabbelton gemaakt. De bonnen blijven ook bij volgende beurzen geldig. Mensen die beslist geen tijd hebben om op maandagmiddag kleding in te leveren, kunnen dat ook de week ervoor doen bij Liz Gedekink, Weverstraat 57a, of Nel Pijlman, Vloedlijn 21. De veerdienst is dinsdag en woens dag enige tijd onderbroken geweest als gevolg van de harde oostenwind waar door de waterstand van de Waddenzee extreem laag werd. Dinsdagmiddag liep de 'Texelstroom' die om 14.35 uur uit Den Helder was vertrokken in de haven van 't Horntje vast. Het schip bleef halverwege de fuik steken. Passagiers en spoedeisende vracht (kranten) konden via de loopplank en het fuikeiland aan wal worden gebracht maar de automobilisten moesten wach ten tot 16.20 uur toen het water weer iets was gestegen en het schip normaal kon afmeren. Om 16.35 uur werd de dienst weer hervat. Om het grote aantal wachtende auto's te helpen 'opruimen' werd voor één retourreis ook de 'Mars diep' ingezet. Omdat de wind in de daarop volgende nacht nog aanwakker de, was de verlaging woensdag nog sterker waardoor de dienst opnieuw een paar uur kwam stil te liggen. In dergelij ke gevallen stelt TESO de ambulance en de gemeente op de hoogte, zodat bij spoedeisend ziekenvervoer helicopter- transport kan worden geregeld. TAXI- N TROUW AUTOVERHUUR Wilh«lmlnalaan4-6d«nBurg Het rapport waarop neven staand artikel is gebaseerd is voor belangstellenden verkrijg baar. Geïnteresseerden kunnen zich wenden tot de secretaris van de schapenhouderijcommis sie, de heer D. Roeper, De Fen- ne, Rozendijk 3, tel. (02220) 2157. In het raadhuis zal van 28 april tot en met 16 mei een tentoonstelling worden gehouden over de oorlog in Nederland en de 'Russen opstand'. In de loop der jaren is met hulp van particulieren al een uitgebreide collectie opgebouwd. Als er mensen zijn die bepaalde zaken die betrekking hebben op de 'Russenoorlog' in hun bezit hebben dan wordt het op prijs gesteld als ze deze voor de tentoon stelling in bruikleen af willen staan. Daarover kan men contact opnemen met de heer Oskam die te bereiken is op de afdeling cultu rele zaken van het raadhuis, telefoon (02220) 3041. De schapenhouderscommissie van de gezamenlijke standsorgani saties op Texel heeft in de herfst van het vorige jaar een vragenlijst verspreid onder 204 schapenhouders. Iets minder dan de helft van deze lijsten kwam beantwoord weer terug. Uit de vragenlijsten kunnen bepaalde verwachtingen en punten van belang in de schapen houderij worden gehaaldEén van de conclusies die werden getrokken is dat als de prijs van het lamsvlees met twee gulden per kilo zakt, een rendabele schapenhouderij niet meer mogelijk is. Een dergelijke prijs verlaging wordt in EEG-verband verwacht. Door een prijsdaling zal de belangstelling voor de schapenhouderij afnemen. De afzet van het lamsvlees is in hoofdzaak op Frankrijk gericht. Volgens het rapport zal daar in de toekomst naar nieuwe reclamemogelijkheden moeten wor den gezocht. Door middel van reclame dient ook de binnenlandse consumptie gestimuleerd te worden. Voor Texel, met veel toeristische bezoekers, moeten daarvoor mogelijkheden zijn. De commissie is verder begonnen met het stimuleren van het onderzoek naar zwoegerziekte. Er bestaat bij een meer derheid van de schapenhouders interes se om een bloedonderzoek met betrek king tot deze ziekte uit te voeren. Vooral de houders die naar Engeland exporte ren zijn hier voor. Dat aan de gezond heidszorg in zijn algemeenheid veel zorg moet worden besteed, blijkt ook uit de beantwoording van de vragen. Grotere aandacht voor de gezondheid van de schapen zou ertoe bijdragen dat de schapen gemiddeld langer meekunnen. Extra zorg moet hierbij worden besteed aan de genoemde zwoegerziekte, uier afwijkingen en geboorte-afwijkingen. Rammenring Ten aanzien van de fokkerij blijkt er een geringe belangstelling te bestaan voor het oprichten van meer rammen- Höt aantal schapen In het Texelse landschap zal de komende jaren geducht verminderen, tenzij bijzondere maatregelen worden ge troffen. ringen (een rammenring is een groep schapenhouders die samen van één goede ram gebruik maken). De belangrijkste zaken op het gebied van de fokkerij zijn het testen van rammen op erfelijke blindheid en selectie op groei- snelheid. Bij dit laatste dient de slacht kwaliteit gehandhaafd te blijven. Het blind geboren worden van lammeren is een afwijking die veel bij het Texelse ras voorkomt. Lammeren worden dan met een onvolledig ontwikkelde oogbol ge boren of hebben helemaal geen ogen. 19% van de schapenhouders heeft wel eens te maken met zo'n blind geboren lam. Er zal erfelijk onderzoek moeten worden verricht, zowel bij vader- als moederdieren om dit mankement uit te bannen. De stamboekleden hebben behoefte aan meer informatie over de fokkerij en de selectie op vruchtbaarheid. Onder zoekers en voorlichters kunnen daarop inspelen. Door enkele schapenhouders wordt overwogen om de schapen te gaan melken om zo de opbrengst uit de schapenhouderij te vergroten. Een klein aantal wil deze melk op het eigen bedrijf tot kaas verwerken. Meer dan de helft van de schapenhouders kan er mee accoord gaan dat de schapen door een vakman worden gemolken, waarvoor dan een vergoeding per liter wordt gegeven. Europese gemeenschap Het doel van het door de commissie gehouden onderzoek was het vernemen van de mening van de schapenhouders over een aantal klemmende vragen. De problematiek in de schapenhouderij wordt immers steeds groter. De laatste jaren is de prijs voor het schapen- en lamsvlees niet gestegen, wat door de wel sterk gestegen kosten een daling in het inkomen heeft gegeven. Verder wordt verwacht dat met het tot stand komen van de gemeenschappelijke marktregeling voor schapenvlees in de Europese Gemeenschap, er een prijs daling van 20% voor schapevlees op treedt. Dit laatste zou het voor veel schapenhouders moeilijk maken het hoofd nog boven water te houden. Ongeveer de helft van de schapenhou ders gaat dan minder schapen houden, ten gunste van andere bedrijvigheid. Leeftijd Wanneer de schapenhouder in zijn algemeenheid geschetst wordt, blijkt dat 65% van de schapenhouders 41 jaar of ouder is. Hiervan is weer meer dan de helft ouder dan vijftig jaar. Het houden van schapen komt dus bij jongere vee houders minder voor. Met het toene men van de leeftijd wordt bij de scha penhouders het aantal schapen groter. Bij jongere ondernemers komt vaak de combinatie schapen met bloembollen voor. Bij 32% van de schapenhouders ie een bedrijfsopvolger aanwezig; bij 34% pertinent niet. De gemiddelde oppervlakte van de Texelse schapenbedrijven is 29 hectare. Hiervan is 24,75 hectare grasland. Bij. schapenhouders die geen lid zijn van het stamboek worden over het algemeen meer koeien gehouden, dan bij wel- stamboekleden. Bij 70% van de scha penbedrijven komt ook rundvee voor. Slechts 15% van de bedrijven bestaat uitsluitend van de schapenhouderij. (Lees verder op pagina 2)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1