Efficiënt vervoeren tegen de laagste kilometerprjjs Voor het weekend HERRIE HINDERT I Voetbalvooruitzichten Congres KNOV 02223-396 Twee toppers in schaakcompetitie VERVOLG VAN PAG.l Zuigelingenbureau Artsen van 22 en 23 maart 1980 Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen IMoodslachtingen VRIJDAG 21 MAART 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Moeilijke opgave voor Texel 1 Het eerste elftal van S.V. Texel gaat naar koloper Alcmaria Victrix, tot nog toe ongeslagen op weg naar het kam pioenschap. Op papier een moeilijke opgave, maar na de goede resultaten van de laatste wedstrijden geen onmo gelijke. Alcmaria is een technisch knap pe voetbalploeg, een tegenstander die Texel wel ligt. Meestal spelen de groen zwarten tegen een goede ploeg de beste wedstrijden. Het tweede gaat naar Nibbixwoud om de strijd aan te binden tegen SEW 3 dat ook nog volop in degradatiezorgen ver keert, een gelijk spel lijkt haalbaar. Het vierde ontvangt runner-up Suc ces 6 en als de Wieringers niet worden onderschat, dan blijven de punten op Texel. Het vijfde krijgt het uit tegen BKC 6 {Kleine Sluis) wel te moeilijk. Junioren Al, dat de punten zo broodnodig heeft, ontvang Schagen A1, waarschijnlijk een te sterke tegen stander. B1 wint thuis van ZAP B2 maar B2 zal thuis tegen HRC B3 wel op teveel tegenstand stuiten. C2 zal het thuis tegen het sterke WGW C5 wel niet kunnen maken. C3 geven we met een volledig elftal een kans tegen het bezoe kende JVC C2. Texelse boys heeft wat goed te maken Zondag ontvang het eerste elftal van Texelse Boys Sporting S. Ze hebben tegen deze tegenstander wat goed te maken. In Schermerhorn speelden de Boys een zeer slechte wedstrijd en werd onnodig verloren. Na de goede wed strijd tegen Graftdijk verwachten we dat ze er voor eigen publiek een aantrekke lijke wedstrijd van maken. Terreindienst: P. Duin en H. Pastor. Het tweede gaat naar het hooggeklas- seerde ZAP 3. Een gelijk spel zal al verdienstelijk zijn, maar dan zal er wel 'geknokt' moeten worden. Het derde moet in Den Helder van Watervogels 5 kunnen winnen. Ook de A-junioren gaan weer naar de vaste wal. Ze gaan op bezoek bij Succes AlAls ze deze niet onderschatten gaat de winst mee naar Texel. Om half één ontvangen de dames West Frisia. Dit zal een gelijk opgaande wedstrijd worden. Als de kansen goed benut worden blijven de punten op Texel. Zaterdag om half twee de wedstrijd van de meisjesjunioren tegen de girls van Alkmaarse Boys. Deze wonnen vorig weekend van HOSV en staan nu dus bovenaan. We achten onze meisjes in staat de Alkmaarders twee punten te ontfutselen en zodoende gelijk te komen in punten. Een spannende situatie. De junioren B1 kunnen na het hehaal- de kampioenschap ontspannen aan de wedstrijd tegen BKC B1 beginnen. Het gaat er nu maar om, om het ongeslagen record te handhaven. Aanvang 14.45 uur. B2 zal het in Den Helder moeilijk hebben tegen HRC B4. Met hard werken kan veel bereikt worden en zit er misschien een gelijk spel in. Om 14.45 uur krijgen de junioren Cl bezoek van Helder C3. Hier zijn de winstkansen aanwezig. SVO/Z heeft goede kansen tegen Victoria SVO/Z kan de uitwedstrijd tegen Victoria (Obdam) waarschijnlijk wel win nen als de kansen tenminste beter benut worden dan afgelopen zaterdag tegen Andijk. SVO/Z 2 kan met enige inzet thuis van HCSC 7 winnen. De A-junioren kunnen op eigen veld het bezoekende Wieringerwaard ver slaan, maar de B1 junioren krijgen het in De Koog tegen De Koog B1 een stuk moeilijker. Oosterend 1 ontvangt SSV. Er moet gewonnen worden, maar het zal niet zo maar gaan. Oosterend 2 zal op Wieringen tevre den zijn met een gelijk spel tegen Wiron 3. Oosterend 3 kan thuis voor een ver- De Suzuki ST 80 pick-up de veelzijdige; laadvloer 131 bij 194 cm en geheel vlak. Alle drie de laadkleppen zijn neerklapbaar Sterke geruisloze 4-cilinder motor die vlot wegtrekt en met weinig normale benzine genoegen neemt Veel gebruiksmogelijkheden tegen minimale kosten Door compacte buitenafmetingen zeer practisch en wendbaar Laadcapaciteit 500 kg Suzuki ST K f 7.000,— excl BTW f 8.260,— mcl BTW *A//e typen Suzuki hebben 12 maanden garantie ongeacht het aantal kilometers. Prijzen af depot Spijkenisse. Wijzigingen in prijs en uitvoering voorbehouden. De Suzuki ST 80 bestel zeer royale deur-tot-deur besteller, 5-deurs, waarvan 2 schuifdeuren van royaal formaat en een grote achterklep Zelfde geruisloze, vloeistofgekoelde motor als de pick-up Vlakke laadvloer van 125 bij 172 cm Ook hier zeer gerief lijke cabine, korte draaicirkel en verbluffende wendbaarheid Kleine investering voor veel laadcapaciteit (600 kg) tegen lage kosten Suzuki ST 80 Vf 7 500,— excl. BTW f 8.850,—incl. BTW OOSTEREND (Texel) Garage Westend Oosterenderweg 52 rassing zorgen, wanneer ze koploper VZV 5 verslaan. ZDH naar Petten ZDH gaat zondag naar Petten, dat de laatste tijd geweldig draait. Daarom zal het moeilijk zijn om een puntje mee te nemen. We wachten af wat de mannen van trainer De Ouden voor verrassing in petto hebben. ZDH 2 heeft weinig kans bij het ongeslagen Helder 6. Misschien dat aanvoerder Penha met zijn mannen voor een verrassing zorgt. De junioren gaan naar Schagen. Hier is de mogelijkheid voor minstens een puntje. De Koog tegen Sint Boys Het eerste elftal van S.V. De Koog gaat zondag uit naar Sint Boys te Sint Maarten. Thuis was het een gelijk spel, maar dat zal nu wel moeilijker worden, omdat De Koog niet kan beschikken overR. Daalder, A. Verseput, J. Dekker en J. List. Het vertrek is met de boot van 13.05 uur. Het tweede speelt zondag thuis tegen WGW 8. Deze wedstrijd moet door De Koog gewonnen kunnen worden. Aan vang 14.30 uur. Terreindienst: Jos Slikker en Willem Oosterhaven. Door zijn overwinning op G. van Es stevent J. Witte verrassend op de derde periodetitel af. Met een half punt voor sprong op J. Dros en als tegenstanders nog slechts A. C. Bakker en H. Elzinga moet dat een haalbare kaart zijn. G. van Es staat hierdoor een half punt achter op J. Dros in de strijd om het clubkampioenschap. Van Es krijgt nog Vittali en Dros en eigenlijk kan alleen winst op Dros de clubtitel nog bij G. van Es brengen. Dat belooft een spannende finale. Degradatiezone M. Vittali belandde door zijn neder laag tegen J. Dros in de degradatiezone (Bakker 2Vittali, Bergman en Corne- lisse 2 p., Elzinga 'A p., met nog 2 ronden te gaan de partij Bakker-Cor- nelisse). Programma Vittali: Bakker en Van Es. Verrassend was de zege van P. Cornelisse op H. Elzinga. F. van Taten- hove versterkte zijn koppositie in de B-klasse ten koste van H. de Ridder. Overige uitslagen: C. Witte-N. Witte 0 1 goed als de vakbonden in de commissie zijn vertegenwoordigd zouden ook de ondernemers erin moeten zitten. Voorzit ter Perquin wees op de grote juridische en andere deskundigheid die zijn organi satie zou kunnen inbrengen. TVO-voor- zitter C. N. de Wit zei dat de onderne mers op zijn minst in de gelegenheid moeten worden gesteld om mee te denken. „Ze moeten op de hoogte worden gehouden. Hoe meer mensen, hoe meer ideeën". Nauta herinnerde er aan dat de Kamer van Koophandel ook in de commissie is vertegenwoordigd en die kan reeds als een soort vertegen woordiging van het bedrijfsleven wor den gezien. Toch leek hij bereid te zijn wegen te zoeken, waardoor de onderne mers meer bij het commissiewerk be trokken zouden worden. Meer bezuinigen De avondvergadering in het Haven restaurant, bezocht door een ongekend groot aantal ondernemers van Texel, leverde een zo uitgebreide discussie op, dat het veel later werd dan was gepland. Voorzitter Perquin ging zoals gemeld in op de bijzondere kansen die de Texelse ondernemers hebben. Maar Texel is en blijft een stukje van Nederland. „En als het daar regent, druppelt het hier. Toch is dat niet bepalend voor uw functione ren". Het grootste deel van zijn veel geestdrift verwekkende redevoering had overigens een algemeen karakter. Hij bracht onder meer naar voren dat de regering nog veel meer in de collectieve sector moet bezuinigen: 7 miljard in plaats van 3 miljard. De modale werk nemer moet 1% achteruit en de koop kracht moet in stand worden gehouden door lastenverlagingen. Perquin vond dat veel te dramatisch wordt gedaan over de geringe teruggang die onvermijdelijk is. „De problemen zijn opgelost als het besteedbaar inkomen van iedereen ge middeld 2% minder zou zijn. Dat zou dan het peil zijn van 1978. Is dat zo erg?" Kampeerplaatsen Ook op Texel had de KNVO-voorzitter gezien dat ondernemers soms met eisen worden geconfronteerd die een gezon de bedrijfsvoering in de weg staan. Hij doelde onder meer op het streven (neergelegd in het bestemmingsplan buitengebied) om het aantal kampeer- eenheden per hectare aan vrij stringente maxima te binden. Hij vond dat over dreven. Van belang voor het Texelse bedrijfsleven vind hij het stichten van een MTS in Den Helder en het KNOV wil dan ook graag druk helpen uitoefe nen om het zover te krijgen. Het volledig kunnen benutten van de binnenkort in de vaart komende dubbel dekker van TESO zei Perquin als een belangrijke voorwaarde te beschouwen om de toeristische kansen die Texel nu krijgt, te kunnen benutten. „Rijkswater staat moet die brug aanpassen. Laten we er met z'n allen achter gaan staan". Afgezien van deze wenselijkheden vond Perquin (die Texel kent van herhaalde lijke bezoeken) dat het eiland een prima ondernemersklimaat biedt, waarin ook nog prettig is te leven. Wat op Texel gebeurt is nog te overzien. De samen leving is er nog niet verloederd". Naar aanleiding van het betoog van Perquin liet TVO-voorzitter C. N. de Wit een waarschuwend geluid horen aan het adres van de ondernemers die mogelijk denken dat er geen vuiltje meer aan de lucht is. „Het ziet er naar uit dat voor het eerst sinds twee jaar weer groei komt in het toerisme. Op Texel zullen mensen komen die de afgelopen jaren ergens anders hun vakantie hebben doorgebracht. Zij mogen niet worden teleurgesteld. Ze moeten ontdekken dat de service en de prijzen niet zo slecht zijn geweest als de kranten hebben geschreven, zodat ze graag weer terug komen. Dat ligt aan onszelf, leder voor zich moet Texel verkopen!" Na de pauze, tijdens de forumdiscus sie, diende het Kamerlid Dijkman de KNVO-voorzitter van repliek. Hij zei dat Perquin makkelijk praten had met zijn verlangen om de collectieve uitgaven van het rijk nog verder terug te brengen. Tot die collectieve uitgaven horen toe vallig ook het maken van een aangepas te brug voor de Texelse fuikhaven en het stichten van een MTS in Den Helder Dijkman is een van de drie kamerle den die de minister een paar keer vragen hebben gesteld over de TESO-tarieven en nog steeds doende zijn de bewinds man tot een positiever houding te brengen. Subsidie van de overheid voor TESO (waardoor het voordelige tarief mogelijk wordt) is ook een collectieve uitgave. Verder legde hij uit dat het parlement bij het besnoeien van de uitgaven onmogelijk meer kan doen dan thans is gebeurd. „Je krijgt het maat schappelijk niet voor elkaar om gemid deld 2% terug te gaan". Industrieterrein De heer J. C. Dros kreeg een bevesti gend antwoord op zijn vraag of de plaatselijke werkgelegenheid met collec tieve uitgaven is gediend. Verder wilde hij weten of het gewenst is bij ieder Texels dorp terreinen voor bedrijfsvesti ging te stichten. Rijksconsulent Cerfon- taine vond dat overdreven in een klein gebied als Texel. „Maar het is wel makkelijk". Wethouder Nauta wees er op dat de gemeente bedrijfsvestiging van betekenis toelaat in Oudeschild en Den Burg en dat zelfs bescheiden mogelijkheden zullen worden geboden in andere dorpen, behalve Den Hoorn en De Koog. De heer J. Veltkamp wilde van Perquin wel eens horen in welke sector van de collectieve uitgaven volgens hem moest worden bezuinigd. De KNVO- voorzitter antwoordde ne enige aan drang dat in het welzijnswerk, bij de landbouw en op het gebied van de collectieve verzekeringen is te bezuini gen. Verder zouden alle departementen 5% kunnen inleveren door efficiënter te werken. Ook wilde hij de prioriteiten verlegd zien. Als het om behoud van arbeidsplaatsen gaat is het geld bij kleine ondernemingen beter besteed dan bij grote. Ook het betrekkelijk kleine bedrag dat nodig is voor de veerboot- treiger op Texel achtte hij welbesteed omdat er veel bedrijvigheid en dus veel arbeidsplaatsen in kleinschalige secto ren mee zijn gediend. Het kamerlid Dijkman ging nog even in op zijn bemoeiingen met de actie om tot lagere veertarieven te komen. De reacties van de minister zijn tot dusver zeer afhoudend geweest, maar Dijkman zei dat de strijd nog lang niet is beslist. Als er nu weer geen bevredigende reactie komt zal de zaak andermaal en op andere wijze ter discussie worden gesteld. Volgens Dijkman moet er een formule zijn te vinden waardoor TESO als zelfstandig bedrijf kan voortbestaan terwijl toch de tarieven op een aan vaardbaar niveau worden gebracht. Ook kwam de vraag aan de orde wanneer de fuikbruggen worden aan gepast voor de dubbeldekker. De ge meente heeft daar geen invloed op; het hangt vooral af van Rijkswaterstaat die het geld beschikbaar moet stellen. Bur gemeester Engelvaart gaf als zijn per soonlijke mening te kennen dat een half- uursdienst (zoals door de gemeente wordt gewenst) overdreven en onver antwoord kostbaar is. De Texelaars zullen heus geen cultuurbarbaren wor den als de huidige vaarfrequentie onge wijzigd wordt. Bijzonder zwembad Zo ging de discussie nog een tijdje voort. Onder andere was het bijna tradi tionele pleidooi te horen voor een overdekt zwembad als seizoenverbre- dende maatregel. De Recreatiestichting werkt aan een dergelijk project, dat bij de Nikadel in De Koog zal worden ge sticht, tegelijk met een groot aantal verblijfseenheden. Rijksconsulent Cer- fontaine vond dat de Texelse onderne mers bij een dergelijk centraal project betrokken zouden moeten worden. De heer De Wit bracht in het midden dat A. Bakker-F. van Lare 0—1 J. Rommets-A. C. Bakker !4 'A C. Witte-M. Witte 0—1 B. Witte-E. de Visser 1 —0 A.s. zaterdag (boot 13.05 uur): Schaaklust 2-En Passant 1 MSC 3-En Passant 2 Vrijdagavond: simultaan door J. Dros en J. Hooijberg in het dorpshuis. De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Eissen, dinsdag 25 maart om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 26 maart om 13.30 uur. Dokter Bernard, woensdag 26 maart om 15.00 uur. aan de Nikadel geen gewoon zwembad moet verrijzen, maar iets bijzonders dat zoveel mogelijk lijkt op de zomerse badgeneugten: een verwarmd zeewater golfslagzwembad. Wethouder Nauta: ook de individuele ondernemers moeten de kwaliteit van hun accommodaties verbeteren en voor wintergebruik aan trekkelijker maken. Aan de hand van voorbeelden kan al worden aangetoond dat dit vruchten afwerpt. Bij grote centrale voorzieningen is alleen exploitie in combinatie met een groot aantal verblijfseenheden een haalbare kaart. De hoge exploitatielasten van de zwem baden e.d. kunnen dan over een groot aantal personen worden 'uitgesmeerd'. Op een dergelijke manier pakt ook Jarino de zaken aan: de centrale voor zieningen zijn in grootte afgestemd op het aantal gasten in de bijbehorende accommodaties. Aardig zijn Sprekende over de dubbeldekker zei burgemeester Engelvaart te verwachten dat het in gebruik nemen van het tweede dek over een paar jaar gewoon noodzakelijk zal zijn. Tenzij wordt over gegaan tot een reserveringssysteem. De stemming bij de provincie is nog verre van positief. De heer Engelvaart zei dat TESO er aan kan bijdragen dat de goede gesprekssfeer, die door het bestellen van de dubbeldekker danig is aangetast, wordt hersteld zodat de ingebruikne ming van het tweede dek weer een bespreekbare zaak kan worden. Ook voor het open krijgen van de portemon nee bij Verkeer en Waterstaat is dat be langrijk. Texel te streng? De heer M. Warnaar (directeur van 'De Krim' en bestuurslid van Recron en VWI weer er op dat Texel bij het toelaten van het maximum aantal tenten en caravans per hectare lang niet zover gaat als de Ned. Kampeerraad toelaat baar acht. Te verwachten is dat Texel straks strengere normen hanteert dan de rest van het land en dat leidt tot een ongunstige concurrentieverhouding en dus een verminderende aantrekkelijk heid van Texel voor kampeerders. Wet houder Nauta was het met dat laatste niet eens. Texel laat inderdaad minder caravans per hectare toe dan de Kam peerraad toelaatbaar acht, maar dat gebeurt welbewust in het belang van de kwaliteit. Nauta dacht dat Texel een goede middenweg had gevonden tus sen wat ruimtelijk en economisch ge wenst is. Nadrukkelijk voegde hij er aan toe dat het beleid zodanig is dat van het thans toegestane aantal kampeereenhe- den niets hoeft te worden 'ingeleverd'. Uitsluitend voor spoedgevallen Zondag 23 maart 1980 Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter L Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. Th. Groothuis, Marelstraat 8, Den Burg, tel. (02220) 2996. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan man zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 18.00 uur. Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag 11.30-13.00 uur en 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wlhelminalaan 94), b.g.g. 3541. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wsman, m.m.v. het Dameskoor o.l.v. J. Visser, collecte Noodlijdende ge meenten en personen. De Cocksdorp 10.00 uur ds. Van Zijll Langhout. Collecte fonds noodlijdende gemeenten en per sonen. Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra m.m.v. het koor Soli Deo Gloria o.l.v. mevr. M. Ronday De Koog 11 uur ds. Hoekstra De Waal 11.15 uur ds. Wsman Oosterend 9.30 uur ds. Wolthaus maandcollecte Oudeschild 11.00 uur ds. Wolthaus Collecte noodlijdende gemeenten en personen GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. De Boer 19.00 uur ds. Blaauw, dienst met belangstellenden, m.m.v. The Messengers. „Zelfs indien niet.." Uitzending via De Lichtboei" Oosterend 10.00 uur ds. Blaauw 17.00 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur ds. Hylkema Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.30 uur Evangelist Vos uit Vroomshoop Kinderoppas aanwezig. Uitzending via De Lichtboei woensdagavond 18.30 uur. ROOMS-KATHOUEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 uur Kindernevendienst De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Woensdags: 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Dienstvergadering.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5