Kamerlid Nypels sprak over rechten voor longeren MAATREGELEN TEGEN WATEROVERLAST IN DEN DURG-OOST „HAIR MINMIHIMi Sk fÜtA Gevonden en verloren voorwerpen Aktie bij Shell pompen Fons Jansen „The Rivals" in 't Asiel „WAT ÏK ZEGGEN WOU." Texel tegen het apartheidsregime Gemeente gaat praten over gasaansluitingen Puzzelrit Hans Steen wordt ZDH-trainer MST-programma Programma eilandcompetitie volleybal Voetbalprogramma VRIJDAG 21 MAART 1980 TEXELSE COURANT PAGINA De leden van de commissie openbare werken hadden dinsdagmiddag wel een beetje moeite met het bedrag van tien ton dat moet worden uitgetrokken om de wateroverlast in Den Burg-oost tegen te gaan. De wateroverlast aldaar is een bekend probleem. Onder veel huizen staat het water in de kelders of onder de vloer en dat heeft vervelende gevolgen. Om de finan ciële klap te verzachten is voorgesteld de werkzaamheden in twee fasen te laten plaatsvinden. De eerste fase zal bestaan uit het dat de eerste fase al dit jaar kan aanleggen van een extra riolering in de Thijsselaan tussen de Brouwerstraat en het arbeidsbureau. Die extra riolering wordt alleen gelegd om het regenwater af te voeren. Om de waterstroom, die bij regen van de hoger gelegen delen van Den Burg naar Den Burg-oost af te leiden, zal een ondergrondse water kering in de vorm van een grintbak worden aangelegd. Die grintbak volgt het traject van de nieuwe riolering. Vanaf de buis in de Thijsselaan zal een buis lopen naar de sportvelden. Aan het einde hiervan komt een pomp, die het regenwater naar de poldersloot pompt. Aldus wordt de polder met schoon regenwater verrijkt. De tweede fase zal het leggen van een waterafvoerbuis in de rest van de Thijsselaan inhouden. Directeur gemeentewerken J. van Hoorn hoopt worden afgerond. Mogelijke vertragingen kunnen ontstaan doordat het ministerie van Gedeputeerde Staten op grond van financiële motieven zijn toestemming aan de plannen onthoudt. De mensen die aan de Thijsselaan wonen, zullen er zelf voor moeten zor gen dat hun terrein aangesloten wordt op de regenwaterafvoer. Woensdag treedt in de schouwburg in Den Helder Fons Jansen op. Op het raadhuis is bij de afdeling culturele zaken hiervoor nog één kaart verkrijg baar. Degenen die kaartjes hebben gekocht, maar de voorstelling niet bij kunnen wonen, kunnen contact opne men met het raadhuis. „Meer rechten voor minder jarigen", was het onderwerp van de lezing, die het WD- kamerlid drs. E. Nypels hield in hotel „Rebecca" in De Waal. Deze door de plaatselijke WD afdeling georganiseerde bij eenkomst had een openbaar karakter, maar in de verwach ting dat vooral veel jongeren zouden komen luisteren werd het bestuur teleurgesteld. Informatie over het streven van de WD naar betere en duidelijker rechten voor minderjarige Nederlanders voor ziet blijkbaar niet in een behoefte. Het zou ook kunnen dat jongeren de WD nog niet zien als de aangewezen partij om jongeren van hun rechten bewust te maken, want het is tenslotte nog maar kort geleden dat de voormannen van de liberalen hun aanhang voorhielden dat jongeren tegenwoordig overal te horen krijgen waar ze hun recht moeten halen maar dat ze ook eens moeten weten waar ze hun plichten moeten brengen. Het daardoor ontstane imago verdwijnt niet zomaar. Realiteit erkennen Dat neemt niet weg dat de uiteen zetting van Nypels interessant was en zeker niet zo wervend als de titel van zijn lezing deed vermoeden. Vrij nuchter liet hij uitkomen dat ten aanzien van de rechtsregelingen voor jongeren nogal wat onlogische en scheve situaties bestaan. De zelf nogal jeugdige Nypels (,,lk heb in de Sarasani-tijd veel op Texel gekampeerd en me er prima vermaaktl") wilde in geen enkel opzicht moraliserend zijn en vond dat de wet zich moet aanpassen aan de realiteit van de maatschappij. Dat geldt ook voor een politiek gevoelig onderwerp als abortus. Daar moet gewoon een wettelijke rege ling voor komen die in de praktijk is na te leven. Want als er allerlei bepalingen blijven bestaan die in de praktijk toch Zaterdagavond zal in het jongeren centrum 't Asiel een optreden worden gegeven door de Texelse popgroep ,,The Rivals". Velen dachten dat deze, voorheen als scholierenband bekend staande groep, niet meer bestond om dat de band al driekwart jaar niets meer van zich heeft laten horen. Het verlaten van de middelbare school door leden betekende echter niet het einde van de band. Het bleek mogelijk, zij het op iets kleinere schaal, te repeteren en zo 'verwateren' tegen te gaan. Tijdens de lange afwezigheid is niet de stijl, maar wel het repertoire enigszins veranderd. Omdat zanger Jaap Dros wegens studie het eiland zal verlaten is zijn plaats ingenomen door Ben Starink. Zaterdag zal een gedeelte van het oude repertoire echter nog door Jaap worden gezongen. Verder is de samenstelling van de band ongewijzigd gebleven: Hein Dijt: gitaar, Siebe Waai- jer: drums, Erik Dros: basgitaar en Menno Keijser: gitaar. Drs. Nypels niet worden toegepast, verdwijnt ook het respect voor de andere wetten. Tot hun 21ste jaar hebben jongeren nauwe lijks rechten, tenzij ze handlichting krijgen of trouwen. Nederland loopt in dat opzicht achter. In alle omringende landen is men op zijn 18de meerderjarig. Maar inconsequent is het in de nieuwe regeling dat de ouders verantwoordelijk blijven voor bijvoorbeeld de studiekos ten tot de kinderen 21 zijn. De WD wil daarom een studiefinancieringsstelsel invoeren om de volledige onafhankelijk heid op het 18de jaar mogelijk te maken, in combinatie met een regeling waar door de jongeren later hun studiegeld terugbetalen. Nypels noemde tal van scheve zaken die verbeterd moeten worden: de verschillende rechtsposities van wettige en onwettige kinderen, de discriminatie van pupillen uit kinderbe schermingstehuizen etc. Ook vraagstuk ken inzake vrijheid in de keuze van hulpverlener, het recht op een eigen medicus, inspraak van kinderen bij adoptie en de bepalingen die de ouderlij ke macht regelen passeerden de revue. Vragen Na de pauze werd gebruik gemaakt van de gelegenheid om vragen te stellen. Dat leidde tot een discussie die minstens zo boeiend was als het betoog zelf. Onder meer kwam aan de orde: de discriminatie bij de schoolver latersuitkeringen (LTS-ers krijgen min der dan mensen die van een universiteit komen), het volgens de WD verwerpe lijke jeugdloon („loon moet iets te maken hebben met prestatie en verant woordelijkheid maar niet met leeftijd"), de onmogelijkheid dat jongeren een voor hen betaalbare woning verwerven, de noodzaak om niet gehuwd samen wonen wettelijk te regelen en de wense lijkheid om een 'huwelijksverzekering' verplicht te stellen: als het huwelijk op de klippen loopt moet de samenleving niet voor de financiële gevolgen op draaien. Tot blijdschap van zijn nogal bezorgde toehoorders wilde het kamer lid ook bepaalde vrijheden van jongeren ingeperkt zien, zoals de vrijheid van keuze op onderwijsgebied. Volgens hem is men daarmee te ver gegaan, waar door veel jonge mensen rondlopen die wegens een opleiding met een eenzijdig vakkenpakket niet in het arbeidsproces plaatsbaar zijn. Op zaterdag 22 maart zullen bij de Shell-pompen aan de Pontweg en aan de Keesomlaan brochures worden uit gedeeld. Deze brochure waaraan beken de Nederlanders hebben meegewerkt, is een aanklacht tegen het apartheids systeem in Zuid-Afrika, en tegen het aandeel dat met name Shell heeft in het in stand houden van dit systeem. Men hoopt dat het parlement binnenkort een motie zal aannemen waarin de regering gevraagd wordt Shell te beletten nog langer olie aan Zuid-Afrika te leveren. Om de noodzakelijke maatschappijke druk op het parlement te krijgen pro beert men de publieke opinie zo te mobiliseren. «XVtN «N LEZERS - BUTEN VERANTWOORDE!.UXK10 *N OE REttWTE Ofschoon de Zuid-Afrikaanse econo mie volledig afhankelijk is van de ar beidskracht van de gekleurde, laagbe taalde bevolkingsgroepen, ontberen de ze geheel of gedeeltelijk de meeste van de rechten van vrijheden uit de Verkla ring over de Mensenrechten van de Verenigde Naties. Ze worden uitgebuit, gediscrimineerd, onderdrukt, gemarteld en vermoord. Natuurlijk kwamen ze daartegen in opstand. We herinneren hierbij aan de opstanden van Sharpville in 1960 en Soweto in 1976, die zeer bloedig werden neergeslagen. Ze eisten een nieuwe grondwet die de grondslag zou vormen voor een niet-raciale maat schappij waarin alle bevolkingsgroepen in harmonie met elkaar kunnen leven. Toch wel een beetje bang geworden, paste het regime onder premier Botha de apartheid een beetje aan. Men probeerde een kleine zwarte elite als buffer tussen de uitgebuitenen en de uitbuiters te plaatsen. Maar de uitgebuitenen blijven opko men voor hun rechten en vrijheden. Ze vragen het buitenland daarbij om een totale economische boycot van Zuid- Afrika. Alhoewel ze daar zelf ook last van zouden hebben, zeggen ze dat hun lijden dan tenminste zinvol is. Omdat olie de enige grondstof is die Zuid-Afrika niet bezit, is een olie-boycot waarschijnlijk het meest doeltreffende middel om economische pressie op Zuid-Afrika uit te oefenen. Als de import van olie zou worden afgesneden, zal binnen twee jaar een ernstige economi sche ineenstorting optreden. In 1973 stelden de Arabische en Afri kaanse olieproducenten een olie-embar go tegen Zuid-Afrika in. Om twee redenen is dat niet effectief geworden; in de eerste plaats bleef de sjah van Iran olie leveren en in de tweede plaats deden de oliemaatschappijen hetzelfde. Nu de sjah weg is, helpen alleen de oliemaatschappijen nog mee de apart heid in stand te houden en te verster ken! Met de sanctiewet in de hand is het voor de Nederlandse regering mogelijk om de Nederlands-Britse oliegigant Shell te beletten nog langer olie aan Zuid-Afrika te leveren. De regering kan door het parlement via een motie gevraagd worden dit te doen. U kunt er voor zorgen dat het parlement haar eerder gedane uitspraak voor een olie boycot van Zuid-Afrika, hard maakt in een motie. Dring er bij uw partij op aan dat ze zich in juni van dit jaar uitspreekt vóór een olieboycot van Zuid-Afrika. Namens de werkgroep Zuid-Afrika, Erik Hooijberg, Boogerd 26, Den Burg Wanneer je het knallen van de wapen stokken van de politie en het loeien van de waterkanonnen even niet meerekent, klinkt de herinnering aan de rebelse jaren '60 eigenlijk erg goed. Zelfs wan neer groepen jongeren in optocht tegen iets marcheerden, ging dat nog op een swingende manier. Omstreeks 1968 werd er in parken en op pleinen doorlopend gedanst. De bloemetjes in het lange haar, een stickie van hand tot hand en allemaal in het versleten ge maakte uniform van de jeans. Wel zingen maar niet schelden, wel vrijen maar nooit slaan. Dit is wat de film „Hair" wil laten zien. Het swingende protest van de jaren '60. De film „Hair" is een tikkeltje veranderd ten opzichte van de musical en aangepast aan de eisen des tijds. Woorden en onderwer pen die toen nog tot de strikte taboe sfeer behoorden glijden nu als doodnor male begrippen over het doek en uit de provocerende uitdaging, de oorlogsver klaring van de jeugd jegens ouderen die er vanuit heette te gaan, is een geweldig brok amusement ontstaan. „Hair" is te zien van vrijdag tot en met maandag voor personen van alle leeftijden. Lex Barker, de man die de rol van Old Shatterhand veelvuldig speelde, maar die ook als Tarzan meerdere malen is gesignaleerd, is ditmaal als Robin Hood te aanschouwen. Samen met zijn ge volg zal hij ieder kijkertje een zondag middag van het begin tot het einde met vele spannende avonturen bezig hou den. Toegang alle leeftijden. Op hat vald van Texelse Boys is een nieuw vangnet aangebracht Te vens is hier de afrastering gerepa reerd. Om te voorkomen dat mensen hun hond loslaten op de velden zijn bordjes geplaatst Deze zaken konden dinsdagmiddag tijdens de vergadering van de commis sie openbare werken worden gemeld. In een eerdere vergadering waren hier over door de commissieleden vragen gesteld. Over de trage afhandeling van sommige gasaanvragen om gasaan- sluiting zal de gemeente met het gas bedrijf Texel praten. Een afspraak hier voor is al gemaakt. Naar aanleiding van andere vragen gaf wethouder G. Van der Kooi een uiteenzetting over de op sommigen wat vreemd overkomende nummering van de huizen in de Barendszstraat in Oudeschild. Hij zei dat op sommige plaatsen in deze straat nog gebouwd moet worden. Als alle werkzaamheden klaar zijn zal blijken hoe logisch de nummering in deze straat in feite is. Het terreintje aan de Parnassiastraat in De Koog is verhard met tegels en kan gebruikt worden om auto's te par keren. Er zal een inventarisatie worden ge maakt van groenstroken die aan buurt bewoners kunnen worden overgedragen. In een vorige vergade ring kwam dit aan de orde. Het over dragen van gemeentelijke groenvoor zieningen aan buurtbewoners zou de plantsoenendienst goedkoper kunnen laten werken De iepen in de Molenlaan te De Cocksdorp zullen een onderhoudsbeurt krijgen door de afdeling bomen van de Heidemaatschappij. Dit is dezelfde instelling die met goed gevolg de bomen rond de kerk in Oosterend heeft behandeld. Een deel van het Buurtje bij de Trompstraat in Oudeschild zal „meege nomen" worden bij de bestrating van deze straat. Op zaterdagavond 29 maart houdt de M.A.B.-club „Texel" haar eerste puzzelrit in 1980, de „Krokusrit". Gestart wordt op het Wezenland bij Cor de Wit. Deze eerste puzzelrit is een oefenrit omdat er gestart wordt volgens een nieuw puzzelreglement. Dit M.A.B.- clubreglement is aangepast aan het K.N.M.V.-reglement, sommige artikelen zijn in geheel overgenomen. Het is de bedoeling om een eenvoudige rit uit te zetten, zodat iedereen kan wennen aan het nieuwe reglement. Na afloop van de rit zal door de be stuursleden, die het reglement hebben ontworpen een uitleg worden gegeven. Er zal uitvoerig op de verschillende punten worden ingegaan. Voor niet-leden is aan de start een reglement voor de prijs van 7 1,— ver krijgbaar. Het inleggeld voor de puzzel- ritten bedraagt voor leden 75,— en voor niet-leden f7,50. Hans Steen is het komende seizoen de nieuwe trainer van ZDH. Steen, afkomstig van Den Helder, is geen onbekende bij de Zwaluwen. Twee jaar geleden speelde hij een seizoen bij ZDH. Steen behaalde vorige week het D diploma en gaat nu aan zijn C diploma beginnen. Hij is gymnastiekleraar in Den Helder. Zaterdag 22 maart: Tafeltennis: Uit: Treffers 8-Tetak 1 uit: DOV 10-Tetak3 Ferrever 14.15 u.: Tetak 2-Turnlust 2 Basketbal, sporthal, Sportlaan: Vrijdag 21 maart geen training 15.30 u.: Marels-Advendo j.kad. 16.30 u.: Noordkop B-Marels j.jun. Volleybal, 'Ons Genoegen': 14.30 u.: (h)Tevoko 1-The Serve 14.30u.: (d) Tevoko2-Wieringen 15.45 u.: (d) Tevoko 3-Noordkop 4 Dinsdag 25 maart: Veld A, heren: 18.30 U.: Oude ULO-TESO LBO 19.05 u.: De Rog-LBO Oude ULO 19.45 u.: Gr. Slock-Gamma Bakkers IJ. 20.25 u.: Bakkers IJzerh.-Verpleeghuis Gamma Beker halve finale: 21.05 u.: Graaf spuiterij-RSG Spoorzicht 21.35 u.: Graaf spuiterij-Reizenboetiek Spoorzicht 22.05 u.: RSG-Reizenboetiek Spoorzicht 22.35 u.: Molenkoog-Fam. Witte Spoorzicht Veld B, heren: 18.30 u.: Smash'68-RSG BGZ 19.05 u.:TZT-BGZ PWN 19.45 u.: ABOP-PWN Dros' Bakkerij 20.25 u.: Dros'Bakkerij-Opduin CVI 21.05u.: CVI-Texelstroom Slag. Kossen 21.45u.: RSG2-Slagerij Kossen RWS 22.25 u.: BGZ-Pado RSG 2 Veld C, dames: 18.30 u.: Verpleeghuis-Strendsend Man. Zoetelief 19.05 u.: Manege Zoetelief-Memo Strendsend 19.45 u.: TX 88-Bremakker Memo 20.25 u.: B A Elektra-Vopoda SRV Goënga 21.05 uQuestion-Goënga Vopoda Beker halve finale: 21.45u.: Garage Kikkert-Expert Molenkoog 22.25 u.: Molenkoog-Garage Dros Expert Zaterdag 22 maart 1980: Afdeling Noordholland: Victoria (OI-SVO/Z, 14.30 uur SVO/Z2-HCSC7, 15.00 uur Junioren: Texel A1-Schagen A1, 14.45 uur Oosterend A1-W.Waard Al, 13.30 uur Tex. Boys B1-BKC BI, 14.45 uur De Koog B1-Oosterend B1, 13.00 uur Texel B1-ZAP B2, 13.30 uur Texel B2-HRC B3, 14.45 uur HRC B4-Tex. Boys B2, 14.30 uur Cocksdorp C1-Zeemacht C1,13.30 uur Tex. Boys C1-Helder C3, 14.45 uur Texel C3-JVC C2, 13.30 uur WGW C5-Texel C2, 14.30 uur De Koog C1-HCSC C5, 14.45 uur Meisjes: Tex. Boys-Alkmaarse Boys, 13.30 uur Pupillen: Afdeling A: De Koog A1-Texel Al, 12.00 uur Oosterend A1-Tex. BoysAI, 15.00 uur Texel A2-Oosterend A2, 12.30 uur Texel A3-Cocksdorp Al, 12.30 uur Tex. Boys A2-Texel A4, 12.30 uur Afdeling B: De Koog B1-ZDH B1, 11.00 uur Oosterend B1-Tex. BoysBI, 14.00 uur Texel B2-Texel B3, 11.30 uur Tex. Boys B2-Oosterend B2, 13.30 uur Afdeling C: Texel C1-Oosterend C2, 15.00 uur Texel C3-Texel C2, 14.15 uur Texel C4-Cocksdorp Cl, 13.30 uur Tex. Boys C1-ZDH C1, 14.00 uur Zondag 23 maart 1980: 4de klasse A KNVB: Alcmaria Victrix-Texel, 14.30 uur Afdeling Noordholland: Cocksdorp-Winkel, 14.00 uur Petten-ZDH, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Sint Boys-De Koog, 14.30 uur Tex. Boys-Sporting S., 14.30 uur Oosterend-SSV, 14.30 uur SEW3-Texel 2, 14.30 uur Texel 3-WGW 5, 12.30 uur ZAP3-Tex. Boys 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Wiron 3-Oosterend 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Watervogels5-Tex. Boys3, 14.30uur Helder 6-ZDH2, 12.00 uur Oosterend 3-VZV 5, 14.30 uur Texel 4-Succes 6, 14.30 uur De Koog 2-WGW 8, 14.30 uur BKC 6-Texel 5,14.30 uur Junioren: Schagen A2-ZDH A1, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) SuccesAl-Tex. BoysAI, 14.30uur (vertrek boot 13.05 uur) Dames: Tex. Boys-West Frisia, 12.30 uur Samen reizen: Zondag 23 maart 1980: Vertrek van Texel boot 13.05 uur: ZDH 1 en ZDH Al. T. Boys 2, T. Boys A1 en Oosterend 2. Bij afkeuring terrein bus afbestellen, telefoon (02240) 2421. Gevonden: duikersmes; Renault- sleutel deursleutels (totaal 6 stuks); rode wollen kinderwant; zilveren ring met zwarte steen; bruin/beige jas; rood/bruin portemonneetje inhoud 71,45; Toyota autosleutel met Garage Rey label no. 3963; groene plastic zak inhoud: zeep, bruin shirt, rode sport - broek, zwarte sokken, zwarte sport schoenen; 3 bankbiljetten van 100 gul den; jute tas met sportkleding; bruine damesportemonnee inhoud 77,— Sparzegels; 2 Renault-sleutels in etui; 3 sleutels aan ring o.a. Lips 518 en Borkey 200; blauwe nylon tas; Yves Champal zonnebril; Alcum kwarts horloge; beige kinderhandschoen; gestreepte nylon tas; Torpton heren horloge. Verloren: gouden broche met camé ketting; zwarte portefeuille inhoud rij bewijs, kentekenbewijs t.n.v. J. C. Eel- man; rood-wit-blauwe Noorse wanten; Union Laureat herenhorloge nr. 05977/92; regenpak; wit gouden broche met pareltjes; 2 paar zwarte werklaarzen; wijnrood etui met 3 sleu tels; 12 sleutels in een leren etui; gouden sterrenbeeld hanger, boogschutter; rode portemonnee inhoud 7100,— bankpas; bruine por temonnee inhoud 75, bos sleutels met label; rode brillenkoker met bril; rode muts met witte rand; gouden zegelring initialen A.J.H.; bruin linker kinderschoentje; 30 Amro betaal cheques; sleutelbos (4 stuks) bruin plaatje met gouden D; gereedschaps kist; groen-grijs-rode muts; 8 sleutels in zwart etui.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 9