Cjroen c/^wartsJ~exels in het hart^ Kaarten Jazz weekend zaterdag bij VVV Paasdagen beloven druk te worden Weer paasveeshow op de Groeneplaats DAF truck Texels fabrikaat voor Nelie Smit-Kroes een medewerker Hoge waardering voor jachthonden Inzien archief Texelse Courant Geslaagd Zeilcentrum start met cursussen Overtocht naar Texel „klungelig" Geen krant na Pasen Problemen 93a JAARGANG NR. 9465 TEXELSE VRIJDAG 28 MAART 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Staatssecretaris Smit-Kroes en DAF-drrectar* Van Doome onthullen hot zojuist overhandig de model van de truck. TAXI- £N TROUWAUTOVERHUUR Wilhelminalaan 4-6 den Burg De grootste plannen voor het jazzweekend dat op 6 en 7 juni in Den Burg zal worden gehouden, zijn niet in de benen gezakt. In tegendeel: alle medewerkers zijn gecontracteerd, de organisatie is nagenoeg rond en de kaartverkoop zal zaterdag (morgen) beginnen. Het jazzweekend is als muzikaal eve nement voor Texel ongekend van karak ter en omvang. Dertien, voor het merendeel beroemde, groepen zullen op genoemde dagen dixieland en swing brengen in alle café's van Den Burg, met uitzondering van de J'Elleboog. De J'Elleboog is bewust uitgezonderd om althans één gelegenheid over te houden waar de jeugd voor het gebruikelijke muziek- en dansvertier terecht kan. De organisatoren Gilles van Mil en Willem Hemelraad rekenen op een succes en twijfelen er niet aan dat ook van het vasteland veel jazzliefhebbers zullen komen om te kunnen vertoeven in de swingende sferen van Den Burg. Als de verwachtingen uitkomen zal het jazzweekend een jaarlijks terugke rend evenement worden. De organisa toren hebben een Stichting Texel-Jazz- Island in het leven geroepen. Het feest begint vrijdag 6 juni al op de veerhaven van Den Helder waar dan de Silver Leaf Brassband al musicerend aan boord zal stappen, samen met de hopelijk vele jazzliefhebbers die dan ook naar Texel vertrekken. Tijdens de overtocht (boot van 15.05 uur) wordt ook gespeeld, evenals bij de ontscheping. Om 16.00 uur zal in en bij het raadhuis de ontvangst en officiële opening worden gehouden. Kroegentocht Het is de bedoeling dat B. en W. een alcoholloze kroegentocht zullen maken om aldus alle betrokken café's bij de plechtigheid te betrekken. Dat een van de collegeleden zeer verdienstelijk trom bone speelt, komt mogelijk goed van pas. Het programma ziet er verder als volgt uit. Van 17.00 tot 21.00 uur en van 23.00 tot 02.00 uur spelen de volgende groepen in de daarbij genoemde café's: De TESO windkracht 11 jazzband en de Silver Leaf Brassband in „Question"; het Hollands Rietgezelschap en New Dixie Dawn in De Zwaan"; Jive at Five en het Hans Schaeffer Trio in ,,De Karseboom"; de Red Band en het Jaap Lüdecke Sextet in het „Tesselaartje"; het Hollands Rietgezelschap in ,,De Raadskelder"; het Jaap Lüdecke Sextet en de TESO windkracht 11 Jazzband in ,,De Beerebar"; Trio Wim Overgaauw en Het Waso kwintet in ,,De Twaalf Balcken" en Jive at Five in „In Den Grooten Slock". Het programma van zaterdag begint met een lopend optreden in de «traten van Den Burg, een streetparade. Van half drie tot half vijf speelt de Big Band van Jan Molenaar in de muzieknis van de Wezentuin. Tegelijkertijd is in de Wezentuin een kunst- en antiekmarkt. Vervolgens kan men weer in café's terecht waar volgens onderstaand schema wordt opgetreden: „Question": Trio Wim Overgaauw en Hollands Riet gezelschap; „De Zwaan": Jaap Lüde cke Sextet en de Stable Roof Jazz Band; „De Karseboom": Henk Pepping Boogie en de TESO windkracht 11 jazzband; „Tesselaartje": Jive at Five en Waso kwintet; „De Raadskelder": New Dixie Dawn; „De Beerebar": New Dixie Dawn en de Red Band; „De Twaalf Balcken": TESO windkracht 11 Jazzband en de Silver Leaf Brassband; „In Den Grooten Slock": Red Band en Jaap Lüdecke Sextet. Probe rt Een bijzonder en jazz-historisch cachet wordt aan het evenement gege ven door het optreden van de wereld beroemde Amerikaan George Probert die 'jammend' van kroeg naar kroeg zal gaan. Het optreden op de haven, in de straten en in de Wezentuin kan door iedereen gratis worden meegemaakt, maar om de café's binnen te komen moet worden betaald. De enige moge lijkheid is het kopen van een 'Passé partout' dat een toegangsbewijs is voor alle café's op beide dagen. Het is met ingang van zaterdag voor 725, bij de VW in Den Burg te koop. Propaganda en kaartverkoop op het vasteland gaan pas tien dagen later van start zodat de Texelaars de door de organisatoren verwachte 'stormloop' vanaf het vaste land vóór kunen zijn. Die organisatoren verzochten ons er op te wijzen dat het jazzweekend een volkomen op zichzelf staande aange legenheid is, die niets van doen heeft met de badmeesters van het Utrechtse studentencorps. Omdat de badmeesters deze zomer ook een feest hebben, schijnt het publiek een en ander te hebben verward. Logies Al met al bevinden zich op genoemde dagen 122 musici op Texel. Het is nog niet gelukt voor hen allemaal onderdak te vinden. De Stichting Texel Jazz Island hoopt dat vrijwilligers logies zullen aanbieden. Wie een kamer over heeft wordt verzocht contact op te nemen met de heer G. A. Oskam van culturele zaken op het raadhuis, tele foon (02220)3041 Verder zijn voor het vervoer van de bands naar de diverse speellocaties acht VW-busjes met drankvrije chauffeurs nodig. Vrijwilligers kunnen rekenen op een bescheiden vergoeding en worden verzocht zich aan te melden bij tandarts Van Karssen, telefoon (02220) 4319. De heer Van Karssen is een groot liefhebber van jazz en nauw betrokken bij het evenement. De groeiende belangstelling voor plaatselijke historie brengt met zich mee dat steeds meer mensen gebruik willen maken van de mogelijkheid om het archief van de Texelse Courant in te zien. Tot dusver kon dat op elke tijd en zonder afspraak gebeuren, maar het telkens in- en uitlopen van mensen heeft nu zo'n omvang aangenomen dat de werkzaamheden op het redaktie- kantoor erdoor worden gehinderd. Besloten is daarom het inzien van het archief voortaan alleen toe te staan op dinsdag- en donderdagochtend van 8.00-11.00 uur. Daarvan kan alleen in bijzondere omstandigheden en na af spraak van worden afgeweken. Het ziet er naar uit dat Texel een drukke paasvakantie te wachten staat. In verhand daarmee wil de VW Texel precies op de hoogte zijn van de nog vrije akkommodatie. Dat moeten de leden dus doorgeven, maar ook als deze akkommodatie naderhand wordt bezet. Het komt nog te vaak voor dat de VW adres sen aan zoekende gasten verstrekt en dat naderhand blijkt dat de gast heer er zelfstandig al in is geslaagd zijn kamers bezet te krijgen. De paasdrukte is in feite al begon nen, want de Duitse deelstaat Nord- Flowerstyling Schuiling vraagt van ±.20 -22 jaar i.b.v. rijbewijs voor diverse voorkomende werk zaamheden Inl tel (02279) 2654 b.g.g (02220) 4571. Lia Bakker van „De Kapberg" uit Den 3urg slaagde te Alkmaar voor het liploma bejaardenverzorgster. ondernemers-aktiviteiten j Op 19 april start het Zeilcentrum Texel met zeilies voor beginners en gevorder den. De cursussen worden gehouden in de weekenden. De beginnerscursus om vat 10 praktijkuren in het leren omgaan met een zeilboot en 2 uren theorie. De kosten bedragen 7135, De vervolgcursus omvat 12 praktijk- uren, waarvan 3 uren varen met een instructeur, 3 uren leren manoeuvreren met motor, 6 uren zelfstandig varen en 3 theorie-uren. De vervolgcursus zeilen is bedoeld voor de Texelaars die reeds een beginnerscursus gevolgd hebben of el ders zeilervaring hebben opgedaan. Na het doorlopen van deze cursus biedt het Zeilcentrum z'n deelnemers de gelegenheid zelfstandig van de boten gebruik te maken. De kosten voor deze cursus bedragen 7150, Opgave voor één van de cursussen kan bij Rob Souverein in het Water sportcentrum Duinker te Oudeschild. Navigatiecursus De weekenden 12/13 april en 19/20 april organiseert het Zeilcentrum een navigatiecursus. Deze eenvoudige cur sus is het verlengstuk van de cursus navigeren van de afgelopen winter. De cursus omvat 2 dagen waarin gevaren wordt naar Terschelling en weer terug. Tijdens de tocht kunnen de cursisten hun theoretische kennis aan de praktijk toetsen. De kosten bedragen 7115,— all-in. De deelnemers hoeven alleen maar te zorgen voor een slaapzak. Als lesschip fungeert een Optima 92, een goed uitgerust en zeewaardig zeiljacht. Inschrijving voor één van deze cursus sen is mogelijk voor een ieder die zijn navigatiekennis wil verdiepen. Men kan dat doen bij R. Souverein, telefoon (02220)3831 of 2315. SHS-magazine: „Enkele keren per jaar heeft Texel de twijfelachtige eer bij de fileberichten op de radio te zijn: 'voor de boot naar Texel moet in Den Helder worden gerekend met wachttijden van 6 7 uuri. Dat zijn ronduit afschrikwekkende mededelin gen voor de vakantieganger, zeker als men bedenkt dat men in dezelfde tijd een vakantiebestemming op Mallorca kan bereiken De overtocht van Den Helder naar Texel is uitermate klungelig georganiseerd. Met een plaatsreserve ringssysteem zou daar een heleboel aan verbeterd kunnen worden; uiteindelijk moet men voor een vliegtuig ook plaats reserveren, dus waarom dan niet voor 'n boot?" Aldus begint een artikel over Texel in het SHS-magazine, maandblad van de gezamenlijke tabakshandel. Overigens is het artikel buitengewoon positief. De overtocht mag dan als klungelig zijn ervaren, voor de rest wordt met enthou siasme melding gemaakt van de 'onge kende mogelijkheden' die Texel zijn vakantiegangers biedt. Gesignaleerd wordt dat er ook 's zomers ruimte in overvloed is, maar dat druktezoekers toch wel aan hun trekken kunnen komen. De variatie van Texel maakt het gebied voor uiteenlopende 'soorten' van mensen aantrekkelijk, met uitzondering van de 'casino-typen' die er dan ook helemaal ontbreken. „De mondaine va kantieganger komt op Texel niet aan zijn trekken, want luxe vertier is er nauwe lijks", aldus constateert het SHS-maga zine, dat zijn lezers van harte een paasvakantie op Texel toewenst. In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 7 april (twee de paasdag) zal de Texelse Courant van dinsdag 8 april niet verschijnen. Abonnees en adverteerders verzoe ken wij daarmee rekening te hou den. Directie Texelse Courant Evenals vorig jaar zal maandag a.s. op de markt in Den Burg weer een paasvee show worden gehouden. Deze keer zullen belangrijk meer dieren worden geëxpo seerd: 18 runderen, 12 varkens en 20 slachtlammeren. Aan het evenement wordt meegewerkt door de tien zelfslachtende Texelse slagers en drie veehandelaars. De organisatie berust bij keurmeester J. Blauw die in deze nauw samenwerkt met marktmeester J. Kikkert. Van 10.00 tot 13.00 uur zullen de dieren op de Groeneplaats worden getoond. Het publiek wordt in de gelegenheid gesteld van twee koeien het gewicht te raden. Door het invullen van het gerade gewicht óp eén briefje, kan worden deelgenomen aan een verloting. Twaalf personen die het ge wicht raden of er dicht bijzitten krijgen een rollade. De trekking wordt 's avonds in de slachtplaats verricht door de burgemeester. Door huwelijksverlof van de ene redakteur en plotselinge ziekte van de andere, is het redaktionele deel van deze krant kleiner uitgevallen dan u de laatste tijd gewend bent. Wij rekenen op clementie. Direktie Texelse Courant het model klaar was, werd verteld wat de uiteindelijke bedoeling ervan was. Het is niet het enige werk dat de beide Texelaars hebben gemaakt. Hans Witte is al bijna twaalf jaar actief modelbouwer en Johan van Heerwaar den bouwt al zeker vier jaar model auto's. Het werken voor DAF heeft naast een aardige vergoeding meerdere voor delen opgeleverd. Niet in de laatste plaats het feit dat de modelbouwers nu goede bekenden zijn van DAF en dus mogelijk meer tekeningen kunnen krij gen. rhein-westtalen heeft vakantie. „Zo mers" druk belooft het pas met de paasdagen en in de daarop volgende week te worden. Voor die periode zijn alle bungalows en appartementen die zijn opgenomen in de VW-reserve- ringscentrale, volgeboekt. Bij mensen die niet aan de reserveringsdienst me- doen is hier en daar nog wel ruimte. Echte problemen worden bij het onderbrengen van gasten niet ver wacht. De ervaring heeft geleerd dat met Pasen veel van het weer afhangt. Als de weersomstandigheden vlak voor Pasen zich gunstig laten aanzien, is een flinke golf van toeristen te ver wachten die anders zouden zijn thuis gebleven. Het aantal boekingen dat de VW heeft verwerkt voor het vóór- en nasei zoen is 80% hoger dan vorig jaar. Het gaat hier om een stijging van 15.000 naar 27.000 overnachtingen. De be langstelling voor hotelarrangementen is even groot als vorig jaar. De fiets- arrangementen waarmee dit jaar voor het eerst wordt gewerkt, lijken een succes te worden. Toeristische propaganda voor Texel wordt momenteel onder meer gemaakt op de Camping Schau in Essen en op de Vakantiesalon in Brussel. Ook dat levert nogal wat reacties op. Van de Waddeneilanden blijken Texel en Ter schelling verreweg het meest popu lair te zijn. In de gangen van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat aan de Plesmanlaan in 's Gravenhage prijkt een fraai model van de DAF-tuck FT 2800 DKS 350 met oplegger. Staats secretaris Nelie Smit-Kroes kreeg het model onlangs als geschenk uit handen van directeur P. J. G. van Dooms, president van Daf-trucks. Het model is van Texels fabrikaat, want het werd vervaardigd door Johan van Heerwaarden en Hans Witte uit Den Burg. Via een advertentie in het blad van de NAMAC (Nederlandse algemene model auto club) kwamen Witte en Van Heerwaarden aan de weet dat DAF- trucks mensen zocht die bereid en in staat waren modellen te vervaardigen van hun producten. Na een procedure, waarbij eerder werk werd bekeken, werden de beide Texelaars uitgekozen om voornoemd model te vervaardigen. Opgetogen gingen ze aan het werk. Papier, plastic, lege pennestiften, roest vrij staal, aluminium en zelfs legoblok jes, alles werd gebruikt om een goed model (schaal 1 25) te verkrijgen. Er werd gewerkt volgens een fabriekste- kening voor de echte truck (het grootste model dat DAF op de markt Op de clubdag van vrienden van Duitse draadhaarhonden zijn hoge waarderingen toegekend aan van Texel afkomstige dieren. Twee draadhaar honden (teefjes uit hetzelfde nest) wa ren van J. P. Kikkert uit De Koog: Senta kreeg het predikaat Zeer Goed en Dacha het predikaat Uitmuntend. Laatstge noemde hond werd tevens uitgeroepen tot de beste hond van het totaal. In de puppyklasse kreeg Pasja, afkomstig uit een nest van Senta en eigendom van R. Dijker, een tweede prijs. Op de cubdag waren totaal 125 honden. brengt, bestemd voor internationale transporten over zeer lange afstand), zodat het model een nauwkeurige copie vormt. De beide heren waren met hun werk bezig van januari tot mei 1979 (in totaal 350 uur) en in de vakantie werd het resultaat naar het hoofdkantoor van de DAF-trucks in Eindhoven gestuurd. Daar heeft het model een tijd dienst gedaan voor reclamedoeleinden. Er zijn onder meer enkele fraaie foto's voor posters van gemaakt, waarna het aan de staatssecretaris werd overhandigd. Dit kwam enigszins onverwacht voor de noeste bouwers, want pas vlak voor Afgezien van het formaat Is het mode! niet van de reusachtige echte truck te onderscheiden.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1