De nieuwe visbeurs van „in Aqua Vita' VAN HET RAADHUIS Voor het weekend Met bakkerstrog van Wieringen naar Texel Sluitingsuur overschreden Wedstrijd verschoven Margreet Wiegman won tennistoernooi Burgerlijke stand tl Ligt Zuid-Afrika ver weg? 200jaar haven Oudeschild „WAT IK ZEGGEN WOU.." H. Elzinga en A. Terpstra gewipt Supporters welkom bij trainingen Mededelingen van B. en W. j Zuigelingenbureau van 29 en 30 maart 1980 Artsen Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen Bijzondere Jam Session in 't Asiel 4 /RIJDAG 28 MAART 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 BREVEN (AN LEZERS - BUTEN VEJUNTWOOROCLUVX® «H DE REOMTC De leden van de Texelse aqua riumvereniging „In Aqua Vita" kun nen trots zijn op hun nieuwe vis beurs op de zolderverdieping van het dorpshuis. In de kleine, maar efficient ingedeelde ruimte staan dertig aquaria waarin bij de ning (door burgemeester Engel- aart, afgelopen zaterdag) 36 soorten pische vis en 33 soorten planten vonden. Door de vele bakken kun- vrijwel alle soorten apart worden gehouden. In de visbeurs heerst een hoge tem- )eratuur en dat is ook de bedoeling,' ivant tropische vissen, afhankelijk van te soort, leven in water van 20 tot 30 jraden Celsius. De aquarianen hebben rigenhandig een aftakking gemaakt lan de bestaande cv-installatie en de verwarmingsbuizen onder de op rekken staande aquaria doorgeleid. Een gelijk matige en voldoende hoge temperatuur s daarmee gewaarborgd. Ook de zuur stofvoorziening is centraal. Een uchtpomp blaast voortdurend in alle Dakken voorverwarmde lucht; door deze lucht worden ook de filters in werking gehouden. Dank zij de goede opstelling, de krachtige verlichting en het heldere water kunnen de klanten snel hun keus maken. Door de scheiding per soort is het per ongeluk vangen van verkeerde vissen uitgeslo ten. Een visbeurs is voor de 200 leden tellende aquariumvereniging nauwelijks te missen. Niet alleen kunnen leden en donateurs hier vis kopen tegen belang rijk lagere prijzen dan de gewone parti culiere handel berekent, maar de beurs is tevens een genoegelijk kontaktpunt waar de leden de ervaringen van hun hobby kunnen uitwisselen. De aangren zende ruimte van het Mensen zonder werk-projekt mag ook worden gebruikt, zodat er ruimte genoeg is. Ook andere benodigdheden (verwarmers, voer en zelfs complete aquaria I kunnen door de visbeurs van In Aqua Vita worden gele verd. De hele visbeurs is eigendom van de vereniging; alleen de ruimte wordt van de dorpscommissie gehuurd. De beurs is elke vrijdagavond van zeven tot half negen geopend. Met het beheer zijn Anton Goes en Bob v.d. Berg belast. Het dagelijks voeren van de vissen wordt gedaan door de heer Dogger. Zowel voor H. Elzinga als voor A. Terpstra werd dinsdagavond op de schaakclub de vrees bewaarheid. H. Elzinga degradeert door zijn verlies op J Rommets, Elzinga stond lange tijd riant door de tripelpion van J. Rommets maar blunderde toen door een loper weg te I geven. A. Terpstra's promotiekansen werden de grond ingeboord door K. J. den Haan. Na het doorschuiven van een pion kreeg Den Haan aanvallend spel en kwam Terpstra er niet meer aan te pas. Een andere belangrijke partij in de I B-groep was die tussen F. van Taten- hove en W. Hoekman. In het eindspel had W. Hoekman heel licht positioneel voordeel en dit gaf de doorslag. De nieuwe leider in de B-groep heet K. J. den Haan en wordt op de voet gevolgd door W. Hoekman en F. van Tatenhove. G. van Es en M. Vittali braken af in een eindspel waarop nog veel gestudeerd zal worden. J. Witte had het knap lastig tegen A. C. Bakker, die J. Witte in de verdediging drong. Witte kreeg echter initiatief op de damevleugel en won drie pionnen voor de kwaliteit. De partij is afgebroken. Uitslagen: A-groep: H. Elzinga-J. Rommets 0—1 B-groep: F. Groeskamp-F. van Lare 0—1 A. Bakker-C. Witte 1 —0 F. van Tatenhove-W. Hoekman 0—1 K. J. den Haan-A. Terpstra 1—0 E. de Visser-C. Witte 1 —0 De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag proces verbaal Opgemaakt tegen een horeca-exploitant in Den Burg die zijn bedrijf een uur na het voorgeschreven sluitingsuur nog open had. De clubwedstrijden van de Wielerver eniging Texel die gehouden zouden worden op zondag 30 maart, zijn ver schoven naar woensdag 2 april. Het betreft hier de wedstrijden van zowel de A- en B-jeugd, als van de dames en de B-poule. De wedstrijden, die om 18.30 uur beginnen, zullen gehouden worden op het parcours Zuid-Haffel. Nieuwe leden kunnen een wedstrijdprogramma afhalen bij M. Visser, Schilderend 220. Een achttal dames, leden van 'Deuce' en woonachtig in De Koog, hebben dinsdag ter afsluiting van het winter- abonnement op de baan bij hotel Opduin een onderling toernooi georga niseerd. Hoewel het 's morgens behoor lijk fris was, werd er enthousiast ge speeld en toen 's middags de zon nog van de partij werd, verwisselden sommi ge dames het trainingspak zelfs al voor het zomertenue. Er werd zodanig ge speeld dat ieder samen met ieder en tegen iedereen uitkwam. Om drie uur 's middags was de winnares bekend. De door hotel Opduin beschikbaar gestelde prijs werd door Margreet Wiegman, die als eerste met 12 wedstrijdpunten was geëindigd, in dank aanvaard. Als twee de eindigde Marita Daalder en Joke Munninkhuizen werd derde. STEDENSPEL Mensen die aanwezig willen zijn bij de (zeer vermakelijke) training van de sportploeg die op 11 april meedoet aan het NCRV Stedenspel Texel-Harmelen zijn van harte welkom. Zaterdag a.s. traint de sportploeg van 18.00 - 19.00 uur in de sporthal Ons Genoegen. Eveneens op zaterdag 5 april van 18.00 - 20.00 uur. De 'mannetjesputters' (de ploeg die de vrachtauto moet duwen) oefenen iedere zaterdag van 14.00 - 15.00 uur bij het zwembad. Beheerder Anton Goes bezig in de nieuwe visbeurs van in Aqua Vita. van 5 tot en met 18 maart 1980 Geboren: Paul, zv. Wilhelmus G. Witte en Catrina A. M. Schoo; lemke Harmina, dv. Jan Eerkens en lemke Dijkhuis; Kim, dv. Kornelis J. van Sta veren en Anna E. Zijm; Sara, dv. Gijsbert Kooijman en Neeltje van der Pol; Wouter Hendrik, zv. Hendrikus A. A. J. M. van Atteveldt en Anna M. O. P. Kreutzer; Nelleke Margaretha, dv. Johannes P. Groen en Cornelia E. Boekei; Christian Pieter, zv. Pieter de Vries en Agatha M. G. Buijsman. Ondertrouwd: Petrus J. J. Hin en Anna E. A. Witte. Overleden: Riepke Beukema, oud 69 jaar, wonende te Den Burg; Biem van der Vis, oud 81 jaar, wonende te Oosterend; Rudolf G. Escher, oud 68 jaar, wonende te Amsterdam. Bevolkingscontrole In april aanstaande zal de tweede fase van de bevolkingscontrole worden ge houden. De eerste fase vond in oktober- november 1979 plaats, waarbij het ging om het noordelijk deel van het eiland. In de tweede fase gaat het om De Waal en omgeving, Oudeschild en omgeving, 't Horntje en Den Hoorn en omgeving. Alle bewoners ontvangen een kaart waarop voorgedrukt de personalia; in een begeleidende brief wordt nog eens nadrukkelijk toelichting gegeven. Het is de bedoeling dat de gegevens worden gecontroleerd en zo spoedig mogelijk teruggezonden in de bijgevoegde port vrije enveloppe. Voor vragen, inlichtingen etc. kunt u contact opnemen met de afdeling bevol king, kamer 209 in het gemeentehuis, telefoon (02220) 3041, toestel 142 of 144. Bij voorbaat hartelijk dank voor de medewerking. Naar aanleiding van de brief van de heer D. den Braven in de Texelse Courant van 25 maart het volgende. Zonder in te gaan op de duidelijke insinuaties van Den Braven omtrent mijn persoon en vermeende politieke voorkeur, wil ik graag van de gelegen heid gebruik maken nögmaals uit te leggen waarom we de zaterdag gehou den actie ondernomen hebben. In Zuid-Afrika is sprake van een in de wet vastgelegde discriminatie van de zwarten. Deze worden onderdrukt, schijnbaar omdat ze zwart zijn, maar feitelijk omdat er die manier goedkope arbeidskrachten beschikbaar komen. Vele westerse bedrijven, ook Nederland se, hebben een vestiging in Zuid-Afrika en profiteren op die manier van het apartheidsbeleid. Het economisch bestel van Zuid-Afri ka is sterk afhankelijk van de toevoer van olie. Deze olie komt niet zomaar uit de kraan lopen; 't wordt er in tankers van ondermeer Shell naar toe gebracht. De oliegigant Shell is een Nederlands-Brits bedrijf en daarom is het sinds november van vorig jaar voor de Nederlandse regering mogelijk om van dit bedrijf te eisen dat het de olieleveranties aan Zuid- Afrika staakt. Gewoon omdat het onfat soenlijk is om te verdienen aan uitbui ting en onderdrukking, of in samenwer king met de andere leden van de Verenigde Naties om een totale olie boycot van Zuid-Afrika te bewerkstelli gen. Door deze druk hopen we te bereiken dat de blanken een gesprek aangaan met de zwarten en sèmen een niet-raciale maatschappij opbouwen. En déér, Den Braven, zit hem nu de kneep! We hebben wèl de mogelijkheid om economische druk op Zuid-Afrika uit te oefenen, en niet om datzelfde met de oost-Europese landen te doenl Geografisch gezien mogen de oost- bloklanden dan dichterbij liggen, het zegt niets over de mogelijkheden voor ons om iets te doen aan de onderdruk king déérl Het zal duidelijk zijn dat een zinvolle actie, van bijvoorbeeld D. den Braven, om daar iets aan te doen, zeker door mij zal worden gesteund. Overigens begrijp ik niet zo goed waarom Den Braven dit politiek noemt, alsof niet ieder mens recht op gelijkheid heeft ongeacht zijn/haar woonplaats. Erik Hooijberg, Boogerd 26, Den Burg De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 1 april om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 2 april om 13.30 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen Zondag 30 maart 1980 Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. Ambulance Cn geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Mevr. Bossert, Loswal 26, tel. (02223) 659. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan man zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 18.00 uur. Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag 11.30-13.00 uur en 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Hoekstra Uitzending via De Lichtboei De Cocksdorp 10.30 uur pastor Groot en ds. Wolthaus. Inter kerkelijke dienst in de Herv. kerk M.m.v. de Gemengde Zangver eniging De Cocksdorp, o.l.v. mevr. Weidinger-Mees. Den Hoorn 11 u. ds. J. H. Hylkema De Koog 9.30 u. ds. J. H. Hylkema De Waal dienst in De Koog Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, gezinsdienst collecte jeugdwerk Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, m.m.v. gemengd koor Soli Deo Gloria, collecte Onderhoudsfonds. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. R. J. Blaauw 19.00 uur ds. R. J. Blaauw Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10 uur dhr. Fuyckschot 17.00 uur dhr. Fuyckschot GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 uur ds. A. B. v.d. Heiden, uit Enkhuizen Bediening H. Avondmaal 16.00 uur ds. A. B. v.d. Heiden GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Wisman BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.30 uur Evangelist De Vries, uit Den Helder. Kinderoppas aanwezig. Woensdagavond 18.30 uur uit zending via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei Zoncjag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zondag 10.45 uur Interkerkelijke Passiedienst in de Ned. Herv. kerk Oosterend: zaterdag 19.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Woensdags: 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Dienstvergadering. De Stichting Open Jeugdwerk is erin geslaagd voor zaterdag a.s. een bijzonder muzikaal evenement te organiseren. Het wordt een „swin gende" jam session, verzorgd door bassist Jan Jacobs, een gitarist en een pianist. Oit drietal treedt vaak op in het internationale jeugdcentrum De Melkweg in Amsterdam. SOJ- bestuurslid Jaap Dros wist hen daar voor een optreden op Texel te strik ken. De muziek waarop kan worden gere kend staat op hoog niveau en ligt tevens lekker in het gehoor van een breed publiek. De session begint om streeks 20.00 uur en wordt gehouden in 't Asiel in het dorpshuis. Het bestuur van Open Jeugdwerk hoopt op veel belangstelling, want bij voldoende animo zal een dergelijke avond over enkele weken worden herhaald. De entree bedraagt 72,50. Op 31 juli zal een Texelaar waarvan de naam nog niet is onthuld, met een bakkerstrog varen van Wieringen naar Texel. De tocht valt samen met de opening van het driedaagse feest ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de haven van Oudeschild. De tocht per bakkerstrog is de omge keerde herhaling van de stunt die Barent Bakker in 1624 Uithaalde en waarvan melding wordt gemaakt in de Kroniek van Medemblik. Barent kwam destijds na zes uur roeien behouden aan en het Oudeschilder feestcomité gaat er daar om vanuit dat het deze zomer ook in die tijd zal lukken. Verwacht wordt dat deze merkwaardige vaartocht veel publiciteit zal krijgen wat voor de toeloop van het publiek naar de feesten van grote betekenis is. Feesttent De voorbereidingen voor het drie daags feest (31 juli, 1 en 2 augustus) zijn in volle gang. Het staat thans vast dat gedurende de feesten op het haventer rein een grote tent zal staan waarvan de helft zal worden gebruikt voor een tentoonstelling en de rest voor dansen e.d. Verschillende artiesten zijn reeds gecontracteerd voor de avondprogram ma's. De officiële openingsplechtigheid wordt donderdagochtend 31 juli om 10.00 uur gehouden in het bijzijn van genodigden en ouderen in Oudeschild. Ook in de pakhuizen bij de molen zal een expositie worden gehouden. Deze ge bouwen zullen door de gemeente tijdig in gereedheid worden gebracht. Historisch spel Voor het historisch spel op en in de haven zijn de voorbereidingen ook al vergevorderd. Verschillende verenigin gen hebben medewerking toegezegd. Voor de historische optocht worden ongeveer negen wagens gemaakt, allen betrekking hebbend op de plaatselijke met de havens samenhangende historie. Ook individuele personen, zowel kinde ren als volwassenen zullen aan deze optocht meedoen. Zij kunnen thema's uitbeelden als dijkverhoging, TESO en andere plaatselijke onderwerpen uit het recente of verdere verleden. De organi satie doet een beroep op ieders mede werking. Ook het beschikbaar stellen van materialen is zeer welkom. Hiervoor kan contact worden opgenomen met de secretaris van de „Stichting 200 jaar haven": Renee Verduijn, De Ruijter- straat 100, telefoon 4317. Hij zal door verwijzen naar de betreffende commis sie. Een andere activiteit die in ieder geval doorgaat is een „tobbedans-waterlo- pen-badkuiprace" waaraan uitsluitend spierkracht te pas mag komen. Wie mee wil doen kan zich nog opgeven I Versiering Gedurende de feestelijkheden zal heel Oudeschild worden versierd met ere poorten en vlaggetjes, leder wordt opgeroepen deze vlaggetjes in punt- model (20 cm breed en 30 cm lang) te maken. Wie het zelf niet kan, krijgt hopelijk hulp van zijn buren of kenissen. Vrijdagmiddag wordt een kottervloot- show gehouden. Van diverse kanten is hiervoor medewerking toegezegd waar onder KNZHRM en de Kon. Marine. Zaterdagochtend verzorgt de water sport een programma met surfen, cata maranvaren e.d. En zaterdagmiddag zijn er kinder/volksspelen en wordt in de grote feesttent een variété-programma afgewerkt. Half juli zal een feestkrant verschij nen. De advertentieruimte daarin is reeds volgeboekt. De adverteerders worden verzocht hun advertentie uiter lijk 31 maart klaar te hebben zodat ze dan kunnen worden opgehaald. De delftsblauwe herdenkingsborden die omstreeks half mei worden afgele verd, zijn nog niet uitverkocht. Ze kunnen worden besteld bij de commis sie 'Reclame'. Er is nog een klein aantal beschikbaar. Voor aanplakbiljetten wordt nog ge zocht naar een ontwerper. Wie er zin in heeft en wat moois kan maken, melde zich! Wie de feestelijkheden financieel wil steunen kan een gift storten op Rabo- rekening 3625.59.945. Adressen van de verschillende commissies worden gaar ne verstrekt door secretaris Renee Ver duijn.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5