Vakantiespreiding in onderwijs wordt beter Mosselen Maart: te winderig, te nat en te somber IJ"— "■l~i UW BEGRIP IS NETZO HARDN0MG ALS UW dl ASTMA FONDS Gevonden en verloren In maart KRUISWOORDPUZZEL Hp2 bb^ feri VERVOLG VAN PAG.l ST" T~ 7~~ T~T~THT 3' 35 Mr 39 39 HF"- 41 Hï 39 UpÖ- 52 53 mB■5Ï~K HHpê ■■57 58 61 mm2 HB7t BB'®- HET NEDERLANDS ASTMA FONDS VRIJDAG 4 APRIL 1980 TEMBLSE COURANT PAGINA 5 Met ingang van het schooljaar 1980/'81 komt er een nieuwe en betere regeling op het gebied van de vakantiespreiding in het onder wijs. In de eerste plaats ligt het in de bedoeling de zomervakantie anders te gaan spreiden en ten tweede wordt het mogelijk de vakan tiedagen meer dan tot nu toe over de rest van het jaar uit te smeren. Minister Dr. A. Pais van Onderwijs en Wetenschappen heeft daartoe een uitgewerkte conceptregeling opgesteld en deze voor commentaar gestuurd naar onderwijsorganisaties en de scholen. Wat het kleuter- en lager onderwijs betreft wordt voorgesteld ons land in drie regio's te verdelen en het begin van de zomervakantie per regio steeds twee weken te laten verspringen. Dat bete kent dat de zesweekse zomervakantie over tien weken wordt verspreid. Bij het voortgezet onderwijs daarentegen is er sprake van de zomervakantie per regio niet steeds twee, maar slechts een week later te laten beginnen. Hier komt men dus op een totale zomervakantie- spreiding van acht weken. Het zou voor de hand hebben gelegen ook de zes weekse zomervakantie van het voort gezet onderwijs over tien weken te spreiden. Dit is echter onmogelijk omdat de minimale tijdsduur die nodig is voor het afwerken van de eindexamens en de herkansingen zich verzetten tegen een vroegere aanvang van de vakanties. Bovendien zouden te grote verschillen in de aanvang van het schooljaar tussen de regio's leiden tot onaanvaardbaar geachte verschillen in de duur van de voorbereiding op de eindexamens. Piek Het spreiden van de vakanties voor voortgezet onderwijs over twee regio's, zoals daar twee jaar geleden mee werd begonnen heeft niet het gewenste ef fect gehad. Er bleef een enorme piek in de drukte bestaan. Volgens Minister Pais was het daarom noodzakelijk een verdergaande regiona le spreiding van de zomervakanties te bevorderen. Hij wijst in dat verband op de voordelen van een betere verdeling van de vakanties van het voortgezet onderwijs over het gehele jaar, mogelijk gemaakt door de zomervakantie van zeven op zes weken te brengen. Met andere woorden: de rest van de vakan tiedagen waarop men in het onderwijs recht heeft, totaal zijn dat 60 dagen, kan door de nieuwe regeling beter worden besteed. Voordeel Onderwijskundig heeft een en ander het voordeel dat er een meer even wichtige verdeling van leren en ontspan nen van de leerling over het gehele schooljaar mogelijk wordt. Een zomer vakantie van zeven weken is naar de mening van de Minister vrij lang en vergt meer dan de genoemde zestig vrije dagen. Hij wijst er voorts op dat iets langere vakanties buiten de zomerva- Op Texel heeft de firma Slik en Schagen uit Oudeschild echter plannen voor een heel andere vorm van mossel cultuur. Daarbij wordt het mosselzaad in netten vrij in het water opgehangen aan verankerde drijvers. Als de mosselen voldoende zijn gegroeid worden ze geoogst en zijn dan direct voor con sumptie geschikt want verwateren is niet nodig. Bij de gewone mosselvisserij krijgen de mosselen tijdens het vissen zand en andere ongerechtigheid binnen de schelp. De schelpdieren moeten een tijdlang in stromend zeewater worden gelegd om ze de gelegenheid te geven dit zand naar buiten te werken, het zg. verwateren. Door de hangcultuur, die ook wel in Spanje, Frankrijk en Canada wordt toegepast, wordt een schoon, hoogwaardig product verkregen met weinig uitval en een gunstig visgewicht (veel vlees in verhouding tot de omvang van de schelp). Tgelijk met de algemene aanvraag heeft de gemeente ten behoe ve van de plannen van Slik en Schagen om enkele percelen ten oosten van Oosterend gevraagd. Dit 'ankerperceel' is minder geschikt voor de gewone bodemcultuur zodat geen beslag wordt gelegd op bestaande of potentiële mos selpercelen. Het gaat hier om twee percelen in de zg. Oosterpan die tot voor kort werden gebruikt door het mosselonderzoek van het Rijksinstituut vor Visserijonderzoek (RIVO). Zoals be kend is de RIVO-vestiging op Texel opgeheven en onlangs zijn ook de experimenten met het verwaterschip 'Hydra', die ook van genoemde percelen gebruik maakte, gestaakt. De firma Slik en Schagen heeft de nu gevraagde percelen nodig als zg. dumpperceel voor het bewaren van mosselzaad dat later in de hangcultuur wordt gebracht. De Directie der Visserijen en het product schap voor vis en visproducten betwijfe len of deze vorm van mosselteelt econo misch haalbaar is, maar de heren Slik en Schagen denken er anders over en het gemeentebestuur wil hen een kans geven. kantie bovendien nog het voordeel hebben dat gezinnen die in de zomer niet met vakantie kunnen gaan, zoals bijvoorbeeld mensen in de horeca-sec- tor, door de nieuwe regeling in het voor- en naseizoen, wat langer er op uit kunnen trekken. Daarnaast kan door meer vakantie mogelijkheden in de rest van het jaar te creeëren, de topdrukte in het zomersei zoen worden verminderd. Het is overi gens goed op te merken dat verlenging van de zomervakantie, dus meer dan zes weken, niet is toegestaan. Regio De drie regio's waarin ons land wordt ingedeeld zijn 1. Noord- en Zuidholland, 2. Zeeland, Noordbrabant en Limburg en 3. de overige provincies en de Zijdelijke IJsselmeerpolders. Voor de data waarop de vakanties beginnen respectievelijk eindigen is een rouleer- schema opgesteld tot en met 1986, zodat niet altijd dezelfde regio vroege of late vakanties heeft. Minister Pais streeft er naar in de verschillende regio dezelfde schooltijd tussen zomer- en herfstvakantie te laten bestaan. Kinde ren die dus vroeg zomervakantie kregen zullen moeten rekenen op een vroege herftsvakantie. De herfstvakantie zal valen in de laatste drie weken van oktober. De kerstvakantie is minder makkelijk in de spreiding in te passen omdat de kerstdagen en de jaarwisseling nu een maal vaststaande data zijn. De voor jaarsvakantie zou een echte gezinsaan gelegenheid kunnen worden, als van de grote zomervakantie dagen worden af gehaald die aan die voorjaarsvakantie worden geplakt. Eén dag De paasvakantie zal vanwege de vaststaande paasdagen ook weer moei lijk te spreiden zijn. De pinkstervakantie wordt tot een minimum beperkt en bestaat volgens de plannen van Pais slechts uit één dag: de dinsdag na de pinksteren. Door de minster wordt er bij de rectoren van de Rijksscholen voor voort gezet onderwijs op aangedrongen de tijden waarop de vakanties eindigen zoveel mogelijk in overeenstemming te brengen met de andere scholen in de regio. In principe zijn de rectoren zelf vrij om het einde van de vakantie vast te stellen. Hierbij moet echter wel rekening worden gehouden met wensen van ouders. De minister doet een beroep op de besturen van gemeentelijke- en bij zondere scholen zich eveneens aan een dergelijke regeling te houden. Om dit plaatselijk of regionaal over leg, dat overigens al op geruime schaal wordt toegepast, zo soepel mogelijk te laten verlopen, zijn in de nieuwa rege ling voor de rijksscholen alleen de begindata en de minimumduur van de herfst-, kerst-, voorjaars- en paasvakan- K 9 10 Relatiev* wndncnnng per 30 graden Mrst d Onwec Trop d Regen d Maand Haart 1980 Ptaat» Den Burg Richting in graden x 10 3 6 9 12 ij 18 21 ft 27 30 33 36 Het gezegde dat deze maand zeker van toepassing was is: maart roert zijn staart. We hebben dan ook kennis kunnen maken met een grote verschei denheid aan weersoorten. Het begon al op de tweede en de derde met sneeuw en hagelbuien. Toen op de vijfde de barometer sterk begon terug te lopen een stand die aanhield tot de zevende verwachte iedereen, ook het KNMI, zware storm. Maar ai wat er kwam, de windsnelheid bleef steken op 4 Beau fort. Dit kwam omdat de kern van het lagedrukgebied over ons heentrok. En in de kern van een depressie waait het niet of nauwelijks. (In het zuiden van het land en in België heeft het toen wel gestormd). Toen de depressie op de achtste gepasseerd was en de luchtdruk weer behoorlijk opliep zag het er naar uit dat we in een periode van beter weer terecht zouden komen. Vooral ook omdat in de loop van de middag de bewolking geheel optrok. Niets bleek minder waar. De volgende morgen was het alweer dik bewolkt en regende het. We kwamen in een regenperiode te recht met op de dertiende zelfs 12 mm neerslag. Na deze periode rond de dag dat de lente zou beginnen kwamen we onder invloed van hoge druk. Het werd helderder en er volgden 6 nachten met vorst. Op de drieëntwintigste zelfs 4 54 graden, 's Morgens op de tweeën twintigste hadden we een sneeuwdek. Maar de staart van maart maakte toch tie vastgelegd. In totaal zijn zoals gezegd 60 vakantiedagen beschikbaar. Daarvan zijn voor de herfstvakantie één dag, voor de kerstvakantie drie tot tien dagen afhankelijk van de situering van de kerstdagen in de kerstweek en verder twee dagen voor de voorjaars vakantie vastgesteld. Als we rekening houden met de dertig dagen voor de zomervakantie, blijven er nog tussen de twaalf en negentien dagen per school jaar over. Over de verdeling daarvan moet dan in regionaal of plaatselijk overleg tot overeenstemming worden gekomen. Bij de vaststelling van de verdeling van de overgebleven vakantiedagen moeten de scholen enkele dagen in reserve houden voor omstandigheden die niet van te voren bekend zijn, zoals ijsvrij, schoolfeest, vrij bij een hittegolf, enzovoort. Dat reserveren van een paar dagen zou moeten gebeuren om te voorkomen dat genoemde omstandig heden tot lesuitval zouden leiden. Gevonden: 2 rol elektriciteitsdraad; witte muts met oranje pluim; rijksdaal der; beige herenhandschoen, gele voe ring; bos met 9 sleutels; bruine dames handschoen; ring met 2 huissleutels, 1 grote en 1 kleine; blauwe muts; stalen reur 180 x 60, kleur grijs; 1 meter lange bruine shawl, initialen MT; kenteken plaat 25-AT-89; bril met bruin montuur; kinderbril; rode portemonnee inhoud f50, Verloren: portefeuille inh. 10 betaal cheques bankpas, rijbewijs en legiti matiebewijs Koninklijke Marine t.n.v. R. W. Blom; zilveren schakelarmband met klein hartje; zwarte damesportemonnee inh. f70, blauwe handschoenen met witte en donkerblauwe strepen; bril met goudbruin montuur; zwarte leren hand schoen met gele band; plastic tas inh. gympakje turnbroek handdoek; jutetas inh. turnbroek, geel T-shirt, sportschoenen; Citizen kwartshorloge met stalen band, gravure Saco van der Bijl; VMS blokfluit; zwarte wollen wan ten; mapje met betaalcheques betaal- pas; Lips sleutel no. K 2658; ring met 4 sleutels, waarvan 2 Lips-sleutels, 1 sleutel 37 en 1 sleutel 38; zwarte turnmaillot met rode letters Celine; gouden Engelse munt; bruin leren schoudertas inh. schoolboeken agen da t.n.v. A. Vonk; blauwe kinderwant; bruine portemonnee inh. f150,— Rabobankpas; bromfietsplaatje467NLR; licht bruine damesportemonnee inh. f75, betaalpas, bootkaart; zilverkleu rig dameshorloge, vierkante wijzerplaat, schakelbandje; groen/rode geruite shawl; suède want met bruin wollen boord; paar lichtbruine leren wanten, gevoerd met wit bont; 2 biljetten van 25 gulden 1 biljet van 10 gulden gewikkeld in boodschappenbriefje; ring met o.a. 2 autosleutels en huissleutels; zwarte portemonnee inh. f25,— Rabo- en giropas; bankbiljet van 25 gulden; Citroën autosleutels; Agfa 109-S motor. 15 ■■16 18 jK 20 27~2^*p9~" 30 31 ■■33 Si. 55 67 68 71 72 78 ^^■79" Horizontaal: 1schrede 4. gestalte 10. niet raak 13. delfstof 15. idee 16. meisjesnaam 17. nurks 19. knolgewas 21. de onbekende (afk.) 22. ambtshalve (Lat. afk.) 24. deel van de dag (afk.) 25. gelukkig nieuwjaar (afk.) 27. gadolinium (afk.) 29. herrie, lawaai 32. zamgnoot 34. ik geloof 37. verpakkingsmiddel 39. rotswoning 40. boodschapper 42. rivier in Nederland 43. Engels voorzetsel 44. bevestigingsmiddel 45. drank 46. europium (afk.) 47. vreemde munt (afk. 48. wolpluisje 50. fijn aardewerk 51reptiel 52. wending 54. profeet 56. regeringsreglement (afk.) 57. landgoed 60. grondtoon 61. jongensnaam 62. Chinese maat 63. dierengeluid 65. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) 67. tegenwerping 70. uit eigen land 73. water in Noordbrabant 74. vogel 76. drietal 77. klef 78. muziekinstrument 79. lidwoord Verticaal: 1schrijfbehoefte 2. palm 3. deel van een plant 5. oud Griekse munt 6. Soc. Econ. Raad (afk.) 7. ten noorden (afk.) 8. deel van een etmaal 9. gewapende ruiter 10. Aziaat 11. land in Azië 12. sluis 14. heilige (afk.) 16. lidwoord 18. goud (Frans) 20. lengtemaat (afk.) 23. maatschappijvorm (afk.) 26. oneer 28. de dato (afk.) 30. sierlijk, bevallig 31uitstekend 32. dat is (afk.) 33. plaats In Noordholland 35. draaiend deel 36. uitheems zoogdier 37. breekbaar 38. uitgestorven rund 41tocht 49. plotseling 51scherpe, spijtige 53. slede 55. lutecium (afk.) 57. bladvezel 58. als volgt (afk.) 59. slot 61behoeftige 62. Frans lidwoord 64. uitroep 66. vriendin (Frans) 67.schaakterm 68. telegraaf-restante (afk.) 69. baan voor balspel 70. godin 71. Frans voegwoord 72. plaats in Noordbrabant 75. bijwoord nog weer iets goed, de temperatuur ging omhoog. Hoewel op de negenen twintigste de windsnelheid 's middags opliep tot 40 knopen, dit is ruim 8 Beau fort. Over het algemeen genomen lag de temperatuur in maart iets hoger dan normaal. Normaal is een maximumtem peratuur van 7,1 graden, de afgelopen maand gaf een gemiddelde maximum temperatuur te zien van 7,54 graden. Ook was maart 1980 wat natter dan normaal. Normaal valt er 39 mm neer slag in maart. De achter ons liggende maand gaf 43,7 mm neerslag te zien. Er waren in de maand maart zes dagen met mist, drie met sneeuw, veertien zonder zon en achttien met regen. Er was geen onweer. De laagste temperatuur werd op de 23e gemeten toen het kwik daalde tot 4,5 graden onder nul. De hoogste temperatuur werd vijf dagen later be reikt. toen de thermometer 12,2 aan wees. De meeste regen kwam op de dertiende naar beneden. Maar liefst 12 mm. De gemiddelde windsnelheid be droeg 10,5 knopen (normaal 9) en het hardst woei het op de 29ste toen de windmeter 40 knopen aanwees. De meest voorkomende windrichting lag tussen O.N.O. en O.Z.O. met 18,5%. Resumerend kunnen we zeggen dat maart te winderig - te nat - en te somber was. CARA is de wetenschappelijke benaming voor bronchitis, longemfyseem en astma. Meer dan een miljoen Nederlanders - dat betekent ruwweg één op de tien mensen - lijden aan CARA Bij kinderen ligt dat getal nog iets hogen één op de zeven. Er is nog weinig bekend over de oorzaken van CARA. De ziekten zijn niet echt te genezen. CARA is na kankeren hart- en vaatziekten de derde doodsoor zaak in Nederland Het veroorzaakt een groot percentage van alle arbeidsverzuim en vroegtiidige invaliditeit CARA heeft dus vergaande gevolgen voor onze maatschappij, maar ook voor de patiënt zelf. Jonge patiënten raken achter op school omdat zil vaak moeten verzuimen. Oudere patiënten worden op hun werk niet begrepen Het lijkt wat verdacht- zó kan een patiënt z'n werk uitstekend doen en plotseling lukt 't niet meer. Daarbij komt nog dat patiënten niet graag vertellen dat ze aan CARA lijden. Logisch, niemand loopt graag met z'n ziekte te koop. Het tneste gevolg: de direkte omgeving begrijpt de patiënt vaak niet en de patiënt zelf raakt steeds meer in een isolement. Wie doet er wat voor CARA patiënten? Wij zijn al zo'n twintig jaar bezig met de bestrijding van CARA en met succes. Wij geven voorlichting aan artsen, aan de patiënt zelf en aan het publiek. U dus. We steunen wetenschappelijk onderzoek. We bemiddelen bij problemen. We helpen patiënten bij het aanpassen van hun woning. We organiseren vakantiekampen voor jonge patiënten. Vakantiereizen voor ernstige patiënten. A deze aktiviteiten kosten veel geld. Dat geld krijgen wii uit diverse bronnen. De belangrijkste daarvan is onze jaarlijkse kollekte, die binnenkort weer start U kunt ons helpen in onze stnjd. Geef' Maar laat het daar niet bij. Tracht wat meer begrip te tonen voor de patiënt en zi|n situatie. Overigens -als u straks uw bijdrage stort - begnp is niet af te kopen. Larikslaan 1, 3833 AM LEUSDEN, Giro 55055.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5