AGENDk Lastige vogels.... Ouders LOM-kinderen willen beter vervoer naar Kompasschool lv '"WV**- Politie ontstemd over foutparkeren op Burgwal Studietoelagen „SBDmoet actieve rol spelen bij werving" Ophalen oud papier De Cocksdorp ja - je fiets parkeer je voor niets! PAGINA 8 TEXELSE COURANT Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon '02228)741 gaan doen als er een plekje beschikbaar komt omdat we een soortgenoot dood schieten. Begrafenis Wat dat betreft schuilt er veel waars in het jagersgezegde: als je één ekster doodschiet, komen er drie op de begra fenis! Het bestrijden van eksters is echt niet zo simpel als sommigen denken. Je gaat je afvragen of de natuur zelf geen oplossing voor dit probleem heeft. Het valt verschillende mensen op dat som mige vogels hun nesten tegenwoordig beter verstoppen dan vroeger. Passen ze zich aan bij de veranderde omstan digheden? En wat is nu eigenlijk de werkelijke schade van het uitvreten? Een vogel soort als de houtduif heeft al jarenlang last van deze eierroof, maar de soort heeft daar tot op heden niet onder geleden. Een vogel als de tureluur gaat wel achteruit, maar ook op plaatsen waar ze vrijwel geen last hebben van eksters De meningen van de bewakers lopen nogal uiteen. Sommigen vinden dat we er absoluut iets aan moeten doen, anderen zeggen, dat de tijd zal leren of de eksters werkelijk zo schadelijk zijn als we wel denken. Omat niemahd de goede oplossing voor dit probleem weet, is twee jaar geleden afgesproken dat we voorlopig in de broedtijd niets- meer aan de eksters doen. Over een aantal jaren blijkt dan vanzelf of de stand van bepaalde vogelsoorten werke lijk achteruit gaat. Donderdag 3 april: Vergadering van de vereniging van cascobouwers in de Oude Ulo. Ook niet- leden zijn welkom. Na de gure kou van de vorige week is het nu echt voorjaar gewor den. Je merkt het ook aan de vogels in de omgeving. Boven in een boom bij de buren zit een merel te zingen. Iedere lente opnieuw geeft het eerste vogelgezang mij een warm gevoel van binnen. De afgelopen winter heb ik een nestkast in m'n tuin gehangen en steeds als er een mees bij zit hoop ik, dat er straks een paartje in gaat broeden. Net als ik hebben veel mensen plezier van de vogels om ons heen. Toch kunnen sommige mensen zich gruwelijk ergeren aan bepaalde vogels. Zoals de vrouw die een tijdje geleden opbelde om te vertellen, dat er weer zoveel eksters rond haar huis zaten. „Straks gaan ze hier broeden en dan halen ze de nesten van andere vogels leeg. Kunnen jullie daat niet wat aan doen?" Of de boer die vertelde, dat hij niet bij z'n voerbak weg kan gaan of er zit een horde meeuwen die met de schapen mee eet. „Dat is de schuld van Staatsbosbe heer", zei hij, „want ze broeden bij jullie in de duinen". Zilvermeeuwen Veel mensen denken, dat het makke lijk is in de natuur allerlei zaken te regelen. In de praktijk valt dat echter lang niet mee. Dat leert ons het verhaal van de zilvermeeuwen wel. Jac. Maas, jarenlang bewaker in de duinen, weet er veel over te vertellen. ,,ln m'n jonge jaren broedde de zilvermeeuw niet op Texel. Zo omstreeks 1920 kwam mijn vader voor het eerst met een paar meeuweneieren thuis. Ik was er bijzon der blij mee, want net als veel jongens had ik in die tijd een verzameling. In de dertiger jaren breidde de stand zich al snel uit en omdat meeuwen wel eens eieren roven, besloot Staatsbosbeheer er iets aan te doen. Vooral na de oorlog hebben we enorm veel eieren geraapt. In de Westerduinen bijvoorbeeld leverde dat soms 1.000 eieren per dag op. Als ze nog niet bebroed waren gingen de eieren snel naar een koekfabriek aan de vastewal". Zilvermeeuwen broeden meestal in een kolonie dicht bij elkaar, maar door het eieren rapen begonnen de vogels zich te verspreiden. De nesten vond je soms op de vreemdste plaatsen. Zelfs in het bos! Het zoeken werd een lastig karwei en daarom zijn we toen de In de omgeving van de vuilnisbelt bij het „Licht van Troost" zitten dikwijls honderden meeu wen. Sinds het vuil van Texel naar deze plaats wordt gebracht, is het aantal broedparen zilver meeuwen in het naburige natuurgebied De Geul gestegen van 886 tot33871 van hen stierven door voedselgebrek. Dat is de kern van het meeuwepro bleem. Als we minder slordig met ons afval omspringen lost het zich vanzelf op! Ook eksters (en andere kraaiachtigen zoals kauwen) zijn 'lastige' vogels. Ze hebben er een handje van om nesten leeg te roven. Als liefhebber van de natuur ben je snel geneigd zulke rovers eens een lesje te leren! In het verleden zijn eksters dan ook fel bestreden, niet alleen in natuurgebieden, maar ook daarbuiten. Als je vroeger bijvoorbeeld kippen om de deur had lopen, zorgde je er wel voor dat er wat aan de eksters gebeurde, anders liep je de kans, dat ze heel wat eieren weghaalden. Omdat tegenwoordig nog maar een enkeling kippen houdt, laat men de eksters veel meer met rust. Bovendien hebben deze vogels meer gelegenheid om te broe den, omdat sinds de ruilverkaveling bij boerderijen en langs wegen veel bomen staan. En bovendien profiteren ook deze vogels van de overvloed aan voedsel in onze samenleving. Zolang de situatie zo blijft, is het eksterprobleem eigenlijk onoplosbaar. In het verleden is dat telkens gebleken als we deze vogels bestreden. Als we dachten, dat we ergens van de eksters verlost waren, kwamen uit de omgeving weer andere aanvliegen. Er zijn namelijk flink wat eksters die niet broeden, maar dat wel Wreed Jammer genoeg zal het nog regelma tig gebeuren, dat iemand zich kwaad maakt, omdat een ekster ergens een nest leeghaalt. Het is dan goed om te bedenken, dat de natuur wreed is en dat er ieder dag weer dingen gebeuren die wij als 'onmenselijk' ervaren. We moe ten echter oppassen, dat we ons niet teveel door onze emoties laten leiden. In het verleden hebben we dikwijls fouten gemaakt door te denken dat we de natuur een handje moesten helpen. Pas als blijkt, dat de stand van een aantal vogelsoorten werkelijk door vreterij van eksters wordt bedreigd, is het tijd om in te grijpen. Dan moeten we wel een antwoord zien te vinden op de moeilijke vraag: hoe kun je het aantal eksters op Texel op een goede manier beperken? Hopelijk weten we over enkele jaren meer over deze moeilijke zaak J. van Groenigen Het is de politie een doorn in het oog, dat velen hun auto parkeren op de Burgwal in Den Burg, terwijls zulks daar ten zeerste is verboden. Alleen verzorgend verkeer dat komt laden of lossen mag op de Burgwal parkeren. De politie wijst erop dat de komende tijd vaak zal worden gecontroleerd op de Burgwal en dat bij fout geparkeerde auto's niet zal worden geaarzeld het bonboekje te trekken. Zaterdag 5 april Van 10.00 - 17.00 uur wordt in 't Asiel (Dorpshuis Den Burg) een vrijmarkt gehouden. De sportploeg voor het NCRV Steden- spel Texel-Harmelen repeteert van 18.00 - 20.00 uur in de sporthal. Supporters welkom. Tussen 9.00 en 10.00 uur wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald. Vanaf 20.00 uur treedt in 't Asiel (Dorpshuis) de nieuwe Amsterdamse formatie The Bunkers op. Het is een 5-mans groep die in de stijl zowel reggae- als punkinvloeden heeft. Alle leden bespelen meerdere instrumenten; naast Engels wordt ook in het Neder lands gezongen. Toegang ?2,50. 't Asiel is open tot kwart voor een 's nachts. De „mannetjesputters" voor het ste- denspel oefenen met het autotrekken tussen 14.30 en 15.30 uur bij het zwem bad. Maandag 7 april Aan de dijk bij Oudeschild begint om 10.30 uur de paaswedstrijd van de sportvissersclub. In 'De Hollebol' houdt het echtpaar Brouwer-Terpstra een open evangelisa tiemiddag waarbij iedereen welkom is; aanvang 16.00 uur. Dinsdag 8 april De gemeenteraad komt in vergadering bijeen; aanvang 19.30 uur. In de expositieruimte van het raadhuis begint een fototentoonstelling van Karl Steinrücken. Dagelijks te bezichtigen op de werkuren: 9.00 - 12.00 uur en van 14.00- 17.00 uur. Woensdag 9 april In 't Asiel (Dorpshuis Den Burg) wordt een New Wave filmavond gehouden. Films met groepen als de Sex pistols, Stranglers 999, Buzzcock en de teken film 'Love is all'. In Midden-Eierland wordt het aardgas tussen 14.00 en 16.00 uur afgesloten wegens werkzaamheden VASTE DATA Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden- werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32. In de openbare bibliotheek is een ten toonstelling van poppen te zien, ge maakt door 'de leden van de Platte landsvrouwen en het katholiek Vrou wengilde. steeds meer eksters... Het bestuur van de stichting Prof. Dr. W. H. Keesomstudlefonds brengt ter kennis van belangheb benden, dat thans voor het cursus jaar 1980/'81 studietoelagen uit het fonds kunnen worden aange vraagd. Dit is mogelijk voor perso nen met een goede studie-aanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aange vangen studie te betalen. Zij die voor een studietoelage uit genoemd fonds in aanmerking wensen te komen, dienen zich vóór 1 mei a.s. tot voornoemd bestuur te wenden. Dit door middel van een aanvraag formulier, dat verkrijgbaar is op de afdeling financiën en onderwijs van de gemeente-secretarie te Den Burg. Verzoekschriften, die na 1 mei a.s. worden ingezonden, zullen niet in behandeling kunnen worden geno men. Opgemerkt wordt, dat het indienen van een aanvraag bij het fonds niet van invloed is op de beoordeling door het ministerie van onderwijs en wetenschappen van aangevraagde rijksstudietoelagen. meeuwen met vergif gaan bestrijden. Een vervelend gevolg was dat je tijdens een excursie soms stervende meeuwen vond en een enkele keer ook andere soorten zoals scholekster en kiekendief. Deze manier van bestrijden ondervond veel kritiek en we zijn er dan ook mee gestopt Laten bespoten we de eieren met een mengsel van olie en petroleum. Door het oliemengsel worden de poriën van de eischaal afgesloten en de vrucht kan zich niet verder ontwikkelen. Dit was een doeltreffende manier van be strijden. Natuurlijk had ook deze werk wijze nadelen, want tijdens warme perioden gebeurde het wel eens, dat de eieren door het drukverschil barsttenl Als je op zo'n plaats net met een excursie liep was dat wel vervelend. Vanaf 1966 zijn we met het bestrijden gestopt". De laatste jaren laten we de meeuwen met rust, mede op advies van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer. Wel krijgen enkele bewakers jaarlijks vergun ning om meeuwen, die voortdurend nesten van andere vogels leeghalen, af te schieten. Van de duizenden meeu wen op Texel is het gelukkig maar een enkeling die zich hieraan schuldig maakt. Afval Hoe komt het toch, dat de meeuwen deze eeuw zo snel in aantal toenemen? Vorig jaar telden we in de duinen maar liefst 5.600 nestenl Zoals dat zo vaak het geval is als er in de natuur iets mis gaat, ligt ook hier de oorzaak bij onszelf. Een bezoek aan de vuilnisbelt bij het 'Licht van Troost' is wat dat betreft leerzaam. Dikwijls zitten er honderden meeuwen. Maar ook bij patatkramen en niet te vergeten bij onze huizen is voor de meeuwen heel wat te halen. Daardoor komen de meeuwen veel gemakkelijker de winter door dan vroeger, toen vele Ouders van Texelse LOM-kinderen hebben de gemeenteraad verzocht zodanige vervoersmaatregelen te treffen, dat het dagelijks bezoeken van de LOM-school te Den Helder (Kompas-school) min der bezwaarlijk wordt dan thans het geval is. Thans bezoeken twee kinderen van Texel de LOM-school in Den Helder. Met ingang van het nieuwe school jaar worden dat er aanmerkelijk meer. Het dagelijks heen en weer reizen is voor de kinderen een zware belasting. Afhankelijk van de plaats op Texel waar zij wonen, moeten zij vroeg opstaan en door hun ouders of het openbaar ver voer naar de boot van 8 05 uur worden gebracht Zeer bezwaarlijk is het ook dat zij op de boot zonder begeleiding zijn en pas in Den Helder kunnen over stappen op een busje dat hen naar de achterin Nieuw Den Helder gelegen Kompas-school brengt. Pas 's middags rond vijf uur zijn de kinderen weer thuis. De belastende reis naar Den Helder wordt door LOM-ouders zo be zwaarlijk bevonden dat sommigen van hen er de voorkeur aan geven dat hun kinderen in plaats van de LOM-school de Beatrixschool in Den Burg bezoeken waar leerkrachten hun best doen om hun aanpak zoveel mogelijk op die van een echte LOM-school te doen lijken. Echt LOM-onderwijs heeft echter de voorkeur en om die reden hebben ouders de raad nu verzocht de dage lijkse reis wat makkelijker te maken. Niet de bus uit Voorgesteld is het mogelijk te maken dat de kinderen dagelijks met een busje van huis worden opgehaald. Dat busje zou met de kinderen de overtocht en de verdere reis naar de school moeten maken en 's avonds weer terugkeren. Op deze wijze wordt bereikt dat de nogal kwetsbare kinderen bij elkaar en onder controle blijven. In de brief aan de raad wordt ervan uitgegaan dat het stichten van een echte LOM-school op Texel voorlopig geen haalbare kaart is. De gemeente raad heeft zich echter unaniem voor stander van een dergelijke onderwijs voorziening getoond en zou nu als best mogelijke voorlopige oplossing de gang naar de LOM-school in Den Helder wat makkelijker kunnen maken. In dezelfde brief wordt de raad ge vraagd om bij de bespreking van het opheffen van de blokkade op de gemeentelijke financiële steun aan de schoolbegeleidingsdienst, aan te drin gen op een actief beleid van de school begeleidingsdienst bij het opsporen van LOM-kinderen. De indruk bestaat dat het advies om een Texels kind naar een LOM-school te sturen niet zo gauw wordt gegeven omdat zo'n school niet op het eiland aanwezig is. Door het een en ander zouden mogelijk veel meer LOM-kinderen „boven water" komen dan tot dusver het geval is geweest, waardoor het stichten van een eigen Texelse LOM-school op den duur wel licht toch mogelijk wordt. Positief Naar aanleiding van de brief hebben B en W te kennen gegeven dat op het verzoek in principe positief moet worden gereageerd. Over de rol van de schoolbegeleidingsdienst bij het op sporen van LOM-kinderen, heeft het college onmiddellijk contact opgeno men met de SBD. Van die kant werd bereidheid getoond duidelijkheid te verschaffen, de voorgeschiedenis nog eens op een rij te zetten en met een werkvoorstel te komen. Bij een en ander zullen de Texelse belangheb benden c.q. deskundigen betrokken worden. VRIJDAG 4 APRIL 1980 Elke eerste en derde zaterdag van de maand worden in het jeugdgebouw aan de Oranjestraat in Oosterend artikelen uit de derde wereld verkocht voor de Stichting Ontwikkelings Samenwer king (SOS) van 14.00 - 17.00 uur. Op het adres Warmoesstraat 42, Den Burg, telefoon (02220) 3770, houden Jan en Paula Brouwer bijbelstudie bijeenkomsten die voor ieder vrij toe gankelijk zijn: elke donderdagavond, aanvang 20.00 uur. I Iedere maandagavond komt de Slanke- lijnclub bijeen in ,,De Witte Burcht" van 19.30-21.00 uur. NVSH-informatiecentrum, -middelen depót en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefonisch bereikbaar onder nummer 3241. Contactpersoon mevrouw Blanken, Tjakkerstraat 35j Den Burg. Elke maandagavond wordt door „Grool Slam" bridge gespeeld in ,,De Raads; kelder", aanvang 20.00 uur. Elke donderdag bestaat in de hal vaiji de Luberti-school gelegenheid om boej ken te ruilen in de bibliotheek aldaar. Van 15.15-15.45 uur voor de jeugd en van 15.45 tot 16.30 uur voor ouderen. Op woensdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt Nico Nagte gaal spreekuur voor ouderen in „Da Hollebol", Burgwal 32. Het bejaardenkoor repeteert iedere woensdagmiddag om 14.45 uur in De Hollebol. Nieuwe leden zijn welkom. Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij onder meer biljarten, sjoelen en kaar ten. Maatschappelijk werker Frank van Larej houdt spreekuur in de Oude ULO maandags, dinsdag, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur en 12.00 tot 13.30 uur (jeugduitleen), dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00, tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Iedere eerste woensdag van de maand wordt in „De Hollebol" welzijnsoverleg gehouden, aanvang 16.30 uur. tlke woensdag van 14.00-17.00 uur wordt in „De Schakel" een kinder middag gehouden door medewerkers van de Stichting Open Jeugdwerk en het Mensen zonder werk-projekt. Elke dinsdagmiddag van 15.00 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymna- stiek gegeven. Iedere maandagavond om 20.00 uur wordt in gebouw De Schakel (Binnen- burg) bijeenkomst gehouden van het Texels Vrouwenhuis. Bij het clubhuis van Scouting Texel (Bernhardlaan 147) kan dagelijks oud papier worden gedeponeerd in de daar opgestelde container. Voor de derde keer zal a.s. zaterdag tussen 9.00 en 11.00 uur oud papier worden opgehaald in De Cocksdorp en omgeving. De mensen worden verzocht papier gebundeld klaar te zetten

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 8