Texel moet Harmeien niet onderschatten Lezing in RSG van Herman P. de Boer Harmonie „Eensgezindheid' Opbrengst Rheuma-collecte Avond IMW-vrouwen Benoeming Douma-Kooiman winnende koppel klaverjascompetitie MST-programma GESCHETTER^®/ MAAKT KNETTER W FEUILLETON door Tom Lodewijk. 5. En alweer, bedacht Jaap, bleek dat dit de ware methode was. Had hij zo net niet met Pier Pijt, die hij totnogtoe alleen kende als de chauffeur van de vuilop- haalwagen, waarop de gemeente zo trots was, een boeiend gesprek gehad en gemerkt, dat gezegde Pier op het gebied van de teelt van Chinchilla's een nationale reputatie had, zelfs zo hier en daar reeds als keurmeester optrad? Zo zag je je mensen nog eens van een èndere kantl Samen met Pier stond hij bij een der hokken. Eerste en ereprijs, las hij, en op het naamkaartje: G. Markman. Markman", zei hij, ,,is dat eh ,,De voorzitter van de harmonie", informeerde Pier dienstvaardig, ,,en een beste konijnenfokker ook nog. Hij doet nou niks meer, is gepensioneerd. De harmonie en zijn konijnen „Geen kinderen zeker", viste Jaap zonder een spier te vertrekken. „Ja. z'n dochter zit op kantoor, u weet wel, bij Tielens, dat is Sita knap meisje", voegde Pier er medite rend aan toe, een speculatieve blik werpend op de jonge commies. In Pier schuilde iets van de koppelaar. Maar Jaap was niet van plan Pier een streep wijzer te maken. Hij wist nu wat hij weten wilde. Met zeer grote aandacht, er alle tijd voor nemend, zich omstandig latende verlichten door deskundige eigenaars van bekroonde en niet bekroonde huis dieren, dreef Jaap als een trage zolder schuit door de smalle gangetjes tussen de op elkaar geplaatste kooien. En telkens wanneer hij langzaam een hoek rondde, gleed zijn speurend oog in de richting van Markmans inzending. Jaap was de zoon van een hoofd ambtenaar ten Departemente, net hoog genoeg om Hoogedelgestrenge Heer op zijn dienstcorrespondentie te zien staan, net niet hoog genoeg om de baas te kunnen spelen. Jaap was de enige zoon en reeds in de wieg scheen beslist, dat hij in de voetsporen van zijn vader zou gaan. Met het klimmen der jaren begon papa hoe langer hoe meer te twijfelen. Jaap scheen niet uit het hout waarvan je ambtenaren snijdt, en vader kreeg dan ook een formele schok, toen zoonlief, na de HBS, verklaarde ambtenaar te willen worden. „Maar niet op een departement", zei hij er meteen bij. „Mij niet gezien in een van die opbergkasten voor mensen, ik geen nummer op een afdeling. Vader, ik wil burgemeester worden, en in een niet te grote gemeente". „Zou je dan nog maar geen rechten studie volgen?" vroeg vader, een beetje benauwd, want zo denderend was zijn salaris ook weer niet. „Een titel staat gekleed. Het wemelt van de meesters en de doctorandussen, ook op het depar tement". „Ik werk liever voor mijn diploma gemeente-administratie", antwoordde Jaap. „En jongen", zei vader beducht, „maak je je van dat burgemeestersleven nu niet een beetje tè romantische voorstelling?" „Ach nee vader, ik weet wel, het ouderwetse type burgervader sterft uit. Het is tegenwoordig voor een burge meester belangrijker, dat hij de weg op het Departement van Financiën of op de Provinciale Griffie weet, dan in zijn eigen gemeente. Het liefst zou ik uitein delijk in een gemeente terecht komen, waar groeikansen in zitten. Waar je tot je zilveren jubileum blijft en dan een foto-album krijgt met „hoe het was" en hoe het thans is". „En dat alles danken wij aan onze burgemeester lachte Jet, zijn zuster. „Ja nou, zoietsvinden jullie 't gek?" „Nee", viel zijn moeder in, „ik vind het helemaal niet gek. En je redt het ook wel jongen". Haar ogen straalden hem tegen, ze had onbeperkt vertrouwen in hem, wist hij. „Nou nou", tutte vader, „het gaat zo makkelijk niet. Zonder relaties maak je niks klaar. Als je nou op het Departe ment „Mijn beste relatie ben ik zelf", zei Jaap vol vertrouwen, „en dan heb ik nog een vader die zo gepokt en gema zeld is in de ambtenarij, dat ik daar altijd nog wel om advies kan komen". „Vanzelf", zei vader stellig. „Ja jongen, een mens z'n lust is een mens z'n leven. Ik heb liever datje weet wat je wilt, dan dat je nu nog enkele jaren gaat studeren om dan, als je je doctoraal gehaald hebt, eens te gaan kijken waar je je hoed aan de kapstok zult gaan hangen". Zo was Jaap, met enkele tussensta- tionetjes, uiteindelijk op de secretarie van Vreehorst beland. Al spoedig merk te hij dat hij het getroffen had. De secretaris was een oudere man, met een zwakke gezondheid, die veel over moest laten aan zijn ambtenaren, maar dan ook deksels goed uitkeek welke ambte naren hij kreeg. Hij liet zijn mensen veel vrijheid, veel initiatief. Maakten ze fou ten dan dekte hij ze tot de limiet, al vlogen hen binnenkamers de spaanders om de oren. De burgemeester zat in de Tweede Kamer, bemoeide zich niet met détails, liet zich door zijn ambtenaren op de hoogte houden en wist door zijn persoonlijkheid bij zijn mensen een grote loyaliteit te wekken. Ze zouden hem voor geen geld teleurstellen. Daardoor kreeg Jaap geen schijn van kans om, zo hij er al aanleg toe gehad mocht hebben, te verdragen in het caricaturale ambtenarentype, dat zweert bij de voor schriften en zich altijd zoekt te dekken achter de voorman. En bij deze burgemeester merkte Jaap dat zijn methode opgeld deed. „Zo'n type als Vette Janzegt de burgemeester, „die zul jij wel niet kennen. „Vette Jan", antwoordde Jaap ge lukkig, „heeft me laatst bij de hard draverij zijn hele levensloop verteld. Hij had een kreng van een wijf, zei hij". „En maar één goeie vrind, de jene- verfles", vult de burgemeester lachend aan. „Ik zie dat je de plaatselijke situatie al aardig onder de knie krijgt". Nu echter waren het niet alleen toekomst-ambities, bedacht Jaap, die hem deden treuzelen op deze tentoon stelling. Of ja, misschien toch wel, overpeinsde hij glimlachend. Misschien tóch wel In ieder geval stond hij een kwartier later naast vader Markman en liet zich uitleggen, aan welke eigenschappen diens dieren een eerste- en ereprijs hadden verdiend. Gerard Markman was plezierig verrast door zoveel belangstel ling bij die jonge snoeshaan van de gemeente, en altijd een zeloot als het op ledenwerven aankwam, zag hij in hem reeds een toekomstig liefhebber. „Hoeveel hebt u er nu thuis?" viste Jaap. „Nog wel twintig. Ik zou zeggen loop effe mee, dan kun je ze zien". „Nou" waardeerde Jaap, „zo'n stel zul je niet alle dagen te zien krijgen". „Wét je zegt", antwoordde Mark- men, veelbetekenend het oog dicht knijpend. „Wét je zegt, jongeman". En zo wandelde Jaap heel gezellig met vader Markman op naar diens woning, zich inwendig verkneukelend om de zo goed geslaagde krijgslist. Want Sita, die zo koeltjes afscheid had genomen, was in geen velden of wegen te bespeuren geweest, toen Jaap op het bedrijf van Tielens kwam kijken. Hoe hij zijn bezoek ook rekte, hoe hij probeerde haar in het vizier te krijgen, Sita Markman bleef onvindbaar. Als ze hem maar half zo aardig gevonden had als hij héér, overpeinsde Jaap droef, zou ze toch in ieder geval wel gezorgd hebben, dat ze in de buurt was al was het maar om hem te begroeten. Maar nee, die jongedame was blijkbaar moeilijk te genaken. Daar had hij voorzichtig hengelend tijdens het koffiekletspraatje op de secretarie, al staaltjes van gehoord. (wordt vervolgd) PAGINA 11 Echtp. J. v. Heerwaarden 163.183 52 21. Echtp. A.Huisman 161.712 61 J. Wiersma-C. Maas 161.297 37 J.Witte-W. Witte 161.001 45 G. Eelman-Fr. Bos 160.602 33 M. Bakelaar-A. Bakker 160.141 42 A. v. Heerwaarden-J. Dernison 160.037 38 Mevr. Eelman-G. v.d. Meer 159.777 42 K. Beumkes-P. Buijsman 159.451 42 Fr. Witte-R. Kleinveld 158.447 58 C. Barhorst-mevr. Huisman 156.477 28 Dames Veeken-Keijzer 156.236 32 M. Verseput-P. v.d. Molen 149.730 31 De opbrengst van de Rheuma-collec te is totaal f3.830,98 Vorig jaar werd voor dezelfde collecte f3,747,81 opge haald. Dinsdag houden de NVV vrouwen een avond in de landbouwschool tijdens welke aandacht zal worden besteed aan gezinnen met kinderen, waarvan nog slechts één ouder in het gezin aanwezig is. Deze avond over één-oudergezinnen begint om acht uur. Na een inleiding zal er mogelijkheid bestaan voor een dis cussie. De avond is georganiseerd in samenwerking met de FIOM te Alk maar. Tijdens de raadsvergadering van dinsdag werd wethouder Van der Kooi unaniem gekozen tot lid van de raad van bestuur van de N.V. Luchtvaart terrein Texel. Herman Pieter de Boer, schrijver van liedjes (O, Waterlooplein), boeken (Het herenhotel en andere verhalen) en recla meteksten komt maandag 21 april naar Texel om een lezing te houden. De lezing wordt gehouden in de kantine van de Rijksscholengemeenschap en begint om acht uur 's avonds. Omdat het een openbare avond is in het kader van de boekenweek is iedereen van harte wel kom. Herman Pieter de Boer komt naar Texel dankzij bemiddeling van Theun de Winter. Boeken van de schrijver zullen te koop liggen. De lezing is geor ganiseerd door de openbare bibliotheek in Den Burg. Herman Pieter de Boer werd op 9 februari 1928 geboren in Rotterdam als zoon van een bankemployé. Hij debu teerde als 9-jarige in het jeugdblad Doe mee" met het verhaaltje „Najok en de ijsvogel". Doorliep de Gooische HBS-A te Bussum. Voer als lichtmatroos, speel de pantomime, diende bij de luchtmacht en was filiaalhouder van een tegelhan- del, waarbij hij zo nu en dan iets publi ceerde (o..a. in het tijdschrift „Man dril"). Sinds 1954 leeft hij uitsluitend van de pen. In 1972 verhuisde hij van Am sterdam naar Giethoorn, naar „het geheimzinnige platteland" waar zijn werk zich verdiepte. Hij begon verhalen te schrijven en vond daarmeevriiwel meteen erkenning bij lezers en critici. In 1975 kreeg hij een eigen rubriek in het weekblad „De Tijd". Sinds 1977 woont H. P. de Boer met zijn vrouw Judy en zijn zoons Sander en Waldemar in het Noordlimburgse dorpje Swolgen. VRIJDAG 11 APRIL 1980TEXELSE COURANT Afgelopen donderdagavond is de laatste competitieavond van de klaver- jasclub gespeeld. Zoals te verwachten viel heeft het koppel G. Douma-P. Kooi man hun grote voorsprong in het klasse ment niet prijs gegeven en is onbe dreigd winnaar geworden van deze competitie. Na een spannende strijd wist het echtpaar P. van Heerwaarden beslag te leggen op de 2e plaats, dit ten koste van het koppel A. Dijker-N. Koo- men, dat naar de 3e plaats zakte. De laatste avond werd een overwin ning voor Fr. v.d. Gracht en C. Bakker, die 7032 punten haalden. Dit koppel is tevens winnaar geworden van de mar- senprijs. Het wist in deze competitie maar liefst 72 marsen te halen. De 4e en laatste periode is gewonnen door het koppel M. Bakelaar-A. Bakker, dat daarmee in dit seizoen nog een laat succes boekte. Uitslag 27e competitieavond: (resp. punten en marsen) Fr. v.d. Gracht-C. Bakker G. Douma-P. Kooiman J. Witte-W. Witte H. Bakker C. Vinke Echtp. P. v Heerwaarden Echtp. J.S1 aans Mevr. Eelmc '-G. v.d. Meer Fr. Witte-R. vleinveld Eindstand 4e periode: M. Bakelaar-A. Bakker 25.475 9 Dames Ofrein-Biesboer 24.294 8 J. Wiersma-C. Maas 24.159 10 G. Douma-P. Kooiman 23.947 10 A. Dijker-N. Koomen 23.888 11 Eindstand competitie 1979-1980: G. Douma-P. Kooiman 175.647 68 Echtp. P. v. Heerwaarden 171.218 58 A. Dijker-N. Koomen 170.835 55 Th. Witte-J. Witte 170.727 51 Echtpaar J. Spaans 170.134 41 P. Hartog-H. Snoek 169.714 50 Echtpaar H. Zijm 168.840 47 Fr. v.d. Gracht-C. Bakker 168.461 72 Dames Ofrein-Biesboer 168.076 56 M. Witte-M. Boogaard 167.706 50 P. Bruin-G. Smit 167.350 42 Echtp. K. v.d. Veen 165.629 60 Th. van Hoorn-H. Lek 164.800 40 P. Veeken-D. Witte 164.594 45 H. Bakker-C. Vinke 164.536 35 Dames Vermuë-Timmerman 164.208 55 W. Bakker-G. Festen 164.005 45 C. Merkx-C. Dros 163.256 58 P. Beers-J. Vinke 163.254 52 Zaterdag 12 april: Tafeltennis, De Ferrever: 14 15 u.: Tetak 2-Duintreffers 7 Uit: Hooge Huys 8-Tetak 1 Uit. Be Fair 5-Tetak 3 Volleybal, „Ons Genoegen 14.30 u.: (d.)Tevoko 1-Simoros 14.30 u.: (h.) Tevoko 1-HCSC 1 Joco, Den Helder: 13.30 u.: (d Noordkop 3-Tevoko 2 14.45 u.: (d.) WSOV 1-Tevoko 4 Dinsdag 15 april: Basketbal, sporthal, Sportlaan, Den Helder: 19.00 u.: (m.|un.) De Koggen-De Mareis Zondag 13 april, sporthal, Sportlaan, Den Helder: 12.20 u.: (j.jun.) De Mareis-Hoppers 7032 4 6850 5 6840 3 6771 0 6647 0 6563 1 6467 2 6465 4 Gemiddeld was de sportploeg twee avonden in de week bijeen. Omdat in Harmeien geen zaal te krijgen was, moest men voor de training uitwijken naar sportzalen in de omliggende ge meenten en het Amsterdamse bos. Jan Snoek heeft in die vier weken een aardig idee gekregen van de pres taties die zijn ploeg kan leveren. Maar of Harmeien het eiland Texel vrijdag avond in de Rijnhal zal verslaan durft hij niet te zeggen. Grote inzet „Als je wilt zeggen dat je een kans maakt, moet je je tegenstanders kennen. Die zien we pas aan het einde van de week", zo zegt hij. Aan de inzet van de sportploeg zal het volgens hem in ieder geval niet lig gen als Harmeien mocht verliezen. g „De wil om te winnen is zeer na- Ij drukkelijk aanwezig. De sfeer in de s ploeg kan niet beter. Er zitten mensen in die elkaar helemaal niet kenden. Het 's een magnifieke ploeg", zegt Jan j Snoek beslist. Naar Rijnhal Op 14 maart is vrijwel iedereen die met het Stedenspel te maken heeft naar de Rijnhal in Arnhem gegaan waar Schaesberg en Lelystad toen tegen elkaar uitkwamen. Jan Snoek vertelt dat hij het erg be langrijk vond dat de sportploeg alvast eens rond kon kijken in de hal. Daar door kon men alvast een beetje ver trouwd raken met de omgeving, zo redeneerde hij. sportploeg gericht op de spelletjes ge traind. De spelletjes zijn ook nage bootst. Voor het spel NCRV mini- springtrofee heeft het activiteitencen trum De Regenboog een schuimrub beren paard gemaakt waarmee men kon oefenen. Aan dit spel doen per team twee ruiters en een amazone mee. Zij krijgen een „springpaard" om hun middel gebonden waarmee ze een aantal hindernissen moeten nemen. Zo is er een Harmelense Oxer, een Ste- denspelhaag en een Texelse barrière in het parcours uitgezet Vlot Het andere spel, dat ook reeds is uitgeprobeerd is De Schipbreukelingen. Op een vlot komen tien Harmelende heren te staan, dat door drie dames naar een eiland moet worden getrok ken. Het vlot kan alleen vooruitkomen als de heren opspringen, waardoor het vlot van de grond vrijkomt. Voor het derde spel zijn mensen nodig die hard kunnen lopen. Het heet Grand Prix. Het vierde spel dat Harme ien tegen Texel moet spelen is nog niet bekend. Dat wordt pas bij de repetities onthuld. Er komt in ieder geval water aan te pas. Selecties Het maken van de selecties voor deze spelen vindt Jan Snoek het moei lijkste werk. Over zijn aandeel in de Rijnhal vrijdagavond zegt hij: „Op het moment dat ze in de ring staan, kan ik alleen nog maar mijn handen dichtknij pen". tuur, natuur en milieu, film, televisie, theater, bijbelkennis, wetenschap en techniek, beeldende kunst en sport. Een groot gedeelte van de naslagwer ken zal afkomstig zijn uit de provinciale bibliotheek in IJsselstein. De adviseurs zullen zelf ook boeken meenemen op het gebied waarin zij thuis zijn. Naast de raad van adviseurs, die op het ge meentehuis aanwezig zijn, zullen ook een groot aantal andere mensen actief zijn om burgemeester Burger het goede antwoord te geven. Vriendenkring Zo heeft een vriendenkring uit Kame- rik zich aangemeld om mee te helpen. De kring bestaat uit een biochemi cus/geneticus, een neerlandicus, een biologe, een cultureel antropologe, een wiskundige, een juriste en een theater- deskundige. De kring zal een geheim telefoonnummer krijgen waarop het gemeentehuis van Harmeien te berei ken is, zodat het antwoord zo snel mogelijk kan worden doorgegeven. De heren Romviel en Wessels, de twee ambtenaren die de organisatie op het gemeentehuis in handen hebben, hebben ook mensen benaderd met de vraag of zij vrijdagavond willen mee denken. Deze mensen hebben eveneens een geheim telefoonnummer gekregen. Vanavond (vrijdag) is het zover. Dan treedt Texel aan tegen Harmeien in het Stedenspel. Texel moet Harmeien niet onder schatten. Van de redactie van het dagblad Rijn en Gouwe kreeg de Texelse Courant gegevens over het trainingsprogramma van Harmeien. Het liegt er niet om. Texel krijgt een zware dobber aan Harmeien, zoals uit onderstaand verhaal moge blijken. Jan Snoek is de trainer van Har- melen. Na de selecties, die op 1 maart werden gehouden, begon hij de vijf dames en zeven heren voor te bereiden op het spel. De eerste twee weken werd de con ditie op peil gebracht en werden de beenspieren getraind. Na 18 maart kon men gericht gaan trainen omdat toen de spelletjes bekend werden gemaakt door de NCRV. Voor waar het de quiz betreft heeft de burgemeester van Harmeien de steun van dertig adviseurs. Deze advi seurs hebben een groot arsenaal naslagwerken tot hun beschikking. De adviseurs zijn bekend op het gebied van historie, klassieke muziek, litera- „Op die manier kan je de psychi sche druk, die je krijgt als je zo'n hal voor het eerst binnenkomt, kwijt raken", legt Jan Snoek uit. „Ze ken nen de omgeving nu een beetje en staan er straks niet meer zo vreemd tegenover. Dat we met z'n allen naar de Rijnhal zijn gegaan, heeft op zich al een band gegeven tussen de mensen. Dat was óók de bedoeling. Ik kan je wel zeggen, dat het die avond een hek senketel was in de Rijnhal". De laatste twee weken heeft de

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 11