(jrocn '2warLrJexels in het harL, Johan van Dijk wordt gemeentesecretaris Welboren in raad: Ga met TESO praten Volgens student: HOGEBERG WAS BURCHT DENKTANK 02226-541 PAAS-VUFUNG Activiteiten in *l Asiel Brand op 'Kogerstrand' Klandestiene kampeerders Diefstal Mededelingen Stedenspel Bekeuringen VRIJDAG 11 APRIL 1980 93e JAARGANG NR. 9468 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. 102228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. TAXI-EN TROUW AUTOVERHUUR Wilti«lminalaan 4-6 den Burg] Zaterdag treedt de bekende Friese popgroep Night Time Visitor op in 't Asiel. Deze groep die in april uitkomt met een eigen elpee speelt 'energie rock'. In het noorden van het land hebben ze met veel succes opgetreden. De toegang is f2,50. Voor woensdag 16 april heeft de Stichting Open Jeugdwerk een film avond. Vertoond wordt: Rod Stewart in Concert. Vlak voor Rod Stewart de Faces verliet om een solo-carrière te be ginnen besloot hij nog één keer met de Faces op te treden. Gedurende dit klasse-concert wordt hij ondersteund door Keith Richard (Rolling Stones) en Tetsu (ex-bassist van de Free). De entreeprijs voor deze filmavond be draagt een rijksdaalder. In deze film komen liedjes voore als ,,lt's all over now", ,,Bring it on home" en ,,You wear it well". Toeristen die in het paasweekend hun centjes graag aan andere zaken dan aan een staanplaats op de camping wilden uitgeven, werden door de politie gesommeerd toch maar op een legale kampeerplaats te gaan staan. In de buurt van de vuilnisbelt werd door een groep Duitsers illegaal gekampeerd met drie tenten. Dat gebeurde afgelopen zaterdag. Maandag waren er weer illegale kampeerders, dit keer in de schapenboet op de hoek van de Pont- weg en de Elemert Ook deze lieden werd aangeraden hun tenten elders op te slaan. Vorige week donderdag werd de groene Batavus fiets van G.K. in Den Burg bi) 't Asiel gestolen. Drie dagen later ontkwam de zwarte Gazelle van een Belg ook niet aan het gilde der grijpgrage vingers. De fiets werd gestolen voor een dancing in Den Burg. In het weekend trof de politie voorts een tot crossbrommer omgebouwde bromfiets aan op de Bosrandweg. In het kader van de verkeersveiligheid werd het vehikel in beslag genomen De nieuwe gemeentesecretaris: Johan van Dijk Johan van Dijk wordt de nieuwe gemeentesecretaris. Met de kleinst mo gelijke meerderheid besloot de gemeen teraad dinsdagavond de voorkeur te geven aan de heer Van Dijk boven de andere kandidaat, de heer M. de Jong uit Spijkernisse. Acht stemmen voor Van Dijk en zeven voor De Jong. In een doodstille raadszaal werden de stem briefjes één voor één voorgelezen. In de zaal waren veel gemeenteambrenaren aanwezig die voornamelijk voor dit agendapunt naar de vergadering waren gekomen, na de uitslag schorste bur gemeester Engelvaart de vergadering en feliciteerden raadsleden, het college en publiek de 38-jarige Van Dijk met zijn benoeming. Van Dijk is sinds 1978 hoofd van de afdeling ruimtelijke orde ning en planning. Overigens was de schorsing om de aanwezigen in de gelegenheid te stellen te feliciteren, de tweede schorsing van de vergadering. Aan het begin van dit agendapunt begon Cor Ellen te praten over de kandidaat in Spijkernisse. Hij noemde enkele moeilijkheden in het college van burgemeester en wethouders in die plaats waar de nieuwe man ook iets mee te maken zou hebben. De burgemeester vond het toen beter de vergadering achter gesloten deuren voort te zetten. Ruim een half uur vergaderde de raad in het geheim en toen was het tijd voor de stemming. Van Dijk zal de opyolger worden van secretaris P. Beemsterboer die op 1 januari 1981 met pensioen gaat. Hij was tweede op de lijst van gegadig den die het college had opgesteld. Naar de functie van gemeentesecretaris had den achttien mannen gesolliciteerd, waarvan er acht voor een gesprek wer den uitgenodigd. Na een verdere selec tie bleven Van Dijk en De Jong over. De aanbeveling werd bij de raad niet in alfabetische volgorde gedaan, zoals men eerst van plan was, maar op volg orde van vermoedelijke geschiktheid. De raad heeft zich dus gisteren tegen de voorkeurslijst van B. en W. gekeerd. "De raad, het college en de TESO moeten eens een avond rond de tafel gaan zitten om alle problemen door te praten. Probeer het zeer dat in de loop der tijd gegroeid is weg te nemen. Het is erg jammer dat de TESO nu een brief heeft geschreven waarin iedere moge lijkheid tot verder overleg wordt uitge sloten. De afspraken die gemaakt zijn over de trendmatige tariefsverhoging zijn steeds de oorzaak van allerlei gekibbel. Dat is erg jammer." Aldus luidde de reactie van Daan Welboren op de brief die de TESO naar de raad had gestuurd en waarin deze maatschappij meedeelde voorlopig niet verder te willen praten over de jongste tariefsverhogingen. De brief lag bij de ingekomen stukken in de raadsvergade ring van dinsdag. Welboren keerde zich tegen de zinsnede in de brief dat de TESO een self-supporting bedrijf is en dat het daarom een sluitende begroting moet hebben. "Het is een openbaar nutsbedrijf en het is onzin dat het in particuliere handen is. Een dergelijk bedrijf hoort van de overheid te zijn", zei Welboren. Hij memoreerde verder nog dat de sfeer waarin de TESO vroeger op Texel opereerde veel beter was. Door een gesprek zou die sfeer weer verbe terd kunnen worden. Ook Schilling zei het te betreuren dat de relatie tussen één van Texels belang rijkste bedrijven en de gemeente zo slecht was geworden. Hij kon zich aan de andere kant wel voorstellen dat de TESO verbolgen is over de moties van het PAKT die in een vorige vergadering werden aangenomen. Burgemeester Engelvaart stelde voor de brief voor kennisgeving aan te nemen en er verder geen woorden aan vuil te maken. Een oproep tot een gesprek vond hij zinloos omdat de TESO niet eens met het college had willen praten. Er waren overigens wel informele ge sprekken tussen vertegenwoordigers Supporters die met eigen ogen de verrichtingen van het Texelse team in het stedenspel willen gadeslaan moeten vertrekken met de boot van 16.05 van Texel. De bussen voor het vervoer naar Arnhem staan in Den Helder klaar. Bij de VVV zijn nog tot vanmiddag half één kaarten te krijgen voor de bus en de Rijnhal. Passagiers worden geadviseerd na afloop in dezelfde bus te stappen als in de heenreis, zodat de chauf feur kan overzien of iedereen er is. In de Rijnhal worden de bezoekers verzocht plaats te nemen in de vakken waar Texel opstaat. De boot terug naar Texel vertrekt precies om 02.00 uur. Zij die met eigen vervoer naar Arnhem gaan moeten daar rekening mee houden. Spandoeken en Texelse vlaggen dienen mee genomen te worden ter aanmoedi ging van de spelers. Maandagavond om elf uur moest de brandweer uitrukken voor een brand in een vakantiehuisje op camping Koger strand. Het huisje, eigendom van de familie D. uit Hilversum, brandde tot op de grond toe af. Door het ingrijpen van de brandweer kon voorkomen worden dat de brand zich verder uitbreidde. Met name bestond gevaar voor duin brand. Omdat er op het moment van de brand niemand in het huisje aanwe zig was, wordt vermoed dat illegale kampeerders er hun intrek hadden genomen. Over de oorzaak is nog niets bekend. Het huisje stond er pas zeer korte tijd. De student Theo Janssen uit Amster dam is ervan overtuigd dat de Hogeberg niet is ontstaan in de Ijstijd, maar dat het een overblijfsel is vah een oude burcht van de Fryas. Samen met de eveneens uit Amsterdam afkomstige Wijnand Beemster verrichtte Janssen vorige week boringen in het Hogeberg- gebied. Op de plaatsen waar Janssen die boringen verrichtte trof hij funda menten van baksteen aan. „De oorzaak van het bestaan van de Hogeberg wordt door velen en met name geologen gezocht in de werking van het Ijs," zegt Janssen. „Ze noemen de Hogeberg een geologische opdui king, die gevormd is in de laatste ijstijd. Die theoriën zijn echter nimmer geheel bevestigd." Een tweede groep onderzoekers be schouwt de Hoge Berg niet als een natuurlijk verschijnsel. Zij nemen aan dat de berg door mensen opgeworpen is. Een basis voor hun theorie vinden zijn in het Ora Linda boek. Dit boek, dat in 1871 voor het eerst verscheen, riep direct kritiek op. Velen beschouwden het als een vervalsing. Een kleine groep geloofde in de echtheid van het werk en verweerde zich tegen de golven van kritiek. Met name de integere Dr. J. G. Ottema, de vertaler en bewerker wist overtuigende bewijzen aan te voeren," gaat Janssen verder. „In het Ora Linda boek wordt de geschiedenis van het Friese Volk van 2193 voor Christus tot 50 voor Christus verhaald en, hetgeen voor zekere onderzoekers van belang is, er wordt melding gemaakt van een aantal burchten, waaronder de grootste Fryas- burg te Texland. Deze „burg" zou direkt na de „catastrophe", d.i. 2193 voor Chr. opgericht zijn. De catastrophe markeert het begin van de „Ora Linda" jaartelling, een jaartelling die nog steeds Vanavond (vrijdag) tussen 20.27 en 22.10 uur is het Stedenspel op de televisie. Texel tegen Harmeien. Wie een antwoord op één van de quizvragen weet aarzelt geen seconde en belt (02226) 541. Help Denktank. in Friese Almanakken wordt genoemd, maar dan in verband gebracht met de zondvloed. Gehoorzame kinderen Wat betreft Fryasburg zegt het boek letterlijk: „gehoorzame kinderen: toen zij tot zichzelf kwamen, maakten zij dit hoge terp en bouwden deze burcht daarop en aan diens wanden schreven zij de tex (de wet) en opdat iedereen het vinden moge, hebben zij het land er omheen Texland geheten, daarom zal het blijven bestaan zolang de aarde aarde is." De burchten waren gebouwd in de vorm van een wiel: een rad met zes spaken, het juul geheten. De spaken waren 3 maal 100 voet lang (100 m.), 3 maal 7 voet breed en als behuizing op getrokken, uit baksteen. In het middel punt van het juul stond een 6-kantige toren, waarin een eeuwig brandende lamp hing". „Aan de hand van het Ora Linda boek meenden zoals gezegd verschillende onderzoekers het verschijnsel: de Hoge berg te kunnen verklaren. Zij nemen aan dat op de plaats van de berg Fryasburg moet hebben gelegen." Luchtfoto's Theo Janssen heeft zich een hele tijd met het Ora Linda boek beziggehouden. Hij veronderstelde ook een verband tussen de Hogeberg en de Fryasburg, Luchtfoto's van de streek rond Den Burg ondersteunden zijn opvattingen. Met behulp van een stereoscoop nam hij zeker drie vanuit 1 punt lopende lijnen waar: de spaken van Fryasburg. Zijn theorie wilde hij bevestigd zien door feiten. Grondonderzoek zou die feiten kunnen leveren, zo meende hij. Het ter plekke verrichte onderzoek ondersteunde inderdaad zijn visie. Ze ventig centimeter onder de op de lucht foto waargenomen lijn, trof hij funda menten van baksteen aan: een spaak van Fryasburg. Hoewel deze vondst de strijd tussen de geologen en historici lijkt te beslech ten in het voordeel van de laatsten, zal verder en vooral degelijker onderzoek noodzakelijk zijn om een definitieve theorie omtrent het ontstaan van de Hoge Berg op te kunnen bouwen. van de gemeente en de TESO geweest. De burgemeester zei dat gestreefd moet worden naar een zakelijk gesprek met de TESO. Waddenwet Ook bij de ingekomen stukken lag een brief van de WD Vlieland waarin deze afdeling zich sterk afzet tegen de voor genomen Waddenwet. Cor Ellen ging in op deze brief en zei dat de eilandbe woners ook de handen eens in eigen boezem moesten steken. Hij zei getuige te zijn geweest van het opbreken van een viswedstrijd, waarbij de nodige rommel op de kant achterbleef. Van Asselt was het met Ellen eens dat mensen die alles maar laten slingeren slechterikken zijn, maar hij vond ander zijds dat het Waddengebied niet zozeer wordt bedreigd door individuen als wel door het gif dat via de Rijn en de Nederlandse kust het Waddengebied bereikt. Burgemeester Engelvaart zei dat over de Waddenwet een gesprek had plaatsgevonden tussen de Wad dengemeenten, de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening en de staatssecretaris van CRM. Uit dit gesprek bleek dat de Tweede Kamer een Waddenwet noodzakelijk vindt. Voor het zomerreces zal er al een wet dienaangaande klaar zijn. Engelvaart zei dat je bij het tot stand komen van een dergelijke wet als Waddengemeente goed moet oppassen dat je niet buiten spel komt te staan. De belangen van boeren, vissers en mensen die geld verdienen aan het tourisme moesten goed in het oog worden gehouden. Dit weekend zijn tal van automobilis ten bekeurd in Den Burg en De Koog die hun auto hadden neergezet op plaatsen waar dat niet mag. In enkele gevallen leidde het fout parkeren zelfs tot een kleine verkeerschaos, waardoor de foutgeparkeerde auto moest worden weggesleept. De politie laat weten dat wordt doorgegaan met het uitdelen van bekeuringen. De vijfling op de „Don Bosco"boerderij. Op eerste paasdag heeft een schaap op de „Don Bosco" boerde rij van de gebroeders Commandeur een vijfling ter wereld gebracht. Het is heel bijzonder dat een schaap een dergelijk groot aantal lam meren werpt. Bij Commandeur weet men te melden zoiets nog nooit eerder op de schapenboerderij te hebben meegemaakt. In Friesland is dit jaar een geval bekend van een schaap dat van vijf zwarte lam metjes beviel. Overigens lijkt 1980 een heel vruchtbaar jaar te zijn. Er waren bij Commandeur al in geen twintig jaar meer vierlingen gebo ren. Dit jaar zijn er twee vierlingen. Alle lammetjes van de vijfling zijn gezond en ongeveer even groot. De moeder maakt het eveneens goed.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1