Rouwkamer, windmolens en verkeer in rondvraag Melk en kwark maken REDDING VAN TEXELS SCHAAP? Zon, maan en hoog water Frans Zegel VRIJDAG 11 APRIL 1980 TEX€LSE COURANT PAGINA 5 gezakt. Deze problemen zullen niet zo sterk spelen op de gespecialiseerde fok- bedrijven en de melkveebedrijven met schapen als nevenaktiviteit. Voor de typische schapengebieden in Noord- Holland en rond de Waddenzee - met name op Texel - gaat het echter om de toekomst van honderden arbeidsplaat sen op bedrijven waar het hoofdinko men uit de schapenhouderij komt. Dit regionale belang wordt nog onder streept door de ecologische en land schappelijk functies, die deze be drijfstak hier vanouds heeft. Op grond van de ontwikkelingen in de landbouw in de laatste jaren is de meest voor de hand liggende omschakeling van scha penhouderij naar intensief melkveehou derij (kompleet met ligboxenstallen etc.) naar glastuinbouw of naar een vorm van bio-industrie voor schapen. Een derge lijke ontwikkeling zou voor het typische schapenlandschap van Texel desastreus zijn. De schapenhouderij zorgt op Texel voor diversiviteit in de landbouw en is lanschappelijk aantrekkelijk. Bovendien zijn er geen grote bedrijfsgebouwen nodig. Er is weinig geïmporteerd duur krachtvoer nodig en begrazing door schapen kan een belangrijke rol spelen bij het beheer van natuurgebieden en dijken. Bovendien bestaan er op EG- niveau geen overschooten van schapen vlees en -kaas zoals voor zuivelproduk- ten en vlees, gemaakt van rundvee. Aandacht Op grond van het bovenstaande zou Kikkert het dan ook toejuichen als er ook van de zijde van de regering wat meer belangstelling voor de schapen houderij zou worden getoond. Hij me moreert dat de schapenhouders zelden door de regering zijn gesubsidiëerd terwijl er voor de rundveehouders wel regelmatig diep in de buidel is getast. Kikkert vermoedt dat de schapenhouder er veel beter voor zou staan als aan hem evenveel aandacht was besteed als aan de rundveehouders. Als dit sombere gedoe doorgaat, voorzie ik dat geen enkele jonge boer nog aan schapen gaat beginnen. Hij kan het zich dan eenvou dig niet permitteren", zegt hij. Overigens heeft Kikkert het gevoel dat de schapenhouders niet alleen op financieel terrein achtergesteld worden. Volgens hem zou er ook meer voorlich ting plaats moeten vinden op het terrein van de schapenhouderij. De mogelijk heden om schapen te melken, kaas en kwark te maken, zouden in die voor lichting bijvoorbeeld aan de orde kunnen komen. In ieder geval zijn Bakker en Kikkert wel overtuigd van de kwaliteit van de schapenmelk. De kwark, die onder hun eigen merk 'De Kroontjes' wordt verkocht bevat etiketten waar gewezen wordt op het grote aantal vita mines dat schapenmelk bevat. Wellicht kan die kwaliteit van de schapenmelk de redding van het schaap op Texel bete kenen. Voor 1980 is de verwachting dat de door de Waddenvereniging begrote op brengst van f 22.000,- ruimschoots gehaald zal worden, temeer daar enkele andere schapenhouders ook gaan mel ken en de melk aan Bakker en Kikkert aaan leveren om kaas en kwark van te maken. Verder zijn er vergevorderde plannen van het gemeentebestuur, de schapenkommissie en zuivelfabriek op Texel om met een rijdende melkinrich ting dagelijks de bedrijven af te gaan en de melk in de fabriek tot kaas te verwerken. Reeds enkele tientallen Texelse schapenhouders hebben hier voor interesse getoond. Met deze ver heugende ontwikkelingen kan gezegd worden dat het door de Waddenvereni ging gesteund initiatief van Bakker en Kikkert reeds binnen een jaar navolging vindt op het eiland met de reële moge lijkheid dat de verwachte negatieve ont wikkelingen in de schapenhouderij mede hierdoor ten goede zullen keren. yy ondernemers-aktiviteiten^^ Een twee weken durende verbouwing heeft er in geresulteerd dat de baby- en kinderafdeling van de firma Frans Zegel aan de Parkstraat in Den Burg, geheel is opgeheven. Volgens Zegel was de verkoop van kinderwagens, ledikantjes en aanvarwante artikelen niet langer lonend. De vrijgekomen ruimte heeft Zegel nu gebruikt om zijn bestaande assortiment overzichtelijker en aantrek kelijker op te stellen. Er zijn geen nieuwe producten bijgekomen, er is uitsluitend ruimte geschapen voor de artikelen die toch al in het verkooppak ket van de winkel zaten. Op de 120 vierkante meter die de babyafdeling in beslag nam staan nu de huishoudelijke artikelen uitgestald. Door het verhuizen van de huishoude lijke artikelen kon meer ruimte voor het speelgoed worden gecreeerd. Met name de treinenhoek is erg mooi ge worden. Overzichtelijk staan de loco motieven en de wagonnetjes in een vitrine opgesteld met daarbij bouwpak ketten voor huisjes e.d. Zegel: „Vroe ger stonden die spullen door de hele winkel verspreid. De treinen stonden zelfs in een vitrine op de trap". Om de hele winkel één aanzien te geven zijn de vloerbedekking en het plafond vernieuwd. Het plafond is veertig centimeter gezakt, zodat de winkel een wat intiemer en gezelliger aanzien krijgt. Zegel is zeer tevreden over de aannemers van het werk, die in veertien dagen bijzonder hard aange pakt hebben. Het ontwerp is van Zegel zelf en de betimmering in de winkel werd met hulp van vrienden en buren ook zelf uitgevoerd. „Ik weet wel, vroeger werd er gesproken over die rare men sen die in de Geul en in de Petten vogeltjes aan het be schermen waren. Er werd vaak en beetje geringschattend over gepraat. Maar nu zeg je, dat waren mensen met een vooruit ziende blik. Die wilden beschermen wat later wel eens verloren zou kunnen gaan. Dat is eigenlijk wat wij met onze pogingen ook willen. Het Texelse landschap is niet compleet zonder schapen. Die schapen maken deel uit van dat landschap. Als dat er niet meer is, zullen misschien over vijftig jaar bezoekers naar Texel komen om de enig overgebleven schapenboerderij te bekijken. Ze vinden het dan erg leuk en betreuren het dat alle andere schapenbedrijven weg zijn. Zoiets zou vreselijk zijn". Aan het woord is Kees Kikkert, eige naar van een schapenboerderij aan de Watermolenweg bij Den Hoorn. Vorig jaar maart toonde Kikkert, samen met Piet Bakker, een opmerkelijk initiatief. Doordat de prijzen van het lamsvlees dreigen te zakken gaan veel boeren over op de koeienhouderij. Kikkert en Bakker zagen hierin het gevaar dat het schaap van Texel zou verdwijnen en namen contact op met de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Ze wilden schapen gaan melken en vervol gens kaas en kwark maken. Ze zagen hierin een mogelijkheid om de schapen houderij rendabeler te laten draaien en daarmee te behouden voor Texel. Bij overleg tussen de twee schapenhou ders, het gemeentebestuur en de Wad denvereniging kwam men tot de con clusie dat het opzetten van een scha penkaasmakerij een goed initiatief was, dat als voorbeeldproject zou kunnen dienen voor een deel van de overige schapenhouders op het eiland. Omdat de financiering niet eenvoudig was, schoot de Waddenvereniging het beno digde bedrag voor. Geslaagd Ruim een jaar later werd het experi ment door Kikkert als geslaagd om schreven. Hoewel het kaasmaken in het begin even geleerd moest worden en ook de schapen moesten wennen aan het feit dat ze gemolken werden, gaf de omschakeling van bedrijf dat schapen hield voor het vlees tot kaas- en kwark makend bedrijf niet zo moeilijk. Wat wel problemen geeft is de melkproduktie van het Texelse schaap. Kikkert noemt de 0,6 liter die dit schaap per dag geeft erg aan de magere kant. Op zijn boerderij heeft hij ook Friese melkscha- pen rondlopen die veel meer melk geven. Daarbij komt dat het Texelse schaap maar een week of zeven echt produktief is, terwijl het Friese melk- schaap met gemak van mei tot novem ber een goede produktie geeft. Een probleem is hier echter dat het Friese schaap er heel anders uitziet dan zijn Texelse collega. Het Friese schaap heeft een magere kop met roodachtige oren. Het Texelse schaap heeft een stompe Da ruimte waar Kikkert zijn schapen melkt Eenvoudig opgezet maar wel doeltreffend. produktie is echter beter dan die van een Texelaar. Zo'n schaap zou voor mij wel acceptabel zijn." Bakker en Kikkert maken hun schapenkaas en kwark op biologisch dynamische basis. Uitdruk kelijk zegt Kikkert dat deze landbouw methode door henzelf is gekozen. "De kontakten met de Waddenvereniging zijn erg goed. We hebben volledige vrij heid gehad in het inrichten van het bedrijf zoals wij dat willen. De keuze voor biologisch dynamisch werken is strikt onze keuze geweest," zegt hij. De problemen rond de schapenteelt mogen bekend worden verondersteld. Vleesproduktie is de hoofdzaak en het Texelse schaap, algemeen voorkomend in Nederland, staat bekend om zijn kwantitatief en kwalitatief goede op brengst. Vrijwel al het Nederlandse schapenvlees wordt uitgevoerd naar Frankrijk. Dit land voert een politiek, die de Franse schapenhouders moet be- kop. Zou men dus de Friese schapen op Texel gaan invoeren dan verandert er toch iets wezenlijks aan het Texelse landschap. Een vraag waar Kikkert ook wel over heeft nagedacht. Hij zegt:"lk heb hier een kruising tussen een Texels en een Fries schaap lopeen. Qua uiterlijk heeft dat schaap wel iets van een Texelaar. De kop is vrij stomp. De melk- Een kruising tussen een Texels en een Fries melkschaap. Een schaap met een stompe kop dat toch behoorlijk melk geeft Een installatie om schapenkaas te maken. schermen. De prijs voor lamsvlees wordt op f 9,00 per kilo gehouden. Goedkoop lamsvlees uit andere E.G.- landen wordt buiten de deur gehouden. Een uitzondering wordt gemaakt voor Nederland. De Nederlandse schapen houders profiteren hiervan. Er wordt voor circa f 150 miljoen per jaar geëx porteerd. Engeland heeft steeds een politiek van bescherming van de konsu- ment: zo laag mogelijke prijzen. Als de prijzen te laag uitvallen voor de boeren past Londen het tekort bi). Hierdoor bestaat een prijsverschil van f 4,00 per kilo geslacht gewicht tussen Engeland en Frankrijk. Vrije toegang Na zijn toetreding tot de EG eiste Engeland vrije toegang voor zijn lams vlees tot de Franse makrt. Frankrijk weigerde. Engeland bracht de zaak voor het Europese Hof van Justitie en eind september 1979 werd Parijs veroordeeld wegens het handhaven van de nationale maatregelen. De Europese Kommissie in Brussel heeft intussen enkele malen over een EG-schapenregeling gespro ken. Landbouwkommissaris Gundelach stelt voor de nationale prijsondersteu- nende maatregelen in vijf jaar af te bre ken, waarna er een Europese prijs van ruim f 7,00 zou moeten zijn. De behaalde prijzen dit jaar zijn ten opzichte van vorig jaar met 10 tot 15 procent „De rioolzuiveringsinstallatie in Den Burg wordt ontmanteld. Heeft dit ter rein al een bestemming? Als dat niét het geval is, wil ik U graag in overweging geven hier een crossterrein te maken voor de Texelse jeugd." Deze vraag stelde mevrouw Huitema (CDA) dins dagavond tijdens de rondvraag aan het eind van de raadsvergadering. Burge meester Engelvaart antwoordde dat het stuk grond de bestemming 'openbare doeleinden' draagt. Wat de bestemming precies gaat worden is nog niet bekend. Wel zei Engelvaart te betwijfelen of het plan voor het crossterrein doorgang zou kunnen vinden. „Het veld ligt zo dicht bij bebouwing dat ik grote moeilijkheden vrees in verband met geluidsoverlast", zei hij. Gelein Jansen was enthousiast over de mooie uitvoering van het reglement van orde voor de raadsvergadering. Minder te spreken was hij over de ver keerssituatie in Den Burg. „Zou het niet mogelijk zijn," zo vroeg hij, „een drem peltje te leggen in de Gasthuisstraat en in de Kogerstraat, vlakbij de Groene- plaats. Het verkeerslawaai is daar erg storend. Ik merk dat iedere keer, want ik woon er vlakbij." Ook vroeg Jansen de Waalderstraat voor al het verkeer af te sluiten en een zelfde maatregel uit te voeren voor de Gravenstraat. Wethouder Van der Kooi vond de drempels tegen verkeerslawaai geen goed idee. „Juist bij die drempels krijg je dat auto's moeten afremmen en daarna weer optrekken. Dat geeft alle maal extra geluid", zei hij. Het afsluiten van de Waalderstraat vond hij het over wegen waard. De Gravenstraat afsluiten vond hij minder juist omdat volgens van der Kooi, de bewoners dit zelf niet wil len. Hierop nodigde Jansen van der Kooi uit om een nachtje te komen logeren, zodat hij zelf het geluid rond de Gast huisstraat en de Kogerstraat zou kunnen constateren. Landschap „Ik ben vcor een mooi Texels land schap en ik ben ook voor alternatieve wijzen van energieopwekking. Die twee zaken zijn helaas niet altijd te verenigen. De laatste tijd verschijnen er wind molens op Texel. Hoeveel wil men er hiervan gaan zetten en zijn deze dingen wel in te passen in het Texels land schap? Zijn daar voorschriften voor?" Het was deze problematiek die Rienstra tijdens de rondvraag naar voren bracht. Burgemeester Engelvaart antwoordde dat de windmolens de gemeente ook zorgen baren en dat daarom al eens in de rubriek "Uit het raadhuis" op één en ander was ingegaan. Hij zei dat wind molens bouwwerken zijn in de zin van de wet en dat voor het plaatsen van zo'n molen een bouwvergunning noodzake lijk is. Voor het verlenen van een der gelijke vergunning wordt gekeken naar het bestemmingsplan. De schoolinspectie in Den Helder was het onderwerp dat Zegers ter sprake bracht. Hij wist te melden dat er bij deze inspectie al enige tijd een vacature vrij is. Het lijkt er echter op dat deze vacature naar Alkmaar gaat. De inspec tie Alkmaar wordt dus groter, de in spectie in Den Helder wordt beperkt. De burgemeester zei dat deze kwestie wordt gedicteerd uit Den Haag. Wel heeft Texel samen met Den Helder een telegram naar de minister van onderwijs gestuurd met het dringende verzoek de vacature voor de schoolinspectie in Den Helder te laten en niet naar Alkmaar te verplaatsen. Dakhellingen Schilling bracht de kwestie van de dakhellingen in het buitengebied naar voren. "Het college heeft overlegd met de standsorganisaties voor de bloem bollencultuur en de provincie over de dakhellingen. Een helling van dertig graden is een voorbeeld van hoe het niet moet. Niemand is er blij mee. Mensen die bouwen willen, worden door de hellingen op hoge kosten gejaagd. Het is verder een beter gezicht als er niet van die idioot hoge punten komen. Het lijken wel kerkdaken", zei Schilling. Schilling wilde verder nog weten hoe de financiële afhandeling van de verbou wing van de oude ULO nu verloopt. Verder wees hij op de situatie bij de oude vuilnisbelt bij de Rode Zee. "Er is daar nu een leuk bergje in het landschap ontstaan dat al aardig groen begint te worden. Om dat bergje heen ligt echter allemaal rommel. Het lijkt op de rand om een hoed. Kan die rommel niet onder een laag aarde bedekt worden", vroeg hij. Ook informeerde hij naar de situatie in de nieuwe vuilnisbelt bij 't Horntje. Burgemeester Engelvaart zei dat er overleg gaande is met het provinciaal bestuur over de dakhellingen. Er is bin nenkort een compromis te verwachten. Hij vond het het beste om de letterlijke tekst van gedeputeerde staten dienaan gaande af te wachten. Wethouder Nauta zei dat de rekeningen van de verbouwing van de oude Ulo nog niet allemaal binnen zijn. Wel had hij de indruk dat alles tot nu toe financiëel goed verliep. Over de situatie bij de Rode Zee meldde wethouder Van der Kooi dat de situatie zal worden bekeken. Als het vuil storend aanwezig is, zal het bedekt worden. Voor waar het de stortplaats bij het Horntje betreft wordt gewerkt om een vergunning los te krij gen voor verhoging of vergroting. De stortplaats bij 't Horntje moet tot 1986 dienst doen. Na die tijd zal Texel zijn vuilnis naar het vaste land moeten brengen. Van Asselt vroeg naar de ontwikke lingen rond het terrein bij De Koog dat door de recreatiestichting Texel wordt ingevuld en ook maakte hij melding van de zeer gevaarlijke situatie die in de Boodtlaan is ontstaan. In de Boodtlaan staat al geruime tijd een bouwkraan half op de weg. Vrachtauto's moeten hier door vaak een stuk over de stoep rijden. Een gevaarlijke situatie voor voetgan gers. Wethouder Nauta hoopte in de loop van dit jaar meer inzicht over de ontwikkelingen op het RST terrein te kunnen geven. Het terrein zal echter wel ingevuld worden aan de hand van de nieuwe inzichten in de verblijfsrecreatie. Wethouder van der Kooi beloofde de situatie rond de bouwkraan te zullen be kijken en op te lossen. Rouwgelegenheid Dros hamerde er weer eens op dat de notulen van de vorige raadsvergadering nog niet klaar waren. "Zo lang dat zo blijft blijf ik daarover doorgaan", zei hij. De burgemeester vond ook dat er voor de telkens afwezige notulen een oplos sing gevonden moet worden. Welboren vond het zeer wenselijk dat er een studie wordt gemaakt van de presentatie van het gemeentehuis. Hij noemde met name het sombere glas en de hoge stoep. Hij vond dat het belangrijk is om te weten hoe het gemeentehuis bij de bezoekers overkomt. Engelvaart zegde toe dat één en ander in de commissie algemene zaken aan de orde zal komen. Hekkesluiter van de lange rij vragen stellers was Beumkes die zei van diverse zijden te hebben vernomen dat er grote ontevredenheid bestaat over het feit dat er geen behoorlijke rouw- en opbaar gelegenheid is op Texel. Als oplossing hiervoor noemde hij het kleine BLO schooltje aan de Molenstraat. Wethou der van der Kooi erkende de problemen. Hij zei dat de gemeente al vijf jaar in onderhandeling is met het gemeente bestuur van de doopsgezinde kerk. Het heeft er een paar keer op geleken dat de zaak bijna rond was. maar steeds waren er weer punten waarop een overeenkomst afketste. Hij zei dat de gemeente nu een definitief eindbod aan het kerkbestuur heeft gedaan. De sug gestie van het BLO schooltje als rouw gelegenheid vond wethouder Blanken niet goed. "We moeten ernaar streven het schooltje voor onderwijsdoeleinden te behouden", zei hij. De zon komt 13 april op om 6.44 uur en gaat onder om 20.35 uur; 16 april op om 6.39 uur en onder om 20.38 uur. Maan: 15 april N.M., 22 april E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 11 april 4.36 en 17.38 Zaterdag 12 april 6.24en 19.13 Zondag 13 april 7.51 en 20.24 Maandag 14 april 8.59 en 21.20 Dinsdag 15 april 9.58 en 22.14 Woensdag 16 april 10.39 en 23.07 Donderdag 17 april 11.06en23.52 Vrijdag 18 april 11.43 en— Zaterdag 19 april 0.21 en 12.08 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5