„WAT IK ZEGGEN WOU.." Bewaar het land" in Natuurrecreatiecentrum Waddenvereniging praat over werk aan de Wadden Boompje planten, Actie tegen clandestiene zenders „WAT IK ZEGGEN WOU.." Wethouder Blanken Misleidende anti-propaganda? Geen doordrijvers Feestkrant badmeesters Fietsen gestolen Dutje op de rijbaan DINSDAG PAGINA 5 TEXELSE COURANT BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE In het Natuurrecreatiecentrum is tot 3 november een foto expositie van Lies Wiegman te zien onder de titel „Bewaar het land". De expositie wordt gehouden ter ere van het 75-jarig bestaan van Natuurmonumenten. „Bewaar het land" zijn drie woorden die Chief Seattle, indianenopperhoofd in noordwest Amerika in 1855 sprak tot de vertegenwoordiger van de Ameri kaanse regering bij de overdracht van hun land. Zijn toespraak was een indringend betoog van een aan zijn geboortegrond ge hechte man over het behoud van de groene ruimte. De foto grafe Lies Wiegman sloot op de redevoering van Seattle aan met een serie foto's die voor het merendeel de laatste jaren in ons land zijn genomen. Lies Wiegman werd in 1927 in Heemskerk geboren, doorliep de acade mie der Beeldende Kunsten en werkte enkele jaren in New York. Ze publi ceerde foto's in Time en Life, won de internationale hoofdprijs van het blad 'Photography' en werd lid van de Village Camera Club. De laatste tien jaar geeft ze les in practische fotografie in Den Haag. In Nederland maakte ze vier fotoboeken over dieren, die vooral voor kinderen bedoeld zijn. In Den Haag woonde ze naast het dierenpark Was senaar en haar ervaringen daar zijn waarschijnlijk de oorzaak van het indringende foto-portret dat nu in het Natuurrecreatiecentrum te zien is. Machteloosheid Ze zegt: „Achter ons verrezen de eerste flats van de nieuwe aanbouw- stad. Het land naast ons waar eerst lama's, schroef hoornschapen, pony's en paarden vrij rondliepen, werd plotse ling gebruikt als opslagplaats van hon derden nieuwe auto's. Piepschuim ver pakkingsmateriaal werd op grote hopen bij elkaar gegooid en verbrand. Later moesten we verhuizen en ik vond een huis met een nog wild stuk land erachter. Hier herhaalde zich ongeveer hetzelfde Nu ligt het land daar half volgebouwd, half opengereten Grijp armen woelden het om, beukten een prachtig oud huisje aan stukken in enkele uren tijds. Betonnen palen wer den tegen bomen aangesmeten, bomen die er al eeuwen staan, land dat er eeuwen lag, verdwijnt botweg en zonder consideratie, in een vloek en een zucht. Dan overvalt mij die mach teloosheid die Seattle gevoeld moet hebben in verhevigde mate. Hij gaf er lucht aan in zijn woorden. Hij probeer de de blanke man te laten zien wat hij aan het doen was. Ik probeer dit te doen in beelden in de hoop dat het iets zal helpen. Beter iets dan niets". De expositie van Lies Wiegman confronteert de bezoeker dan ook met de vaak macabere gevolgen van menselijk ingrijpen. Naast prachtige landschappen hangen foto's van afschuwelijke industriegebieden, dode vogels en platgereden katten. De expositie wordt gehouden in de ruimte van het Natuurrecreatiecen trum waar vroeger de tentoonstel ling over de zandsuppletie was. In de zaal worden ook aan de lopende band dia's vertoond van ver schillende gebieden die in handen zijn van Natuurmonumenten. In deze serie zitten flink wat plaatjes van Texelse bezittingen van deze stich ting. BACVEN u>N LEZERS - BUTCN VERANTWOORDE LUX. HtC ULN DC RE OA* TC Wethouder Blanken liep in de raads vergadering van 8 april rood aan Waarom' Hij had een indringend ge sprek gehad met de leerkrachten van de Beatrixschool op 3 april. Daarna volgde een gesprek van de leerkrachten met de oudercommissie van deze school, waarop de oudercommissie haar standpunt bepaalde en kenbaar maakte op 5 april aan B. en W. en alle raadsleden. Een oudercommissie is een zelfstandige eenheid, die haar mening, onafhankelijk van de leerkrachten, kan uitdragen indien zij dit wenst. Niet dat er in dit geval verschil van mening is tussen de oudercommissie van de Bea trixschool en de leerkrachten. Wij leven Toch in een democratisch land, waarin ieder zijn mening mag verkondigen? Deze mening is als zodanig kenbaar gemaakt door de oudercommissie en niet door de leerkrachten waar wet- nouder Blanken het gesprek mee had. Wat is hier voor u zo irritant aan heer Blanken? Onze eigen mening? Ons ver zoek om inspraak en overleg? Of de democratie? Misschien wel alle drie. In de raadszaal moet je als toeschouwer je mond houden zeggen ze; dat is voor de .'wethouder gemakkelijk dan. In de krant »kun je je mening nog kwijt gelukkig. Namens de oudercommissie Beatrixschool, Jan Dekker Pzn. Op 10 mei a.s. zal de Waddenver- eniging haar jaarlijkse algemene le denvergadering houden in de visafslag te Harlingen. 's Morgens zal het huishoudelijk deel van de vergadering plaatsvinden in het mijn- lokaal van de visafslag. Zoals gebruikelijk zal de rest van de dag gewijd worden aan een speciaal onderwerp Dit jaar zal het programma worden toegespitst op de relatie milieu en werkgelegenheid in het Wadden gebied onder het motto „Werk aan de Wadden". Het bestuur van de Wad denvereniging heeft dit motto gekozen, omdat zij prioriteit zal gaan geven aan acties die een stimulans willen zijn voor economische ontwikkelingen in het Waddengebied, die mede het behoud van natuur en milieu als uitgangspunt willen nemen. De jaarvergadering wordt als een goede gelegenheid gezien om deze activiteiten onder de aandacht van de leden en van alle overige gei'nteresserden te brengen. Om die reden is ook voor Harlingen gekozen als plaats voor de vergadering. Tijdens de jaarvergadering zal zo uitge breid mogelijke informatie worden gegeven over mens- en milieuvriendelijk ondernemen in het Waddengebied. Daarom zijn ook ca 140 organisaties uit Noordholland, Friesland en Groningen apart benaderd met het verzoek hun achterban te activeren naar Harlingen te komen. Wij hopen daarmee een zo groot mogelijke groep mensen te bereiken, voor wie deze informatie van practische betekenis kan zijn, Schapenmelkerij Om milieuvriendelijke economi sche ontwikkelingen in het Wadden gebied te kunnen stimuleren, willen wij een werkfonds, genaamd „Werk aan de Wadden" stichten, dat finan ciële bijdragen kan verlenen aan voorbeeldprojecten die een richting op gaan die beter aan natuur en landschap zijn aangepast dan nu vaak het geval is en die uitgaan van een zuinig gebruik van energie en grodstoffen. Op onze ledenvergade ring zal het startsein gegeven worden van deze fondswervings actie. Een voorbeeld van milieuvrien delijk ondernemen is de schapen melkerij die de Texelaars Piet Bak ker en Kees Kikkert hebben opgezet. Zoals onlangs in de Texelse Courant werd beschreven is deze schapen melkerij opgezet met het doel de schapenhouderij voor Texel te bewa ren. Op de vergadering van de Wad denvereniging zullen Drs. J. Lubbers, fractievoorzitter van het CDA en Prof. Dr. J. Pen, econoom te Gro ningen hun visie over deze nieuwe projecten geven. Het programma van de dag ziet er wijzigingen voorbehouden als volgt uit: 10.30 - 12.30 uur: Huishoudelijke ver gadering van de Waddenvereniging in het restaurant van de visafslag Tege lijkertijd zal er in de grote hal van de visafslag van alles te doen zijn: informatie over mens- en milieuvrien delijk ondernemen in noord-Nederland; tentoonstellingen en informatiemarkt; presentatie van het werk en de werk groepen van de Waddenvereniging; films; activiteiten voor en door kinde ren. Gedurende de lunch (12.30 - 14.00 uur) zal er voor een muzikaal inter mezzo gezorgd worden door „Irolt". Middagprogramma (14.00 - 16.30 uur): voordracht Drs. R. Lubbers, aan sluitend Prof. Dr. J. Pen; plenaire discussie; pauze met muziek; start fondswervingsactie met medewerking van Rients Gratama. Gedurende de gehele dag zal er de mogelijkheid zijn voor het maken van een bootexcursie op de Waddenzee of het brengen van een bezoek aan het Waddenhuis, dat 'open huis' zal hou den. Naar aanleiding van de brief van L. J. van der Geest in de Texelse Courant van 11 april het volgende. Tijdens de door het Comitee Zuidelijk Afrika en de werkgroep Kairos georga niseerde nationale Shell-pompendag van 22 maart, hebben we van meerdere kanten te horen gekregen dat we eerst maar eens een kijkje moesten gaan nemen in Zuid-Afrika, alvorens een mening ten beste te geven ten aanzien van de apartheid daar. Ouderen deden ook nogal eens een beroep op de door hen opgedane levenservaringen. Het zelfde zien we L. J. van der Geest doen. Ten onrechte! Ik vond het artikel nogal vaag. Zonder steekhoudende argumenten aan te dragen komt Van der Geest tot de conclusie dat ik mij bezig gehouden heb met 'sterk mislei dende anti-propaganda'. Dat lijkt mij zeer onwaarschijnlijk, eerder heeft Van der Geest zich door de blanken in Zuid- Afrika zand in de ogen laten strooien. Ter verduidelijking citeer ik Thelma Ravell, een zwarte Zuid-Afrkaanse ballinge: „Zuid-Afrika is een land waar de zwarte bevolking verstoken is van de meest elementaire mensenrechten: De regering bepaalt onder andere niet alleen dat je als zwarte burger niet mag stemmen, r aar ook waar je moet werken en wonen, waar je naar school moet, waar je naar de kerk moet, met wie je mag trouwen en of je al dan niet met je man en gezin samen mag wonen". Verder zegt ze: „De zwarte bevolking heeft al in 1960 bij monde van Chief Albert Luthuli, Nobelprijs winnaar voor de Vrede, om een boycot gevraagd. Alle anti-apartheidsorganisa ties binnen en buiten Zuid-Afrika, waaronder het A.N C., de S.A.C.T.U., de P.A.C en The Black Consciousness Movement, vragen nog steeds om een totale boycot". En wat te denken van het volgende citaat van bisschop Desmond Tutu, de secretaris-generaal van de Zuid-Afri kaanse Raad van Kerken: „Ik kan niet zeggen: investeer geen geld, geen kapi taal meer in Zuid-Afrika want de wet verbiedt mij dat. Ik zeg alleen: hopelijk zijn er een paar intelligente mensen buiten Zuid-Afrika, die begrij pen hoe de grote massa van de zwarten over deze zaak denkt". Verder wil ik er op wijzen dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties reeds tweemaal tot een olieboycot heeft opgeroepen. Helaas is een dergelijke oproep niet dwingend voor de lidstaten. Tot drie maal toe zijn resoluties van de Veilig heidsraad, die wél dwingend zijn, ge strand op een westers veto Hoopvol is het dat oppositieleider Joop den Uyl en tweede kamerlid Jan Nico Scholten (CDA) zich, tijdens het half maart gehouden internationaal seminar over een olie-embargo van Zuid-Afrika, hebben uitgesproken vóór een totale olieboycot van dat land. Zowel Den Uyl als Scholten hebben verklaard dat als er binnen de EEG geen steun te vinden is voor een dergelijke boycot, Nederland zélf het goede voor beeld zal moeten geven. Ik dank de redactie van de Texelse Courant voor de beschikbaar gestelde ruimte en zal via deze krant nog slechts ingaan op brieven die een duidelijke bijdrage leveren aan de dis cussie over het al dan niet instellen van een olieboycot tegen Zuid-Afrika. Erik Hooijberg, Boogerd 26, Den Burg. De oudercommissie van de Beatrix school heeft in een brief aan de raad gereageerd op de actie van enkele ouders van LOM-kinderen voor be schermd vervoer naar de Kompas- school in Den Helder. De oudercom missie is geen voorstander van dit ver voer omdat zij vreest dat daardoor meer LOM-kinderen naar Den Helder zullen gaan en dus niet naar de Beatrix school in Den Burg. Het leerlingental (dat reeds een sterk dalende tendens vertoont) van de Beatrixschool zou zo danig kunnen zakken dat het de onder gang van de school zou kunnen bete kenen. Met die reactie zijn wij natuurlijk niet blij, maar erger vinden we het dat de oudercommissie blijkbaar boos is. Zij spreekt over „heilloos doordrijven" van I LOM-ouders. Van doordrijven is geen sprake. We hebben niets anders gedaan dan één, ons inziens redelijk verzoek indienen bij het gemeentebe- stur en hebben daarbij ingehaakt op wettelijke mogelijkheden. We sturen onze kinderen niet naar een school in Den Helder omdat dat zo leuk of modieus is. Zeker in ons geval hebben we van onpartijdige, deskundige zijde het advies gekregen dit te doen. Omdat het 't beste is. Het is mogelijk dat er LOM-kinderen zijn die even goed of bijna even goed kunnen worden opge vangen op de Beatrixschool. Elk geval is anders. Kinderen die LOM-onderwijs nodig hebben zoals dat aan de Kom- passchool in Den Helder, een echte LOM-school, wordt gegeven moet het worden mogelijk gemaakt dit onderwijs te volgen. Door het door ons gevraag de beschermde vervoer wordt de belas ting die het dagelijks heen en weer reizen betekent, zo licht mogelijk ge maakt. De gang naar school en terug wordt dan vergelijkbaar met de inspan ning die een kind zich moet getroosten dat in een buitendorp of in het buiten gebied woont en elke dag naar een school in Den Burg moet. Het wordt dus doenlijk, al is het niet ideaal. Wij vinden dat ouders moeten kiezen voor onderwijs dat het beste is voor de kin deren en zich daarbij niet al te snel moeten laten afschrikken door onge mak. Dat laatste is van tijdelijke aard maar het eenmaal genoten onderwijs heeft gevolgen voor het hele leven. De oudercommissie van de Beatrixschool meent er aan te moeten twijfelen of het voor de kinderen het beste is om dage lijks naar Den Helder te reizen. Zo'n opmerking irriteert verschrikkelijk want dat is nu juist wat ons bezig houdt en we streven naar een regeling dat dage lijks reizen aanvaardbaar te maken. Met evenveel recht kunnen wij eraan twijfe len of de opvang van LOM-kinderen op de Beatrixschool wel het beste is, maar dat doen we niet want we voelen er niets voor om mensen die zich voor beeldig inzetten onnodig tegen de haren in te strijken. Temeer daar we het op een belangrijk punt eens zijn: we willen allemaal het beste voor onze kinderen. De ene oplossing hoeft de andere helemaal niet uit te sluiten. Vooral niet als de actie die thans wordt ondernomen er in zou resulteren dat ouders, leerkrachten en andere betrok kenen hun valse schaamte overwinnen en er aan meewerken dat meer kinde ren voor een of andere vorm van „speciaal onderwijs" worden opgegeven dan thans het geval is. Ver trouwen in eikaars bedoelingen, onge acht wat misschien in het verleden is gebeurd, is daarbij van groot belang. M. de Graaf-van Hees, De Koog De Texelse rijkspolitie is zondag in samenwerking met de radiocontrole dienst van de PTT in actie gekomen tegen enkele clandestiene zenders, op verschillende plaatsen op Texel. Tegen drie personen werd proces verbaal opgemaakt. Hun zenders (totaal elf stuks) werden in beslag genomen. Een van de etherpiraten werd op heterdaad betrapt. Om precies hetzelf de tijdstip (om onderling waarschuwen te voorkomen) werd een inval gedaan op twee andere adressen. De actie werd ondernomen na radiopeilingen vooraf. De in beslag genomen appara tuur omvat zenders van allerlei soort. Een van de stations was onder de luis teraars bekend als 'Albatros'. Het zal waarschijnlijk niet bij deze actie blijven. Op Texel is nog veel illegale zend apparatuur in gebruik, het zijn meestal '27 MC bakken' van het verboden type, maar er wordt ook gewerkt op FM fre quenties die in de buurt zitten van de Hilversumse zenders. Op de middengolf (180 meter) is af en toe zelfs een min of meer compleet Texels radiogrogramma met verzoekplaten te beluisteren. Het Utrechts Studenten Werkkamp dat sinds 1953 de badmeesterij op Texel verzorgt viert dit jaar haar zesde lustrum. Op 27, 28 en 29 juni vindt een grootse reünie plaats van al diegenen die in de afgelopen jaren waakzaam werk op het strand verricht hebben. Ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan wordt een jubileumkrant gemaakt met verhalen, interviews en foto's over de badmeesterij op Texel. De krant zal in een oplage van 7.000 gedrukt worden. Geïnteresseerde adverteerders kunnen zich wenden tot de commissie Utrechts Studenten Werkkamp of drukkerij Langeveld en De Rooy. De heer J. P. Beerling uit Den Burg miste vrijdag zijn fiets die hij in de stal ling van de veerhaven had achterge laten. Het was een groene Gazelle met drie versnellingen, type 'Cheeta' ter waarde van 7700, Een dag eerder raakte Rob Vink uit Den Burg zijn fiets kwijt als gevolg van diefstal. Hij had zijn (rode metallic) Gazelle achtergelaten in De Koog. De politie trad in de nacht van don derdag op vrijdag op tegen een Italiaan se automobilist die zijn auto midden op de Pontweg had gezet en er in lag te slapen. De 33-jarige man kon geen aannemelijke verklaring geven voor zijn gevaarlijk gedrag. De veronderstelling dat hij dronken was, bleek onjuist. Hij vertelde wel dat hij in het hotel in De Koog waar hij verblijf hield, ruzie had gehad met zijn vriendin en dat hij zich zeer moe voelde De Burgwal in Den Burg is sinds gisteren een grote lindeboom rijker. Met een vrachtwagen werd de boom gebracht en na wat passen en meten kwam hij naast het kantoor van Archi tectenbureau Texel te staan. Om de boom, die aan de stam zo'n twintig centimeter dik is, te planten, was een zware kraan nodig. Het planten van de boom was een initiatief van het archi tectenbureau die op deze wijze wilde vieren dat een aantal pandjes aan de Burgwal geheel gerestaureerd zijn. Over een week of vier zal het nieuwe kantoor van het bureau aan de Burgwal worden geopend. 7 «v.™ kraan wordt de echt meter hoge linde op rijn plaats in de Burgwal getakeld. 15 APRIL 1980

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5