In september warme maaltijd voorziening op Texel 0 - X AGENIA Gevarieerd programma De Koog Promotion Voor het weekend 'Apollo' met vijfde van Schubert informatieve avonden muziekschool HAVENRESTAURANT TEXEL Vrijwilligers nodig maaltijdvoorziening Toiletten besmeurd van 19 en 20 april Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Zuigelingenbureau Thrombosedienst PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 APRIL 198* De behoefte aan een warme maalrijd voorziening is bij ouderen zeer duidelijk aanwezig. Dat blijkt uit de gegevens van een enquête die in het najaar werd gehouden onder alle Texelaars van 65 jaar en ouder. Maar liefst 77 mensen in deze groep antwoordden positief of ze gebruik zouden maken van een warme maaltijd voorziening als deze op Texel bestond. Met dit gegeven in de hand is de commissie die eerder al uit de Werkcommissie Texel van de Regionale Stichting Welzijn voor Ouderen was gevormd aan de slag gegaan om de maaltijdvoorziening voor 1 september rond te krijgen. Op 30 januari kwam deze commissie voor het eerst in vergadering bijeen en in snel tempo volgden er nog vier vergaderingen. Uit deze vergaderingen kwam naar voren dat de warme maaltijdvoorziening principieel een basisvoorziening moet zijn voor alle Texelaars die daarvoor, gezien hun omstan digheden in aanmerking komen. Hoewel ouderen vaker een beroep op de voorziening zullen doen, is er dus geen leeftijdsgrens gesteld. Uiteraard zijn er wel zorgvuldige criteria opgesteld om te voorkomen dat misbruik van de maaltijdvoor ziening wordt gemaakt. Als men door ziekte of invaliditeit zodanig gehandicapt is dat koken, of het inkopen doen, niet, of slechts met uiterst veel moeite kan gebeuren dan komt men voor de maaltijdvoorziening in aanmerking. Maar ook als men door psychische belemmering niet tot kookactiviteiten kan komen of als men door een isolementspositie onvoldoende belangstelling voor koken bestaat kan men van de voorziening gebruik maken. Andere redenen zijn het door primitieve woon omstandigheden geen- of onvoldoende kookgelegenheid hebben of onkunde. Bij dit laatste valt te denken aan mensen die nog nooit gekookt hebben en plotseling alleen komen te staan. Deze mensen zouden bijvoorbeeld onvoldoende kennis kunnen bezitten om dieetmaaltijden samen te stellen. Voor thuisbezorging wordt uitgegaan van slechte vervoersmogelijkheden voor de aanvrager. Overigens zal voortdurend worden bekeken of de noodzaak van het maal- tijdverstrekken aanwezig blijft. Het is niet zo dat wanneer eenmaal een aan vraag is gehonoreerd, men in het vervolg altijd aanspraak kan maken op de maaltijdverlening. Voor indicatie van de maaltijdverzorging zullen leden van de commissie voor warme maaltijdvoor ziening en coördineren de vrijwilligers zorgen. Kontaktpersonen De aanvraag voor de warme maaltij den kan worden gedaan bij kontakt personen van de commissie die daartoe op alle werkdagen van 9-10 uur in de Hollebol aanwezig zijn. De aanvragen worden direct in behandeling genomen, zodat de volgende dag al met het bezorgen van de maaltijden kan worden begonnen. Wel zal binnen twee weken contact met de aanvrager worden op genomen om tot een juiste beoordeling te komen. De gehele gang van zaken zal in handen zijn van de coördinator van de vrijwilligers. De algehele verantwoorde- lijkheid ligt in handen van de commissie als onderdeel van de Regionale Stich ting Welzijn voor Ouderen. Er zal dus geen speciale stichting of vereniging in het leven worden geroepen. Wat betreft de vorm waarin de maal tijden worden verstrekt zijn verschillen de mogelijkheden overwogen. Uitein delijk is gekozen voor zelf bereide warm uitgebrachte maaltijden. De maaltijden zouden bijvoorbeeld in een verzorgings tehuis kunnen worden bereid. Wat dat betreft is al een aanbod van Huize 'Irene' binnengekomen. De heer Hoebe (chefkok) toonde zich hiervoor een warm voorstander. Door de maaltijden zelf te maken en niet te werken met bijvoorbeeld diepvriesmaaltijden kan ook goed rekening worden gehouden met de verschillende dieetvormen die er zijn. Een nadeel is dat men zal moeten eten 'wat de pot schaft'. Voordelen De maaltijden worden verstrekt in het zogenaamde Thermobox systeem. Dat systeem bestaat uit een combinatie van aluminiumborden afgesloten met een aluminiumdeksel. Voor een complete en individuele warme maaltijd is dit geheel verpakt in een passende en perfect isolerende thermobox die van piep schuim is gemaakt. De aluminiumbor den worden slechts één keer gebruikt. Daardoor wordt voorkomen dat de vrij willigers dagelijks met een enorme af was opgescheept zitten. De thermobox kan met warm water worden gereinigd en zal tussen de drie en de vijf maanden mee kunnen. De voordelen zoals de goede vervoersmogelijkheden, geen vaat, het lang warm blijven van de maaltijden en de lage investeringskosten worden een beetje overschaduwd door het milieu vervuilende aspect. Een goed idee voor uw feestjes, diners en parties. Bel uw gastheer Jan C. Stolk. (02226) 310 De commissie is van mening dat het het beste zou zijn als de maaltijden zeven dagen per week zouden worden verstrekt. Dit blijkt echter onhaalbaar. Er zou dan, ook in de weekends, beschikt moeten worden over een enorm aantal vrijwilligers. Daarom gaat men ervan uit dat de hulpverlening met de maaltijden een aanvullende hulpverlening is. Im mers, de kandidaten voor deze hulpver lening redden zichzelf nu ook al op de één of andere manier. De commissie heeft daarom besloten de maaltijden op drie dagen te verzorgen, namelijk op maandag, woensdag en vrijdag. Er wordt naar gestreefd de distributie om half twaalf te laten beginnen zodat het voor vrijwilligers nog mogelijk is om tussen de middag thuis warm te eten. Veerhaven, 't Horntje De maaltijden worden op twee ma nieren verspreid. Er zullen maaltijden naar de deelnemers worden gebracht en de mensen die zelf vervoer hebben zullen de maaltijden in de Hollebol op kunnen halen. Volgens de enquête zoals die onder de Texelse bejaarden werd gehouden zijn er 40 gegadigden in Den Burg, 7 in Oosterend, 9 in Oudeschild, 9 in Den Hoorn, 2 in De Cocksdorp, 8 in De Koog en 2 in de Waal. Die getallen vergen nogal wat van de organisatie van het bij de mensen thuis brengen van maaltijden, want de aanvragers zitten over geheel Texel verspreid. Een sy steem met een busje is vanwege het grote verspreidingsgebied niet aan te raden. Daarom zullen de vrijwilligers uit de verschillende dorpen afhankelijk van het aantal aanvragen met één of meer auto's naar Irene moeten komen om de maaltijden op te halen. De Waal en Oosterend zijn wellicht in een rit te combineren. Naar het zich laat aanzien is voor ieder buitendorp één vrijwilliger met een auto voldoende. Voor Den Burg zullen 3 a 4 vrijwilligers moeten zijn. De mensen die zelf hun maaltijden komen halen zullen tussen 12 uur en half één in de Hollebol terecht kunnen. Na zorgvuldige berekening en calcu latie is gebleken dat de prijs van de maaltijden rond de ƒ7,50 zou moeten komen te liggen. In die prijs is alles inbegrepen, dus ook het vervoer. Er zal echter nog in de werkcommissie over de prijs worden gepraat omdat deze na tuurlijk parallel moet lopen met andere instellingen die maaltijden verzorgen. De adminstratie aangaande de diëten zal door de kok worden verzorgd. De finan ciële en verdere administratie zal wor den uitgevoerd door de coördinatrice Rita Dogger. Voor het verzorgen van maaltijden zoals dat in nevenstaand artikel omschreven staat, zijn ongeveer 25 vrijwilligers nodig. Vanuit de buitendorpen zullen 5 auto's op maandag, woensdag en vrijdag naar Den Burg moeten rijden waarvoor dus in ieder geval al vijf vrijwilligers nodig zijn. In Den Burg zullen 3 a 4 vrijwil ligers nodig zijn voor de distributie. Verder zullen er 3 mensen moeten helpen bij het 'verzendklaar' maken van de maaltijden. In het totaal komt men dan op zo'n 11 vrijwilli gers. Gaat men er van uit dat iedere vrijwilliger een plaatsver vanger moet hebben zodat men om de week kan werken dan zijn 25 vrijwilligers niet teveel. Mensen die bij dit project wil len helpen kunnen zich melden op het spreekuur van Nico Nachtegaal op dinsdag en donderdag tussen 10.00 en 12.00 uur in „De Hollebol". Ook kunnen vrijwilligers bellen naar Rita Dogger, telefoon (02220) 3387. Door een en ander zal de totaalin druk iets minder commercieel worden. Gedurende de acht braderiën (van 24 juni tot en met 12 augustus) zal bijvoor beeld telkens een Texels dixielandor- kest optreden De groep speelt op aller lei plaatsen, zowel binnen als buiten. Elke week is er ook poppenkast, even als in het afgelopen jaar. Iets bijzonders is ook een 'paardendiner' waaraan wordt meegewerkt door ruitercentrum Bornrif. Een aantal paarden zal, zo 'menselijk' mogelijk aan de Nikadel aan tafel gaan en een hoeveelheid door hotels beschikbaar gesteld afval verorberen. Gedurende enkele dinsda gen zal het Peter Stuijvesant skistunt- team optreden. Om 14.00, 16.00, 17.30 en 19.00 uur zullen spectaculaire de monstraties worden gegeven met een springschans op de Nikadel. Het draai orgel zal dit jaar wat minder vaak worden ingezet: gedurende drie dins dagen. De Boerenkapel komt tijdens vier braderieën in actie. De drumband doet drie keer mee, waarvan twee keer in combinatie met een balonnenop- tocht. Vier keer zal een parachutisten demonstratie spectaculaire luister bij zetten aan de Koger braderie. Vlooienmarkt De vlooienmarkt waarmee het zomer- programma van De Koog Promotion van start gaat, is gepland op zaterdag 17 mei. Zaterdag 28 juni is het con- Het studentenorkest Apollodjdens aan optraden voor de Nederlandse Vereniging in Brussel in april 1979. Er wordt aan herinnerd dat a.s. za terdag het Delftse studentenorkest 'Apollo' in de Nederlands Hervormde kerk te Den Burg een concert zal ver zorgen met o.m. de 5e symfonie van Schubert; het Derde Brandenburgs concert van J. S. Bach en werken van Georges Bizet en Gordon Jacob. Kaarten zijn f6, verkrijgbaar op het bureau culturele zaken en 's avonds vanaf half acht aan de kerk. De Delftsche Post schreef op 5 de cember j.l. over de door 'Apollo' uitgevoerde 5e symfonie van Schubert: ,,ln de imponerende gewelven van de oude kloosterkerk kwam de vijfde sym fonie tot een festijn van klankrijkheid. Van Schuberts negen symfoniën is de vijfde wel de mooiste en dit kleine orkest slaagde er wonderwel in deze schepping weer tot leven te brengen. Na enige schuchterheid bij de aanvang van het eerste deel kwam reeds bij het tweede de sonore klank van de hoorns in evenwicht met het lichtere geluid van fluiten en fagotten. Het derde deel werd als 't ware juichend ingezet en met name de strijkers zorgden voor een indrukwekkend samenspel, zowel bij het scherzo als in de finale. Dirigent Pleun van der Linden bleek het werk goed te beheersen en het orkest uitste kend in de hand te hebben. Het is daar om niet verwonderlijk dat de musice rende studenten na deze schitterend geslaagde uitvoering uitbundig werden gehuldigd". Voor een beperkt aantal studenten wordt nog logies gezocht van zaterdag op zondag. Aanmeldingen hiervoor aan het bureau culturele zaken p/a raad huis. De Koog Promotion komt deze zomer met een aanmerkelijk uitgebreider en gevarieerder zomerprogramma dan tot dusver het geval is geweest. Naast het gebruikelijke, elke dinsdag terugkerende braderievertier in de Dorpsstraat, komen er diver se incidentele of slechts enkele malen terugkerende hoogte punten. Naast het dinsdagprogramma worden op andere data een vlooienmarkt, een concours hippique en een antiekbeurs georganiseerd. cours hippique, dat wordt georgani seerd in nauwe samenwerking met de Blijde Rijders die op hun beurt weer medewerking krijgen van soortgelijke verenigingen elders uit Noordholland. Ook de Waddenruiters en de Klepper- tjes doen mee en de drumband Excel sior zorgt voor muzikale omlijsting. Van 18 tot en met 20 juli wordt een antiek beurs gehouden in een tent van 60 x 12 meter. Diverse antiquairs uit het land doen er aan mee; ook Texelse antiquairs zijn welkom. Het is lang goed gegaan met de open bare toiletten op de Vismarkt in Den Burg. In tegenstelling tot de sombere verwachtingen zijn ze tot dusver niet aan vernielzucht ten prooi gevallen. Het was daarom een teleurstelling dat begin deze week werd ontdekt dat ze met verf waren beklad. De gemeente heeft de politie verzocht een oogje in het zeil te houden. De politie op haar beurt doet een beroep op het publiek om in deze oplettendheid te betrachten. Het zou te betreuren zijn als de thans in grote steden heersende mode om met verf spuitbussen gebouwen en dergelijke te bekladden ook hier zijn intrede zou doen. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur maandagmorgen 8.00 uur tot Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00- 16.30 uur zonder afspraak. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Mevr. van der Kloet, Naalrand 4, Den Hoorn, tel. (02226) 467. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan man zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 18.00 uur. Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag 11.30-13.00 uur en 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444 Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. J. Beekman, dierenarts, maandag 21 april geen spreekuur in De Waal. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 20 april 1980 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wisman. De Cocksdorp 10 uur de heer Veld huis uit Emmen. Den Hoorn 11.15 uur ds. Wisman. De Koog 11 uur ds. Hoekstra. De Waal 9.30 uur ds. Hoekstra. Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout. Oudeschild 11 uur ds. Van Zijll Langhout. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg lOuurds. Blaauw 19.30 uur ds. J. Drost uit Rijs wijk. Oosterend 10 uur ds. J. Drost uit Rijswijk. 17.00 uur ds. Blaauw. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 uur stud. C. Sonne- velt. 16.00 uur stud. C. Sonnevelt. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds Hylkema. Kerkbusje Den Hoorn. BAPTISTENGEMEENTE IN DE Doopsgezinde kerk, Koger- straat. Den Burg 16.30 uur ds. Molema. Kinderoppas aanwezig. Uitzending vis De Lichtboei woensdag 18.30 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 uur Kindernevendienst De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur "Oosterend: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Woensdags: 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Dienstvergadering. Donderdag 17 april In 'De Wielewaal' te De Waal houdt d stichting dorpshuis De Wielewaal d, jaarvergadering; 20.00 uur. Vrijdag 18 april Toneelvereniging Zuid-Eierland herhaal in de kapel het stuk 'Daar zat 'm nou di kneep'; 20.00 uur. Zaterdag 19 april Het studentenorkest Apollo geeft eer uitvoering in de Hervormde kerk in Der Burg; 20.00 uur. Liefhebbers van cactussen maken eei excursie naar België. Vertrek met dr eerste boot, terug met de boot var 19.35 uur. Om 17.00 uur begint in Bosch en Duir de reünie van oud-strijders 39/40 Paal 9 De Schotse popgroep Haemhorrhoidi treedt op in 't Asiel (dorpshuis). Aan vang ca. 20.00 uur, entree f 2.50. Zondag 20 april Tussen 8.00 en 10.00 uur houdt di sportvissersclub een wedstrijd aan di IJsdijk. Maandag 21 april In de kantine van de Rijksscholenge meenschap houdt Herman Pieter dr Boer een lezing, aanvang 20.00 uur Vrije toegang voor iedereen. Het bestuur van het Overkoepelen! Orgaan van Vrouwenorganisaties kom bijeen ten huize van mevrouw Prins Vrouwe, Weverstraat 37, aanvang 14.0(. uur. In 'De Hollebol' houdt de afdeling Texe van Amnesty International een schrijf avond voor politieke gevangenen. Dinsdag 22 april In de LTS-kantine hebben de plane landsvrouwen van de afdeling Texel d< laatste bijeenkomst van dit seizoen Muzikale quiz door de dames Scherme en Beets uit Midden-Beemster, aanvan; 20.00 uur. In 'De Schakel' houdt de woning bouwvereniging Texel een ledenverga dering. O.a. over de stand van zaker met het CV/Iso .onderzoek en bouw plannen in de Mars. 20.00 uur. In het zaaltje naast de N.H.-kerk van D< Cocksdorp begint om 20.00 uur eer bingo-avond georganiseerd door d< Hervormde vrouwenvereniging. Var 19.00-20.00 uur is er verkoop van zelf gemaakte artikelen. De Texelse muziekschool organiseer de komende weken een aantal infor matieve avonden voor aanstaande in strumentale leerlingen. Tijdens dezr voorspeeluren zullen vrijwel alle instru menten, waarop de muziekschool les sen kan verzorgen, te beluisteren zijn Er zal voornamelijk worden opgetreder door leerlingen die 1 2 jaar les hebbei op hun instrument. Muzikale toppresta ties mogen van deze kinderen nog nie verwacht worden. Hun optredens zullei dan ook meer het karakter hebben vai een openbare les. Na afloop van he programma, dat ongeveer een uur z< duren, bestaat er voor ouders en kinde ren gelegenheid met de aanwezige do centen van gedachten te wisselen. Voo deze avonden worden de leerlingen va de speelklassen van de muziekschol persoonlijk uitgenodigd. Ook ander1 belangstellenden zijn echter van hart welkom. De data zijn: vrijdag 18 april te De Hoorn in de Waldhoorn; maandag 2 april te Oudeschild in 't Skiltje; woens dag 23 april te De Cocksdorp in het Eiei landsche Huis; donderdag 24 april t Den Burg in de aula van de RSG dinsdag 29 april te Oosterend in d Bijenkorf. De avonden te Den Hoorr Oudeschild en Den Burg beginnen or 19.30 uur, die In Oosterend om 20.0 De zuigelingen die aan de beurt zi, worden op het bureau verwacht op tijden, waarop hun eigen huisar zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Eissen, dinsdag 22 april or 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 23 ap om 13.30 uur. Dokter Barnardwoensdag 23 api om 15.00 uur. Iedere woensdag van 9.00 - 10.30 uu Adres: Groene Kruis-gebouw (ingan tandartsencentrum) Witte Kruislaai Den Burg. Mee te nemen: alle thron bosedienstgegevens van elders gi frankeerde retourenveloppe met vakai tie-adres, verzekeringsgegevens (zii kenfondskaart).

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2