IDrie illegale eilandomroepen werd het zwijgen opgelegd ,,lk denk dat we te populair werden" „WAT IK ZEGGEN WOU.." VAN HET RAADHUIS Woordblindheid Hogebergtheorie niet serieus Discussie-avond in plaats van demonstratie (ingieten Zon. maan en hoog water Afrika voor de Afrikanen Mededelingen van B. en W. j Meierblis Bingo-avond J0 VRIJDAG 18 APRIL 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Als de gemeenteraad zijn zin krijgt en op Texel een eigen radio station wordt opgericht, is dat geen primeur. Want de afgelopen maanden hebben de Texelse luisteraars dagelijks de gelegenheid gehad om naar een plaatselijke zender met verstrooiende program ma's te luisteren. Ze hadden zelfs keus uit drie: „World Music Radio" die uitzond op de 102 Mc van de FM-band, radio Clock- house" op de 103 Mc en radio „Albatros" op de 104 Mc. Dat was leuk en spannend, maar aan het feest kwam afgelopen zondag om 12.15 uur een abrupt einde als gevolg van ingrijpen van politie en PTT. Op dat tijdstip werd bij alle drie zenders tegelijk een inval gedaan, de boel werd in beslag genomen en het proces verbaal zal waarschijnlijk resulteren in fikse boetes of gevangenisstraf. Want zenden zonder vergunning is verboden, ook als niemand er last van heeft en zelfs als honderden luisteraars veel genoegen beleven aan de praatjes en de plaatjes. Volgens Bart de Vries in Eierland die met vrienden meer dan een half jaar lang het station World Music Radio heeft geëxploiteerd, kon die oenemende populariteit onder de luisteraars wel eens de belangrijkste oorzaak van het politie-optreden zijn geweest. Want afgezien van het for mele wettelijke verbod kan de Nederlanse overheid zich niet veroorloven een steeds populairder wordende illegale radiozender onge moeid te laten. Hoe meer fans een zender heeft, hoe moeilijker het wordt er maatregelen tegen te nemen. Dat heb je ook gezien bij radio Veronica. Bart de Vries was dus elke dag een paar keer in de lucht, 's Middags van Vijf tot half zeven en 's nachts van elf ;tot één uur. Bart had er de tijd voor ■want als para-instructeur kreeg hij een paar jaar geleden bij een val ernstig .rugletsel, waardoor hij vrijwel helemaal ^arbeidsongeschikt werd. In zijn oude beroep had hij wel eens met radio en zenders te maken en dat leidde er toe dat hij clandestien begon te zenden. Met allerlei apparatuur, maar tenslotte voornamelijk op de FM-band. Dat bleek opwindende mogelijkheden in zich te hebben want tegenwoordig heeft bijna iedereen FM op zijn radio zodat ook iedereen naar de clandestiene plaatse lijke zender kon luisteren. En dat ge beurde. Bart draaide plaatjes (populair en overwegend Nederlandstalig) en rekening houdend met de wensen van luisteraars die hem bereikten per brief, briefkaart en telefoon. Er werd tevens plaatselijke en andere informatie gege ven. Zo af en toe een weerbericht was ook welkom. Bart deed dit simpelweg door op de telefoon 003 te draaien en dit weerbericht via de zender aan de luisteraars te laten horen. Afspraak Soortgelijke ontwikkelingen voltrokken zich bij het in De Waal gevestigde station Albatros, waar de jeugdige exploitant zondag op heter daad werd betrapt. De illegale stations stonden op goede voet met elkaar. Dat was niet zo moeilijk want het ging om de aardigheid en niet om geld of klan dizie van leden of adverteerders. De af spraak was gemaakt dat ze ieder op de vaste afgesproken frequentie zouden blijven zitten, zodat ze tegelijk konden uitzenden zonder elkaar te storen. Ook voor de luisteraars was dat makkelijk. Voor die luisteraars was het in het begin even zoeken want op de FM afstemschaal zaten de illegale plaatselijke omroepen uiterst rechts, vlak naast elkaar. Dat was welbewust gedaan want de keus op storing van de Nederlandse en Duitse zenders was aldus uitgesloten. Bart de Vries die vlak bij het vliegveld woont, had er zich bovendien van ver gewist dat het luchtverkeer geen hinder ondervond van zijn activiteiten. Heel Texel De zenders konden heel Texel bestrij ken. Een vermogen van omstreeks 20 Watt bleek ruimschoots voldoende te zijn. „World Music Radio" werkte met twee zendantennes: een rondstralende en een zg. beam (met gericht effectl die was gericht op Den Burg. Het moest een keer stuklopen, dat begrepen de jongens van de plaatse lijke omroepen natuurlijk best. Maar ze konden het niet laten en de reacties van de mensen waren zeer stimulerend. „Na elke uitzending kreeg ik briefkaarten en telefoontjes, allemaal van Texelaars. Veel mensen luisterden net zo regelmatig naar ons als naar de Hilversumse zenders. Als ze een voorkeuzeknop op hun toestel hadden, waren de Texelse Bart de Vries in zijn illegale radiostudio: „We werden te populair". zenders daarop ook ingeregeld zodat alleen maar een druk op de knop nodig was om van Hilversum naar Texel over te schakelen. Wat we deden was natuurlijk amateur- werk. Niet de kwaliteit wat de in houd betreft van Hilversum. Maar het was plaatselijk en dat maakte blijkbaar alles goed. We gaven infor matie over wachttijden bij de boot en droegen plaatjes op aan sportver enigingen. Ik had het graag nog veel uitgebreider en professioneler willen aanpakken: met complete Texelse nieuwsberichten, reportages en dergelijke. Maar daar zal nu wel niet veel meer van terechtkomen. Ik reken op een flinke straf, want het is al de derde keer dat ik wegens piraterij wordt gepakt". Bart de Vries maakte tijdens de uit zendingen geen geheim van zijn post busnummer (133) al noemde hij nooit zijn echte naam maar trad op als Piet Ventiel, samen met zijn maats Appie Appelmoes, Joris de Klit en Ko de Keu telaar. De mannen achter radio „Albatros" bedienden zich van de pseudoniemen Tonie Macaronie, Piet Pickwick, Kees de Hulk en Disco Gijs. Voor politie en PTT moet het niet erg moeilijk zijn geweest om de omroepen te localiseren. Eigenlijk kon ieder die dat wilde de clandestiene studio's in- en uitlopen. Zelfs leden van de Texelse gemeenteraad gaven ter plaatse van hun belangstelling blijk. Eenvoudig Die raadsleden konden bij dergelijke gelegenheden tot de conclusie komen dat het in de lucht houden van een plaatselijke omroep in technisch opzicht uiterst eenvoudig is. „Een fluitje van een cent", zei Daan Schilling in de raadsvergadering en hij had gelijk want zo'n FM-zender is kleiner dan een sigarenkistje en kost met de bijbehoren de apparatuur (zoals een netvoedings- apparaat) niet meer dan een paar hon derd gulden. Een béétje radio-amateur zet zo'n ding met gemak in elkaar. De kwaliteit van het geluid dat de illegale plaatselijke omroepen in de huiskamers brachten was even goed als dat van Hilversum. „Dat is een van de belang rijkste voordelen van FM", zegt Bart de Vries. „Weinig storing en een hoog frequentiebereik. Wij stonden op het punt om ook stereo-uitzendingen te gaan verzorgen. Er zijn in het land illegale omroepen die op de middengolf werken. De kwaliteit is minder maar die zenders hebben een veel groter bereik. Zij beschouwen dat als een overwe gend voordeel want zij willen landelijk opereren. En dat willen wij juist niet". Ondanks zijn laconieke gepraat zitten Bart de Vries en zijn delictgenoten toch wel in de piepzak. Want het geld voor de boete dat zij straks moeten betalen hadden zij liever uitgegeven aan nieuwe draaitafels, antennes, versterkers en andere apparatuur. „Wij zijn niet erg vermogend en hopen daarom dat onze trouwe luisteraars zich nu in financieel en moreel opzicht van hun beste kant laten kennen". BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Naar aanleiding van uw artikel in de Texelse Courant van 11 april j.l. om trent de, ontstaanswijze van de Hoge- berg, voel ik mij verplicht tot een weer woord van geologische zijde. Wanneer u het artikel een dag of tien eerder had geplaatst, dan zou ik het als een ge slaagde 1 april grap hebben be schouwd. Ook nu zal geen weldenkend Texelaar de theorie van de heer Jans sen als zou de Hogeberg door mensen handen opgeworpen zijn serieus nemen, veronderstel ik. Desalniettemin zal ik enkele argumenten tegen deze theorie en voor die van de sinds het eind van de vorige eeuw algemeen aan vaardde theorie der geologen opsom men. 100% zekerheid kan nooit gege ven worden, evenmin als voor elke theorie van archeologische zijde, bij gebrek aan ooggetuigeverslagen. De Hogeberg is ontstaan in de op één na laatste ijstijd en niet in de laatste ijstijd, zoals abusievelijk vermeld werd. In die periode, ruwweg 100.000 tot 200.000 jaar geleden, heeft het zich vanuit noordelijke richting uitbreidende landijs met een dikte van meer dan honderd meter, onderliggend zand en klei opgestuwd. Een op dergelijke wijze ontstane heuvel wordt een stuwwal genoemd. De Hogeberg maakt deel uit van zo'n stuwwal, evenals o.a. de heuvels bij Wieringen, Gaasterland en Steenwijk, die een gelijke vorm hebben en tegelijkertijd ontstaan zijn. Als de Hogeberg op Texel door mensenhan den opgeworpen zou zijn, moet dan niet ook hetzelfde het geval zijn ge weest met die andere heuvels' Er is in de steentijd dan wel heel wat werk verzet. Ik zwijg dan nog maar over de heuvels van de Veluwe (in een eerdere fase ontstane stuwwallen). Ik beperk me dan verder ook maar tot Texel. Het is inmiddels bekend dat Texelaars enor me mannetjesputters zijn, maar het verplaatsen van zo'n 20.000.000 kubie ke meter zand en klei (ruwe schatting) zal voor onze voorouders een onmoge lijke opgave geweest moeten zijn zon der hulpmiddelen (ter vergelijking: vorig jaar is aan de noordkust van Texel in 3 maanden tijd 3.000.000 m3 zand machinaal opgespoten). Rest bovendien de vraag: waar is het mate riaal vandaan gehaald? Of is hiermee meteen het ontsaan van het Marsdiep verklaard? Bij het opwerpen van de Hogeberg heeft men, zoals uit tot 80 meter diepe boringen van de Rijks Geologische Dienst en PWN blijkt, kennelijk eerst zand gebruikt met daar bovenop een 5 tot 10 meter dikke laag zgn. keileem. Deze laag sluit verrassend goed aan bij de keileem, die op vele plaatsen onder Texel en de hele Waddenzee voorkomt. De vroegere bewoners zouden om duistere redenen de keileem doorspekt moeten hebben met zwerfstenen (gra nieten e.a.) welke ze uit zuid-Scandina- vië hebben moeten halen (mineralo- gisch onderzoek heeft deze herkomst aangetoond), wat een zware tocht moet zijn geweest door het toenmalige veen en waslandschap. Bovendien zijn er elders op Texel veenlagen op de keileem, die dus jonger moeten zijn, gedateerd (C14) op 2800 v. Chr., dus ruim voor de veronderstelde bouw van de burcht. Anders wordt het als men beweert, dat er op een op natuurlijke wijze ontstane Hogeberg een burcht gebouwd is. Dan nog verbaast het me, dat door andere archeologen, die ver scheidene iaren op Texel gewerkt hebben, hier niets van gevonden is. Wat de lijnen op de luchtfoto's betreft, heb ik het vermoeden, dat deze ver ward zijn met oude paden en kavel- patronen. Overal op Texel zijn deze op luchtfoto's goed te zien. Ook kan men vrijwel overal op en om de Hoge berg baksteenresten vinden. Een derge lijk 'bewijs' zegt mij dan ook weinig. Discussie hierover laat ik echter aan archeologen onderling over. Wel hoop ik dat de redactie van de Texelse Courant voortaan wat kritischer is bij het plaatsen van wilde theorieën op de voorpagina. G. van Ittersum, De Waal NASCHRIFT: Dat laatste kunnen wij niet beloven. Ook wij geloven niet dat de Hogeberg door mensen is opgeworpen, maar er is een student die er anders over denkt en daarvan hebben wij melding gemaakt. De lezers mogen daarvan denken wat zij willen. We hopen dat zij op z'n minst geamuseerd worden. In het geval van de Hogeberg zou de waarheid ove rigens best in het midden kunnen lig gen. De berg is gevormd door de glet- schers en misschien hebben de Frya's hun burcht er wel bovenop gebouwd. - Red. (Naar aanleiding van 'Ook Zuid Afrika' van de hand van L.J. van der Geest) 'Het geweld waarmee de blanke waarden hun suprematie bevestigd hebben, de agressiviteit waarmee de zegevierende confrontatie van die waarden met leefwijze en denken van de gekoloniseerde doordrenkt is, maken dat de gekoloniseerde van de weerom stuit schamper lacht wanneer men tegenover hem die waarden ter sprake brengt.' (citaat Frantz Fanon, 'De ver worpenen der aarde', een analyse van geweld vanuit Afrikaans gezichtspunt). Van der Geest spreekt over 'uitste kend in de gelegenheid geweest te zijn om 'geweldige ontwikkelingen' te erva ren, als was blank en zwart een achter stand van 200 jaar aan het inhalen. Wat voor ontwikkelingen zijn dat? De blanke zal in 'n tijd van ontwakend zwart bewust zijn, in ieder geval proberen de sym pathie van sommige bevolkingsgroe pen te winnen. Men gaat zelfs zo ver dat men in de betrekkingen tussen kolonist en gekoloniseerde termen als 'meneer en mevrouw' invoert. Men heeft dan heel concreet de indruk dat er een verandering gaande is. Men is zo gewend aan de minachting van de bezetter, aan zijn uitgesproken wil koste wat het kost zijn onderdrukking te handhaven, dat ieder initiatief met een schijn van edelmoedigheid ieder blijk van bereidwilligheid, met verbazing en blijdschap begroet wordt. Als men niet oppast, loopt men het gevaar dat het volk zich gaat afvragen waarom de vrijheidsstrijd nog voortgezet moet wor den. Want dergelijke psychologische vondsten ontwapenen de haat. Men pretendeert de status van de 'inlander' op te vijzelen, en de honger van de gekoloniseerde naar een menselijk be staan is zo groot, dat hij snel uit zijn evenwicht wordt gebracht als de 'backra' hem, kundig gedoseerd, een paar geldstukken verschaft. Men moet zich niet blindstaren op zg. verzach tingen van het beleid. Vier miljoen blanken onderdrukken een zwarte meerderheid die zes keer groter is, plus 'gekleurden', zoals Aziaten genoemd worden. Een ander symptoom van blank minderheidsbesef het 'verdeel en heers' beleid: de overgrote Afrikaanse meer derheid wordt opgedeeld in, zwart, mulatten, gekleurden om hun eigen nietige getal niet zo af te laten steken. Hoe lichter je huidskleur, des te meer privileges. Of zoals Samora Machel, President van Mozambique (het land dat Robert Mugabe's vrijheidsstrijd steunde) het stelde: 'Als je in Zuid- Afrika niet blank bent, ben je een vreemdeling Zuid-Afrika is het laatste Afrikaanse land met een blank minder heidsbewind. De wind van vrijheid blaast over Afrikal Heeft Van der Geest, die toch zo uitstekend in de gelegenheid is geweest, Nelson Mandela nog ge sproken? (Een van de (eiders van het verboden Afrikaans Narionaal Congres) Mandela zit al 16 jaren opgesloten op Robbeneiland, Steve Biko werd ver moord, zelfmoord stond in het politie rapport Ik vergeet nooit al die anderen, die onder dezelfde omstandig heden een marteldood stierven, letterlijk en figuurlijk! Ik zal ook nooit de moord partij in Soweto, het zwarte ghetto, vergeten. Van der Geest, bent u op de hoogte van de zg. thuislanden? De mannen moeten werken in de grote steden, terwijl hun vrouwen en kinderen gedwongen 'getransporteerd' worden naar thuislanden, die zo ver van de stedelijke centra afliggen, dat er van familieleven geen sprake kan zijn. Door de Rassenwet wordt het de zwarte ar beider onmogelijk gemaakt het ghetto te verlaten. Hij is gastarbeider in zijn eigen land! Denk eens na, een ieder die Apartheid, slavernij en onderdrukking probeert te verbergen onder hypocriete wetten en Blank Christen!?) dom. Over de woorden van Jah Rastafari: 'Until the colour of a man's skin is of no more signi ficance than the colour of his eyes, there will be war!' Marcel Dros 'House of Dread' Viersprong Onder de titel „Woordblidheid" is afgelopen najaar bij de Staatsdrukkerij een boek verschenen van de hand van mevrouw Dr. Christine Kuipers en Drs. C. Weggelaar. De Vereniging van Ouders van Gehandicapten op Texel (VOGT) heeft in nauwe samenwerking met de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (ABOP) beide auteurs bereid gevonden op vrijdag 25 april in de kantine van de LTS in Den Burg over dit onderwerp een lezing te houden. Het begint om 20.00 uur. Vanaf 17 april mag de Meierblis weer worden opgebouwd. Zoals bekend mogen geen gevaarlijke of onbrandbare stoffen gestort worden. Eén keer per jaar mag onschadelijk brandbaar (hout) afval voor dit traditionele vuur worden gestort. Het zullen ook dit jaar weer vreugdevuren zijn, zolang er geen ongevallen plaatsvinden. Waarschuw uw kinderen dus. De Meierblis mag ver rijzen op de volgende plaatsen: Voor Den Burg op het voormalige Boysveld aan de Westerweg. In Den Hoorn aan de Stolpweg. Te Oudeschild aan het Skillepaadje. Voor De Koog aan het Steenhoopswegje (verlengde Schuma- kersweg). In Oosterend in de berm van de Nesweg. In De Cocksdorp op het terrein van de voormalige asfaltmolen en in De Waal tenslotte in de berm van de Polderweg. Woordblindheid is een stoornis die niets te maken heeft met blindheid, wel met moeilijk lezen. Het is daarom beter te spreken van dyslectie. Dit woord komt uit het Grieks, waarbij 'dys' moeilijk of slecht, en 'lexie' lezen bete kent. Beter gezegd: woordblindheid is dyslectie. Dyslectie is een aandoening die zich openbaart bij kinderen, leder die zich, zoals de schrijvers van het boek, gedurende lange tijd bezig hebben gehouden met dergelijke kinde ren, weet dat dyslectie een bron van ellende kan zijn voor het kind en de ouders. Ook volwassenen De ontdekking dat dyslectie niet alléén bij kinderen voorkomt en zeker niet in het bijzonder bij minder begaaf de kinderen is heel belangrijk geweest. Er zijn begaafde volwassenen, bij wie dyslectie merkwaardige tekorten blijkt op te leveren, waarvan zijzelf, noch iemand anders voordien, de oorzaak vermoed hadden. Door die tekorten kunnen deze begaafden vastlopen in bijvoorbeeld de hogere technische studies in Delft. Mevrouw Kuipers laat in haar boek zien hoe ze op het probleem der dyslectie stuitte, dat dyslectie niet op zich zelf staat en hoe ze ermee aan de gang ging. Er kunnen afwijkingen op tal van terreinen bestaan. Ze kunnen betrekking hebben op moeite hebben met leren lezen en schrijven, maar ook op gedrag (concentratiestoornis), op beleving van ruimte en tijd, rekenen, kortom op tal van gebieden. Ernstig Groeit het kind er overheen? Deze vraag is nog altijd niet voldoende be antwoord. Vast staat dat er mensen zijn bij wie dat niet gebeurt. Even zeker zijn er anderen die een dyslectie, die zich vrij ernstig liet aanzien, wèl de Op 22 april vindt in het gebouw naast de Hervormde kerk in De Cocksdorp van 7 - 8 uur verkoop van handwerken plaats. Om 8 uur vangt de bingo-avond aan. Ook is er verkoop van loten. De gezelligheid wordt verhoogd door een kopje koffie of thee. baas zijn geworden. Zijn er verschil lende vormen van dyslectie? Ook dat blijkt 't geval te zijn. Er kunnen tal van oorzaken zijn waardoor een kind dyslectisch wordt. Hopelijk kunnen beide sprekers dit op 25 april even duidelijk uiteenzetten als zij dit in hun boek aantoonden. De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hebben gisteravond genoeglijk gediscussieerd in het Eier- landsche Huis. Deze discussie verving de oorspronkelijk geplande demonstra tie tingieten. Het tingieten kon op het laatste moment echter wegens ziekte niet doorgaan. Het bestuur besloot toen groepsgewijs van gedachten te wisselen over drie onderwerpen: het huisvrouwenbestaan, de huisvrouw en de energiebesparing en de plattelands vrouw. Er werd in zes groepen gepraat waarbij twee groepen één onderwerp behandelden. Naderhand werden de conclusies uitgewisseld en samengevat. Totaal 51 leden namen deel. Op 23 april maakt de afdeling het jaarlijkse reisje, deze keer naar Utrecht en Schoonhoven. De deelneemsters moeten zich op eigen gelegenheid naar de boot van 8.05 uur begeven. De zon komt 20 april op om 6.31 uur en gaat onder om 20.45 uur; 23 april op om 6.26 uur en onder om 20.50 uur. Maan: 22 april E.K.; 30 april V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 18 april Zaterdag 19 april Zondag 20 april Maandag 21 april Dinsdag 22 april Woensdag 23 april Donderdag 24 april Vrijdag 25 april Zaterdag 26 april 11.43 en 0.21 en 12.08 0.34 en 12.29 0.47 en 13.07 1.23 en 13.58 2.30 en 15.07 3.54 en 16.22 5.20 en 17.38 6.34 en 18.47 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5