The Wanderers' ■uikMitmrci Voetbalvooruitzichten Hartelijk dank! Ruiterbewijs halen op Centrum Bornrif Geen gas. olie en metaal op de Meierblis Bezinningsbijeenkomst op 4 mei Minderjarige aangehouden Voetbalprogramma Damclub Texel HCR.V.-55 Programma eilandcompetitie volleybal SVC-gymnastiek geeft uitvoering MST-programma Sint Jozefschool zoekt foto's Nog hulp nodig voor bouwdorp Sakor-collecte VRIJDAG 18 APRIL 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Het eerste elftal van Texelse Boys heeft nog twee wedstrijden te spelen: tegen MOC en Kwadijk. Dit zijn beiden pittige tegenstanders, waartegen de eigen mogelijkheden goed zijn te pro beren. We rekenen erop dat de Boys deze competitie tot een goed einde zullen brengen. Zondag wordt uit tegen MOC gespeeld. MOC strijdt nog voor het periodekampioenschap en zal dus alle zeilen bij zetten. Het tweede speelt voor het laatst op eigen terrein tegen BKC 4. Tegen deze koploper zal een gelijkspel een zeer goed resultaat zijn. Aanvang 14.30 uur. Ook de A-junioren spelen thuis. Eveneens om 14.30 uur ontvangen zij HRC A3. Als deze tegen stander niet onderschat wordt, kan het op een mooie overwinning uitdraaien. Terreindienst: Marco Witte en Peter van Boven. De dames gaan gelijk met de heren op pad. Zij nemen de boot van 12.05 uur naar Hollandia. Daar spelen hooggeplaatste dames, dus Texel zal goed moeten verdedigen. Zaterdag gaan de junioren B2 en C1 naar Den Helder. Met de boot van 13.05 uur gaan ze op bezoek bij respectievelijk HRC B5 en W.vogels C2. Zaterdag spelen zowel het tweede als het derde elftal van SV Oosterend thuis. SVO(Z)2 kan vrij gemakkelijk van MCSC 8 winnen, terwijl SVOIZI3 met enige inzet Schoorl 2 kan verslaan. De B-juni- oren spelen hun laatste wedstrijd tegen Zeemacht 8. Hier is winst mogelijk. De C-junioren kunnen thuis gelijk spelen tegen Wieringermeer C1. Oosterend 1 kan zondag kampioen worden bij winst op Kwadijk. Met de steun van de talrijke supporters moet het mogelijk zijn om Kwadijk te verslaan. Het tweede team krijgt het thuis zwaar tegen Watervogels 4, terwijl het derde thuis gelijk kan spelen tegen Vesdo 3. ZDH 1 krijgt GC Huiswaard uit Alk maar op bezoek, dat de laatste tijd aardig draait. Na de 2-1 nederlaag van jongstleden zondag, sluit ZDH hopelijk de competitie met een zege af. Dan eindigen de Zwaluwen namelijk in de middenmoot, terwijl ze bij verlies op een erg lage plaats komen te staan. ZDH 2 speelt om 12.15 uur een voorwedstrijd tegen Geel Zwart. Hiervan wordt ver wacht dat de punten in Den Hoorn blijven. Junioren A verzwakt, omdat Zaterdag 19 april 1980: Afdeling Noordholland: SVO/Z-Alw. Forward, 14.30 uur (10 minuten) Texel 2-Blokkers 2, 17.00 uur SVO/Z 2-HCSC 8, 12.30 uur SVO/Z 3-Schoorl 2, 14.30 uur Junioren: Texel A1-Wiron A1, 13.30 uur SVAP Al-De Koog Al, 16.15 uur Zeemacht Bl-Oosterend B1, 14.30 uur HRC B5-Tex. Boys B2, 14.30 uur JVC C1-Cocksdorp Cl, 14 30 uur Oosterend 01-W.Meer C1, 13.30 uur W.Vogels C2-Tex. Boys Cl, 13.30 uur De Koog C1-WGW C6, 13.30 uur Pupillen: Afdeling A: ZDH A1-Texel A1, 15.00 uur Tex. Boys Al-Oosterend A1, 14.00 uur De Koog A2-Oosterend A2, 15.00 uur Texel A2-Texel A3, 15.15 uur Texel A4-Tex. Boys A2, 15.00 uur Afdeling B: Texel B1-De Koog B1, 14.00 uur ZDH B1-Oosterend B1, 14.00 uur Oosterend B2-Texel B3, 15.00 uur Tex. Boys B2-Texel B2, 14.00 uur Afdeling C: ZDH C1-Oosterend C1, 13.15 uur Texel C2-Texel C1, 14.15 uur Texel C4-Tex. Boys Cl, 13.30 uur Zondag 20 april 1980: 4de klasse A KNVB: WGW-Texel, 14.30 uur Afdeling Noordholland: Conzelo-Cocksdorp, 14.30 uur ZDH-FC Huiswaard, 14.30 uur MOC-Tex. Boys, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Kwadijk-Oosterend, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) ZAP 3-Texel 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uurl Tex. Boys 2-BKC 3, 14.30 uur Oosterend 2-Watervogels 4, 14.30 uur ZDH 2-Geelzwart 5, 12.15 uur Oosterend 3-Vesdo 3, 14.30 uur DWOW 4-Texel 4, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uurl Texel 5-DWOW 5, 12.30 uur Junioren: Tex. Boys A1-HRC A3, 14.30 uur ZAP A2-ZDH A114.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Dames: Holandia-Tex. Boys, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Samen reizen: Zondag 20 april 1980: Vertrek van Texel boot 12.05 uur: Oosterend 1 (aparte bus 50 personen). Tex. Boys 1 en dames Tex. Boys. Vertrek van Texel boot 13.05 uur: Texel 3, Texel 4 en ZDH A1. Bij afkeuring terrein bus afbestel len, telefoon (02240) 2421. enkele jongens zomaar gestopt zijn. In ieder geval hebben zij nog vijf wed strijden voor de boeg en gaan ze zondag naar ZAP. De A-junioren van SV De Koog gaan zaterdag naar SVAP A1 in Kleine Sluis. Vertrek om 12.30 uur bij Capri. De C-junioren spelen om 13.30 uur thuis tegen WGW C6. De overige elftallen zijn vrij. S.V. Texel Het eerste van S.V. Texel gaat naar het sterke WGW in Den Helder. Het zal wel weer erg moeilijk worden. Het tweede kan de competitie winnend afsluiten (zaterdag) op eigen terrein tegen Blokker 2 Het derde moet uit naar Breezand om het op te nemen tegen de aan staande kampioen ZAP 3. Op Texel werd het een 4—0 nededaag, dus geen makkie. Texel 4 wint uit van DWOW 4 (Wie- ringerwerf) en ook het vijfde wint (hopen we) thuis van DWOW 5. Junioren A1 moet thuis van Wiron Al kunnen winnen Met de nederlaag van J. Hooijberg tegen P. Bakelaar was het doek wel gevallen en kon niemand de positie van Piet meer aantasten. In de laatste par tijen liep zijn voorsprong nog uit, maar ook J. van Heerwaarden wist zijn score nog aardig op te schroeven. Uitslagen: P. Bakelaar-J. Hooijberg 2-0 J. van Heerwaarden-G. Blom 2-0 C. Vinke-P. Kooiman 0-2 J. v. Heerwaarden-J. Vinke 2-0 P. Bakelaar-C. Vinke 2-0 J. Vinke-P. Bakelaar 0-2 Fr. Kuiper-C. Vinke 2-0 J. v. Heerwaarden-J. Hooijberg 2-0 Hierdoor werd P. Bakelaar clubkam pioen en kregen we de volgende eind stand, resp. partijen, punten en pro centen. P. Bakelaar 22 35 79,5 P. Kooiman 22 34 77,3 J. Hooijberg 23 31 67,4 J. van Heerwaarden 24 30 62,5 C. Vinke 18 12 33,3 Fr. Kuiper 21 10 23,8 G. Blom 19 9 23,7 J. Vinke 11 6 27,3 Jas Vinke kwam niet aan voldoende partijen voor een hogere klassering. Dinsdag 22 april wordt de slotavond gehouden. Dan speelt P. Bakelaar een klok-simultaan. liMWti Op mijn kamer in het raadhuis staan de twee bokalen die Texel vrijdag in het Stedenspel heeft vc overd. Ik kijk er da gelijks met trots en voldoening naar war. het is een herinne ring aan een geslaagd spectakel dat voor heel Texel van grote promotionele waarde is geweest. En dat was ook de bedoeling: niet het winnen van het spel maar het verwerven van een flinke portie goodwill voor ons eiland. Ik heb er behoefte aan openlijk mijn dank uit te spreken aan het adres van al die honderden mensen die op een of andere manier aan het succes hebben bijgedragen: de sportploeg die het leeuwenaandeel van de punten binnenhaalde, de beide denk tanks, de Rabobank, VVV, NIOZ, Waterschap, de vele oud- Texelaars die gunstig reageerden op onze oproep om mee te denken, de BB, PTT, Jan Agter, Van Wijngaarden, De Licht boei, AOT, TESO, de Boerenkapel, Havenrestaurant, J. C. Roeper, de mensen van de publiciteit, De Bolder, de ge meenteschilder, de bloemschiksters, P. Arensman en zijn rechtstreekse medewerkers. Enzovoort, enzovoort. Er is heel wat vergaderd, georganiseerd en geoefend. Verblijdend was de spontaniteit en de bereidheid om belangeloos in touw te zijn als dit enigszins mogelijk was. Met z'n allen hebben we miljoenen Nederlanders laten zien waarin een klein eiland groot kan zijn. Dat mocht best eens een keer. Bedankt! J Tfr J. A. Engelvaart De laatste speelavond van de eiland competitie bevat naast de twee beker finales diverse wedstrijden welke beslis send zijn voor de competitiestand. Tevens is deze avond de laatste gele genheid om in te schrijven voor het afvaltoernooi, dat gespeeld gaat worden op vrijdag 2 mei, dinsdag 6 en woensdag 7 mei. Ook nieuwe teams zijn welkom. Telefonische opgave: (02220) 2735 of 3471 Dinsdag 22 april 1980: Veld A, heren: 18.30 u.: Dros' Bakkerij-Slagerij Kossen JKM 19.05 u.: Fam. Witte-JKM Hema 19.45 u.: Hema-Reizenboetiek Fam. Witte 20.25 u.: Verpleeghuis-De Rog Graaf spuiterij 21.05 uBremakker-Graaf spuiterij Timmers Bakkerij 21.45 u.: Timmers Bakkerij-Molenkoog Bremakker 22.25 u.: Fam. Witte-Reizenboetiek Spoorzicht B, dames: Strendsend-Stienenpikkers Gyvo CVI-Gyvo Dros' Bakkerij Antiekhuisje-Memo Verpleeghuis Rabo-Hema Verpleeghuis Bremakker-Verpleeghuis Rabo Eind juni bestaat voor de derde maal de mogelijkheid om het ruiterbewijs te halen in het ruitercentrum Bornrif bij De Koog. In een groot deel van Nederland is het ruiterbe wijs al verplicht. De ruitersport heeft de laatste jaren een enorme groei doorgemaakt. Met paard of pony de natuur intrekken wordt gezien als een van de mooiste vormen van recreatie. Het bezwaar daarvan is dat in ons kleine dichtbe volkte land het terrein voor de beoefe ning van deze sport vrij beperkt is. Een toenemend aantal ruiters verzwaart de druk op deze terreinen en jammer genoeg zijn er ruiters die door gebrek aan ervaring, inzicht en opleiding schade veroorzaken. Terreinbeheerders zijn in feite de gastheren, die hun gebieden veelal met grote financiële offers in stand houden. Dat schept voor bezoekers van die terreinen of het nu ruiters, wandelaars of fietsers zijn, verplichtingen. Omdat het aantal ruiters zo sterk is toegenomen wordt zeker van hen steeds meer gevraagd de natuur, het bos of het landschap te ontzien. Als men van een ruiter ver wacht, dat hij zijn paard met zorg en respect behandelt, zal men ook van hem mogen verwachten, dat hij de natuur ontziet. Met de invoering van het ruiterbewijs heeft de Stichting Recreatieruiter hiertoe willen bijdragen. Het gaat daarbij om twee dingen: 1Ruiters voor te bereiden op de eisen die het rijden in het terrein aan hen stelt. 2. Land- en terreineigenaren te overtui gen, dat bezitters van een ruiterbe wijs de hun verleende gastvrijheid waarderen en respecteren. Het overgrote deel van de Nederlandse ruiters is van goede wil. Onbekendheid met de regels, met het gedrag in het terrein en met de eigen schappen van paarden, zijn in negen van de tien gevallen de oorzaak van ongelukken en schade, veroorzaakt door ruiters. Belangrijk Door het instellen van het ruiter bewijs wil de Stichting Recreatieruiter bereiken, dat de recreatieruiter een basis-kennis ten aanzien van alle aspec ten van het buiten rijden bezit Het rui terbewijs moet de bezitter het besef geven dat hij medeverantwoording draagt voor de goede naam van de Ne derlandse ruiter. En dat hij er bewust aan meewerkt zoveel mogelijk terreinen in Nederland voor de ruitersport open te houden. Examen Voor het verkrijgen van het ruiterbe wijs zal in het algemeen een examen moeten worden afgelegd. Het examen wordt afgenomen door examinatoren, aangewezen door de Federatie van Ne derlandse Rijscholen en de Landelijke Ruiter Unie Nederland en bestaat uit een buitenrit van tenminste 30 minu ten, waarbij de kandidaten door een examinator worden beoordeeld op kennis van de volgende onderdelen: A. Het rijden. 1. Correct op- en af stijgen. 2. Elementaire kennis van de correcte houding te paard. 3. Beheer sing van het paard/pony in stap, draf en galop. 4. Omgang van de ruiter met paard/pony. 5 Kennis omtrent het cor rect passen van het harnachement. B. Gedragsregels: 1. Kennis van de gedragsregels in het terrein, 2. Kennis van de gedragsregels op openbare we gen. Het examen moet door middel van een formulier worden aangevraagd bij de Stichting Recreatieruiter, Postbus 245, Den Haag. Kosten De kosten voor het verkrijgen van het ruiterbewijs inclusief examengeld ad 710,— bedragen 750, Bij dit bedrag is inbegreoen: een aanvullende verzekering tegen wettelijke aansprake lijkheid tot een bedrag van 7750.tXXJ,- (gedurende de 2 jaren dat het ruiterbe wijs geldig is) uitsluitend voor schade toegebracht met of door een paard dat de houder van het ruiterbewijs onder zijn hoede heeft. Eventuele paarden- huur komt voor rekening van de kandi daat. Het ruiterbewijs wordt uitgegeven door de Stichting Recreatieruiter en is twee jaar geldig. Daarna moet het bewijs worden verlengd. Ruiters die willen deelnemen aan het examen kunnen op het Ruitercentrum Bornrif een inschrijfformulier halen en daar ook weer inleveren. Veld 18.30 u 19.05 u 19.45 u 20.25 u 21.05 u Veld 21.45 u B, heren: RSG-Grooten Slock Bremakker 22.25 u,: Versluis haarden-Memo Grooten Slock Veld C, dames 18.30 u.: Koffieshop-Leis Graaf spuit. 19.05 u.: Smash '68-Graaf spuiterij Koffieshop 19.45 u.: Mod. Beekman-Cafeetje Expert 20.25 u.: Expert-Grooten Slock Molenkoog 21.05 u.: Molenkoog-De Koogel Grooten Slock 21.45 u.: Garage Kikkert-Nokanto De Koogel 22.25 u.: Molenkoog-Expert Spoorzicht Zaterdagavond 26 april geeft de gym- nastiekafdeling van de sportvereniging De Cocksdorp de jaarlijkse uitvoering in Het Eierlandsche Huis, aanvang 19.30 uur. De ouders van de deelnemende kinderen worden verzócht prijsjes mee te geven voor de verloting. Entree voor de uitvoering bedraagt 71, Basketbal: 19 april, sporthal Sportlaan, Den Hel der: 15.30 u.: (j.jun.) Marels-Sj. MuizelaarS. 20 april: sporthal De Brug, Den Hel der: 15.30 u.: (j.kad.) Marels-Advendo De Sint Jozefschool in Den Burg herdenkt volgende maand het 70- jarig bestaan. De datum valt samen met het vijftig-jarig bestaan van de huidige school aan de Hollewal. In het kader van de viering zal onder meer een tentoonstelling van oude foto's worden gehouden. Op oud leerlingen en anderen wordt bij deze het beroep gedaan deze foto's uit te lenen. De belangstelling gaat uit naar opna men van vóór 1970, in het bijzonder de periode 1910-1950. Van elke geschikte foto zal een copie worden gemaakt, die na afloop van de expositie in het schoolarchief wordt opgeborgen. De oorspronkelijke opname komt ongeschonden bij de eigenaars terug Om de kans op vermissing en verwis seling uit te sluiten moeten de afzen ders hun naam en adres op de achter kant zetten. Graag ook andere gege vens die van belang zijn, zoals de namen van de personen die op de (groeps)foto's voorkomen. De foto's kunnen worden ingeleverd bij of ge stuurd naar de heer P. Th. Luyckx, Beatrixlaan 46, 1791 GD Den Burg. De jaarlijkse Meierblis wordt door heel wat burgers aangegrepen om zich te ontdoen van lastig afval. Daar is geen bezwaar tegen zolang het gaar om brandbaar, niet gevaarlijk materiaal. Bedspiralen, oude kachels, aardewerk e.d. horen op een Meier blis niet thuis. Toch worden ook deze spullen in grote hoeveelheden naar de folkloristische brandstapels gevoerd. Veel ernstiger is echter het verschijnsel dat mensen resten olie in afgesloten vaten en zelfs gasfles sen op de blis gooien. De afgelopen jaren is het enkele keren voorgekomen dat nog juist op tijd een halfvolle, afgesloten butagas- fles werd ontdekt. In één geval was het te laat en kwam het na het ontsteken van de blis tot een ontploffing die wonder boven wonder geen mensen levens heeft geëist omdat de wegvlie gende fles toevallig niemand raakte. Ook dit jaar belanden weer veel onge wenste spullen op de Meierblissen, zoals vaten met resten olie. Tot over maat van ramp kwam die olie in de sloot terecht toen de jeugd de vaten van de stapel haalde en daarbij niet erg handig te werk ging. Door de op het water drijvende olie werden later eenden besmeurd. De gevallenen van de tweede wereld oorlog zullen op zondag 4 mei worden herdacht door een bezinningsbijeen komst die zal worden gehouden in de Ned. Hervormde kerk te Den Burg, aanvang 19.00 uur. Daar zal het woord worden gevoerd door burgemeester Engelvaart en dominee Hylkema. Na afloop wordt de stille tocht naar de algemene begraafplaats gehouden. Op verzoek van de gemeentepolitie van Velsen heeft de Texelse rijkspolitie een 17-jarige jongen uit Velsen aange houden en naar huis terug gebracht. De jongen was weggelopen en het vermoe den bestond dat hij op een bepaald adres op Texel te vinden zou zijn. Dit vermoeden bleek juist zodat er geen uitgebreide speuractie voor nodig was. Richard Price, schrijver van de best seller ,,The Wanderers" ontleende de titel van zijn boek aan een song van Dion Dimucci, die in het begin van de jaren zestig zo ongeveer alles vertegen woordigde waarvan een jongen in de New Yorkse wijk The Bronx maar van kon dromen. Succes, rijkdom en de mogelijkheid de plek des onheils te ver laten om in Florida te gaan wonen. Het verhaal concentreert zich op een groep Italiaans-Amerikaanse vrienden op een middelbare school in The Bronx, die met vallen en opstaan leren hoe zij moeten leven in een provocerende en onvoorstelbare wereld. Overal om hen heen zijn gevaren: ouders, sexuele begeerte en wijkrivaliteiten. Sommige gevaren zijn 'echter' dan de andere, zoals schooljongens die benden vor men. Die benden krijgen namen zoals 'De Zwervers', 'De Bombers', 'De Kalen' en 'De Eenden'. De film „The Wanderers" vertelt alles wat drie vrienden in hun laatste jaren op de mid delbare school meemaken: hun ontmoetingen en botsingen met ouders, medeminnaars, mogelijke schoonouders en jeugdbenden, die graag met knuppels en kettingen de vaak kunstmatig gekweekte wijktwisten beslechten. Toegang 16 jaar. Aloysius is een jongeman met onge breidelde sexuele-fantasieen. Hij neemt zijn spaargeld op en koopt een vlieg ticket naar Bangkok. Daar aangekomen is zijn koffer zoek. Een hulpvaardiqe stewardess helpt hem het bed in en bij zijn speurtocht naar de koffer beland hij in een massage-salon, eem- luxe bor deel en ook de dienstmeisjes in het hotel doen hun uiterste best het verlies van zijn koffer goed te maken. Al dit moois is vrijdag aanvang 23.00 uur te zien in de film die de titel „Het porno- paradijs" meekreeg. Toegang 18 jaar. Het is voor 80% zeker dat in de zondagmatinee een tekenfilmcaroue- sel zal worden vertoond. Het voor deze zomer te organiseren bouwdorp heeft hulpkrachten tekort. Er zijn nog zeker tien personen nodig die zich gedurende één of twee weken als leider of leidster willen inzetten (tegen vergoeding), leder vanaf 18 jaar is welkom. Men kan zich opgeven bij Jan Kramer, per adres afdeling culturele zaken van het raadhuis, telefoon 02220- 3041. Opgave moet wel met spoed gebeuren in verband met een voor bereidingsweekend dat op 26 en 27 april zal worden gehouden. Het jaar voor het kind is voorbij. Toch wordt nog de aandacht gevraagd voor het kind. Want in een tijd waarin zoveel ouderen dikwijls hun oriëntatie en hou vast verliezen, is het niet verwonderlijk dat ook de jeugd niet precies meer weet waar zich naar te richten. Dat een deel van onze kinderen in de knel komt is begrijpelijk. Het is de taak van de kinderbescherming hier hulp te bieden. Zij tracht aan deze kinderen en jeug digen, indien mogelijk samen met de ouders, opvang en begeleiding te geven in hun groei naar volwassenheid. Uit gaande van nieuwe inzichten zijn vele moderne vormen van opvang ontwik keld, maar op de eerste plaats vraagt toch het kind om een persoonlijke inzet en de volle aandacht voor zijn eigen moeilijkheden en behoeften. Dit tracht men in de kinderbescherming zoveel mogelijk te geven, maar dikwijls eist dit werk meer dan door overheidssubsidie mogelijk wordt gemaakt. Hier ligt een taak voor de gehele Nederlandse bevol king en daarvoor doet de SAKOR (nationale kollekte kinderbescherming) een beroep op het publiek. In de week van 21-27 april gaat de SAKOR-collec- tebus ook op Texel rond.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 9