Thdeits* Strandbewaking deel naar K.N.B.R.D. Bouwdorp in de knel door mensen tekort mee valler Gemeente ontevreden over USC-badmeesters BEWAKING IN TOEKOMST IN TEXELSE HANDEN? r wl 3865 Certificaat voor surveillancehond AUTO OVER DE KOP: MEISJE (19) ERNSTIG GEWOND Geslaagd Spelen met vuur: 40 ton stro verbrand Heitje voor karweitje jongens en meisjes van Jeugdwerk Oosterend allerlei karweitjes wille drijvende voorwerpen de zee ingean meg nu eenmaal niet aan het Texelse strand, jreus optreden van de badmeesters is soms nodig om de naleving van deze bepaling al te rtgen. hp de posten Hoornderslag, Jan "slag, Westerslag en paal 17 veran- voorlopig niets, hoewel de bezet van de post bij het Hoornderslag zal den uitgebreid zodat het mogelijk dt dat ook min of meer permanent het naaktstrand zal worden gepa- lilleerd. lesgevraagd vertelde ons de verant- jrdelijke wethouder Gerard van der >i dat verschillende redenen aan het luit ten grondslag liggen. Het be- jrijkste argument om een eind te ren aan de dertigjarige periode waar- Je Utrechtste studenten het op de ;else stranden alleen voor het zeggen Iden, de wens om op den duur te nen tot een reddingsbrigade die ■eel mogelijk door Texelaars zal wor- bemand. Onder meer vanuit de leenteraad is daarop aangedrongen, gemeentebestuur acht de mensen de Bond tot Redding van drenke- en het best in staat om een rol te len bij de werving, opleiding en het mineren van deze Texelse badmees- Een andere reden is dat de animo Utrechtse studenten om in de ter op het Texelse strand bewakings- ist te doen, de laatste jaren is akt, waarschijnlijk als gevolg van de hte zomers. Het is niet of nauwelijks gelijk om het vereiste aantal mensen zonwering rol-knikarm- of schaararm- schermen, markiezen, vlak hangende zonwering, aluminium jaloezieën voor binnen en buiten, lamelgordijnen. Bel bij geen gehoor Purmerend 02990-24601 Inéén keergoed,voor jaren! a bijeen te brengen en dat bedreigt de kwaliteit van het bewakingswerk. Klachten Die kwaliteit zou het gemeentebe stuur juist opgevoerd willen zien, wat dus inhoudt dat men met de oude situa tie niet tevreden is. Wethouder Van der Kooi wil niets aanmerken op de wijze waarop de Utrechtse studenten optra den als baders zich in gevaar hadden be geven, maar volgens hem zijn de laatste jaren nogal wat klachten binnengeko men over het gedrag van de badmees ters ten opzichte van het publiek, zowel in hun werk als daarbuiten. Als daar van gemeentewege iets van werd gezegd, resulteerde dat niet altijd in verbetering. Van der Kooi: ,,Bij alle waardering voor hun werk leken de heren zich soms wat al te zeer van hun onmisbaarheid bewust te zijn. We vonden het wel eens goed als duidelijk zou worden dat er ook anderen zijn die het bewakingswerk minstens even goed doen. We verwach ten dat de competitie tussen de verschil lende groepen badmeesters zal stimule ren tot een zo goed mogelijke taakver vulling, ook wat betreft de presentatie naar buiten. De mensen van de Bond tot Redding van drenkelingen zijn gediplo meerde vrijwilligers, die overal elders langs de kust zijn ingezet en daar een bijzonder goede reputatie hebben opge bouwd. Ook op bestuurlijk gebied is de bond een goede gesprekspartner voor ons, o.a. bij het streven naar uniformi teit van de op het strand betrekking hebbende verordeningen". Helft Voor het bewaken van de Texelse stranden is in het hoogseizoen totaal 35 man nodig. In de nieuwe situatie zal on geveer de helft van deze sterkte uit mensen van de Ned. Bond tot redding van drenkelingen bestaan. Het is de bedoeling dat deze badmeesters op korte afstand van het door hem bewaak te strand nachtverblijf zullen hebben. Ze zullen kamperen op de campings De Krim en Kogerstrand, waar inmiddels plaatsen zijn gereserveerd. Het ideaal dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Frits Beutick, Warmoesstraat43, Den Burg, tel. (02220) 2208 _L 7 1. aja-ë- Postgiro 652. Abonnementsprijs F12,50 per kwartaal jr advertenties, abonnementen, etc.: f yT*/) P Yf C Tl yi P,T kitlrll 70 cent incasso; los 50 cent. igeveld De Rooy B.V., \~4 \j 1 k 14/Lk XP P r O kik Ft/VV Ft/W! Bankrelaties: Amro Bank nr 46,99.17.636 tbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. J J Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398 de strandbewaking betreft: ik geloof niet dat het zal lukken voldoende Texe laars voor dit doel op te leiden." Lustrum De gemeentelijke beslissing zal de viering van het dertig jaar bestaan van de Texelse badmeesterij door het USC niet in de weg staan. Het wordt een groots feest. Wiet van Utenhove: „We zijn wel teleurgesteld, maar echt niet verbitterd en we gaan er deze zomer met de badmeesterij weer flink tegen aan. Maar het is natuurlijk wel jammer dat je op je dertigste jaar een been wordt afgezet. Het is te hopen dat na uitwer king van de narcose niet blijkt dat het verkeerde been is geamputeerd. Mocht dat wel het geval zijn, dan nemen we in de volgende seizoenen graag onze oude plaatsen weer in. Want we zijn gek op Texel. We vinden ons werk daar een ideale combinatie van werk en plezier maken." De politiehond Roy van wachtmees ter eerste klasse R. Kuulkers uit Eierland nam met succes deel aan examens in Doorn en verkreeg daarmee het officiële certificaat voor surveillancehonden. dat de gemeente voor ogen staat is dat de badmeesters de nacht op de bewa kingspost zelf doorbrengen, dus aan het strand. Ze kunnen dan oog houden op het aan hen toevertrouwde reddingsma teriaal, terwijl hun aanwezigheid ook het jaarlijks toenemende verschijnsel van diefstal en vernieling op de stranden de kop zal helpen indrukken. Nachtverblijf genieten op het strand is krachtens de bestaande verordeningen echter ver boden. Er zal echter een regeling voor worden getroffen, waarvan ook anderen die voor hun werk 's nachts op het strand moeten zijn, gebruik kunnen maken (zoals de eigenaars van strand paviljoens e.d. die nu feitelijk illegaal op het strand wonen). Even duur Teleurgesteld De badmeesters van het Utrechts Studenten Corps zijn nogal teleurge steld door de gemeentelijke beslissing. Ze vinden het vooral jammer dat de hoofdpost bij paal 20 voortaan door anderen zal worden bemand. ,,We voelen ons op het tweede plan gezet. De gemeente heeft ons anderhalve maand geleden van de beslissing op de hoogte gesteld, maar het was een een zijdige beslissing zonder overleg vooraf" aldus één hunner, Mr. Wiet van Uten- hoven uit Utrecht. Niet ontkend wordt dat waarheid schuilt in de klachten die over de studenten bij de gemeente zijn binnengekomen, maar het zou gaan om misstappen van enkelingen waar ten onrechte alle badmeesters op worden aangekeken. De studenten zijn nooit in de gelegenheid geweest naar aanleiding van deze klachten weerwoord te geven, want de gemeente zei niet wie er had geklaagd. Wiet van Utenhove veronder steld dat de gemeente eraan twijfelt of de studenten wel zorgvuldig omgaan met het kostbare materiaal. Feit is dat dit materieel hard slijt en voor een groot deel aan vervanging toe is. Maar er moet nu eenmaal flink mee worden geoefend en het is onvermijdelijk dat er wel eens een stommiteit mee wordt uit gehaald. Het is ook waar dat de mensen op het strand door de strandbewakers via de geluidsinstallaties onheus zijn bejegend, maar ook dat betrof inciden ten, die nu kennelijk worden aangegre pen als argument voor de maatregelen. Volgens Wiet van Utenhove hebben de studenten acht jaar lang geprobeerd op voet van gelijkheid mee te praten over het materieel. ,,Maar het leek wel of we geen goed konden doen. Op eik voorstel van ons werd gezegd: we zullen het bekijken. En dan hoorde je nooit meer wat. Als voorbeeld wil ik noemen ons plan om op de stranden een mooi, door ons ontworpen uniform bord te plaatsen waarop met symbolen en in twee talen staat aangegeven wat op het Texelse strand allemaal mag en niet mag. Daar werd niet op ingegaan, maar er staat nu wel op elk strand een onduidelijk en slor dig woud van gele bordjes met allerlei ge- en verboden". Hoofdzaak Volgens Wiet van Utenhove verliest de gemeente de hoofdzaken uit het oog. ,,Op het Texelse strand is nog nooit iemand verdronken door schuld of nala tigheid van de badmeesters. Daar gaat het om. Voor de rest zijn het randver schijnselen, die gecorrigeerd kunnen worden". Wiet \-n Utenhove betwijfelt of de mensen v. de Bond tot redding van drenkelinge net beter zullen doen. Ze zijn gediplc aerd, maar dat wil nog niet zeggen dat ze ervaren zijn, laat staan dat zij de bijzonder moeilijke situa tie op het Texelse strand kennen. En wat het aanwerven van Texelaars voor Een 19-jarig meisje uit Eierland werd vrijdagmiddag ernstig gewond toen zij met een auto op de Laagwaalderweg slipte en over de kop ging. Zij werd naar het ziekenhuis gebracht evenals het 12-jarige meisje C. Tuitman uit De Waal. Beiden werden gewond aan het hoofd. Eerstgenoemd meisje was er het ernstigst aan toe. Zij werd doorgestuurd naar Alkmaar voor behan deling van gecompliceerde kaakfraktu- ren. Het ongeluk gebeurde in een bocht, nabij de Spangerweg. De wagen raakte daar van de weg, sloeg in de linkerberm over de kop en kwam ook nog tegen de betonnen duiker van een dam terecht. De auto, een Lancia, was total loss. Vrijdag 18 april is Bert Segerink ge- slaags voor het diploma vakbekwaam heid voor het autobedrijf. Het examen werd afgenomen door de V.A.M. in Voorschoten. Het bouwkamp betekent voor de kinderen een enorm vakandefeest. Doordat onvoldoende mensen zich als leider willen inzetten dreigen organisatorische moeilijkheden. De organisatoren van het bouwdorp kampen met een enorm tekort aan mensen die zich voor dit jaarlijks terugkerende evenement willen inzetten. Er zijn zeker nog tien hulpkrachten nodig. Eerdere op roepen die werden gedaan leverden slechts een beperkt aantal mede werkers op. Dat is jammer, want juist van de zijde van de kinderen bestaat er ieder jaar een groeiende belangstelling voor het evenement. Een ieder, die als leider bij het bouwdorp wil functioneren kan zich op geven. De enige eis die gesteld wordt is, dat men ouder is dan 18. Mensen die één of twee weken mee willen doen, kunnen contact opnemen met Jan Kramer die te bereiken is op de afdeling culturele zaken van het raadhuis, telefoon [02220] 3041. In verband met een voorbereidingsweekend dat zaterdag en zondag al wordt gehouden, moeten de opgaven snel binnenkomen. Jan Kramer wacht met smart op telefoontjes! De brand in Zuid-Haffel ging met een enorme rookontwikkeling gepaard. Uit de hand gelópen spelen met lucifers door kinderen van 5-7 jaar was er de oorzaak van dat donder dagmiddag 40 ton stro in vlammen opging. Het gebeurde in Zuid-Haf fel. Het stro was juist door Van Maldegem geleverd aan S. Ran. De oorzaak van het vuur werd snel duidelijk dank zij getuigenverklarin gen. Ten tijde van het uitbreken van de brand waren kinderen gesigna leerd. Later vond de politie de aan steker. De kinderen bekenden vlot. Ze vertelden meerdere keren ach tereen een vuurtje bij het stro te hebben gestookt en het telkens weer te hebben gedoofd. Totdat de vlammen te hoog oplaaiden en de strokJamp snel in lichterlaaie stond. De schade loopt in de duizenden. Met ingang van dit seizoen zal de Texelse strandbewaking r een belangrijk deel worden overgenomen door de Konink- te Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen. Het ge- -ntebestuur vond de oude situatie, waarin de strandbewa- ïg vrijwel helemaal werd verzorgd door de badmeesters van t Utrechts Studenten Corps, onbevredigend. De nieuwe andbewakers zullen worden ingezet op de posten paal 19, 20, (De Koog), paal 28 (De Krim) en paal 31 (vuurtoren). De mogelijke veronderstelling dat de gemeente om financiële redenen ge deeltelijk op andere badmeesters wil overschakëlen, wil wethouder Van der Kooi bij voorbaat van de hand wijzen. Thans wordt per jaar bijna anderhalve ton aan vergoedingen aan de bad meesterij uitbetaald. In de nieuwe situa tie zal dat maar weinig minder zijn. In de leiding van de strandbewaking komt geen verandering. Deze blijft berusten bij chef-badmeester Niek Spaans van de gemeente Texel. Oosterenders die eigenlijk al lang de auto hadden moeten wassen, of het onkruid uit de tuin moeten halen, of die al wekenlang het hoofd gek wordt gezeurd om net dat éne spij kertje in de muur te slaan, worden vriendelijk doch dringend verzocht deze klussen te laten liggen tot 26 april of 10 mei. Dan komen namelijk van het Kerkelijk langs, die willen uitvoeren voor een door de opdrachtgever zelf vast te stellen vergoeding. Dus: een hekje schilderen voor een riks en een straatje vegen voor vijftig cent, het kan allemaal. De opbrengst van de actie „Heitje voor een karweitje" is bestemd voor het pinksterkamp dat de jeugdigen gaan houden. de art te rnrdetiend! 119.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1