Stormschade valt mee Jongeren De Waal mogelijk in gebouw op sportterrein vnuuumuHumuunuHunuiuuu Boetique De Oosterling 4. 'V Slijterij De Wit Videovertoning „Stedenspel" Reisburo Texel PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 APRIL 191 D! •Heiig v;- - *rf - *->*v£r V De Slufter. Zaterdagochtend een terrein waar diverse vogels nestelden. Enkele uren later was het broodterrein veranderd in een binnenzee. Afef een bulldozer probeert men het bedreigde strandpaviljoen te redden. Het lukt maar net om het listig samenspel tussen wind en water te slim af te zijn. Het hoge water en do storm van zondag hebben bijna korte metten gemaakt met het strandpaviljoen Westerslag, dat bij de laatste storm al aan het uiterste randje van het duin was komen te staan. Aan het inschakelen van een shovel, die het door de zee weggevreten zand telkens weer aanvulde, was het te dan ken dat het paviljoen behouden bleef en deze zomer nog geëxploiteerd kan worden. Zon dagochtend omstreeks negen uur werd dui delijk dat het zonder ingrijpen fout zou gaan met het paviljoen. Lang voordat het tijdstip van hoog water was bereikt beukten de hoge golven de duinvoet zodat het zand telkens met kubieke meters tegelijk naar beneden kwam en al spoedig het smalle tegelterras dat zich nog tussen het paviljoen en de duinrand bevindt, begon af te brokkelen. Eigenaar P. van Du y ven bode (die net paviljoen vijt jaar geleden overnam van H. KoopmanJ vond aannemer P. Daalder bereid een shovel be schikbaar te stellen en daarmee toog machi nist Reijer Dijker omstreeks tien uur aan het werk, nadat Rijkswaterstaat zich accoord had verklaard met het onttrekken van zand voor dit doel aan het achterliggende duin. Een deel van het glazen windscherm van het paviljoen werd gesloopt waardoor de benodigde ruimte ontstond, en keer op keer werden flinke hoe veelheden zand voor het paviljoen naar bene den geschoven. Later op de dag, toen hot water was gezakt ging de shovel het strand op om zand vanaf het strand tegen de duin voet te schuiven en deze daardoor wat minder kwetsbaar te maken. Van Duyvenbo- de vertelde ons van plan te zijn na het sei- De storm die het afgelopen weekend over ons land trok en die in andere kustgebieden enorm veel schade heeft aangericht, liet Texel vrijwel ongemoeid. Van Texel geen berichten van weggeslagen stuk ken duin, vernielde strandhuisjes en ronddobberende strandstoelen. Wel stroomden enkele natuurgebieden bij de kust onder water, maar omdat het nog erg vroeg in het broedseizoen is, lijkt de schade aan het broedsel mee te vallen. De meeste vogels kunnen nog een nieuw nest maken en opnieuw eieren gaan leggen. Zaterdag stond het water bij Oudeschild 1.80 meter hoger dan gebruikelijk. Zondag was dat 1.65 meter. Aan de strandzijde stond het water twee meter hoger dan gewoonlijk en dat was goed te merken. De Slufter stond helemaal vol water en dat trok zaterdag en zondag veel belangstellenden. Ook de Schorren en andere drooglig- gende delen van de Mokbaai waren onder water verdwenen. Bij paal 9 werd twee a drie meter van de duinen afgeknabbeld. Bij paal 18 verdween één meter duin in zee. De toestand liet zich daar nogal ernstig aanzien omdat het duin daar vrij steil oploopt en met één meter dus vrij veel zand gemoeid is. Ten noorden van De Koog verdwenen een aantal strandafgangen en ook werd de duinafraste- ring over een kilometer lengte vernield. In de Slufter bleek een dertig meter lange afscheiding van dennen niet tegen het water opgewas sen te zijn en bij paal 26 werd drie meter van de kust geknaagd. Het betrof hier een plek die op vijfhonderd meter ten zuiden van de zandsuppletie af ligt. Aan de strandpaviljoens werd nagenoeg geen scahde aangericht. Dat komt hoofdzakelijk omdat die op palen zijn gebouwd. Het zand er onder werd dus wel weggehaald, maar de palen hielden de paviljoens overeind. Ook de schade die aan de vogelstand is toegebracht lijkt gering. Doordat het nog zo vroeg in het seizoen is, waren veel vogels nog niet aan nestelen toegekomen. Daardoor hebben met name de ture luurs geen nadeel ondervonden van de storm. Wel genesteld hadden wulpen, kieviten, eidereenden en leeuweriken, maar ook hier lijkt de schade minimaal. Veel nesten zijn overstroomd, maar de vogels die in kustgebieden nestelen zien er niet tegenop om opnieuw te beginnen na een dergelijke calamiteit. De vogels hebben zich aan de omstandigheden aangepast. Bij Staatsbosbeheer vindt men het jam mer dat de nesten die men zolang heeft beschermd kapot gegaan zijn, maar vanuit vogelstandpunt bezien is er eigenlijk weinig aan de hand. Als een dergelijke storm met bijbehorende hoge waterstand in mei had plaatsgevonden zouden de gevolgen catastrofaal geweest zijn. Nesten van kieviten, leeuweriken en sterntjes werden door het water overspoeld. Jammer van al het broedsel, maar geen ramp want het is n vroeg genoeg voor de vogels om opnieuw te beginnen. Deze foto werd zaterdagochtend gemaakt in de Slufter, vlak voor het water kwam. plaatsen, waar de schade in de miljoen loopt, zijn op Texel geen strandpaviljoens strandhuisjes vernield. De huisjes moest bijna allemaal nog geplaatst worden en strandpaviljoens staan op veilige hoogte, enkele gevallen op palen. Voor zover er ma rieel (catamarans e.d.) op het strand wi werd dit tijdig in veiligheid gebracht. zoen een nieuw strandpaviljoen aan te schaffen. Dit zal uiteraard verder landin waarts worden gezet. Het was van groot belang om dit seizoen nog met het oude pa viljoen door te draaien. Hij is ook zeer erken telijk jegens degenen die aan de reddings operatie die veel belangstelling trok mee werkten. In tegenstelling tot andere kust- Het strandpaviljoen op het randje van het duin. Met moeite behouden tijdens de storm. ondernemers-aktiviteiten Niet dat alles wat je ver haalt lékker is. Het Is wel zo dat verandering van spijs doet eten, of in dit geval drinken. Geen kwaad woord over het Nederlandse pilsbiertje. Maar buitenlands gerstenat, bijvoorbeeld uit Japan of Noorwegen, kan op zijn tijd helemaal geen kwaad. Het moet ongeveer deze redenering ge weest zijn die Lex Oudshoorn van Slijterij de Wit in de Weverstraat ertoe heeft bewogen zijn assortiment bieren tot een enorme internationale collectie uit te breiden. Maar liefst vijftig ver schillende soorten bier uit vijftien ver schillende landen worden in de slijterij verkocht en Oudshoorn heeft kort na de start van de verkoop van bijzondere bieren geen klachten over de belang stelling. Met name het diepzwarte Guinness bier dat in Ierland aan de oevers van de Liffey gebrouwen wordt, wordt veel verkocht. In korte tijd raakte de Wit door zijn voorraad Guinness heen. Wellicht komt dat omdat veel bierdrinkers ook in café's al kennis heb ben gemaakt met dit bier. In de slijterij wordt verder bier verkocht uit Tsjecho- Slowakije, België, Duitsland, Neder land, Engeland, Spanje, Zwitserland, Japan, Noorwegen en Frankrijk. Het is de bedoeling dat daar nog bier uit Polen, Luxemburg en Schotland bijkomt. Met recht: een internationaal assortiment. Oudshoorn is zelf geen fanatiek bier drinker; hij trekt hoogstens af en toe een flesje open voor de smaak. Zo moet volgens hem ook de verkoop van bijzondere biersoorten worden gezien. Deze biersoorten zijn minder geschikt om per krat mee naar huis te voeren en leeg te drinken bij het gadeslaan van een voetbalwedstrijd of op de camping. Dit bier drinkt men niet tegen de dorst maar evenals wijn zuiver en alleen voor de smaak. Het buitenlandse bier is vaak ook wat duurder dan de Nederlandse bekende merken. In de biercollectie vindt men bekende buitenlandse bier soorten zoals het Duitse Hannen Alt, het Belgische Kriek Lambic, Queze St. Louis, Duvel en Cristal Aken, het Engelse Mc. Ewan's en het Nederlandse Gulpen en Hertog Jan bier. Minder bekende namen zijn Franziskus, Dop- pelspaten en Franken Rauchbier uit Duitsland; Cuvée L'Ermitage en Roden- bach uit België; Kronenburg uit Frank rijk; Albani uit Denemarken; Ringnes uit Noorwegen; Asahi uit Japan; Urgueli uit Tsjecho Slowakije en San Miguel uit Spanje. Ook het aantal bijzondere bie ren uit Engeland is rijk vertegenwoor digd. Lex Oudshoorn zegt dat hij in zijn assortiment alleen maar bier heeft op genomen waarvan op de flesjes geen statiegeld zit. Zouden de flesjes namelijk terug moeten naar de brouwerij, dan zouden de organisatie en het vervoer zo duur worden, dat het buitenlandse bier onbetaalbaar zou worden. Het bier zit dus alleen maar in weggooi-flesjes. In Slijterij de Wit is rekening gehouden met uitbreidingsmogelijkheden voor het ge val de bierverkoop goed aanslaat. Van een aantal biersoorten worden ook gla zen verkocht. Het ligt in de bedoeling om iedere soort glazen maar één keer te bestellen. Als ze uitverkocht zijn wordt er weer een ander type besteld. Eén en ander om de glazenverkoop aantrekke lijk te maken voor verzamelaars. Het bier wordt van sommige merken zoals Her tog Jan in vaatjes verkocht. Men kan bij de slijterij dan ook de benodigdheden leveren om uit die vaatjes te tappen, via een echte pomp. Overigens is Ouds hoorn niet alleen deskundige op het gebied van bier. Naast het vinologen- diploma haalde hij laatst zijn likeuristen- diploma. ten diploma dat de cursist krijgt als hij werkelijk alles weet van whisky, cognac, armagnac, kruidenbit ters en ander gedistilleerd. Feiloos kan Oudshoorn proeven of een bepaalde Malt Whisky net zo oud is als erop staat. Wat het verschil tussen verschillende merken whisky is en hetzelfde geldt voor cognacsoorten. Voor het succes vol volgen van een dergelijke cursus moet men een zeer goed smaakgevoel hebben en bovendien een perfect smaakgeheugen. De cursus duurde een jaar en Oudshoorn weet te vertellen dat op sommige dagen 20 verschillende soorten whisky geproefd werden. Niet dat men van het volgen van een der gelijke cursus alcoholist wordt, want alle drank wordt na geproefd te zijn weer uitgespuwd. In Nederland zijn in het totaal 102 likeuristen en 300 vinologen. Bij het examen likeurist moet men uit 10 verschillende glaasjes proeven en dan de voor de drank relevante gegevens kunnen opnoemen. Daarnaast wordt in de cursus zeer uitvoerig ingegaan op de bereidingswijse van de verschillende dranken. Donderdagavond a.s., aanvang 20.00 uur zal in de kantine van het NIOZ in 't Horntje de video-opname worden ver toond die is gemaakt van het stedenspel Texel-Harmelen. leder is welkom; toe gang gratis. ondernemers-aktiviteiten Boetiek 22 in de Weverstraat 22 heeft er een zusje bijgekregen. In het pand waar vroeger de Reizenboetiek was zit nu Boetiek de Oosterling. De Oosterling is gevestigd op de nummers 24-26 en is in handen van dezelfde eigenaar als Boetiek 22. Overigens doet De Ooster ling zijn naam wel eer aan. In de boetiek is namelijk alleen maar India-katoenen kleding verkrijgbaar. Kleurige zomerkle ding uit India en Pakistan. De Oosterling is de enige zaak op Texel die zich in dit soort kleding heeft gespecialiseerd. Men koopt deze kleding in bij enkele speciale importeurs. De winkelindeling is ruim en overzichtelijk en de prijzen van het Indiakatoen liggen redelijk. Boetiek de Oosterling naast Boetiek 22 op de plaats waar vroeger de Reizenboetiek was in de buurt van Boetiek Déjè Vu. In sommige straten zou men wensen dat men een originelere naam voor zijn winkel vond. De Reizenboetiek is verhuisd naar de Weverstraat 36 in Den Burg en heet in het vervolg Reisburo Texel". De ver huizing heeft als resultaat dat het reis bureau een ruimere behuizing heeft ge kregen waar de reislustigen aan aparte zitjes deskundig advies kunnen krijgen. Ook de kantoorruimte van Reisburo Texel is uitgebreid. De grotere ruimte heeft verder als voordeel dat de folders en reisbrochures in overzichtelijke stands te vinden zijn. ,,Er zijn in dit dorp wat moeilijkheden geweest. Het heeft geen zi om daar verder op in te gaan. Als ik de woorden ..jongeren" e ..overlast" gebruik, dan begrijpt iedereen waar ik op doel. Nu is doe een aantal mensen in De Waal het idee geopperd om het gebouwtj dat op het voetbalveld staat aan de jongeren ter beschikking t stellen. Dat zijn dus de jongeren die nu iedere avond in het fietsenho bij „De Wielewaal" samenkomen. De jongeren zijn zelf in het ge bouwtje wezen kijken. Op het ogenblik is het volgegooid met kal door elf en twaalf-jarigen. Het is daarom wat wit van binnen. Maa goed, ik zou graag weten wat de ouders van dit idee vinden Sommige mensen zullen zeggen dat het geen goed idee is, omdat e geen toezicht gehouden kan worden. Anderzijds worden door dez oplossing wel de brommers buiten De Waal gehouden". Deze opmerkingen maakte jeugd werkbegeleider Jan Kramer donderdag avond tijdens de vergadering van de Dorpscommissie van De Waal. Be stuurslid N. Luiken vond Kramer's idee niet zo goed. Hij wees erop dat bij het gebouwtje een flink sportveld is waar de jongeren kunnen sporten en crossen. Het idee van crossen werd door de ver gadering sterk afgekeurd omdat dat funeste gevolgen voor het voetbalveld heeft. Voorzitter Plaatsman zei dat hij wel eens het verwijt had gehoord dat De Wielewaal zo vaak dicht is. Het dorps huis zou iedere avond open moeten zijn. Hij noemde dit echter niet mogelijk. J. Beumkes gaf de televisie de schuld van de moeilijkheden. Hij vond dat sommige ouders minder naar de televisie moesten kijken en zich meer met hun kinderen bezig dienen te houden. De voorzitter zei verder dat een eerste aanzet tot opvang van de jongeren is ge geven met de woensdagavondclub. Er zijn daar nog wat problemen mee, maar er worden pogingen gedaan om er een goede club van te maken. Geen activiteiten „Het gaat", zei Jan Kramer, „nii zozeer om georganiseerde activiteiten Het gaat bij die jongeren om een ruimt waar ze samen kunnen komen, waar z een brommer kunnen showen aan ee vriendje. Het gaat om wat hangen e een beetje rommelen. Liever geen activ teiten. Het kost vaak de grootste moeit om de jeugd op de been te krijgen vot sportuitwisselingen met De Cocksdor en Den Hoorn." De vergadering was het erover eer dat als het gebouwtje voor de jeugd bt stemd wordt, er wel iets zal moete worden gedaan om de verkeerssituati veiliger te maken. Wanneer iemand o de bromfiets bij het gebouwtje wegrijt is de kans groot dat hij een auto te laz ziet.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2