Boot vol biertappers naar Breezand m- a Biertapwedstrijd Texel-Den Helder Dros nam nieuwe bakkerij in gebruik Voor het weekend GEIOEH KOST SI AAP Betere presentatie van Dros' Magazijn Thrombosedienst Zuigelingenbureau Nationale herdenking 1980 Artsen van 3 en 4 mei 1980 Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 2 ME119( a Het was een boot vol biertappers, die dinsdagmiddag uit 't Horn- tje vertrok. Stuk voor stuk mensen die op weg waren naar Breezand, waar de biertapwedstrijd tussen Texel en het hele district Den Helder werd gehouden. Sommigen bestelden op de boot een flesje bier. Wilden nog eenmaal de materie in handen hebben voor het moment suprème. Wilden nog eenmaal controleren hoe goud geel gerstenat langs een glasrand omhoog stijgt. Anderen hielden zich hardnekkig bij koffie of Spa-rood. Bang dat het feilloos gevoel waarmee de hendel van de bierpomp bediend moet worden, zou worden aangetast door alcohol. Ongeveer dertig deelnemers kwamen van Texel. Doorknede Horeca-lieden op weg naar Bree zand. Voor het vervoer van de veerhaven naar Breezand was voor een bus gezorgd. Hier werd slechts matig gebruik van gemaakt; velen prefereerden hun eigen auto. Raar eigenlijk, want in Hotel Bloemenlust, waar de wedstrijd werd gehouden, werd menig biertje gedronken. ,,Een dagje naar de bollen", zong iemand in de bus, doelend op het kleurig landschap van narcissen en tulpen dat zich aan het oog voorbijtrok. Toen waren we opeens op het strijdtoneel. In hotel Bloemenlust speelde een bandje er lustig op los. Kennelijk om de nu toch hier en daar wel wat zenuwach tig wordende biertappers op hun gemak te stellen. Die zenuwen waren, zoals later bleek, niet echt nodig. Geen grove fouten werden gemaakt. Er waren geen mensen die het flesje bier aan de jury presenteerden met de kroonkurk er nog op. Evenmin bleek het nodig de laarzen erbij aan te trekken, omdat iemand de bierpomp te lang open liet staan. Daar entegen was er menig biertje dat een ruimere schuimkraag dan de traditionele twee vingers vertoonde. Sommige bier tjes hadden een kraag van zeven dikke vingers. En werden dus door de jury laag gewaardeerd. De getapte biertjes, die door de jury zorgvuldig werden bekeken, werden uitgeserveerd aan supporters, familieleden en de horeca- mensen. Op het laatst was er zoveel bier dat je niets anders meer zag dan bier. Tot grote vreugde van een aantal goed gevulde lieden aan wie duidelijk te zien was dat zij al menige bokaal pils in hun leven hadden verorberd. Bevriende natie In zijn openingswoord zei juryvoorzit ter Groors dat de biertapwedstrijden al 28 jaar worden gehouden. De wedstrijd werd deze keer in Breezand gehouden, omdat het niet mogelijk was in Den Helder zaalruimte te krijgen. Totaal deden zo'n vijftig bedrijven mee en Groors meldde dat de deelname van Den Helder dit jaar wat tegenviel. Dat kwam doordat de Ondernemersvereni ging Den Helder bezig is uit elkaar te vallen. Het bericht van de wedstrijd had daardoor niet alle bedrijven bereikt. „Bij de Bevriende Natie Texel liep het ondememers-aktiviteiten Dinsdagmiddag heropende Dros' Ma gazijn in Den Burg, na een bouwactivi teit die vrijwel uitsluitend bedoeld was ter verbetering van de presentatie. De puien werden knus en meer harmonieus gemaakt (o.a. door het laten verdwijnen van de grote etalageramen), de toegan kelijkheid werd verbeterd door het ma ken van nieuwe entrees die desgewenst over een grote breedte kunnen worden geopend. Ook het interieur werd opgeknapt, waarbij de overzichtelijkheid werd ver beterd en de intimiteit werd vergroot. Door deze verbouwing 'sectiegewijs' aan te pakken kon de zaak tijdens de verbouwing practisch voortdurend ge opend blijven. Het karwei heeft zo'n vier maanden gevergd. De veranderingen zijn uiteraard niet zomaar voor de aardigheid doorge voerd. Het was noodzaak want Dros' Magazijn heeft vooral sinds de komst van de Hema te lijden onder pittige concurrentie. Directeur Gerard van der Kooi en zijn vrouw besloten niet te gaan zitten afwachten maar hun huid zo duur mogelijk te verkopen. Het is buiten kijf dat een goede presentatie van koop waar de kooplust van het publiek zeer bevordert. Bovendien heeft een van de branches (het speelgoed) door de jong ste veranderingen een wat duidelijker accent gekregen waardoor Dros' Maga zijn als specialist op dat gebied geloof waardiger is geworden. Bij dat streven past ook de recente aansluiting van Dros' Magazijn van de speelgoedver kooporganisatie Intertoys, een tak van de vereniging Hobo Faam waar het bedrijf al lang lid van is. Het ontwerp voor de verbouwing werd gemaakt door architect Van der Hoven uit Schagen (een oude relatie van de familie Van der Kooi). De uitvoering was in handen van de firma Drijver, de VEM (elektra) en Schoo (centrale verwarming). contact wel goed en we zijn dan ook blij dat we hier veel Texelaars mogen begroeten", zei Groors. Hierna konden de biertappers aan de slag. Wie denkt dat zo'n wedstrijd klaar is met een bierkraan open zetten en er een glas onder houden, heeft het behoorlijk mis. De deelnemers moeten twee voorbeeldige pijpjes tappen. Eén uit een tap met een draaikraan en één uit een tap met een hevelkraan. Verder is tussen beide tapinstallaties een koel kastje geplaatst, waarin zich flesjes bier bevinden. Nadat het belsignaal heeft geklonken, gaat de tapper of tapster aan het werk. Een schoon glas wordt van de installatie gepakt, in het water van de spoelbak gedompeld en hierna even omgekeerd gehouden, zodat het water er weer uit kan lopen. Nu begint het eigenlijke tappen. Het glas wordt schuin tegen de tuit van de kraan gehouden. Met één slag gaat de tuit open en het bier moet dan langs de binnenkant van het glas lopen. Hierdoor blijft zoveel mogelijk koolzuur in het glas. Als het bier de bovenkant van het glas heeft be reikt wordt het glas in rechte stand ge bracht en de kraan met één beweging gesloten. Het glas wordt hierop voor zichtig weggezet, een druppel uit de nalekkende kraan kan immers de weel derige schuimmanchet volkomen ruïne ren. Aldus maakt men een standbeeld van een pilsje zonder schuimbellen of blazen. Maar de tapper is er dan nog niet. Want in het koelkastje wachten broederlijk bijeen de flesjes bier, waar van hij er één dient te pakken en te ont- kurkken. Het flesje wordt met een doek drooggemaakt en de kurk in het daar voor bestemde bakje gegooid. Dan gaat de tapper met de twee getapte glazen en het ontkurkte flesje en een extra glas en bierviltje naar de jury toe om daar het flesje in het glas te schenken voor de zorgvuldig toekijkende juryleden. De jury aan de taptafel heeft dan al de tapbehandeling onder de loep geno men en een cijfer gegeven. De juryleden aan de tafel geven een cijfer voor het presenteren van het bier en het uit- schenken in het flesje. Als men dit alle maal heeft volbracht mag men met een zucht van verlichting gaan zitten en kijken hoe de anderen het er af brengen. Blunders Er zijn natuurlijk onoverkomenlijke blunders te maken bij al deze handelin gen. Het verspillen van plassen bier voordat men werkelijk tapt bijvoorbeeld. Het met de vingers vastpakken van de bovenkant van de glazen. Het neer gooien van de afschuimer op de tap- plaat of het niet in het bakje gooien van de kroonkurken. Onvergeeflijke zaken die balen straf punten kosten. In ieder geval hebben de Texelaars zich aardig geweerd tijdens de wedstrijd in Breezand. Bij de teams werden de Ic Een pilsje tappen: de gewoonste zaak van de wereld a/s je een eigen zaak hebt Je dageUJks werk in feite. Maar het is opeens een stuk moeilijker als er van alle kanten met deskundige ogen op je gelet wordt heer en mevrouw Stiekema uit de Bar it dancing Question in Den Burg eerst* - De tweede in deze categorie was eeiht Helderse gelegenheid. Derde werden d it heer en mevrouw Keijser van Restauran n Capri git De Koog. Bij de eenmanszaken- werd alleen de derde prijs door eei ie Texelaar behaald. Frits Langeveld va De Toekomst was de gelukkige. Nog enkele cijfers over bier in zij ;ji algemeenheid zoals die door het Cen n. traal Brouwerijkantoor, dat ook d b wedstrijden organiseert, werden vei i: strekt. In Nederland wordt gemiddel iL- 83,9 liter bier per hoofd van de bevo king per jaar gedronken. De grootstk;. bierliefhebbers zitten in Limburg. Diiit drinken per jaar maar liefst 108,8 lite ic De Noord-Hollanders zijn daarmee ve ic geleken zeer bescheiden met 76,9 litei ic In Europees verband zijn de Duitsei ir [151 liter] de grootste bierdrinkeri 31 Daarna komen België, Luxemburg e c Ierland. Nederland komt in dit verban ir op de zesde plaats. Iedere woensdag van 9.00 -10.30 uu u Adres: Groene Kruis-gebouw (ingar 1 tandartsencentrum) Witte Kruislaai it Den Burg. Mee te nemen: alle throne bosedienstgegevens van elders g t; frankeerde retourenveloppe met vakar i: tie-adres, verzekeringsgegevens (zi^r kenfondskaart). De zuigelingen die aan de beurt worden op het bureau verwacht op tijden, waarop hun eigen huisa zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Coutinho, woensdag 7 1 om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 7 mei, 15.00 uur. Ook vrouwen tapten dapper mee. En deden niet onder voor de mannen. Bij het tappen werd zonder uitzondering deksels serieus gekeken. De heren Han en Huib Dros hebben dinsdagmiddag hun nieuwe bakkerij op het industrieterrein bij de haven van Oudeschild in gebruik genomen. De officiële openingshandeling werd uitge voerd door hun vader J. S. Dros (701, samen met de 14-jarige kleinzoon Jan Simon. Beiden haalden de eerste bro den uit de oven. De broden bleken de vorm van letters te hebben en vormden de zin „Dros bakkerij 1900-1980waar mee duidelijk werd gemaakt dat de ope ning samenviel met een jubileum. Want het was in 1900 dat de heer J. P. Dros in Oudeschild zijn bedrijf begon en toen niet kon vermoeden dat het zou uitgroeien tot een bakkerij die ongeveer de helft van het op Texel geproduceerde brood van zijn rekening zou nemen. Han Dros, die een grote schare geno digden verwelkomde, vertelde dat al een dag of veertien geleden „stiekum" was begonnen in de nieuwe bakkerij. Zodat de kinderziekten inmiddels waren ver holpen. De heer J. S. Dros, die nog maar kort geleden het bedrijf heeft verlaten, ver welkomde enkele personeelsleden die zeer lang aan het bedrijf verbonden zijn geweest: Jan C. Bakker die bakkerij Dros 43 jaar trouw is geweest en Jan Spaans die er 34 jaar Dros betrokken heid heeft opzitten. Dros stelde vast dat het voor 90% aan het personeel is te danken, dat het bedrijf een goed brood en een lekker stuk koek bakt. Dros bracht in herinnering dat zijn vader in 1900 naar Oudeschild kwam, met zijn bruid, een hypotheek en f300,— handgeld (dat hij had verdiend door als „remplacant" voor een ander de dienstplicht te vervullen). Meer geld had hij niet, want zijn ouders huldigden het spreekwoord: je kleedt je niet uit voordat je naar bed gaat. Dros pakte de zaken niet kinderachtig aan. Al na vijf jaar ging de 200 jaar oude bakkerij tegen de grond en kwam er een nieuw gebouwen reeds in 1916 schafte hij een heteluchtoven aan. Ook de koop van een door een benzinemotor aangedre ven mengmachine was een investering die in die dagen de aandacht trok. Dros was van mening dat de toen betoonde durf en ondernemingslust ook was terug te vinden bij Han en Huib, getuige het totaal nieuwe bedrijf dat zij nu op poten hebben gezet. Namens het personeel overhandigde de heer Jan van Rooij een klok met her inneringsplaatje, als blijk van de warme gevoelens die ook de medewerkers voor het Dros-bedrijf koesteren. Er waren nog meer sprekers. Zoals de heer S. Langeveld die de Drossen hetzelfde succes in zaken toewenste als hij had gehad en de tot de familie behorende sportleraar Simon Dros. Laatstgenoemde had het werken in de bakkerij destijds niet zien zitten (,,te poeierig en te klodderig") en wat meer ruimte om zich heen wilde. De huidige bakkerij blijkt echter drie keer zo groot te zijn als het gymnastieklokaal waar hij dagelijks werkt en allerminst meer poeierig of klodderig. De bakkerij is gehuisvest in een simpel, rechtlijnig „industrieel" aan doend gebouw, ontworpen door Huib Dros op basis van 17 jaar praktijkervaring in het oude gebouw aan de De Ruyter- straat. De oppervlakte bedraagt 700 m!. Ook het machinepark is voor een groot deel vernieuwd. Door een en ander is de produktiecapaciteit niet zoveel groffer, maar de omstandigheden waaronder gewerkt kan worden zijn heel wat prak tischer en menswaardiger. De twee wa genovens (ieder met vijf individueel te bedienen baklagen) maken ook het bakken van kleine hoeveelheden (spe- ciaallbrood mogelijk. Belangrijk is vooral ook de zeer royale „afwerkruimte". De bouw is uitgevoerd door Jaspers Er De Hoog als hoofdaannemer. De firma Drijver maakte de vloer en verder waren IBS (elektra), Veltkamp (loodgie- terswerk), Westerlaken (bestrating). Verenigde Schilders en Graaf (glaswerk) bij de bouw betrokken. De produktie van Dros Bakkerij vindt zijn weg naar de consumenten via 20 verkooppunten, in de zomer 30-35. «•SijUt, Zondag 4 mei a.s. zal in het kader van de Nationale herdenking de ge bruikelijke kranslegging plaatsvinden op de Russenbegraafplaats en op de AJgemene begraafplaats. De kranslegging op de Russen begraafplaats zal op een in nader overleg met de vertegenwoordigers van de Russische Ambassade te be palen tijdstip in de namiddag plaats vinden. De kranslegging bij de Alge mene begraafplaats is even na 8 uur in de avond. Voorafgaande aan de stille tocht zal in de Ned. Hervormde kerk te Den Burg een voor ieder toegankelijke bezinningsbijeenkomst worden gehouden, waarin zullen spreken Ds. J. H. Hylkema en burgemeester Engelvaart. Het Toxels Chr. Mannen koor zal muzikale medewerking ver lenen. De aanvang van de dienst is gesteld op 19.00 uur. De kerk is open vanaf 18.45 uur. De stoet stelt zich tegen 19.30 uur op de Groeneplaats op en vertrekt om half acht naar de Algemene begraafplaats begeleid door het Kon. Texels Fanfarekorps. Na een rondgang over de begraafplaats en het oorlogskerk hof zal vanaf 20.00 uur twee minuten stilte worden betracht. Hierna wordt een lied gespeeld en vindt de krans legging plaats. Het geheel wordt afge sloten met nogmaals een lied ten gehore gebracht door het Kon. Texels Fanfarekorps. De deelnemers aan de stille tocht worden verzocht de tocht mee te maken vanaf het begin tot het eindpunt en niet tussentijds aan te sluiten of af te vallen. Voorts wordt een beroep gedaan op hen die niet aan de stille tocht deel nemen in huis te blijven en zich niet als kijker langs de weg op te stellen. Aan particulieren en instellingen wordt ver zocht om 18.30 uur de vlag halfstok uit te steken tot zonsondergang, terwijl op de Horeca-exploitanten het beroep is gedaan de exploitatie van 19.30-20.30 uur zodanig te doen geschieden, dat hieraan elk vermakelijkheidsaspect ont breekt en van 18.00-21.00 uur geen andere muziek ten gehore te brengen, dan die van de officiële Nederlandse radioprogramma's. De klokken zullen als gebruikelijk om 19,30 uur luiden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur toi maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur maandagmiddag 13.00 uur tot Zr. M. de Jager, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02276) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan man zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 18.00 uur. Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag 11.30-13.00 uur en 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. J. Beekman, dierenarts, maandag 21 april geen spreekuur in De Waal. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 4 mei 1980 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wisman Uitzending via de Lichtboei De Cocksdorp 10 uur ds. Wolthaus Collecte: algemeen kerkewerk Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra De Koog 11.15 uur ds. Wolthaus De Waal 11.00 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, maandcollecte GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. R. J. Blaauw 's Avonds geen dienst Oosterend 10 uur ds. De Boer 17.00 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Woensdag 7 mei: Oosterend 19.00 uur ds. A. Snoep uit Amsterdam GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Hylkema Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.30 uur ds. Molema Medewerking van het zangkoor „The Singers of the Lord". Kinderoppas aanwezig. Uitzending via De Lichtboei op zondagavond 18.30 uur. Zondag 10 uur Doopdienst in Den Helder. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag 10.45 uur Kindernevendienst. De Koog: zondag 9.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur gebedsdienst. Oudeschild en Den Hoorn: geen Eucharistievieringen. JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Woensdags: 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Dienstvergadering.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2