Beleidsplan Muziekschool Veel muzikale plannen voor komende jaren M l SI 1 De mislukte aanslag op de rijkscommissaris JAAP KEUZER CONTRA ARTHUR SEYSS-/NQUART Fietstocht groot succes: 525 deelnemers t „WAT IK ZEGGEN WOU.." Op 5 mei Oud papier actie \anrijding met letsel Afvaltoemooi eilandcompetitie volleybal In Ic- fi- cn be- ia r- VRIJDAG 2 MEI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 BACVtN «N LEZERS -BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID vaw w. HgPAKTK )p 5 mei een groot eerbetoon aan onze levrijders tijdens de tweede wereld- iorlog. Men kan toch weten, dat er ook zeer ele Zuid-Afrikanen bij waren, die ook un leven gewaagd hebben en velen elfs hebben gegeven en waarvan velen waar werden gewond, zodat ze voor lun verdere leven invalide zijn gewor- len. De tegenstellingen voor onze bevrij- lers zijn wel heel groot, wat het eer- letoon betreft. Van die Zuid-Afrikaners ijn er ook bij, die toch nog een sport ieoefenen en graag wilden meedoen an de sport voor gehandicapten hier in Jederland. Maar zij krijgen de kans iet en worden geboycot. Volgens mij loet men die mensen een groot on echt aan, terwijl hun medestrijders met iroot gejuich en eerbetoon rinnenhaalt. Is de haat tegenover Zuid- kfrika zo groot, dat men zelfs die stak ers de dupe laat worden? Volgens mij dit voor ons landje zeer beschamend. W, J. Boon, De Zes 5, Den Burg De Zuid-Afrika-discussie is gesloten. - Red. Zaterdag haalt de lagere school in De locksdorp weer oud papier op, vol lens dezelfde route als voorgaande eren. De mensen die niet thuis zijn vorden verzocht het papier gebundeld ian de stoeprand te zetten. Het papier vordt opgehaald tussen negen en elf lur 's ochtends. Op het kruispunt van de Postweg net de Slufterweg botste dinsdag een estienjarige bromfietser op een af- Jaande tractor. De bromfietser moest net gekneusde ribben worden opgeno- len in het Parkzicht ziekenhuis in Den leider. De voortzetting van de integratie van het muziekonderwijs in alle klassen van het basisonderwijs en het zodanig voort zetten van het experiment met het muziekonderwijs op de Beatrixschool dat over een jaar in een definitieve vorm gegoten kan worden, zijn punten die in het beleidsplan voor de komende jaren van de Muziekschool staan. In het beleidsplan worden alle plannen en zaken die nu al uitgevoerd worden, kort en bondig opgesomd. Het ligt in de bedoeling dat het plan wordt besproken in de sectie Amateuristische Kunst beoefening van de Welzijnsstichting. in het nu lopende jaar is een begin gemaakt met speelklassen vanaf de derde klas van de lagere scholen. Het ligt in de bedoeling om in het cursusjaar 18 1982/'83 een dergelijke speelklas op te richten in de Beatrixschool. De lagere klassen van de andere basisscholen zouden dan ook speelklassen moeten krijgen. Wat betreft de instrumentale oplei ding op de Muziekschool worden voor beginnende leerlingen die vergelijkbaar van niveau zijn groepslessen verzorgd op elektronisch orgel, dwarsfluit, alt- blokfluit, gitaar, accordeon en slagwerk. De lesduur ligt dan ook op één uur per week. Voor de beginnende leerling wordt individuele les verzorgd op viool, klarinet, koperblaasinstrumenten, gi taar, accordeon, piano en elektronisch orgel. De groepslessen zijn bedoeld voor de periode van twee jaar. Mocht het echter noodzakelijk blijken herindeling of plaatsing als individuele leerling te laten plaatsvinden, dan kan zoiets altijd gebeuren. Groepsles vindt alleen plaats als zich tenminste drie leerlingen voor hetzelfde instrument hebben aange meld. Gevorderde leerlingen kunnen gedurende drie uur per week individueel les ontvangen. Voor het volgende jaar wordt groepsles voor beginnende leer lingen op alle instrumenten overwogen, terwijl dan ook groepsles piano zal plaatsvinden. Samenspel Over twee jaar zal het eerste experi ment plaatsvinden met instrumentale opleiding op de basisschool. Wat betreft samenspelmogelijkheden wordt ge werkt aan een accordeon-ensemble, een viool/fluit-ensemble, een werk groep lichte muziek, een jeugdorkest Harmonie en Fanfare („Rampestam pers"), een nieuwe samenspeltraining van jonge muzikanten en een koorklas. Eén en ander zou over twee jaar uitge breid kunnen worden met een slagwerk ensemble, een volksmuziek-ensemble, een workshop eigentijdse muziek en een ensemble met een sterk wisselende bezetting. Dit zou over een groot aantal jaren uitgesmeerd kunnen worden. In 1982/'83 zouden eventueel kortlopende cursussen voor koorleden en bijscholingscursussen voor koor dirigenten kunnen starten. In de komende tijd zal door de Muziekschool aan diverse evenementen worden meegedaan. In juni komt er een play-in met een slotmanifestatie in de open lucht door derde en hogere jaar leerlingen. Men wil over één a twee jaar het deelnemen aan evenementen en manifestaties uitbreiden met opvoerin gen in bejaardenhuizen, openbare les sen en speeluren. Mogelijk kunnen dan ook schoolconcerten worden gehou den. Binnen het kader van sociaal cultureel werk zullen ook volwassenen in de volgende jaren aan de ensembles mee kunnen doen. In 1982/'83 wordt zelfs gedacht over een speelklas voor volwas senen terwijl een jaar later een experi ment met groepsles voor volwassenen van start zal gaan. Dit, en het volgende jaar, vinden verder applicatiecursussen plaats voor leerkrachten in het basis onderwijs. De op Koninginnedag gehouden fiets tocht langs 5 of 7 dorpen is dankzij het mooie weer en ondanks de toch wel straffe wind een groot succes gewor den. Vóór 9 uur stonden bij diverse dorpshuizen al mensen, die zo snel mogelijk wilden beginnen. Ze hadden gelijk want in de loop van de dag wak kerde de wind aan. Er hebben niet alleen Texelaars maar ook mensen uit Amster dam, Den Helder en Wieringen deelge nomen. De 5 dorpentocht heeft 299 deelnemers getrokken en de 7-dorpen- tocht 226, samen dus 525. De oudste deelnemers waren de heer en mevr. Van der Knaap-Westra uit Oosterend, resp. 80 en 74 jaar. Ze fietsten alle dorpen langs. T.z.t. wordt via deze krant bekend gemaakt wanneer de vaantjes afgehaald kunnen worden. Programma afvaltoemooi van de eilandcompetitie op vrijdag 2 mei in sporthal „Ons Genoegen". Veld A, heren: 6.30 u.: Pado-Gamma HET 6.50 u.: Smash-HET Fam. Witte 7.10 u.: RSG-Fam. Witte Smash 7.30 u.: Opduin-Dros Bakk. RSG 7 50 u.: Verpleeghuis-RWS Opduin 8.10 u.: Grooten Slock- BGZ v. Wijngaarden Verpleegh. 8.30 u.: Tïmmers Bakk.-Versluis haard. Grooten Slock 8.50 u.: Hema-Bremakker Timmers Bakk. 9.10 u.: CVI-ABOP Hema Veld B dames en heren: Dames: 6.30 u.: Smash 2-Skil Memo 6.50 u.: CVI-Memo Smash 2 7.10 u.: Antiekhuisje-De Rog CVI 7.30 u.: Gar. Dros-Nokanto Antiekh. 7.50 u.: WGD-Goënga Gar. Dros 8.10 u.: Vopoda SRV-Cafeetje WGD 8.30 u.: Gar. Kikkert-Bremakker Vopoda SRV Heren: 9.10 u.: Memo-Rabo Gar. Kikkert 9.30 u.: Koffiebar-De Rog Memo Veld C, dames: 6.30 u.: Lois-Man. Zoetelief Graaf Spuiterij 6.50 u.: Graaf Spuit.-Stienepikkers Lois 7.10 u.: Hema-Smash 1 Stienepikkers 7.30 u.: Expert-Verpleeghuis Hema 7.50 u.: Koffieshop-Rabo Expert 8.10 u.: TX 88-Grooten Slock 8.30 u.: Koogel-Gyvo Koffieshop TX 88 Hierna wordt het programma voort gezet met wedstrijden uit de winnaarsronde. Het afvaltoemooi wordt gespeeld op vrijdag 2, dinsdag 5 en woensdag 7 mei. De wedstrijden duren 1x17 minuten, waarbij time-outs niet en wissels wel toegestaan zijn. Pas na twee verloren wedstrijden is een team uitgeschakeld. De verliezers van vrijdag spelen hun tweede wedstriid op dinsdag. Het complete wedstrijdschema is in de zaal verkrijgbaar. Vrijdag 2 mei De Sint Jozefschool viert het 70-jarig bestaan van het katholiek onderwijs en het 50-jarig bestaan van de school aan de Beatrixlaan. Om 16.30 uur wordt in de school een receptie voor genodigden gehouden. Om 20.00 uur een open reünie. Zaterdag 3 mei De jeugdclub van Zuid-Eierland heeft in „Bethel" een bonte avond. Zondag 4 mei Van 8.00 - 10.00 uur houdt de sportvis sersclub een wedstrijd bij de Krasse- keet. Om 19.00 uur begint in de Hervormde kerk te Den Burg een bezinningsbij eenkomst ter herdenking van de doden uit de tweede wereldoorlog. Daarna stille tocht naar het monument bij de algemene begraafplaats. Toen in de meidagen van 1940 de Duitsers ook Texel bezetten, )ek het er eerst op dat er niet zoveel in de dagelijkse gang van aken op ons eiland zou veranderen. Dit duurde echter maar vrij ort, want de door de Duitsers voor heel Nederland uitgevaardigde irders en bevelen golden natuurlijk ook voor Texel. De Noordzee- :ust werd vrij spoedig voor burgers afgesloten en de bouw van mili- aire objecten vaak een verdere uitbouw van die der voormalige Jederlandse weermacht kwam op gang. Op vele plaatsen in Nederland waren er al in 1940 groepen en personen die zich legaal tegen de Duitse overheersing teweer stelden. De illegale pers is daar een uidelijk voorbeeld van. Aan de vaste wal, vooral in de grote steden, was de nood- aak daarvoor eerder te onderkennen dan op de Waddeneilanden en op het platte- ind in het algemeen, waar men nog niet zoveel last van de Duitsers ondervond. Vel was het machtsvertoon van de naar verhouding vele N.S.B.-ers op Texel, mèt len geüniformeerde W.A.-afdeling, erg hinderlijk. Jaap Keijzer in zijn jonge jaren (ca 1940) Rijkscommissaris Dr. Arthur Seyss-Inquart In dezelfde maand dat de N.S.B.-lei- fer ir. A. A. Mussert. namelijk maart 941, het kringhuis van de Texelse i.S.B.-afdeling in de Parkstraat in Den lurg opende, begon Jaap Keijzer, de luidige directeur van de T.O.C. (Texel- :e Oliecombinatie), samen met zijn iroer Kees, met het bijeenzoeken van leschikte personen om „ondergronds verk" te gaan doen. In juni 1941 waren ir reeds voldoende mensen bijeen en verd gezocht naar capabele leiding voor Ie groep, want Keijzer vond zichzelf laarvoor minder geschikt. Aanvankelijk vond men „Meester" H. A. Kievits, onderwijzer aan de R.K. int Jozefschool in Den Burg en lid van Vrijwillige Landstorm, bereid als .commandant" op te treden. Deze oest echter om diverse redenen na niqe weken de functie neerleggen. waarna J. Keijzer weer tijdelijk de leiding op zich nam. Het Texelse verzet kwam te ressor teren onder het Gewest Noord-Holland- Noord, in die periode onder de ex-kapi tein Meihuizen, later onder overste Wastenecker te Alkmaar. Spectaculair Zonder hier verder in te gaan op verscheidene andere activiteiten van de Texelse illegaliteit en de zich daarbij voordoende problemen van juiste com mandoverhoudingen, deed zich snel en onverwacht een gelegenheid voor tot een spectaculaire actie over te gaan, die het vermelden waard is. Op donderdag 24 juli 1941 vernam Jaap Keijzer van de redactie van de „Texelsche Courant", de heren G. J. en J. G. Duinker, het bericht dat de zaterdag er op, 26 juli. de Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandse gebied dr. A. Seyss-Inquart, in gezel schap van generaal F. Christiansen, Texel met een bezoek zou „vereren". Onmiddellijk werd een plan opgesteld om deze twee Duitsers tijdens hun reis naar het eiland te liquideren en wel op een zodanige wijze dat er geen argwaan zou kunnen rijzen tegen bevolking of illegaliteit. Dit even spontane als handig opgezette plan bestond uit het door vliegtuigen van de Royal Air Force laten beschieten van de auto's van Seyss- Inquart en Christiansen op het Haven plein in Den Helder. Hoewel er in Den Burg bij Jan Rey in de Waalderstraat een illegale zender aanwezig was, bestond hiermee geen contact met Londen. De verbindingen liepen via Alkmaar en berichten voor de „overkant" moesten minstens vier da gen tevoren worden opgegeven. In dit bijzondere geval werd van deze regel afgeweken en Keijzer stuurde Martin de Valk naar Alkmaar, waar een zekere Ferwerda het plan naar Engeland door seinde. Tijd (vertrektijd van de boot), plaats en code werden gedetailleerd in het bericht verwerkt. Genoemde De Valk moest onderweg naar Alkmaar Toon Luyckx, beheerder van het „Texelsch Veerhuis" op het Havenplein in Den Helder in vertrouwen nemen en instrueren. Luyckx, daartoe dadelijk bereid, zou dan namelijk een Nederland se vlag moeten uitleggen op de over kapping van de ingang van hotel „Den Burg" (waarin ook het Texelsch Veer huis was gevestigd) op het tijdstip dat de bewuste auto's op het Havenplein waren gearriveerd. Deze handeling was in feite de meest gevaarvolle van de gehele onderneming, wanneer de zaak later zou worden uitgezocht. De vlag was het sein voor de vliegers van de R.A.F. dat de aanval kon worden ingezet. Te vroeg Alles leek goed geregeld en vol spanning wachtten de enkele ingewij den op de dingen die komen gingen. En inderdaad verschenen op zaterdag 26 juli enkele Engelse jagers boven de haven van Den Helder, echter 10 minu ten vroeger dan was gepland. Prompt werd in de stelling Den Helder lucht alarm gegeven, waarop Seyss-Inquart met gevolg, onderweg naar de Texelse boot, op de Kanaalweg dekking zocht in de Oostbatterij of één der nabij gelegen kazematten in de zeewering. Tijdens het vrij laag rondvliegen van de R.A.F.- toestellen werden deze door de Duitse luchtafweer (Flak) hevig beschoten, waardoor ze na enige ronden noodge dwongen verdwenen De vlag be hoefde niet meer te worden uitgelegd; de actie was (door een gering tijdsver schil) mislukt! Als duidelijk pluspunt voor de Texelse illegaliteit kon geregistreerd worden dat de verbinding met Engeland via Alkmaar goed had gewerkt en dat acties op een dergelijk niveau zeer wel tot de mogelijk heden behoorden. Dubbelrol Verder ongehinderd bereikten de Duitse officieren ons eiland, waar zij logeerden iri hotel „De Lindeboom" van R. Kikkert. De officiële ontvangst door gemeentebestuur en de plaatselijke par tijfunctionarissen vond plaats in zaal „Casino" in de Zwaanstraat. Genood zaakt door zijn „dubbelrol" (hij was namelijk ook een z.g. sympathisant van de N.S.B.I) schudde Jaap Keijzer de heren Seyss-Inquart en Christiansen de hand en hij deed dit uiteraard met gemengde gevoelensl Voordat de „zogenaamde officiële persoonlijkheden", aldus het jaarverslag van de Nutsbibliotheek, op zondag 27 juli Texel verlieten werd nog een bezoek gebracht aan het Texelsch Museum in de Nieuwstraat (nu Burgwal). Omdat dit in hetzelfde gebouw als de Nutsbiblio theek was ondergebracht moesten voor dit bezoek alle rekken met boeken worden verwijderd. Ter verklaring van de gebruikte term „dubbelrol" moet vermeld worden dat Jaap Keijzer vanuit de illegaliteit geadvi seerd was te infiltreren in de N.S.B. Enerzijds om daar achter de schermen te kunnen kijken, anderzijds om elke even tuele argwaan ten aanzien van zijn ondergrondse activiteiten te voorko men. Zowel van de pastoor als de bis schop mocht hij desgevraagds echter niet daadwerkelijk lid van de N.S.B. worden, reden waarom hij zich toen als sympathisant opstelde en wel dusdanig dat hij later, na april 1942. een trouw bezoeker werd van de N.S.B.- burgemeester Rijk de Vries in diens woning aan de Schilderweg. Het pu bliek, de buitenwereld dus. zag alleen die zijde van de rol van Keijzer, alsook van een andere illegaal werker Roel Ber kenbosch. Na de bevrijding in mei 1945 was de toenmalige commandant van de Bin nenlandse Strijdkrachten W. N. Kelder dan ook genoodzaakt de volgende zuiveringsverklaring uit te geven, die gepubliceerd werd in de Texelsche Courant van 16 juni 1945^ [De gegevens voor dit artikel wer den ontleend aan het binnenkort bij De Walburg Pers te Zutphen ver schijnende boek Texel, Neder lands laatste slagveld", door Jacques Bartels en Wim Kalkman. Intekenprijs f49,50 I'exel fling paris uur CE- |1<J, Lam 40 is ■line n die- btten, iMet \in- lc~ INLEVEREN ZEEPBON 4T dient zeepbon 440 vóór Woensdag keiier in te leveren. Winkeliers Woensdagmorgen al deze bonnen inlevereiT" Distributiekantoor. ZUIVERING Binnenlandsche Strijdkrachten. Herhaaldelijk wordt de opmerking gehoord, dat „men" zuivering wenscht in de gelederen der B.S. en ontstemd is over het feit, dat be paalde personen daarin een leidende functie vervullen en niet tot de z.g. goede Nederlan ders zouden moeten worden gerekend. Hoewel ik niet voornemens ben omtrent elk lid van de Staf, dus mijn directe medewerkers, openbaar te maken wat mij aanleiding geeft hen te handhaven, wil ik een uitzondering maken ten anzien van 2 hunner, die wel in het bijzonder in het tecken der belangstelling van het pu bliek staan, liet publiek, dat in de jaren, toen door een aantal leden van „de ondergrond- sche" hun leven voor de zaak der bevrijding werd gevraagd, rustig aan de kant stond en wellicht de voordeelen" van dien tijd genoot. Ten eerste wordt genoemd Jacob keijzer Cz., die zwart gehandeld heeft, NSB-neigingen had, enz. Inderdaad zijn de beschuldigingen allen waar. Keijzer werkt sinds 1940 „ondergrondsch" en had in de eerste oorlogsjaren iedere weck contact met de leiding aan den overkant. De leiding aan den overkant, zich bewust van het groote gevaar, wat er aan verbonden was, dat bepaalde personen geregeld samen kwamen. Indien men wegens „illegaal werk" gepakt werd, stonden Vuglit, Dachau, enz. open. Men koos toen „zwarte handel", werd men daarop gepakt, dan waren de gevolgen minder erg. Zoo werd Keijzer zwart handelaar cn vanwege de ondergrondsche werd het feit, dat Keijzer zwarte handelaar was, uitgebazuind en opge blazen. Toen we gegevens omtrent de NSB noodig hadden, werd Keijzer bewonderaar van de qjeuwe orde. De tweede figuur is Berkenbosch, aan wie, omdat de leiding de gegevens omtrent alle verdedigingswerken, draagwijdte van het ge schut, welk gedeelte door liet geschut kan wor den bestreken, enz noodig had, door mij op gedragen naar de Wehrmachtbezirksverwaltnng te solliciteeren cn aldaar door een pro-Duitsclie houding het vertrouwen te winnen, teneinde de verlangde gegevens te kunnen bekomen. Deze lang niet ongevaarlijke opdracht werd door Berkenbosch vervuld, waarbij hij krachtig werd geholpen door zijn collega Ten Cate. Ik hoop, dat „men" door deze publicatie te vreden zal zijn. Tevens wordt het publiek ver zocht, eventucclc bezwaren tegen het in func tie zijn van personen bij de NBS schriftelijk bij mij in te dienen onder vermelding der fei ten en onder opgave van ten minste 2 perso nen, die het tegen liet betrokken lid der NBS naar voren gebrachte kunnen bevestigen. Texel, 11 Juni 1945. De Commandant der NBS in het Onder- district Texel: W N. KELDER v.h. kende1 in het" tijdens^ den ri Indij zij ano^ geve.1 dig itj dur ffé de w< V. Iu| Oil ui nie Ch ha

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5