A „Jungle boek'' HM Ma Jaap Dros schaakclub kampioen En Passant HET NEDERLANDS ASTMA FONDS Harmonie „Eensgezindheid' Voetbalprogramma Remise voor En Passant III Aanrijding goede gewoonte: op de fiets naar je werk VRIJDAG 2 MEI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Vrijdag 2 mei 1980: Pupillen: Afdeling A: Oosterend A1 -De Koog Al, 19.00 uur - Texel A3-Oosterend A2, 19.30 uur Texel A2-Texel A4, 18.30 uur Afdeling B: s Oosterend B1-De Koog B1, 19.00 uur ZDH B1-Texel B1, 19.00 uur Afdeling C: Texel C1-Texel C3, 18.00 uur Texel C2-ZDH C1, 19.15 uur Texel C4-Oosterend C2, 18.40 uur. Zaterdag 3 mei 1980: Afdeling Noordholland: r Castricum 6-SVO/Z 3, 14.30 uur Junioren: Tex. Boys C1-WGW C4, 14.30 uur SVAP Cl-Texel C2, 14.30 uur De Koog C1-Schagen C5, 13.30 uur Pupillen: Afdeling A: De Koog A1 -Oosterend A1, 13.30 uur Oosterend A2-De Koog A2, 15.00 uur Texel A2-Tex. BoysA2, 15.00 uur Texel A4-Texel A3, 14.00 uur Afdeling B: ZDH B1-Tex. Boys BI, 14.30 uur Oosterend B1-Texel BI, ,14.00 uur Texel B3-Tex. Boys B2, 13.00 uur Oosterend B2-Texel B2, 13.00 uur Afdeling C: ZDH Cl-Texel C2, 14.00 uur Zondag 4 mei 1980: Afdeling Noordholland: Oudesluis 3-Oosterend 3, 14.30 uur Texel5-Callantsoog6, 14.30 uur Junioren: ZDH A1-ZAPA2, 14.30 uur Texel A1-Wiron A1, 12.30 uur S.V. De Koog Het eerste elftal speelt zaterdag om 11.45 uur een oefenwedstrijd tegen Arnhemse Boys. 's Avonds is er een gezamenlijk feest in de Buteriggel (voor alle senioren). Het tweede gaat zondag uit naar Wiron 4 in Den Oever. Het vertrek is met de boot van 13.05 uur. De C-junioren spelen om 13.30 uur thuis tegen Schagen C5. Deze wedstrijd moet De Koog kunnen winnen. De A1 en Bi-pupillen gaan vrijdag uit naar Oosterend. Vertrek 18.30 uur. Zaterdag speelde En Passant III uit tegen Magnus It in Schagen. Magnus II bleek niet voltallig aanwezig, zodat H. de Ridder niet in het schaakveld hoefde te treden wat alvast een voorsprong voor En Passant betekende. A. Veltkamp verloor vlot, terwijl de beide jeugdspelers Niek Witte en Arjen Bakker in de fout gingen en hiermee hun beste kansen verspeelden. Zodoende stond En Passant III ineens met 3-1 achter tegen de drager van de rode lantaarn Magnus II. F. van Tatenhove verkleinde dit verschil door een prima partij tegen J Laporte. M. Witte en P. Bakelaar hadden een allesbehalve com fortabele stand en P. Cornelisse bereikte moeizaam licht voordeel. M. Witte won verrassend met een mat in één zet op het ogenblik dat P. Blaauwboer juist wilde toeslaan. Bakelaar en Cornelisse kwamen remise overeen met hun tegen standers. Bakelaar ietwat gelukkig, ter wijl Corneliise toch nog wel winstkansen bezat. Eindstand: 4-4. Magnus ll-En Passant III J. Laporte-F. van Tatenhove 0-1 F. van Lier-P. Bakelaar V4 - 54 B. Westerloo-P. Cornelisse 54 -1/4 P. Blauwboer-M. Witte 0-1 Mevr. Domburg-A. Veltkamp 1-0 J. J. v.d. Maas-A. Bakker 1-0 L. v.d. Zwan-N. Witte 1-0 R Terrané-Hde Ridder 0-1 Door de beslissende partij tegen G. van Es niet te verliezen, werd Jaap Dros dinsdag kampioen van de schaakclub En Passant Texel. G. van Es vocht tot het uiterste om de afgebroken partij te winnen, maar slaag de daar niet in. Dros wikkelde rustig af en Van Es hield geen materiaal meer over. Met de stukken verdwenen ook de winstkansen en de partij eindigde in een remise. In de B-groep eindigde W. Hoekman als eerste doordat K. J. den Haan zich afgelopen dinsdag door F. van Taten hove mat liet zetten. Eindstand derde periode: A-groep: 1. J. Witte 6 pnt. (uit 8 wedstrijden), 2. J. Dros 6 pnt.; 3. G. van Es 514 pnt; 4. J. Rommets 5 pnt; 5. A. C. Bakker 4 pnt; 6. P. Bergman 3 pnt; 7. M. Vittali 3 pnt; 8. P. Cornelisse 2 pnt; 9. H. Elzinga 114 pnt. B-groep: 1. W. Hoekman90%; 2. K. J. den Haan 86%; 3. F. van Tatenhove 79%; 4. A. Terpstra 70%; 5. F. van Lare 60%; 6/7 H. de Ridder en A. Bakker 57%; 8. M. Witte 55%; 9. P. Eelman 50%; 10. B. Witte 40%; 11. E. de Visser 39%; 12. N. Witte 40%; 13. C. Witte 0%; 14 t/m 17 H. van Attenveld, J. van Heerwaarden, A. Veltkamp en F. Groeskamp 0%. Maandag vond een aanrijding plaats op de hoek van de Kogerstraat en de Witte Kruislaan in Den Burg. Een auto bestuurder die van de Witte Kruislaan af kwam kon niet goed zien of er op de Kogerstraat, die voorrangsweg is, ver keer aankwam. Hij reed iets naar voren en werd hierop aangereden door een bestuurder op de Kogerstraat. Beide bestuurders kwamen van Texel. UW BEGRIP IS NETZO HARDN0MG AIS UW dl CARA is de wetenschappelijke benaming voor bronchitis, longemfyseem en astma. Meer dan een miljoen Nederlanders - dat betekent ruwweg één op de tien mensen - lijden aan CARA. Bi| kinderen ligt dat getal nog iets hoger: één op de zeven. Er is nog weinig bekend over de oorzaken van CARA De ziekten zijn niet echt te genezen. CARA is na kanker en hart- en vaatziekten de derde doodsoor zaak in Nederland. Het veroorzaakt een groot percentage van alle arbeidsverzuim en vroegtijdige invaliditeit. CARA heeft dus vergaande gevolgen voor onze maatschappij, maar ook voor de patiënt zelf Jonge patiënten raken achter op school omdat zi| vaak moeten verzuimen. Oudere patiënten worden op hun werk met begrepen. Het lijkt wat verdacht: zó kan een patiënt z"'n werk uitstekend doen en plotseling lukt 't niet meer. Daarbij komt nog dat patiënten niet graag vertellen dat ze aan CARA lijden. Logisch, niemand loopt graag met z'n ziekte te koop. Het trieste gevolg: de direkte omgeving begrijpt de patiënt vaak niet en de patiënt zelf raakt steeds meer in een isolement Wie doet er wat voor CARA patiënten? Wij zijn al zo'n twintig jaar bezig met de bestrijding van CARA en met succes Wi| geven voorlichting aan artsen, aan de patient zelf en aan het publiek. U dus. We steunen wetenschappelijk onderzoek. We bemiddelen bi) problemen We helpen patiënten bij het aanpassen van hun woning. We organiseren vakantiekampen voor |onge patiënten Vakantiereizen voor ernstige patiënten. A deze aktiviteiten kosten veel geld Dat geld krijgen wij uit diverse bronnen. De belangrijkste daarvan is onze jaarlijkse kollekte, die binnenkort weer start. U kunt ons helpen in onze strijd. Geef' Maar laat het daar niet bij. Tracht wat meer begrip te tonen voor de patiënt en zijn situatie. Overigens - als u straks uw bijdrage stort - begrip is niet af te kopen 'ASIMA FONDS Larikslaan 1, 3833 AM LEUSDEN, Giro 33033 Van vrijdag tot en met maandag Meteor" in het City theater. De be dreiging komt ditmaal van boven. In een oneindigheid van het heelal is een komeet op hol geslagen en in een door niets gehinderde vaart tegen een ster aangeknald. Het gevolg is dat in de ruimte een meteoorsteen een paar splinters morst. En omdat die hele mikmak naar beneden komt, pecies in de baan waarin de aarde zich bevindt, slaan bij de derkundigen alle lampen op rood. De vergezellende brokstukken alléén al zullen in staat zijn hele steden te vernietigen. In een poging deze ramp af te wenden, ontbiedt het hoofd van de NASA, de vermaarde astrofysicus Dr. Paul Bradley (Sean Connery) bij zich, om een plan te ontwikkelen de meteoor van de aarde af te leiden. Intussen bereiken meteoor-splinters de aarde en veroorzaken een wereldwijde paniek. In de Zwitserse Alpen wordt een dorp verwoestin de Stille Oceaan veroorzaakt een splinter een vloedgolf van 30 meter hoog, die op Hongkong afrolt. Sir Michael Hughes, hoofd van het Engelse observatorium in Jodrel Bank waarschuwt het beleidscentrum in New York dat een grote splinter in de richting van Noord Amerika suist en over 45 minuten in New York zal inslaan. Terwijl de enorme meteoor de aarde nadert worden de Russische en Amerikaanse raketten van éde satelie- ten afgevuurd. Terwijl op de chronome ter de seconden wegtikken vóór zij hun doel bereiken, stijgt de spanning Toegang 12 jaar. In de film „Porno disco" is Mirja het meisje dat met haar vriend Jean naar een feestje gaat. Maar het blijkt dat het een avondje van dolle groepssex gaat worden. Ze weigert en vertrekt. Dan rijdt Jean haar naar een afgelegen plek in een bos waar ze zich naar hartelust aan hem geeft. Dan stelt hij haar opnieuw voor naar dat feestje te gaan. Ze krijgen ruzie en hij rijdt nu alleen weg. Na uren dwalen bereikt Mirja een landhuis, waar ze onderdak vindt bij een echtpaar dat in Mirja een verrukkelijk object ziet om hun lusten te delen. Vrijdagnachtvoorstelling, toe gang 18 jaar. Voor de tweede week laat het City theater het gordijn opengaan voor de film „Jungle boek" een meesterwerkje uit de Disney Studio's dat in 1966 in première ging. Maar dit keer met Neder landse teksten en Nederlandse liedjes. Koning Lowietje van de apen zingt er in heel swingend 'zakdoekje leggen, nie mand zeggen' en Mowgli en zijn Indiase vriendinnetje en alle andere dieren uit de jungle spreken duidelijk verstaanbaar Nederlands, zodat geen ouder meer snel de ondertitels hoeft op te lepelen. De bewerking van deze meesterlijke Dis- ney-film is verzorgd door Harry Geelen, die niet alleen grote ervaring heeft in het maken van tekenfilms, maar ook teksten en liedjes schreef voor kinderprogram ma's als „Hameien", „Oebele" en ,,Q en Q". Verder deed hij onder andere de regie van de film „Pinkeltje". Toegang alle leeftijden. FEUILLETON door Tom Lodewijk. 8. „Koosje Minnema is een pracht van een vrouw, en alle kostgangers die ze in de loop van de jaren gehad heeft, hadden maar één zorg: hun lijn". „Ze stopt je vol". „Ja, ze viert al haar moeder-instinc ten op haar commensaals uit". „Da's wel es lastig ook. Als ik een avond erg laat thuis kom, zegt ze de volgende morgen dat ze al die tijd wakker gelegen heeft". „Dat moet u niet geloven", zei Sita, „dat is maar een kunstje van haar. Ze is alleen maar bang dat die jonge mensen die laat thuis komen in zeven sloten tegelijk lopen. Ze waakt op die ma nier „Over mijn zieleheil". „Precies". Ze lachten allebei. Gelukkig, dacht Sita, van dat aanstootgevende chapiter zijn we af. Maar tegelijk had ze daarmee de heer Jacobus Baars op een nieuw chapiter gebracht. „In ieder geval", zei hij een tikje weemoedig, „het beste kosthuis haalt het niet bij het eigen huis". „Waarom bent u dan niet bij moeder thuis gebleven", plaagde Sita. „Ik zei niet: ouderhuis", verbeterde Jaap Baars met grote nadruk, „ik zei: éigen huis". „Aha" zei Sita en verschikte een bloem in het vaasje, waar niets aan te verschikken viel. „Daar komt wel iets voor kijken", mengde Gerard Markman, als man met ervaring, zich er in. „Als het niet te onbescheiden is: Hoe oud ben je nou?" „Vijf en twintig". „Nou ja, dan kan ik me voorstellen dat je er zo langzamerhand genoeg van krijgt je benen onder andermans tafel te steken. Ik zelf was twintig toen ik trouwde Vader, vaderl dacht Sita, ga nou alstjeblieft niet verder doorborduren. „Alleen", ging hij onverstoord verder „het hangt er natuurlijk van af of je de ware Josefien vindt". „En dan moet je nog maar ondervin den of het inderdaad de ware is", lachte Sita, die het gesprek beslist niet serieus wilde hebben Maar het lukte haar niet, het geschut tot zwijgen te brengen. „Dat is het risico dat een man moet lopen", vond Jaap, „En een vrouw toch". „Ja, een vrouw ook. Maar de vrouw kan altijd nee zeggen". „Ze kan ook te laat merken, dat ze nee had moeten zeggen". „Inderdaad. Maar eh juffrouw Markman" (ze bleven elkaar plechtig meneer en juffrouw noemen) „ondanks de moderne literatuur, de films en het toneel geloof ik dat er meer mensen zijn die géén spijt hebben, dan mensen bij wie het mis gaat. 't Is net als met de krant. Een miljoen mensen is op weg en komt heelhuids thuis, twee krijgen een ongeluk en die komen in de krant". „U ziet het optimistisch in", vond Sita, die graag het gesprek een andere wending had gegeven. „Niet optimistisch, maar realistisch. En ik geloof ook dat bij veel mensen waar het mis gaat, de oorzaak te zoeken is in het begin. Er zijn mensen die alleen maar trouwen omdat ze verliefd zijn, er zijn mensen die moeten trouwen als de aardigheid er eigenlijk al af is. Er zijn mensen die niet begrijpen dat trouwen niet betekent, dat een man en een vrouw als meneer en mevrouw hun vrijgezellenleven voortzetten". Gerard Markman knikte. Die jonge man Baars had gezonde ideeën. Ouder wetse ideeën, had hij bijna gedacht, maar deze soort ouderwetsheid hield de wereld overeind. „Hoe weet je nu", vroeg Sita, want dit was een gedachte waarmee ze vaak bezig was, „dat je inderdaad met mekaar aankunt, een heel leven lang?" „Dat weet je nooit. Dat moet je er op wagen. Maar ik geloof niet, dat het voornaamste is dat je elkaar aardig vindt, maar dat je het met elkaar ééns bent. Dat je voelt dat je sémen kunt gaan, samen wilt gaan, en dat ook durft. Dat je voelt: wij tweeën samen, dat is leven zonder hem, zonder haar is het leven een kale boel". Sita staarde voor zich uit. Ze was bleek geworden. Ze wist dat Jaap Baars hier geen algemene theorie zat ten beste te geven. Hij zat hier niet op visite meer, hij sprak regelrecht tot héér. Een ogenblik zag ze hem aan toen ontweek ze zijn blik, want nu wist ze met zekerheid. „Kom", zei ze en stond op, „jullie hebt al koffie genoeg gehad, we zullen zien of er misschien nog iets onder de kurk is". Toen hij het hek van het voortuintje achter zich dichtsloeg stond ze achter de gordijnen en zag hem na. Opeens wist ze haar vader achter zich. „Wat vind jij nou van die jongen?" vroeg hij, zo neutraal mogelijk. „Wel een aardige vent", zei ze. „Hm ja", bromde haar vader. „Wel een aardige vent". Opeens voelde ze zijn hand op haar schouder. Ze draaide zich snel om en vluchtte naar de keuken. HOOFDSTUK 5 Na de pauze De toneelvereniging TONEVO, het geen voluit betekende „Tot Ons Nut En Vermaak Opgericht", had de eerste twee bedrijven met goed gevolg voor het voetlicht gebracht en alles dromde naar de gelagkamer van het Wapen van Vreehorst toen Sita opeens een hand op haar arm voelde. „Daar is nog een tafeltje vrij", zei Jaap Baars. „Hé bent u hier ook?" „Er kan in Vreehorst geen kip over reden worden, of ik ben op de begrafe nis. Ja Jan, twee koffie. Of wilt u iets anders?" „Nee, koffie is best", Jan de kelner was ook al een goeie kennis van hem bedacht ze. Verbazend, zo snel als die man er zich hier inwerkte. En dat zei ze ook. „Kijk es moet ik alsmaar juffrouw Markman blijven zeggen? ledereen noemt u Sita. En ik „Als iedereen het doet, waarom u dan niet?" lachte ze. „En ik heet Jaap". „Noemt iedereen u Jaap?" „Nee zeer beslist niet. Maar ik zou het juist zo prettig vinden als u het wél deed". „Nu zegt u weer: u". „En u zegt ook u". „Het zal wel wennen. U. jij wilde net iets zeggen....." „Ja, ik wou zeggen dat ik het ook nódig vind, dat ik de mensen hier ken. Ik ben gemeenteambtenaar. Dan ben je in dienst van de gemeenschap. Ik geloof, dat je de gemeenschap nooit goed kunt dienen als je die gemeen schap niet kent. Gisteren kreeg ik meneer Barendse bij me, de aannemer. We hadden het gauw voor mekaar, maar dat kwam zeker ook, doordat ik onlangs op de vergadering van 't Nut met meneer Barendse een kopje koffie heb zitten drinken en hij me alles van zijn verzameling zeldzame stenen heeft ver teld". „Inderdaad", zei Sita, „dat noemen ze tegenwoordig met een geleerd woord public relations". „Het is een kant die van ambtelijke zijde te veel verwaarloosd wordt. Daar om hebben vele mensen ook zo'n slechte dunk van ons ambtenaren". „Dus jij bent een expert op het gebied van public relations?" lachte ze ondeugend. „Niet op het gebied van particuliere relaties", zei hij „zo makkelijk als ik me publiek beweeg, zo verlegen ben ik dan". „Heb ik nog niets van gemerkt in onze particuliere relatie". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7