SPEELS CONCERT IN HOORNDER KERKJE Tweede en derde prijs op provinciale springwedstrijden Zaalvoetbalprogramma g Bang&Olufsen wie rijder vanavond? Zwemclub groeit weer Betonhard veld en warmte voor Kwadijk-Tex. Boys Texeltoertocht op 18 mei Nieuw bestuur S.V. Texel Veteranendag S.V. De Koog Spinbaanbedrijven presenteerden zich Chocoladeconcert: nieuwe traditie? Zaalvoetbaluitslagen Uitslagen toernooi Tex. Boys Tent te zien Dit najaar VOS- en VLAM-cursussen PAGINA 10 TEXELSE COURANT WOENSDAG 14 ME11880 Twee turngroepen reisden afgelopen zaterdag naar Hoofddorp om daar deel te nemen aan de provinciale springwed strijden. De herenploeg moest springen op het onderdeel paard met minitramp en de dames kwamen uit op de lange mat. Er moesten in totaal twaalf spron gen worden uitgevoerd, met als ver plichting vier lichte sprongen, vier mid delzware en vier zware sprongen. Zowel bij de dames als bij de heren is het maken van zware sprongen geen haal bare kaart en derhalve kan men niet aan het vereiste aantal punten komen voor een eerste prijs. Dat de sprongen die ze maakten goed werden uitgevoerd blijkt wel uit het resultaat: tweede prijs voor de heren Peter Schoorl, Bart Heer schap, Olaf Duin. Jan Rijk. Gerrit Verhoeven, Kees Schuyl en Cees Duin; derde prijs voor de dames Monique Kalk, Gertie Praamstra, Yvonne Brui- ining, Judith Hoogendijk en Jacqueline Kooi. Texelse kampioenschappen Vaak worden de turnwedstrijden ge houden op het vaste land, maar a.s. zaterdag kan het Texelse publiek in Sporthal 'Ons Genoegen' getuige zijn van wat er zoal op turngebied gepres teerd wordt. Aan de Texelse kampi oenschappen wordt deelgenomen door de verenigingen M.S.T.-gymnastiek uit De zwemclub mag zich verheugen in een groeiend ledental. Het waterpolo begint ook goed van de grond te komen. Na enige injekties via de publi citeit is hier meer animo voor gekomen. Na een geslaagde jeugdavond was de club sterk vertegenwoordigd op de feestmarkt. En volgt nu de sportuit- wisseling met de zwemclub uit Dor drecht op 16, 17 en 18 mei a.s. Het belooft een geweldige happening te worden. Fietstochten, zwemwed strijden, rekreatieve wedstrijden in en rond het zwembad„en een bosspel. De gasten komen vrijdag a.s. om 19.00 uur bij het zwembad aan. Men rekent tijdens de programma's in en rond het zwembad op veel ouders. Den Burg en G.V.O. uit Oosterend. Het programma ziet er ongeveer als volgt uit: 13.00 uur meisjes t/m 13 jaar 14.45 uur jongens t/m 13 jaar en jongens t/m 16 jaar 16.00uur meisjes t/m 16jaar Na de wedstrijd en voor de prijsuitrei king zal de herenploeg van G.V.T. nog een demonstratie geven op het paard met minitramp. De Boys hebben de competitie win nend afgesloten. Op een betonhard veld en met warm weer werd het geen beste wedstrijd. In de eerste helft hadden de Boys een veldoverwicht wat echter niet voldoende in doelpunten werd uitge drukt. De rust ging in met een 1—0 voorsprong. De Kwadijk-keeper wist een schot van Peter-Jan Kager te keren maar Gerard Boogaard was er snel bij om alsnog te scoren. De tweede helft met de wind mee dachten de Boys de buit praktisch binnen te hebben, maar dat pakte heel anders uit. Kwadijk kwam al gauw op gelijke voet en kreeg ook verschillende kansen om de Boys op achterstand te zetten. Ze slaagden er echter niet in om de Boys-doelman nogmaals te passeren. Pieter Duin kwam zijn voorhoede weer eens te hulp door no. 2 voor de Boys te scoren. Tien minuten voor tijd was een Kwadijk- speler zo ongelukkig om zijn eigen doelman te passeren (1 —3), waarna Paul de Grave, vlak voor tijd, met een fraai doelpunt de eindstand op 4—1 bracht. De toerafdeling van de Helderse wielervereniging DOK houdt weer een toertocht op Texel en wel op zondag 18 mei a.s. Ook Texelaars kunnen hieraan meedoen. Deelnemers kunnen zich direct melden aan de start op de veerhaven tussen 8.30 en 10.30 uur. Inschrijving geschiedt in het kantoortje van rijwielverhuurder J.C. Dros. Hier ontvangt men een routebeschrijving. Gekozen kan worden tussen 30, 60 en 90 km. De kosten bedragen 74,- per persoon. Dit geld is nodig voor de herinneringsstandaard die ieder die de tocht volbrengt na afloop ontvangt. Ook de finish is op de veerhaven. Iedere fietser met een normale gezondheid kan aan het evenement deelnemen. Het is verboden harder te rijden dan 25 km. Een minimum snelheid is niet voorgeschreven, als men maar uiterlijk half vijf 's middags weer op de veerhaven is. De Texeltoertochten van DOK zijn tot dusver heel succesvol geweest. Vorig jaar waren en 135 deelnemers (ondanks de zeer harde wind die er toen stond) waaronder 30 Texelaars. Het bestuur van DOK vindt Texel in het bijzonder geschikt voor een dergelijk evenement wegens de grote variatie van het land schap waardoor het uitzetten van leuke routes mogelijk is. In de vrijdag gehouden Algemene ledenvergadering werden in het bestuur de volgende personen gekozen: B. Bakker (voorzitter), C. Schermer (se- kretaris), Hans van Zeijlen (penning meester), M. Brons, C. de Lugt, R. Stam, Huug Snoek en B. Heerschap. In de technische kommissie: M, Brons, P. Kossen en A. Keesom. De Kantine kommissie zal bestaan uit M. Banda, Huug Snoek, H. Klok, c.s. Als sekretaris van de Jeugd kommissie zal A. Hoven optreden en als voorzitter Bertus Heer schap. De terreincommissie bestaat uit Dirk Eelman, Hans Geus, Henk Groen, Vrijdag 19 mei aanvang 19.00 uur worden alle senioren verzocht in de 'Kletskeet' aanwezig te willen zijn, ter kennismaking met de nieuwe trainer Dhr. G. Asselman. Zondag gaan Texel 1, 2, 3, 4 en de veteranen naar het Geel Zwart toernooi in 't Zand. Vervoer per eigen gelegen heid. Aanvang eerste wedstrijd 1e elftal 13.15 uur, 2e elftal 11.45 uur, 3e elftal en veteranen 10.15 uur en 4e elftal 9.30 uilr Zondag 18 mei: De jaarlijkse vetera nendag voor alle Texelse clubs om de Ab van Sambeek-bokaal. Deze werd vorig jaar voor de eerste keer gewonnen door Oosterend. De wedstrijden begin nen om half twee op het Texelse Boys veld. Zaterdag 17 mei: Op de Boys velden een toernooi voor de Junioren B1B2 en C1. Bezoekende clubs zijn Cocksdorp, Maarsenbroek, Oosterend, Woudia en Zeemacht. Aanvang van de wedstrijden 10.30 uur. Donderdag 15 mei (Hemelvaartsdag) speelt het derde mee in het toernooi van SV De Koog. De eerste wedstrijd begint om 10.30 uur. Zaterdag 17 mei spelen de meisjes junioren en de meisjes pupillen in Den Helder een oefenwedstrijd tegen Zee macht. Vertrek boot 12.05 uur Zondag 18 mei speelt het derde de laatste competitie wedstrijd. Ze gaan met de boot van 13.05 uur naar Vesdo 2 (eigen vervoer). Het eerste elftal is uitgespeeld en heeft ook geen oefenwedstrijden meer. Het tweede elftal heeft morgen (Hemel vaartsdag) een eigen toernooi. Aanvang 10.30 uur. De A- en B-junioren gaan morgen op toernooi naar Huiswaard (Alkmaar). Vertrek bij Capri 7.30 uur. De B-junioren spelen zaterdag om 19.00 uur een oefenwedstrijd tegen de w OSM ondernemers-aktiviteiten De ondernemers van de Spinbaan hebben zich vrijdag en zaterdag be hoorlijk in het zweet gewerkt om zich te presenteren aan het publiek. Op vrij dagavond en zaterdag werden er 'open dagen' gehouden en dat hield in dat iedereen de bedrijven in en uit mocht en dat van allerlei gevraagd kon worden. Daar werd door veel Texelaars gebruik van gemaakt. Gelokt door de twee pagina grote advertenties in het vorige nummer van deze courant, waagden velen het tochtje naar de Spinbaan. Het kersverse industrieterreintje was gemar keerd met grote groene vlaggen waarin een zwarte spin stond afgebeeld. Het liep niet echt storm, maar het was beide dagen gezellig druk. Woondecoratie bedrijf Arn. Looyer, centrale verwar mingsfirma CVI, Jachtwerf P. Betsema, bandenspecialis Harry Keizer, Polybouw Keyser en drukkerij Brügemann, de mensen waren er allemaal even welkom om te kijken en te vragen. Vooral de drukkerij verheugde zich in een grote belangstelling. Polybouw Keyser had gezorgd voor vrolijke muziek op het terrein. VEM electrotechniek had ge zorgd voor een bijzonder stunt. Op een hoge mast was een camera bevestigd zodat de bezoekers op televisie schermpjes een overzicht konden zien van het spinbaanterrein en de wijde omtrek. Jammer was het, dat de mast aanvankelijk niet was opgewassen te gen de harde wind. De stellage waaide in het begin een keer om, het duurde geruime tijd eer de zaak weer overeind stond. De mensen die vrijdag of zater dag naar de Spinbaan togen waren verder nog van harte welkom bij Rijwiel verhuur Veerhaven 't Horntje, Automo bielbedrijf Den Burg, Caravancentrum Texel en Polygas. Mitra Speciaal elec- tronica kon helaas niet meedoen aan de open dagen. Dit bedrijf maakt geavan ceerde beveiligingsapparatuur. Het is logisch dat een dergelijk bedrijf niet door iedereen van binnen bezichtigd kan worden. De ondernemers van de Spinbaan zijn dermate enthousiast over het verloop van de open dagen dat ze volgend jaar graag weer iets dergelijks willen doen. Het aantal bedrijven op de Spinbaan wordt binnenkort uitgebreid met Vinke Schoonmaakbedrijf. Wie zaterdag geen andere bezig heden had, kon in het witte kerkje van Den Hoorn genieten van een bijzonder ongedwongen, welhaast speels concert. Wij doelen hierbij op het „chocoladeconcert" dat gegeven werd door leden van het Gronings studenten-muziekgezelschap „Pan", dat een repetitieweekeind op Texel hield. Hoewel niet alle loden van het gezelschap waren meegekomen, be sloot men om het concert toch door gang te doen vinden. toen een van de fluitistes bij een snel loopje ,,in de tout" ging, werd gewoon gestopt met musiceren om een eindje terug opnieuw te beginnen. Beide fluitistes hadden een bijzonder fraaie toon en ook de acoustiek van het kerkje hielp hier wel bij. Deze leent zich bijzonder goed voor dwarsfluiten, zoals later op de avond nog zou blijken. Impressinist De Arabesque van Claude Debussy Het bijna twee uur durende gebeuren was wel wat anders dan de concerten die de laatste tijd op Texel werden ge geven. Reeds voor de aanvang bleek de zeer ongedwongen, huiselijke sfeer waarin de avond zou worden doorge bracht. Musici liepen heen en weer, namen nog even hun partijen door en brachten zelfs nog enkele wijzigingen in het programma aan. Dit was eenvoudig genoeg, omdat het publiek toch niet met een programma bedeeld was. Zoals gebruikelijk hield dominee J. J H. Hoekstra een korte inleiding, waarbij hij de musici welkom heette en ze be wonderde wegens hun moed om een „uitwedstrijd te spelen in een vreemde kerk". Het programma begon met een fraai fluitduet van Casper Kummer. Hierbij ging het er al weinig formeel toe, want werd bijzonder fraai uitgewerkt. Dat Debussy een (of eigenlijk dè) impressio nist was, werd bijzonder goed duide lijk: het gehele stuk ademde een bijzon der dromerige atmosfeer en vergde het uiterste van het kunnen van de pianiste. De piano (voor deze gelegen heid naar Den Hoorn gebracht en geleend van de LTS) had een goede klank, hoewel we af en toe het mecha niek een beetje te goed konden horen. Het volgende nummer was een stuk voor klarinet en piano van de Engels man John Kennanay. Als we er van uit gaan, dat de klarinet een moeilijk te bespelen instrument is, bleek al bij de 'eerste paar maten dat de uitvoerende ruime ervaring heeft. Ze komen niet vaak voor, dergelijke klarinetconcerten, maar zaterdag bleek dat het toch heel mooi kan zijn. De enorme omvang van Maarssenbroek uit Utrecht. De C-junio- ren spelen om 13.00 uur tegen dezelfde vereniging. De Veteranen gaan zondag op toernooi naar de w Texelse Boys. De eerste wedstrijd voor De Koog is om 13.30 uur. Toernooi S.V. De Koog Morgen (Hemelvaartsdag) houdt sv De Koog een toernooi voor lagere elftallen. In poule A spelen BKC 5, Callantsoog 3 en De Koog 2, in poule B ZDH 2, Tex Boys 3 en WGW 8. Het totale programma ziet er als volgt uit: 10.30ZDH2-Tex Boys3 11.15 Koog 2 - Callantsoog 3 12.00WGW8-ZDH 2 12.45 BKC 5 - Callantsoog 3 13.30 WGW 8 - Callantsoog 3 13.30 WGW8-Tex Boys3 14.45 BKC 5-De Koog 2 15.00 nr 3 poule A - nr 3 poule B 15.45 nr 2 poule A - nr 2 poule B 16.30 nr 1 poule A - nr 1 poule B Hoofdklasse: Vergiet - JKM 2 Eerste klasse: Datsun 2 - Kompas Tweede klasse: Tex. Boys 2 - KSMT 2 Jelleboog - Paal 9 Gempo - Dubbeldik 3 Amro - Mok Rabo - JKM 3 2-0 3-5 3-3 3-1 4-7 4-6 1-4 20.20 Oosterend 5 - Slufterhoek 21.15Question2-Ver. Schilders 22.05 Spyker - Rab 2 Zaaldienst: JKM 2 Donderdag 15 mei: 18.30 De Koogel 2 - De Koogel 1 19.00 Ratronics 2 - Sw. Schaep 2 19.30 Rab 1 - KSMT 1 20.20 Nioz 2 - Oosterend 4 21,15Tex. Boys 1 - Badhotel 22.05 Oosterend 2 - Nioz 1 Zaaldienst: De Koog vet. Vrijdag 16 mei: 18.00 Zegel Modes - Bureau Eelman 18.30 Selectie 16/18 - Amsterdam 19.20 Sw. Schaep 2 - Alkema 19.50 Citroen - Mantje 20.30 Oosterend 1-Datsun 1 21.20 Tex. vet. 2 - Vet. De Koog Zaaldienst: JKM 3 Uitslagen senioren: St Boys - Oosterend 3 0—0 Tex. Boys 3 - Wiron 4 3—3 Tex. Boys 3 - St Boys 3 1—0 Wiron 4 - Oosterend 3 2—1 Wiron 4 - St Boys 3 4—2 Oosterend 3-Tex Boys3 3—0 Beker: Datsun 2 - A en O 2000 1 1 Datsun wint na strafschoppen. Strend - Koorn 0—2 Dinsdag 13 mei: 18.30 Oosterend 3 - Mok 19.20 Rabo - Jelleboog 20.15Dubbeldik3-Tex. Boys2 21.05 Paal 9 - Gempo 22.00 Amro-JKM 3 Zaaldienst: Oosterend Woensdag 14 mei: 18.30 Alkema - Zegel Modes 19.00 Bureau Eelman - Bremakker 19.30 Texel vet 1 - DT Smul Eindstand 1 Wiron 4 2 Oosterend 3 3 Texelse Boys 3 4 St Boys 3 Uitslag A junioren: St Boys - Texelse Boys Oosterend - Oudesluis St Boys - Oosterend Oudesluis - Texelse Boys Oudesluis - St Boys Tex Boys - Oosterend Eindstand A junioren: 1 St Boys 2 Texelse Boys 3 Oosterend 4 Oudesluis Uitslagen competitie: Texelse Boys C1 - W.vogels Kwadijk - Texelse Boys senioren: 5 punten 3 punten 3 punten 1 punt 1-1 3-0 4-1 0-3 0-6 2-1 5 punten 5 punten 2 punten 0 punten 2-4 1-4 Herinnerd wordt aan de toernooien van de A-junioren, BI junioren en C1 junioren naar Westwoud en de dames en meisjes-junioren naar Zeevogels. Vertrek met de boot van 2.05 uur. de klarinet was duidelijk te horen en zowel in de hoogte als bij de hele lage noten, klonk het instrument heel goed. Na afloop van dit gedeelte bleef de be geleidende pianist nog even zitten, want nu was het zijn beurt voor een piano-solo. Hij speelde gevoelig een mooie fuga van Mendelssohn. Trio Voorts een wat ongebruikelijker com binatie: een trio van John Hilton ge speeld door trombone, hoorn en klari net. Hilton leefde in het begin van de 17e eeuw, een tijdperk waarin muziek niet voor bepaalde instrumenten werd geschreven. Met schreef gewoon muziek voor een aantal stemmen en de uitvoerenden moesten er zelf dan maar een instrumentatie bij verzinnen. Vandaar deze wat ongebruikelijke com binatie. Hoewel de klankverhouding niet optimaal was en ook aan zuiverheid en techniek het een en ander mankeerde, kreeg het stuk daardoor (en door de vele onderbrekingen) wel een bepaald cachet. Het ging de musi ci niet „om het mooi" maar om het plezier, zoals de woordvoerder van Pan in zijn inleiding al had gezegd. Kampvur Wellicht nog ongebruikelijker was het laatste numer voor de pauze, waarbij twee meisjes gitaar speelden en erbij zongen, zoals men dat op kampeerter reinen veelal ziet gebeuren. We kregen dan ook het idee dat we ons zaten te koesteren bij de warmte van een hoog oplaaiend kampvuur; helaas moesten we het met een aantal simpele kaarsen doen. Het was jammer dat de tekst van de liederen slecht te volgen was, wat wellicht te wijten was aan het onduideijk articuleren. Of speelde de angst voor zingen in het openbaar een rol? In de korte pauze gingen de leden van Pan rond met bekers warme cho colademelk en grote stukken Groninger koek.' Als de mensen dat tevoren hadden geweten zou de animo misschien groter zijn geweest dan nu. Pan De Griekse herdersgod Pan, die met zijn bokkepoten, horens en beharing model heeft gestaan voor de Christelijke satan en die de uitvinder is van de paniek, heeft zijn naam gegeven aan het groepje Groningse studenten. Als men Pan een beetje kent, zal men weten dat hij behagen schept in het vervolgen van mooie nimfjes en het spelen op zijn fluit. De panfluit, waar hij een meester op was, was voor de Groningers de aanleiding om zijn naam te dragen. Het orkestje bestaat ruim vijf jaar. In het najaar van 1974 kwam men voor het eerst op het idee om gezellig samen muziek te maken en dat is men blijven doen. In Groningen worden regelmatig concerten gegeven en iedere keer begint men pas twee weken tevoren te oefenen en worden tot op het laatste moment de programma's gewijzigd. Na de pauze ging het programma verder met een duet voor viool, gespeeld door twee meisjes die nog niet zo lang les hebben. Dit was duide lijk te horen, maar het plezier van de violistes was er niet minder om. Of het voor het publiek ook zo leuk was, is twijfelachtig. De bewerking van Schumann's „Traumerei" voor fluit en piano klonk inderdaad erg dromerig. Schumann schreef dit stuk als herinnering aan zijn kinderjaren. De fluitsolo was bijzonder melancholiek en het publiek luisterde de cadans ademloos uit. Toneel.... Een van de hoogtepunten van de avond vormde het toneelstukje voor drie personen en dirigent van Jean Tardieu. Het was een toneelstuk in drie delen: Largo, Andante en Scherzo, dat bijzonder leuk werd gebracht. Het han delt over drie personen die met elkaar de gevoelens die een muziekstuk bij hen oproept bespreken. Orgel Omdat we in een kerk waren en de musici dus een orgel tot hun beschikking hadden, werd ook daar op gespeeld: een prelude en een fuga van J. S. Bach. Nog een prelude stond op het program ma, maar nu op piano en wel van de 20e eeuwse componist George Gersh win. Het was Gershwin op zijn best. Een „slome", melancholieke sfeer riep dit stuk op. Als sluitstuk speelde men een gedeelte uit een fluitconcert van Devienne. Omdat een heel orkest niet mogelijk was, moesten wij ons bij iedere aanslag van de begeleidend pia nist maar een mooie streek van een viool of een cello voorstellen. Het werd overigens bijzonder goed gespeeld, wat geldt voor alle stukken na de pauze. W.B. Ook in het komende najaar zal het Overkoepelend Orgaan van de Vrou wenorganisaties Texel weer een VOS- cursus houden. VOS betekent Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving en de cursus omvat 12 wekelijkse bijeenkom sten [overdag) van twee uur. Daarbij wordt in de groep van onge veer twintig deelneemsters aan de hand van o.a. door de inleidster ingebrachte informatie gepraat over onderwerpen als: de vrouw als partner in huwelijk en werk, als opvoedster en als burger. Da cursus heeft geen politieke kleur en ookj vrouwen die niet bij een van de vrou-i wenverenigingen zijn aangesloten kun-, nen eraan meedoen. De totale kosterij bedragen f 45,00 per persoon. I Iets nieuws voor Texel is de VLAM cursus [VLAM Vrouwen Leren elkaar Aktief Meedoen) die dit najaar ook zaf worden gehouden. Het doel van dezq cursus is om van eikaars iedeeën en ervaringen te leren, om aktief te worden in de eigen situatie, in het belang van de emancipatie. Het programma Allereerst wordt voor belangstellen den een ochtend gehouden om de ver wachtingen van de deelneemsters te peilen. Voor de tweede tot en met de viijfde bijeenkomst wordt gekozen uit 14 tal aspecten van emancipatie: gezin/ opvoeding, huwelijk en samenlevings vormen, woningbouw, vrouwenorgani saties, vrouwenbeweging, uiterlijk en kleding, reklame en media, taal, gezondheidszorg, onderwijs/beroe- pensfeer, politiek, arbeidsmarkt, kerk en geloof, vrijheid en verantwoordelijkheid. Over alle onderwerpen ontvangen de deelneemsters korte schriftelijke infor matie, aan de hand waarvan wordt ge werkt. De zesde bijeenkomst wordt besteed aan evaluatie en zo nodig aan een onderwerp dat is blijven liggen. De kosten van de VLAM-kursus bedragen 730,00. Voor beide kursussen kan men zich opgeven bij mevrouw A. Huizinga- Kalis, De Zes 13, Den Burg, tel. 3533. Wanneer en waar de cursussen worden gehouden zal nog nader worden vast gesteld. De tent voor het bouwdorp waarvoor vorig jaar een grote actie is gevoerd wordt zondag opgezet op het terrein waar het bouwdorp zal worden gehou den. Dit is achter de gymzaal aan de Beatrixlaan. Tussen twee uur en half vier is iedereen welkom om de nieuwe tent van de bouwdorp commissie te bezichtigen. 3 jaar garantie Geautoriseerd B&Odealer: Jan Brouwer Koetebuurt 2 - Oosterend Tel. 02223-429/448 «SWtKtNMertanfl^

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 10