Cjrocn ^wartr jexels in het hart-, Duikclub Texel vindt wrak „Anne Graebe'1 1 rgammay® 1535.50 Geen stofzuiger, wel gymnastiekmateriaal Demonstratie tegen Waddenvereniging Blijf mei |e kladden van de wadden rïeiTas zonnescSSrin £EP2323 ToonSmHt Smet op nagedachtenis Georglërs Trouwe bondsleden in de bloemetjes - 5 zelfbouwmarkt Modeshow Siimmingciub „WAT IK ZEGGEN WOU." 3865 WOENSDAG 14 MEI 1980 3e JAARGANG NR. 9477 edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (022281 266 i Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 nor advertenties, abonnementen, etc.: ingeveld De Rooy B.V., jstbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. 1c n van de dtdkdub bezig met het aan wal zetten van het geborgen vistuig. Door de kracht waarmee het net in het wrak van de trAnne tebe" is vastgelopen, werden de bomen totaal verbogen. Leden van de Duikclub Texel hebben zaterdag in de Noordzee het wrak gevonden van de „Anne Graebe," een uitse coaster die op 12 januari 1978 In een zware storm met ai an en muis verging. De ramp voltrok zich destijds zo otseling dat de bemanning geen gelegenheid meer heeft ihad om een noodsein uit te zenden. Het schip dreef nog Hlliige tijd ondersteboven rond en zonk 's nachts. Dat is door mand gezien en de plaats was daardoor niet bekend. De 91-jarige heer P. Eelman, Jan Dirkszoord 7 uit Den Burg is meer dan zestig jaar lid van de Voedingsbond IMW. In ver band daarmee werd hij zater dag gehuldigd tijdens een bij eenkomst in Rotisserie 't Ker- ckeplein te Oosterend. Dat gebeurde in aanwezigheid van het voltallig plaatselijk bondsbestuur en familieleden. Bondsbestuurder B. v.d. Bult uit Amsterdam sprak de jubi lerende heer Eelman bewonderend toe. Hij liet daarbij uitkomen dat lid worden van een vakbond vroeger een stap was die door heel wat mensen niet in dank werd afgenomen. Er was moed voor nodig. Ook het betalen van de contri butie was vroeger heel wat moeilijker dan thans het geval is. De heer Eelman ontving uit handen van de heer v.d. Bult een enveloppe met inhoud. Er waren nog drie jubilarissen: de heren Kees de Bruijn uit Den Hoorn, Louis van Tongelen uit Den Burg en Th. de Porto uit Den Burg hadden er ieder 25 jaar bondslidmaatschap op zitten. Voor hen was er een zilveren speld. De bijeenkomst werd besloten met een gezamenlijk diner. De plaatselijke afdelingen van de voedingsbonden van NVV en NKV worden per 1 juli definitief samenge voegd. De AVB en de AVG worden dus opgeheven. De combinatie heet voorlopig afdeling Texel van de Voe dingsbond FNV en heeft het volgende bestuur: J. Bergman (voorzitter/secre taris), A. Khulman (tweede secretaris), Th. de Porto (penningmeester), P. Bekker en C. Groen (leden). Vlaandenlangen en herhaalde ikakties door de Koninklijke Marine erden geen resultaat op. Het wrak t de Anne Graebe bleef spoorloos, t aanleiding was voor een stroom van zuchten en veronderstellingen. Daar- ie, is nu een definitief einde gekomen 01 nt de Texelse duikers weten zeker dat de Duitse coaster hebben gevonden, e hebben onder water het naambord ^delijk gezien. Er is geen twijfel aan', telde ons Fup Boon uit Oosterend, ti van de acht duikers die bij de actie i zaterdag waren betrokken. t 'i De Anne Graebe lijkt nog volkomen I if en ligt op 52.39.30 NB en 3.32 OL. t is 'midden' in de Noordzee, 50 mijl Westen van Texel oftewel ruim zes varen. De lexelse duikers waren irigens niet uitgevaren om de Anne viebe te zoeken. Het was een onver- chte, toevallige bijkomstigheid van bergingsoperatie. In het genoemde gebied had de kotter Goeree 8 'Eben ezer' zes weken geleden zijn beide m tuigen verloren. Ze waren blijven ken achter een onbekend wrak, een ladepost van ongeveer 7 40.000, - art Reputatie De Texelse duikclub heeft in zijn rig bestaan al meerdere keren verlo nk gegaan vistuig van de zeebodem gehaald en heeft daarmee (o.a. als volg van publiciteit in het blad 'Vis- ijwereld') onder de Nederlandse vis 's een zekere reputatie verworven, t was dan ook heel gewoon dat de ïr A. Redert van de Goeree 8 de Kelse duikclub verzocht het vistuig te bergen ot altnans een poging daartoe te doen. Goede ervaringen had hij vernomen van zijn collega's van de Stellendam 7 en de Goeree 25 die hun verloren vistuig ook dankzij de duikclub hadden teruggekregen. Gezien de grote afstand vertrok de duikploeg zaterdag ochtend al om vier uur uit de haven van Oudeschild, met de TX 1 'Cornelia' van de Firma C. Vonk Zonen uit Ooster end. Aan boord bevonden zich de duikers Hans Eelman, Ed Eelman, Jan van der Vis, Jac. Betsema, Fup Boon, Corvan Heerwaarden, Richard Zandstra en Marga Zandstra-Houwing. Met be hulp van de door de Goeree 8 opge geven Decca registratie was ae piaais van het onbekende wrak waarachter het vistuig was blijven steken, snel gevon den. Het is ter plaatse dertig meter diep. De duikers, werkend in ploegjes van twee man hadden de grootste moeite om het vistuig binnen te krijgen. Het gecompliceerde geheel van bomen, strengen kettingen ('wekkers'), lijnen en netten zat muurvast in het wrak. Maar tot aller vreugde lukte het toch eerst het ene tuig en kort daarop het tweede naar boven te hijsen en op het dek van de TX 1 te leggen. Brief Tijdens de werkzaamheden werd ont dekt dat het wrak de Anne Graebe was. De opwinding was uiteraard groot, ook voor schipper Vonk van de TX 1 want de firma Vonk was al eerder met de raad selachtige verdwijning van de coaster geconfronteerd geweest. Kort na de ramp kreeg de andere kotter (TX 2] van de firma een portefeuille in zijn netten tc I Met knikarmkonstruktie voor I vrije doorloop Uitval 220 cm I Nu 10% korting. 275 cm. Van 595.-Nu Geldig op zaterdag 17 mei l^SO afkomstig van een der opvarenden van de coaster. Er zat het paspoort in van Siegfried Otto uit Hamburg. Die vortst werd via de politie gemeld aan de familie van de omgekomen zeeman. De moeder van Siegfried Otto schreef daarop een brief aan de firma Vonk met het ver zoek op de hoogte gesteld te worden van de exacte plaats waar de portefeuil le was opgevist en hoever deze plaats was verwijderd van het punt waar men de Anne Graebe voor het laatst, drijvend met de kiel naar boven, had gezien. Ook wilde mevrouw Otto graag naar Texel komen om nog meer gegevens te ver krijgen. Ze wilde er op die manier achter komen waar het schip precies op de zeebodem lag om aldus de autoriteiten te kunnen verzoeken tot berging over te gaan van het schip of alleen van de lijken van de opvarenden. 'Mijn grootste wens is dat ik mijn zoon kan begraven', schreef mevrouw Otto op 21 januari van het vorige jaar. Het zag er toen niet naar uit dat schipper Vonk veel voor mevrouw Otto kon doen maar het toeval heeft nu een handje geholpen. De Duitse vrouw krijgt een brief met het voor haar onge twijfeld verlossende nieuws. Of het mogelijk is inderdaad tot berging van het schip of de stoffelijke resten over te gaan is moeilijk te bepalen. Eén van de slachtoffers van de Anne Graebe is vrij kort na de ramp wel gevonden: de kapitein werd opgevist door de kotter TX 33 van Drijver. Gevaar Dat de marine zoveel moeite heeft ycuaan om net wrak te vinden was niet alleen om zekerheid te kunnen ver schaffen aan de nabestaanden, maar vooral om dit zeer gevaarlijke obstakel te kunnen markeren. Alle wrakken, vooral in minder diep water, moeten bekend zijn voor de scheepvaart zodat aanva ring wordt vermeden. Het wrak lag overigens niet midden in een scheep vaartroute, maar wel in druk visserij- gebied. De Goeree 8 was niet het eerste schip dat er met zijn netten in vastliep. De duikers hebben nog een ander net zien zitten, maar de eigenaar daarvan is inmiddels failliet, zodat die er wel geen belangstelling meer voor zal hebben. Ook de TX 34 van de Gebr. Daalder raakte vorig jaar in deze omgeving vast in een onbekend wrak. Maar aan de hand van de opgegeven positie heeft de marine de Anne Graebe toen niet kunnen localiseren. TAXI- EN TROUWAUTOVERHUIJR WilhBlminalaan4-6dtn Burg o De gemeenteraad kon gisteravond akkoord gaan met een krediet voor de aanschaf van gymnastiekmateria- len voor kleuterschool De Robbedoes te Oosterend. Volgens een kostenbegroting van het school bestuur is met deze aanschaf drie duizend gulden gemoeid. Met de dia projector die de Robbedoes had aan gevraagd had J. C. Dros wat moeite. Voordat hij ermee akkoord ging de gevraagde 71032,— mede te willen voteren, vroeg hij of het gebruike lijk is dat dia's worden gebruikt bij het kleuteronderwijs. Wethouder Blanken antwoordde dat een positief advies van de schoolinspectie was verkregen. Kleuterschool De Wadlopertjes had een verzoek ingediend bij de gemeen teraad voor een fijnmazig net waarmee de zandbak kan worden afgedekt. Dros zei dat op Texel genoeg netten zijn en hij vond de vierhonderd gulden die het ding moet kosten dan ook aan de hoge kant. Barendregt wist als bestuurslid van de school echter te melden dat die prijs voor het net juist erg laag is. Hij zei dat niet zomaar ieder willekeurig net voor een dergelijk doel gebruikt kan worden. Argumenten waarmee Dros uiteindelijk wel kon instemmen. De stofzuiger die door De Wadlopertjes was aangevraagd kon echter geen ge nade vinden in de ogen van het gemeentebestuur. Door de inspectie was hierover negatief geadviseerd. Een stofzuiger was er al bij de eerste inrich ting van de kleuterschool en een nieu- „Blijf met je kladden van de Wadden" en „Wadden- bestuur is dictatuur". Dat waren twee teksten die op boten van protesterende watersporters waren bevestigd in de haven van Hariingen, toen de Waddenvereniging daar zaterdag zijn jaarvergadering hield. Met een luid toeterconcert trachtten de hoofdzakelijk van Terschelling en Vlieland afkomstige water sporters de jaarrede van voorzitter Lambers onverstaanbaar te maken. De voorzitter zei te hopen dat de mensen die aan het protesteren waren, in de rondvraag een pittige discussie met het bestuur van de Waddenvereniging aan zouden willen gaan. Geen van de demonstranten meldde zich echter in het gebouw van de visafslag waar de vergadering werd gehouden. Toch kwamen de argumenten van de mensen die zo tegen de Waddenvereni ging ageerden wel aan de orde. De heer Teensma van de Watersportver eniging Terschelling zei dat veel eilan ders berdankten voor het lidmaatschap van de Waddenvereniging, omdat ze ongerust zijn over de waarborgen voor hun vrijheid in de toekomst. Hij zei, dat voor de eilanders al veel vrijheid is beknot. Teenstra memoreerde een uitspraak die in 1977 was gedaan tijdens een hoorzitting van de Raad van Advies voor Ruimtelijke Ordening op Terschelling. Er werd toen gezegd dat de eilanders moeten kunnen blijven recreëren en leven zoals ze gewend waren. Sinsdien is echter de sport- visserij op het wad behoorlijk aan banden gelegd. ,,Dat is onjuist, want één garnalenkotter doet meer schade aan de wad dan alle sportvissers bij elkaar", zei hij. Hij verklaarde zich verder tegen het voorstel om bepaalde vaarwateren alleen maar op bepaalde tijden open te stellen voor watersporters. Volgens de provinciale structuurschets zijn sommige wateren zelfs geheel van de kaart geveegd. „We zijn erg bang voor de Wadden- wet. De bewoners van de Wadden eilanden kunnen door die wet straks geen poot meer verzetten", eindigde Teensma zijn betoog. Verboden Voorzitter Lambers zei zich zorgen te maken over de verkeerde kant waar de Natuurbescherming in het Wad- we zou daarpm betaald moeten worden uit de normale exploitatievergoeding. Hier was Schilling het niet mee eens. Hij noemde het weigeren van de stof zuiger „vrij stom". Op een plaats waar kinderen ravotten kun je niet zonder stofzuiger," zei Schilling. „Nu geen stofzuiger, straks vlooien en luizen." Plaatsvervangend raadsvoorzitter Nauta legde uit dat er wel een stofzuiger moet komen, maar dat die uit de nornale exploitatievergoeding voor de school zal moeten worden betaald. Schilling liet weten dat hij zelf jarenlang in een schoolbestuur heeft gezeten en dat je van een dergelijke vergoeding geen cent overhoudt. De Slimming club Texel heeft maan dagavond acht uur een modeshow in Modehuis Zegel. Alle leden worden op deze avond verwacht om in een gezelli ge sfeer naar leuke en fijn draagbare mode te komen kijken. ClRlVtN SAN LC2CRS- BUTTtN TOUNTWOOftOCLUKHEiO W>M Of RQMKTC dengebied volgens hem heengaat. Hij noemde de interprovinciale struc tuurschets een stuk dat van verboden aan elkaar hangt. „We moeten de Waddenzee niet volstoppen met verbodsbordjes. Het mag niet zo worden dat je straks geen pink meer kan bewegen op de dijk. Het moet de eilanders niet verboden worden om met een bootje te varen en te vissen. Het is daarom dat we helemaal niet zo blij zijn met die structuurschets. Wel steunen we de Waddenwet, omdat dat een veel genuanceerder geheel is. De Waddenwet is helemaal niet zo'n afschrikwekkend geheel als wel eens wordt gedacht", zei hij. De discussie in de visafslag van Hariingen spitste zich hierna toe op de vraag hoe de Waddenvereniging kan werken aan een verbetering van zijn image. Cor Ellen die als één van de weinige Texelaars bij de vergadering aanwezig was, wilde aan het eind van de rondvraag nog graag een waarschuwing laten horen. Hij noemde de slagzin „Vrijer vogels, gekooide mensen", die op één van de schepen van de demonstranten hing. Hij zei dat de mensen op Texel zeker niet zo denken over de beschermende maatregelen voor het wad. „De politiek op Vlieland heeft deze zaak aangewakkerd. Maar op Texel voelen we ons niet gekooid. Het lijkt me het beste als we ons hoofd erbij houden en eens goed na denken", zei Ellen. In de Texelse Courant van 2 mei doet J. Bartels een kleinschalige poging om Texel aan het voortouw te krijgen van een actie om de koude oorlog te doen herleven. Hij schroomt niet daartoe als nog een smet te werpen op de nage dachtenis van de Georgiërs die op Texel vochten. Het gemeentebestuur van Texel zou zich in dit verband al 35 jaar laten misbruiken door de Russische propaganda. Burgemeester Engelvaart heeft gelukkig al afstand genomen van deze gevaarlijke prietpraat. Bartels beschuldigt de Georgiërs in feite van nazi-sympathiën, die pas na Normandië omsloegen. Wie de opbouw van de Ostlegionen, waartoe de Geor giërs behoorden, bestudeert, weet wel beter. Zelfs Duitse bronnen erkennen de uitzichtloze situatie van de Russi sche gevangenen aan het oostelijk front, die massaal uithongerden of werden geliquideerd. De visie daarop in de NOS-documentatie „Sondermel- dung Texel", werd dan ook volledig gedekt door b.v. prof. L. de Jong van het RIOD. Vast staat ook dat de Georgiërs in Zandvoort in '43 direct contact hebben opgenomen met het plaatselijk verzet, zonder op „Normandië" te wachten. Een paar helden van het Haarlems verzet die het overleefden, kunnen daarvan getuigen. Niet interessant is of de oorlogshan delingen op Texel nu „opstand" of „muiterij" moeten heten. Die woordkeus hangt af van de partij die men wenst te citeren. Wel is een mini male eis voor serieus onderzoek beide partijen (kritisch) te horen. Bartels heeft waarschijnlijk nog nooit een Georgiër gesproken en hij zou ook nimmer de door mij opgespoorde Duitse commandant hebben ontmoet als ik hem daartoe niet in de gelegen heid had gesteld. In het verhaal in de Texelse Courant volgt hij opvallend trouwhartig de visie van deze onver beterlijke aanhanger van het duizend jarig Germaanse rijk. Wie laat zich nu eigenlijk door welke propaganda ge bruiken? Dick van Reeuwijk, Samensteller/regisseur doe. „Sondermeldung Texel" zonwering rol-knikarm- of schaararm- schermen, markiezen, vlak hangende zonwering, aluminium laloezieën voor binnen en buiten, lamelgordijnen. Bel bi] geen gehoor Purmerend 02990-24601 V> In één keergoed,voor jaren! J

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1